Benzer Yazılar

[PANN] Billboard listelerine ‘paket’ satışları dahil etmeyecek

[PANN] Billboard listelerine 'paket' satışları dahil etmeyecek

Billboard, “Billboard 200”, “Hot 100” ve diğer albüm ile şarkı listelerinde hayran ürünleri ve konser bileti paketi (bundle) satışlarını saymayacağını açıkladı. Hayran ürünleri (merch) ve konser biletleriyle birlikte paket şeklinde satılan albümler ‘albüm/dijital şarkı satışı’ olarak sayılmayacak. 

Billboard bu kuralı 2020’nin başında getirseydi listeler şu anda çok farklı görünebilirdi. Sadece 2020 yılında paket satışların yardımıyla 1 numara olmuş sanatçılar: Lady Gaga, Kenny Chesney, Justin Bieber, Ariana Grande, 6ix9ine, Nicki Minaj, the Weeknd. 

Fakat bu BTS’i pek etkilemeyecek. Map of the Soul: 7 albümü Şubat ayında 422,000 albüm ile Billboard 200 listesinin başındaydı. BTS listelerde 2020’nin en büyük ikinci çıkışını gerçekleştirdi ve bunu konser bileti/hayran ürünü paketleri yapmadan başardı. Billboard’ın yeni kuralı Ocak ayında yürürlüğe girseydi BTS 2020’nin en büyük albüm çıkışını yapmış olurdu.

Gönderi tepkisi [+935, -44]

1. [+450, -13] “Not BTS” yazıldığını görmek beni çok gururlandırıyor

2. [+394, -10] BTS gerçekten etkileyici… Amerikalı pop starları bile paket yapmadan albüm satışlarında 1 numara olmaıyor ama BTS 4 kez üst üste paket yapmadan birinci olabildi ㅋㅋㅋㅋㅋㅋ gerçekten süper

3. [+316, -8] Çok gururluyum. Çok etkileyicisiniz

[PANN] Billboard listelerine 'paket' satışları dahil etmeyecek

4. [+134, -2] Bu kural çok eskiden getirilmeliydi. Bu yıllardır büyük bir sorundu, Billboard da farkındaydı ama yasaklamak zordu. BTS başarılı olmadan önce neredeyse tüm Amerikalı şarkıcılar paket yöntemini kullanıyordu, tipik satış taktiği olarak görülüyordu. Ama müzik jenerasyonu artık dijital olarak değişti ve doğal olarak şarkıcıların satışları düştü. Satışları artırmak için albümleri başka şeylerle paketlemeye başladılar. Ama Amerikalı olmayan bir asyalı grup paketleme yapmadan zirveye ulaşıp Amerika eğlence piyasasını şok etti. Sonra BTS dışında paket yöntemiyle listede yükselen Koreli gruplar da oldu. Billboard listeleri = paket listeler diye bir önyargı oluştu. Billboard bundan utandığı için paket satışları artık saymayacak bence. Bunu geçen sene yapsalardı 2 yıl üst üste Bangtan’ı geçecek kimse olmazdı, yazık oldu

5. [+84, 0] Bu sadece BTS’in işine geliyor diyenler şaka yapıyor olmalı. Bu kadar zamandır BTS’i kötü etkileyen bir şeydi bu. Bir enerji içeceği ya da anahtarlık alınca albüm alıyor sayılıyordunuz, bu tuhaf değil mi sizce? 80’den fazla hayran ürününü albümlerle paketleyen pop şarkıcıları var. Azıcık nefret alsalar bile zaman geçince unutuluyor ve hepsi albüm satışı olarak sayılıyor ㅋㅋㅋㅋ Bangtan imza günü ya da paket yapmadan bunu başaran tek şarkıcı, gerçekten süperler. Koreli olmaları beni daha da gururlandırıyor. Gerçek bu ㅋㅋㅋㅋㅋ

 

Kaynak: Pannchoa

74 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
ClarryRiddle

İnsanlar idollerinin zaten az olan satışları daha da düşücek diye üzüldüler fakat bu army ve bts i yakından bile ilgilendirmiyor çünkü onların bu tür şeylere ihtiyacı yok her türlü başarılılar bu çok gurur verici

Efendim

2 cool 4 skool (2013)albümlerinden başlayarak bütün şarkılarını dinleyiniz, çevirilerine bakınız, röportajlarını okuyunuz, youtube vlogları, vlive yayınları, twitter gönderleri, fan cafe göndelerine bakınız, run BTS ve bon voyageleri, konserlerini izleyiniz o zaman anlarsınız. anlamlı ve güzel şarkılar yapıyorlar , belli bi duruşları var , ses, vokal, rap, dans, canlı sahne performansları hepsinde iyiler ve sıkı çalışıyorlar, fanlarıda onları sveip destekliyor ve sıkı çalışıyor, oturdukları yerden durup dururken yükselmediler. 2013 te çıkış yaptılar ama ilk tv şovu müzik ödülünü 2015 te, ilk daesang ı 2016 da aldılar ve billboard ta ilk ödülü 2017 de aldılar. adım adım yükseldiler her seferinde biraz… Read more »

Efendim

Rica ederim. işte verdikleri büyük emekler ve sıkı çalışmalar var. ama sadece açıp son bi konserlerine bakabilirsiniz, ya da şarkıların çevirilerine, sadece başlık parçalarına bakmayın, b-side lara, yan parçalara bakabilirsiniz. TOMORROW, BORN SINGER, WHALIEN 52, SO WHAT, LOUDER THAN BOMD, TEAR, DEAD LEAVES, BEST OF ME vs. bunları bi dinlemenizi tavsiye ederim. çevirilere cidden bakın.
 

Last edited 2 yıl önce by Efendim
Efendim

rica ederim. spotify ı bilgisayarınıza yükleyip ücretsiz olarak tüm şarkılarını dinleyebilirsiniz.

Efendim

LOUDER THAN BOMBS*

İsimsizarmy

Gerçekten 1 ürün alana 1 albüm saçmaydı iyi oldu kalkdığı

Bunny

Sonunda su bundle olayina dur dendi. Bangtanin yeni comebackinde neler olucak tahmin bile edemiyorummmm 💪💪💪

Aycik🎐

“Not BTS” yazısını görmek cidden aşırı iyi hissettirdi.

Efendim

katılıyorum şu dijiştal çağda fiziksel albüm satışlarını yükske olması inanılmaz ve büyük bi başarı, ama en önemli etken şarkılarının ve albümleriinin kaliteli olması ve dijital olarakta çok başarılılar, Japonca albümleri bile hem fiziksel hem de dijitalde birinci oluyor. BTS durmadan çok sıkı çalışan bir grup ve yaptıklrı şarkılar çok iyi, şarkılarının bi anlamı ve hikayesi var, sahne performansları inanılmaz ve işlerine büyük bi özveri ve saygı duyuyorlar, yaptıkları işi ve fanlarını seviyorlar, her zaman daha iyisini üretebilmek ve fanlarına onlara verdikleri sevginin karşılığını daha çok verebilmek için çok çalışıyorlar. hala müziğe karşı tutkuları ve sevgileri var. bu da başarı olarak… Read more »

Efendim

Maalesef önyargılı kişiler çok ve var olmaya devam edecekler, ben de uzun süredir kpop u takip ediyorum, BTS her zaman çok kaliteli işlerle geldi ama o zamanlar değeri bilinmiyordu, dijilta ve fiziksel başarıları iyi değildi , ilk yurt dışında fark edilip sevildiler, zamanla fandom büyümeye ve başarıları artmaya başladı ama bu sefer de yükselmelerini çekemeyen kişiler ve antiler artmaya başladı ama çocuklar sıkı çalışmaya ve kaliteli albümler yayınlamaya devam ettiler. fandomun ve BTS in ne acılar çektiğini biliyorum, saçma sebeplerle hep çocuklara hakaret ve iftira atmaya devam ettiler, aynı saç rengi bile olay oldu, ARMY BTS iyi dedikçe antiler ama… Read more »

İsimsizarmy

Önümüzdeki 15-20 yılda ilk hedefim önce araba almak sonra bts albümü alıp arabada okutmak😂o zamana kadar yeni albümler çıkarırlar inşallah

Deniz

2020 bana yarına dahi hayal kurmamayı öğretti , lafta bu yaz deliler gibi gezecektim bfoldkcjfvöh Şimdi senin 15 yıl sonrası planını görünce bir fenalık geldi gvhlfjekdşçdmfv

İsimsizarmy

Ben hayal kurmadan yaşayamayanlardanım sanırım hep uçuk hayallerim olmuştur ama gerçekliğe en yakını bu yazdığımdı sanırım. 15 yıl yazmam ise tamamen mesleğimin zorlukları yüzünden😢Tabi 2020 benim de işlerimi alt-üst etti ve ediyor. Galiba çok ciddi yazdım😂

Bir Army

Yeni bir güncelleme geldi konuyla ilgili ama pek bakmadım detaylı sayılmıyor diyor ama sayılacak sanırım bir şekilde. Hoş bizim için fark etmez Bangtan’ın öyle şeylere ihtiyacı yok.

Bay

Amerikada bundle her şey demek . Tamamen asla kalkmaz . Sadece az bir şey önüne geçmeye çalışırlar. Ama sanmam bir şey değısmez. Hakkı yenen yine BTS olur

Nokta

Gerçekten dediğin gibi oldu….

Lululali

Ah bts üzümlü keklerim.

Efendim

BTS yayınladıkları albümlerle BILLBOARD 200 ALBÜM listesinde bundles ve merch olmadan yani konser bileti karşılığı albüm hediye etmeden ya da albümlerle birlikte saçma hediye vermeden üst üste 4 kere birinci geldi, LOVE YOUR SELF HER 7. olu olarak çıkış yaptı, sonraki albümler LOVE YOUR SELF: TEAR, LOVE YOUR SELF: ANSWER, MAP OF THE SOUL: PERSONA, MAP OF THE SOUL:7 bu albümler 1. sırada çıkış yaptı. BILLBOARD un yaptığı bu değişiklik BTS ve varsa onlar gibi bundles ve merch kullanmayan sanatçılar hariç diğer herkesi kötü etkileyecek, çoğu batılı sanatçı bundles ve merch sayesinde 1. oluyorlar.

ad astra

Amerikalı sanatçılar albümlerini tek ya da çift versiyon olarak yayınlıyor, bundle için onları yererken bu taraftan da bakmak lazım. Ayrıca Amerikalı sanatçılar imza günü de yapmıyor.
Bundle olayında da fikrim karışık biraz. mesela 30 dolarlık tişörtün ya da mataranın yanında albüm de gönderiyorlar ama albüm zaten 10 dolar yani hayran tişörtü alana kadar 3 albüm de alabilirdi.
Her merch’in yanında da albüm gelmiyor yani bununla ilgili bir bilgi kirliliği olduğu da açık.

Jdkdkdkkdkdkdk

BB Amerika’daki satışları baz alıyor. Kpop grupları ise sadece Kore’de, bazıları da artı olarak Japonya’daki imza etkinliği yapılıyor.
4-5 versiyon çıkaran Amerikalı şarkıcılar var. Albüm versiyonları ile ilgili yazılan başka bir makalede isimleri vardı hepsinin.
Bundle konusunda bilgi kirliliğine haklısın. Tişört vs anlaşılır olsa da bu durumu sömüren çok fazla kişi vardı. Dijital indirenler fiziksel albüm için satış kuponları gidiyordu vs vs. Çok fazla skandal çıktı bu konuda zamanında.

ad astra

Amerika’daki satışları baz aldığını biliyorum. Demek istediğim bundle konusunda onları yeriyoruz ama imza günleri bundle’dan daha kötü duruyor. Hayran olduğu sanatçıyı görmek için binlerce albüm alanlar oluyor. İkisinde de amaç tüketiciye albüm almasını sağlamak. Ariana Grande, Billie Eilish, The Weeknd, Taylor Swift gibi sanatçılar iyi satış yapıyor ve albümleri genelde tek ya da çift versiyon ya da tek + deluxe şeklinde oluyor. Billboard birkaç ay önce örneğin ‘’albüm 10 dolarsa 3 dolarlık ürünün yanında albüm satılamaz’’’ gibi değerinden düşük ürünlerle bundle yapılmasına karşı kural getirmişti, mesela o mantıklı bir karardı. Ariana Grande 50 dolarlık tişörtü dijital albüm ile paket yapmış,… Read more »

Nokta

Biraz erken olmadı mı sence????

Lover

şükür diyecektim ki bu uygulamaya da kulp taktılar.neyse.Ne yaparlarsa yapsınlar BTS etkilenmiyor.Şunu da belirteyim BTS bu satışları fansign olmadan yaptı ve diğer Kpop gruplarının aksine yalnızca 4 versiyon ile.

Twitterdanbirkoyun

KİNGTAN 🙂

xxx

Super M geldi aklıma SM’in binbir çeşit bundleları asdfkly

Suna

(Yanlış anlamayın konumun BTS ile alakası yok) Kpop sektörüde aynı albümün 288283 farklı versiyonunu çıkarıp satışları yükseltiyor. Bence bu da hem hayranları kazıklamak hem de gerçek albüm başarısı olmuyor benim nezdimde. Çok çakallar. Bence Albüm paketlerini düzenleyeceklerse buna da düzen getirmeliler.

Bay

Haklısın bts in çok versiyonlu yaptığını cok görmedim yada devam albümü gibi aynı albümün icine 3 yeni sarki ekleyip 1 milyon satma işi var. Sm town bunu çooook yapıyor.

ad astra

bts’in son çıkardığı albüm 8 versiyonlu. Sm 2 versiyon çıkarır, 1.5-2 ay sonra da 3. versiyonu çıkarabiliyor. Ama genelde 2 versiyonlu olarak bitirir. Mini albüm için değil ama tam albümlerinden sonra yeniden paketlenmiş olarak 3-4 şarkı ekler. Bunu Amerikalı sanatçılar da deluxe versiyon adı altında yapıyor. Bts’de answer serisini yeniden paketlemişti.

Efendim

BTS hep 4 versiyon çıkarıyor, MAP OF THE SOUL:7 da 4 versiyonlu.

Efendim

MAP OF THE SOUL:7 THE JOURNEY ise Japonca albüm, onunda A,B,C,D olarak dört versiyonu var, iksiini bir tutup 8 dediysen hata yapıyorsun ikiside farklı albümler, farklı zamanlarda çıktılar biri Korece öteki Japonca, Japonca albümde de intro: calling, stay gold, lights, your eyes tell, outro: the Joruney olarak sadece Japonca olan Korece de olmayan şarkılar var, Kprece ve Japonca albümlerinde fiziksel ve dijital sayış sayıları, dinlenmeleri ve indirmeleri de haliyle ayrı ayrı sayılıyor. bir olmuyor.

ad astra

Tabi ki öyle saymadım. İkisinin farklı albümler olduğunun farkındayım. 8 versiyon çıkaracağı da twitter’da uzun zamandır konuşuluyordu.

Efendim2

Anladım teşekkürler. Japon albümlerin farklı versiyonu da olduğunu unutmuşum. Bu arada ,abcd ya da 1234 şeklinde toplam dörtlü versiyonu alınca tek bandrollü oluyor yani tek albüm satmış gibi oluyor. Bilgilendirmeniz için tekrar teşekkür ederim. (16 kereden fazla yorum yapılamıyormuş o.O)

xxx

BTS’in Japonya’daki dağıtımcı şirketi farklı Amerika’daki Sony ve 4 versiyon çıkıyor hepsi aynı anda çıkıyor birini seçiyorsun ama mesela SM öyle yapmıyor versiyonları yeni albümmüş gibi arada zaman farklarıyla piyasaya sürüyor artı RP albüm çıkarıyor hepsinin satışları toplanıyor.

xxx

BTS bir albümü 4 versiyon çıkarır aynı anda. Fotoğraflara bakar istediğini alırsın bu uzun zamandır böyle. Taylor da 4 versiyon çıkarmıştı ama pek etkisi olmadı yani Amerikalı sanatçılar da aynısını yapıyor yapmıyor değil…

Starlight

yukarıdaki bazı sanatçıların bi kaybı olacağını düşünmüyorum ben ya. diğerlerini bilemem de the weeknd, arina grande yani…

Vincenteu

Bu yıl haklarında bir çok negatif haber çıktı. Fakat hala yükseliyorlar.

Şimdi dur

Çünkü üstünü kapatıyorlar, artık arkalarında kim varsa

nayeonist

ow.

Efendim

yav he he….. neyi nasıl kapatmışlar Allah aşkına, aksine arkalarında önlerinde, yanlarında her yerde onları baltalamaya çalışan k-medya var, en ufak bi olumsuz olabilecek haberi büyük başlıklar ve büyük skandalmış gibi ana sayfalarda tutuyorlar, başarı haberlerini ya yapmıyorlar ya da yapsalar bile anasayfadan direk düşürüyorlar, Jungkook un dövme ve araba kazası haberi aylarca konuşuldu, 97 line itaewon haberi büyütüldü, zamanında bi saç rengi bile başka idolle aynı oldu diye ne olaylar çıktı… Güney Kore sürekli BTS i baltalama ve karalama derdinde, herkes askere gitselerde popülelrikleir düşse belki biz yükseliriz derdinde… esas Seu**gri pezevennn**g inin arkasında kim varsa hapse girmedi….ya da… Read more »

assyaa

aynen arkamızda kuzey kore var çok konuşanı alnından vuruyorlar

Twitterdanbirkoyun

Ben varım

Efendim

tövbe yarabbim neymiş haklarında çıkan olumsuz haberler :S uyuşturucu mu kullandılar? kadın mı pazarladılar? bi kadını taciz mi ettiler, kumar mı oynadılar, kara para mı akladılar? rüşvet mi verdiler, vergi kaçakçılığı mı yaptılar? fahişe mi tuttular ? alkollü araç mı kullandılar? birilerine zorbalık mı yaptılar? ne ne ne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ne olsa da BTS yükselmese diye dua ediyorsunuz ve kapıda bekliyorsunuz resmen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   çocuklar ne yaptı! Jungkook geçen sene dövme yaptırdı , bi bayan arkadaşında sarıldı bu. trafikte şerit hatası ve yanlış park eden araçlar yüzünden ufak bi kaza yaptı ama alkollü değildi ve kural neyse ona uydu, polis soruşturmasınıa gitti,… Read more »

Vincenteu

Ama benim yorumum pozitiftiiiiii!!!! Ben Army’im ama😭😭 medyanın oyununa rağmen hala zirveler demek istemiştim neden böyle oldu ki ama çok kötü hissettim yanlış yazış tarzım yüzünden böyle oldu of🤦‍♀️

Efendim

”Bu yıl haklarında bir çok negatif haber çıktı. Fakat hala yükseliyorlar.”’
 
bu yorum çok yanlış anlaşılacak tarzda. ”bir çok negaitf” haber demişsiniz öyle çok negatif haber yoktu ve ”fakat hala” derken olumsuz bi hava katmış, yani ”hala” derken siz sanki yğkselmelerini istemiyor muşsunuz gibi geldi… başkalarıda yanlış anlamış ki negatifi basmışlar.
 
neyse: özür dilerim, sizi tanımadığım için de ”ekstra” yanlış anladım ama keşke yorumunuza başka şeylerde ekleseydiniz.. tebrikler BTS gibi. ya da yükselmeye devam gibi. böyle bırakırsanız yanlış anlaşılabilir haliyle.

Vincenteu

Çok haklısınız. Biraz saçmalamışım….

Efendim

Ben de aşırı bi tepkiyle, hızla atlamışım. Ben de özür dilerim.

Vincenteu

Hiiç önemli değil^^

Efendim

🙂 <3

Vincenteu

Teşekkürler🤗🤗 Ben de ondan bahsetmeye çalışmıştım işte. Yorumumdaki eksiler kalbimi acıtıyo😣

Efendim

boşver takma eksileri.

Vincenteu

ARKADAŞLAR ARMY’İM BEN YORUMUMU YANLIŞ ANLAMIŞSINIZ GÖZÜNÜZÜ SEVEYİM YAPMAYIN BE

Mel

Pezevenklik mi yaptılar uyuşturucu mu sattılar ne negatif haberi allasen? Çok üzgünsen bunu ağlayarak günlüğüne yazabilirsin, hadi naş

Vincenteu

Ama ben artık vurucam kendimi

Vincenteu

Tşk

Cansu

Artık albüm alan yok ki ? Kore çok takık bence albümü türkiye’de rihanna billie eilish ariana grande nin çok fanı var ama kim albüm alıyor ki ? Açıkçası ben almıyorum çünkü zaten apple music ve spotify için para ödüyorum niye gidip albüm alayım gerek yok bence

nayeonist

ya bence fotokart fln için alıyorlar jljsjsjlm

Cansu

Ya ben Monsta X’in iki albümünü aldım birde ön sipariş ama bir tanesinde posterim gelmedi bir tanesinde de özel bir photocars vardı ön sipariş için o da gelmedi sinirlendim daha da almadım vallahi dkdkdkdkd benim biasım Wonho çok şükür ikisinde de Wonho pc vardı djjdjdjd

Cansu

Arkadaşlar albümüm olduğu için kıskandınız mı ne bu eksiler

Efendim

koleksiyon için alanda var, albümlerin içinde cd, poster, albüm kitapcığı var, albüm kitapçığında fotoğraflar, şarkı sözleri, teşekkür yazısı, şarkının söz, beste, yapımı, aranjmanında yer alanlar yazıyor bir de fotokartlar oluyor. özel botlar, imza ve fan buluşmaları için özel biletler vs de çıkıyor.bir de büyük ödül törenlerinde ödül alabilsinler, tv müzik şovundada ödül alabilsinler ve listelerde birinci olsunlar diye de alınıyor. ayrıca dijital ortamda illaki bozulabilir, silinebilir, cd daha uzun süre dayanır ve ses klitesi daha iyi , param olsa vinil plak alırdım ben ondaki ses kalitesi daha da iyi. bir de insnaın elinde fiizksel bi albüm olması daha da anlamlı… Read more »

Cansu

Valla ben albümden çıkan cdyi pc ye taktım aynı ses yani kalite de bir şey yok. Haklısın ben de o yüzden aldım ama artık daha güzel şeyler için paramı biriktiriyorum

nayeonist

Bir enerji içeceği ya da anahtarlık alınca albüm alıyor sayılıyordunuz, bu tuhaf değil mi sizce?
yoo değil. kur farkından veya başka sebeplerden dolayı albüm alamayan milyon tane insan var. daha rahat yollardan herkes sevdiği sanatçıya destek olabilir

Bir Army

Öyle destek almak yerine albüm alıp olabilirler zaten. Çoraptan tut prezervatife kadar her şeyde albüm satışları sayılıyordu oldukça saçma.

nayeonist

oha o kadarını bilmiyordum lsmlvsv

Kado

Ama yine de bir albüm değil. Sonuçta amaç şarkı dinlemek.

Spam yiyen SEN

Bts’in şu son geri dönüş şarkısı aslında hiç tutmaması gereken bir şarkıydı. Bu kadar satması ve popüler oluşu sadece Bts’in etkisi sayesinde. İnsanlar artık şarkılara değil onu çıkaran şarkıcılara bakıyor. Şarkılar artık dinlenmek için değil gibi.

Twitterdanbirkoyun

Albümdeki bütün şarkılar çok kaliteli ayrıca albüm sadece ana şarkıdan oluşmuyor

Last edited 2 yıl önce by Twitterdanbirkoyun
Spam yiyen SEN

Bana tane öner bakalım. Benim beğenmeyip senin beğendiğin hangisiymiş?

Spam yiyen SEN

Abi sadece öneri istedim buna da mı eksi sjsjsnnsns

Bay

Bu şarkıya laf eden insanlar saçma salak anlam ifade eden içi boş şarkılar dinliyor ya daha da bir şey demiyorum..

Spam yiyen SEN

Bana dair ne biliyorsun da böyle bir çıkarımda bulunuyorsun merak ettim. Bts dinlemeyen saçma şarkılar mı dinler? Bi kaliteli şarkıları Bts mi çıkarıyor? Bak Bts çocuklarını az çok severim. Yıllardır takip ediyorum bu çocukları I need u eradan beri. Sevdiğim şarkıları var sevmediğim şarkıları var. Olabilir. Herkes her zaman mükemmel şarkılar çıkarmıyor. Ve son dönemlerde çıkardıkları şarkıları beğenmedim boy with luv hariç. Dedim ya Bts’i az çok severim Ama Army? Army kadar toksiği YGstanlerdir. Artık sen düşün…

Hgs

Albümdeki diğer şarkıları genelde beğendim hepsi olmamak üzere ama ana title olan on u ben de sevmemiştim bu seferki geri dönüşleri beni çok heyecanlandırmamıştı..sana ilk defa katıldım vee bu pek de hoş bir durum sayılmaz 😑

Last edited 2 yıl önce by Hgs
Spam yiyen SEN

Daha katılman gereken çok durum var da neyse şimdilik bununla idare edeceğiz 😘

nayeonist

peki sana katıldım dediği için eksilenmesi jjsjlssljm

Hgs

Kendi doğrularımla çok iyi idare ediyorum ve haklıysam onları da sonuna kadar savunurum ama doğrularımızın kesiştiği yerde bunu belirtmek de benim için sorun olmaz..umarım bir çok noktada ileride kesişiriz.. tahrik etmeden , anlayışla ve saygıyla karşılıklı görüş alışverişinde bulunursan neden olmasın 😘

Yeni Yazılar