Benzer Yazılar

[PANN] TXT Taehyun evcil yılanını sahiplendirmiş

jbhjbhj

[ÖZEL] Taehyun sonunda yılanını tanıttı, ‘merhaba Aengu-ya’

TXT Taehyun haberlerde evcil yılan sahiplendiğini söyledi
Albino mısır yılanı ㅋ düşündüğümden daha güzel ㅋ ve ismi de Aenguㅋㅋ

kjnbjkjk

TH: “Yılan sahiplenmek istiyor musun?” Evet. Gerçekten istiyorum. Ben ve Hue Ning Kai yılanı yetiştireceğiz
TH: Kral yılanı ile mısır yılanı arasında kalmıştım.. Her iki tür de acemi yılan sahipleri için iyiymiş
TH: Sonunda millet! Bir yılanın uşağı haline geldim! Araştırıyordum ve en sonunda Aengdu’yu eve getirdim.  

Geçmişte yılan sahiplenmek istediğini söylemişti, onlar üzerine araştırma yaptı ve en sonunda bir tane sahiplendi ㅋㅋ

image 2 4

Çok meşguldü, bu yüzden yılanı başka birine gönderdi.
Yılanını sadece 6 ay sahiplendi ve sonra tekrar sahiplendirdi

Gönderi tepkisi [+610, -101]

1. [+390, -27] Meşgul olacağını tahmin edemedi mi, buna rağmen sahiplendi mi yani??ㅋㅋㅋ

2. [+358, -28] “Yılan iyi bir aileye gittiği sürece sorun değil” diyenler şok edici. O zaman köpek yavrusu gibi evcil hayvanlar da iyi bir aileye gittiği sürece onları istediğiniz gibi sahiplendirebilir misiniz? Yılanın duyguları olmadığını nasıl tartışırsanız tartışın, yine de yılanı sahiplenme konusunda sorumsuzluk yaptı ve bu bir gerçek

3. [+342, -26] Evcil hayvanlarını sahiplenip sonra tekrar sahiplendiren insanlardan iğreniyorum

4. [+221, -9] Burada küçük yaştak yorum sahiplerini görebiliyoruz. Niye insanlar yılanların duygu hissedip hissedememesini konuşuyor? Burada tartışmamız gereken şey Taehyun’un meşgul olacağını tahmin edemeyip yılan sahiplenmesi, 6 ay sonra yeniden başkasına vermesi değil mi? Niye konudan sapıp yılanın duygularından, iyi bir aileye gittiği sürece sorun olmadığından bahsediyor insanlar…

5. [+153, -5] Moa’ların yorumlarına bakarsanız hepsi “yılanların duyguları yok, üzülmeyecek~ bu uzun zaman önceydi” falan diyor, yani bu yaptığını haklı mı çıkarıyor..? Yani yaşayan bir canlıyı sahiplenmek ve duyguları olmadığı sürece onu başkasına vermek sorun yaratmayan bir şey mi? Bu uzun zaman önce yaşandı diye hiç olmamış gibi mi davranacağız?

6. [+111, -3] Şu anda eskisinden daha meşgul görünüyor, ama kirpisini gayet iyi yetiştirmiyor mu? Bu arada bu evcil hayvanlar, sürüngenlerden çok daha fazla bakım gerektiriyor… Köpek ve kedilerin aksine, sürüngenler genellikle sık sık yeniden başka sahiplere satılıyor, bu yüzden meşgul olma bahanesi biraz garip. Choi Soobin kirpisini tek başına yetiştiriyor, değil mi?

7. [+81, -14] Programlarının ne kadar meşgul olduğunu bilerek daha akıllıca davranacağını düşündüm, ama beklenmedik bir şekilde bu konuda bilgisiz.

 

 

K: Pannchoa

guest
69 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
ahjumma deme bozuluyorum

Gerçekten bilmediğim için soruyorum, evcil yılan diye bir kavram mı var? Yoksa doğadan koparıp sınırlı bir yaşam alanına mahkum ettiğimiz hayvanları vicdanımız rahat etsin diye evcilleştirilmiş olarak mı değerlendiriyoruz? Lütfen kişisel zevkleriniz uğruna insanlarla yaşamaya alışkın olmayan hayvanları doğal yaşam alanından koparmayın.

jungkook'un tavşan dişleri

Aslan bile yavruyken sahiplenince evcilleştiği görülmüş ama yılan gibi hayvanların evcilleşmesi bilimsel olarak da imkansız. Kuş ve memeli hariç hiçbir hayvan evcilleşemez. Sadece vicdan rahatlatmak için evcil hayvan denildiğini düşünüyorum.

ahjumma deme bozuluyorum

Evcilleştirme ve Ehlileştirme: Neden Bazı Hayvanlar Evcilleştirilirken, Bazı Diğerleri Evcilleştirilemez? Evcilleştirme, evrimsel bir süreçtir. Bir türün (örneğin insan), diğer bir türü (örneğin vahşi kurtları) belli özelliklerine göre seçip, sadece o özelliğe sahip olanların çiftleşmesine izin verip, diğerlerinin çiftleşmesine izin vermeyerek (hatta onları aktif olarak öldürerek veya uzaklaştırarak) evrimsel sürece yapay seçilim yoluyla müdahale etmesi sonucu yeni türlerin (örneğin köpeklerin) evrimleşmesi olayıdır. Bu sayede hayvanlar, yırtıcı ve vahşi olabilen atalarından farklılaşarak “evcil”, yani “eve uygun” hale gelebilirler. Evrimin yapay seçilim mekanizmasını kullanarak evcilleştirdiğimiz türlerin kısaltılmış bir listesine buradan erişebilirsiniz. Ehlileştirme ise belli bir hayvanın, insanların bulunduğu ortamlarda kısmen rahat bir şekilde… Read more »

ahjumma deme bozuluyorum

Öte yandan her evcil hayvan da ehlî olmak zorunda değildir. Evrimsel süreçte yapay seçilim yoluyla değiştirerek şekil verdiğimiz birçok hayvan da, aslında ehlî değildir. Bunun en güzel örneği tavuklardır. Tavuklar, evrimsel süreçte insanın uyguladığı yapay seçilim yoluyla ciddi anlamda değişmiş türlerdir; ancak halen ehlî hayvanlar değillerdir ve insanlar ile evlerine yanaşmaktan, onlarla doğrudan iç içe yaşamaktan pek hoşlanmazlar. ………………… Teorik olarak her canlıyı evcilleştirmek mümkündür: Zira evrim var olduğu sürece, ona hükmetmek de teorik olarak mümkün olacaktır. Canlılık var olduğu müddetçe, evrim var olmak zorunda olduğu için, evcilleştirme de otomatik olarak bir olasılık olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak elbette ki insanlar… Read more »

ahjumma deme bozuluyorum

Evrim ağacının “Evcilleştirme ve Ehlileştirme: Neden Bazı Hayvanlar Evcilleştirilirken, Bazı Diğerleri Evcilleştirilemez?” isimli makalesinden bir bölüm. Aslanlara yapılan şey evcilleştirme değil ehlileştirme. Konu ile ilgili çok bilgilendirici bir makale. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Last edited 8 gün önce by Ahjumma deme bozuluyorum
jungkook'un tavşan dişleri

Şey görmüştüm, Adolfo ve aslanı Kiara vardı. Küçük yaşta hayvanat bahçesinden almıştı çünkü Kiara çok hasta olduğu için uyutulacakmış. Adolfo aslanı alıp büyüyene kadar bakmış, yedirmiş-içirmiş, iyileştirmiş. Kiara iyileşmiş sonunda. Hayvanat bahçesi Kiara iyileşince geri götürmüş. Yıllar sonra Adolfo, Kiara’nın yanına gidince aslan Adolfo’yu unutmamıştı. Üstüne atlayıp sarılmıştı. Aynı şekilde 1970’lerde Bakü’de yetişen Kral adı verilen aslanın da hikayesi çok benzer. Sahiplerine saygı duyan bir aslanmış. Bu şekilde birkaç sahiplenen aslan hikayelerini okumuştum ve hepsinin ortak noktasının doğumlarından birkaç gün sonra alınmışlarsa ve özellikle hasta aslanlarsa sahiplerine çok sadık olduklarını gördüm. Muhtemelen bu makaleye göre Kiara, Kral gibi aslanlar seçilimle… Read more »

ahjumma deme bozuluyorum

“Kiara, Kral gibi aslanlar seçilimle çiftleştirilip nesiller boyu aynı şekilde bu seçilim devam ederse evcil aslan türleri olabilir. Değil mi?” Evet, teorik olarak aslanlar nesiller boyunca insanlar tarafından seçilime maruz kalsa evcilleştirilebilir. Ama tek bir aslan söz konusuysa ehlileştirilmiş oluyor.

adımyok

Bizde de var. “Evcil yılan” derken gidip gelmeyi öğretemiyorsun tabii öyle camın içinde yaşıyor çıkarıp sevebiliyorsun falan,zehirsiz Ama ben dokunamıyorum. Hissini hiç sevmiyorum. Bizimki bi metreden uzun herhalde? Hayvanı öylece doğaya salsan ne yapacak zehri yok artık boğma refleksi de kullanışsız… en azından emin elde dursun. Evet ticaretini yapan da çokmuş bu arada yasak.

Last edited 8 gün önce by Adımyok
hayrunnisa

GENEL UYARI
Bakamayacağınız hayvanları sahiplenmeyin. Gerçekten alışıyorlar ve başka evlere gidince sıkıntı çekiyorlar. Üstelik gittiği evdeki insanların ona nasıl davranacağını da bilemezsiniz

i just wanna dance

Aynen duygudan bahsetmişler de belki kedi köpek gibi Taehyun’u göremediği için üzülmez ama ortam değişikliği stresse sokabilir her türlü sonuçta

aycik 🦭

Bakamayacağınız hayvanları sahiplenmemelisiniz. Çünkü onlarda insanlar gibi ilgiye ve sevgiye açlar. Çünkü yuvasına alışmış bir hayvanı geri verirseniz bu hayvanı depresyona sokar. Güven problemleri yaşarlar. Bu yüzden lütfen birisine yuva olurken çok dikkatli davranın.

ceren

Yılan meseli çaylak olduklarını dönem yaşanmıştı. O zamanlar yoğunluğu hesaba katamamış olmalarını normal buluyorum. Taehyun küçüklüğünden beri çok duyarlı biri. İlkokul gönderilerinde kasırgayı eğlenceli bulan birine çiftçiler zorluk çekecek, meyvelerin fiyatları artacak hiç eğlenceli değil diye bilinçlendiren biri. Ayrıca çocukluğundan beri baktığı bir kedisi var. Neden bilmiyorum ama ikidir Taehyun hakkında yanlış anlaşılacak şeyleri döndürüyorlar etrafta. Bu yazıyıda sana karşı yazmadım yanlış anlama. Sadece Taehyun’u duyarsız olarak algılatan bu gönderiyi düzeltmek isterim.

Last edited 8 gün önce by Ceren
aycik 🦭

Anladım bilgilendirme için teşekkürler 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

pieck finger

“Taehyun küçüklüğünden beri çok duyarlı biri” Gerçekten yanlış anlaşılmak istemiyorum ama sadece ekrandan gördüğünüz, size uzak, aynı dili bile konuşmadığınız kısaca sadece yeteneklerini ve size anlattığı şeyleri bildiğiniz kadarıyla tanıdığınız insanlar hakkında nasıl bu kadar kesin konuşabiliyorsunuz şaşırıyorum. Birlikte mi büyüdünüz, yediğiniz içtiğiniz ayrı gitmedi mi? Nasıl bu kadar iyi tanıyormuş gibi konuşabiliyorsun? Yargılamak istemiyorum lütfen yanlış anlama, gerçekten merak ettiğim için soruyorum. Bazen yıllardır tanıdığın yakın bir arkadaşını bile aslında çok yanlış tanıdığını farkedersin. Bu kadar kesin konuşmak yanlış bence.

ceren

Eğer kendini bu şekilde anlatsaydı dediğine katılırdım. Herkes kendinin iyi tarafını göstermekten çekinmez. Ben çevresinin anlatımıyla, daha çocukken attığı gönderilere bakarak bunu belirtiyorum. Nasıl biri çıkıp ‘bu zorba’ diye bir ünlünün kişiliğini ortaya koyuyorsa ondan bahseden insanları da aynı şekilde kaye alıyorum. Birçok idolün çocuktum yanlış yaptım dediği yaşta Taehyun’nun zorbalardan kendinizi nasıl korursunuz adlı bir gönderisi var. Ve bunu 11 yaşında bir çocukken yazmış. Hatta pannda bile bu trend oldu. Ama nedense 1 yılı geçmiş bir olay çeviriliyor.

pieck finger

Taehyun’dan bağımsız konuşuyorum, zaten kimse kendisinin kötü taraflarını göstermez, zamanla tanıdıkça ve yakınlaştıkça anlarsın kötü taraflarını. Yine de saygılı cevabın için teşekkür ederim. 🌸

hgs

Sorun şu, bir yılan neden evcil hayvan olarak sahiplenebiliyor ? Her hayvan insanların bencilce istekleri dogrultusunda evcil hayvan kategorisine girmek zorunda değil, hayvanları seviyorsanız uzaktan sevmeyi de ögrenin onların iyiligi için.

rain

küçükken benimde kedim vardı bir gün annem habersiz başkalarına vermiş15 gün sonra kendi geri geldi daha önce evden hiç çıkmayan kedi evimizi nasıl buldu hiçbir fikrim yok ama gelmişti işte ayrıca 15 gün boyunca düzgün bir şey yememiş çok zayıflamış beni görünce direk boynuma atlamıştı… böyle şeyleri görünce hep bu anım aklıma geliyor üzülüyorum her canlının duyguları vardır kendinize alıştırıp sonra onları terk etmek çok bencilce bir davranış

zzzz

Aynısı bizim komşumuzda da olmuştu. Sebebini hatırlayamıyorum kedisine artık bakamayacağı için eşine demişti uzak bir yere götür. Kutuya katmışlardı ve bir kaç delik açmışlardı havasız kalmasın diye. Adam bayağı uzak bir yere götürüyor, neredeyse bir ilçeden başka bir ilçeye. Kedi o havalandırma deliğinden tüm yolu izlemiş. 4 gün sonra bir baktık geri gelmişti eve. Ama nasıl yorulmuştu. O yüzden hiç unutamıyorum bu anı. Sen yazınca tekrardan aklıma geldi. Herhalde yön duyguları mı daha açık bilemedim.

rain

Gerçekten çok ilginç köpekler dışarıda gezdiriliyor falan onlardan beklersin ama kediler genelde evde beslenildiği için şaşırıyor insan

zzzz

Kediler uzaylıdır sözünün kanıtı bu olaylar 😂

hayrunnisa

Kediler de aynı zamanda da şeytan tüyü var bu arada. “Asla eve kedi giremez, girerse kapıya atarım” diyen babama bile kendini sevdirip + sırf rahatı için, babamı kendi yatağından kaldırıp yerde yatırmıştır.

zzzz

Aynen katılıyorum, dayım emekli olduktan sonra adama bir hayvan sevgisi geldi. Evi şu an küçük bir hayvanat bahçesi gibi. Papağan, tavuk, tavşan ve kedileri var 😂 kedileri kucağında yatırıyor, dayımdan hiç beklemediğim hareketler 😅

homunculus

Belki bilmek istersin diye sana söyleyeyim aslında bu konu gerçekten de bilim adamlarının merak edip teorilerine malzeme olmuş bir konu detaylı öğrenmek istersen internetten yine de bakabilirsin.Bununla ilgili birçok teori var koku belirteçliği, açılardan bulma yani biyolojik navigasyon içgüdüsü vs. işin aslına bakarsak halen genelgeçer bir teori olmasa da en akla yatanı olanını açıklamak isterim:bu teoriye göre asıl sebep kedilerin manyetik algıya sahip olmalarıymış.Bazı hayvanlar gibi kediler de de dünyanın jeo-manyetik alanını algılayıp bunun sayesinde tıpkı bir pusula gibi yön bulabiliyorlarmış nihayetinde teori de olsa kedilerin manyetik algıları var o yüzden aralarında bence en mantıklısı bu teori.Kediler gerçekten iç dünyası… Read more »

Last edited 8 gün önce by homunculus
zzzz

Hiç bilmiyordum bunları çünkü ben hiç kedi sahiplenmedim. Sadece komşularımız böyleydi evleri kedi doluydu. Eskiden oturduğumuz evde de 3 tane kedi vardı. Ev çok eskiydi büyük ihtimal kimse yaşamayınca bu kediler sahiplendi evi. Bize bildiğin düşmanlık beslediler. Ben yemek verdim su verdim ama o 10 sene içinde hiç yakınlık göstermediler. Ben kapıdan çıkıyordum dişlerini gösteriyorlardı bana. Böyle psikopat kedilerde var 😂 şu resim inşallah düzgün görünür, sabah uyanıyordum karşımda böyle bakan bir kedi vardı 🤣

zyro-image (1)_640x479.jpg
homunculus

Hahshshdhdh hergeleye bak sen façanı alırım ha der gibi bakmış Testere Necmi’den hallice sanki.Kediler öyle yapacak bir şey yok benimkilerden bazıları da öyleydi ellediğim an saldırıyorlardı alıştım artık asıl onlar benim sahibim olmuş ben daha çok köle gibiyim.😸Düşmanlık beslemek değil de kendi varlıklarından mutluluk duyup, ödün vermiyorlar, bağımsızlığına düşkün kompleksli hayvanlar bunun birçok sebebi olabilir koku,tramvaya bağlı içsel dürtü ya da öyle istediği için de olabilir.Seninkisi yine iyi sabah böyle bakıyor düşün gece garip garip sesler çıkaran yüzüne dik dik bakan bir kedi benimkisi de bu.(Fotoğraf da kırpa kırpa bir hal oldu)

img_20220114_123242.jpg
Last edited 8 gün önce by homunculus
zzzz

Gece böyle bir manzarayla karşılaşsam korkudan uyuyamazdım 😂 bizimkiler eve girmiyordu bahçede odunluk gibi bir yer yapmışlardı orada kalıyordu hepsi. Zaten yavruları olunca odunluğun önünden bile geçmek mümkün değildi 🤭 büyük ihtimal korkuyorlardı ama cesaretli olduğu için belli etmiyorlardı. Aslana pati atıyor bu kediler. 😹

ssamet

Bana artık nedense idoller biraz farklı olucam kafasına girerek evcil olamayacak vahşi hayvanları sahiplenmeye başlıyor ve gereksiz yani. Yılanı kirpisi kertenkelesi… Kedi köpek olayına girersek zaten hepsi cins kedi ve köpekler. Ara sıra zor durumdaki hayvanları sahiplenmis kişiler görüyorum güzel bir görüntü oluyor mesela twice jeongyeon

pluviam

Kesinlikle, özellikle cins kedi sahiplerine eğer sahiplenmediyse iyi gözle bakamıyorum ki bu arkadaşlarım için bile geçerli. Ama işte biri barınaktan ya da sokaktan kedi sahiplenince gözümde çok değerleniyor. Daha geçen gün Jeongyeon’u görmüştüm, benim bildiğim de Lee Know var stray kids’ten, 3 kediside bildiğimiz tekir ve barınaktan ya da sahiplendirme sitelerinden sahiplenmiş.

melisssa

Yılan sahiplenmek ne ya ay valla görünce bile kötü oldum

myteez

Bu olay gerçekten kötü bir olay ancak belki bu kadar meşgul olacağını düşünememiş olabilir. Ayrıca son zamanlarda TXT fan sayfaları Taehyun’un ortaokul gönderilerini falan çeviriyorlar. O yaşlardan beri çevre ve sorumluluk bilinci çok yüksek bir çocukmuş. Örneğin bir fırtına gönderisinde “Eğlenceli olacak.” diyen bir arkadaşına “Nesi eğlenceli? Çiftçiler zorlanacak ve sebze fiyatları artacak.” diyecek kadar yüksek farkındalıkta bir çocuk. Bu kadar düşünceli bir insanın bunu da düşündüğüne eminim. Muhtemel çok yoğun olduğu için yılana iyi bakamıyordu ve en iyisinin ona iyi bakacak birisine vermek olduğunu düşündü. Tekrar söylüyorum enine boyuna düşünmeden bunu yapmasını ben de doğru bulmuyorum ama muhtemelen o… Read more »

haniah

Aynen, baya araştırma ettikten sonra sahiplenmişti. O gönderide ben de etkilenmiştim,
eğlenceli olacak diyen arkadaşına güzel bir uyarı yapmıştı.

xoxo

Duyguları var mı yok mu bilemem ama hayvanlar alıştıkları bir ortamdan diğerine geçerken sıkıntı çekiyor ben küçücük balıkları bile eve ilk getirdiğimde alışmaları zaman alıyor hatta 2 tanesi suya alışamayıp ölmüştü 🙁 taehyun konusuna ise doğru bir şey diyemem bu çok fazla kişinin yaptığı bir şey bir hayvanı sahipleniyorlar sonra ya sıkıldıkları için ya da bakamadıkları için başkalarına veriyolar hatta bazıları evcil kedileri köpekleri sokağa salıyor o tamamen acımasızlık zaten benden size bir tavsiye eğer küçücük bir balık alacaksanız bile sahiplenmeden önce çok iyi düşünün ben buna bakabilir miyim diye çünkü siz o hayvanı evinize aldığınızda onun bütün dünyası siz… Read more »

Last edited 8 gün önce by xoxo
shinyuna

bu netizenler yorum yaparken idollerin ne dusunduklerini, ne hissettiklerini onemsemezken simdi gelmis bir yilanin hissettiklerini mi tartışıyorlar. kafayi yemisler

armyonce 🍭💜

Benim halamın kuşu vardı başka bir şehire gidince kuş evde tek başına kaldı kuş yalnızlıktan tüy döktü konuşacak kimsesi yoktu sonra diğer halam onu aldı 6 ay falan baktı kuş biraz toparlandı ama stresten geçici felç geçirdi bir yere alıştıktan sonra yaşam alanları ve sahipleri değiştirilmemeli umarım o hayvana da bir şey olmaz

milkshake

Postu okuduğumda merak ettiğim tek şey yılanın neyle beslendiği oldu. Vahşi hayvan sonuçta etle beslendiğini varsayıyorum. Ben cesaret edip de sahiplenemezdim korkarım ya. Tehlikeli hayvanları sahiplenmek nasıl bi motivasyon acaba.

iwashere

kurbağa akrebi sırtında taşımış, ırıspı akrep kurbağayı sokmuş. Demiş kurbağa niye soktun? ırıspı akrep demiş benim fıtratımda sokmak var. Kıssadan hisseye yılan da bir gün sokar deli misiniz ne evcil yılanı ? Yılanın evcil olduğundan haberi var mı?

Last edited 8 gün önce by IWASHERE
aceofyoona

kimse niye “evcil” yılan sahiplenmiş diye tartışmıyor da başkasına vermesini tartışıyor? evcil yılan mı olur ya? rahat bırakın şu hayvanları doğasında yaşasınlar.

nocomment

Yılan sahiplendiğini bilmiyordum.Benim hicbir zaman yapamayacagim bir şey bu yüzden görünce biraz şaşırdım.Umarim yılanı sahiplenen yeni kisi iyi biridir

stephen

O değil de Allah aşkına evcil yılan olur mu ya yılanın Kendi tabiatı var bu insanlarda herşeyin bokunu çıkarıyor tüm hayvanları evcilestirecekler resmen ben en son evimizin yakınlarındaki alanda yürüyüş yaparken küçük bir yılan gördüğüm için birdaha oraya adım atamadım millet evinde yılan kaplan besliyor

kiminhayranıbu

3 köpüşüm var vermem kimseye

soomin

Bu olay olalı 1 seneyi geçti şimdi niye konuşulmaya başlandı anlamadım. Taehyun o zamanlar çaylak bir idoldü meşgul olacağını tahmin edememiş olabilir bu normal birşey zaten meşgul olduğu için bakamayınca uzunca bir süre araştırarak hayvanı sahiplendirdi Taehyun’un bir kedisi de var. Bakamayacağını anlayıp sahiplendirmesi bile iyi bişey. Ki Taehyun oldukça da duyarlı bir insan daha 10-11 yaşlarında yazdığı gönderiler çıktı ortaya. Kendinizi nasıl zorbalıktan korursunuz adında bir gönderisi var. Kasırga çıkacağını ve bunun eğlenceli olacağını söyleyen bir kullanıcıya cevabı çiftçiler zorlanacak bu eğlenceli değil meyve ve sebzelerin fiyatı artacak diyebilecek kadar bilinçli bir insan. Üstelik başka idoller 10-11 yaşlarında birilerine… Read more »

cherry

Bunların hiç derdi yok mu ya haber olan şeye bak

ceren

Abi siz ciddi misiniz djdmmddö bir sene oluyor bu olay olalı

ceren

Bu arada yılanı sahiplendiğinde çaylaklarda. Bu kadar yoğun olacağını tahmin edememesi tabikisi olası?

aries

o değil de ben de bir yılanım olmasını istiyorum

maruko

Bir yılan olduğu için bu bence bir sorun değil ama köpek, kedi, kuş gibi bir hayvan olsaydı çok korkunç bir şey olarak değerlendirmek gerekirdi.
Belki çocuk da yılan olduğu için tekrar sahiplendirmekten çekinmedi. Diğer türlü duyguları olan bir hayvan olsaydı sahiplendirmeyecekti belki de. Niyet okumak yerine olanı konuşmak daha doğru olur.

hayrunnisa

Yılanlar duygusuz hayvanlar değil ki ama. Yıllar önce şahit olduğum bir olaydan sonra kesinlikle eminim buna

liz

Harbi uzuluyorlar mi

hayrunnisa

Başımdan geçen olayı anlatayım. Biz yazın köye gideriz. Köyün ortasından bir ırmak geçiyor. Bir tane yılan da 3 yavrusu ile hep ordan su içerdi. Köyün ahalisi de aynı yere mayalansın diye süt bırakırdı. Bir gün n’olmuşsa yılan yavrusunu kaybetmiş. İnsanların bir şey yaptığını düşündü herhalde. Geldi sütün içine zehir kustu. Aradan biraz zaman geçince yavrusunu buldu. Sonra süt konulan kabın kulplarını dolandı, devirmeye çalıştı. Kabı almaya çalışanlara izin vermedi. Dökülene kadar da başından ayrılmadı. Dökülünce gitti

liz

Yilanlar yavrularina eslerine karsi hassastir biliyorum. Yavrularina omur boyu degil tabii bir sure. Mesela esini falan oldursen geri gelir. koye gideriz biz de biliyorum ama sahiplensen sonra terk etsen uzulur mu bilemedim. Insanlara baglanir mi ki o yilan da piskopatmis biraz jejdkdk

hayrunnisa

Evet bağlanıyorlar da. Tamamen duygusuz değiller

stephen

Abi bu hikaye dönüp dolaşıp herkesin başına geliyor özne olan yılan aynı konusu süte zehri koyması aynı sadece yerler değişiyor bu Yılanlar da süte zehrini koymayı seviyor galiba

maruko

Kişisel kanılarınız objektif bilgiler değildir, kişisel gözlemleriniz bilimsel değildir. Kişisel tahminleriniz siz öyle düşündüğünüz için gerçek olmazlar.

hayrunnisa

Bunu bana söyledin diye düşünüyorum. Eğer öyleyse yılanların duygusunun oluşu, benim kişisel gözlemimden dolayı var olan bir durum değil. Bu konuyla ilgili araştırma yapabilirsin. Her hayvan belirli ölçüde duygu hisseder. Yılanlar da dahil. Ben sadece örnekleme amacıyla başımdan geçen bir olayı anlattım.

homunculus

“Kişisel kanılarınız objektif bilgiler değildir, kişisel gözlemleriniz bilimsel değildir. Kişisel tahminleriniz siz öyle düşündüğünüz için gerçek olmazlar.” Aynı söylediğini sana iletiyorum bu söylediklerini kendi kulağına da küpe et insanlara söylemeden kendinle çelişmeden önce.”özellikle bir yılan olduğu için bu bence bir sorun değil” lafını o kadar rahat bir şekilde söylemişsin ki lütfen bilginiz olmadığınız konular hakkında bu kadar duyarsızca,cahilce yorumlar yapmayın en azından internet denilen bilgi portalından zahmet edip bi bakabilirsiniz.Pardon da yılan olması neden sorun değil bu hayvanın da kendi yaşam standartları var tam tersi çok hassas bir hayvan ikidebir değişim yapılabilecek bir hayvan değil altta açıkladım bu durumu.Özellikle duyguları… Read more »

Last edited 8 gün önce by homunculus
maruko

Duygulardan kastımın ismini andığım hayvanlar çerçevesinde “sahibine bağlanma”ya indirgediğimi anlayamamanız sizin sorununuz. İçgüdüleri, temel fizyolojik ihtiyaçları duygu olarak nitelemeniz de sizin eksiğiniz. Evcil sınıfında olmayan, yabani ve vahşi kabul edilen bu hayvanların hassas bir yapıda olup sahipleri değiştiğinde bir evcil hayvan gibi depresyona girmeyeceklerine göre; aşağıda açıkladığınız ihtiyaç duyduğu ortam ısısı, beslenme gibi koşullar yerine getirildiği sürece bir yılanın sahibinin a ya da b kişisi olmasının yılan açısından hiçbir farkı yok. Sahibine aidiyet duygusu geliştirmeyen bu canlıyı öyleymiş gibi sunamazsınız. Ben interneti de bilgi kaynaklarını da kalifiye şekilde kullanabiliyorum. İçiniz rahat olsun. Ancak sizin aranızda samimiyet bulunmayan insanlara nasıl hitap… Read more »

homunculus

Öyle mi kendiniz güzel bir şekilde ifade etmişsiniz Sayın Matmazel Maruko sizin gibi yüksek mertebe bir insana nasıl olur da “sen” kişisi ile seslenirim amanın lütfen tevazu gösterin efenim shshdhhdhdhd.Ulan gören de hakaret ettik sanacak uğraştığımız kişilere, şeylere bak madem öyle verelim abimize hemen siz eki.Öncelikle önüne gelene sen diye hitap ettiğimi nereden çıkarıyorsunuz internet ortamında insanlar hakkında bilgiçlik taslama hakkını kim size veriyor öyleyse.Hitap şekli bulunduğu yere, koşullara göre değişiklik gösterebilen bir şey,sen ile hitap etmem de direkt olarak muhatabımın sizin olduğunu göstermek için kullanmama dayalı.Bulunduğumuz ortam bir Kpop sitesi farkındaysan çoğu kişi de benden yaşça küçük kişiler,tüm dünya… Read more »

homunculus

Ayrıca yorumunuzda dediğiniz gibi kesin bir dille anlaşılacak şekilde cümle kuramayışınız sizin sorununuz dediğiniz şekilde anlaşılmasını istiyorsanız direkt o şekilde yazabilirdiniz değil mi farklı şekilde anlamaya oldukça müsait bir cümle.Bir daha yorum yaparken bilgi edinip öğe eksikliği olamayacak şekilde tam cümle kurun,yoksa böyle sığ düşünceli yorumlarınızı ardındaki anlamı teker teker açacak kadar uğraşacağınıza Türkçe özellikle cümle de anlam ve yorumlama çalışınız zira bu da benim tavsiyem sjsjdjdjd.Size yazdığım edindiğim bilimsel bilgileri,terimleri bilmediğiniz o kadar belli ki halen anlayamamışsınız halbuki anlamanız için kısaca özet bile geçmiştim neyse ne desem boş o zaman.Ayrıca evcil diye bir sınıf mı var GFCTTCJGJGFCTCT Biyoloji’de çığır… Read more »

burak a.

Ne var olum bunda? 6 ay bakmış sonra baskasına vermis. Sanki öldürmüs gibi konusmuslar. Su 20 yaş altı ergenlere internet yasagi gelmeli.

hayrunnisa

Hayvanlar öylece alıp, geri verebileceğin öğeler değildir. Yanlış düşünüyorsun

burak a.

Dedigin dogru ama tek dusundugum sey bu gonderiyi paylasan netizenin hic bir isi olmadigi. Tek derdi birinin yılanı mı yani? Yeni nesil…

hayrunnisa

Bak o konuda katılıyorum. Derdinin yılan olduğundan bile şüpheliyim. Mevzu kaos çıksın, nefret saçalım

all too well

20 yaş altıyım ama yine de haklısın

aycik 🦭

Bir cana yuvalık yapmadığın çok belli. Hayvanlarında duyguları var. Yuvası olan kişiye bağlanıyorlar. Yuva değiştirmek onlar için çok büyük bir sorun. Ama görüyorum ki sen bunları anlayacak kadar bilgi sahibi değilsin. Belkide sana yasak gelmelidir ne dersin?

burak a.

Canım benim. Senin yaşın kadar kedi besleyip sahiplendirmişimdir bu zamana kadar. Evet hayvanların bir duygusu var ama bu evcil olanlar icin gecerli. Yılan bir evcil hayvan degildir. Ulkemizde de bakımı yasaktır. Dogasi geregi disarda olması gerekir. Yani bırak sahiplendirmeyi, dogasina geri verilmeli. Hayvan icin bu eziyet. Yasin buyukce anlayacaksin.

aycik 🦭

Yaşımı bilmeden böyle büyük konuşman bile senin gerçek yaşını ortaya koyuyor bilmem farkında mısın??? Zaten vahşi hayvanların evcilleştirilmesine karşıyım ama çoktan evcilleştilmiş bir hayvanı (ki yılan diye duygusu yok diye bir şey yok) evine alıp sonra geri veremezsin. Şu yorumunun hiçbir inandırıcılığı yok gözümde. Hayvan yuvalandırma ile upraşan birisi böyle bir şey demez çünkü.

ssamet

E senin dediğine bakılırsa vahşi bir hayvanı alıp “evcilleştirme” zaten direkt saçma bir şey?

homunculus

Güzel kardeşim sorun bakmakta değil asıl sorun adamın sorumsuzluğunda kızmakta haklılar.Eğer sen yılan sahiplenmek istediğini, sevdiğini söylüyorsan bunun getirilerinin,sorumluluğunun bilincinde olman gerekir bu abimiz idolse meşgul bir hayatı varsa bunu hesaba katmalı özellikle yılan gibi içgüdüsü yüksek,soğukkanlı etçil vahşi doğa hayvanı ise bana kalsa böyle hayvanların habitatı tek doğadır alıkonulamaz,evcil hayvan olması bile saçmalık ama madem sahiplenmiş bir kere o zaman hayvan sahibi olmanın ciddiyetinin farkında olması lazım.Bunun için uygun yaşam şartları ile birlikte beslenmesi, bakımı ve rutin kontrollerinin yapılması çok önemli sonuçta kuru mama vermekle olacak bir şey değil tam tersine yiyeceğinden tut vücut ısısına kadar ekstra ilgi bakım… Read more »

Yeni Yazılar

69
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x