Benzer Yazılar

Popüler ünlülerin dizilerden talep ettiği yüksek maaşlar dizileri çıkmaza sokuyor

Popüler ünlülerin dizilerden talep ettiği yüksek maaşlar dizileri çıkmaza sokuyor

HABER: Ünlülerin fiyatları düşmüyor, dizilerin yayından kalkmasının ana sebebi

KAYNAK: Munhwa Ilbo via Nate

1. [+3,828, -30] Bu çok daha önce bahsedilmesi gereken bir problem. Prodüksiyon masraflarının %30’u bu starların maaşına gidiyor, mühendis gibi diğer personeller ise ya bedavaya ya da çok az paraya çalışmak zorunda kalıyorlar. Sektör starların istediği parayı verebilecek kadar büyümüyor.

2. [+3,462, -44] Diziler başarılı olmak için pahalı ünlülere rol vermeleri gerektiği yanılgısı içerisindeler, ama isim değeri olan oyuncular yerine yetenekli oyuncular bulmaya odaklanmalılar.

3. [+2,823, -26] Onlara rol vermeyi bırakmalısınız, hepsi bu

4. [+193, -1] Kang Ji Hwan’ın bölüm başına 70 milyon won aldığı ortaya çıkınca bayağı konuşulmuştu, ünlülerin ne kadar kazandığını o zaman fark etmiştim

5. [+172, -3] Televizyon kanalları starlara verilebilecek minimum ve maksimum ücreti birlikte kararlaştırsalar ve kurallara uysalar gayet iyi olur. Daha çok isteyen top starları boykot edin, onlara rol vermeyin. Diziler yeni yetenekleri keşfedip onlara iş verdikçe zaten top starlar da tıpış tıpış geri dönerler.

6. [+121, -2] Ünlüler tek bir reklamdan ya da tek bir dizi bölümünden bizim bir hayat boyu kazanacağımız parayı kazanıyorlar. Bu adil değil, zaten bu yüzden gençlerin hepsi ünlü olmak istiyor

7. [+88, -7] Kötü oyunculuklarıyla para kazanan idol oyunculardan nefret ediyorum

8. [+64, -1] Sektör bu starların bu kadar para istemesine izin verdi ve şimdi şikayet ediyorlar, komik ㅋㅋㅋ

9. [+58, -1] O zaman televizyon ve film sektörleri birlikte çalışıp bu starların ücretlerini düşürmeliler ya da yeni yetenekler keşfetmeliler. Aynı roller için yarışan oyuncuların sayısı arttıkça ücretler düşer zaten. Dizilere aynı kişileri seçip durmayın artık.

10. [+50, -3] Setlerdeki personeller de starlar kadar yoruluyor ama çok az para alıyorlar. Sadece oyuncular çok büyük paralar kazanıyor ve bu haksızlık. Bir çizgi çekilmesi lazım.

11. [+49, -1] Bir dakika ya, IU Jun Ji Hyun’dan daha mı pahalı? Vay be~~ demek bu yüzden herkes idol olmak istiyor

12. [+43, -0] Sorun şu ki bir şeylerin ücreti arttıkça bir daha düşmüyor. Kapitalizm işte.

13. [+37, -2] Oyunculara niye bu kadar torpil yapılıyor anlamıyorum. Diğer personeller haftada 100 saat çalışıyorlar, ya çok az para alıyorlar ya da maaşları vaktinde ödenmiyor. Bir dizi sadece oyuncuların emeği değil setteki her personelin emeği. Starlar ödül törenlerinde personellere bir saniyeliğine teşekkür ediyor, bu kimin umrunda? Oyuncular birlikte çalıştıkları kişilerin maaşlarının reformuna liderlik etmeliler

14. [+33, -3] Artık dizi izlemiyorum çünkü tek yaptıkları IU gibi kötü oyunculara rol vermek. Gerçekten iyi olmayan kimseye rol vermeyin.

15. [+26, -1] Bir dizi kadrosunu baştan aşağı top starlarla doldurabilirsiniz ama sıkıcıysa kimse izlemez

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+277] Diziyi taşıması için ‘büyük isimlere’ güveneceklerine gerçekten yetenekli olan ve idol/top starların aldığı paranın çok azını talep eden çaylak oyunculara rol verseler, SENARYOYA önem verseler (Sky Castle gibi) böyle bir sorun olmazdı. Ama sektör popüler isimlere ve ilk bölüm reytinglerine fazla önem veriyor. Çoğu dizinin ilk bölümü manyak reytingler alıyor ama ikinci ve üçüncü bölümden sonra iğrenç oyunculuk, iğrenç yönetmenlik ya da senaryo yüzünden reytingler yere çakılıyor. Gerçekten çok saçma, özellikle de oyuncular, senaristler ve yönetmenler kazancın %60’ını cebe attıktan sonra. Diğer çalışanlar düzgün maaşlar almıyor. Kore gerçekten sektörünü düzeltmeli, top starlar ücretlerini düşürmüyorlarsa ve bencilliklerinden vazgeçmiyorlarsa sadece reklamlardan para kazansınlar. Sektör resmen bu insanlar daha çok para kazansın diye var sanki.

 

Kaynak: Netizenbuzz

13 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Starlight

bu amerika’da da böyle türkiye’de de böyle. dünyanın her yerinde medya sömürüsü var. geçen ortaya çıkmıştı, the crown (netflix) dizisindeki kadın başrolün erkek başrolden daha azını aldığı duyulmuştu. sadece emekçiler değil kadınlar da 1-0 geriden geliyor sektörde. dizi sinema sektöründe çalışan arkadaşlarım hep geç maaş, eksik maaş ve kötü muamelelerden bahsediyorlar.

mabel

katılıyorum ve bu nedenle dizi sektörü çıkmaza girdi. Şimdilerde izlenecek ne türk ne kore ne de yabancı dizi bulunmuyor(uzun süredir dizi izlemeyi seven bir izleyici olarak kendi adıma konuşuyorum ) Cidden hep aynı insanlar aynı senaryo sıktılar artık!…

Ddm

Bu diziler parayi nasil kazanıyor hala anlamıyorum ben.

Cansu

Diziler genellikle yurtdışına satılıyor o yüzden. Genellikle 16-20 bölüm oldukları içinde çoğu kişi izliyor

SURMEW-BTS

O dizinin yayınlandığı saatte kendi markasını reklam arasında oynatmak için o markalar ciddi para veriyor, örneğin Ariel deterjan markası bakıyor pazartesi saat 20:00-23:00 arası x kanalında x dizisi çok izleniyor o zaman benim ürünüm o dizinin yayınlandığı saatte reklamlarda dönsün diye kanala çok para veriyor, ayrıca ürün yerleştirme, altta yazıda yee alsın dşye de çok para veriyorlar ya da dizi çekiminde kullanılan ürünlerden de çok para kazanıyor, x markası diyorki benim elbisemi ayakkabı mı giysin falan.

SeulgiWendy

Moonlovers görünce bir duygulandım hatırlıyorum dizi Korede iyi reyting alamıyordu ama Çin’de o zamanlar yasak yoktu milyonlarca izleme alıyordu zaten uyarlamaydı ama dizi sektörü iyice bu duruma düştü maalesef diziler iyi reyting alamıyor butçeler dusuyor ve kaliteli dizi çıkmıyor çünkü diziler Çin gibi büyük bir pazara pazarlanmıyor artık bunun etkiside daha fazla reklam alabilmek için dizi bölümlerini bölerek günde 2 bölüme çıkarmak onada katlanamıyorum artık tüm oyuncular Tvn jtbc gibi paralı kanallara geçtiler çünkü artık sadece oradan kazanabiliyorlar yapımcılarda cast seçiminde berbat olmaya başladı dizi konuları kısır döngü yine bence en iyi dizileri Jtbc ve ocn yapıyor onlarında dusuk butçeli… Read more »

Zamane

Sadece korede değil tüm dünyada böyle
En basitinden bizim ünlülerden bölüm başı normal bir insanın hayatını değiştirebilecek rakamlar alanlar var.
Yabancı yorum sonuna kadar haklı

SURMEW-BTS

Eğer popüler oyuncular yerine SKY Castle dizisinde olduğu gibi daha az tanınan oyuncuları seçip konuya önem verseler ve oyunculuk mezunu, amacı sadece oyunculuk olan, yetenekli, çalışkan ama tanınmayan kişileri seçseler, dizi ve film için aynı Amerika da ki gibi seçmeler düzenleseler kim o role daha uygun olur adaletli davranıp gerçekten hak edeni seçseler, oyunculara daha az ücret verip, o sette hangi pozisyonda kim çalışıyorsa, en alt kademede üst kademeye kadsr emek veren herkesin ücretini arttırsalar hem herkes memnun olur hem de seyirci çok daha iyi yapımlar izler. SKY CASTLE ı bem de izledim ve en dikkatimi çeken şey son bölüm… Read more »

Cansu

Geçen gün Possessed’ı bitirdim dizi başta çok güzel gidiyordu ama sonlara doğru herkes öldü dizi iyice b*ka sürüklendi. Oyuncular baya kıdemli kişiler ama önemli olan senaryo işte

Elif

Yabanci yoruma katiliyorum…idollerin oyunculuk yapmasina tamamen karsi olmasamda cok caylak oyuncu bazi idollerin isimleri altinda eziliyo…ama.iyi idol oyuncularinda hakkiki yememek lazim…insallah yakinda su sacma dizilerle ekrak dolduracaklarina kaliteli guzel.diziler yapmaya geri donerler…

Ydrcns

12. [+43, -0] Sorun şu ki bir şeylerin ücreti arttıkça bir daha düşmüyor. Kapitalizm işte.

Alnından öpmek istiyorum 💕

Mustesna

bende uçuk fiyatlara acayip karşıyım ama kötü ya da basit senaryolarına tanınmayan oyuncuları koysalar kimse diziyi izlemez bu yüzden zaten o uçuk fiyatları vererek o starlarla dizileri dolduruyorlar. bir nevi makyaj yapıyorlar. bir de bu dizi işi biraz kumar gibi. yani bazen gerçekten iyi bir senaryon olsa ve yetenekli ve yeni oyuncuları oynatsan bile başarılı olamayabiliyor. ne kadar kızsam bile bende bir dizi ismi duyunca ilk oyuncularına bakıyorum tanıyorsam izliyorum. çok nadir bilindik oyuncuların olmadığı diziler izlerim ve genelde o dizilerde oynayan o yeni tanıdığım yetenekleri de araştırıp diğer dizilerini de izlerim. hatta çok bilinmeyen ama benim sevdiğim parlamasını istediğim… Read more »

Apikodora

Kang ji hwan denilen yetersizin 70 milyon won aldığını öğrendim ben şok😵

Yeni Yazılar