Sektör uzmanlarına göre yılın en iyileri kimdi?

5

200 Sektör Uzmanından Oluşan Ekipte ‘Yılın Şarkısı’ ve ‘Yılın Sanatçısı’ dallarında NewJeans önde

 

Eğlence ve ekonomik medya kuruluşu Joy News 24, geçtiğimiz günlerde 19. yılını kutladı.

Dergi, yıldönümü şerefine 2023’ün en seçkin varyete şovları, filmleri, aktörleri, şarkıcıları ve daha fazlasını içeren kapsamlı bir anket gerçekleştirdi. Anket, aralarında yayın şirketi çalışanları, film ve TV içeriklerinin de bulunduğu 200 eğlence sektörü profesyoneli ve yapımcıların yanı sıra önemli eğlence muhabirleri tarafından tamamlandı.

2023 yılında, dünyaca ünlü müzik grubu NewJeans, sanatsal katkılarıyla ön plana çıktı. Grup, bir yıldan biraz daha uzun süre önceki çıkışlarından bu yana, hem yerel hem de uluslararası müzik sahnesinde hızla dikkate alınması gereken bir güç haline geldi. Çıkış şarkıları “Hype Boy” geçen yıl piyasaya sürülmesinden bu yana popülerliğini korurken, “Ditto”, “OMG, “Super Shy” ve “ETA” gibi diğer şarkılarda favori statüsünü yerleşti.

‘Yılın Sanatçısı’ anketinde NewJeans galip geldi ve 200 oydan 112’sini alarak etkileyici bir oy elde etti; bu da endüstri profesyonelleri arasında büyük bir popülerliğe sahip olduklarını gösteriyor.

2. mini albümleri ‘Get Up’ın öne çıkan parçası “Super Shy”, yayınlandıktan sonraki 60 gün içinde Spotify’da 200 milyondan fazla dinlenme elde etti, bu da grubun artan çekiciliğinin bir başka kanıtı. NewJeans’ın ilk albümü ‘New Jeans’ de yakın zamanda Spotify’da 1 Milyar dinlenme sınırını aştı. Popülariteleri, hayranlarının yurt içinde ve yurt dışında muazzam bir şekilde artmasına yardımcı oldu ve 4. nesil K-pop kız grubu için tarihi rekorlar kırdı.

BTS üyesi Jungkook, grubun askerlik hizmeti nedeniyle ara vermesine rağmen başarılı solo çıkışıyla tanınarak onu yakından takip ediyor. Kendisi 23 oy alarak ikinci sırayı alırken, BTS grup olarak 15 oyla üçüncü sırada yer aldı.


IVE ise 16 oyla 4. sırada yer aldı. IVE ayrıca bu yıl “Kitsch”, “I AM” ve “Baddy” gibi parçalarla popülerlik kazanmaya devam etti. Güney Kore’nin trot yükselişine liderlik eden Lim Young Woong, toplamda 9 oyla 5. sırada yer aldı.

NewJeans’in 2022’de çıkan ilk şarkılarından biri olan “Hype Boy”, beklenmedik bir gelişmeyle ‘2023’ün En İyi Şarkısı’ unvanını aldı. Joy News 24’ün yıllık anketini yürütmesinden bu yana ilk kez bir önceki yıla ait bir şarkı seçiliyor ve böylece şarkının dinleyiciler arasındaki kalıcı çekiciliği pekiştiriliyor. ‘Yılın Şarkısı’ kategorisinde oyların çoğunluğunu elinde bulunduran “Hype Boy”, Spotify’da 400 milyondan fazla dinlenmeye ulaştı ve RIAJ’den (Japon Kayıt Endüstrisi Birliği) Platin sertifikası aldı.

NewJean’in “Hype Boy” şarkısı, ankete katılan 200 kişiden 74’ünün kalbini alarak oyların üçte birinden fazlasını elde etti. Listeye giren tek NewJeans şarkısı “Hype Boy” değildi. “Ditto” 26 oyla 2. , “Super Shy” 8 oyla 5. , “ETA” ise 6 oyla 9. sırada yer aldı.

BTS Jungkook’un solo hit parçası “Seven”, “Yılın Şarkısı” kategorisinde 17 oyla üçüncü sırada yer aldı. Şarkı yalnızca Billboard ‘Hot 100’ listesinde zirveye çıkmakla kalmadı, aynı zamanda yüksek düzeyde küresel popülerliği de korudu.

Younha’nın “Event Horizon” adlı şarkısı 12 oyla 4. sırada yer aldı.

IVE’in “I AM” ve “After Like” şarkıları da 8 oy alarak “Super Shy” ile birlikte 5. sıraya yerleşti.

FIFTY FIFTY’nin beklenmedik çıkış yapan şarkısı “Cupid” 7 oyla ikinci sırada yer alırken, Seventeen BSS’nin “Fighting” şarkısı 10. sırada yer aldı.

 

K: allkpop

Önceki İçerikYeni Dizi “Welcome To Samdari”nin Kadrosu
Sonraki İçerikLee Hyori, Hangi İdollere Mesaj Attı
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments