Benzer Yazılar

Seul belediyesinin kadınlar için çıkardığı doğum ve hamilelik kitapçığı büyük tepki alıyor

ps21010600008

HABER: Seul belediyesi seksist doğum kitapçığıyla düşük doğum oranını teşvik ediyor

KAYNAK: Naver: E-Daily via Nate

Seul belediyesi kadınlar için hamilelik ve doğum kitapçığı çıkarmış, ama kitapçıktaki çağdışı cinsiyet rolleri eleştiri alıyor. Kitapçıkta kadınların doğum için hastaneye yatırılmadan önce halletmesi gereken şeyler olduğu yazıyor, mesela kocası için dolapta yemek bulundurmalı, hastanede olduğu sürece kocasının temiz kıyafetleri ve iç çamaşırları olsun diye hazırlık yapmalıymış.

1. [+214, -22] Bu eş değil, bakılması gereken başka bir çocuk sadece

2. [+203, -31] Kadınlar doğum yaptıkları ana kadar kocalarına baksın istiyorlar yani? ㅋㅋㅋ bu beş para etmez bir şey

3. [+198, -30] Erkekler askerdeyken bunların hepsini yapıyor. Hatta daha iyi yaptıkları bile söylenebilir. Sadece tembel oldukları için yapmamayı seçiyorlar.

4. [+37, -6] Bu ne ya, insanlar kadınların yemek yapma, temizlik, çamaşır ve aileye bakma yetenekleriyle doğdunu mu düşünüyor?

5. [+33, -3] Evet doğum yapmayacağım ^^

6. [+20, -1] Kitapçıkta başka bir sürü şey var ㅋㅋㅋ nasıl ilişkiye girilir, kocanıza nasıl zevk verilir… bu kitapçığı ilbe yazdı deseler inanırım ㅋㅋㅋ

7. [+20, -2] Bunu yazan bir ilbe üyesi mi merak ediyorum. Bir erkek olarak bile okuduklarımın yanlış olduğunu söyleyebilirim. Böyle bir şey yazmak nasıl birinin aklına gelebilir?

8. [+14, -2] “Kadın sadece kocasına bakıp çocuk yetiştirmek için vardır” düşüncesi hala ülkemizde çok güçlü. Hem kadının hem erkeğin çalıştığı ailelerde bile. Gerçek şu ki, kaynanalar doğumdan sonra iyileşmeye çalışan kadınlara ‘kocana yemek yap’ diye bağırıyor. Bekar kadınlar, bekar kalın. Sevgilinizi çok seviyor ve onunla evlenmek istiyorsanız eğer çocuk yapmayın… bu düşünceler hiçbir yere gitmiyor çünkü.

KAYNAK: Naver

1. [+839, -34] İşte bu yüzden kadınlar evlenmek istemiyor… evlilik kadınlar için cehennem gibi;; Hamilelik kitapçığı bu kadar kötüyse düşünün bekar kadınlar nasıl bir muamele görüyor?

2. [+421, -8] Erkekler elsiz doğmuyor, niye kendi yemeğini yapamasın, niye bunu hamile karısından beklesin ki ㅡㅡ sonra da gidip ‘ülkede doğum oranı çok düşük’ diye şikayet ediyorlar

3. [+212, -62] Kızıma hep diyorum… Koreli erkekler en beteri, yabancı bir erkekle olmasını tercih ederim. En azından yabancı kocalar ailelerine karşı daha sorumluluk sahibi. Koreliler evlilik kültürünü baştan aşağı yok edip sıfırdan kurmalı!!

4. [+126, -4] Ülke gittikçe daha komik oluyor

5. [+114, -0] Vay be, kitapçığın hepsini okudum, bunun için biri suçlanmalı ve kovulmalı. Bu en kötüsü değil, cinsel ilişki ile ilgili bir sürü tuhaf şey de yazıyor. Sadece kitapçığı kaldırmak yetmez, biri özür dilemeli ve kovulmalı. Okurken çok utandım, hamile kadınlar okurken ne kadar kötü hissediyordur hayal bile edemiyorum.

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+380] Hamileliğinin sonuna gelmiş, zar zor hareket eden, sırtı ağrıyan, içinden bir insan çıkarmaya/karnının kesilmesine hazırlanan bir kadının, kocaman adam olan kocası için yemek yapmasını ve çamaşırlarını yıkamasını bekliyorlar yani? Ablam hamileliğinin son ayını yatakta geçirdi, kocası her şeyini kendi halletti, hatta ablamın duş almasına yardım etti, onu besledi, evdeki evcil hayvanlarla ilgilendi, bebek doğduktan sonra geceleri hep o kalktı. Bir erkek böyle sorumluluk alamazsa eğer çocuk da yapmamalı.

 

Kaynak: Netizenbuzz

131 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
abs

Sadece Kore’de değil bizim ülkemizde de durum bu. Kadınlara değer verilmiyor ama erkekler yüceltiliyor. İşin komik yanı bunu yapanlar yine kadınlar. Evlendikten sonra düzelen diyen annelerimiz mesela. Allah aşkına senin 30 yıldır düzeltemediğin adamı onu 1 2 yıldır tanıyan bir kadın nasıl düzelticek

your behaviour is so ugh!

Bütün dünya da durum bu. İstedikleri kadar teknoljik açıdan ilerlemiş olsunlar bu iğrenç düşünme sistemi değişmez. Erkek aldatır bir kerelik heves olur kadın alttan alıp affetmek zorundadır, kadın aldatır orspu olur erkek de onu affederse namussuz ilan edilir. Kadının kendisi güçlüdür yine de şeref erkeğe kalır “ERKEK gibi kız” deyip överler, erkek makyaj yapar, dar,pembe giyinir “KIZ gibi, top” deyip aşağılarlar. Bunun gibi yüzlerce basit görülen ama aslında kadının aşağılamasının temelini oluşturan örnekler sayılabilir. Ve bu temeller en başta sağlam atılmadığı için kadının erkeğin hizmetçisi olarak görülmesi de bitmez kadına şiddette.

moonsun

Aman canım sorumluluk alınca bi ailesi olunca düzelir. Görüyoruz nasıl düzeldiklerini aynen aynen

drbeyz

Evlendikten sonra düzelir diyen kadınlar da var aşırı saçma bir şekilde. Annem abim evlenirken yengeme şey demişti, Benim oğlum çok sorumluluk sahibi değil, çorabını bile kaldırmaz vs. Ama yengem evlenince düzelir o, öğretirim ben ona falan dedi fhbdhfhd Şaka gibi. Tabii ki beklediği gibi çok büyük bir değişme olmadı. Yani kimse kimsenin öğretmeni değil, karşındaki kişiyi 180 derece değiştiremezsin zaten. Hareketlerini iyice gözlemleyip ona göre kendine eş seç, köpek eğitir gibi eğitecek halin yok belli yaşı geçmiş insanları.

Last edited 4 ay önce by Drbeyz
kellerman

Hahaha bi de kaynanalar da var oğlunu yerlere göklere sığdıramayan, kızı evlendi mi tamam kuş yuvadan uçtu kocasıdır istediğini yapar ama oğlu yok oğlan o anasının yavrusu

milkshake

Bu kisirdöngü aslinda. Bütün kadınlar istisnasız kocalarının is gormezliginden şikayet eder ama oğullarına da is yaptirmazlar. E noluyo sonra böyle gelmiş böyle gider durumu.

esmag

Ülkemizde de durum böyle evet ama ben yetişen nesillerin çok daha bilinçli olduğunu düşünüyorum/umuyorum. Çocukları bilinçli yetiştirirsek (özellikle erkek çocuklarını) hayat çok daha güzel bir yer olacak

ayu rime

Aile çocuğa küçüklükten itibaren sorumluluk sahibi olmayı öğretmeli yoksa böyle sorumsuz insanlar ortaya çıkıyor…

abs

Sarı Mikrofon kanalında bir röportaj vardı. “Evlilikte bakirelik sizce önemli midir?” Erkeklerin hepsi kadının tabiki de bakire olması gerekiyor demişti ama erkekler için çok önemli değilmiş. Erkek adam bakire olmayıncan adam ama kadın olmayınca ayıp oluyor.
FUCK SOCİETY

Last edited 4 ay önce by Abs
rukimjongdae

Şu tavırdan ölesiye nefret ediyorum. Bu insanlara(!) ne kadar laf anlatsan da asla düzelmiyorlar

Last edited 4 ay önce by rukimjongdae
bilmemki

Amannn onlar bakire sanmaya devam etsinler boşversene
O bakirelik orda duruyorda ruhen bakir mi ya da cidden bakire mi arkadan verdin önden vermedin hala bakiresin misal
Ohooo ben daha neler gördüm adetli iken evlenip erkeği ayakta uyutanlar mi dersin
Kendilerini zeki saymaya devam etsinler kadinlar onlari sulu götürür susuz getirir ruhlari duymaz

dname

Olay kadının bakire olup olmaması ya da o “kanla” kanıtlaması değil. Olay kadınları bir kalıp içine sokmaya çalışmaları, olay erkek istediği boku yapabilirken kadının bacak arasında olan “namusunu” korumak zorunda bırakılması

bilmemki

Bunu taksam buna cevap verirdim zaten ? Durum böyle dostlar ne erkek ne kadın zaten tam anlamıyla hiç bir zaman “bakir” olamıcak Yani iki tarafında beklemesi ya da inanması saçma Kadınlar erkeklerden de bakir olmasini bekliyor ona bakarsan ona buna mikrofon tut yine evet der kadınlar Cinsiyet yönünden hiç bir farkı yok Ben ikisininde bakire ya da bakir olmasi ile ilgilenmiyorum Kadınlardada erkeklerdede bunu sorun etmelerinin tek sebebi egodur Onun aleti benden buyuk muydu acaba o kadinin fizigi benden guzel miydi acaba vs vs vs Egon ve gururun yoksa zaten bu saçma şeyleri takmazsin dahi Benim dediğim bekleyem erkek salak… Read more »

bilmemki

Ne dedim ben ya xjxkx
Bende bakire değilim tınlasam zaten bakire olurdum
Evlendiğim adamında takcak zihniyette olcağını düşünmüyorum
Egolarinizdan sıyrılıp kendinizi severseniz ve o insanlarla birlikte olursaniz
Erkek bakirmiş kadin bakireymiş takmazsınız
Benim taktıgim bir iş değil çevremde takanlarin yaptiklarindan bahsettim
Takan ailelerdr büyüyen ve yapanlar bunu yapıyor erkeklerde akılli zannediyor kendini

kira

Aga ne anlatıyorsun sen

üniversite kazanamıycam

seninle aynı fikirdeyim ama eğer erkekte bakireyse o zaman problem yok yani ben bakireyim bakire birini istiyorum çok normal ama senin dediğin gibi diyenleri gördükçe deliriyorum

jeyan

ne kadar ilkeller ya aklım almıyor

tuğba

O videoda sinir olmuştum. Erkekler direkt kadın üzerinden cevaplıyordu soruyu zaten üzerlerine alınmak yerine

Last edited 4 ay önce by Tuğba
cl’in mikrofonu

Hayır erkeğin de bekaretini kaybetmesi için bir kadına ihtiyacı yok mu? Yastık mı si*ecekler?

𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

;

images.jpeg-26.jpg
cl’in mikrofonu

;

ea897fd3-73ec-4605-aa14-639c779d96aa.jpeg
uykucu

Kızıma hep diyorum… Koreli erkekler en beteri, yabancı bir erkekle olmasını tercih ederim. En azından yabancı kocalar ailelerine karşı daha sorumluluk sahibi…

oppacı tayfa: Kemalim yapmaz

milkshake

Kemalim yapmaz 😂😂😂
Ben buna niye bu kadar çok güldüm ya 😂 öfff

rurublu

Uzucu olan her ulkede yabancilarda boyle degil ümidinin oldugunu gormek.. hangi yabancilar acaba…bi tane düzgün erkek yetistirebilmis toplum ya da kültür yok dünyada inanılmaz cidden

kingexo

ay hoşt ben 9 ay boyunca ağrı, acı çekeceğim vücudum baştan sona değişecek doğumdan sonra 1 2 yıl toparlanma sürecim olacak ama o durum da eşime hizmet edip yemeğini yapacağım onu nasıl tatmin edeceğimi düşüneceğim msxknsnxjs ben buna anca bir tarafımla gülerim. Bizler sizin köleniz değiliz 4 yaşındaki yeğenim bile kendine bakmasını biliyor bu kadar aciz misiniz gerçekten?

Last edited 4 ay önce by KINGEXO
kingexo

İleri eşim benden bunları isterse sanırım annesinin evine gönderirim prensler gibi ana evinde yaşamaya devam etsin. Zaman değişiyor belki bu laflarınızı 20 yıl önce kadınlara dayatabilirdiniz ama o yıllar geçti bundan 10 yıl sonra bir kadına bunları derseniz eminim yüzünüze yumruğu yapıştırır 🤭

bilmemki

Dedirtcek kadınlar var ne yazık ki
Okuyan bilinçli kadinlarin bu zihniyeti daha gelişmiş
Geri kalanlar dayatma ile değil kendileri böyle dusunuyor

jkddlfk

Şimdi kadınlar katlanmak yerine evlerine gönderdiği için boşanmalar da artıyor ama hala sorunu görmemek için diretiyorlar. Hala değişen ve sorumluluk alan kadınlar olsun istiyorlar. Deliriyorum.

taylor benim karım

kadınlara yapılan bu tavır beni o kadar kırıyor ki…

rurublu

Kırıyor..tam bu kelime. Öfkelendiriyor rahatsız ediyor vs geçtik artık, kırıyor çünkü düzelmiyor. Çünkü bu zihniyet kadınlarda da var. Çünkü en güvenilir görünen erkek bile yetişme tarzından dolayı böyle hasta zihniyetli çıkabiliyor. Kırıyor, guvensizlestiriyor..

stan t-ara = stan talent

hep söylerim, yine söylüyorum; bilim ve teknolojide ne kadar ileri seviyedeyse, toplum düzeni, hukuk ve medeniyet konusunda da o kadar geri kalmış bir ülke Kore. sebebi ne olabilir acaba? yıllarca Çin, Japonya, Amerika üçgeninde savrulup durduklarından kendi sağlam benliklerini oluşturamayıp böyle biçimsiz bir halk ve sığ düşünce yapısı mı ortaya çıktı?

luligirl

Sadece kore değil her ülkede bu yaklaşım var ki? ülkemiz çok mu farklı arap ülkelerine bakalım korelilerden çok mu ayrı düşünüyorlar?Latin amerika hatta amerikaya bakalım durum çok mu farkli hayır değil.Malesef sadece korenın değil tüm dünyanın büyük bir sorunu bu.En basitinden tlc çingene düğünleri serisini izliyorum onlarda bile kızlar okumuyor bile küçüklükten beri temizlik yemek ögretilip ev işlerine yoğunlaştırılıyor hayattaki tek amaçları temizlik çoçuk yapmak yemek yapmak ile sınırlı hayatlar yaşıyorlar izlemek istersen bak hatta kısacası malesef koreye özel dğil bu herkes aynı

Last edited 4 ay önce by luligirl
stan t-ara = stan talent

ben g.kore halkının, dünyaya gösterdikleri teknolojik gelişmişlik düzeyleriyle ters orantısına değinmek istemiştim. orta doğu ülkelerine veya latin amerika, afrika gibi yerlere zaten eğitimsiz, cahil halk deyip yapılan suçlar veya bozuk düşünce yapıları buna bağlanıyor ama eğitim seviyesi, akademik yetkinliği ileride bir ülkede bu derece yozlaşmış, sığ fikirler, yönetim sistemleri nasıl varlığını sürdürebiliyor onu diyorum.

realy123

Ortadoğu eğitim düzeyi olarak geri kalmış olabilir ama eğitim düzeyi ahlak ve merhametle bağdaştırmak pek uygun olmaz. bu ülkelerin sürekli ” nede olsa Ortadoğu ” diye ciddiyetsiz görülmesi hoş değil. insanın olduğu heryerde hayat sınavı, yaşanmışlıklar, tecrübeler insanı. evrimleştirir asıl okul insanın zihnindedir söylemleriniz Ortadoğu’da yaşayan herkesi zan altında bırakacak şekilde, yani herkes de öyle değil abartmanın lüzumu yok ona bakıcaksak okuma yazma düzeyi en yüksek olan avrupa temizlik, aile düzeni, ahlak seviyesi ( ahlak kesinlikle dini bağlamda değerlendirmiyorum ) 0’da okumuş olmaları en temel şeyleri bile yapabildiklerini göstermez. biraz uzun oldu ama derdimi anlamışsınızdır umarım. son zamanlarda herkes Ortadoğu… Read more »

stan t-ara = stan talent

yalnız siz beni yanlış anlamışsınız. ben ekonomi ve eğitim bazında geri kalmış ülkelerdeki ahlaki sorunların sebebinin direkt olarak cahilliğe vurulmasını kendi fikrim olarak değil genel görüş olarak belirttim. ortada böyle bir algı varken sözde cahil olmayan g.kore’de de aynı ahlaki sorunlar mevcut, peki bunun için insanlar ne diyecek, sebebi nedir onu merak ediyorum. aynı şeylerden bahsediyoruz yani:)

kkpop

dediklerinizde haklısınızda, sizde avrupalılara karşı büyük bi önyargı ve genelleme yapmışsınız, onlarında bi aile yapısı var, sanırsın hepsi ahlaksız kim kimle belli değil, aile yapısı yok… gidip görüp yaşamak lazım. orada normal bi toplum , aile yapısı var, millet işinde gücünde ailesine çocuğuna bakıyor.

realy123

sanıldığı kadar mükemmel bir tablo yok maalesef, almanya tecrübelerimden yola çıkarak söylüyorum bunu. elbette ki hepsi için demiyorum fakat istatistik olarak göze alacaksak bahsettiğim değerler çok azında var..

Last edited 4 ay önce by realy123
luligirl

Japonya ve çinde aynı düşünce yapısında bende onu demek istiyorum.Çin resmen süper güç olacak ama orası içinde durum aynı Japonya genel olarak halk sessiz pozıtıf bır imaj sergiliyor ama oradada aynı sistem var.Rusya da aynı şekilde.Ülkenin gelişmişlik seviyesi akademik yetkinliği bu durumu değiştirseydi çin ve rusya bu durumda olmazdı.Malesef tüm dünyanın problemı bu

bilmemki

Hiç unutmam Japonla evli bir Türk vardı kadın hxhxx kızlarini japonla evlendirir misin dediklerinde direk hayır asla dedi zhzhzhzjz
Garip adetleri var yav onların yatak ayırma arkadaşlarinin yaninda sevgilim diye tanitamam soguk atma vs taş olsa çatlar yani

ayu rime

Bir bölüm izlemiştim adam sen benim çingene karımsım çabuk odamı topla demişti kızda hiç itiraz etmeden toplamıştı 😶

eda geberecek

Yuh

jkddlfk

Teknolojinin gelmesiyle insanlar birbirlerinin kültürlerine normalden fazla maruz kaldı. Kültür yozlaşması diyoruz işte buna.

delulu

bu düşüncenin bin beteri bizim ülkemizde zaten mevcut. üstelik bu kafadaki insanlara bunun ne kadar saçma olduğunu anlatmaya çalıştığınızda gözünde girmediğiniz sıfat da kalmıyor

xx4

En son dinden çıkmış, beyni yıkanmış komünist olmuş idim😴

aaa

Ben daha kötü anne tarafım sağcı baba tarafım solcu. Bir tarafta hafif meşref diğer tarafta örümcek beyin diye anılıyorum.

rukimjongdae

Ayda iki kez beyni yıkanmış dinsiz oluyorum jckxjxj bu tarz insanlara yorum yapmamaya çalışıyorum ama olmuyor öyle tuhaf şeyler söylüyorlarki ülkenin yarısını da bu kafa yapısı oluşturuyor

eth

Sormayın ben de Atatürk ismi veya bu tür sosyal konulara gelince, bazı örümcek kafalı akrabalarımın cahilliklerine patlamamak ve fena bir kavga etmemek için her defasında zor tutuyorum kendimi . Konuşsam , bana inanılmaz gözlerle bakıp bu ne ara bu kadar dilli oldu, internetlerde fazla takılıyor, dine dön bilmem ne….

Last edited 4 ay önce by Eth
luxyy

Halbuki Hz. Muhammed (s.a.v.)’in ev islerinin yarisini ve hanimi rahatsizlaninca hepsini hallettigini bilmiyorlar. Artı kadınlara iyi davrandigini da…Türkler arap kulturunu din saniyor

rukimjongdae

Trajikomik… söyleyecek söz bulamıyorum erkeklerin elleri ayakları yok bu hâlde bile kadınlar onlara hizmet edecek yani cahil bir zihin işte böyle olur.

parkalmithara

Cidden evlenip çocuk yaparken çok iyi düşünün. Lütfen aile içinde davranışlarını gözlemleyin. Bir erkek, annesine veya kız kardeşine nasıl davranıyorsa ileride size de öyle davranacaktır. Dikkatli olun

Last edited 4 ay önce by ParkAlmithara
bilmemki

Benimki ruh zhjzjz banada mı ruh gibi olur acaba
Arada şaka yapar kendine patates kızartır yer kimseye bir şey demez ayda yılda bir ailesi ile yemek yer odasinda kendi kendine yaşar temizlerse kendi temizler yemek yerse kendi yapar zaten mide hassas olduğu için pek bir şey yemez
Bana böyle olursa en sonunda delirtirim onu sjzjjs

parkalmithara

Gündelik yaşantısında nasıl biriyse öyle devam edecektir ama anlattığın kadarıyla içine kapanık bir yapısı var ki bu normal bir durum ben de öyleyim mesela cksndmsnz önemli olan ortak paydada bulaşabilmek

bilmemki

Ben asiri duygusalim zjxjjxx
Yemek yapmayada bayılırım
O midesi dolasiyla pek bir şey yiyemiyor ve yerde midesi bulanırsa ağlarim sanirim
Bir kere bana sesini yükseltti oturdum ağladım geldi yanıma oda ağladi mal gibi sarılarak ağlıyoruz ikimizde dengesiziz az buçuk ortak paydamiz bu olabilir bak ama ben ona bağırdığımda ağlamıyor xhzjjz

kellerman

Ve not (iki cinse de) : bir insan evlenince çocuk yapınca düzelmez neyse odur herkes evlenmek çocuk yapmak zorunda değil sorumsuzsaniz hayatınızın sonuna kadar sorumsuzsunuzdur evlenip de eşinizin de çocuğunuzun da hatta kendinizin de basını agritmayin bırakın yalnızlık allaha mahsustur falan filan gidin arkadaşlarınızla takılın sevişin ama EVLENMEYİN

dname

Resmen kanım dondu. Yıl olmuş 2021, bu düşünceye sahip insanların üç nesil öncede kalması gerekirken hala var olmaları bir de üzerine bir belediye adına kitapçık çıkarabilecek konumda olmaları dehşet verici. Kore’nin başkenti olan ilin belediyesi böyle bir cahilliği ve açıkça kadın düşmanlığı sergilerken nasıl bir kişi bile ne halt ediyorsunuz siz demez aklım almıyor

lavinia🌹

Seul belediyesi zaten düşük olan doğum oranlarını daha da nasıl düşürebiliriz diye düşünerek hazırlamış sanırım

kingkong - exo ot12

İğrenç, böyle şeyleri görünce feminist olarak ne kadar doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum.

Last edited 4 ay önce by Kingkong - exo ot12
sirene

[+214, -22] Bu eş değil, bakılması gereken başka bir çocuk sadece

ataerkil toplumda yaşamak çok zor,bizde de evliliği erkeğe bakmak olarak görüyorlar hala ya aklım almıyor. 21. yüzyılda yaşıyoruz yahu. Bu andavallar yüzünden evlenmeyi düşünmüyorum 😂

xx4

Bu dünyaya kadın olmaya değil , erkek cinsine köle mi olmaya geldik sanıyorlar bunlar ??! Kalk kendi yemeğini ve çamaşırlarını kendin hazırla, sinirlendim ya bunlar yüzünden evlilikten , ilişkiden felan soğudum, istemiyorum. Herkes önce insan olmayı becersin kafi

eth

Valla ben babama bu konularda tembel olmadığı için gerçekten minnettarım. Evde en iyi yemekleri babam yapar, sarma bile sarmışlığı vardır, çamaşırını yıkar , kendi ütüsünü yapar, kahvaltıyı hazırlar, bazen geceleri kalkıp avizelerdeki kristalleri bile temizliyor qwsjsh Babaannem mi iyi yetiştirmiş bilemem ama bence kendisi kendisini iyi yetiştirmiş, böyle olmalı. Herkesin eli ayağı var ,kullanın arkadaşım. Hamile bir kadın zaten ağrılıyken hala nasıl bu kadar bencil olabilir erkekler ?!

moonsun

Gerçekten yuh korenin ataerkil bir ülke olduğunu biliyorum ama bunları utanmadan bi de kitapçığa yazmışlar netizenin dediği gibi bi de doğum oranlarından şikayet ediyorlar pardon da böyle bi hayat yaşayacaksan niye evlenip çocuk yapasın. Türkiye de de durum pek farklı değil ama en azından biz de lohusa kadına değer verilir 1 dakika yalnız bile bırakılmaz bunlar kalk kocana yemek yap diyor. Ayrıca erkeklerin sanki elleri ayakları yokmuş gibi davranmasının büyük bir sebebi de yetiştirilme tarzı. Umarım bizim ülkemizde de bu bakış açısındaki insanlardan kurtuluruz.

brian

Dediğin doğru ya damatin annesi yada gelinin annesi gelip bakar lohusa kadına, ya da kocası , en azından benim tanıdıklarımda öyleydi

forall

Bu konulardan çok çektim. Babam sağolsun. Annemi hep yalnız bıraktı,hiçbir şeye yardım etmedi. Yetmedi üstüne sürekli annemi suçladı. Hala böyle bu durum. Geçen nisan kalp krizi geçirdi. Yanında sadece annem vardı. 4 gün aralıksız ayakta yoğun bakım odasının önünde bekledi ama nafile. Yukarda yazdıklarım hala devam ediyor. Sürekli bağırıp çağırarak annemi de kendine benzetti artık. 4 yıldır kahrolası bir depresyon batağının içindeyim.İntihar etmeyi bile düşündüm. Hala düşünüyorum. Hayatınıza alacağınız kişileri çok iyi seçin.

xx4

Güçlü kal lütfen, hayat bir imtihan, bu bazen ağır olabiliyor hepimizin hikayesi farklı . Maalesef çoğu baba(!)’nın psikolojisinin bozuk olduğunu düşünüyorum Türkiye’de. Ruh ve sinir hastası gibi davranıyorlar, derinlerde sebebi vardır veya yoktur, bilemem gerçi pek de umursamıyorum artık. Böyle zamanları ben de çok yaşadim ve tek düşündüğüm sadece annemin iyiliği ve onu korumak oldu. Anneni ne olursa yalnız bırakma, kimse yoksa birbirinize sahip çıkın ona yardımcı ol. Belli ki onun da ruh hali çok etkileniyor, birbirinize güç olun,kendine iyi bak lütfen. Hayat hala çok uzun ve yaşanacak çok şey var. Kendi hayatını ve sevdiğin, seçtiğin kişilerle sana güzel ve… Read more »

Last edited 4 ay önce by Xx4
forall

Çok teşekkür ederim❤❤

xx4

Rica ederim 💕

kingexo

Annen için üzüldüm maalesef günümüzde çoğu aile bu durumu yaşıyor boşan diyorsun ‘bu yaştan sonra ne boşanması elalem ne der’ diyorlar özellikle yaş ilerledikçe erkekler daha da çekinmez oluyor buna rağmen hâlâ bizlere 20li yaşının ortasına gelmeden ne zaman evleneceksin ne zaman çocuk yapacaksın diye baskı yapıyorlar. Oku iyi bir meslek sahibi olup ayaklarının üzerinde durmayı öğren baktın hiç çekilmiyor al anneni yanına.

forall

Benim annem de aynı şekilde. Bir de küçük kardeşim var. Sizin için boşanmıyorum diyor. Ben de tabiki bu suçluluk duygusuyla,vicdan azabıyla yanıyorum.

kingexo

sen neden suçluluk duygusu yaşıyorsun? emin ol baban bir gün yaptığı yanlışları fark edecek ama o zaman geç olacak. Üstünde bir sorumluluk hissetme ama eğer ileri de böyle bir hayat yaşamak istemiyorsan çabala, kendi ayakların üzerinde güçlü bir şekilde durursan baban sana hiçbir şey diyemez kendinden emin ol belirli bir yaşa geldiğinde zaten babanın annene bunu yapmasına izin vermeyeceksin, annen için her şey daha zor onun için çabalamalısın sana tek tavsiyem okuyup çok iyi yerlere gelmen.

Last edited 4 ay önce by KINGEXO
forall

Çok çabalıyorum güçlü ve yeterli bir insan olmak için. Okuyup cevap verdiğin için de ayrıca çok teşekkür ederim.❤❤❤

milkshake

Şey beni biraz uzdun. Sende kendimi gordum cunku. allahın her günü kavga eden bi ailede buyudum. Bu yuzden ozguvensiz ve mutsuzdum. Hala biraz öyleyim aşmaya çalışıyorum ama. Nasıl olur bilmiyorum ama eminim sen de bi yolunu bulursun mutlu olmanın.

forall

Bu durumun verdiği özgüvensizliği çok iyi bilirim. Her kavgalarından sonra sinirlerini benden çıkarırlar. Bir sürü kötü laf,yetersiz hissettirilme,aşağılanma. E haliyle özgüven yerlere düşüyor. Ve bu laflar en yakınlarından gelince de göz ardı edemiyorsun. Umarım sen,ben ve kötü şeyler yaşayan herkes atlatır bunları. Biraz da sabır gerek sanırım. Bir gecede mutlu olmak,bir gecede özgüven yükseltmek imkansızmış bunu anladım. Bu bir süreç ve umarım bu süreci başarıyla tamamlarız.💙💙💙

Last edited 4 ay önce by forall
forall

Ya çok teşekkür ederim gerçekten. Beni anlayan,benim yaşadıklarımı yaşayan insanlar olduğunu görünce yalnız olmadığımı anlıyorum. Umarım senin de karşına her zaman iyi insanlar çıkar ve sevdiklerinle çok mutlu bir hayat yaşarsın.💜💜💜

jendeuk

Hamilelik meselesinide geçtim ev işlerini sadece kadına yönelik işmiş gibi algı yapan ve bunun uygun bulup kabul ettirmeye çalışılması bizim ülkemide nadir kesim dışında herkesin evindede böyledir başta benim ailem olmak üzere çok saçma değil mi is paylasimi olması gerek kadına yukumlu gorev degil bu ve bu konuya gelirsek hamile birine nasıl bu seyleri yukleyebilirsiniz saka gibi koskoca devlet bide

mantık terk

suriyeliler koreye gitse 10 yılda nüfusları koreyi geçer

bilmemki

5 kardeşiz biz doğumların ani olduğunu öğrenememişler sanırım Benim annemde kan gelmişti son aylarında direk komşumuzu arayıp gitti babamı dahi beklemeden zaten direk doğuma aldılar Hamile iken lohusa iken kadınlar bedenende ruhende çok yorgun oluyor Annem ben doğdugumda ilk çocuguda olduğum için çok hassasmis benle birlikte aglarmiş misal bana ufacık zarar vericek bir hareket yapsalar sinirlenir kızarmis herkesten beni kacirirmis Kaç gece uyandigimda annemi balkonda mermerde yatarken gördüm hiç kolay şeyler değil bunlar ki benim annemin doğumları hamilelikleri en hafif geçenlerden (annemin rahmi mutluymuş doktor öyle demişti ^^) doğumu falan pıt diye oluyor yani Bir akrabamın sancıdan o an saçları… Read more »

someonereal

Ahh bu durumdan gerçekten nefret ediyorum. Erkek kardeşim yok Allah’a şükür çünkü babam zaten bize yetiyor. Bir insan hiçbir işi kendisi yapmaz mı ya ve en sinir olduğum her şeyi tek tek istiyor… Bir keresinde üst katta odamda ders çalışırken bana acil bir şey varmış gibi seslendi. Sebebi ise kumandayı almak için ayak ucuna uzanamamış olmasıydı… Gerçekten çıldırmıştım ama bu babamın düzelmiş hali annem eskiden daha kötü olduğunu söylemişti

loonatheworld

kocası kendine iki yemek yapıp kıyafet yıkayamıyorsa ne işe yarıyor bu adam belediyenin bunu normal gibi göstermesi daha da kötü

kellerman

Of aynı bizim türkiye değil mi yahu, bi de annem çok övünür eskiden evlilikler ömürlüktü şimdi kızlar iki para kazanmaya başlayınca don değiştirir gibi koca değiştiriyorlar diye. Acaba o uzun evliliklerin eseri kadınların “dul kalma” baskısı altında kalması olabilir mi? Erkekler eskiden de dövüyordu öldürüyordu ama medya bu kadar ilerde değildi türkiye teknoloji konusunda baya hızlı gelişti daha 10 yıl öncesine kadar internet her evde yoktu bile lüks sayılırdı nerdeyse. Fakat hanımlar şimdi kusura bakmayın ama %60 oranında annelerdeki oğlan çocuk sevdası ve erkeklerin kayırılarak yetiştirilmesinden kaynaklanıyor bunlar. Siz oğlunuza istediği saatte çıkıp gezerken, yemeğini yedikten sonra hop diye odasına… Read more »

Last edited 4 ay önce by Kellerman
notoday

Netizenbuzz sayfasına girdim orjinal olana yani. Orda asagidaki yorumlarda bazı kişiler o kadar değişik şeyler anlatmış ki. En çok aklımda kalan biri var hemşireymiş ablası oraya gelip doğum yapan kadınların bazıları biliyorsunuz dikiş atılıyor ya kocaları umursamıyormuş kadın daha yenidoğum yapmış ama sırf kendilerini tatmin etmek için eşlerini cinsel ilişkiye zorluyorlarmış allah bilir daha neler vardır. Benim de bir yakınım daha cocuğu doğuralı 2 ay olmuştu yine hamile kaldı düşünün iki oğlunun arasında bir yaş farkı bile yoktu o kadar saçma ki kadınların çilesi ne hamileyken ne de dogum sonrası geçmiyor ne yazık ki

beyzu

Belli ki kadınlar her yerde değersizleştiriliyor. Belirtilen erkeklerin yemek yapacak, çamaşırlarını yıkamak için düğmeye basacak kadar kapasitesi yok demek ki. Çok komik.
Kadın hamilelik sürecinde, doğum ve doğum sonrasında yeterince sıkıntı çekiyor zaten. İnsaf artık. Zihniyetiniz batsın.

heartthrob

bu teşvik mi yoksa doğum yapmamak için size yeterli sebepler kitapçığı mı belli değil

xxx

Anlamadım kadınlar hastanede doğum yaparken erkekler evde oturuyor mu? Asıl kadınlara hastaneye temiz çamaşır yemeği onlar getirsin.

ıwashere

anaerkil toplumu bırakmayacaktık…. Ataerkil tüm toplumların sorunları aynı oluyor ister Kore ister Türkiye ister bambaşka bir yer

kingexo

Ataerkil de anaerkil de yanlış doğru olanı eşit bir toplumdur. Atatürkün bu konuyla ilgili çok sevdiğim bir konuşması vardır,
“İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur. Kabil midir bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa bağlı kaldıkça, öteki yarısı göklere yükselebilsin?”
gelişmiş ülkelere baktığımızda toplumda erkek ve kadının eşit olduğunu görüyoruz bizim de eşitlik için çabalamamız gerekiyor.

Last edited 4 ay önce by KINGEXO
jaejae

Sorun şu ki dünyada sanıldığı gibi bir kadın erkek eşitliği yok .Gelişmiş ülkeler bile ataerkil bir sistemdeler ,bazıları yoğun bir şekilde bazıları ise daha az baskın .Ve bu sistem yüzyıllardır öyle bir işlenmiş ki gelişmiş ülkelerde bile yapılan davranışların ataerkil olduğu fark edilemiyor

busbus

5. [+33, -3] Evet doğum yapmayacağım ^^

selen

Allah ım sen artık şunlara biraz akıl ve empati duygusu ver . Bu duygularının çoğunun kadınlarda olması ödüllü bela mı soru işareti . ( genel olarak konuşmuyorum arkadaşlar ne olur ne olmaz diye boyle bir şey yazma gereği hissettim malum her laf başka şeylere çevrilebiliyor ) yabanci yorum dehset haklı yine bu arada .

kiraz

Şuna bak 🤬🤬 erkekleri yücelten her şeyden nefret ediyorum.

laland

İlk insanlara gidemeyeceğimize göre yine her şey biz kadınlarda yine seveceğimiz adamı biz seçeceğiz. Çok dikkat edin canım dostlarım kültürlü edep, adap bilen ve gerçek bir centilmenle sevgili olun ya da evlenin ülkemizde bir sürü yavrunun önünde anneleri vefat etmişken kimsede psikoloji falan kalmadı.Bir erkekle tanışırken konuşurken onun konuşmasına onun çevresinde ki insanlara tavırlarını güzelce süzün ve en doğru kararı yine siz verin kadının kadından başka dostu yoktur. Biz bize destek olmazsak kimse olmaz.

blinkie

bizim ülkedeki bazı erkekler de bunla kalmayıp sevgilisi ya da eşi onu reddetti ya da ondan boşandı diye taciz eder, döver, söver, öldürür. yani kadının değeri onlarda bir elin 5 parmağını geçmiyorsa bizde hiç yok. ilerde ya sevgilim olursa, ayrılırsam ya da yolda önümden geçen bir adam durduk yere bana takarsa öldürebileceği düşüncesi hala korkutuyor.

queenliie

bu korkuyla ben birisinden hoşlanabileceğimi bile sanmıyorum

zeminsiz

4. [+126, -4] Ülke gittikçe daha komik oluyor

biktim

Sistemde evlilik kadın için köleliğe dönüşüyor. Erkeklerin işine gelen bir durum olduğu için seslerini çıkartmıyorlar aksine pekiştireç veriyorlar. Kadınlar neden bu durumu kabullenip, kendilerinin evlenince evin kölesi ilan edilmelerine seslerini çıkartmıyorlar anlayamıyorum. Sanırım ailelerin kızlarını bu “görev bilinci” ile yetiştirmesinden.

Last edited 4 ay önce by BIKTIM
kado

Umarım kitapçığın sonunda bunlar yapmamaniz gerekenler yazıyordur. Ulen gelişmiş ülke diyoruz, gelişmiş düşünce yapıları vardır diyoruz yaptıkları işlere bak. Ben kitapçığa bunlari yazıp basabilecekleri kadar geri olabildeklerini düşünmemiştim.

brian

O kadar örümcek beyinli değillerdir diye düşünürken gerçek bu olması şaşırtıcı

林枫 lín fēng :d?

bu cinsiyetçiliğe ülkemizde o kadar maruz kalıyoruz ki artık kaldıramıyorum. bir de bunlara karşı çıktığımızda feminist damgası yiyoruz, ama kötü bir anlamda. feministlere bakış açısı da tc erkeğinin gözünde aynı. her şeyi abartıyor oluyoruz sözde ama bakın her hafta neredeyse bi kadının öldürülme haberlerini izliyoruz bu ülkede. son dönemde de beni daha çok yaralayan bir şey ortaya çıktı koronayla beraber. sırf çinli kökenimden dolayı beni aşağılayan erkekler ortaya çıktı. eskiden de ‘japon’ diye hakaret ederek bana bildiğiniz por** yıldızı muamelesi yapanları da unutmadım. bunların hepsi bazen gece rüyama giriyor. bu kötülüklerin hepsini erkeklerden gördüm. ses çıkarmaya hakkım olmadığını düşündürttüler ve… Read more »

林枫 lín fēng :d?

resmen içimi dökmüşüm bee

eda geberecek

Geçmiş olsun diyecek başka bir söz bulamıyorum

Last edited 4 ay önce by Eda geberecek
林枫 lín fēng :d?

sağol maalesef öyle.. diyecek çok söz bulamıyor insan

林枫 lín fēng :d?

suçu sadece onlarda değil de yetiştirenlerde de bulmak lazım.. iki ucu b*klu değnek gerçekten ya. umarım yaşamam tekrardan teşekkürler..

vantaer

bu nasıl kafa delireceğim ya ha burası ha kore dünyanın her yerinde kadınların değersizleştirilmesinden bıktım artık

sm'in çiçek bahçesindeki bekçi

Çok sıkıldım artık haketmediğimiz şeyleri çekiyor oluşumuzdan.
Bu ataerkil sistem ve kadın cinayetleri yüzünden artık evlenmek bile istemiyorum evlenmeyi geçtim erkek arkadaşı olayına bile soğuk bakıyorum. Çünkü ayrılmak istersin öldürülürsün, bir şey yapmazsın yine öldürülürsün. Daha doğrusu artık tanımamıza bile gerek yok bazı manyaklar tanımadan bile kadınları öldürebiliyor.
Ve böyle bir dünyaya erkek ya da kız farketmez herhangi bir çocuk getirmek şuanki aklımla çok isteyeceğim bir şey değil gibi geliyor.
Umarım en kısa zamanda ülkemizde de kadınlar ve hayvanlar için caydırıcı yasalar çıkar.

fentiwant

Bir kez daha anlıyoruz ki toplum kadını hizmetçi olarak görüyor ben böyle düşünen herkesin ağzına sıçım

lover

Fiziksel özrü bulunmayan herhangi bir bireyin niye yemeğini hazır edip kıyafetini temiz tutmakla görevliyim ben?Üstelik hamileliğimin son aylarında bile benden bu bekleniyor?Nefret ediyorum şu kafa yapısından.

kyuzi

Bütün dünya aynı

kimse

Beyfendi öyle şeyler istiyorsa gitsin hizmetçi tutsun

la cha ta

Yuh,saçma sapan iş.Bunu mantıklı bulan insanlar,yardım alın.

mirkolik

Seul Belediyesi napıyosun Seul Belediyesi?!!

nur 🌼s

Korelilerin erkil zihniyeti, Joseon zamandan kalma heralde. Yazık günah, hamile kadına bunu söyleyen zihniyet beş para etmezdir. Acilen format atılıp yeniden düzenlenmelidir.

ahgalightl

Fuzuli’nin çok sevdiğim bir lafı var “okumak cahilliği alır eşşeklik baki kalır” diye. Bir insan ne kadar okumuş olursa olsun ruhu, düşünce yapısı eşşekse ondan hiçbir halt olmaz. Kendi yakınlarımdan örnek verecek olursam bir akrabamızın eşi eczacılık okumuş bitirmiş 10 yıldan fazlada evliler ve adam daha bir kere kadının elindeki poşeti almamış tamamen ‘taşısın ne olacak’ kafasında ama başka bir akrabamda var adam liseyi bile okumamış sıradan bir temizlik ürünleri satan dükkanda çalışıyor ama eşine öyle bir bakıyorki onları görünce insan evlenmek istiyor hareketlerini ve davranış biçimini anlatamam kelimeler kifayetsiz kalır. Şükürler olsunki iki tane oğulları var ve gördüğüm kadarıyla… Read more »

meryem

Kadın değil köleyiz zaten

queengi

‘Evlenirsem çocuk yaparsam asla kız çocuğumu akrabasına vırtına zırtına hizmet etmek zorunda bırakmayacağım.’ şu cümlen o kadar doğru ki. Benim annem küçüklüğünden beridir hep abisiyle yengesinin hizmetini yapmış, çocuklarını o büyütmüş. Şimdi ise bizimle düşman çocukları. Yıllardır ne gördük ne de konuştuk onlarla. Annem, kendi annesi için hep başkalarının çocuğunu över, bizim hep milletin işine atlamamızı isterdi sırf millet çocuğumu övsün görücüleri gelsin diye ne kadar da saçma bir şey der. Annemin öyle bir ailesi kardeşleri var ki onların arasından nasıl bu kadar mantıklı düşünen biri çıkabilir diyorum bazen.

kkpop

Hayat müşterektir kadın ve erkek birlikte bi hayat kuruyorsa herşeyi birlikte yapıp birbirlerine yardım etmeli. ama maalesef gerçekler böyle değil. Okumanın ve eğitim düzeyinin yüksek olduğu, bilmeme dünyanın kaçıncı en iyi ekonomisi olan Güney Kore de, teknolojinin yüksek olduğu Güney Kore de bile ataerkli, geri kafalı bi toplum var. Kadınlae günümüzde tek maaş yetmediği için hem dışarıda çalışıyor hem de evde, evdeki tüm işler ve çocuk bakımı kadında üstüne üstlük bir de kocasına bakıyor, elbette evde işler bölünse paylaşılsa, herkesin üstüne düşen bi görevi olsa sıkıntı yok, ama dışarıdan işten eve gelen erkek koltuğa oturup tv izliyor sadece, kadınsa işten… Read more »

Yeni Yazılar