Starship Entertainment, kötü niyetli yorumlara karşı açtıkları dava hakkında bir bildiri yayınladı ft. Sojang’ın sözde özrü

11

Ç/N: 레카/wreckers = genellikle videolar/IG gönderileri/vb. şeklinde söylentiler yaymakla ünlü internet üzerindeki nefret hesapları = siber zorbalar ama daha yoğun hali

“Merhaba, biz Starship Entertainment.

Ajansımızın sanatçılarımızın haklarının ihlaline karşı yürüttüğü yasal işlemlerle ilgili güncellemeler hakkında sizi bilgilendiriyoruz. Starship, kötü niyetli iftira, yanlış söylentilerin yayılması, kişisel saldırılar içeren içerik, karaktere hakaret ve internette ve sosyal medyada bulunan kötü niyetli yorumların tüm hesaplarına karşı sürekli olarak sıkı yasal işlemlerle yanıt vermektedir.

Ekim 2022’de ajans, kötü niyetli yorumculara karşı 6 ay hapis, istihdam kısıtlaması ve cinsel suçlu olarak kayıt altına alınma gibi cezalarla sonuçlanan sivil şikayetler gerçekleştirdi. Kasım 2022’den bu yana ajans, LIWU Hukuk Grubu (Avukat Jung Kyung Seok) ile istişare halinde Sojang (Tal-deok Kampı) adlı YouTube kanalına karşı hem Kore’de hem de yurtdışında hukuk ve ceza davaları açmıştır. Mayıs 2023’te, Amerika Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi, Amerika’da bulunan Google Genel Merkezi’nden Temmuz 2023’e kadar Sojang’ın sahibiyle ilgili bilgileri aramasını ve elde etmesini isteyen bir bilgi hükmü yayınladı. Ancak, tesadüfen tam da bu zaman diliminde, Google bilgi verilmesine ilişkin bir bildiri yayınladığında, Sojang aniden ‘hacklendi’ ve kanaldaki tüm videolar silindi. Daha sonra hesabın kendisi de silindi ve ardından bir özür mesajı yayınlandı.

Sojang’ın ısrarla yanlış söylentiler yayarak IVE üyelerini ciddi şekilde karaladığı ve böylece ajansımızın işlerine müdahale ettiği bilinen bir gerçektir; çevrimiçi topluluk Nate Pann’da Sojang’ın sahibi olduğunu iddia eden anonim kişi de bu tür eylemlerde bulunduğunu itiraf etmiştir. Yakın zamanda bir özür beyanının yayınlanması ya da gerçekliği ve/veya niyetine bakılmaksızın, Starship Entertainment bu kişinin geçmişteki yasadışı faaliyetleri için tüm hukuki ve cezai sonuçlarla yüzleşmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Ajans şu anda sadece Sojang’ın değil, interneti kasıp kavuran çok sayıda diğer ‘siber saldırganın’ kişisel bilgilerini elde etmek için çalışıyor. Ajans geçmişte bu ‘siber saldırganlara’ karşı sürekli olarak yasal işlem başlatmış olsa da, bu tür yasal davalar suçlular hakkında kişisel bilgi elde edilememesi nedeniyle sonuçsuz kalmıştı. Starship Entertainment şimdi LIWU Hukuk Grubu ile istişare ederek bu tür kişisel bilgilerin elde edilmesini mümkün kılmak için harekete geçti ve bu nedenle, bu ‘siber saldırganlardan’ yasal sorumluluk talep etmek ve ilerlemek ajansın yararınadır.

Son olarak Starship Entertainment, ajansımızın sanatçılarını, onların özel hayatlarını, karakterlerini ve haklarını korumak amacıyla düzenli bir izleme sistemi işletmektedir. Şu anda ve gelecekte sanatçılarımıza yönelik her türlü iftira ve zarar hesabına karşı mümkün olan tüm yasal yollara başvurma niyetindeyiz. Hayranlar tarafından gönderilen bilgiler yasal şikayetlerin hazırlanmasında önemli ölçüde yardımcı olduğu için, şüpheli faaliyetleri bildirmeye devam etmenizi rica ediyoruz.

Teşekkür ederiz.”
Cr. Allkpop

1. Bunu destekliyorum. Umarım biaslarımın şirketi de onlar gibi sonuna kadar ilerler

2. Bu iyi, bu iyi

3. S*ktir çok kıskandım. Umarım sadece Starship değil, diğer şirketler de aynı şeyi yapar

4. Sonuna kadar gidelim, fighting Starship

5. Bunu destekliyorum ㅠㅠㅠㅠㅠ Kız gruplarına düşkünüm ama ne zaman onlara baksam, her zaman önerilen wreckers videolarını alıyorum, ama asla izlemiyorum çünkü bunlarla ilgilenmiyorum. Bu çok rahatlatıcı ㅠㅠㅠㅠ

6. Sojang, Drama Gallery, Luminark, hepsinin batması gerekiyor.

7. Umarım tüm o pislikleri yakalarlar.

8. Fighting fighting, bu davayı destekliyorum. Cidden son zamanlarda çok fazla oluyorlar

9. Vay canına… Starship bu sefer gerçekten iyi bir şey yaptı, ben başka bir şirketin grubunun hayranıyım ama Sojang’ı kapatmaya katkıları için çok müteşekkirim

10. Bunu acayip destekliyorum


[theqoo] SOJANG’IN NATE PANN’DA ÖZÜRÜ

Merhaba, ben Sojang’ı (YouTube Kanalı) yöneten Park Joo-ah. İlk videoyu yüklediğim andan kanalım hacklenene kadar, yüklediğim videoların ne kadar kötü niyetli olduğunu çok iyi biliyorum. Beklendiği gibi, zaman geçtikçe izlenme sayısı artmaya başladı ve iyi bir gelirin tadına vardım.
Videomda yer alan idoller ve oyunculardan çok özür dilerim. İzlenme sayısı için mi deliriyorum yoksa para için mi deliriyorum bilmiyorum ama ben sadece deliyim.
BTS V’den, kanalımı öğrendiğini öğrendikten sonra ona daha da fazla saldırdığım için çok özür dilerim çünkü ben ilgi istiyordum. Ayrıca Jang Wonyoung’dan da özür dilerim, internette dolaşan video ve fotoğrafları kesip düzenleyerek abartılı yanlış gerçekler yarattım ve ona psikolojik acı yaşattım. Bu iki kişinin yanı sıra, videomdaki yanlış ve kötü niyetli söylentiler nedeniyle psikolojik acı çekenlerden de çok özür dilerim. Hayranlarımdan da özür dilerim. Bunu bir daha yapmayacağım. Bu sefer kanalım hacklendi. Daha doğrusu e-postam hacklendi. Bu olay, kanalı kaldırdı ve şimdiye kadarki suçlarımı yeniden gözden geçirmemi sağladı. Bunu yayınlamamın nedeni, ajans ve ünlülerden gelecek şikâyet ve tazminatlardan kaçınmak değil. Bana dava açılacağından eminim.

Tüm ünlülerden çok özür dilerim. Şimdi bir yan kanal oluşturdum. Kanal adı öncekiyle aynı. YouTuber olarak ek işimden vazgeçemem, bu yüzden YouTube faaliyetlerime devam edeceğim. Ancak, kanalın hedefleri ve yönü önemli ölçüde değişti. Her şeyden önce, eskiden yaptığım gibi videolar yapmayacağım. Ünlüler üzerinde iyi bir etki yaratabilecek videolar üreteceğim. Ayrıca, yan kanalımla herhangi bir para kazanmayacağım. Hiçbir gelir (reklam vb.) olmayacak. Son olarak, bugüne kadar bu kötü niyetli videolardan elde ettiğim tüm kazancı bağışlayacağım.

Yaklaşık 2 yıllık bir suçun birkaç ‘özür dilerim’ mektubu ile affedilemeyeceğini çok iyi biliyorum. Çok özür dilerim.
Videomu izleyerek incinmiş olabilecek kişilerden ve olaya karışanlardan çok özür dilerim.

Özür dilerim.

====

Bunun sahte olduğuna dair birçok konuşma yapıldı, ancak gerçek de olabilir…

1. Bu sefer onu gerçekten mahvedelim.

2. Sadece hacklenmiş gibi davranıyor

3. Yaptığı şova bak, buna düşemeyiz.

4. O ağzıyla biaslarım’la ilgili tüm o iğrenç şeyleri söyleyip aynı ağızdan bir özür söylemesi iğrenç

5. Youtube’a devam edecek ??????

6. Umarım idam cezası alır

7. Hadi hapishaneye gidelim.

8. Yeni kanalını nasıl tanıttığına bakın ㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ

9. Bu gönderi yeni kanalı için büyük bir tanıtım mı? ㅋㅋㅋ

10. Birini o kadar kolay değiştiremezsin. Yıllardır böyle.

KAYNAK: pannchoa

Önceki İçerikMubeat’in yasadışı oylarla ilgili soruşturmasına göre BTS Jungkook hayranı 200.000 kez yasadışı oy kullandı, EXO’nun nihai kazanan olduğu ortaya çıktı
Sonraki İçerikHangi 4. jenerasyon kadın idol en yüksek oranda erkek hayrana sahip?
11 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments