Benzer Yazılar

[THEQOO] Çin önümüzdeki yıldan itibaren vatandaşları sınıflandıracak

[THEQOO] Çin önümüzdeki yıldan itibaren vatandaşları sınıflandıracak

Toplum için bir kredi sistemi

[THEQOO] Çin önümüzdeki yıldan itibaren vatandaşları sınıflandıracak– Kredi sisteminde aldığınız puanlara göre ödüllendirileceksiniz ya da cezalandırılacaksınız
– Buna “Big Brother Çin versiyonu” diyorlar. Bu sistemde vatandaşların özel bilgilerinin ve insan haklarının korunmadığını düşünenler de var ve şu anda bir tartışma söz konusu.

[THEQOO] Çin önümüzdeki yıldan itibaren vatandaşları sınıflandıracak– “Gökyüzündeki ağ” projesi deniyor buna
– 20,000,000 adet kamera vatandaşları izleyecek ve ulusal veritabanına yüklenecek 

[THEQOO] Çin önümüzdeki yıldan itibaren vatandaşları sınıflandıracak– Vatandaşların hareketlerini eş zamanlı olarak izleyecekler, kişilerin yaptıkları şeyler, bulundukları yerler kayıt altında tutulacak  
– Araba sürerken yanlışlıkla korna çalmaları bile puanlarını düşürecek  

[THEQOO] Çin önümüzdeki yıldan itibaren vatandaşları sınıflandıracak

– Yaşadığınız bölgeye göre puanınızın yükselme ya da düşme kuralları değişebilir
– Anne babanızı yeterince görmeye gitmezseniz puanınız düşecek 

[THEQOO] Çin önümüzdeki yıldan itibaren vatandaşları sınıflandıracak – Peki puanınız düşük olursa ne olacak?  
– Düşük puanlı vatandaşların cezalarından biri internet hızlarının düşürülecek olması  

[THEQOO] Çin önümüzdeki yıldan itibaren vatandaşları sınıflandıracak– Tren ya da uçağa binerken kısıtlamalarla karşılaşacaklar, puanları düşük olanlar ülkeden ayrılamayacak.  
– Hukuk, hükümet ya da medya sektörleri gibi sektörlerde işe başvururken zorlanacaklar

[THEQOO] Çin önümüzdeki yıldan itibaren vatandaşları sınıflandıracak

– 2020 yılında bu sosyal kredi sistemini ülkeye tanıtmayı planlıyorlar.

(Ç/N: Bu yeni bir haber değil ama Kore’de yeni haberi yapılmış galiba, geçen seneden beri konuşulan bir konu aslında. Bu konuda daha çok bilgi almak isterseniz buraya tıklayın . Black Mirror dizisinin ‘Nosedive’ isimli bölümü de aşağı yukarı aynı konsepti konu alıyor, izlemek isterseniz diye önerimiz olsun.)

1. Bu gerçekten ‘Biri Bizi Gözetliyor’ gibi olacak

2. Çok korkunç ya

3. Korkunç, insanlar nasıl yaşayacak ya?

4. Çin’de doğmadığım için o kadar mutluyum ki

5. Bu ne ya? ㄷㄷㄷㄷㄷ

6. ????????????? Bu film değil mi??? Gerçek mi????

7. Bu gerçek mi?

8. Berbat bir şey. Komünizm en büyük kötülük. Şu anda fakir olan komünist ülkeler zenginleşince onlar da böyle şeyler yapacak.

9. Bunu kabul eden vatandaşlar da biraz şey..

10. Kendi ülkelerini yok etmek istiyorlar

 

Kaynak: Pannchoa

24 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
SeulgiWendy

Çin ve Amerika arasında çok büyük bir ekonomik savaş söz konusu Çin dünyanın en büyük ekonomisi oldu ve bu kredi sistemi yıllardır konuşuluyor ve amaçlanan şey Suç oranlarını minimuma düşürmek insanları internet bağımlılığından kurtarmak gibi şeyler biliyorsunuz ki çin Google ve alt kuruluşlarının hiç birini kullanmıyor face insta twitter hepsinin işlevini weibodan görüyorlar ve bunlarda devlet kontrolü altında aklınıza gelebilecek çoğu şeyin zaten Yerli versiyonları var ve bunları kullanıyorlar hani yorumda yazmışlar bunu kabul eden vatandaşlarda şeyy diye kabul edip etmemeleri sorulmuyor zaten çünkü birşeyi yasaklasalar bile ona alternatif birşey uretiyorlar ve kimsede neden yasak demiyor yasaklanan şeye ihtiyaç kalmıyor.Birde… Read more »

Mini

Halkı oyun karakterlerine mi dönüştürmeyi hedeflemişler?

Betüş

Bu şey gibi “büyük biraderin gözü üzerinizde” .Ah benim George Orwell’ım , bir bilse yazdıklarının hepsi gerçekleşiyor neler düşünürdü acaba ?

Truth

Bu 1984 değil mi ya?

Maymun

Arkadaşlar zaten hepimiz büyük biraderler tarafından izleniyoruz sadece internet üzerinden bile bütün hayatımız birilerinin gözetimi altında en azından Çinliler bunu kendi içlerinde halledecekler bizim gibi sömürü ülkelere göre bağımsızlıkları var boş versenize biz yanalım kendi halimize

Tuğba

Dünya gitgide korkunç bir hal alıyor.Fikri bile korkunç sürekli izlenme psikojisi yeterince iğrenç zaten üstüne bir de puanlama falan

phoenix

çin sonuçta ne beklenebilir ki yaptıkları hemen herşey insan haklarını ayaklar altına almışken bu eylemleri farklı olsun?

Love

çin ile ilgili yorumları kore medyasından okuyup yorumlamayın çok dehşete düştüyseniz çin haberlerini takip edin. korede komünizm bile yasak demokrasiden söz edecek son ülke.
ayrıca oradaki komünizm sadece parti adından ibaret, yönetimin komünizmle alakası yok kapitalist olan sosyalist ülke mi olur allah aşkına? çin kömün sistemini (mao’dan kalan) tamamen değiştirmiş abd ile mücadele eden bir ülke. yoz yönelimleri olsa da hayvan gibi nüfusu var. kontrol mekanizmaları tamamen kendi iç ve dış dinamikleriyle alakalı.

Limpi

Çok korkunç ve sinir bozucu

xoo

Baya işsizce olmuş bu sistem. Çok garip bu Çin.:)

Jean-Baptiste

Psycho-Pass animesi gerçek oluyor yani. wow.

miya

benim de aklıma direkt o geldi

Drbel

Cesur yeni dünya, 1984, otomatik portakaldaki geleceğe yönelik distopyatik fikirlerin gerçekleşebileceğini düşünüyordum ama bu kadar çabuk değil. Hem çin çok fazla nüfusa sahip, bunu planlamak çok zor olacaktır. Ciddi anlamda geleceğin getireceklerinden korkuyorum şahsen.

Almina

sinir bozucu sürekli gözetlenmek ama şöyle de bir şey var artık sosyal medya konumlar vb sayesinde insanlar birbirini gözetler haline geldi zaten devlet gözetlemiş çok mu devlet bu işi suistimal etmeden yapabılırse ne ala gerçekten zor …

Mel

Haberi okurken black mirror geldi aklıma, ibretlik bir bölümdü

lol

black mirror bölümleri yavaş yavaş gerçek oluyor

suna

Bence gayet mantıklı bir sistem. Çinliler zeki insanlar bunu hakkıyla yerine getirirler. Bir de Türkiye’de olduğunu düşünün. Kamera sistemini hackleyip aşiret kavgası çıkarırlar.

estuko

böyle bir black mirror bölümü vardı…

Justrndmprsn

Huxley-sshi?

elitzy

1984 kitabını okumanızı öneririm. Çin de böyle bir yere gidiyor

SURMEW-BTS

Yemin ediyorum şok oldum ve çok şaşırdım. Elbette izlediğim bilim kurgu tarzı film, dizi, animelerden ve okuduğum kitaplardan dolayı gelecekte böyle bir şey olacağını tahmin ediyordum ama bu kadar erken bir devletin böyle bir şeye kalkışacağı aklıma gelmezdi. Dünya bu yönde ilerliyor zaten. Bazı ülkelerde çip takanlar var, zaten çevredeki kameralardan, kendi telefon ve bilgisayarlarımızdan, uydudan hepimizi takip ediyorlar diye düşünüyorum. Büyük şirketler ürettikleri ürünü piyasaya sürmeden öncede sosyal medya hesaplarımızdan neyi severiz neyi tüketiriz bakıyorlar, google aramalarından da insanların neler yaptığını analiz ediyorlar, en son facebook kullanım bilgilerini bazı şirketlere verdiği için davalık olmuştu. Google’ın da haritalar uygulaması için… Read more »

Dodo

Dahice 👏🏻

Dodo

İnsan bilimci olarak söylüyorum işin doğrusunu yanlış algılamışsınız bu çok normal size öğretilen düsturlar üzerine sorgulama yapmaya çalışıyorsunuz tıpkı yukarıdaki arkadaşlar gibi. Fakat toplumlar olarak bir disiplin sistemolojisi kuramazsak biz yaşayan son insan soyu olup hızla yok olacağız. Canlı yaşamının zamanın şartlarına göre (en doğru şekilde) formüle edilmesi gerekiyor. Gönül ister burada uzun uzun açıklayıp kafalarınızdaki soru işaretlerini gidereyim ama Phd tezimi henüz sunmadım, makalemin yayınlanmadan internette olmasını istemem. Bu sistem tamamen uygulanıp, sonuç verdiğinde neden böyle söylediğimi anlayacaksınız.

Burcu

Makalenizi okumak isterim. Yayınlandığında haberdar eder misiniz?

Yeni Yazılar