[THEQOO] JTBC ‘Snowdrop’ dizisinin konusu hakkında açıklama yaptı, netizenler memnun kalmadı

132
5156

jtbc snowdrop

JTBC: “Snowdrop” demokrasi yanlısı hareketi küçümseyen, bir casus olmayı güzelleştiren bir dizi değil. Dizi, Kore yarımadasındaki Kuzey-Güney gerginliği sırasında 1980’lerde, askeri rejim yönetimindeyken yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini satirize eden bir kara mizah dizisidir. Aynı zamanda bu durumun mağduru olan genç erkek ve kadınları konu alan bir melodramdır.

İnternette sızdırılan eksik özetteki belirli cümleler bağlamından çıkarıldıktan sonra dizi çok eleştiri aldı, ancak bunların tümü sadece spekülasyona dayanıyordu.

Özellikle, “dizi, demokrasi yanlısı harekete liderlik eden bir Kuzey Koreli casusu gösterecek” ve “dizi gerçek bir öğrenci aktivisti karaktere dönüştü” ve “dizi Ulusal Güvenlik Planlama Teşkilatı’nı güzel gösteriyor” gibi suçlamalar dizinin gerçek konusundan uzak ve prodüksiyon ekibinin de öyle bir niyeti yok.”

1. Başkanlık seçimlerini eleştiren bir kara mizah dizisi???

2. Lütfen önce dizinin ismini açıklayın

3. Kara mizah…

4. Demokratikleşme hareketini kara mizah yapıyorlar..?

5. Kara mizah mı?? Özete ya da kadroya bakarsanız bu saçma bir bahane

6. Kara mizah? Bizi aptal mı sanıyorlar?

7. Demokrasi için yapılan ayaklanmayla kara mizahı aynı anda gösterecekler ha?

8. Demokratikleşme hareketinde Kuzey-Güney çatışması neden ortaya çıktı?

9. Kara mizah? Ne biçim bir saçmalık bu

10. Joseon Exorcist’e ne olduğuna bakın ve ona göre davranın

11. ..?? Tamam bir Joseon Exorcist daha yapalım o zaman

12. Ama bağlam gerçekten bu değilse, o zaman senaryoda casus ve Ulusal Güvenlik olmadığını açıkça söyleyin?? Ne yanlış anlaşılması?? Bu nasıl bir açıklama?

13. Buna kara mizah mı diyorlar gerçekten, çıldırmışlar mı?

14. Lütfen saçmalamayı kesin.. bu Joseon Exorcist’ten daha beter

15. Diziyi çoktan casus bir erkek başrol içe çektiler, bu yüzden onun bir casus olduğu gerçeğini inkar edemiyorlar

 

Kaynak: Knetizen & Pannchoa


[THEQOO] SNOWDROP YAPIM EKİBİNİN ‘KARA MİZAH’ DEDİĞİ KORKUNÇ 1987 OLAYLARI (TW: KAN)

image 4 1imadfge 4imagegf 4image 5 1image 6 1image 7 1image 8 1image 9 1 image 10 1

Yaşadıkları acıların etkisinden dolayı hala ızdırap çeken mağdurlar var
Casus diye damgalandıktan sonra öldürüldüler, aileleri hala hayatta
JTBC erkek başrolün casus olmadığını söylemedi, kadın başrolün adını değiştireceğini de söylemedi, diziye ‘kara mizah’ dedi
Lütfen kampanyayı imzalayın!
https://www1.president.go.kr/petitions/597214

T/N: Kampanyanın adı “JTBC Snowdrop çekimlerini durdurmalıyız”

1. Demokratik Partiye dokunmaya cesaret ediyorlar ha???

2. Bu daha yeni ortaya çıkan bir konu değil, uzun zamandır konuşuluyordu…

3. Sizi yabancı hamam böcekleri, şuna bir bakın, daha o noktada değiliz ama bu dizinin öldürüldüğünü görmek mi istiyorsunuz gerçekten?

4. Kendini feda edenler ile yükselen Demokrat Partiyi kara mizaha dönüştürüyorlar ha?

5. Kim!!!!!!!!!!!! Buna kim kara mizah diyor?!!!!!! Çok öfkeliyim

6. Yine çok sinirlendim

7. Kara mizahmış s*key*m

8. Televizyon kanalları neyin kara mizah olduğunu bilmiyor galiba

9. Akılları yerinde mi…?

10. Ah gerçekten bu beni Joseon Exorcist dizisinden daha çok öfkelendirdi? Bu daha birkaç yıl önce yaşandı ama gözlerini kapatıp kara mizah yapacaklar? Romantizm yapacaklar?

 

Kaynak: Pannchoa

Önceki İçerik[THEQOO] ‘Snowdrop’ dizisi ürün yerleştirme kabul etmeyecek
Sonraki İçerik[THEQOO] Shinsegae Duty Free Shop, reklam modeli Jackson sebebiyle zor duruma düştü
guest
132 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Baebae

Bence flop kalcak sadece global fanlar izleyecek ve koreli değilseniz onların verdiği tepkiye karışmayın bir zahmet, böyle konularda hassas olabilirler bu senaryo ne cidden

eser

kore’de asil reyting rekorlari kiracak basroldaki adam ve jisoo deli gibi populer. koreliler zaten nefret ettikleri isleri ozellikle meraklarina yenik dusup izleyip, arti kazandiriyor

Vivi

Kaç tane popüler olup oynayan oyuncularında flop kaldı dizisi merak etme izlenirse blinkler sayesinde

Vivi

*flop kalan dizileri

Last edited 2 ay önce by Vivi
la cha ta

aşırı haklısın

ilvos

Eleştirmek için bile izleyecek olan büyük bir kesim olacaktır bence. Üstelik dizi ile ilgili uzun süredir tartışmalar da döndüğü için beğenilmese bile reyting’in pek düşük olacağını düşünmüyorum,, en azından ilk bölümler için.

nayuta

2 tane ödüllü skycastle oyuncusu var, haein gibi bir oyuncu başrol, diğer başrol idollüğüyle tanınmış jisoo, kalan yardımcı oyuncular da bir sürü popüler yapımda yer almış, senarist ve yönetmen yılın dizisi kazanmış skycastledan sizce nasıl flop kalabilir… üstelik internette dolaşan senaryonun gerçek olmadığı da söylendi umarım şu an göründüğü kadar yanlış işlenmez elbette

jeon jk

Dizi sevilmedikten sonra oyuncuların popüler olmsının bi anlamı kalmıyor ki. Bak mesela ben cem yılmazı severim adam türkiyenin en popüler komedyenlerinden ama son filmi sevilmedi bu yüzden izleyici oranı azdı.

Minlele

yayınlanırsa flop kalcağını düşünmüyorum mr.queen vardı aynı onada böyle karşı çıktılar dizi en çok reytinge sahip kablosuuz kanal dizilerinden biri oldu
gerçi ne olacağı belli olmaz

betül

80 bin imza toplanmış hemen konuyu değiştirmezlerse iptal olur gibi

betül

Tarihi ve kara mizah aynı anda çok riskli…
Tepkiler artarsa iptal edilebilir.

Last edited 2 ay önce by betül
betül

Shin Hye Sun son oynadığı tarihi dizi nedeniyle Kore’de linçleniyor diye duydum bugün. Senaryo değişikliğine gitseler desek,dizinin çekimleri başlayalı uzun zaman oldu, çekimlerin çoğu bitmiştir. Tekrardan çekseler maliyeti yüksek bir dizi olduğu için sponsorlar ne der? Nereden tutsan elinde kalıyor…

Aaa

Aslında kara mizahın amacı başından beri bu tarz şeylerdir. Kabere tiyatrolarıda bunun en büyük örneğidir. Ama dediğin gibi bunu uygulayanlar asıl amacını doğru kullanmazlarsa çok büyük ellerinde patlar.

sirene

bu kadar milliyetçi bir ülkede tarihi konu hakkında kara mizah biraz intihar gibi olmuş

tuçe

Mesela bizde de Öyle Bir Geçer Zamanki ile darbe zamanları işlenmişti ve o duyguyu hissetirmişlerdi ama bu konu üzerinden kara mizah yapılsaydı bizim ülke de sinirlenirdi bence o yüzden tepki göstermelerine bir şey diyemedim.

tuçe

Öyle bir geçer zaman ki yayınlandığında çok küçüktüm. Mete’ye işkence edilen bir kısım vardı çok korkunçtu hala aklımda… Zaten o yaşta bir çocuk niye öyle bir geçer zaman ki ya da muhteşem yüzyıl izler ki msşcösşc

Sametinyourarea

Vallahi o zamanlar öyle bir geçer zamankiyi izlemeyen varmiydi ki skdkwdkwkd. Onun günü geldiğinde misafir gelmezdi ya da yan komşumuzla buluşup izlerdik. Baya baya Türk televizyon tarihine damgasını vuran bir diziydi.
Sen cemilee
Deyyuss ekdwkdkwkeke
Uf o zamanlar Osman çok popülerdi herkes çok severdi

tuçe

Osmanın şu ağlama sahnesi çok iyiydi naclösşcms Gerçekten mükemmel bir diziydi. O zamanlar zaten ülkece televizyon bağımlısıydık her güne bir dizi sığdırırdık. Survivor da çok popülerdi. İşte benim stilim, kısmetse olur söldöcşs Ay çok komik bunlar cidden tutmuştu

Sametinyourarea

Ben hanimin çiftligini de izlerdim skxkwkdkwdkwkd güllü babasını kırbaçlamisti asla unutmam

jeyan

kısmetse olur için okuldan kaçıyordum ya

Mor

Hahaha Melis Adnan falan neydi o zamanlar ya

JKW

Bizde de muhteşem yüzyıla çok tepki verilmişti ama yine de millet izliyordu yani qwsjsh

tuçe

Muhteşem Yüzyıl tarihimizi iyi yansıtan bir dizi olmasa da karakter gelişimi, olayların gelişimi prodüksiyon olsun gerçekten kaliteliydi. Yani ben hala bazen açıp izliyorum cmsşcm Son bölümler özellikle çok güzel. Oyuncu seçimleri de tam yerinde.

lololololol

Ayy ne zamanlardı Facebook’ta Mete’nin evi yaktığı sahnedeki capsleri dolaşırdı herkes Osman’a ağlardı. Benim favori karakterim Berrin’di, Hakan’a üzülüyordum Berrin onu değil de Ahmet’i mi ne seviyordu falan

Last edited 2 ay önce by lololololol
lololololol

Resme bakınca “Birazdan ölümle buluşacağız Ali Kaptaaaaan” duyuyorsunuz

oncetwicetwicetwice

Ahmet Yoldaş… Muhteşem bir insandı… Türk dizi tarihinin en haksızlık yaşatılan insanıdır kendisi. Ölümünü aşamıyorum.

Cl’in mikrofonu

Bir ülkenin tarihi hakkında -özellikle yarası olan bir konuda- mizah yapıp bunu yayınlamak düzgün bir davranış değil. Baya tepki aldı şimdiden, ne olacak hiç bilmiyorum.

EXO-L Karslı

Konu çok hassas gibi duruyor umarım oyuncular ve çalışanları bu durum kötü etkilenmez çünkü K-netizenler asla affetmez ve önlerine geleni kötülerler.

Bıktım

İnsanların yaşadıklarına aşk güzellemesi yapmak..

oylesinegezmeyegeldim

Kara mizah tek başına aşırı riskli bir iştir, bunu televizyonda yayınlamak büyük cesaret ister her kesimi memnun edemez, aksine büyük bir çoğunluğu tetikleyebilir. şaşırdım doğrusu. Koreli netizenleri içten hissetmem ve anlamam zor ancak canlarını yakan bir diziyse bu tepkilerine hak veririm. Ayrıca yakın tarihimizde az ya da çok da olsa benzer olayları yaşadığımız görünce şaşırdım Kore tarihini hiç bilmiyorum çünkü.

Busra

Kore ile Türkiye gerçekten benzer tarihi olaylar yaşamış. Mesela onlarda da 60 ve 80 darbeleri var bizde de… Demokrasi için ayaklanmalar, darbe zamanı sivillerin sorguya çekilip işkence gormesi, ayaklanmalar da savunmasız sivillerin öldürülmesi vs vs…. Kore nin 1980 lerindeki olayalri hakkinda bilgi edinmek istiyorsanız kesinlikle 1987 When the day comes (1987 de ki demokrasi için Korelilerin ayaklanmasi) ve A Taxi Driver(1980 de ki Gwangju katliami) izlemenizi öneriyorum benim çok sevdiğim ve etkilendigim iki Kore filmidir.

Last edited 2 ay önce by Busra
Vela havle Vela kuvvete

Lan jisoo ne vardı patronuna aşık olan alık kızı oynasaydın

Ağır Yaşamlar

En sevdiğim dizi konusu her türlü izlenir

koniçiva

AJSJSSHSHSS

jeon jk

off aynen yaaa böyle tarih konulu filmler bana çok sıkıcı geliyor. Daha eğlenceli hem aşk hem güldüren bi film olsaydı keşke. İnsan izlerken sıkılmaz en azından bu snowdrop biraz soğuk geldi bana :/

Iwashere

Uvv konu bizim yorum yapabileceğimiz bir konu değil. Sadece dizi bu tepkiyle çekilirse oyuncular fena etkilenebilir

Harries

Dizi daha çok yurt dışı odaklı diye düşünüyorum. Jisoo’nun oynaması da bu fikrimi doğruluyor. Valla diziyi de bir güzel oynatırlar televizyonda. Reytingleri ne olur bilmem ama çekimleri durduracaklarını düşünmüyorum.

Exovelvet

Hiç belli olmaz diğer diziyi durdurdular

Harries

Durdururlarsa sebebi senaryo değişikliği vs. için olur. Senaryoyu yarıda değiştirirler ama projeyi iptal etmenin söz konusu bile olacağını düşünmüyorum.

JKW

Valla fazla zorlarlarsa olur. Zaten sponsorlardan biri çekildi, bilmiyorum artik bir kere dizinin ismi kötüye cıkmış bundan sonra tatmin olmaları zor olur. Istediklerini alana kadar durmazlar

betül

Dizinin oyuncu kadrosu güçlü
Jung Hae İn Kore’de popüler, 2 Sky Castle oyuncusu da var o yüzden dizi Kore’de de dikkat çeker büyük ihtimalle. Aynı zamanda tarihi bir dizi olduğu için hem global hem de Kore odaklı diye düşünüyorum.

Last edited 2 ay önce by betül
Somnia

Konuyu bilmedikleri için yabancılara odaklı. Yıllardır Türkiye’de ve Türklere karşı yaşanmış onlarca olayı düşünün. Balkan Savaşları’nda Balkan halkının çektiği acılar, Sarıkamış Olayı, 1. Dünya Savaşı öncesinde Rusya’nın Karadeniz halkına çektirdikleri, Türklere karşı olmasa da Srebrenitsa Katliamı aklıma ilk gelenler. Bu konuların romantize edilmesi ve ‘kara mizah’ altında sunulması ne kadar rahatsız ediciyse onlar için de o kadar rahatsız edicidir.

Mor

Evet insan empati yapıp kendini yerlerine koyunca daha iyi anlıyo bizde rahatsız olurduk

ilvos

Şu açıklamalara bakınca pek hoş gelmedi bana yaa :/ ayrıca tepki alacağı da bariz değil mi? Bunlar ya kendi ülkelerini tanımıyor(!) ya da görmezden geliyor….

suzikisuzi

böyle bir konunun da aşk güzellemesini yapmazsınız orada insanlar ölmüş. bazılarına ölüm çok kolay görünüyor

Mor

Aslinda bizler için ilgi çekici gibi duruyo en azından klasik aşk draması değil ancak oranın vatandaşları için hassa sbir konu tepki gostermeleri doğal bakalım iptalmi olacak yada tepkileri nası bastırabilecekler?Jisoo için kotu olmuş henüz ilk dizisiydi

JKW

Konusu benim için baştan beri ilgi çekici ve heyecan vericiydi ama zor ve riskli bir proje olduğu belliydi baştan. Herkesin kabul edip dizi diye izlemesi zor olur hele de kore gibi bir ülkede

Mor

Aynen çok tepki gelir gibi buyuk ihtimal iptal edecekler

Mor

Ayriyetten keşke senaristler de daha dikkatli davransa bir çok insana dokunmuş acı olayları ele alırken oldukça hassas bir konuda özellikle

JKW

Öncelikle jisoonun aylardır süren emeğine, sıkı çalışmasına ve heyecanına, mutluluğuna çok üzülüyorum. Gerçi daha başlamadan yemediği linç kalmadı ve şu son günlerde de diğer iptal edilen dramalarla birlikte aslında başından beri tepki çeken daha onaylanmamış konusuyla ilgili bütün oklar bu diziye çevrildi ve sıra geldi. Jisooya çok üzülüyorum ama daha yayinlanmadan böyle yapıyorlarsa yayınlamasınlar daha iyi diyorum. Ama öyle diyince de her kamyon aldığında heyecanlı açıklamaları ve halleri gözümün önüne geliyor, içim parçalanıyor. Ama bu bence kötü de olsa şans, en azından yayınlanmadan çözüme kavuşturulsun, yoksa her bölümde cehenneme çevirirler. Gerçi bu yapım da gerçekten çok iddiali bir yapım, bütçesi… Read more »

Last edited 2 ay önce by JKW
JKW

Jisooya üzülüyorum diyip eksi yediysem saolun. Tarihi ve önemini tam bilmeden koreliler gibi yorum yapamam

Last edited 2 ay önce by JKW
Nick bulmak zor anam

Galiba sitede bir problem var eksiler kendiliğinden oluyor çünkü ben habere daha önce girmediğim halde bazı yorumlara artı bazılarına da eksi atmışım gibi duruyor. Bu da eksi mesela.

Vivi

Jisoo’ya üzülmene gerek yok bence senaryoyu biliyordu

mantık terk

Bizde de seksenler var sağcı solcu çatışmasının ne kadar aptalca olduğunu gösteren bir diziydi ve komikti. evet o zamanlarda bir sürü insan öldü sağcısı solcusu hele kürtlere yapılan zulümler. fakat onlar bunu komik bir şekilde göstermedi ki ayrımcılığın absürd olduğunu gösterdiler.

Last edited 2 ay önce by mantık terk
blinkı

Kara mizah diyince sitcom çekecekler sanıyorlar herhalde

mantık terk

aynen ya sanki milletin ölüsüne kahkaha efekti koycaklar hiç akıl mantık yok ki

Hiiiii

Diziyi izlermiyim izlemezmiyim bilmiyorum ama jisoo nun oyunculuğunu merak ediyorum.Bence ilk dizisinde daha rahat bi senoryo seçmeliydi.True Beauty için jisoo düşünlümüştü bazı blinkler jisoo nun o tarz bi dizide değilde daha kaliteli bi dizide yer almasını istemişti.Ama bence ilk dizisi o tarz bişey olmalıydi zamanla ilerledikce ciddi konulu dramalar da oynardı.

Last edited 2 ay önce by Hiiiii
tuçe

True Beauty dizi falan değildi wattpad kitabının düşüt bütçeli canlandırılmış haliydi. Jisoo’nun orada oynaması da oyunculuk kariyerini başlamadan bitirirdi. Bence seçimi yanlış değil ama riskli. Daha rahat olmak için romantik komedi dizisinde yan rolden başlasa daha iyi olurdu. Yine de True Beauty gibi kalitesiz bir yapım da değil.

Hiiiii

True Beauty olmasaydi bile daha rahat bi dizi seçimi yapmalıydı bence.Iyi oyuncularin çoğunun ilk dramaları rahat genclık konulu dramalardır.Bence ilk performansı için bukadar riskli ve ağır bir seneryo seçmemeliydi.

Last edited 2 ay önce by Hiiiii
betül

School 2021 olabilirmiş mesela. School serisinde başroller ya çok deneyimi olmayan ya da ilk başrolleri olan oyuncular oluyor. Sejeong da School dizisiyle başladı mesela. Seri de hep tutuyor zaten.

Hiiiii

Evtt School serisinden çıkan çoğu oyuncu sonradan başrol oldu iyi dizilerde yer aldı.
Bende bunu demek istiyorum.Ilk bu tarz bi dizide oynayacaktı sonradanda daha kaliteli yapimlara geçiş yapacakti

nayuta

audutionda çok ünlü aktrisler varken seçilmiş jisoo.. ilk rolü ama yeteneklerine, diğer oyuncuların yanında sırıtmayacağına güvenmişler demek ki

Ntty

Başlamadan bitirir miydi 😂True beauty hem korede hem uluslararası sevildi. Tüm oyuncuları dizi öncesine kıyasla inanılmaz popüler oldular. Ki başrol kız zaten iyi bir oyuncu, onun kariyerini bitirmediyse idol oyuncuyu hiç bitirmezdi kabul etse yararına olurdu. Tabi bu kadar tutar mıydı o zaman bilemem 😄

reddish

ben jisoo’nu hala lim jukyung rolunde oynamasinin daha iyi olacagini dusunuyorum ama bana kalirsa ayni ilgiyi kore’de gormezdi o zaman moon gayoung’u secmeleri daha iyi olmus

Ntty

Katılıyorum gayoung cıvıl cıvıl bi kız role müthiş gitmişti kendisine de bayıldım ben dizi sonrası. Dizi evet inanılmaz basit ve komik bi diziydi ama tam kafa dağıtmak için çerezlikti. Jisoo rol için soğuk kalırdı kabul etmediği doğruysa minnettarım 😂

tuçe

Kore şu an Başrol oyuncuların içinden geçiyor. Çünkü ikisi de kötü oyuncuydu. Zaten bu rolle ne kadar iyi iş çıkarabilirlerdi o ayrı mesele. Kabul etse yararına olmazdı çünkü Kore idol oyunculara etiket yapıştırmakta hiç çekinmiyor. Direkt Jisoo’nun berbat bir oyuncu olduğunu söylerler her yeni projesinde de kızın burnundan getirirlerdi.

Leyla

Ya koreliler oyle soyle sonra yine izler.Suzy iu falan buna ornek.Pann sayflarinda yazilanlari fazla onemsememek lazim.Zaten ilah lakapi taktiklari kim tae hee ve song gye kyo nun oyunculuagina bile laf atiyolar.Yani jisoo her sekil elestirilecek

lololololol

Dizinin konusu hassas bence, bizim ülkemizde geçmişte yaşanan kötü olaylardan bir romantik bir dizi çıkarıp bunu kara mizah diyerek sunsalar Türk halkı da böyle tepki gösterirdi. Muhteşem Yüzyıl hep haremde geçtiğinden ötürü Kanuni Sultan Süleyman’a haremden çıkmayan bir padişah izlenimi sunulduğundan dizi çok tepki ve linç yemişti tarih yanlış yansıtılıyor diye ki dizi yapımcıları bunun tarihten esinlenilmiş bir kurgudur diye onlarca kez açıklamalarına rağmen. Şahsen Kore dramalarını sevmiyorum, çoğunu iki bölümde bırakıyorum oyunculuklar falan bana iyi gelmiyor. Beğendiğim ve bitirdiğim tek dizi Mr. Temporary (Class of Lies). Keşke bunun tadında bir şeyler bulsam, zevkliydi izlemesi

blinkı

Hatırla sevgili böyle bir tepki almadı. Tabii mhp sindiremeyip kaldırılsın demisti ama ikili ilişkiler üzerinden güzel anlatılmıştı konusu.Seksenler dizisi de almadı türkiyede zaten örnekleri olan bir konu .Açıklamada direkt kara mizah demiyor ayrıca kara mizah ve melodram diyor

lololololol

Hatırla Sevgili tepki görmedi mi? Buyurun: Hatırla Sevgili adlı televizyon dizisinde konu edilen isimlerden biri olan Taylan Özgür’ün ablası Hale Özgür Kıyıcı diziye tepki gösterdi ve kardeşinin “uydurma bir aşk hikayesinde garnitür olarak kullanıldığını” belirtti. Kıyıcı, kardeşinin dizide gösterildiği gibi İstanbul Üniversitesi bahçesinde öldürülmediğini, yaralı bir halde Kumkapı Toplum Polisi karargahında 2.5 saat dövülerek tutulduğunu belirterek, dizinin danışmanlarından olan Fahri Aral’ın kardeşini öldüren kişiyi savcılıkta tanıyıp mahkemede tanımadığını söyleyerek beraat etmesini sağladığını ileri sürdü. Ailesi olarak Taylan Özgür cinayetinin aydınlatılması için 38 yıldır mücadele verdiklerini belirten Kıyıcı, “Türkiye’nin unutmadığı, unutulmasına izin vermediğimiz bu faili bilinen cinayeti kanalınızın yapımı olan bu… Read more »

blinkı

Tabii ki ufak tefek tepkiler oldu ama o kadar da büyük bir sorun olmadı demeye çalıştığım şey buydu gayet sevilen bir dizi. Ben de anlatılanların %100 gerçeğe dayalı olması gerektiğini düşünüyorum siyasi konuların falan ama genele baktığınızda koredeki kadar büyük bir sorun yaşanmadı dizide. Öyle bir geçer ki zaman seksenler tarzı dizilerd siyasi olaylara değinilmesi sevilmişti

lololololol

Doğru, bu bizim ülkemizin olayı olduğundan daha iyi yorum düşünce yazabiliyoruz, onlar da aynı şekilde. Mesela en basiti Muhteşem Yüzyıl yurtdışında en çok sevilen Türk dizilerinden, yabancılar günümüzde bile konuşur eder ama Türk halkı bu diziyi ha bire linçlerdi yanlış anlatılıyor vb. diye çünkü tarihimizi en bilen biziz. Koreliler de aynı şekilde kendi tarihlerine sahip çıkmaya çalışıyor bu durumda yabancıların onları engellemeye çalışması çok yersiz, karışmamamız lazım aslında

blinkı

Ben türkiye konusudaki örneğe değindim zaten yoksa daha çıkmamış dizinin konusunu tarihini koreliler gibi ne eleştirebilirim ne savunabilirim. Snowdrop dizisi eğer güzel ve doğru işleyebilirse konuyu sevilir ama kötü işlenirse linclenir bunu da çıkmadan bilemeyiz tabii ki. Demokratik olayların dizileştirilmesi filmleştirilmesi kötü bir şey değil bence düzgün yapıldığı sürece o yüzden tehlikeli bir yapım. Hacivat ile karagöz mesela çok güzel bir film %100 gerçeği anlatmasa da kurgusal olsa da osmanlının kuruluşunu müslümanlığa geçişini ya da diğer eleştirilen şeyleri komedi yoluyla güldürürerek anlatmıştı(snowdrop ile bu aynı seviyede değil snowdrop anca hatırla sevgili öyle bir geçer zamanki gibi dizilerle bir tutulabilir belki)… Read more »

Sewaley

3. Sizi yabancı hamam böcekleri, şuna bir bakın, daha o noktada değiliz ama bu dizinin öldürüldüğünü görmek mi istiyorsunuz gerçekten?

bu ne demek istemiş anlamadım. Hamam böceği diye koreli olmayanlara diyorlar da ne demek istediğini hiiç anlamadım

ruya

Dönüp dolaşıp olay illa bize patlıyor sanki biz yazdık senaryoyu

nayuta

koreli değiliz elbette bize düşmez ama kadrosundaki isimler, senarist ve yönetmenler isim yapmış nitelikli kişiler yani kariyerlerini sizce riske atarlar mı? jtbc’nin bu yıl en çok para döktüğü yapım deniyor açıkçası fragmanı geçtim yayın tarihi hatta senaryo bile detaylı belli değilken bu yorumları yapmak biraz erken umarım her şey açığa kavuşur yanlış bilmiyorsam castle landing on you da bu yorumlara maruz kalmış ama şu an en kaliteli, yüksek reytingli dizilerden sayılıyor

Lalalulu

Kara mizah yapıyoruz diye diye saçma sapan senaryolar yazıyorlar son yıllarda.

Xlyn

Jisoo için gerçekten üzülüyorum grupta pek öne çıkamayan üyeydi. Oyunculuk yaparken idollük eğitimiyle devam etti. Hayali olan mesleğin ilk adımında böyle bir şansızlık olması üzücü. Yine de Kore halkının tarihini korumasını anlıyorum. Dizi gerekirse yayımlanmamalı.

blinkı

Hem kara mizah hem melodram tarzında olacak diyorlar tamamen komedi denilmemiş sonuçta yani hem güldürüp hem ağlatıcak bir şey geliyor bence. İki kişi üzerinden sisteme ve hükümetr bir eleştiri olacağını düşünüyorum hatırla sevgili tarzında bir şey olacağını düşünüyorum. 1987 filmini izlemiştim ilgi çekici duruyor açıkcası bu kadar aktörün salak olduğunu düşünmüyorum kariyerlerini baltalayacak kadar ki sky castle senaristi yükselişteyken sanmıyorum düşüşe geçmek istesin

DNAME

Fotoğraflardan sonra diziyi daha savunan çıkar mı

XYZ

Tarihi diziler gerçekten büyük risk oluşturuyor. Koreli olmadığımız için bu işe karımamızın uygun olduğunu düşünmüyorum. Birilerin fanıyız diye sürekli savunuyoruz ama bizim başımıza gelse olay çıkartırız.

blinkı

Hatırla sevgili diye bir dizimiz vardı ve çok sevdik iki aşk üstünden anlatıldı yaşanan darbe olayları. Seksenler dizisi de komediydi yine eleştiriydi döneme gayet sevildi zaten örnekleri olan bir şey bizde öyle bir geçer ki zaman bile bir aile dramasıyken darbe hükümrt eleştirisi yapıyordu

XYZ

Bu diziler hep yakın tarih olduğu için engel oluşturmuyordu bence. Şimdi tam açıklayamam ama belli çoğunlukta bir kesim var ve ona göre diziler yapılıyor şuan. Osmanlı veya Selçuklu dizileri de Muhteşem Yüzyıl sonrası hep güzelleme yapılarak geçildi. Harem olgusunu hâlâ toplumumuz kabullenemedi mesela. Şuan Lale dönemi dizisi biraz daha gerçekçi yapılsa anında mimlerler bizimkiler. Toplumu göz önünde bulundurmak gerekiyor maalesef.

blinkı

Ya bunun sebebinin ben hayallerinde kurdukları osmanlı ile gerçek osmanlının bir olmaması olduğunu düşünüyorum. Güney kore gerçek tarihi yansıtmadığı için eleştiriyor dizileri biz gerçeği yansıtıyoruz diye eleştirilebiliyoruz

lola

çok tehlikeli bir konu ve açıklama bi tuhaf. genelde enemies to lovers olayı seviliyor öyle bir şey mi acaba

brontozor

bir arkadaş 1987 isimli bir kore filmi önermişti onu izlemeye gidiyorum şimdi izledikten sonra düşüncelerimi buraya yazarım belki öneririm

ilvos

O filmi izlemiştim ben, tam hatırlamıyorum ama evet bu bahsedilen olaylarla ilgili ve üzücüydü. Bir ara tekrar izleyeyim

brontozor

İzledim arkadaşlar. Hüngür hüngür ağladım. Kesinlikle öneririm, aşırı güzel bir filmdi. Bir gram pişmanlık yok izlediğim için. Bir daha olsa bir daha izlerim filmi. Bence zaman ayırıp izlenmesi gereken bir film. Özellikle birkaç konu var çok hassas olduğum o konularda kaliteli ve damarıma basan bir yapım izlersem şiddetli bir şekilde ağlarım ve birkaç gün etkisinden çıkamam, bu yapım da onlardan biri idi işte

Busra

1987 when the day comes izlediysen ve beğendiysen bir de a taxi driver izle onda da aglayacksin o da 1980 de ki gwangju katliamını anlatıyor

brontozor

hele ben bunu bir atlatayım da biladerim ondan sonrasına bakarız hgkjdhk

Busra

Bir kenara yaz :))

Last edited 2 ay önce by Busra
brontozor

bunun gibi birkaç gece rüyama bile giren bir film vardı yine en hassas olduğum(uz) konulardan birisini anlatıyordu çocuk tacizi: kore yapımı do-ga-ni bunu da önereyim salya sümük ağlamalı, başlarında dünyadan soğuyacağınız ama adaletin tekrar yerini bulduğunu görünce insanlığa dair umudunuzu yeşerten filmlerden birisidir

Busra

İzlemez olur muyum ilk izlediğimde dünyadan tiksinmeme neden olan filmdi etkisinden gerçekten cikamiyorsunuz ve gerçek bir olay olduğunu bilseydim gerçekten izlemedim her insan kaldıramaz o filmi…

minnam jelibon

Hassas bir konuda bu kadar tepki göstermeleri çok normal. Yine global bazı fanlar korelilerin abarttığını düşünüyor. Suçlamaları gereken senarist. Ekip değil. Gerçi oynayacağın karakterin dönemini iyice araştırmaları gerekiyordu…

Bennn

Bence dizi iptal edilecek çünkü tarih ve kara mizah fazlasıyla riskli üstüne birde bunu Güney Kore gibi bir yerde çekiyolar.Ama ben iptal edilsin istemem ve bu dizi global fanlar için gibi duruyor

Last edited 2 ay önce by Bennn
Bennn

Bide jisoo’nun oyunculuğu nasıl gerçekten görmek istiyorum

Last edited 2 ay önce by Bennn
Neocrackheadtech.ltd.şti

Yani yakın zamanda da bazı dizilerin aşırı linç yediğini görmüşlerdir benim merak ettiğim şey senarist bayağı sağlam bir isim ve oyuncu kadrosu..
Niye böyle bi risk alırlar bilemedim doğrusu
Umarım kimse mağdur olmaz

JKW

+

Last edited 2 ay önce by JKW
birisi

jisoo nun oynadığı karakterin adı bile o zamanki gerçek bir aktivist kızın adıyla aynıymış bu olayların gerçekten geçtiği yerlerin adlarını kullanıp o olaylara benzer şeyler yapıp bunu doğru bir şekilde yansıtmazlarsa cidden büyük bir saygısızlık olur bence jtbc nin adam akıllı açıklama yapmaması da iyice kötüye sürdü her şeyi

jeyan

ilk once açıklanan senaryoda aşk falan yok muydu ne ara kara mizah oldu altan

V TEAHYUNG

şundan emin olun eğer dizi patlarsa varya bu netolar jisoo falan dinlemez joseon exorcist ettiklerinin bin katını ederler çok sakat konu

INSPIRIT

JTBC yani cidden ‘kara mizah’ kelimesini kullanırken bir durum düşünmedin mi ulan bu çok tepki alabilir diye, kullanman gerekli miydi yani

Teamforlilies

En kotü netflixde yayinlarlar tv ye hiç vermezler yine izlenme rekorlari kirar. bence dizinin kore izlenmelere ihtiyacı yok.

mrb

Hassas bir konu olduğu için tepkili olmalarını yadırgamıyorum ama en azından dizi çıksaydı bi?? Daha belli değil tam konusu, işleyiş tarzları falan. Ben önceden çıkan böyle haberlere rağmen dizinin tutacağını düşünüyorum. Bu tepkilerden sonra, özellikle Kore’de, normalde merak etmeyen kişi de meraklanır bi bakar yani

Sametinyourarea

Uff ben diziyi merak ediyordum ama konusu da hassas bir konu neyse ne olucak göreceğiz iptal edilebilir

Sel cheshire

Bu yılın bu isimle bir film var izlerseniz her şeyi anlarsınız arkadaşlar.

Suzu

Bu bir web dizisi değil arkadaşlar yabancı fanların kaçak sitelerden izlemesi onlara bir fayda sağlamayacak, Kore halkını düşünmek zorundalar

betül

Yalnız oyuncu kadrosu çok güçlü.

Funda

Empati yapabilmemiz için şöyle söyleyebiliriz sanırım: 80’lerde askeri darbede yaşananların ekrana yansıtılacağı bir diziyi “kara mizah” şeklinde yapmak; o dönemde acı çekmiş olan solcu-sağcı fark etmeksizin tüm halk için saygısızca olur.

blinkı

Seksenler adlı dizide aile komedisi yanında sağcı solcu kavgaları faşizm konularına değinen dizinin 400 küsür bölümü var zaten kimse de saygısızca bulmadı

aswium

ben sırf kim hye yoon ve bp jisoo oynuyor diye seviniyordum sevinemicem galiba şu duruma bakın

azizi

kara mizah denen şeye çoğu zaman anlam veremiyorum ki durum yukarıda anlatıldığı gibiyse sinirlenmeleri de normal geldi bana

Vivi

Blinkler pardon Jisoo hayranları YG Jisoo için bir şey yapmadı dizi için kendi katıldı seçmelere diyordu ya böyle bir diziye hangi kafayla katılıp seçmiş anlamadım vallaha Koreliler çok feci eleştirecek

Last edited 2 ay önce by Vivi
JKW

Bu diziye kafadan katılmadı. Ekipten biri başrol için çok fazla istek ve talep olduğunu, bir sürü taninan kadin oyuncunun başrol için seçmelere girdiğini açıkladılar. Ve bir jisoo değil, bu dizide olan. Kadroda bir sürü tanınan ve bilinen oyuncu var. Konu riskli olsa da aslında gerçekten büyük bir proje her anlamda

Vivi

Vallaha nereden bakarsan bak her türlü linç yiyecek kusura bakma Koreliler zaten başından beri linç ediyordu bu senaryoda ortaya çıkınca oyunculuk kariyerine başlamadan bitirdi kendini

Thesaurus

Gerçek hayatta böyle bir olayda adamla kız aşık olmak bir yana muhtemelen adam kızı öldürürdü. Keşke Jisoo kaliteli bir romantik komedi ile başlasaydı. Şimdi bu dizi yakasını hiç bırakmayacak…

BRAIN

Büyük ihtimalle kıza tecavüz edip öldürürdü….

Leyla

O zaman cloy ve baska boyle diziler de onlar da sacma.Zaten bu bir dizi.Hatirla sevgilidi de iki kisinin aski darbe olaylari falan gayet anlatildi ve sevildi.Zaten sky castle yazan senaristler o dizidedki gibi black comedy olur muhtemelen

Thesaurus

Sıkıntı şu. Bu olayda kimlerin canı yandı kimlerin hayatı kötü yönde değişti belki de.. kara mizah yapılacak kadar sıradan değil yani. Bu olaydan canı yananlar da dahil çoğu kişi “insanlar can derdine düştüğünde aşkı mı düşünür yani” diye düşünecek. Ayrıca ülkemizin dizi sektörü ayrı bir çukur şiddet darbe aşk ihanet ne çekersen izlerler. Kimse de ben ne izliyorum demez

Thesaurus

Üzücü ama doğruluk payı çok yüksek

Carmen

Baskıcı rejimdeki demokratikleşmeyi konu alıyor. Olay demokratikleşme değil, baskıcı rejimle çelişkisi. Benim anladığım bu. Önce diziyi görmek lazım. Nasıl anlattıklarına bakıyor olay bence.

Suzu

Koreli değilseniz sırf jisoo fanısınız diye yorum yapmayın bize laf düşmez bence

JKW

Jisoo için üzgünüm ama çok riskli, başından beri konuyu gördüğün andan beri o risk ve tehlike hissediliyordu. Büyük bir yapım olsa da umarim akillica bir kararla netizenler tatmin edilir, yoksa bu tarih konusundan herkes fena linç yer ve üstüne yapışır. Ben sadece yapımcılara kızıyorum, neden ateşle oynayasın ki kendi milletinin nasıl olduğunu bile bile. Amerikada olsa bu sorun olmazdı ama kore ve türkiye gibi yerler milliyetçi işte

Funda

Riskli bir konu bu sefer haklı olabilirler bir şey diyemem ama genelde ilk başta beğenilmeyen diziler daha sonradan çok fazla reyting alıyor bilemiyorum artık 🤷🏻‍♀️

la cha ta

güney koreli olsam çıldırırdım çekimler durmalı