Benzer Yazılar

[THEQOO] Melon 2022 yıllının listesindeki TOP 10 şarkı

#1 LOVE DIVE – IVE

#2 TOMBOY – (G)I-DLE

#3 Drunken Confession – Kim Minseo (Melomance)

#4 Love, Maybe – Melomance

#5 Love Always Run Away – Im Young Woong

#6 ELEVEN – IVE

#7 Still Life – BIG BANG

#8 If you lovingly call my name – GyeongseoYeji

#9 That That – PSY

#10 Beyond Love – BIG Naughty (Seo Dong Hyun)

1. Hepsi çok iyi şarkılar ama 8 numarayı ilk kez görüyorum.. ne?

2. Kadın idol şarkılarını hiç dinlemem ama IVE’in yeni şarkısını seviyorum ㅋㅋㅋ

3. Buradaki tüm şarkıları sokaklarda duydum??? İsimlerini bilmiyordum ama dinleyince hepsinin tanıdık geldiğini fark ettim ㅋㅋ

4. Bigbang’in şarkısı iyi

5. IVE, I-dle ve PSY hariç hiçbirini dinlemedim ㅋㅋㅋ

6. Wow IVE’in iki şarkısı var

7. Ama IVE’in şarkıları gerçekten iyi. Kliplerini ilk kez izledim, o kadar kötü çekilmiş ki şok oldum.. neden bu kadar düşük kalite?ㅜ

8. ELEVEN bir zombi ㅋㅋ

9. ELEVEN bu yıl mı çıkmıştı???? Wow IVE bu yıl 2 hit şarkıya sahip

10. Bigbang’in şarkısının kısa sürede düştüğünü düşünmüştüm ama bayağı iyi bir başlangıç yapmışlar gibi duruyor..

 

K: Pannchoa

guest
97 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Prenses Ciklet

Ive için çok kötü oldu şirketin yaptığı. Çoğunluğun sevdiği güzel giden bir gruptu ama artık aldıkları ödülleri kazananlar bile sorgulanacak.

shalulu

sorgulanacağını sanmıyorum aslında melon dışında diğer tüm listelerde de birinci oldular zaten defalarca kez… kakao ent.’in sadece melon ile bir alakası var ve after like da love dive’dan sonra 200k kalbe ulaşmak üzere melon’da rakamlar açıkça ortada bence

Yallah Muz Cumhuriyetine

Yine de sorgulanacağını sanmıyorum. Love Dive kimsenin itiraz edemeyeceği kadar büyük bir hit oldu.

İrem

10’uncu yorum BigBang tabii iyi iş çıkarır. Yaptıkları onca skandala rağmen resmen ülkece tapıyorsunuz adamlara ama bunun yerine sevdiği kişi ile Evlenmek dışında en ufak bir skandala dahi sahip olmayan Chen’e yapmadığınızı bırakmıyorsunuz.

oneandonlyg

Kendi idollerinizi korumak için bile Bigbang’e muhtaçsınız kanka siz bu ne ezikliktir ya 😀 üstelik içlerinden cımbızla çeker gibi Bigbang’i seçmende bunun ayrı bir kanıtı. Kabullenin artık solo albümleri geliyor kısa zamanda geri döndüler sektöre dilerseniz siz bırakabilirsiniz.

btmn

bu listede bb dışında kimle mukayese edilmeli ki koreliler tarafından listedeki en çok kayırılanların başında gelmiyorlar mı

eritin

Anlamazlar. Exo ile bb boy boy fan fotoğrafları çıksın. Tipik army kafası. zamanında kimi kınadıysalar hep onu yaşadılar.

Jungkook'un Tavşan Dişleri

ARMY NE ALAKA?! Eleştiren kişi EXO-L ama mızrak yine ARMY’ye girsin. ARMY kadar başınıza taş düşecek az kaldı. Alakamız olmayan bir olayda bile çamur bize sıçrıyor bravo!

eritin

Bunca yıldır bb alakası olmayan grup. army ağzından eksik olmuyor. Örnek olarak gösteriyorum

Betül

Bts/Army takıntısından delireceksiniz bir gün

eritin

Emin ol bb adı geçemeyen her haber bb adını anan armyler deli oluyor. çok seviyorlar bb. aşıklar

oneandonlyg

bunu gidip bigbang haberlerinin altında yatan armilere söyleyebilirsin.

Jungkook'un Tavşan Dişleri

Her halta da bizi örnek gösterin. Siz istediğiniz gibi atıp tutun Army buna tepki göterince toksik olsun. Şu an bile durup dururken bizi ortaya atman ne olduğunu gösteriyor. Provakatif misin ne haltsın bilmem ama Bigbang’i eleştiren EXO-L’leri örnek göstermemek için bayağı kendini yırtmışsın. Chen evlendiğinden beri “P*zevenklerin evliliğini destekliyorsunuz ama Chen’i desteklemiyorsunuz.” diye ağlayanlar da EXO-L değildi asla hatta onlar da ARMY’di kesin. Deprem olsa ARMY yaptı diyeceksiniz. Özellikle Chen’in ve Taeyang’ın evliliği üzerinden yakınan EXO-L’lerin eline ne Army ne de başka fandom su dökebilir. Bir daha ki sefere bu durumları da hatırlamanı tavsiye ederim.

eritin

Provakatif? ne alaka ? Ben sadece exo-l ve army aynı olduklarını düşündüğümü söyledim. Gılgamış destanı yazmana gerek yok kardeş. en tatlı fan army en masum army en yeteneli army heyoo

Tugba

Bir dakika, bir kere chen’in evliliğinden sadece koreli exoller yakındı onlar daha zaten ya solo baekhyun fanı oldu ya da başka gruplara geçti. Bir şeyi bilip bilmeden konuşma kendi fandomunu savunacan diye.

Jungkook'un Tavşan Dişleri

Yakındı derken Taeyang ile ilgili karşılaştırmalarından bahsediyordum. Önceki paragraflarda da bunu söyledim. Madem tam okumuyorsunuz o zaman rica ederim konuşmayın da. Chen’n evliliği üzerinden yakınma konunuz, neden insanlar Taeyang’ı kutlayıp Chen’i linçliyor diye başlayan yakınmalarınızdı. O yüzden kendi fandomunu savunacaksın diye bir daha okuduğunu iyi analiz etmeden konuşma lol.

oneandonlyg

oyyy kıyamam army adı geçtiği için kırıldın mı sen? 😀 sen değil miydin istisnasız her bigbang haberinin altında gruba laf sallamak için 40 takla atan ya he? niye kendinize yapılmasını istemediğiniz şeyleri başkalarına yapıyorsunuz? ağlamak yok devam.

Lanadelreyicons3

Army ve bts sizinle kes dedeleri en cok yakan kisi oldugu icin sasirmadim yoruma, kinama falan demis bir de allahin ezigi dedeler kes gibi dolanirken bts AMAsden 4 odul aldi ne karmasi uyan cik magarandan

Tugba

Iyyy

récord

chen’in olayı halkla alakalı değil, fanlarla alakalı. taeyang da evlendi bak, tepki aldığını gördük mü? hayır. üzgünüm ama sektördeki çoğu erkek grubu gibi exo da fanlarını hem kız arkadaş hem de bl moment diyebileceğimiz şeylerle çok besledi. maalesef şu an alınan tepkilerin en büyük sebebi bunlar.

eslem

chen, fanların bana verdigi en sevdigim takma adım ‘erkek arkadas’ derken fandomda yoktu galiba. kyungsoo haric, linc yerlerse kimse cıkıp haksız yere linc yiyolar demesin valla. kendi elleriyle linc hakkı verdiler millete.

Nalan

“Linç hakkı” ??? Kardeşim kafayı mı yedin sen linç hakkı nedir?? Adamlar ciddi ciddi fonlarından mi çıktı sanki tamam şirketlerin bu boyfriend politikaları saçmalık ama fanlar da saf olmayıversin ciddi ciddi idolleri sevgilileri sanıyorlarsa basbayağı s/alaklardır yani bunu başka açıklaması olamaz. Sen kalkıp de bir idolü sevgilisi var diye linçleymezsin. Kpop sektörü de sattığı fantazi de körkütük belliyken inanıp kendini kaptıran varsa harbi a/ptaldır

eslem

gunaydın nalan kore gruplarının fanlarının yarısından cogu bu kafadadır. oyle olmasa chen de hala eskisi kadar dinleniyor olurdu. herkes boyle yazıyo yazıyo sonra bi sarkısını acalım diyoruz 1m zor izlenmis. hepiniz sorun yok destekliyoruz diyorsunuz hani neredesiniz 😀 hayal dunyanızdan biraz cıkın cunku gercekler kafanızdaki gibi degil. sen bana erkek arkadasın benim deyip sonra ben evleniyorum dersen hem fanlar hem olmayanlar da gayet seni elestirirler. maalesef gercek bu.

Beggin

Taeyang zamanında kadın idoller de dahil olmak üzere Koreli kadınların dilinden düşmüyordu. Evlenip sevgililer gününü kutlamak istedikleri kişiye kadar birinci seçtiler. Evlenip de bu kadar tepki almıyorsa keş grubunun skandallarından yuva kurulunca sıyrıldığını düşünen kitle yüzündendir.

oneandonlyg

azıcık daha havla gelip gelip bakıcam keyfim yerine gelsin

récord

insanların beğenip sevdikleri kişilere kendi kendine bu şekilde şeyler yapması ile idollerin bunları destekleyecek şekilde hareket etmesi, fan kitlelerini bunun gerçek olduğuna inandırmaları arasında fark var. ne taeyang ne de diğer bb üyeleri hiçbir zaman bu tarz şeyleri destekleyecek şekilde hareket etmediler. her zaman kişisel hayatlarının onlara ait olduğunu gösterdiler. onları bu skandallara rağmen hâlâ popüler kılan şey müziklerinin halka inmesinden kaynaklı. skandalları harici, idol dünyasına da çok ters bir gruplar. fan servis bile yapmazlar. fan kitleleri albüm bile almıyor.

Rosie Posie Exo-l bir Blink

Bu yorum doğru ama katılmadığım bir nokta var yani Chen bunu en az yapanlardan biriydi ama tepkiler malum. Mesela d.o asla aegyo veya fanservis yapmıyor ama şuan sevgilisi çıksa olay çıkar. Yani bende fanservisten olduğunu düşünüyordum ama sanırım sadece bununla alakalı değil lakin nedenini anlamıyorum

Aaa

Genel olarak aslında bb şarkıları için sevilip sonradan üyeler sevilmiş bir grup. Her yg grubu gibi onlarda çirkin damgası yemişti. Ama exo üyeler için sevilip sonra şarkı kısmına geçilmiş bir grup. Yg direk halka hitap edicek şarkılar çıkarıp grubu sağlamlaştırıp sonra fandom kazanma stratejisi sürüyor. Sm ise önce fan kazanıp sonra halka inme şeklinde ilerliyor. Exo nun en ünlü şarkısı growl mesela tamamen fan edinmek üzerine yapılan bir şarkı ki amacına da ulaştı. Güçlü bir fandom sonra kaliteli şarkılar geldi. Yani fandomu oluşturma yöntemi fandomun tavrını belirliyor.

Asia

Yanlış. EXO büyük 2 tane hit çıkarttı sonra popüler oldu ve sevildiler.

Aaa

Neyi yanlış. Bende onu diyorum exo fandom yapıcı şarkılarla hit oldu önce güçlü fandom oluşturdular sonra iyi şarkılarla büyüdüler. Bb ise iyi şarkıyla halk arasında yerini sabitledi sonra fandom yapmaya başladı. Exo ünlü olduğunda gelen fanlar fan mantığıyla geldi bb fanları ise halk arasından gelmeye başladı fandomun oluşumu bu şekilde farklı.

récord

en az ya da en çok yapması bir şey değiştirmiyor. bu sistemin içerisindeydi. tüm üyeler bu şekilde pazarlandılar. ayrıca chen’in olayı sevgilisini açıklamak gibi bir şey de değildi. direkt olarak baba olacağını ve evleneceğini duyurdu. bu biraz da şok etkisi yarattı. tepkinin böyle abartılı olmasında bunun da payı var. önce sevgilisi olduğu öğrenilse sonra evleneceğini duyursa falan, fanlar biraz daha bu düşünceye alışırdı mesela. ayrıca şu da var, eğer bir exo üyesi baba olup evlenebiliyorsa diğer üyeler de evlenip baba olabilir. demek ki şirket buna karışmıyor artık. yani sadece chen’in değil grubun diğer üyelerinin tutkulu stanleri de bu yüzden bu… Read more »

Tugba

O rose pfp ile hiçbir şey bilmeden exo hakkında konuşman o kadar komik ki. Sen kendi grubuna bak, önce bak beni de konuşturma. Delirttiniz ya ben ilk defa bu kadar delirdim bu sitede. Chen evlenmiş çocuk yapmış seungri gibi kadınlara ilaç verip onlara tecavüz ettiren adamlar kadar nefret almadı ama bu sitenin her şeyi bilmiş takipcileri sırf boyfriendcilik yaptığı için (ki siz boyfriend nedir onu bile bilmiyorsunuz gidip başka erkek grupların ne dediğine bakın ondan sonra Chen’e laf edin, mesela baekhyunun en sevmediğim özelliği budur) tüm o aldığı linkler haklıymış. Bravo valla ya o küçük kafalarınızla böyle devam ederseniz o… Read more »

eslem

objektif olabildiginizde dunyamız. biz idollerin erkek arkadas imajı vermesinden bahsettik sen gidip pezevenk seungri’den bahsediyorsun, ustelik su an hapiste. birincisi boyle birini chen ile kıyaslamanız chen’e hakaret. savunacagım derken kendiniz kotuluk yapıyorsunuz. ikincisi az ya da cok fark etmez, yaptı mı yaptı. lincin dogru bir sey oldugunu kim savundu? demek istedigimiz az da olsa ben sizin erkek arkadasınızımcılık oynayıp, sonra karım hamile evleniyorum diye bir cıkıs yapması.e hal boyle olunca sonucunun da boyle olacagı gayet tahmin edilebilir? chen’e antilik yapanların cogu eski exol zaten. o soyledigin nct fanlarının cogu eski exoller. seventeen’in ne kadar fanı var da anticilik yapacaklar :d… Read more »

Aaa

Sakin ya. Kimse Chen e laf etmemiş fandomdan bahsetmiş. Niye böyle davranıyor fandom diye fikir yürütmüş. Bp bu durum ile asla alakalı değil ki. Kız sonuna malesef yazmış birde fanların toksik davranışları yüzünden üyeler zor durumda gibi. Çünkü Chen e nefret yağdıran yine sizin fandomdu.

Tugba

YA DELIRCEM BENI DELIRTTINIZ BU SITEDE CHEN ASLA ÖYLE BIR BOYFRIENDCILIK YAPMADI BAEKHYUNUN AKSİNE. GRUPTA BIR BOKU BILMEDEN KONUSMAYIN, MAL GIBI CUMLELERINIZI GORMEK ZORUNDA DEGILIZ. HAYIR NEDEN DE O DEGIL SENI AKIL KÜPÜ. CHENE NEFRET EDENLER GENELDE SOLO BAEKHYUN FANLARI, KORELI NCT, SEVENTEEN VE THEBOYZ FANLARI. EGER BIR AKIL EDIP KORE TWITTERINDA DOLAŞSAYDIN GÖRÜRDÜN ZATEN AMA BU SITEDE HERKES BIR YERINDEN BIR ŞEY ATTIĞI İÇİN COK NORMAL. BIR KES SESINI ARTIK

erigom

bu nasıl bir kafa yapısı ya yok boyfriendcilik oynadılar linci hak etti falan bir kere normal düsünen birisi jongdaenin kendi ailesini kuracağını bilir zaten sırf evlendi diye kimse kalkıp bunu ölümüne lincleyemez sizin savunduğunuz sey cok korkunc ayrıca basta kexol tepki gösterse de su an diğer fandomlar adamı rahat bırakmıyo hic twittera falan bakmıyosunuz sanırım ya da kore platformlarına

eritin

Kıskançlık kokusu alıyorumm. Tae’da evlendi. Canım onla alakası yok. YG erkek idolleri hiçbir zamaan benim kız arkadaşlarım fanlarım diye pazarlamadı. SM ergen oppacı kızları tavlamak için kız arkadaş olayını yarattı. Böyle olunca da chen’e tepki geldiler.

Tae ise tebrik ettiler.. İşte burada da YG’nin farkı oluyor. 🙂

eritin

taeyang

Kullanıcı

Bigbang’in kitlesiyle Exo’nun kitlesi aynı mı sence? Bigbang’i dinleyenler fanlar değil kim ne yapmış ne etmiş umurlarında değil o yüzden halk şarkılarını dinler geçer idol mü takip edecek… EXO’nun ise onları erkek arkadaş olarak gören fanları var Chen direk hamile sevgilisi ile çıkıp evleniyorum deyince aşkları nefrete dönüşmüştür kızmak istiyorsan bizzat Exo fanlarına kızman lazım.

Tugba

Evet kanka o yüzden bigbang hayranları hala seungri gibi bir pezevenki savunuyor büyük oyunu görmüşsün bravo

İrem

Twitter da Chen’i en fazla linçleyen fandomlar Army ve Stay. Korede ‘de exol den ziyade exo antisi olan diğer fandomlardan insanlar linçliyor chen’i gelipte sanki Exo-l linçliyor gibi davranmanız ve kendinizce buna boyfriendcilik bahanesi bulmanız komediden ibaret . Gidip Chen ve Chanyeol’un programlarına baksanız katılan ve destek olan Fanları kendiniz görebilirsiniz. Ben burada netizenleri eleştirdim konu exo olunca sürekli çocuklar insan öldürmüş gibi tepki oluyor ama herhangi bir gruba karşı skandal toleransları çok yüksek ve BigBang de bu grupların başını çeken bir grup

Hanna

Hiçbir skandal bb grubunun yaptığının yanına yaklaşamaz bile bb çöp bir grup ve grup üyeleri de öyle onları neden bu kadar yüceltip abarttıklarını anlamıyorum bildiğin apop yan sanayisi gibi şarkıları var bu korelileri de anlamıyorum bu Amerika özentileri ne zaman sona erecek kim bilir? Hem zaten bütün şarkıları bildiğin Amerikalı şarkıcıların rapçilerin sample yaparak yaptığı şarkılar hele bazı şarkıları var utanmadan aynısını kopyalamışlar tabii eskiden internet bu kadar yaygın değildi bunlar da yutturdu işte! Uzun lafın kısası abartmayın bu çöpleri ya! Gereksiz tipler bunlar hep! Yani o kadar olaydan sonra duygu sömürüsü gibi bir şarkıyla gelip göz boyamak da utanmazlığın… Read more »

Ekmek arası ekmek

Kralice comeback yapmıs

oneandonlyg

apop yan sanayisi mi 😀 şu sektörde bigbang kadar kore müziği yapan nadir birkaç grup var sizin gibi koreaboo’dan okuduklarını burada millete hikaye gibi anlatan enayiler bunu değiştiremez <3

Jungkook'un Tavşan Dişleri

Uzaklardan ağlama sesin geliyor. Ne oldu senin idolün köpeğini kafesten çıkardı mı? Bir git test yaptır belki uyuşturucu saçından çıkar. Ha bir de apartman dairesini de kontrol ettir bir bakmışsın fuhuş batağı çıkar bir yerden. Sizin hâlâ yüzsüzce konuşmanız etkileyici. Eğer bu kadar zoruna gittiyse bir dahakine idollerine salladığım postun altına gelip yorum yaparsın. Bu kadar içine dert olduğunu bilmiyordum. EXO-L’in birinin yorum yaptığı posta bizim adımızı karıştırırsan bizi ne kadar kafaya taktığını düşünmeden edemeyeceğim hahahah

Lanadelreyicons3

Bigbang dede oldu exo varken dedeleri niye takip etsin millet sence haci

Yallah Muz Cumhuriyetine

Evet canım Kore müziği adeta Kore halk müziği.

Yallah Muz Cumhuriyetine

Aaa sen Yüce Başbuğlar cemiyeti Bb hakkında nasıl böyle konuşursun. Onlar Kpop sektörünü müziği hatta her şeyi idolleri bile onlar yarattı! Hatta rapi de Bb buldu Amerikalılar onlardan çaldı. Herkes Bb üyelerini kıskanıyor. Onlar eleştirilemez onlara laf söylenemez!

Beggin

Aynı keş grubundan Taeyang evlendi ama sırf evlendiği için skandallardan habersizdir denildi ve baş tacı edildi. O kadar yıl aynı grupta kalacaklar, gerektiğinde ve işlerine geldiğinde kardeş olacaklar ama tüm skandallar ortaya çıkınca da aralarındaki ilişki iş ilişkisine dönüşecek. Öyle olsa bile haberinin olmaması imkansız. Chen’in tek suçu da hayatını düzgün yaşayıp evlenip yuva kurması oldu gerçekten. Taeyang gibi yapsaydı baş tacı edilirdi.

Fan

Chen Korede Taeyang kadar popüler bir şarkıcı değil. Exo üyesinden öteye geçemez ama Taeyang bireysel olarak birden fazla hit şarkı çıkarmış solo olarak daesang kazanmış bir şarkıcı. Chen gibi sevgilisi hamile kalınca hayranlarına aniden evlilik açıklaması da yapmadı ve evlendiği kişi Korede güzelliği ile ünlü olan oyuncu Min Hyorin. Yılın şarkısı ödüllerini topladığı Eyes Nose Lips klibinde oynadığında zaten insanlardan sempati kazanan bir çift olmuşlardı. Güzel oyuncu ve ünlü vokalist sevgili, boyları bile uyumlu diye konuşurlardı. Sevgili dedikoduları 2015’te çıktı ve halka açık bir ilişkiye başladılar. Taeyang da 3 yıl sonra hayranlarına güzel bir açıklama yaparak evleneceğini söyledi. Evlendi ve… Read more »

İrem

Konunun Taeyang ve chen’in evliliğinin kıyaslamaya Kadar taşıman beni baya güldürdü tatlım ben BigBang skandalları dedim senin BigBang skandalından tek anladığın Taeyang’ın evliliği herhalde. Unuttuğun uyuşturucu, kara para haklama , kumar, fuhuş gibi suçları hatırlatmam mı gerekiyor

Fan

Boşuna kıvırmaya çalışma Bigbang skandalı ve Chen aynı cümlede yer alınca ne çıkarmamı bekliyorsun? Onca zamandır bu konudan Chen ve Taeyang’ın kıyaslandığını gördük ki yorumlarda yine yapılmış. Ayrıca sözlerin yine BOŞ. Bigbang diğer erkek idollerle bir değil. Hepsinden çok daha fazla sevilip sayılıyorlar hafiften sarsılırlar ama yıkılmazlar. Ha skandal diye saydıklarına şu gerçek bu yalan diye de girmeyeceğim neyin ne olduğunu bilmesi gerekenler biliyor istediğin kadar ağlayabilirsin

Neocrackheadtechnology

İve’nin şu ana kadar çıkardığı tüm şarkıları çok iyiydi ve listelerde zirveleri oynadı umarım karşılığını alır kızlar

hater

şu haber skandalları yüzünden ive’a ödül vermemezlik yapacaklar mı acaba öyle olursa yazık olur çünkü bu kızlar o zorla viral gönderiler olmasa bile bu başarıya ulaşırdı bence şarkılar iyiydi

hater

şu suçluların şarkısını da bir yerde duymuştum dünyanın en mid şarkısı iyi falan değil sadece siz koreliler o herfiler ne yapsa tapıyorsunuz yarın öbür gün katil olsalar yine gidip dinleyeceksiniz onları işte bu kadar iki yüzlüsünüz hiç biri masum değil onların

Eee

Love dive ve tomboy kapışır

Saşa

Gidle bu sene çok emek verdi ve tamamiyle kendi emekleriyle yaptılar bunu şirketin onlara verdiği şarkılarla değil.Tabi bide en önemlisi tarihte cok pak yapan gg oldular daesang ı çok hakediyolar

Nora

Her telden her dilden şarkı bulunan çalma listemin demirbaşlarıydı bu sene Gidle ve Ive şarkıları. Çokça ödülle kapatırlar umarım bu seneyi

Thinkaboutkpop

Bu sene ive ,new jeans ,lesserafim ve g ıdle çok dinledim çok iyilerdi

Prenses Ciklet

NJ ve L SSerafim nasıl girememiş şaşırdım.

*****

Şarkıların çıkış zamanları önemli, LS mayısta NJ temmuzda debut yaptı, LS ilk şarkısıyla girmezdi ama NJ birkaç ay öncesi çıkış yapsaydı kesin sıralamada 2 şarkıyla olurdu
Listedeki Eleven ve 8 numaradaki şarkı 2021 yılında, diğerleri en en geç mayısa kadar çıkan şarkılar, süre ne kadar fazla uzun olursa o kadar çok veri toplanıyor

marin

Love Dive cidden iyi bir şarkıydı. Hâla sıkmadan dinletiyor kendini. Yalnız şirketlerinin dönderdiği dolaplar çok kafa karıştırıyor. Gerçekten bu derece başarılı olması kendi kendine miydi yoksa şirket etkisi miydi diye sorgulamadan edemiyorum. Ortada kesin bir kanıt yokken kesin hüküm vermekte doğru değil tabi ama kafalar karışık. Muhtemelen en az bir törende SOTY alacaklar gibi duruyor. Alsalar bile bu durumun etraflıca araştırılıp eğer haksız yere almışlarsa onlardan alınıp asıl hakedene verilmesini isterim. Bekleyip görelim en iyisi neler olacağını.

ssamet

Şu şirket olayı çok abartılmadi mi ya ? Benzer bir olay 2019 yılında oldu. X1 skandalı çıktı roty alacakken dağıldılar. Bu olay ve o olayda kârlı çıkan ortak bir şirket var. Hybe abi. 2019da X1 alacağı bütün ödülleri txt aldı. Bu sene de ivenin en yakın rakibi de New Jeans . Bu olay benim aşırı kafamı karıştırıyor. Neyse ive her türlü daesang hakediyor bu sene ezdi geçti.

btmn

x1 ve hybe konusunda tam olarak bunu düşünüyorum. dağılmasına ön ayak olan da en büyük kârı sağlayan da hybe. yoksa o sene x1 siler süpürürdü ortalığı çünkü kısa süreli olmalarına rağmen hala kırılamayan rekorları olan bir grup. ayrıca yeni kız grupları için hybe de medyayı iyi yönetiyor gayet nj çıkmadan önce bile min heejinin eski işleriyle ilgili her gün post geliyordu o işleri güncelken o kadar övülmemiştir oysa. çıkıştan sonra da devam etti bu

marin

Bu Starship’in ilk vukuatı değil. Geçmişre Sistar’ın liste sıralamaları ile ilgili de benzer şeyler söylenmiş. Sistar listelerde çok iyi iş çıkarmasına rağmen neden konserlerini dolduramıyor diye konuşulurmuş hep. Hem bu saatten sonra net olarak kanıtlar gekmedikçe IVE’ın elinden kimse alamaz ödülleri.

Laila

Ben sektörde asıl bu meselelerin konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Bize ne kimin ne estetik yaptırdığı, kimin bebeklik fotoğrafı çok güzelmiş falan.. En nihayetinde sektörü müzik için takip ediyoruz ve herkesin sektörün adil bir şekilde işlemesini istediğini düşünüyorum. X1’in hileli oluşunu halkın kendisi fark etmişti galiba ve çok popüler bir şov olduğu için zaten istemeseler de bu mesele hızlıca yayılırdı ki Mnet’in eli kolu kısa da değildir ve bu meseleninin üstü kapatılmaya çalışsa zaten halktan çok tepki alırlardı, Iz*one bile ülkede bayağı desteklenilen bir grupken bu hile meselesi ortaya çıkınca dağılmalarının daha iyi olduğunu söyleyen çok kişi olmuştu, diğer stajyerlerin hayalleri çalındı… Read more »

CumberLay

Hadi diyelim ki şirket zorladı yaptı bir şeyler ve kızları listenin başına geçirdi. Ama halk sevmeseydi o şarkıları dinlerler miydi? Her yerde çalar miydi? Herkes şarkıyı ezbere bilir miydi? Şirket güzel bir medya oyunu yapmış olabilir ama liste başarılarını gerçekçi buluyorum ben. En güzel örneği bu şarkıların hâlâ da konuşulması , söylenmesi, çalınması. Soty roty hak ediyorlar 🙂

marin

Eğer şirket bilinçli olarak liste başı yapmalarını sağladıysa bu birçok insanın merakını cezbetmesine yol açar ve hiç dinlemeyecek olanların bile ilgisini çekerek dinlemelerini sağlamış olurlar. Böylece şarkıyı duyacak kişi birse bin olur. Şöyle bir örbek vereyim, Koreliler BTS yurtdışında uç başarılar elde edene kadar başarılarını hep görmezden geliyordu. Ne zaman ki yurtdışında ilgi artıp çok konuşulmaya başladılar işte o zaman sahiplenmeye başladılar. Yani listelerde başa çıkarıldılarsa bir kere bilinçli olarak zaten ilgiyi topladılar. Gerisi çorap söküğü.

CumberLay

Orası doğru. Merak edip dinlemişlerdir ama bu ,şarkının ödül hak ettiği gerçeğini değiştirmiyor ki. Her şirket bir şekilde gruplarını, şarkılarını tanıtmak istiyor halka. Kimisi reklam vererek yapıyor kimisi hile ile.. ama sonuçta her şey yine halka kalmış bir durumda. Yukarıda da dediğim gibi hileyle başa geçmiş dahi olsa şarkı beğenildi ve çokça dinlendi🤷 belki ilk çıktığında 1. Sıraya hile ile geçmişti ama sonrasında eminim ki gerçekçi veriler ve dinlenmeler ile kaldı orda.

*****

Şirketinin medya oyunları ve Melon’da kesin bilinmeyen belki yaptığı hile ayrı ama şarkının diğer müzik listelerinde ya da spotifydaki başarılarını yok sayamayız Kpop Songs that reached #1 on Spotify South Korea’s Daily Chart 1. Love Dive – IVE (54 days) 2. Butter – BTS (49 days) 3. Dynamite – BTS (33 days) 4. Permission to Dance BTS (31 days)  5. Invu – Taeyeon (25 days) 6. My Universe – BTS/Coldplay – (24 days)  7. Left And Right – Charlie Puth/Jungkook (BTS) & After Like – IVE (23 days) 8. Anrifragile – Le Sserafim (22 days) 9. Attention – NewJeans (18… Read more »

marin

Şarkının iyi olduğu bir gerçek zaten. Benimde en çok dinlediğim şarkılardandır bu sene. Ama üstteki yorumda bahsettiğim gibi Koreliler viral olan herşeyi sahipleniyorlar kısa sürede ve bağımlısı oluyorlar. Hiç dinlemeyecek olan bile listelerde zirvede olan bir şarkıya acaba neymiş diye bakar. Şarkıda zaten güzelse devamı gelir. Soru şu, şarkı güzel olduğu için mi liste başı oldu yoksa liste başı olduğu için mi bu kadar viral oldu. Benim merak ettiğim bu.

Beggin

Melon töreni ive için çalışacak bu sene. En az iki daesang ile ayrılırlar oradan.

Laila

Elbette viral pazarlamanın etkisi var, asıl mesele bu pazarlamanın başarıya ne oranda etki ettiği. Mesela çıkış dönemleri kısmen IVE, bol bol da WY ayrı ayrı topa tutulurken şu an halkın top 4.jen grubu gibi durmalarında bu yazılan pozitif başlık ve yorumların etkisinin çok fazla olduğunu düşünüyorum şahsen. Baksan insanların çoğu diğer kızları tanımıyor bile ama başlık ve yorumlara bakınca sanki tüm ülkenin gözde 4.jen grubu onlar. (Tam tersi meşhur ve sevilen başka bir idol/grup bile sürekli olumsuz başlıklarla paylaşıldığında itibarının zedelenip kariyerini bile bitirecek noktaya getirebiliyor, en azından sektöre ara veriyorlar falan.) Bu olumlama ve yermelerin insanın psikolojik olarak düşünme… Read more »

marin

Kesinlikle atılan başlıkların bile öyle büyük önemi var ki. Birçok kişi haber içeriğini okumaya üşenip sadece başlıklardan yola çıkarak yargılayabiliyor grupları. Ki zaten Kakao’nun yapmak istediği de bu. Sadece haber başlıklarıyla bile insanları diğer griplara karşı kışkırtmak. Şimdinin zirve grupları zirve basamaklarını tırmanırken bunun cefasını da çekti aldıkları yermelerle. IVE’ın bunca yükselişe devede kulak kalan eleştiriler alması bana da tuhaf geliyor. Yanlış anlaşılmasın asla eleştirilsinler, nfret alsınlar demiyorum. Demek istediğim netizenleri tanıyoruz artık. Bu kadar ılımlı olmaları normal değil.

Kullanıcı

YouTube Music şu an Kore’de en çok kullanılan uygulama olmuş galiba keşke onu da birileri paylaşsa Kakao hakkında bu kadar iddia varken güvenemiyor insan

Aycik🎐

Yt sayfasından baktım. Şöyle bir liste var

Screenshot_20221123-211930_Chrome.jpg
Aycik🎐

Bu haftanın listesi sanırım tam çözemedim

*****

Şu duruma göre Melon, Spotify ve Apple Music ile paralel gidiyor görünüyor
Mesela Younha Event Horizon şu an hepsinde 1 numara, harika bir şarkı herkese tavsiye ederim ve diğer şarkılarda sıralamalarda biraz değişikliklerle hepsi ilk onda

Aycik🎐

Evet love dive tüm platformlarda iyi ilerliyor. Sürekli görüyorum younhayı ama dinlememiştim. Şimdi dinleyeceğim teşekkürler 💕

Kullanıcı

Yıllık liste olsa daha iyi olurdu aslında

Aycik🎐

Onu bulamadım malsf:/ ama kaç haftadır yt music listesinde bulunduğunu gösteren liste var. Çıktıklarından beri hiç düşmemişler.

Screenshot_20221124-114336_Chrome.jpg
marin

Benimde asıl merak ettiğim veriler Youtube Music verileri Kore için. En meşgur uygulamaları olan Melon’u bile solladıysa asıl önemli olan ve çoğunluğu yansıtan odur diye düşünüyorum.

Yallah Muz Cumhuriyetine

O kadar kullanılıyorsa artık onların da dikkate alınması gerekmiyor mu ödül törenlerinde.

Aycik🎐

Listedeki şarkıların yarısını seviyorum/dinliyorum. Özellikle love maybe dizi sayesinde baya yapıştı aklıma çıkmıyor 🧍🏻‍♀️soty cidden ucu ucuna olacak. Şu an ilk 3ün(ödül kriter listesi) puanı o kadar yakın ki birbirine. That that, love dive ve tomboy savaşı var resmen. Bakalım kim kazanacak. Melondaki indirme oranıda baya etki edecek. Keşke onu bilseydik ama malsf kişilik hakkı nedeniyle veriler paylaşılmıyor 😔

*****

18 kasımdaki son tahminlere göre, Love dive 70, Tomboy 66, That that 61 puanla ilk 3 aday, jüri oyunu kimden yana kullanırsa o soty alacak, hangisi alırsa alsın haksızlık olmaz üçüde haketti, Psy törene katılmayacağı için Ive ya da Gıdle verilecek bence
Yılın artisti ve albümü açık ara farkla Lim Young Woong, özellikle albümde yakın 2. alternatif yok

Aycik🎐

Ay o adam baya hak ediyor ya. Diğer törende hakkı yendi umarım bu törende aynısı olmaz. Çünkü adam hem dijitalde hem fizikselde aşırı iyi. Oylamalarda sa maşallahı var ajdjdjfj ben farkı daha az biliyordum güncellemeyle açılmış demek. Evet üçünden hangisi alırsa ah hak etmedi demem şahsen.

Lanadelreyicons3

That that hâlâ listemde dinlemeden duramiyorum ya

Çiçekli Yollarda Yürüyen Ben

Konudan bağımsız depremi hissettiniz mi? Galiba benim için en zor geceydi.

Rosie Posie Exo-l bir Blink

Çok geçmiş olsun, umarım herkes iyidir

Çiçekli Yollarda Yürüyen Ben

İyiyiz ama ruhen bir çöküntüden ibaretim

Rosie Posie Exo-l Blink

Yaa çok geçmiş olsun tekrardan❣❣

Çiçekli Yollarda Yürüyen Ben

Çok teşekkür ederim böyle zamanlarda böyle bir mesaj insanı çok mutlu ediyor

Rosie Posie Exo-l Blink

Rica ederim ne demek. Deprem kuşağında yaşayan biri olarak yaşadığın psikolojiyi çok iyi anlıyorum.

rubyjane

Geçenlerde ivein ve idlein bu sene çok iyi iş çıkardığını söylediğimde bi neverland ivei küçümseyip love divein başarısını kabul etmemişti lol şimdi zortlamistir

btmn

eleven hiç güzel bir şarkı değil bence. iveın en kötü şarkısı

accia

tabi sonra gider daesanglari en alakasiz gruplara verirsiniz ✍️✍️✍️

oneandonlyg

Eklemek istiyorum chen’in linçlenmesine bu kadar tepkiliyseniz onu kız arkadaşı olarak gören aptal fandomunuza ve onları öyle pazarlayan şirketine tepki gösterebilirsiniz. Taeyang misler gibi hayatını yaşıyor. Sizin gibi hayatsızlar burada saatlerce yorum yapabilir.

Yeni Yazılar

97
0
Would love your thoughts, please comment.x