[THEQOO] Müzik eleştirmenleri, Taeyeon’un ‘Weekend’ şarkısının Doja Cat şarkılarıyla olan benzerliğini konuşuyor

270
6256

imagevghgh

“Besteciler arasında ‘Billboard peşinde koşma’ fenomenine karşı temkinli olanlar endişelerini dile getirmeye başladı. Çünkü son birkaç yıldır K-Pop’ın hiçbir İngilizce olmadan yurtdışından hayran çekebildiğini gördük. Ama son zamanlarda idol müziğindeki ‘çalıntı’ ve ‘referans alma’ tartışmaları sebebiyle K-Pop kendi müziğini üretme konusunda kısıtlanmaya başladı.

Taeyeon’un yeni şarkısı ‘Weekend’in Doja Cat’in ‘Kiss Me More’ ve ‘Say So’ şarkılarının karışımına benzediği hakkında online tartışmalar dönüyor. Sadece şarkı söyleme tarzının değil, müzik tarzının ve özellikle klibin de benzer olduğu belirtildi.

Müzik endüstrisinden bir yetkili, “Bu şarkının ‘çalıntı’ olduğunu veya ‘çalıntı olmadığını’ söylemek zor. Elbette, şarkı söyleme tarzı, müzik tarzı ve sanat eseri gibi şeyler başkalarından etkilenebilir, ama bu sefer tartışmalara neden olabilecek kadar fazla benzerlik vardı.”

Bu yetkili Kore müzik sektöründeki çalıntı ve referans alma fenomeni hakkındaki tartışmalardan da bahsetti. Önceden STAYC grubunun çıkış şarkısı ‘So Bad’in klibinde Miley Cyrus’un ‘Midnight Sky’ına benzer sahneler olduğu konuşuluyordu. Sonra klip yapım şirketi özür dilemişti. Aespa’nın çıkış şarkısı ‘Black Mamba’da da Alman görsel sanatçı Timo Helgert’in eserlerine benzerlik vardı.

Besteciler bu tür tartışmaların şu andaki K-pop sektörünün gerçek durumunu gösterdiğini düşünüyor. Popüler müzik bestecisi A şöyle dedi, “Çalıntı ile referans alma arasındaki fark aşırı olup olmadığıdır. İkisi arasında kağıt inceliğinde bir fark olduğu söylenebilir.” Ayrıca ekledi, “Birçok K-pop şarkıcısı hala Billboard’dan etkileniyor. Yabancı müziği tartışma çıkacak ölçüde refarans aldıysanız, bunun kendi müziğinizi yapmanın imkansız olduğunu kanıtlamaktan farkı yok.”

Başka bir besteci B, “Geçenlerde bir idol ajansı onlar için bir şarkı yapmamı istedi. Billboard’dan bir şarkı seçtikleri ve benden ‘o şarkının yapılış şeklini kopyalamamı’ istedikleri oldu. Tabii ki reddettim ama ne olursa olsun bu tür istekler alıyor olmam acı bir gerçekti” dedi. “K-pop’un küreselleşme çağrısı yaptığı ve yurtdışında K-pop algısının değiştiği bir durumda böyle bir istekte bulunmak K-pop’u küçümsemektir.”

1. Ama şarkıların benzediği doğru…

2. Neden bahsediyorsunuz? Taeyeon’un şarkısı hiç de Doja Cat şarkılarına benzemiyor

3. Dürüst olmak gerekirse evet benziyorlar ve bu beni utandırıyor…

4. Taeyeon’u saçından tutup duruyorlar ᄏᄏᄏᄏ

5. Müzik türü örtüşüyor mu bilmiyorum ama küçük konseptler bile örtüşüyorsa benzer olduğunu düşünmeden edemiyorsunuz

6. Bunun bir sorun olduğunu düşünmüyorum… Billboard olmasa bile insanlar o sırada en popüler olan şarkıya benzer ya da onu referans gösteren bir şarkı isterdi..

7. Gerçekten ben de çok benzettim şarkıları

8. Taeyeon’un vokal yeteneklerini seviyorum ama şarkıcı olarak müzikal yöneliminden emin değilim… biraz üzücü

9. Ama dürüst olmak gerekirse Taeyeon daha önce hiç bu tür bir şarkı yapmadı. Ve diskografisini göz önünde bulundurursak bu tartışma biraz abartılmış gibi geldi

10. Ama Instagram yorumlarına bakarsanız yabancılar gerçekten şarkısını Doja Cat’inkine benzetmiş…

11. Müziğimizdeki Amerika etkisinden bahsedeceksek Seo Taiji and Boys’dan başlayarak çok şey söyleyebilirim..

12. Niye sadece SM kopyalıyor gibi konuşuyorsunuz? Twice2ın I Can’t Stop Me şarkısı bile bana Dua Lipa Physical’ı hatırlattı ᄏᄏ

13. Neden bahsettiğinizi bilmiyorum… şarkıyı burnunuzla mı dinlediniz?

14. Neresi benziyor?ᄏᄏᄏᄏ bu gazeteci müzikten anlamıyor

15. Ama bizim müziğimiz uzun zaman öncesinden beri pop müzikten etkileniyor?ᄏᄏᄏ

K: Pannchoa


[THEQOO] MÜZİK ELEŞTİRMENLERİ TAEYEON’UN ‘WEEKEND’ ŞARKISI İLE DOJA CAT ŞARKILARININ BENZERLİĞİNİ KONUŞUYOR

Müzik eleştirmeni Kim Do Heon: “Bu şarkıda iki farklı kişilik var, şarkı rahat olduğunuz mesai dışı saatlerinizi ve meşgul günlerinizi anlatıyor. Şarkıdaki ilk kişilik Doja Cat. ‘Weekend’ gitar tonundan disko ritmine ve psikedelik vokallere kadar Doja Cat’in ‘Say So’ ve ‘Kiss Me More’ şarkılarına benzeme niyetini gösteriyor. ’90’ların Pop Starı’ font tasarımı ve klibin pembe tonları da bu iki şarkı arasında bir yerde olmayı hedefliyor. Taeyeon ilk nakarattan sonra rapi yapmaya başladığında rol modelinin kim olduğu daha da belli oluyor.”

Müzik eleştirmeni Jung Min Jae: “Hmm, şarkı çeşitli şekillerde Doja Cat’i referans almış gibi geldi bu yüzden sevdiğim bir şarkı olmadı.”

Müzik eleştirmeni Lee Dae Hwa: “Taeyeon’un yeni single’ı ‘Weekend’, Doja Cat’in ‘Kiss Me More’ ve ‘Say So’ şarkılarını birleştirmiş bir şarkı gibi. ‘Say So’nun düz retro disko stilini, ‘Kiss Me More’un pembe/mor klibiyle birleştiriyor. Şehvetli ve uykulu şarkı söyleme tarzı da tam olarak Doja Cat’i andırıyor.”

1. Bugün performansını gördüğüm anda Doja Cat geldi aklıma, resmen kopyalama seviyesine gelmiş

2. Taeyeon gibi bir şarkıcı niye böyle bir şey yaptı anlamıyorum?

3. Bana anında Doja Cat’i anımsatıyor

4. Doja Cat olmasaydı Taeyeon’un böyle bir şarkısı olmazdı

5. Gördüğüm anda aklıma Doja Cat geliyor ㅜㅜ neyse şarkı güzel

6. Şarkıya kendi tarzını koymalıydı, Doja Cat’i fazla örnek alması üzücü…

7. Kore’de zirvedeki kadın solo Taeyeon, ama yazık oldu..

8. SM gittikeç daha da tembelleşiyor galiba

9. TikTokizliyorum, Taeyeon’un yeni şarkısını dinleyince TikTok’ta çok duyduğum şarkılara benzettim.. Doja Cat şarkısı

10. Sadece müzik değil, konsept de benziyor

K: Knetizen

Önceki İçerik[PANN] BTS ‘Permission to Dance’ ile bir günde milyon sattı
Sonraki İçerik[THEQOO] STAYC Seeun’un yüzünde beğenmediği yer
guest
270 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
CHANEL

K pop sektöründe ciddi bir batılaşma var.Eskidende vardı ama özellikle kpop artık dünyada benligini bu derece hissetirirken başta BTS sonra Blackpink olunca geri kalan tüm grupların şirketleri bu pastadan dilim almak için.Artık direk esinlenmeyi bırakıp çalıntı ya da birebir kopyalamaya kadar gidiyor.Cidden bu durum artık sıkıcı olmaya başladı çünkü ben zaten apop dinleyicisyim Kpop farklı oldugu için ilgi duyup seviyorum o da apop döndüyse sektörü takip etmenin amacı ne? Artık cidden sektörde kimliklerini kaybetmeye başladı gruplar çaylaklarda direk bu durumun içine doğup eskiyi bile bırakıp direk apop tarzından ilerliyor.Dün söyledigimiz için baya yorumlara tabi tutulmuştuk ama BTS bile 2019 yılında… Read more »

CHANEL

Yanlış anlamayın kpop sektörü hiç bir zaman çok özgün değildi ama özellikle 2019 dan itibaren o şarkılar bile çıkmıyor.Fark ettiyseniz bu sene netizenler eski kpop şarkılarını anımsatan şarkıların direk üstüne uçuyorlar.Brave Girls en büyük örnegi bunun

Last edited 25 gün önce by CHANEL
Damla

Kpop en özgün olduğu zamanlar 2000 2010 arasıydı bence fakat o zaman bile özgün değillerdi. Zaten kpop jpop birazda apop öze bilmesi ile karışımı olmuş bir şey gibi

meow

Kpop o zamanlarda bile özgün değildi bubblegum pop şarkıları Japonya’dan alınmaydı Hiphop şarkıları Amerika’dan Pop da yine o zamanların Amerikasıyla örtüşüyordu USA influence on Bigbang yazarsan bile bir sürü örnek çıkar stylingden tut şarkı tarzlarına kadar

yukheizen

next level amerikan altyapılı olmasına rağmen smp versiyonu yani sm’in yaptığı versiyonu korede çok tuttu. koreliler sürekli 2.jenerasyon şarkılarına benzediğini söylüyordu. senin dediğini doğruluyor bu durum.

Red

Pastadan dilim almak isteyen şirketlerin daha çok küçük şirketler olduğunu ve çaylak denebilecek idoller üzerinden bunu uyguladıklarını düşünüyorum. SM’in bunu Taeyeon için o sebepten yapması mantıklı gelmiyor. Yani koskoca Taeyeon neticede, böyle bir şeye ihtiyacı yok ki. Özgün ve iyi bir şarkıyla da birçok şeyi başarır.

CHANEL

Artık büyük küçük şirket demeden herkes bunu yapıyor.Şimdi ki örnek gibi Aespa olayınıda sm yaptı yine büyük şirket?

Red

Aespa olayında ne yaptı ki SM? Grubun zaten 3 tane şarkısı var ve 2’si tamamen Kore’ye hitap eden sm stili şarkı. Black mamba da ikisinin arası. Remake ile karıştırmayın çünkü o apayrı bir şey.

CHANEL

Şarkının konseptinden bahsediyoruz yukarıdada yazıyor alman bir santçıdan alındı

Miyari

Alındıysa ne olmuş Allah aşkına? Bir dilinizden düşmedi. Şorko olondo omo bunu kimse inkar etmiyor zaten. Ayrıca SM genelde yabancılardan şarkı alan bir şirket

pezevenkstanleryokolsun

hiç bir zaman ingilizce şarkı yapmayacağız demediler ingilizcealbüm yapmayacağız dediler

Rnj

Çıkarsınlar seni neden geriyor bu? Koreli misin?

moonchild

İdoller yerine de bunlar askere gitsin anadan babadan Koreli hepsi belli ki. Koreliler’in bile umduğunda değilken Koreli olmayanların koreabooluk yapmaları da ayrı ironi.

karışmak istemem ama

Bts’den önce ingilizce şarkı çıkaranların başına koreaboo olanlar army’lerdi yavaş dön bts army yetişemiyorrrrrr

xmx

az salla biraz lol btse laf gelmediği sürece kimse kimsenin ingilizce albüm çıkarmasına bile laf etmedi

CHANEL

Monsta X taşa tutuldu resmen nasıl laf edilmedi ha sen 2020 ile sektöre girdiyse ya da 2021 ile bilmezsin zaten ama Monsta X ing albüm çıkaracagı zaman twitter ceheneme döndü ve yorumların %80 armylerin eleştirileriydi

xmx

okuma yazman yok mu chanel? btse laf gelmediği sürece yazmışım değil mi? monbebeler btsin ingilizce şarkı söylemelerine laf atmasaydı mxde ”taşa tutulmazdı”. 2016dan beri de bts fanıyım, sektörle işim yok ama görüyorum olan biteni lol

CHANEL

Sorun şu ki Monsta X ingilizce albüm çıkarırken BTs ingilizce şarkı yapmamıştı bile asshgsdjdgd Hahaha iyi güldüm jasshjjsddsjdhjd Monsta X haberi geldigi gibi deli linç yediler sen Dynamite ile tanıdın galıba grubunu bu bilgisizlik bundandır bilmedigin konular hakkında çok konuşma xmx :*

xmx

vah vah konuşma dedin bana 🙁 armylerin yarısı mx diye bir grubun varlığını dynamite ile öğrenmese hak verirdim sana lol mxin ingilizce albüm çıkardığını mx fanları dışında kimse bilmiyordu armylerden. senin bulunduğun grubu bilemem ama lol armylerin arasında çok dolanıyorsun belli. bts hakkında da bir sürü şey biliyorsun. ex army falan mısın acaba

Last edited 25 gün önce by xmx
CHANEL

Senin gibi sonradan ekleme 40 ı yeni çıkmış armyler tabi MX yeni bilir ama senin ablaların gayette iyi biliyorsu MX üstüne linç edip deli gibi saldırmışlardı haberleri var yani tüyü yeni bitmiş ami benim öylede bilmeden gelip yorum yazmayın komik oluyorsunuz.Kız gelmiş daha grubu ingilizce şarkı çıkarmamışken ilk siz saldırmasaydınız diyor te allahım asdfghj

xmx

senin yaşın kaç? sen gerçekten yalan söylüyorsun yaşın hakkında. liseli veletlerle bu şekilde konuşmak istemiyorum çünkü. ablaların, sonradan ekleme falan ggkdjhjsh gerçekten çok kötü üslubun. mxi bilip ne yapacaktım sanki lol sektörle ilgilenmediğimi söyledim zaten. tüyü yeni bitmiş ami demişsin bir de sen gerçekten ex army falansın herhalde. tanımadığın insanların cinsiyetini de tahmin etme. yanlış tahmin ettiğinden değil, sadece genel bir uyarı 🙂 yorumlarının saçmalıkları yetmezmiş gibi bir de tanımadığın insanlara cinsiyet atamanla rahatsız etme.

CHANEL

Ya ben sana yaşımı neden kanıtlamaya çalışayım neden bununla uğraşayım neye inanmak istiyorsan ona inan.Gelmiş senin gibi -3q lu bır sürü koyununa yaşımı mı kanıtlamaya çalışacagım banane neye inamak istersen ona inan koyuncum sonrada git stream falan kas git fic falan oku of

xmx

tüh gördünüz mü çocuğu sinirlendirdik ya 🙁 kanıtlayamazsın zaten daha ne kadar yalan söyleyebilirsin. sakin ol dişlerini bu kadar sıkma sonra dişlerin bozulacak,,, dişlerin aşınır ve kemik erimesine kadar gider valla. 16 yaşında görünmek istemiyorsan da konuşma şeklini falan değiştir. 13 yaşında kuzenim bile bu kadar berbat ağızla konuşmuyor.

CHANEL

Sen ne anlatıyorsun ya asdfghjkl

xmx

çok çalıştırdın beynini dünden beri ya her ne kadar söylenen hiçbir şeyi anlamasan bile yorulmuşsundur baya. bakıcın değilim her şeyi detaylıca açıklayamam lol bu dediklerimi anlamasan da olur dinlen biraz

CHANEL

Ger*zekalı hala anlamadıgımı sanıyor ajshsd sen neyin boşunu yapıyorsun diyorum gelmiş dişlerini sıkma bozulacak falan yazmış boş beleş cümleler ne böyle paragraf paragraf sen ne anlatıyorsun sabahtan beri asdfghjfk Rezil daha yeni yalan yanlış grubunu savunucam diye rezil olmadın mı hala konuşuyor asdfg kes boşu artık asdf

Last edited 24 gün önce by CHANEL
karışmak istemem ama

ok army sadece bts söz konusu olduğunda laf edersiniz my poor meow meow my baby

moonchild

Sen fandom ismi veriyorsun ben buradaki yorumlara konuşuyorum. Bts gibi kemik kitlesi Amerika’da olan bir grup için geç bile kalındı. Karışmak istemem ama ise karışma bence. Alakası olmayan haberlere bts katan yine sizsiniz konuşmanız gereken topaç bts de değil pusula misali btse takık vaziyettesiniz. Dön dolaş kürkçü dükkanı.

Rnj

Sürü olan sizsiniz burda hxmshsk sen dedin diye koyun olmadık. Full albüm çıkarmayacaklarını söylediler ayrıca ama siz algıda seçicilik yapıyorsunuz tabii işinize ne gelirse o. Hem çıkarsalar ne olur? Hadi diyelim çıkardılar ingilizce albüm. Ne olacak? Türkiyede yaşayan ana dili türkçe olan biri olduğunu varsayıyorum-ana dilin korece olmadığı sürece aynı mantık- koreceye neden bu kadar takıksın? Cidden soruyorum korece şarkı söylememeleri seni neden geriyor? O adamlar korede doğmuş büyümüşler ana dilleri korece ve senden çok çok daha seviyorlar kültürlerini, dillerini. Kpop grupları Japonca şarkılar da çıkarıyor. Hani ırkçılık sömürge olaylarını örnek verirsin diye söylüyorum bunu lol dünyadaki tek sömürgeci ülkeler… Read more »

CHANEL

Sene albümde çıkarırlar bak bu laflarınızıda bir bir yersiniz.Cidden eğer çıkarırlarsa var ya aşırı gülerim size böyle emin emin konuşup sonra şah mat oluyorsunuz yapmayın ayrıca https://time.com/5560818/bts-singing-english/ BAK KOSKOCAM TİME DERGİSİ DİYORUM ADAMLARIN ATTIĞI BAŞLĞA BAK BTS ALBÜM FALAN DEMEDİ 2019 DA DİREK ŞARKI DEDİLER SİZ NEYİ İNKAR EDİYORSUNUZ YA UTANMASAN KOSKOCA TİME DERGİSİNİ YALANLAYACAKSIN YUH ARTIK GERÇEKLERLE YÜZLEŞİN

bts

Kaç haberdir BTS diye diye kendinizi paralıyorsunuz, bu nasıl bir antiliktir hırsınızdan çatlayacaksınız, her konuyu BTS’e getiriyorsunuz
Diyelim ki ingilizce albüm çıkarsalar ne olacak ki sanki dünyanın en büyük suçunu işleyecekler, hapse mi atılmaları kırbaçlanmaları taşlanmaları mı lazım, şaka gibisiniz size ne koreli değilsiniz fanı değilsiniz size ne
BTS gördüğüm en milliyetçi gençlerden oluşuyor, ülkelerini dillerini kültürlerini markalarını tanıtmak için her şeyi kullanıyorlar, şarkılarını kliplerini programlarını bir anı kaçırmıyorlar, herşeylerini biliyorsunuz bunu bilmiyor musunuz

Rnj

Chanel sen üniversite öğrencisi falan olamazsın bu kadar algılama problemleri olan biri türkçe çözüp barajı geçemez. Çıkarırlarsa çıkarsınlar hatta hadi çıkardılar sana ne demişim zaten hxödhdm sizden başka buna gerilen yok ki. Dişlerinizi sıka sıka yazıyorsunuz bu yorumları. Umarım fikirlerini değiştirip ingilizce albüm de çıkarırlar. Açıp dinlerim çünkü ben btsi korece şarkı söylüyorlar diye dinlemiyorum, şarkılarını beğendiğim için dinliyorum. He siz kpopı sözlerinin yarısı korece diye kendinizi özel hissetmek için dinliyorsanız bilemem orasını. Diğer grupların şarkılarının yarısı da ingilizce halbuki 🤔 bağırman da çok komik ellerin titredi mi caps locku açarken lol

Last edited 25 gün önce by Rnj
CHANEL

Sizin ciddi bir algılama sorununuz var koskoca dergiyi atıyoruz hala şarkı için söylemediler albüm için diyorsunuz 2019 daki röportajdan bahsediyoruz daha bunu bile algılayamıyorsunuz.Bunun üstüne aynı şeyi 10 kere insana yazdırıyorsunuz kusura bakma sinirlendiysem karşımda ingilizce türkçe haberlere karşı hala aksını idda edebilen insanlar var

moonchild

amma tatava yaptın ha bir sus da motorun soğusun. bts olmasa hayatın yokmuş be. ruh hastası. bi de haklıyım diyor. yarın öbür gün senin buradaki vızıltıların yerine o şarkılar konuşulacak. bence bu sana yeter de artar.

nicktir git

Chanel kardeşim bi sakin olur musun adamlar isterse arapça album de çıkarır bu senlik bi durum değil. Bi de kocaman kocaman koyu harflerle yazmış sanki başbakan kürsüye çıkmış konuşma yapıyor hgbfhgfhd o derece ciddiye alıp tantana yapıyosunuz gfhghghgd şşşt ruh hastası kalk bi su iç beynine kan gitsin be:D

Buse

2019 da direk ingilizce şarkı çıkarmayacağız deselerdi neden Taehyung daha o yıl ingilizce winter bear şarkısını çıkarsın ki ? Konuyu çarpıtmayı ne kadar çok seviosunuz gerçekten 😀 işiniz gücünüz bts olmuş bi de makale arayıp bulmuş yeterli ingilizcen varsa gönderdiğin makalenin içeriğini okumanı tavsiye ederim 😀

CHANEL

Sizin cidden bak algılamada ciddi problemleriniz gidip kitap falan okusanıza siz stream kasmaktan devreleriniz yanmış.BTS olarak ingilizce şarkı çıkarmayacagız dediler yine mi haberlerin linkin iatayım ne istiyorsunuz ya iyi oku sevgili Rm ne demiş bu konuda hala v ingilizce şarkı çıkardı diyor…

abyss

Belli ki senin devreler değil şebeke komple gitmiş bu takıntıdan. Seni daha kitap falan da paklamaz. Hala da gelip yok öyle yok böyle. Rezil. Kız gayet de adam akıllı argüman sunmuş. Ama anlayana…

Rnj

HDMshsks nasıl da kıvırıyorsun ama hxmddm başka bir yorumda amerikada olan ırkçılığı örnek verdiğin için yazdım bunu lol verecek cevap da bulamamışsın. Korece albümleri be ve title şarkıları lgo da başarılıydı lmao ne söylesen elinde kalıyor. Ayrıca bak evet doğru demişsin, gruplar nerelerde ünlüyse, marketleri hangi ülkelerse o dilde şarkı yapıyorlar. Bts artık sadece asyada ünlü olmadığı için ingilizce şarkı yapmaları çok normal. İyi geceler o zaman sana azimli bir anti olarak btsle armylerden çok ilgileniyorsun. Umarım rüyanda da btsi görürsün 🙂

Rnj

Amerikadaki asyalı ırkçılığı grammyden sonra başlamadı. Yeni olan bir şey de değil bu sadece insanlar yeni tepki göstermeye başladı. Hatta covid salgınının başlangıcından sonra daha da ileri seviyelere taşındı bu ırkçılık. Böyle önemli gerçek problemleri fanwara dahil etme bence. Bahsetmemin tek sebebi de bana bu laflarla gelme diyeydi çünkü yazmışsın başka yorumlarda. Btsin ingilizce şarkı çıkarıp çıkarmaması bu sistematik ırkçılığı değiştirmeyecek. “Yoksa kim ne desin ingilizce şarkı çıkarmalarına.” Bilmiyorum valla size sormalı alakasız yerlere bile btsi sokmayı başarıyorsunuz.

karışmak istemem ama

https://www.google.com.tr/amp/s/variety.com/2020/music/news/bts-members-talk-going-global-1234791114/amp/
son paragrafta ne itiraf etmiş rm oku bakalım

CHANEL

Sizinkiler önce 2019 yılında ingilizce şarkı çıkarmayız lafını yediler 2020 yılında albüm çıkarmayız demişler 2022 2023 yıllarında o laflarınıda yerler diye düşünüyorum hatta belki sene sonu falan gelir hmm ne dersin yapmadıgınız şey değil sonuçta güven olmaz

hunforlay

hayır? namjoon bildiğin asla ingilizce şarkı yapmayacağız dedi https://time.com/5560818/bts-singing-english/

pezevenkstanleryokolsun

ee öyle demişse nolmuş fikirleri değişebilir batıya yönelmek isteyebilirler

pezevenkstanleryokolsun

ayrıca çok iyi hatırlıyorum albüm için dediler bunu

pezevenkstanleryokolsun

ee çıkartsınlar ne var sizin gibi insanlar her şeye bir kusur bulduklarından ve şey sorabilir miyim sen yorummer misin

CHANEL

Emin misin Time dergisi aynı şeyi söylemiyor ama ingilizcen yetiyorsa oku https://time.com/5560818/bts-singing-english/
Hatta bak korezin de var iyi oku bak https://www.korezin.com/2019/03/30/bts-neden-ingilizce-sarki-yayinlamayacagini-acikladi/

Last edited 25 gün önce by CHANEL
pezevenkstanleryokolsun

full in english diyor şarkıdan bahsettiği açık değil burada

CHANEL

Devamını oku bir anda full ingilizce şarkı söyleyip her şeyi değiştirirsek bu BTS Olmaz diyor değil mi? Albüm olarak dese albüm der zaten?

karışmak istemem ama

Röportajda da kpop’ın hot 100 başarılarından bahsediliyor bunlar albüm dedi diye kendilerini kandırıyorlar :Dd onu da yaparlar yakında full ingilizce şarkıdan oluşan cd geldi bile army yetişemezsiniz yine dönme hızlarına

CHANEL

Şimdi albüm dediler yhaa derle çıkıncada demediler öyle bir şey ya ne var ing albüm yapmakta pis antiler ühüh derler yavaş dönün valla ümmet hızınıza yetişemiyor akpmy

Buse

Ay Chanel adlı userden twitterdaki herkese akplisin sen diyen kpopies vibeı aldım

CHANEL

Senin ami arkadaşların aklı muhabbetini başlattı lol Sanki ben başlattım cidden ne eziksiniz siz ya

abyss

Harbi takıntılısın. Bts hakkında anti hesaplarında takılıp haber haber gez sonra ben kpopu hayatım yapmadım de her bts haberinde onlarca yorum atmadan oradan oraya atlamadan da soğumuyorsun herhalde.Pandemi eğitimi nasıl negatif etkilemiş daha da bir belli oldu.

CHANEL

Asıl sen takıntılısın istedigimi yazarım hakaret mi ediyorum küfür mü ediyorum? İftira mı atıyorum nefret yorumumu yazıyorum? Pardon hayırdır istedgimizi yazamayacakmıyız 7 kişiyi takıntı haline getirmiş hanım kızlar için kusura bakma ya ki ben Jk severimde

abyss

jk i katma. Yazdıklarına dön de bak belki ciddiye alınırsın. Her bts haberinde fwların içinde yine sen varsın. Her bts haberinde lak lak da lak lak. Bu istediğini yazmak değil. Kendini böyle mi kandırıyorsun. Kendi favlarnla ilgilen iyi gelir iki çık nefes al çimen elle

nicktir git

sen BTS’i hayatın yapmışsın 😂😂😂 bi de bize takıntılı fanlar diyosun sj yuh be sabahtan beri burda bizden çok laf yaptın bi geç aynanın karşısına bi bak o tipine kim takıntılı olmuş. Klavye canavarı 😪

CHANEL

Aynen hayatım BTs ya hahaha siz ne yaşıyorsunuz ya shdhjsdjsjshjsd Hayatın bts diyor off aJSJHFJDSLH

Miyari

İngilizce albüm çıkartmayacağız diyen BTS 3 tane ingilizce şarkı çıkardı:👁️👅👁️.
Ha albüm ha single sonuçta ingilizce çıkartıyorlar yakında albüm diye gelecekler neredeyse

Last edited 24 gün önce by Miyari
CHANEL

Diğer tükürdüklerini yaladıkları gibi onuda yalarlar sonra biz bunlara burada ki ama oppalarımız sadece inglizce albüm çıkarmıcaz dediler bir kere .s .s yorumlarını ss atıp güleriz

ParkAlmithara

Keşke BTS’in ingilizceden bahsettiği makaleyi okumuş olsaydınız. Hiçbir zaman İngilizce şarkı yapmayacağız demediler, tamamı ingilizce olan bir albüm yapmayacağız dediler. Japon pazarı için yıllarca japonca şarkı yaptılar. Artık dünya çapında tanınan bir grup olarak işin içine batı pazarını katmaları çok normal bir durum.

Jdkdkdkkdkdkdk

Radyoda İngilizce albüm ne zaman diye sordu host. İngilizce albüm yapmayacağız dedi Rm. Single ingilizce ama hiç İngilizce söylemeyeceğiz demediler. Son 3 geri dönüş dediğiniz Ptd den önce Butter ondan önce japonca olan Film out ondan da önce Life goes on du. Dünden beri herkes Dynamite, butter, ptd peşpeşe çıkmış gibi davranıyor. Arada koskoca sadece korece olan bir albüm var halbuki.

Leyla

Saçmalamayın BTS hiç bir zaman ingilizce şatkı çıkarmayacağız demedi, ingilizce albim çıkarmayı DÜŞÜNMÜYORUZ dedi. Geri zekalı kpopieslerden gına geldi artık.

CHANEL

Kpopies ne ya tam -3 ıq twwiter tayfa konuşması.Canım ingilizcen az varsa oku derim bir ama mendilinide hazırla siperzeka ami seni https://time.com/5560818/bts-singing-english/

abyss

Sen her bts cbi geldiğinde napıyorsun ?Yoksa sabah saatinde fandomla birlikte kalkıp “ay ben de fanmış gibi erken kalktım” mı diyorsun? Bts hakkında tez yazacak kadar kusur arayıp ıkına ıkına paragraflar yazıp alakasız yerlerde bile çocuklardan bahsedenlere plaket verilmiyor zaten. Bu alanda doktora da yok sorry.

CHANEL

Aynen nasıl bildin.Önceden kalkıyorum böyle cb sabahları güneşi selamlıyorum sabah namazımda allahım cb dönemini bol rekorlarla geçirelim diye semaya açıkıyorum ellerimi sonra yemeden içmeden 4 -5 cıhazdan stream kasıyorum offf ifşalandım yaa

ůber

“-3 iq”

CHANEL

ünlü düşünür rm size böyle sesleniyor galiba

ůber

o kadar eziksin ki şoka uğradım cevaba bak HSKXMEJDJMEJDNDND

abyss

yok belli zaten ne halt olduğun.Hasetinden çatlaya çatlaya bir hal olmuşsun.

ıwashere

evet kpop hiçbir zaman özgün değildi şarkıların altyapıları yapımcıları vs zaten genelde Amerikalı falan oluyor. Büyük şirkette çalıyor küçük şirkette. Senelerdir benzer haberler hep dönüp durur zaten. Kpopta Özgün oldukları tek konu konseptleriydi .Artık onu da kaybettiler. Diyoruz artık kpop sonu geliyor Amerika sevdası büyümek ve para kazanmak çok büyülü geliyor ama kabul edelim ki yer edinmek çok zor ya kendilerinden ödün verecekler ya da vazgeçecekler. Şimdiki grupların hepsi kendilerinden ödün veriyorlar kimliklerinden. Apop ne meşhur ve dikkat çekiyorsa sürekli ona yöneliyor faydalanıyor ve atıyor. Kpop oraya ulaşabilsin diye kendinden vazgeçiyor. Doğrusunu söylemek gerekirse tüm fandom içinde yer aldığım grupların… Read more »

flu

sm haberinde bts le derdiniz neyse odurrr bebişşş horoz bi size mi ötünce bir keyifler kaçıyyoo

flu

kafanız mı iyi sizin be?
topunuz mu trollsünüz?
haberde SM’den bahsediliyor aloooo Taeyeon’un BTS le ne alakası var???
bizim kadar laf yeseniz herhalde ruhunuza el fatiha
bts haberinde exo konuşulunca niye sinirleniyorsunuz o zaman??
her sm kopyacı denilince gruba ve fanlara mı saldıracaksınız???
önce olayı ve yapılan yorumları anlamayı becer
eleştiri nedir bilmeyen mahluklardan hitabet ve saygı dersi öğrenecez pehhh
tepki ayağına sana da bahane çıktı jpop olmasaydı bts mi olurmuş
aynen jpop olmasaydı lsm’nin zigotu da olmazdı emin ol
biz amerikaya nasıl dadandıysak siz de japonyayı az sömürmediniz malum
densiz ya

nicktir git

sizin sm haberinde bts ile derdiniz ne ozmn? laf sallarken az mantık yürütün be aptal insanları ben de sevmem özellikle senin gibi tipler 😀

ahjumma deme bozuluyorum

2010 dan beri Kpop takip ediyorum. Tabiki 2005-2010 arasındaki Kpop şarkılarını da biliyorum. O yüzden Kpop’ın değiştiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Apop’dan mı etkilendi bilemem. Uzun zamandır Apop’da neler oluyor hakim değilim. Ama kesinlikle Kpop’ta bir değişim ve kimliğini kaybetme durumu var. Bence sektör bir yanılgıya kapıldı ve bunun bedelini hakimiyeti tekrar Apop’a kaptırarak ödeyebilir. O yüzden 2 jenerasyon benim için Kpop’ın ruhunu daha iyi temsil ediyor.

ahjumma deme bozuluyorum

Bu arada tabiki bir değişim olması kaçınılmaz ama Kpop’ı insanların sevmesini sağlayan ana unsurlara dikkat etmek gerekir.

Rei

Değişmemesini beklemek hata oöır jpop gibi kendini döndüren bir sektör değil kpop japonya değişim göstermeden ilerleyebildi çünkü büyük bir sektöre sahip ama kore değişmeye trendleri takip etmeye muhtaç ki şuan en popüler zamanında o eski kpop türünü beklemek haya olır ki onun da çoğu japonca şarkıların esinlenilip yapılarak ortaya çıkan şarkılar kpop hiçbir zaman orjinal değildi ama dahaemek verilen kafa yorulan bir sektör kendi içinde güzel olan yanı bu .

irmakkk

çalma esinlenme aşamasını geçtim şarkı çok kötü ya. hatta klipte ucuz duruyo. taeyeonun sesi hiç gitmemiş şarkıya, belki başkası söylese yine iyi diyebilirdim. ingilizce telafuzuna da çalışmalı bence. i got love, feel so fine, something new, fire gibi sesini ortaya koyduğu harika şarkıları var. umarım my voice gibi bir albüm daha yapar.

tinyminyatiny

My Voice gerçekten Taeyeon’un en iyi albümüydü, hala bazen açar loopa alırım baştan sona. Her parça ayrı güzel. I’m OK favorim.

sss

bencede bu albüm Taeyeon’un sesi için çok yetersizdi

Miss

10 yıldır GG fanıyım. Korelilerin Avrupalı teenagerlar gibi görünmeye çalışmalarından bıktım usandım. Estetik, saç boyası, kontak lens, makyaj… Ben artık cidden bu özentilikten sıkıldım. Müzikleri de özenti. Albümlerdeki bestecilerin hepsi yabancı. Zaten şarkılarda İngilizce kelime kullanılmasını çok utanç verici buluyordum (sadece K-pop değil J-pop’ta öyle.) Şimdi tamamı İngilizce. Sorsan adlarını söyleyemeyecek insanlar İngilizce şarkı çıkarıyor. Eskiden de özentiydi galiba artık ben değiştim. Zevk almıyorum hiçbir şeylerinden. Ben Doja Cat’in şarkısını da sevmiyordum zaten bu da benziyor bunu da beğenmedim. Ne zaman yorum yazsam eksi aldığım için artık yorum da yazmıyorum. Ama 10 yıldır takip ettiğim için yazma gereği hissettim.

Miss

Resmen beni anlatıyor adam. Doğru tespit.

QueenSS

Aynı şekilde 10 yıllık GG hayranı olarak ben de aynı düşünüyorum. Soshinin çoğu şarkısını beğensem de sözleri tamamen korece olan şarkıları hep daha güzel gelmiştir. Into the new world, naengmyeon, hahaha, himnae, if gibi şarkılar kpopa rengini veren şarkılar ve son yıllarda göremiyoruz maalesef

Miss

O kadar eski şarkılara giymeye bile gerek yok. Taeyeon ilk albümündeki gibi bir tarzla devam edecek sanmıştım. Çünkü sesine çok yakışmıştı. Ama o da sadece trend olduğu içinmiş. Sürekli değişen trendleri takip etmelerindense kendilerince tarzlarını yakalamalarini istiyorum ama Korelilerin tarzı yok. Popüler kültürde ne varsa onu seviyorlar. Bir grup başarılı olunca sanki bunca zaman o grubu takip etmiş gibi sevmeye başlıyorlar. Oysa sadece popüler oldukları için seviyormuş gibi yapıyorlar. İyi gün dostu. En ufak bir skandalı bekliyorlar ki bıraksınlar. Şahsen ben yaşlandıkça benimle birlikte olgunlaşan müzik yapan sanatçıları artık takip ediyorum. Bir insanın 20 yaşında yaptığı müzik ile 30 yaşında… Read more »

cansu

yukarda tam bunu ifade etmeye çalıştım ve 12’den vurmuşsun. aşırı özentilik ve batı kompleksi içindeler saçma sapan rol yapıyormuş gibi hissediyor bu sadece idoller için değil yeni nesil koreliler için de böyle

betül

5. Müzik türü örtüşüyor mu bilmiyorum ama küçük konseptler bile örtüşüyorsa benzer olduğunu düşünmeden edemiyorsunuz

Ben de benzettim açıkçası.”Say So- Weekend” puntosu bile benzer.Konsept ve renkler de benzeyince göze batıyor.

Last edited 25 gün önce by betül
CHANEL

Kıyafetlerinden şaç şekline kadar hepsi amerikalı çogunlukla higt-teen modası amerikalı aesthetic takıntılı pinteres kızları glam ekibini oluşturuyor sandım

Gerçeklerikonuşurumanlayana

şu sıralar her sey birbirine benziyor zaten yenilik yapmak yeni seyler uretmekte riskli ve emek istiyor bu yuzden normal benzemesi ama biraz fazlaya kacmıs baya hissediliyor

CHANEL

Yani kimsenin özgün olmadan emek göstermemesini normal mı buluyorsun?

Gerçeklerikonuşurumanlayana

bahsettiğin sekilde özgün olmak çok uçuk şeyler umarım farkındasındır birbirlerinin tekrarları degil elbet ama belli baslı benzerlikler emin ol senin destekledigin benim destekledigim çoğu sanatçıda illaki oluyor ben tamamen üstüne kapaklanmadan bahsetmiyorum su anki ornek gibi ufak tefek benzerlikleri normal buluyorum abartılı sekilde kopyası olsa tabiki desteklemem ve elestiririm tabiki

Rei

Lan kpop başlı başına jpop uyarlaması. Şuan 70ler 80ler trend The weekend ile başladı bu sonra dojacat devam ettirdi evet zaten dinlerken bunu dojacat söyler diyorsunuz aöa şarkının alakası yok herhangibir şarlı ile.

moonchild

11. Müziğimizdeki Amerika etkisinden bahsedeceksek Seo Taiji and Boys’dan başlayarak çok şey söyleyebilirim.. Bu şarkı özelinde değil ama Kpop en balından Amerika esintiliydi ki. Kpop =apop+jpop

moonchild

Başka bir besteci B, “Geçenlerde bir idol ajansı onlar için bir şarkı yapmamı istedi. Billboard’dan bir şarkı seçtikleri ve benden ‘o şarkının yapılış şeklini kopyalamamı’ istedikleri oldu. Geçen My Timeın yapımcısı isyan etmişti. Kim istemiş belli değil ama biri bana my time gibi şarkı yapın demiş adamında kulağına da arkadaşları vasıtasıyla gidince sinirlenmiş haliyle

moni

Evet hatırlıyorum o olayı, “benim baharatımı istiyorsunuz ama başka mutfaktan öyle mi” demişti ve yorumlarda şirketin kim olduğu sorulunca sm olduğunu onayladı bir bakıma. Ben o konsepti Jungkook dışında kimsenin kaldıra bileceğini düşünmüyorum koreografisini bile kendi hazırlamıştı

Last edited 25 gün önce by moni
Jdkdkdkkdkdkdk

Hangi şirketin istediğini de söyledi sonradan yapımcı 🤣🤣🤣 bir de diyorki madem benim şarkıma benzer bir yapım istiyorlar neden bana gelmediler direkt, arkadaşı da böyle düşündüğünden ona göndermiş yazışmaları bunlar neden senden istemedi diye.

pezevenkstanleryokolsun

kesin smdir

Ria

İroni? Bugüne kadar genelde SM bünyesinde çalışanlardan oradaki gruplara yaptığı şarkıların benzerleri için çok istek geldiği konuşulmuştu aslında birçok kez. Bizzat müzik yapımcıları da anlattı aynı şekilde birçok defa.

pezevenkstanleryokolsun

sm savunmayın bana burada çoğu konsept çalıntı smin idollerinize bişey demiyorum ama yeah broo bu çok özgün dediğiniz şeylerin hepsini sm çaldı

meow

sm savunmuyorum sm’i günahım kadar da sevmem ama çalıntı nedir adamlara 50-100 kişilik bir ekip her sene belli zamanlarda kamplara katılıp şarkı satıyor zaten böyle bir şeye gram ihtiyacı yok

lütfen bir kere bile açıp herhangi bir sm artistini dinlemediyseniz konuşmayın ben çoğu grubun şarkılarını ve videolarını izleyerek burada konuşuyorum boş konuşmanın bir manası yok

Ria

Konsept için çalıntı demek saçma, evet her şeyi yoktan var etmiyorlar ama bunu gruplara uyarlamak, üzerinde çok çalışarak hikayeleştirmek ve bunu teorilerle süslemek “konsept çalıntı” lafına sığmıyor. Sanırım bts fanısın, onun üzerinden örnek vereyim; sizin de son yıllarda bazen belli başlı bir hikaye konseptiniz olmuyor mu? Yok şu kitaptan, yok şu tablodan vs. diyerek bağdaştırmıyor musunuz? Bunlar da mı çalıntı o zaman?
Sektöre konsept/hikâye/teori olayını getiren ve yayan şirkete de “çalıntı konsept yapıyor” demezsiniz yaa. Sm’i birçok konuda eleştirebilirsiniz ama konsept mevzusu apayrı.

meow

SM ne alaka anlamadım My Time, Jungkook’un şarkısıysa çağdaş R&B tarzında ve Red Velvet’e SM’de 2015’ten beri çağdaş R&B tarzında müzik veriliyor zaten

pezevenkstanleryokolsun

smden beklerim ben böyle şeyler lee so man aşık zaten bangtana

meow

lee soo man ve sm’i günahım kadar sevmem red velvet’e senelerdir yaptıkları haksızlıklar yüzünden ama itiraz edemem ki amerikadaki çoğu pd onlara çalışıyor her sene çeşitli müzik kampları yapılıyor ve sm sanatçılarına özel şarkılar yapılıyor zaten sadece sm satın alıyor ve sonrasında yeniden arrangeliyor 15 senedir yaptıkları şeyle bts’in nalakası var

Sakız

lee soo man mı bangtana aşıkmış qjxnxjdjkdjd of neden böylesiniz

Saniye

lee soo man: bangtana aşığım zaten

karina

öyle, geçen bts yapmaya çalıştı ya zaten

CHANEL

Evet ya sansina BETESE oldu grup tutmadı off lee soo man iyi bir çocuk olursan bir gün sende şirketinde bir bts görebilirsin

Last edited 25 gün önce by CHANEL
.....

Yok ne yapsa göremez, lafta gruplarının en iyilerini toplayıp BTS çakması Superm yaptı, bundlenin dibine vurarak birkaç sahte başarıyla medya oyunu yaptı ama olamadı işte grup geride rezilliğini bırakarak bitti gitti

Sakız

Boş yapmışsın

Last edited 25 gün önce by Sakız
Sakız

lol gecenin 2’sinde sadece birkaç dakikada kaç eksi gelmiş, üstteki yorumda da resmen artı yokken dolmuş kcnxjxjjdjs iyi bot kasmışsınız bravo, kandırın kendi kendinizi

Red

Superm yeni bir oluşumdu ne bts çakması yaa hxnznsjh ne şarkılarının ne de tarzlarının bts’le yakından uzaktan alakası yok, kendinize dev aynasından bakmaktan vazgeçin. Çünkü superm vokalleriyle de rap’leriyle de, danslarıyla da bts’i en az 3’e 5’e katlar 👋🏻

Red

3, 5’i ikileme olarak yazdım yalnızca.
Azıcık bile objektif baksanız ne demek istediğimi ve gerçekleri siz de çok net görürsünüz aslında ama bakabileceğinizi hiiç zannetmiyorum. 🙂

Red

Bunun zevk renk durumunun olduğunu düşünmüyorum, nasıl objektif baktığımızda bts’in en iyi vokali için jk’yi söyleyip doğal olarak başka bir üyenin ismini vermiyorsak aynısını bu kıyas için de yapabiliriz, bahsettiğim bu.

.....

Superm için sizden başka öyle düşünen yok ki, albümlerini çamaşırsız şapkasız çorapsız alan çıkmadı gkvkjkbhl
Tarihe albümü BB200’de 1. olup title şarkısı Hot 100’e giremeyen ilk şarkıcı olarak adlarını yazdırdılar, 60 küsürlü bundle yapıp 1. oldu diye haberleri yapılıp dalga geçildi, sonra da bundleyi yasakladılar zaten
Şarkılarının kliplerinin desen ne Kore ne global kimse yüzüne bakmadı, youtube spotify verileri ortada

Red

SuperM’i gruptaki üyelerin kendi fandom’ları bile isteyip desteklemedi ki, ne bekliyorsunuz? Sm’in bu hamlesini kimse istemedi, üyeler boş yere yoruldu, yeni grup yerine kendi gruplarıyla promo yapsalardı daha iyi olurdu diye düşünülüp desteklenmedi. Buna rağmen yer edinip bir şeyler başardılar, yeni insanlara ulaştılar. Bts’le hiçbir şekilde alakaları yok ki “çakma” bilmem ne olsun.

.....

Sesleri şarkıları dansları o kadar iyiyse fanları desteklemese bile, diğer insanlar beğenir izler dinler ama kimse izlemiyor dinlemiyorlar çünkü ruhsuzlar
Smin en büyük sorunu yapaylığı fabrikasyon oluşu, idollerini istediğiniz kadar övün ama ruh yok etkileyemiyorlar aksine itici geliyorlar
BTS ile alakası Sm Yg diğer şirketler hepsi farketmiyor, BTS’in açtığı yoldan dev popüleritesinden yararlanıp onun rüzgarını önüne alarak gruplarını popülerleştirmek globalleştirmek daha fazla kazanmak istiyorlar ama olmuyor çünkü en büyük eksiklik ruh samimiyet

Last edited 24 gün önce by .....
blingbling

grupların fanları desteklemedi superm’i özellikle exo geri dönüş yapmıyor diye desteklemediler ama kendinizi kandırmayın siz de, bts’ten iyi olmasını geç zaten grupta direkt sektörün en iyi dansçıları ve vokallerinden biri var. üzgünüm ama bts abarttığınız kadar yetenekli değil, bu sektör kimleri gördü. en popüler olan en iyisi olmuyor

Last edited 25 gün önce by blingbling
blingbling

ya kardeşim niye olay çıksın kaç yaşındasın az bi sakin ol ajskdkssjdkdkssjsj fark ettiysen en iyilerinden biri dedim orda en iyisi demedim. bana öznel ifadelerini nesnel yargıymış gibi ortaya atıyorsun diyorsun ama sonra “en iyi” rap line bts :d yeteneksiz grup demedim abartıldığı kadar değiller dedim. hayır diyemeyez miyim madem zevkler ve renkler diyorsun? bts fanları öyle bir konuşuyor ki sanki dünyanin en yetenekli insanları, gelmiş geçmiş en iyi idoller. sen zaten büyük ihtimal 3. jenerasyonu biliyorsun sadece ama 2. jenerasyona bak bakalım ne yetenekler ne efsaneler var. 3. jenerasyonda da yetenek olarak en üst grup değil de zaten neyse.… Read more »

Last edited 25 gün önce by blingbling
meow

Sadece Red Velvet’in şu ana kadar denediği genrelar: R&B, pop, urban, 8bit, EDM, Tropical DM, dubstep, ballad, trap, hip-hop, jazz, disco

kısacası SM’in böyle bir şeye ihtiyacı yok zaten Amerikan PD’lerin çoğu büyük şirketlere çalışıyor bunu isteyen yüksek ihtimalle küçük bir şirkettir

meow

Eksilere bak çok üzüldüm inanmadınız mı bana :'( o zaman biraz müzik ufkunuzu genişleteyim

R&B: https://www.youtube.com/watch?v=p9nNUuPei0Y
Pop: https://www.youtube.com/watch?v=9w02c8tgLMI
Urban: https://www.youtube.com/watch?v=EqGz3TowPe4
8Bit: https://www.youtube.com/watch?v=aiHSVQy9xN8
EDM: https://www.youtube.com/watch?v=6uJf2IT2Zh8
Dubstep: https://www.youtube.com/watch?v=Ujb-gvqsoi0
Ballad: https://www.youtube.com/watch?v=tknKZe_TyqU
Trap: https://www.youtube.com/watch?v=XYIpchZh-7k
Hiphop: https://www.youtube.com/watch?v=QT7GZvz5pcE
Jazz: https://www.youtube.com/watch?v=MOVypOVKLCA
Disco: https://www.youtube.com/watch?v=qD0kPiizEOU

Şu an trend olan çoğu müzik tarzını Red Velvet 2015-2017 arasında denedi SM grupları içerisinde bile bu kadar çeşitli müzik yapan tek sanatçı RV bu yüzden eleştirmenler RV müziği için “most critically acclaimed music group” lakabını taktı

ve sen diyorsun ki bTs’tEN çALdıLAR bts discoya 2019da başlarken red velvet çoktan 2 tane disco şarkıyla geri dönmüştü

Negativist

Retro, Amerika etkisi ile Kpop’da da geçen yıl trend oldu ve birçok sanatçı bu tarzı yaptı.
Ama insanlar kör olup inkar etseler de SM sanatçıları zaten birçok tarz ve konsepti yıllar öncesinden denediler. Mesela retro denildiği zaman aklıma direk SHINee 1of1, Soshi Lion Heart falan geliyor. Ya da sizin yazdığınız gibi ReVel zaten birçok tarzı çoktan denedi.
Şimdi birileri trende uyuyor diye eleştiriyorlar.

meow

bunu yazanlar Instagram tayfa olduğu için şaşırmıyorum gördüğüne inanma problemi var. netizenbuzz’ı yöneten kişi de bir insan instagramda cringe bir kpop sayfasını yöneten kişi de bir insan. bir haberin doğruluğu için önce kendiniz araştırma yapmalısınız.

BTSe bu kitle laf ettiğinde eğer yanlışsa elimden geldiğince düzeltmeye kalkıyorum önceki postlarda da görürler çünkü hayran olmamama rağmen ön yargılarımı yıktım ama bu tür hiçbir şeyi bilmeyen fanlar resmen idollerini set uplıyorlar haberleri yok

CHANEL

My poor lil meow meow sen fan değil miydin ya? Bu kadar hararetli savunmana şaşırdım doğrusu

meow

yaygın bilinen yanlışları düzelttiğimde fan mı oluyormuşum 😀 bts’i koruyan herkese fan muamelesi yapmanız çok komik…sizin de gördüğüne inanan insta tayfadan bir farkınız yok tek fark platform farklı netizenbuzz😩

CHANEL

Kusura bakma my poor lil meow meow my babyyyyy siz öyle iki eleştiri yapana antiiggg diye saldırınca bizde er meydanında BTSnı deli gibi koryan her hanım ablayı army sanıyoruz anlarsın ya..Asıl bizim gördügümüz herşeye inanan insanlar olamadığımız yorumlarımızdan belli instagramda yaz bakalım buradaki bir eleştirini üstüne atlar 13 yaş kpop fanları .Ben ne diyorsam şak link atıyorum netizenbuzz ne alaka? Sen army olmuşsun my poor baby lil meow moewww ya kandırma kendini

meow

chanel, eğer netizenbuzza güvenilir bi haber kaynağı diyorsan akıl yaşının iki haneli oluşundan şüphelenirim çünkü netizenbuzz’da çıkan her haber aslında pann ve nate’den gelmedir ve bunların da çoğu gazeteciler tarafından yazılmış resmi makalelerden çok fazla uzak. hele pann senin gibi bir avuç ergenin nefret yorumları yazarak kendisini tatmin ettiği bir site 😀

Büyüyünce fanatikliğin ve birinden körü körüne nefret etmenin sana bir şey kazandırmayacağını anlayacağını düşünüyorum ve chanel düşündüğüm idolden geliyorsa bir pezevenk destekçisini stanleyerek başkalarına baya cesur sözler ediyorsun sence de öyle değil mi

Last edited 25 gün önce by meow
blingbling

instagramdaki sayfanın adı ne acaba merak ettim

meow

magazin sayfaları hariç herhangi bir sayfa..fazla biased yaklaşıyorlar olaylara hatta bazen magazin sayfaları bile biased oluyor ve “dedikodu” olan haberleri sanki “gerçek”miş gibi çeviriyor

instagrama kore ya da korecan yaz ya da herhangi bir grubun türkiye sayfasına ya da fan hesaplarına bak ne demek istediğimi anlayacaksın

blingbling

ay pardon netizenbuzz’ı yöneten kişi instagramda cringe kpop sayfası yönetiyor diye okumuşum bir an şimdi fark ettim kskdkdkdk

Zzz

Yalnız smnin bugüne kadar 839283 tane çalıntı haberi çıktı en son bir çalışanı komple başkasının çalışmalarını kopyalayıp pin klasörü oluşturmuştu DJKSNSBD

Last edited 25 gün önce by Zzz
meow

sen konsept ve müzik tarzı arasındaki farkı ayırt edemiyorsan sana bir şeyi anlatmaya çalışmama gerek yok pinterest olayından falan bahsediyorsun yüksek ihtimalle ben onlar hakkında konuşmuyorum

sm genelde konsept ve styling çalar yaptığı oldu daha sonrasında da sahibine bolca para verir ve işbirliği yapar bknz aespa konsept teaserları

ama şarkı altyapılarının alakası yok benzerlik varsa satın almıştır çoktan piyasada satılan bir beat’i. bu piyasa hakkında bir şey bilmediğiniz çok belli lütfen bilmediğiniz hâlde konuşmayın çok komik bi duruma düşüyorsunuz

Last edited 25 gün önce by meow
bisiklet

red velvete çağdaş rnb tarzı müzik mi veriliyor?? wtf rnb dinledin mi hayatında

meow

red velvet’in spotify biografisinde “inspired by artists like en vouge and destiny’s child yazıyor”

Red Velvetin yaptığı 2 çağdaş R&Bli esintileri olan şarkı var
biri stupid cupid (2015)
oh boy (2015)

Genellikle 90’s R&B yapıyorlar
Kingdom Come
Automatic gibi

.

Last edited 24 gün önce by meow
meow

hayatinda r&b dinledin mi sen demeden önce keşke tüm revel şarkılarını dinleseniz

https://www.koreaboo.com/lists/10-music-genres-red-velvet-aced-in-title-tracks-debut-2020/

Negativist

Yapımcılar defalarca başka şirketlerin SM gruplarının şarkılarına benzer şarkılar için istekte bulunduğunu söylemişlerdi. Yani sizin söylediğiniz gibi öyle ezberden konuşmakla olmuyor. SM almıyor tam tersi SM’den çıkan şarkılar isteniyor. Ve şarkıların yapımcıları da bunu dile getirmekten çekinmiyorlar. Daha önce müzik eleştirmenleri ve işin arka planında olan yapımcılar da şarkı seçimi konusunda en titiz, en özenli ve çok çeşitli şarkıları ustalıkla çıkarma konusunda SM’in öncü olduğunu söylemişlerdi. Bazen hala böyle Army’ler kaldı mı diye düşünürken insta tayfa sonrası sizin yorumlarınızla gerçek yüzüme çarpıyor. Bizim lafımız gruplara değil SM’e kılıfıyla tüm şirket sanatçılarına nefret kusma geleneği bitmez bu gidişle, ha bir de… Read more »

Stay

Hangi şirket söyleyebilir misin? ben im haberim yoktu bu olaydan

Jdkdkdkkdkdkdk

Merhaba, bu haberin üstüne yazmayayım kavga çıkmasın vs demiştim ama çoktan çıkmış zaten. Twitterdan hangi şirketin olduğunu tahmin etmeye çalışan birine crvap verdi yapımcı, sm olduğunu söyledi

ad astra

Sleep Deez mi? İsimlerin üstüne üs şeklinde sayı yazmayı bts’den öğrendiniz diye durduk yere bir fandoma saldırmıştı, o fandom grubunun üs şeklinde font kullandığı 2018’de çıkardığı albüm olmasına rağmen, bighit my time dışında çalışmadı diye biliyorum ama baya ilgi meraklısı, iş ahlakı 0 bir yapımcı. Toplaşıp 7 kişi bir şarkı yapmışlar ama daha 10 yıl daha tek başına konuşur jajsjas

Ayşe

SM kim olabilir en büyük şirket dedi adam

Sarı

“Ama dürüst olmak gerekirse Taeyeon daha önce hiç bu tür bir şarkı yapmadı. Ve diskografisini göz önünde bulundurursak bu tartışma biraz abartılmış gibi geldi”

marquedefleur

k-pop zaten özgün bir tür değil. 2000-2015 arası j-pop sonrasında da a-pop etksinde. fakat j-pop tarzı yakışıyordu korelilere. bence batılı tarzlar uzakdoğu insanlarına yakışmıyor.

Çinça

Geçen bundan bahsettim eksi yağmuruna tuttular . Demekki tek ben değilmişim benzeyen müzik eleştirmenleri bile benzetmiş ve aynı buluyorlar baştan aşağı. Ben bunu yazdığımda hayır diye ısrar eden verdiğim örnekleri saymayan eleman nerdesin şu an?

æ my

My voice ve purpose albümleri gerçekten şaheser keşke hep o tarz şarkılar yapsa bu şarkısı pek benim tarzım değil.
Weekend şarkısı benziyor mu bilmem ama klip ve fotolar benziyordu sanki

Got lalesi

My voice kadar iyi bi album gelebilir mi…

Wizard

Taeyeon’un sesi cidden sektördeki en iyi seslerden ama sesi bu şarkıya gitmemiş bence her şarkıya her ses yakışmıyor bence sololarda önemli olan sese uygun olması

NİNE

Kpop hiçbir zaman özgün değildi zaten. Sadece son zamanlarda daha geniş kitlelere ulaştığı için insanlar bunu çabuk fark etmeye başladı.

Armyonce 🍭💜

Bence kpop kendi başına ünlü bir müzik türü haline gelmişken başka hiçbir şeyi taklit etmelerine gerek yok

meow

Kpop son zamanlarda değişmedi Kpop’ın eskiden beri “eşsiz bir parıltısı” yoktu zaten SM ta başlangıçtan beri Amerika’daki yapımcılardan demo satın alıyor ve sadece solo olan şarkıları gruba uyarlıyor

Sadece SM değil çoğu şirket bunu yapıyor demo satın almasalar bile Amerikan piyasasına uyacak ama Korelilerin de hoşuna gidecek şarkılar yapıyorlar aslında çoğu müzik endüstrisi zaten Amerika’yı takip ediyor sadece Taeyeon üzerinden bu örneği açıklamayı saçma buldum

Red Velvet’in bile spotify profilinde “inspired by artists like en vogue and destiny’s child” yazıyor kpoptaki çoğu grup bir ilham alıyor tamamen özgün değiller

Last edited 25 gün önce by meow
yorum

Benzer bir havası var ama beni rahatsız etmedi.Güzel şarkı güzel şarkıdır.

Taa

Sevdiğim grup dağılınca benim için kpop biter zaten. Tek takip ettiğim grup var. Ne şarkılar eskisi gibi ne de dizileri

Sakız

Sektörü baştan aşağı düşüneceksek kimler kimler neler yaptı bugüne kadar… alışkanlık hâline gelmediği müddetçe fazla abartmaya gerek yok bence. Taeyeon’un da daha önce böyle bir durumu olmamıştı bildiğim kadarıyla.

Rsm

Ben ilk dinlediğim zaman şu anki trende uygun bir şarkı olduğunu düşündüm. Kliplerde 2000ler nostaljisi, şarkılarda 80ler 90lar altyapılarını fazlaca görür olduk.Rap kısmını da Doja Cat’ten ziyade Irene’nin rapine benzettim. Ama insanlar özellikle Doja Cat diyorlarsa bir sebebi vardır diye düşünüyorum.

bisiklet

amaç kaliteli bir şey çıkarmak değil ki para kazanıyorlar mı evet. onlara bu yeterli bu insanlar sadece para peşinde başka hiçbir şeyi umursamıyorlar

Kingkong - d.o cb

11. Müziğimizdeki Amerika etkisinden bahsedeceksek Seo Taiji and Boys’dan başlayarak çok şey söyleyebilirim..
Ben neden buna aşırı güldüm.

Kim

10 sene öncesiyle şimdiyi kıyaslamanızdaki amaç? 10 sene önce Türkiyede de Amerikada da Korede de ya da dünyanın farklı bir yerinde de tamamen farklı tarzda müzikler yapılıyordu. Devir değişti, zevkler değişti, müzik gelişti arkadaşlar her dönemin bir tarzı vardır. 10 sene öncesinin kpopı özgün falan değildi pop müzikten özgünlük beklenemez zaten adı üzerinde popüler müzik; devre, o dönemin zevklerine göre değişen bir şey

cansu

mesela sence t-pop kpop gibi mi değişti? yoksa kendi içinde bir gelişim mi gösterdi. bence kendi içinde gelişim gösterdi.

Kim

Gelişim göstermedi bence kardeşim zaten doğru düzgün de pop sanatçımız yok.on zamanlarda traple karışık pop yapıyorlar çağa ayak uydurucaz diye. Kendi içinde ilham alınarak bir tarz oturtulmadı yani, ne popülerse onu yapıyoruz. Bir tarkanımız vardı o da artık müzik yapmıyor doğru düzgün, eski murat boz şarkıları da güzeldi. Cidden bak yine de eskiden dinlenilir şarkılar çıkıyordu şu an hiç yok hiç, geriledik

Ayşe

SM son zamanlarda şarkıları ya remake yapıyor ya sample alıyor ya da başka bir şeye benzetmeye çalışıyor. En son bir yapimcidan Jungkook’un My Time şarkısına benzer bir şarkı yapmasını istemiş üstelik bunu istediği yapımcı da şarkının kendi yapımcısı değil başka bir yapımcı. Şarkının kendi yapımcısı da bunu o yapimcidan duyup ifşa etti hatta. Rezil bir olay.

Betül

Bts in butter şarkısıda resmen Bruno marşa ve cardi bnij aynısı idi .jhopeun raoindeki kısım ve tonlama bile ayniisii yabancıların bazıları bu konuyu konuştu ama çok dillenmedi .ben şaşırdım açıkçası bu kadar neden btsi ki göze batmadi ve bence bitter caridbve Bruno marşın şarkısının autoune versiyonu idi

CHANEL

Bts ın ilk seferi değildi çıkışlarından itibaren bunu yapıyorlar.Çoğu şarkıları hep zaten amerikalı hitlerden gidiyor o yüzden ilk dinleyenlere yabancı gelmiyor çünkü zaten hep benzerleri https://www.youtube.com/watch?v=PEDChnHe3rU
Sonra müzikleri böyle özgün böyle güzel böyle benzersiz deniliyor ama oysakı hepsi zaten yapılmıl şeylerin benzeri inanmayan izleyip görebilir

Last edited 25 gün önce by CHANEL
moonchild

Sıkıntı benzemeyse btsin şarkıları
Ndaki benzerlikleri ararken harcadıkları çabayla. Sektörde hiç bilinmeyen iki üç şarkının birleştirilmesiyle oluşturulmuş onlarca yüzlerce şarkı çıkarabilirler. Arkadaş her boş haberine bir deste yorum yapmazsa ateşini alamıyor. Yetmiyor başka haberlere de taşıyor. Youtube tayfa

Rnj

Sen gerçekten sorunlusun. Bts ağzından düşmüyor kendi favlarından bu kadar bahsetmemişsindir.

pezevenkstanleryokolsun

bence bu user yorummer o vibeı aldım açıkçası isim değiştirmiş olabilir bayadır görmüyorum yorummeri haberlerde

CHANEL

Yorummer kim ya? Şaka mısınız nesiniz her eleştiri ya da size göre yorum yapan anti falan oluyor şimdi yorummer falan mı oldu offf ne kopyala yapıştır bir kitlesiniz kudur ağla falanda yazarsın sen şimdi? Eskiden burası böyle değildi insanlar özgürce yorum yapıyordu kimseden tepki toplamadan siz doluştunuz tadını kaçırdınız sitenin lütfen geldiginiz twitter ya da instagrama geri dönün çünkü buradaki herkes sizin istediginiz şekilde yorumlar yapmayacak.Twice için neler neler denildi bu sayfada,sadece iki üç haber öncesine git Blackpink için ne orumlar geliyor Seungrı için en agır yorumlar burada Bigbang olsun Zorba olan idoler olsun.Burada her grup konuşuluyor kimsenin bir farkı… Read more »

Last edited 25 gün önce by CHANEL
pezevenkstanleryokolsun

yok yazmıyorum yazmama gerek yok zaten o işlemlerinizi evde yapıyorsunuz yorummer her gruba laf atan özellike btse laf atan akpli bir toxic senden de o vibeı aldığım için ve yorumlarınız eleştiri olarak kabul etmiyorum koyun sürüsü gibi aynı şeyleri kopyala yapıştır eleştiri bu değil eleştiri kişisel olmalı

CHANEL

En büyük akpli önüne sunulsa yiyen hiçbir şekilde leştirmeyen eleştiren herkesin üstüne sürü gibi atlayan sizlersiniz koyun diye boşuna demiyoruz değil mi? Aman eleştiri aldı grubun hüloggg saldır insanlara akpmy

xmx

şu yazdığın yorumdaki vizyonsuzluğa bak. üniversite öğrencisi numarası yapan 16 yaşında biri olduğunu bu kadar belli edemez bir insan. bir ihtimal gerçekten 16 yaşından büyüksen bile 16 yaşında biri gibi konuşuyorsun. ciddi ciddi laf anlatıyoruz bir de burada gkdhkh bizde de hata var.

CHANEL

Kusura bakma ciddi ciddi laf anlattığın nokta tam olarak neresiydi ben kaçırmışımda çünkü?

xmx

algılama problemlerin olduğu için kaçırmışsındır

CHANEL

Bunu senin gibi bir zir cahil mi söylüyor? ashjshjds sen önce konuştugun olayları ögren ami arkadaşım.Rezil gelmiş Mx olayında ilk siz laf attınız diyor ya dssdjkd aşırı güldüm

pezevenkstanleryokolsun

her gördüğüme değil senin gibi akpli fanlara yorummer diyorum aynı vibe aldım çünkü

pezevenkstanleryokolsun

her yorumda btsi ağır bir şekilde eleştirmekten sıkılmadın mı TAMAM YETER ANLADIK

Aycik

Kardeşim sal artık ya. Takıntılısın yemin ediyorum git bir dağa taşa toprağa dokun kendine gel halin çok kötü. Bangtan eğer birisinden altyapı vs aldıysa şarkıların açıklama kısmına eklenti yaptı.(örn: born singer ki yanlış hatırlamıyorsam2 veya 3 tane olması lazım bu şekilde fazla değil.) Takip ediyorsunuz ama eksik takip ediyorsunuz. Sonra insanlar size tepki gösterince ağkamaya başlıyorsunuz. Sıktınız be yeter.

Aycik

Ayrıca sample alma diye bir şey olduğunu bilmiyorsanız bu sizin cahilliğiniz malsf. Hani parasını verip beğendiğin alt yapıyı kullanabiliyorsun evirip çevirip 🥺

ZXCVB

bu videoyu görene kadar biliyor muydun sample aldıklarını

Aycik

Evet??? Takip ettiğim kişilerin ne yaptığını bileyim bir zahmet yani. Her zaman credit kısmına bakarım şarkıyı kim yapmış kim yazmış diye

CHANEL

Aynen bak bir takıntılıyım bir takıntılıyım sormaa böyle etrafı artık mor bir filtreden falan görüyorum yatıyorum love yourself kalkıyorum seni morluyorum falan diyerek o derece taktım evimde maketleri falan var duvarımda resimleri her gece dart atıp kriz geçiriyorum aynen kardeşim yeter be bir salın istedigim gibi yorum yaparım bildigin çalmışlar kardeşim söyledik diye biz mi şuçlu olduk şşimdi hadi ya siz fan sayfalarınızda birbirinizi gazlayıp stream kasın yancı olmayan bir sitede zorlanıyorsunuz siiz belli

Aycik

Ayy çok belli evde böyle gezdiğin 👌🏻 kimse sizi şarkıyı beğenin veya btsi dedtekleyin diye zorlamıyor. Eleştiri yap istediğin gibi ama senin yorumlarından basbaya antilik akıyor. Her haberlerinde araya bir şey sokup laf ediyorsun. E haliyle bıktık artık. Kendi favların hakkında bu kadar derin araştırma yapmıyorsun o derece takıntılığın var. Ayrıca sample almayı dahi bilmeyen bir cahile laf anlatmaya çalıştığım için lendimden çok özür dilerim 😔

Last edited 25 gün önce by Aycik
cansu

kimse kimsenin gönlünü hoş etmek zorunda değil. herkes özgür ayrıca CHANEL bu yorumunda haklı ben hak veriyorum. özellikle eski dönem amerikan hitlerini alıp yeni diye çıkartıyorlar. toplama bilgisayar gibi her parça başka bir hitten. sadece bts değil şuan zirvede olan tüm idol grupları. baktılar ki abd piyasası böyle çeşit çeşit şarkıyı tek bir şarkılarında birleştiripyabancı dinleyici yakalıyorlar. nabza göre şerbet ha?

Last edited 24 gün önce by cansu
Rsm

Bahsettiğin bruno mars şarkısı hangisi?

ZXCVB

gözünü seveyim sabır taşı olsa size dayanmaz. zaten o videonun altında da aynı sizin gibi fanlar video sahibini antilikle suçlamış. gözünün gördüğünü kulağının işittiğini inkar edecek duruma geliyor insanlar. bilemiyorum altan. adam anti oğlu anti olsa ne yazar her şey ortadayken.

Hellosharon

Ya twice niye her şeye dahil ediliyo yeter salın yaaa 😑

Whyy

İyide cidden benziyor ben ilk dinlediğimde dedim inşallah sample almışlardır sıkıntı çıkmaz en azından

Hellosharon

Zamanında dile gelse okey taeyeon söz konusuyken ne alaka yani. 🤷🏻‍♀️

nicktir git

bi tek ben benzetemedim galiba 🤔 şarkının ilerleyişi benzer gidiyor ama nakaratın alakası yoktu

Hellosharon

Evet taeyeon kadar bı benzerlik asla yok. Ben uzun süre dinlememe rağmen hiç anımsatmadı bile

Hellosharon

Dua lipa twice ile çalıştı. Twice gayet iyi bı seviyede

pezevenkstanleryokolsun

sen kimin fanısın çok merak ediyorum ya her gruba sallamalar fln

pezevenkstanleryokolsun

o zaman burada ne işin var sayın olgun butterfly git müziğini dinle elin korelisinden sana ne

Got Lalesi

Evet oyle nerden bildin

Got Lalesi

Patatesi kizartma degil haslama daha cok sevdigimi…

Got Lalesi

Bilemedin mlesf veganim ben yumurta yemiyorum

Got Lalesi

Artik evine geldigimde guzel yemekler yaparsin bana😋 yapmazsan darilirim😔

Got Lalesi

Omgggg yesss bugun de krnimiz doydu askim sen olmasan kuru ekmek yicektim mlesf

nicktir git

konuştuğunuz konuya bak mk hayatımda böyle güze diyalog görmedim .d

Zzz

İyi oturttun lafı

erennn

kim o seviyede şuanda BP dersen gülmekten ölürüm dffdgfdgfdfgdgfdfgdfgdg

selly

şarkı kötü olmuş ztn

Almina

Kpop hep Batı müziğinden etkilendi ama konseptleri vs ile kendilerine ait bir şeye dönüştürdüler ama son yıllarda o farklı kpop havasını almıyorum artık Twice hala direniyor bi yandan uyum sağlayıp bi yandan farklı bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ama ne yazık ki takdir görmüyor…

army

Kapak fotoğraflarını görünce farkettim konsept baya benziyomus şarkıyı 1 kere dinledim dün bilemicem

Suna

Kpop bu kadar sınır genişletmişken böyle kopyalama haberleri üretmekten yoksun olduğu izlenimini uyandırıyor. Bu üzücü

carmen

Klibi izlediğim ve şarkıyı duyduğum an aklıma doja cat geldi. Demek ki tek değilmişim.

Nial

Şarkı biraz remake gibi konseptte benziyor bence

aespa antilerine beyin vakfi

Şarkıyı hiç beğenmedim ben ya

STRAYKINGEXO

Kpop hiçbir zaman özgün değildi ki jpop ve apop un birleşimi işte anneme danslarını falan gösterince batı özentileri aynı şeyleri zamanın da justin Timberlake Micheal jackson da yapıyor diyordu kpop özgün değil zaten 5-10 yıla kpop ın global de ki etkisi bitecek ve sadece Asya da bu kadar sevilecek. Kpop şu zamanlar çok sıkıcı geliyor EXO olmasa bugün bırakırım.

*****

Idollerin neden böyle yaptığını anlayabiliyorum son zamanlarda insanlar gerçekten beğendikleri şarkıları değil popüler olan şarkıları dinliyor aynı şekilde fanı olacakları sanatçıyı da buna göre seçiyorlar idoller de daha fazla tanınmak istiyor haliyle bu tür yollara başvuruyorlar Taeyeon’un şarkıları zaten çok iyiydi buna ihtiyacı yoktu farklı tarz denemek istemiş olabilir ama keşke bu kadar benzer olmasaydı

*****

Ve bakın hala kpop tarzında şarkı çıkaran sanatçılar diğerlerine göre daha az popüler takip ettiğim gruplardan örnek vermek gerekirse iKON’un şarkılarında neredeyse İngilizce sözcük bile yok ve bside şarkıları bile çok iyi buna rağmen hak ettiği değeri görmüyor (iKON’un durumunda Yg’nin büyük etkisi de var çoğu cb promosyonlar yarıda kesiliyor veya hiç olmuyor) SF9 geçenlerde cb yaptı şarkı çok iyiydi ama 1 günde zor 1 milyon izlendi grubun hala 1 milyon olmamış şarkıları bile var ve şarkılar gerçekten çok iyi

.....

SM’in bu konuda ilk vukuatı değil genelde böyle yapıyor satın mı alıyor çalıyor mu bilmem, SNSD,Fx,Red Velvet,Exo hepsinde var Aespa’nın bile 3 şarkısından biri remake, bir de smstanler en kpop sm derler hgvhbjlkhnkjl
Hatta son zamanlardaki en meşhurları Love Shot bariz Louis Tomlinson Back To You, Kokobop David Guetta Light My Body Up
Bunun dışında kpop zaten müziği konseptleri apop+jpop karması şarkıların yarısı korece olan bir müzik türü bir orjinalliği özgünlüğü hiçbir zaman olmadı ki

jeyan

Ava Max referans alıyor After School da ondan lollll bari degistirin besteleri ya victonun Cardi B olayı bu After School ve niceleri Kpop cidden hic ozgun degil ya

cansu

amerikan 2000li yılların pop tarzını Kpop şuanda tam anlamıyla kullanıyo. şarkı ritmi, söz, dil, styling her anlamda her grubun cbsine baktığımda cidden 2000’lerin başında ki o amerikan furyasını görüyorum. bu artık kpop değil üzgünüm yavaştan kaçmaya başladım. artık yapmacık, özensiz ve ne yapsak satarız mantığındaki ilerliyor.

Dreamerrr

Alakasız gelicek sanırım ama spotify kullanıyorsan adın ne ? Ya da şarkı önerir misin ? Rahatsız ettiysem kusura bakma

cansu
  • es-so – Tune Yards
  • Powa – Tune Yards
  • Whatta Man – Salt N Papa, En Vogue
  • Dear Or Alive – Majan, Clueso
  • Radio – Obi Yung
  • Nae Tat – Bloo, Nafta

beğenip beğenmediğini merak ettim, lütfen bana yaz 🙂

Dreamerrr

Dear or alive pek benlik değil. Diğerlerini sevdim sağ ol ♡

Dreamerrr

Doğru düzgün şarkı bulmakta zorlanıyorum 🙁

Kırmızı

Of zaten sektörde tam olarak “özgün” diyebileceğimiz ve kpop’ı hissettiren çok az grup kaldı, kalanların çoğu da SM’den. SM remake falan neyse de bu “esinlenme” durumundan uzak dur plzz…

Got lalesi

Font ve birkac sey benziyodu ama sarki benzemiyodu ya bi de ciktigindan beri severek surekli weekend dinlesem de dojanin 🛐🛐 sarkilari >>>>> yani o yuzden benziyo demek de ne bilm weekend onlara gore sonuk kliyo

Got lalesi

Bu arada cogu kpop grubuna laf edilmis ama kendi ozgun muziklerimizi yapiyoruz tamamen kendimiz yapiyoruz diye gezinen ama cogu sarkinin amerikadan calinti oldugu ortaya cikan adi lazim degil bb varken diger gruplara fln laf edilmesi cok sacma digerleri zaten remake yapiyo ve adi ustunde re var yani izinli bir sey o grup direkt caliyomus kimse bir sey demiyo konusmuyo

meow

evet bigbang’in olayına twitterda bir thread’de denk gelmiştim çoğu şey çalıntı ve ısrarla özgün olduklarını söylemişler seneler boyunca

Got Lalesi

Fanlari hala devam ediyo boyle demeye ifsalara karsi gozlerini kapatiyolar sanirim

meow

fanları çok ayrı bir kafa

Got Lalesi

Biri idolleri disindaki basta kadin olmak uzere insanlara karsi igrencler (irkci fazla problemli halsey fln haric tabi) diger taraf da pezevenk stan karsilastir dur kazanan taraf yok

Got Lalesi

Asyalilara karsi olaylari vardi bi de ustune yuzsuz gibi btsle collab yapti tabi biliyo fanlar collab yaparsa btsten bahsederse onu sevip destekleyecegini gordu hemen btsi salmiyo diger olaylari da atiyim https://twitter.com/joonsparadox/status/1336196469901037568?s=21
Ing seviyen kotu degildi diye hatirliyorum??? Anlarsin yazilanlari

Sakız

Cidden Halsey’nin olayları neden bu kadar çabuk unutuldu? Hayır bir de tepemize çıkarma peşindeler, bu konuda
1. Armyler
2. Yengeci Türkler

Got Lalesi

Armyler halsey saniyede 700 kere btsten bahsettigi icin destekliyo yani idolunu seven birini desteklersin sikinti yok da halseyin zamaninda asyalilara olan tavrindan sonra btsi populerlik icin kullaniyo iste onu falan da gectim resit olmayan fanlarini bile bile opmesi diger davranislari tamamen igrenc birisi ve surekli ovuluyo g eazyi bile tercih edrrim ona

Got Lalesi

Oyle cidden problematik ki turk sevgilisnden bile bir seyler ararim artik

Almina

Klip hiçte benzemiyor bu renkler ilk defa mı kullanılıyor..Bir şarkının kopya çalıntı olması için kriterler bellidir. Esinlenme olduğu çok belli geçen sene 80 90 lar müziği popülerdi alt yapıları benzemesi normal bi gitar sesi var ondan dolayı özellikle benzediğini düşünüyorum.. Twice ın şarkısı 80 ler 90 ların başı şarkısı… Dua Lipa nın şarkısı da orjinal değil Weekend in şarkısı da benzer mesela aynı dönemde çıktı şarkılar… aynı dönemin müziklerini kullandıkları için benzer olmaları normal..

pezevenkstanleryokolsun

smin bana gelip konseptler konusunda çok yaratıcı olduğundan bahsetmeyin sm zaten çoğu şeyi izinsiz alan bir şirket black mambada da böyle olmuştu bu sitede çok sm stan var smin mükemmel olduğunu savunmanız çok acılası

sss

Sm … bat Sm sefasını sen sürüyorsun cefasını idollerin çekiyor bi de bu sefayı kılını kıpırdatmadan hiç bir değer vermeden sürüyorsun bu sefayı olan idollere oluyor ha bi de dönüp korumuyorsun bu idolleride koca bir avukat ordun var ve onları anca vergi kaçırmak için kullanıyorsun

zeynepsdeliveryservice

k-pop gruplarının/soloların albümlerindeki şarkıların çoğu koreli olmayan yabancılar tarafından bestelendiğini görürsünüz. hatta bazıları amerikalı pop sanatçılarıyla çalışmış kişiler olabiliyor bu yüzden zaten görünenin aksine k-pop kendi yolunda ilerleyen bi “tür” olmaktan çoktan çıktı. Doja cat bile birbirinin aynısı iki şarkı yapmışken Taeyeon da aynı olmasa da “hissiyat” olarak bence de Doja cat vibeı veriyor ama suç Taeyon da mı yoksa SM’de mi? Bütün gruplarının titleını yabancıların elinden üreten şirketler elbet bir gün böyle bi ithamla karşılaşacaklardı…

Notoday

Maşallah yorumları okurken iki saatim gçecek yine skskslclf

Betül

Resmen aynisiiii

pezevenkstanleryokolsun

bu haberde bile bts konuşuluyor ya cidden takıntılı olduğunuzu düşünüyorum

Yorumlarinsanıyaşlandırıyor

Tüm dünyadaki müzik birbirinden etkilenirken K-pop dünyasının da geri kalan dünyadan etkilenmesi gayet doğal. Ortada şarkı sözü çalma yok sonuçta. Herkes yine kendine uygun olan müziği yapıyor. Böyle şeylere takılmamak lazım. Ne popülerse o yapılır. Bunun bir sürü kanıtı var. Tartışmak yerine müzik dinlemeye devam.

autumn carter

hahahahahhsghd yorumlarda yine full btse sallanmış. ne komiksiniz türk antiler ya DJJFUCJFKSLSOXK

moonchild

Onların cevaplarını mahkemeler ayrı verdi. Üyeler cb ropörtajlarında ayrı verdi hala söyledikleri lafları yemeye doymadılar maalesef. Yiyin efendiler yiyin.

Got Lalesi

Mlesf o arkadas baska bir grupla karistirmis btsi ikisi de b harfi ile basliyo diye herhal😔

CHANEL

Allah allah o kişi neden demiş acaba bunlardan olabilir mi? Aç izle bak çok eğlenceli sizi böyle idda ettiginiz her şey ile şah mat yapmak fazla komik ya fdfjkfd
https://www.youtube.com/watch?v=PEDChnHe3rU

https://www.youtube.com/watch?v=JCFFkbioFsw

Ayrıca olay sample alma değil çünkü hepsinin creditlerinde görünmüyor bile J hope 2019 da twicenin f&T şarkısından sampe aldı creditlerde geçti ama bu şarkılarda yokkk kısacası direk alıntı

Last edited 25 gün önce by CHANEL
flu

CHANELoviç naber ya, birşey sorcam sana… Buralarda FENTY adında bir bilmiş vardı kulakları patlasın senin gibi o da a-pop’ı promo ederdi her haberinde altında çadırı vardı ama ne yazık ki birden bire kayboldu 🙁 yazım tarzınız falan da aşırı benziyor, e zevkiniz de bir, kimi pohpohlayıp kimi indirdiğiniz de… acaba diyorum diğer kişiliğine bir sorar mısın içine kaçmıştır belki bul getir onu kızzz saçlarını yol getiirrr 🙁

CHANEL

Siz cidden kafayı yemişsiniz ya daha demin bir yorummer misin der geçen biri sen 3 nokta mısın der bu seferde Fenty misin diyorlar? Kafayı falan yediniz herhalde? Ben nerede apop u promo etmişim ki? Nerede demişim böyle bir şeyi burası kpop sayfası ben apop dinleyicisiyimde onu konuşacagım yer ayrı burası ayrı? Siz neden size göre negatif yorum yapan herkesi etiketlemeye bu derece meraklısınız takıntılı hastalıklı olan cidden sizlersiniz ya? Acaba diğer günler hangi userlere benzetilecegim Ben buldum açıklıyorum ben çinliyim deyipte malatalı çıkan o userım

flu

kız yedin mi FENTY i naptın onun engin bilgileri ışığında güneşleniyorduk ne güzel ohaaa o çinliyi nerden hatırladın kızzz hepi topu bir iki haftadır varsıınnn halbukiiğğ 🙁 hem ne patladın düdüklü tencere gibi ayol ikiniz de marka adısınız sonuçta rihannanın donlarını konuştuğumuz gibi senin de parfümlerini kapıştırırız ne var yani haberden bağımsız her b*ku konuşuyoruz zatennn

CHANEL

Ben zaten vizelerim öncesinde vardım bütünlemeler vs hepsini teslim edip dinlenince geri döndüm canım benım.Senin fazla stream kasmaktan beyin hücrelerin ölmüş kız yapma böyle bak bir hava al robot gibi stream kasıt oy toplayacagına biraz kendine bak ya yapma böyle.Burada bir sürü user nameleri var onlarla mı bağlantıyı kuruyorsun cjhdjkfdfdjk Yok ya diğer arkadaş yorummer dedi bana oyun ben yarında 3 nokta olucam

flu

grubumu röntgenlediğin kadar dersine çalışamadın mı kızzz bütlerin dürtsün seni daha iyi bir hikaye sıkamadın mı adam olamayacak çocuk 🙁 önceden olsan tipini hatırlardık yahu ufaktan bunadın herhalde o sırada farklı kimlikle yazıyodun eee deriyi değiştirmek için zaman gerek tabi tıssss 🐍🐍🐍

ne uğraşıcam yutubta filan burda bize sabaha kadar stream kasan var teheyyyy yine açları doyurduk :p yarın da GUCCI, GIVENCHY falan ol ha seversin bunları elçilerinden ötürü ;D senin şovun da artistliğin de Louis Vitton’a asdshdjdh

CHANEL

Sana şöyle misss gibi bir playlist hazırlamak lazım görev başına geri dön sen 🙁 ühühühü emeklerinin karşılıgını verelim bebişlerimize ühühüh 🙁

flu

puahahah söyle sizinkilere alsınlar seni okuldan bu ne biçim üniversite öğrencisi be çin malı gibi tövvbe 🙁

Last edited 24 gün önce by flu
CHANEL

Ayrıca flu cum baktın grubunun diskografisinin çoğu alıtı kopyalama buna söyleyecek lafın olmayıp buraya mı geldin yerimm.Sanki bana sample falan deme çünkü creditlerinde oyle aldıkları 20 şarkının sample falan almamışlar creditlerde bile yok boşu boşuna rezil olma

flu

fluuucun kurban olsun sanaaa ☺️ ne anlatıyon kız o konuları tartıştığın kişiler ben değilim gevezelikten hatlar mı karıştı ne oldu taeyeon’un haberinde bts’in şarkılarını gammazlayan sensin algı operasyonu konuyu değiştirmeler falan 😉 stan olduklarına zeval gelmesin diye de mi süper taktik doncu fentycim de aynısını yapardı 🙁

Last edited 25 gün önce by flu
CHANEL

Ya ben yorummerım ek iş olarak 3 noktayım ayrıca kendini çinli ilan eden o kızım.Bakalım hanginiz bilecekkk adsfsd Flu çicegim Bts şarkılarınız senin tabirin ile gambazladım çünkü arkdaş butter şarkısını bruno mars şarkısına çok benzetigini söylemiş.Eee şimdi BTs olanüstü full self made müzik geçmişinide bilince atayım dedim kusura bakma yaa sırr mıydı kıyamam yoksa sen hepsinin kendilerinin yaptıgını falan mı sanıyordum kıyamam ya olur öyle şeyler müzik endüstirisi işte çok kendini kaptırmamaya bak