Benzer Yazılar

[THEQOO/NAVER] BTS’in askerden muafiyeti konusunda tartışılan kriterler

[THEQOO/NAVER] BTS'in askerden muafiyeti konusunda tartışılan kriterler

Soru: Milli Savunma Bakan Yardımcısı Park Jae-min için, burada eşitlik konusunda sorun yaşanabilir. Örneğin, Billboard listesinde bir numara olmayan, ama İngiltere listesinde veya Japonya’nın Oricon listesinde bir numara olan popüler kültür isimlerine muafiyet verilecek mi? Askerlikte eşitlik konusu o kadar önemli bir konu ki standartlar/kriterler çok fazla genişletilmemeli. Bu konudaki düşünceniz nedir?

Seong Il-jong: Amerika’daki Billboard listesi, popüler müziğin Olimpiyatları gibi görülüyormuş. Bu yüzden bence Billboard, Amerika ödülleri ve Grammys’i görmek iyi olur, bu üçü yani. 

Soru: BTS hakkında, Nisan ayında Millet Meclisinde askerlik tasarısı görüşülüp karara varılacak mı? Tahminleriniz nedir?

Seong Il-jong: İktidar ve muhalefet partileri olarak, Nisan ayında hızla karar vermek konusunda anlaştık. BTS, ülkemizi popüler müzik konusunda dünyaya liderlik eden birinci sınıf bir ülke haline getirmede öncülük etti, şimdi bu insanlara cevap verme sırası ülkenin.

Bahsedilen kriterler:

1. Billboard

2. Amerika Ödülleri 

3. Grammy Ödülleri

Akla gelen temel sorular:

1. Ülkeye karşı vatandaşlık görevi olan askerlik hizmeti konusunda, Amerika’nın ticari ödüllerine ve Amerika sitelerindeki sıralamalara bakarak karar verilmesi doğru bir şey mi? Bu Amerika platformları herkese eşit derecede adil mi, ülkemizden daha üstün bir noktada mı?

2. Oyuncular ve şarkıcılar dışındaki diğer popüler kültür sanatçıları hangi kriterlere göre askerlikten muaf tutulacak?

3. Ülkenin, bireysel olarak ticari başarı elde eden isimleri desteklemesi ve onlara bu şekilde bir geri dönüş yapması doğru mu?

1. Bu kriterler biraz zor

2. Hemen askere gitmelerini isteyenler geçrekten komik ㅋㅋ sonuçta askerden kaçmıyorlardı ve sonuna kadar askerliklerini erteleyen ünlüler değiller ㅋㅋㅋ Neden bu insanlar üyelerin askere gidip gitmeyeceklerine karar veriyorlar? Zaten son kararları üyeler verecek. Ülke tarafından belirlenen son tarihi geciktirdiklerinde küfür etmeye devam edin ㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ Burada Bangtan’a Steve Yoo gibi davranıyorsunuz

3. Kendi istedikleri şekilde askere gidemiyorlar sonuçta ama onlara nefret yağdırmak için amma isteklisiniz ㅋㅋㅋ

4. İnsanlar niye yorumlarda kavga ediyor anlamıyorum ㅋㅋㅋ bunu bilerek mi yapıyoralr sanıyorsunuz? Bu kötü kriterler için meclise küfür edin

5. Askere gitmek istediklerini söylediler, rahat bırakın onları

6. Başka ülkelerin müzik listelerine göre askerden muafiyet verilmesi tuhaf. Muafiyetleri için kabul edilebilecek kriterler yoksa eğer temiz şekilde askere gitmeliler

7. “Askere gideceklerini söylediler, niye hemen gitmiyorlar” diyenler niye böyle diyor ya? Bangtan’ın programları var ㅋㅋㅋㅋ askerlikten yasa dışı bir şekilde kaçıyormuş gibi gösteriyorsunuz onları

8. Ne diyorlar ya? Askere gidin işte;;;;;;; Bangtan, kim olduğunuzu sanıyorsunuz….? Sizden önce zirvede olan tüm starlar askere gitti, siz de gittiğiniz sürece…

9. Bangtan sağa sola itilip kakılıyor, yazık

10. Günün sonunda muafiyet verileceğini herkes biliyor değil mi? Bir sürü öfkeli insan doluşmuş..

K: Pannchoa


[THEQOO/NAVER] BTS'in askerden muafiyeti konusunda tartışılan kriterler

HABER: Ulusal Meclis BTS askeri muafiyetine Nisan ayında karar verecek

KAYNAK: Munhwa Ilbo via Naver

1. [+1,264, -107] Ajansları hükümete lobi mi yaptı, ne oldu? BTS’in ekonomik değerini konuşarak onlara muafiyet vermeye çalışıyorlarsa, o zaman neden chaebol’ler askere gidiyor? Doktoraları olan onca insan ne olacak, neden askere gidiyorlar?

2. [+805, -49] Bu delirmiş ülkenin bizim vergi paramızla, bu ünlü palyaçoları askere gönderip göndermemeye karar vermek için zaman harcamaktan başka yapacak iyi bir şeyi yok mu? Bu o kadar acıklı ki sadece iç geçirebiliyorum.

3. [+392, -20] İnsanlar BTS’e muafiyet verilmesini istemiyorlar diye BTS’i desteklemiyorlar anlamına gelmiyor. Sadece standartlar olmadan böyle avantajlar verilmesine karşıyız.

4. [+319, -5] Ulusal Meclisin böyle şeylere karar vermekten başka yapacak daha iyi bir işi yok mu? Peki ya şu anda göz önünde bulundurmamız gereken gerçekten önemli konulara ne olacak?

5. [+328, -22] Özünde BTS para kazanmak için yapılmış bir grup. Tüm dünyada tanınmış olmaları onlara özel avantajlar vermek için yeterli değil. Lütfen ülkemizin tüm askerlerini baltalayacak bir karar vermeyin.

6. [+163, -14] BTS… muafiyet beklemeyi bırakın ve askere gidin. Sırf popüler olduğunuz için askere gitmek zorunda olmamanız ne zamandan beri mantıklı? Sadece ülkemizin iyiliği için çalışan şarkıcılar değilsiniz sonuçta, sizler sadece mümkün olduğunca çok para kazanmaya çalışan ünlülersiniz… bizi kurtaran savaş kahramanları falan değilsiniz! Öyleyse askere gidin!

7. [+118, -4] Bence BTS’e Dokdo adasında güvenlik olarak askerlik yaptırmak en iyi çözüm olur.. bu tüm dünyaya Dokdo’nun kim olduğunu gösterir

8. [+109, -4] Bu insanlar kendileri için para kazanma amacıyla şarkıcı oldular.. bu yüzden ünlü oldular diye muafiyet mi istiyorlar? Peki Samsung ve Hyundai’nin ünlü iş adamları? bu mantıkla onlar da muafiyet almalı ㅋ

HABER: BTS’in askere gitme sözü onları kötü mü etkileyecek?

KAYNAK: Seoul News via Naver

1. [+1,700, -163] Eminim iki yıl önce BTS askerliğin çok uzakta bir şey olduğunu düşünüyordu, bu yüzden zamanı gelince askere gidebileceklerini düşünüyorlardı. Ama şimdi büyüdüler, muhtemelen başardıkları her şeyi 18 ay boyunca bir kenara çürümeye bırakmak korkutucu olmalı. Ben de askere geç gittim ve gerçekten gitmek istemiyordum, bu yüzden onları anlıyorum. Koreli erkeklerin çoğu doğru düzgün para biriktirmemişken, çalışmamışken askere çağırılıyorlar. Çamurun içine çekiliyorlar. Ama en azından BTS hayatının geri kalanını zenginlik ve onur ile geçirecek kadar başarı elde etti. Askerlikten sonra hayatınız öncesinden çok daha uzun. 18 ay için imajınızı lekelemeyin.

2. [+838, -60] İstedikleri kariyere sahipler, büyük paralar kazanıyorlar, mutlu hayatlar yaşıyorlar… Neden bunlara ek olarak bir de askerden muafiyet verilsin ki? Ülkemize getirdikleri prestijlerin karşılığını zaten yeterince almıyorlar mı?

3. [+304, -42] BTS’in çoktan askerliğini yapmış abileri var. Ulusal Meclis’in, BTS’e muafiyet vermek kadar korkunç bir karar vermeyeceğine güveniyorum. Başarmak için uğraştığınız her şeyden vazgeçmeyin ve gidin bir yıllığına askerliğinizi yapın.

4. [+254, -13] Evet askere gitmelisiniz

5. [+259, -22] Lütfen askere gidin.. BTS’e muafiyet verilirse BTS ile birlikte para kazanan herkese de özel avantajlar verilmiş olacak

K: Netizenbuzz

guest
170 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Net

6. [+163, -14] BTS… muafiyet beklemeyi bırakın ve askere gidin. Sırf popüler olduğunuz için askere gitmek zorunda olmamanız ne zamandan beri mantıklı? Sadece ülkemizin iyiliği için çalışan şarkıcılar değilsiniz sonuçta, sizler sadece mümkün olduğunca çok para kazanmaya çalışan ünlülersiniz… bizi kurtaran savaş kahramanları falan değilsiniz! Öyleyse askere gidin!

Bu ara koreliler nokta atışı tespitler yapıyorlar ırkçı ve anti feminist olmadıklarında mantıklı olabiliyorlarmış demek bu yorum da demek istediklerimin aynısı söylenmiş muafiyet bekliyorlar ama o muafiyet gelirse tüm ülkeyi karşılarına alacak gibi görünüyorlar şirketleri muafiyet işini deşmeyi bırakıp para kazanmanın başka yollarını arasın çünkü gitmek zorundalar

Jungkookieee

Yorum çok hali her şey den önce para kazanmak için ünlü oluyorlar ülkelerine katkı sağlamak için değil

𝘸𝘩𝘦𝘳𝘦 𝘪𝘴 𝘺𝘰𝘶𝘳 𝘮𝘪𝘯𝘥?

army misin jungkook stan mısın çözemiyorum seni armysen bazen kendi grubunu draglatıyorsun

Liz

Eee sporcular da bu isi kendileri icin yapmaya basliyor?

Sad but i've içe coffee

Sporculara da muafiyet sadece uluslararası madalya getirirlerse veriliyor zaten?Sporcuları ünlülerle bir tutmak garip geliyor, sonuçta milli formayı giyip başka bir ulusun milli takımına karşı kazanılmış bir zafer oldugunda verilen bir durum bu. Her spor yapana muafiyet verilmiyor Heung Min Son aşırı ünlü olmasına rağmen dünya kupasında maçı kazansaydı gitmeyecekti, kazanamadığı için maç sonrası ağlamıştı hatta baya haberi yapıldı. İngiliz Ligi’nde kendi için kazandığı para tabii ki vatani görevini engellemiyor ve paşa paşa vazifesini yaptı. Milli sporcularla idoller bir değil, sporcu olimpiyatlarda hata yaparsa ulusu temsil eder (hile vs) ama BTS ödül töreninde bir hata yapsa Kore’yi tamamen kapsamaz.

Sel cheshire

Sporcuların hepsine bu izin verilmiyor zaten az araştırın milli takımda görev alıyorsa ülkeyi temsil edeceği için a takımına izin veriliyor ki zaten milli takım oyuncuları ülkelerini temsil etmek için para kazanmıyor gönüllü yapıyolar

Liz

Demek istedigim sey milli sporcularin mesleklerini yapmaya baslama noktasinin btsten bir farki yok. Kendileri icin yapmaya basliyorlar. Gurur sayginlik bunlar sonradan olan seyler. Herhangi bir milli futbolcuyu dusunelim. Yetenekleri dogrultusunda ya da bir sekilde bu ise basliyorlar iyi de para kazaniyorlar. Sonra dunya capinda unlendigini varsayalim iste buyuk takimlara transfer olup dunya capinda bir futbolcu oldu. Bu noktadan sonra hem kendisi icin hem de ulkesi icin daha buyuk seyler yapmaya basliyorlar. Iste gurur onur sayginlik vs. Milli oyuncular hem yuksek maas aliyor hem de kazanilan maclardan prim bonus falan aliyorlar ne gonullusu ya lol.

jeyan

Of liz ne cahilsin ya her askerlik haberine olimpiyat sporcularini yazmayın amiler bknz.gecen bunu yazmistim;

“en cok da sizin gibilerin cahilligi beni sasirtiyor ya, sınır yaşına gelmemiş bir olimpiyat sporcusu 2 sene vücudunu çalıştırmazsa ne olur sizce? Onların zaten aktif sporcu olması gerek.
Olimpiyatçılara tanınan muaf süresini bts’in askerligi ile ilgili her habere yapistirmayin ya cok cahilce duruyor”

Liz

Bahsettigim sey bu degil ki gtunuzle okuyorsunuz galiba. Konu bir sporcu oldugunda ulke icin calismis oluyor ama konu bts olunca kendileri icin calismi oluyorlar ve bunun ustunden cocuklari kucuk goruyorlar. Ben de diyorum ki ikisinin de cikis noktasi ayni. Kendileri icin basliyorlar ve buyuyup basarili oldukca artik hem kendilerine hem ulkelerine faydali oluyorlar. Daha nasil acikca anlatabilirim bilmiyorum.

Seungri

Tam bir veletsin jk solo stan

Meryem

Jk solo stan olması seni neden rahatsız etti?

BDG

jk stan oldugu icin velet dememis sakin ol feriha ama jk solo stan olmasibin armyleri rahatsiz etmesinin tek sebebi uyelerin rahatsiz olmalari ve stanlarin ferihalik yapmasi

Xyz

BTS’le Korece öğren dersleri var Bighit Edu’yu biraz araştır mesela fan olmadığını bildiğim için söylüyorum Jungkookieee bunlar para için yapılan şeyler değil … Ya da boşver ya sen sözlülerine çalış😅

Jungkookieee

Yorumda yazdığım gibi önce para sonra ülkeleri

Swag

Farklı olan bir insan varda biz mi bilmiyoruz. Herkes ama istisnasız herkes önce kendini düşünür.

BDG

“para kazanmak lcln unlu oluyorlar ulkeleri icin degil” demissin bu nasil r yapmaktir. bu cocuklarin sanatci kisilikleri de var akliniza muzik yapmayi sevdigi icin unlu olduklari dusuncesi hic mi gelmiyor allah askina? ayrica bts’i sal artik

adim

bu isi devlet vs ozel sektor olarak gorebilirsiniz. olimpiyatta basari saglamis birisinin muafiyet almasi mantikli cunku olimpiyata Kore adina katilmis oluyor ve o madalya ya da rekor Kore adina yazilmis oluyor. ancak bts gibi gruplar ise kendi sektorlerinde is yaparken buyuyorlar ve once kendileri taninip para kazandiktan sonra Kore’ye karsi ilgi olusmus oluyor ve daha sonra turizme katki olusuyor. bu uzun bir yol ve dolayli bir baglanti. ayrica olimpiyatlarda belirli bir olcut varken (orn atletizmde yarisiyorsan saniyeyle yarisiyorsun, somut bir olcegi var) bts’in basarisinin somut karsiligi belirsizlik. koskoca ulke rastgele bir abd tv kanalinda yayinlanan grammy odulunu kendi ic meselesinde… Read more »

karışmak istemem ama

koreli olsam bir siyasetçi askerlik muafı için billboard, amerika, grammy dese utanırım liyakat nişanına tamam zaten onu kore veriyor ama amerika’nın verdiği ödülü kriter tutmak lol başkası adına utanmak

Jungkookieee

Amerika yı ne kadar sevdiklerinin kanıtı

Nilüü

bu konu hakkındaki en düzgün tarafsız ve mantıklı yorumu yapmışsın bence

Xyz

Aslında önceden ölçüt olarak liyakat nişanını koymuşlardı ama itiraz edildi çünkü liyakat nişanı zaten 65 altına verilmiyormuş asdaeatmüaktş BTS’ten sonrakiler nasıl yararlansın kriteri düşürün dediler onlar da düşürüp böyle yapmış.

Nnc

Linç yiyeceğim büyük ihtimalle ama bunu göze alarak yazmak istiyorum. Ülkeye para getiren başka ünlü isimlerde var Kore’de. Büyük meblağlar diyip savunma yapacaksınız fakat ne olursa olsun ülke bir anda ekonomide dibe vurmayacak askere gittiklerinde. Ayrıca geri döndüklerinde daha büyük patlarlar diye düşünüyorum. Kore’de sporcular bile askere gidiyor. Adamlar formlarından, sportif yaşamlarından oluyor, yaşadıkları olumsuzluklardan dolayı gitmek istemediklerini dile getiriyorlar ama bunca zaman onlar için kimsenin gitsin/gitmesin tartışması yaptığını görmedim. Ve takıldığım/sinir olduğum konu da şu ki herkesin ağzında zaten gitmek istiyorlar, hükümet kararını bekliyorlar lafları dolaşıyor. Öncelikle gitmek isteyen kararı beklemez, ben gideceğim der gider. 92li olan çoğu idol… Read more »

Net

Gitmek istemediklerini herkes anlayabilir bence fanları da dahil saçma bir savunma peşindeler

Nnc

Ek olarak bir muafiyet kararı verilecekse ülkedeki tüm insanlar için verilmeli bence. Şarkıcı olmayıp çok başarılı olan insanlar Grammy, Amerika Ödülleri vs. alması mı gerekiyor muaf olmak için :))

plowi

yani koskoca birçok teknoloji, otomotiv, kozmetik gibi markasıyla öne çıkan bir ülkenin yedi kişi askere gittiği için mahvolacağını düşünmüyorum. kaldı ki birkaç sene öncesinde bts’in etkisi tabii ki büyüktü turizm konusunda ama kpop dünyaya açıldı, birçok grup kendi adını dünyaya duyurma fırsatı buldu. hybe ve bts’in ülke adına bir korkusu yok. çok çabuk değişen bir dünyada yaşıyoruz ve eğer toplu gitseler bile 1.5 yıl demek. bu süre zarfında zaten yükselen kpop endüstrisinden bir grup bts’in yerini hemen alabilir. asıl kaygı burada bence.

Jjangjjangmanboonboong

netizen turkeyde senin bu görüşün linç yemez linç yiyenler fanlar oluyor, yaza doğru bir haller oluyor siteye. Ama ben de nefret almamaları açısından askere gitmeleri daha iyi olur diye düşünüyorum yoksa şimdi gitmesin dense dahi ileride en ufak açıklarında kore halkı askere gitmediler diye yüzlerine vurur. Sadece toplu gitmeleri daha akıllıca olur bence. Şurada senden farklı düşünüyorum bts elbette kariyerinin zirvesinde gitmek istemeyebilir ancak gitmek isteyen üyelere karşı da şirket biraz daha beklemesini söylüyor olabilir yani şirket sadece para düşünür bu nedenle süreci olabildiğince uzatmak istiyordur. Bu durumda üyelerden hemen gitmeyi düşünen banane diyip üyeler adına açıklama yapamaz . Uzatmak… Read more »

Nnc

Bir önceki bu konuyla alakalı postta tartışma çıkaranlar vardı ondan dolayı yazmaktan çekindim. Ben de aynı şekilde düşünüyorum eğer gitmezlerse kendileriyle ilgili haberleri bırak, başkası gittiğinde bile BTS üyeleri gitmedilere gelecek olay. Toplu gitmeleri gerektiğini düşünüyorum ben de fakat Kore’de lise biter bitmez giden var, yaşı gelince giden var ama Jin kadar erteleyenini görmedim bunca yıldır (hastalık mevzuları dışında). Topluca daha erken gitselermiş keşke. Çünkü 92’li olup askerde olan neredeyse kimse kalmadı.

Jjangjjangmanboonboong

Jin’in bu senenin sonuna kadar gitmeme hakkı likayat nişanından kaynaklanıyor

Xyz

Jin kadar erteleyenini görmedin mi? O zaman gel senle şöyle geçmişe gidelim. Exo’nun en büyük üyesi Xuimin, askere gittiğinde uluslararası yaşı 29, kore yaşı 30’du. Jin’in de şu an uluslararası yaşı 29 kore yaşı 30, doğum günü de Aralık ayında yani çocuğun asker kaçağı falan olduğu yok artı olarak BTS liyakat nişanı aldığı için de erteleme hakkına sahip.

Last edited 1 ay önce by Xyz
Swag

Aynı mantıkla BTS askere gitmedi diyede ülke kurtulmayacak. Hatta giderlerse de kurtulmayacak. Bu durumda en mantıklısı kalmaları değil mi? Çünkü böylesi ülke için daha karlı.

off sıktınız ama

Jin in zamanı gelmedi anlayın şunu artık adamın 30 yaşına kadar vakti var ve bu senenin sonunda 30 yaşına girecek yani hala vakti var kaçak falan değil???

yeji

amerikan olsam ve rastgele bi tv kanalinda yayinlanan bi odule koreliler soyle degerler bicseydi gulmekten gotum cikardi bu arada gordukce patliyorum

Jungkookieee

Aynen düşünsene türkiye deki aldıkları ödüller için yabancılar asker muafiyetine karar veriyor komik geliyor

yeji

bence gercekten asagilayici bi durum koreliler icin.. amerikayi resmen tanrisallastiriyorlar artik

jongjong

Ne uzattılar ya bu mevzuyu. Açıkcası bts gitmezse ben dahil bir çok kişi haksız olduğunu düşünecek çünkü başarı ölçütü ne grammy mi, youtube izlenmesi mi?.. Bts’in başarısını herkes kabul eder ama bunca zaman kpop’ı yükselten onca grup (tvxq, suju, exo, highlight ve niceleri) neden gitti? Bunun yanı sıra başka ülke takımındaki futbolcular bile kariyerini yarıda kesip askere gidiyor. Üzgünüm ama bts oppalarınız düpedüz askerden kaçınıyor :///

Last edited 1 ay önce by jongjong
Xyz

Sana biraz yasaları anlatayım en iyisi diyelim ki lisede 4 yıl okumak fazla bulundu dediler ki yeni tartışmalar ışığında öğrencilerin dersleri 2 yılda öğrenebilecekleri uzmanlar tarafından kanıtlandı işte burda bir yasa çıkarılıyor deniyor ki bundan sonra Lise 2 yıl. Bu ne demektir biliyor musun o tarihten itibaren liseye giden öğrenciler 2 yıl okuyacak Çünkü yasaların geriye yürümezliği ilkesi vardır önceden 4 yıl okuyanları etkileyen bir durum yok Yani mantıklı hiçbir insan da çıkıp neden 2 yıla düşürdünüz biz niye o zaman 4 yıl okuduk demez. Umarım geçmiş gruplarla artık neden kıyaslamaman gerektiğini anlamışsındır gayet açıklayıcı bir örnek verdim.

Last edited 1 ay önce by Xyz
Nnm

Ya abi saydığınız bazı grupların kore için bile öyle büyük başarısı yoksjdjks grammy billboard salla hadi koreye sadece bangtanın memleketi olduğu için giden yüzbinlerce insan var. Korenin kültür de kültür diye tutturmasını biliyosunuz bunun mimarı bangtan. Ülkeye sadece memleketleri olduğu için dünya statü ve para kazandırdılar. Yukarda saydığın grupların en başarılısı tvxq onun da çapı japonyaya kadar. Diğerlerini random birine sor tanımazlar üzgünüm. Yani duruma yorum yine yapın da bu durum hiçbir idolle kıyasa girmez denemeyin bile. Hepsini toplasanız bi bangtan etmez yani öyle diyim. Sorry:)

jongjong

ben grup kıyaslaması yapmadım demek istediğim şu saydığım grupların hepsi kpop’a büyük etki katmış gruplar bu gruplar olmasa kpop hiç buralara gelmezdi evet kabul ediyorum en büyük etkiyi bts sağladı ama en baştan bir şey yaratmadı olanın üstüne büyük bir şey kattı. Zamanında fandom olmayı tvxq çıkardı ülkeye çok şey kattı hadi askere gitmesinler denmedi veya exo yıllar sonra büyük bir etki yarattı kpop’a yeni soluk kattı hadi muaf olsunlar vs denmedi. Ben bunları söylediğimde sizin tek dediğiniz bts kadar olamadılar bu çok saçma çünkü ölçütün bir mantığı yok. Bu arada bana kalsa askerliğin bu kadar uzun olması ve herkese… Read more »

Xyz

O zamanlar k-pop grupları idol müziği denilip hor görülüyordu ama yıl 2022 k-pop müziği sınırları aştı idoller saygı görmeye başladı kültürel anlamda etkileri kabul edildi bütün bunlar adım adım oldu o zaman neden biz ülkeyi tanıtan sporculara verdiğimiz muafiyeti k-pop grubuna vermiyoruz diye tartışmalar başlandı kaç yıldır konuşuyorlar artık bilmeyen kalmadı sonuca ulaşılırsa bir yasa çıkacak aynı verdiğim örnekteki gibi artık şu saatten sonra geçmiştekilerle gelecektekileri kıyaslayan da gerçekten hiçbir şey bilmiyordur. Yasaların da çıkmasını sağlayan etmenler vardır her şey tam olduğunda o boşluk hissedildiğini tamamlamak için yasa çıkartılır bu kadar basit aslında.

Nnm

Fandom olmayı tvxq mu çıkardı whaaaat😂90ların sonunda sechskies hot fandomları birbirini parçalıyolardı fandom gibi fandomlardı yani. İdollük desen seo taijiyle başladı. Yani saydıklarının kpop kültürü yaratmakla alakası 0 falan. Konuşuyosunuz doğru konuşun bari.

Ayrıca kpopa olan katkıdan bahsetmiyoruz uluslararası katkıdan bahsediyoruz. Korede etki yaratsa nolur yani başka bi yerde yaprak bile oynamadı neticede. Yani yine saydıkların arasında bunu yapan grup sayısı 0.

Tek katıldığım evet gencecik mesleğinde insanlar hayatının 18 ayını askerlik için harcamamalı. Ama bangtan hiç harcamamalı 🙂

eslem

oppaların senin kucumsedigin grupları ekranda salyası akarak izleyip kpop idolu olmak istemisken sizin bu dagları ben yarattım havanız icin ne tarafa guluyoruz?

Nnm

Ay istediğin tarafa gül ya bananesjdls oppası askere gitti diye alakasız şekilde bts de gitcek!! diyenlerle sunbae gruplarını keyifle izleyen bangtan arasında alaka 0 çünkü. Kpopın demirbaşı idolünüz kim sorusuna da çocukların iki üç tanesi o dönemin popüler grubunun ismini söylemiş ee bunda da bi şey yok😂Kimsenin ayılıp bayıldığı yok artık ağızlarına sıçtınız zaten zamanında o bedel ödendi yani raatol😚

Last edited 1 ay önce by Nnm
eslem

yazar burada ne anlatmak istemis 😀

Treasure seviyorum

15 yaşındaki kızların exo oppalarım diye ağlamaması emin ol exoyu derinden üzmüştür

Treasure seviyorum

Bu arada tvxq ve sujunun başarısını küçümsemeye çalışman insanların bts opplarına olan bakış açısını değiştirmekten başka bir işe yaramıyor. Bil istedim:)

Mag

6.yorum o kadar haklı ki sonunda mantıklı konuşan biri sanki hayırlarına yapıyorlar onlar uğraşlarının karşılığını zaten para vb şeyler ile alıyorlar herşeyi elde ediyorlar daha ne olsun

accia

ufff bu olayi o kadar uzattilar ki simdiye kadar tek tek gitselerdi donmuslerdi yani anlamiyorum kardesim zaten toplu gitmedikleri surece her sekilde faaliyetlerine devam ediliyo diger gruplarin yaptigi gibi ne bu devlet meselesi haline getirdiler cok sorun ediyosaniz herkesin askerlik suresini kisaltin BTS HEPSİNDEN FARKLİ ULKEYİ KALKİNDİRİYO bla bla seyleri de bos geliyo bana diger giden idoller/oyuncu sporcular bos insanlar mi gidiyolar o zman kii bnce burda bts cikip dese BİZ GİDİYORUZ GOREVİMİZİ YAPİCAZ ortada hicbi sorun kalmicak ama onlarda sirkette istemiyolar gittikce de uzuyo boyle

Net

Blackpink bile askere gitti 2 yıldır dönmüyor grup ne zaman terhis olacaklar haberi olan var mı 😂 bir bakıyorum bighit bts için tüm yolları açıp imkanları sermeye çalışıyor ygde tam tersi sektörün en başarılı kız grubunu nedensizce 2 yıldır geride tutuyor

All Too Well

anca şarkı yazabilmişlerdir ne yapsınlar

Net

Dünyada milyon tane şarkı yazarı var ne güne duruyorlar herkes işini yapsın

All Too Well

true her şarkıcı yazar olacak diye bir kural yok

Deniz

Artık şu ” BP şarkı yazamadığı için geri dönüş yapamıyorlar .” saçmalığını bırakır mısınız ? Diyelim ki kızlar bir cümle dahi yazamıyorlar . Şirkette bir sürü hit çıkarmış idoller var . Sence YG’de şarkı yokluğu gibi bi durum olabilir mi ? İsterse hali hazırda bin tane şarkı olsun BU ŞİRKETİN GRUPLARINA GENEL OLARAK GEÇ GERİ DÖNÜŞ YAPTIRIYOR ..

Idontknow

Blackpink 2 yıl geçse bile popülerliğini kaybetmedi. Yg popülerlik kaybı yaşar korkusu yaşamıyor. Bighit’in neden bu konuda endişelendiğini anlamıyorum.

stan t-ara = stan talent

kriterler deli saçması. amas, grammys ve billboard’ı bu kadar büyük bir karar alırken kriter göstermek hem ülkelerini ezik bir konuma sokar hem de durduk yere amerika’ya ve bu törenlere prestij kazandırmış olur. ha işin altında amerika ve güney kore arasında bir danışıklı dövüş varsa veya bts’e amerika tarafından sağlanan üstü kapalı desteğin geri ödemesi yapılmaya çalışılıyorsa orasını bilemem. (üstü kapalı destek “kesin” vardır demiyorum, ama varsa da bts ve kore hükümeti teşekkürünü bu şekilde yapacak demek ki) kriterlere turizm ve ekonomiye olan katkı paylarını gösterselerdi eyvallah. işin akla mantığa sığan bir tarafı olurdu, yapılmak istenen masum ve cidden vatani çıkarları… Read more »

karışmak istemem ama

no aklı başında bir amerikalı elin güney koresinde amerika ödülü için muafiyet verildiğini duysa utanır
zaten bir amerikalıya güney kore nerde diye sorsalar gösteremez bunlar muafiyet kriteri yapıyor haha

Last edited 1 ay önce by karışmak istemem ama
Aaa

Amerikalılara herhangi bir soru sorsan bilemezler ya. Adam 3 tane ülke say diyor amerikalı adam Avrupa diye cevap veriyor. 0 kültür var onlarda.

Bananesiiiiiiii

Kore zaten bir bakıma Amerika köpeği bir ülke sözünden çıkmıyorlar abilerinin daha doğrusu çıkamıyorlar yükselmelerine yardım ettikleri için malum. şaşırtmadı beni ama mantıklı da değil dediğin gibi, madem böyle bir hak tanınacaktı bence aktörlere de tanınsaydı sonuçta kpoptan önce kdrama biliniyordu insanlar oradan merak edip kpopa geçiyordu sonra da nesilden nesile popülerlikleri arttı grupların bts patladı bu sayede hangi açıdan bakarsan bak saçmalık

yorummer

ABD’de yaşayan bir insan evladı da çıkıp teşekkür etmemiştir hiçbir şarkıcıya kültürümüzü yayıyorsun teşekkürler diye. En son hatırladığım Trump Taylor’ın müziğini yüzde 25 daha az seviyorum diye açıklamalar yapıyordu ahahahahhsha

Budaböyle

Korenin en büyük gecim kaynağı eglence sektörü onu anladik da ülkenin bundan başka olayı yok galiba böyle bir konu bile aylarca tartışma konusu olup meclisin oturup karara varmasını bekliyor, ilginç

Last edited 1 ay önce by Budaböyle
tifosi48

samsun-lg gibi devler aslında biz yokuz

Ella

Zaten bunun zeminini hazırlıyorlardı. Laf kalabalığı yapıp nabız ölçüyorlar. Kimsenin askere gitmek istediği yok. Ortada deli paralar dönüyor kim yıllarca bu kaynağı durdurmak ister ki… Birkaç güne muaf haberi gelir. Çok tepki alacağını da sanmıyorum, fanları çok popüler bir grup olduğu için sanki vatani bir görev yapıyor ve sadece ülkeyi onlar kalkındırıyor gibi çılgın düşüncelere sahip.

truthhurts

4 haftalık temel eğitim alacakları söyleniyor

yeji

eninde sonunda askerlikten muaf olacaklarını hepimiz biliyorduk diye dusunuyorum sasirtmadi.. konunun bu kadar uzatilmasi zararlarına oldu bence twitterda fanlari olesiye savunuyordu ama kim ne derse desin onlarin ulkesi bu is korelilerde bitiyor ve cogunlugu gitmeleri gerektigini dusunuyorsa gitmemeliler demek bize dusmez..

yeji

8. [+109, -4] Bu insanlar kendileri için para kazanma amacıyla şarkıcı oldular.. bu yüzden ünlü oldular diye muafiyet mi istiyorlar? Peki Samsung ve Hyundai’nin ünlü iş adamları? bu mantıkla onlar da muafiyet almalı ㅋ

“muafiyet istiyorlar” denmesi dışında bu yoruma tamamen katılıyorum..

Rose

Çok uzatıldı bu konu keşke bi an önce bi karara varılsa şimdi oylama yapılsa ve Kore nin yüzde 90 gitmesinler dese bile yıllar sonra bu konu icin nefret kusacaklar çocuklara

Rose

Bı de netizenlerin askerliğe herkes gidiyormus gibi davranması komik çünkü çoğu erkek bi şekilde sağlık belgesi falan çıkartıp gitmiyormuş

Net

Aynen sağlık ocağına gidip usta bana bir sağlık belgesi ver hemen kenardan askere gitmemeyim diyip yapıyorlarmış kolay yoldan bana da koredeki amca oğlum söyledi

Rose

O kadar kolay oluyor mu tam bilmiyorum ama paran varsa özel hastanede izin çıkartıp sağlık durumu uygun değil diye gitmeyen çok fazla insan varmış

Net

-Mış

Rose

Evt okuduğum kadarıyla öyle bizzat şahit olmadığım için öyle dedim

Jungkook'un Tavşan Dişleri

Aslında arkadaş haksız sayılmaz. Bizim ülkemizde bir dönem çürük raporu denen bir şey vardı. Genelde heyetin onayından geçmesi lazımdı. Alınması zordu ama sağlam, eli kolu uzun bir tanıdığı olan sağlık sorunu olmamasına rağmen çıkartabiliyordu. Bu sayede şartlı askerlik yapılıyordu veya hiç yapılmıyordu. Şimdi bedelli vs. geldi, askerlik süresi kısaldı derken kimse eskisi gibi bu işle pek uğraşmıyor ama Kore’de de bunun olması mümkün gibi geldi. 2 yıl askerlik konu olunca, torpili olan adamın yaptırması ihtimal dahilinde.

Net

Korede bunun olmasının mümkün olmadığını şu haberden anlayabilirsiniz mümkün olsa hükumetin bayıldığı btse 7 rapor verir siyirirlardi

Jungkook'un Tavşan Dişleri

Bu dikkat çeken bir şey olur. Kimse bunu göze alıp imajını yerle bir etmez. 7’sine birden bunu yapmak unutulmaz bir skandal olur. Yoo Steve diye birinin olayını bile hâlâ hatırlıyorlar baksana. BTS’e böyle bir şey yapsalar hiçbir zaman unutulmaz. Yani ben de bilmiyorum olup olmadığını Kore’de ama mantıken imkânsız gelmedi. Ciddi sağlık sorunu olan birini askere almayacaklarına göre bu raporu çıkaranların olması ihtimal dahilinde. Kore dürüst veya pembe bir ülke değil. Niye sana imkânsız geldi ki?

Rose

Aşağıda da bi arkadaşa da dedim idoller çok göz önünde yapamazlar böyle bi şeyi hele BTS için imkansız gibi bi şey ama diğer türlü köklü bi aileden gelip parası olup yapanların sayısı hiç de az değil

plowi

O olayın öyle kolay olduğunu düşünmüyorum, çok çok ileri derecede bir şey olacak ki muaf olunabilsin. Mesela birçok idol var bizzat bölüğe girmese de kamu hizmeti yapıyorlar ve onun süresi çok daha uzun oluyor.

Rose

Evt kolay değil zaten bende onu dedim ama eğer gerçekten arkası sağlamsa gitmeyen var idoller bunu yapamaz çünkü çok göz önündeler ama gerçekten sağlık sorunu olan idoller bi süre askerliği yapıp sonra kamu hizmetinde falan çalışıyor

moonchild

Kriter eskiden liyakat nişanıydı. Sonra başka kuruluşlar vs. bunu genç yaşta yapmak zordur demişlerdi. Bu üçüne düşürmüşler belli ki.

moonchild

Amerika piyasası bir numaralı müzik pazarı sonra japonya ve avrupa geliyor ve japonya daha izole olduğu için globali etkileme konusunda avrupanın da gerisinde gibi pratikte. Türkiyede kalmayıp yurt dışında faaliyet gösterse çok daha ilgi görecek şarkıcılarımız da vardı bizim.

Idontknow

Kore iç meselesinde Abd kriteri mi kdkdkdkskdmsms Konudan bağımsız ama bu Korelilerin Abd’yi tanrı gibi görmesi ne olacak ya

Betty

Bu konu sıktı gerçekten. Zaten bizde neyi tartışıyoruz anlamıyorum Koreli bile değiliz. Ben sadece sonuç ne olursa olsun bu konunun kapanmasını istiyorum çünkü yıllardır aynı şey konuşuluyor ama illa fikir belirtmem gerekirse askere gitmeleri korenin zararına olcak ama yine de gitmeliler çünkü gitmezlerse koreliler bunu asla unutmaz en ufak olayda yüzlerine çarparlar bu tepkileri göze alabiliyorlarsa gitmesinler. Ayrıca koskoca bir devletin askerlik kriteri için başka bir ülkenin ödül törenini kriter alması gerçekten çok saçmaa

Last edited 1 ay önce by Betty
Annasavedyou

İlk çevirinin ikinci yorumuna katılıyorum. Şu an liyakat nişanı kazanmış olmanın verdiği bir hak ile Seokjin bu yılın sonuna kadar erteleme hakkına sahip. Bunun o zaman konuşulması daha mantıklı değil mi? Sonuçta henüz vakti gelmedi.

koniçiva

Bence boşuna bekliyorlar gitmezseler acayip linçlenirler. Yeterince belli oluyor zaten.

koniçiva

Ki gidene kadar içerik kaydedebilirler ve askerdeyken yayınlanabilir. Yani çaylak bi grup değil ki bu şovlara çıkmaları gereksin.

hammurabi

Amerikanın üstünlüğü nedir? O zaman Japonyada devrim yapan TVXQ neden askere gitti? Ya da Çinde devrim yapan EXO? Amerikanın diğer ülkere göre üstünlük mü tanınıyor? Bu kadar da köle olunmaz be Amerikaya.. BTS askere gitmeli

off sıktınız ama

hani dünyanın en büyük ekonomisine sahip ve müzik sektörü 1 numara ya amerikanın?

Aycik 🦭

Normalde kriter liyakat nişanıydı. Şirketler genç yaşta kazanılması çok zor olduğu için buna itiraz ettiler ve kriterler değiştirildi. Bence kriterler içinde ilk sırada onun olması gerekiyordu 🤷🏻‍♀️ çünkü ülkeye büyük katkı sağlayan isimlere verilen bir şey. Sadece grammy, billboard vs etkilememeli bence. Şu an askerliklerini kısa sürede yapıp dönmeleri için yasa önerisinde bulunmuşlar. Nisan bitmeden tüm her şey açığa kavuşacak sanırım. Birde kore eğer uluslar arası sisteme geçerse jinin liyakat nişanı sayeseinde 1 yılı daha olacak. Eğer ki kore yaş sistemini değiştirmezse ve bu kısa süreli askerlik onaylanmazsa meclis şirkete askere gelsinler belgesini yollarlar ona görede hazırlık yapılır artık. Çünkü… Read more »

Aycik 🦭

Futbolcu Son Heung-min normalde askerlik yapması gerekiyormuş ama asya oyunlarında madalya getirmiş. O yüzden askerliğini 3 haftaya düşürmüşler. Bangtana bu tarz bir şey yapabilirler gibi ama aşırı arafta kalıyor. Ne olacağını merakla bekliyorum 🧍🏻‍♀️

Last edited 1 ay önce by Aycik 🦭
Ruya613

Bu tarz bir şey yapmaları için madalya getirmeleri lazım

Aycik 🦭

İşte liyakat nişanları var. Devlet tarafından çok seçkin kişilere veriliyor. Bu kriter olarak kullanılırsa bu kısa süreli askerliği yapabilirler.

autumn carter

kendi verdikleri vergilerle ülkeye kore havayollarından daha çok katkı yapan btsin ülke için ekonomik katkısını bir tutmaları…..koreliler şaşırtmıyor

2min

Haklı olmayı yada olmamayı bi kenara bırakırsak yabancı medyanın bts gibi bi grubun zirve döneminde askerliğe gidip kariyerini açığa almasına şaşıracağını düşünüyorum çünkü başka bi bts olmama ihtimali var ve Amerikanın ırkçılık yapmasına engel olan popülerlikleri geçerse yine Amerikanın ekmeğine yağ sürmüş olacaklar çünkü Amerika zaten son noktaya gelene kadar ödül vermemek için çırpınıyor. Eğer gidip de popülerliklerini kaybederlerse kore kendi ayağına sıkmış olacak

Kpop

BTS kültürel liyakat nişanı almış bir grup ve ülkesini Diplomatik pasaport ile uluslararası alanda birleşmiş milletler de temsil etti. Hala UNICEF ile devam eden endviolence kampanyası var vs. Ve ciddi anlamda ülkenin gayri safi milli hasılasına etki eden bir ekonomik kazançları var ,bunlar neden konuşulmuyor.

Jungkook'un Tavşan Dişleri

Yayımlanan son makaleye göre 1.7 trilyon won yıllık olarak Kore ekonomisine BTS sayesinde giriyormuş. Kore meclisinin bu kadar götünü yırtmasını anlıyorum, BTS ciddi bir gelir kaynağı ancak 1.5 yıl BTS gibi bir grup için pek bir şey kaybettirmez şayet hepsi aynı anda giderse. Ben gitmelerinden yanayım çünkü gitmezlerse çok linç yiyecekler. Muhaf olmayı hak ettiklerini düşünüyorum, sonuçta sporcular da kendileri için çabalıyorlar. Ne olursa olsun herkes ilk olarak kendi kariyerini sonra ülkesini düşünür. Bu yüzden yok onlar kendi kariyerini düşünüyor, çok para kazanıyor diye eziklemek mantıksız. Sporcular da aynı şeyi yapıyor sonuçta değil mi? BTS, Kore’nin prestijini Güney Kore sporcularından… Read more »

Jungkook'un Tavşan Dişleri

Ayrıca, Chaebollerin örnek gösterilmesi de saçma. Chaeboller askere gidiyor diye şirketleri de askere gitmiyor lol. Genelde Kore’deki şirketlerin aile şirketi oluğunu hesaba katarsak, biri gitse bile işlerle ilgilenecek başkası olur. CEO’ları olabiliyor. Ayrıca Chaeboller ülkeye turist çekip, ülkenin kültürünü de tanıtmıyor. Samsung kendi telefonunu satıyor, bunu yaparken Kore kültürünü tanıtmak gibi bir dertleri de yok. İki şeyi karşılaştırmak max netizen zekâsı. Hiç şaşırmadım.

Last edited 1 ay önce by Jungkook'un Tavşan Dişleri
Kpop

En mantıklı yorum, BTS ülkeye büyük bir turist kitlesi çekiyor ,millet BTS in klip çekimi yaptığı yerlere gidiyor , insanlar BTS in konser verdiği yerlerdeki esnafla konuşsa gerek yurt içi gerekse yurt dışı ne kadar çok kar ettiklerini anlar ,kaldı ki veriler ortada. Aileden zengin şirket çocukları içinde kimse o şirketin ürününü almıyor,halkta ,yabancı insanlar da o zengin şriket çocuklarını tanımıyor ,onlar askere gidince aynı şekilde şirket işi dönüyor , BTS içinse durum farklı , elbette yedisinin aynı anda askere gitmesi onlara pek bir şey kaybettirmez , ARMY de askere gitmiyor ,ama hükümet sürekli gelen büyük kârın da birazcık bile… Read more »

itscare

bu çaba ne abi ikişer ikişer gönderin, gitmeden de olmadıkları süreler için bir kaç içerik çekin askerlik süresinde yayınlarsınız teker teker, kazanırsınız paranızı. ülkenin derdine bak @mk önce sarhoşken taciz tecavüzün legal olmasını ya da gizlice çekilen kadın görüntüleri üzerinde çalışın bence. bir türkiye olamaz ama bu korenin de asıl sorunlar yerine m@l m@l şeyler için yaptırım yapması sıktı artık.

Hanna

Aslında devlet sadece BTS e muafiyet verecekti ama kolları uzun olan diğer bilinen şirketler işin içine girince ortalık karmaşıklaştı temelde bu sorunların bu kadar uzaması diğer şirketlerin suçu BTS muaf olan sporcular seviyesinde ve muafiyet kriterlerine uyuyor daha önce bazı kriterler sunulmuştu ve o kriterlere göre muaf olması kadar doğal bir şey yok! Ama önündeki tek engel ve en önemlisi tabii ki de idol grubu olmaları! Ve bildiğiniz gibi ülkede bunlardan bolca var! Suç BTS de değil! Bu aptal netizenler okları sırf popüler diye onlara doğrultuyor ama esas çirkinlik yapan diğer şirketlerin önerileri ve devletin hala bi karara varmış olmaması… Read more »

öylesine

Yani gitmek istemeseler bile haklı buluyorum 2 sene biraz fazla değil mi şu an kariyerleri için çok önemli noktadalar. Üyeler gitmek istediklerini söylediler ama onların dışında herkes ne hikmetse fikrini beyan ediyor bu durum sıkıcı olmaya başlandı

Rain

muafiyet için amerikan ödüllerinin temel alınması biraz saçma bence daha çok ülkeye kattıkları değer önemli ki bts bunu fazlası ile yapıyorlar verdiğiz tüm örnekler ve diğer sanatçılar asla bts seviyesinde değil bunu kabullenin artık şöyle küçük bir örnek vereyim olimpiyatta altın madalya kazanan birinin ekonomiye katkısı 259 milyon won iken bts’in tek billboard birinciliklerinin ekonomiye etkisi 1.7 trilyon won ve standart diye belirlediğiniz olimpiyatta ülkeyi ziyaret edenlerin sayısı 280k iken bts sadece gangnam da performans sergilediği için180k insan ziyaret ediyor bu liste uzayıp gider ve hala bts’i birileri ile kıyaslamaya devam ediyorsunuz

army

Ünlü palyaço mu BTS bizim ülkeden olsa heryerde overdim onları ne diyo bunlar ayrıca sanki askerden kaciyolar gibi hadi hemen askere gidin tavırları dur bı abicim zamanları gelsin giderler

Treasure seviyorum

Zamanları gelsin giderler??? Daha kaç yıl erteliyecek sor jin uppana

Havuçlu Tarçınlı Kek

2 yıl askerlik bts gibi kitlesi sağlam bir gruba hiçbir şey kaybettirmez, ama askerliğe gitmemeleri birçok şey kaybettirir diye düşünüyorum. Bts dünyada ne kadar ünlü olursa olsun anavatanları kore. Hem kendi ülkelerinde saygınlık kazanmaları hem bugüne kadar gösterdikleri “elbette cagirirlarsa gideriz” imaji hem de vicdani rahatlık açısından vatani görevlerini yapmaları yerinde olur. Hatta çağrılmayı beklemek yerine bugüne kadar gitselerdi keşke. Ben koreli değilim ve elbette muafiyet kararı çıkarsa yine tarafsız kalirim çünkü beni ilgilendirmez, ama düşüncem bu şekilde.

ParkSıla

İki ucu kirli değnek yani. Gitseler bir dert gitmeseler bir dert. Ortası olarak sadece bir yıl askere gidip gelsinler bence yoksa çok baş şişiriyosunuz be koreli netizenler.

fiona

la yeter gonderiyosaniz gonderin

lw4ngj1

her konuda fikriniz olmasa keşke, insanların iç sorunlarına bile müdahil olup yorum yapmaya bayılıyorsunuz. bts’in muafiyet alması çok yerinde bir hareket olur fakat onlar da bunu istemiyor zaten kaldı ki bu işin peşinden koşan ve habire gündeme getiren şirketmiş gibi bilgisiz yorumlar yapmanız komik, bu olayı sürekli gündem haline getiren zaten Kore hükümeti. açık bir şekilde bts’in askere gitmemesini istiyorlar çünkü askerlik çok uzun sürüyor ve hepsi gidip gelene kadar kendi ekonomik değerlerini düşürmüş olacaklar ülke şuan bts’in ülkeye çektiği turist sayısının farkında ki bu derece önemli bir olayda bile muafiyet hakkı tanıyorlar. yaklaşık 3 senedir bu olay gündeme gelip… Read more »

Lala

Bana bu olay çok komik geliyor.Sürekli Türkiye ile kıyasladığım için sanırım.Milli savunma bakanı yard.açıklama falan yapmış meclis toplanmış.Türkiye’de olsa nasıl olurdu diye düşünmekten kendimi alamıyorum.Hem korelilerin bu kadar dertsiz olmasına hemde bizim bu kadar dert ve tasamızın olmasına üzülüyorum.

off sıktınız ama

bizde de zamanında tarkan yüzünden bazı değişiklikler yapıldı diye biliyorum

Swag

Şu mantığı kuramamaları beni çok şaşırtıyor. Bu yedi insan askere gitti diye ülke kurtulmayacak ama kalırlarsa ülkeyi tanıtmaya ve yarar sağlamaya devam edecekler. Mantıklı olan ikincisi. Ama bakarsanız yorumlardaki çoğunluk duygusal kararlar veriyorlar. Ben askere gittim o zaman sen de git mantığı. Hem BTS i askere çağırmadılar. Ne bekliyorlar zorla biz gideceğiz diye kapılarına mı dayansınlar. Artık meclis kararını versin ve sevinen sevinsin üzülen üzülsün. Şu meseleden bıktım usandım.

Xyz

Amerika’da şu an bir k-pop dalgası var baş mimarı da malum BTS, Kore istiyor ki işte bu kültür dalgası ellerinden gitmesin hadi diyelim diğer başkan Bighit’e yakındı (hani öyle savunuyorsunuz ya arada) peki bu yeni seçilenler ? Onlar da aynı şeyi yapmaya çalışıyor BTS’i askere gönderirsek bu dalganın önünü keseriz diye düşünüyorlar bence kültürel hatta onun getirdiği ekonomik etki gibi çıkarları olmasa hükümetin taşın altına elini sokacağını düşünmüyorum şahsen.

Last edited 1 ay önce by Xyz
Idontknow

Şimdi konuyla alakalı bir yorum yapayım az önce konudan bağımsızdı. Emin olun muafiyet kararı sadece BTS ile sınırlı olmayacaktır. Bunun arkasında bir çok şirketin işbirliği ve baskısı olduğunu düşünüyorum. Şirketler içinde sıkıntılı bir nokta çünkü. Tek grubu olup başarılı olan şirketlerden tutun tek üyesi başarılı olan şirketlere kadar herkesin ortak sorunu 2 yıl askerlik. Ya askerlik süresinin kısaltılmasına gidilecek ya da konan şartlar ne olursa olsun şirketler bunu sağlamak için para dökecek. Yani verilecek muafiyet kararı kpop şirketleri için bir dönüm noktası olacak. Bu karar için ilk öne sürülen grup BTS oldu. İlkmekte tek bir sökük tüm örgüyü söker yani… Read more »

Treasure seviyorum

Neden böyle tartişmalar genelde bts hakkında çıkıyor??? Yani askerlik herkesin yapması gereken vatanı bir görev.Bazı istisnalar dışında(bts bu istisnalardan biri değil) yani tartışılması çok saçma nice gruplar sporcular gitti askere kimsenin de fanlarının hayır lütfen askere gitmesinler diye ağladığını görmedim(tabi ki herkes böyle değil ama malum kitlenin daha fazla olduğunu hepimiz biliyoruz). Bence bunun tartışılması bile saçma yaşları geldiyse ve diğer şeyler tamamsa gitmek zorundalar.
Hem grammy ne alaka?

Treasure seviyorum

Fanlara sorsan grammy btsin umrunda değil ama konu askerlik olunca ama onlar grammye aday oldular diye ağlarlar

sadece düşüncelerimi söylüyorum

Şu onları anlıyorum diyen yorum baya üzücü ya bence muafiyeti falan bırakıp direkt şu askerliğe çare bulmaları gerekiyo mis gibi paralı asker yetiştirin işte abi?? Olaya nerden baksan elinde kalıyo yani hem böyle kökten halletmiş olurlar zaten belli ki btsi de orduya çağırmaya niyetleri falan yok baştan vermişler kararlarını

Shelly

Twtda meclisin 4 haftalık eğitim alınacağına karar verdiğine dair haberler yapılıyor. Orta yolu bulmaya çalışmışlar gibi ama garip bir karar olmuş. Hani bu kadar para kazandırdılar 2 yıl alıkoyamayız adamları ama hadi sizin hatrınıza 1 ay gitsinler der gibi

truthhurts

4 hafta temel eğitim alacakları söyleniyor 2 yıl yerine liyakat nişanları var bu yüzden bunu sağlayabilirler.En mantıklısı bu.Eğer bu olmayacaksa da hyung linenın hepsi birlikte gitsin o sırada da maknae line grup için promo yapsın sonra da maknae line gider daha hızlı birleşirler.Bence uzun dönem olursa hepsinin aynı anda gitmesi büyük risk

akina

askerlikten muaf etme kriterleri de halamın bıyığı olsa amcam olur misali… neyse gerçekten milliyetçi bir koreli bts’in askere gitmesini istemez salak değilse. askerde ülkeye verecekleri hizmetin on katını sahnede veriyorlar şu an. bts sayesinde koreyle tanışan, korece öğrenen, kore dizilerine saran milyonlar vardır. bir konser verseler konser verdikleri il kalkınıyor. ha konu eşitlik, adaletse orasını ben bilemem. zaten mis gibi kız grupları dururken erkek gruplarını stanlemiyorum, kafam rahat. herkese tavsiye ederim gençler

yeji

sen bensin tamamen 10/10 yorum

akame

Bts askere gitmezse bu büyük bir adaletsizlik olur. Öncelikle kpopda devrim niteliğinde milyonlar satıp kpop sektörünün yayılmasında öncü gruplar askere gitmişken sırf amerika pazarında etkili olup amerika da ödül almış grup için yasayı değiştirmek ne vatanseverlikden ne de o gruba duyulan hayranlık ötürü verilmiş bir şey olmaz arkadaşlar. Bu toz pembe rüyadan uyanın lütfen. Bu hybenin tamamen bts askere gidince global pazarının en az 2 yıl boş kalacağından istediği projeleri gerçekleştiremeyeceğinden korkması sonucu askere göndermemek için verdiği mücadele. Bts elbette tanınmış başarılı bir grup ama tek başınada kpopu yayan bir grup değil. Belki yeni fan olmuş gruplar 2015 sonrası fanlar… Read more »

Liz

Demek ki bu gruplarin basardigi seyler onlara muafiyet vermeli miyiz sorusunu gundeme getirecek kadar buyuk degilmis. Asil bts diger idollerle ayni muameleyi gorurse onlara haksizlik olur. Neyse 1 aylik temel egitim alip donmeleri mecliste tartisiliyormus. Umarim oyle olur. Hem gitmis de oluyorlar. Bu sekilde kimse kusmez. Korede ulku ocaklari varsa alsinlar sizi ya. Korede bu kadar kore milliyetcisi bulamazlar jsjdkdld

akame

O gruplar olmasaydı şu an kpop yayılmamış olurdu. Rekorlar kırıp sektöre adını vurmuş gruplara btsle karşılaştırılamazlar demen senin tarafçı bir tutuma sahip olduğunu belli ediyor zaten. Kore akıl almaz bir ülkeydi her gün daha fazla şaşırtıyor bizi. Askerlik mevzusunu yabancı bir ülkenin ödül törenine bağlamaları böyle bir şey anca koreden çıkardı zaten. Bir aylık eğitim mi alırlar iki yıl mı giderler ya da gitmezler mi umrumda değil umrumda olan eşitlik ve gruplar arası adalet. Bu da zor görünüyor tabi..

Rosiearevkl

Sıktı artık şu mesela. BTS de zarar görüyor dedikodular yüzünden

tifosi48

para konusunun kriter olarak kabul edilmesi büyük hata bts ömürleri boyunca en populer grup olsalar bile samsung-lg kadar ülkelerine döviz sokamazlar,gelecekte x bir koreli yazılım şirketi kurar paranın içinden geçer sonra ben bts gibi muafiyet istiyorum dese ve dava açsa ne olacak ,kore hükümeti bedelli tarzı yasa çıkarsın x para ödeyen temel 4 haftalık askerlik yapıp yoluna devam etsin ,

Efsa

BTS i askere göndermek aptallık. Ama Grammy falan da alakasız liyakat nişanı şartı koyun olsun bitsin. Hangi dalda olursa olsun liyakat nişanı alabilir. Hem de Kore kendi veriyor. Ayrıca halk da dahil 18 ay askerlik çok fazla ve absürt bir süre. 12 aya düşürülmeli sanki ülkede savaş var insanları rahat bırakın. Bedelli bile yok aşırı saçma.

jeyan

Kendi ülkenin güvenlik görevini amerikan muzik listelerine göre belirlemeleri amerikanin kopekleri olduklarinin kaniti hahahsj “sen bu hafta billboard 3.su olmussun kardesim uzulme 1.olmayi bekle gitmezsin belki” gibi konusmalar gecicek resmen komedi

Sappho

Askerlik kimse için zorunlu olmamalı ama bunu tartışmaya açmak bile imkansız.

İnci

Son şarkılarında neredeyse korece kelime yoktu vatani hiç bir görev yapmıyorlar maalesef. Bunu sadece BTS için değil tüm kpop grupları için söylüyorum a-pop özentiliği yapıp, ünlü olup ayrıcalıklı olmayı beklemek diğer askerlik yapanlara büyük haksızlık. Hiç bir kültürü yaydıklarını düşünmüyorum. Squid Game de çok ünlü bi dizi oldu o zaman tüm oyunculara da bişi yapılsın. Saçma bir anlayış. Amerika da ünlü oldu diye birini/birilerini ayrıcalıklı saymak ülke adına çok utanç verici bi durum bence.

Aycik 🦭

Knk son şarkıları my universe. Çocukların partları korece. İnglizce tekliler için diyorsan onlar adı üstünde ingilizce. En son be diye albüm çıktı dynamite hariç albümdeki bütün şarkılar korece. Ne yaşıyorsun sen acaba? Hiçbir kültürü yaymadılar diyorsunda kore turizm organizasyonu bangtanla anlaşma yaptı konser alanında kore kültürü olan hanbok satışı yapıldı. Ülkenin turizm başkanı başka ülkeyi ziyaret ettiğinde bangtan albümü hediye ediyor o derece. Ülkeye katkılarından ve kültürü yaydıkları için liyakat nişanı verildi onlara ama gelip kültür yaydıklarını düşünmüyorum diyorsun 🧍🏻‍♀️ komik olmuş biraz.

Last edited 1 ay önce by Aycik 🦭

Yeni Yazılar

170
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x