Benzer Yazılar

[THEQOO] Taeyong’un geçmişte söylediği şey zorbalık sayılır mı?

[THEQOO] Taeyong'un geçmişte söylediği şey zorbalık sayılır mı?

Taeyong: Hul (kızın adı). Fotoğrafta 10 kişi var ama ben 13 kişi görüyorum

Mağdur (hakkında konuştuğu kız) yorum yapmadı

1. 10 kişi var ama 13 kişi görüyorum diye yorum yapan ilk kişi Taeyong. Kız şişman olduğu için o kızın 4 kişi gibi gördüğünü söyledi.

2. Kurbağa fotoğraflı kişi = “4 kızı dövmek istiyorum” diyor

3. Cevabın altındaki kişi = “ㅋㅋㅋ katılıyorum”

4. Son yorum ise tombul kızın “patron” gibi göründüğünü söylüyor, ellerini cebine koyup poz vererek çok güçlü göründüğü için

Bahsedilen kız öğrenci hiç yorum yapmamış
Bunu Taeyong başlatmış ve başka öğrenciler ona katılmış 

Bu zorbalık sayılmaz diye Taeyong’u çok savunan gördüğüm için sizin fikrinizi soruyorum

1. Ben o kız öğrenci olsam çok korkar ve iğrenirdim

2. Bir tanesi kızı dövmek istiyorum demiş ve siz bunu zorbalık saymıyorsunuz ha?

3. Bu zorbalık değilse nedir?

4. Sınıfının chatinde bu kadar açık konuşabiliyorsa gerçek hayatta nasıl davrandığını düşünün..

5. Taeyong’u savunan hayranlar, PDF toplamayı bırakabilirsiniz artık ^^

6. Taeyong hayranları artık PDF toplayamayacak gibi duruyor

7. Bu okul zorbalığı değilse nedir? 4 kişi internette böyle konuşuyorsa gerçek hayatta ne yapıyorlardı hayal edin

8. Bu ayrıca siber zorbalık değil mi?

9. Hayranlar niye nefret yorumları için dava açmaya çalışıyor? Bu zorbalık işte

10. Umarım grubundan atılır

 

Kaynak: Pannchoa

52 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Eyenur

Şimdi çıkar “o zaman çocuktum. Bunların kötü davranış olduğunu bilmiyordum. Şimdi çok pişmanım” der.
Zamanında biz de çocuktuk ama gidip birinin dış görünüşüyle dalga geçip zorbalık yapmadık.

Mustesna

bunun yetiştiğin toplum ve çevre ile bir bağlantısı olduğunu anlatayım kısaca sana, bir sosyolog olarak. türk toplumunda çocuklar, eğer ailesinden ya da yakın arkadaşlarından insanların dış görünüşlerine karşı tavır sergilendiğini görmediyse gidip okulda kilolu olan ya da dış görünüşü farklı olan biri ile dalga geçmez. ama koreliler maalesef toplum olarak bu konuda bizden farklılar güzellik standartlarına uymayınca hemen dalga geçmeye başlıyorlar. taeyong böyle bir toplumda yaşayan biri ve bildiğim kadarıyla ablası da çok kolay bir insan değilmiş yani aile açısından da bilinçli bir şekilde yetiştirilmemiş psikolojik sorunları olan bir çocuktu ve o böyle bir yorum yapar. yani biz ve kore… Read more »

Eyenur

Hadi diyelim toplumu yüzünden böyle yetişti diğer idollerin neden böyle skandalı çıkmadı?? Onlar da o toplumdan değil mi?? Saçma bir savunma.

Mustesna

böyle sıkandalının çıkması da doğumla gelen belli bir kişiliğin ve ailenin yetiştirme tarzının etkisi vardır. diğer idollerin skandalının çıkmaması bu tarz düşüncelere sahip olmadıkları anlamına gelmez.

cahillikten çık

bi şimdiki aklınla yıllar önceki aklını bir karşılaştır bakalım aynı şeyi mi düşünüyorsun? düşünceler değişebilir. bunu anlayacak kadar aklın varsa tabii

Tori

Oturdum oppam yapmazcıları bekliyorum

Ayla

Bahsedilen çocuk kim tanımıyorum fakat hepimizin bildiği bir şey değil mi bunların tek derdinin insanların güzel , çirkin , zayıf veya şişman olması . Sürekli burada birilerinin dış görünüşüne hakaretler yağdıran insanların yorumlarını okumadık mı ? Böyle bir şey için birini eleştirecek en son kişiler bu netizenler . Aynı bokun laciverti neticesinde hepsi . Siz de idolleri öyle melek falan sanmayın sonuçta geldikleri kültür , toplum belli . Ülkede zorbalık almış başını gidiyorken bu insanların yalnızca ünlü olmayanlar olduğunu mu sanıyorsunuz ? Şu yorumları yazanların yüzde 99’unun başka kişilere aynısını yaptığına eminim . Şimdi burada kimi onu savunacak kimi kötüleyecek… Read more »

Jean-Baptiste

Yorumlara bir ödül verilse bu oscar alırdı. O kadar haklısın ki

Yaren

Yaşamayan anlamaz belki yaşayan kadar. Ben de aynı sorunu yaşamıştım. 9.sınıfken sınıf defterlerini topluyodum. dersine girdiğim 12. sınıflardan bir erkek öğrenci bana bu abla kim 13. sınıf mu demişti:d kulağa komik geliyor değil mi? Tüm sınıf bana gülerken ben de olduğum yerde utanarak kalakaldım. Yaşadığım tek şey bu değil tabiki dahası var ama bu sadece bi örnek. O psikolojiyi yaşamayan anlamaz. İntihar bile etmek gelir içinden. Bu tür insanları böyle pohpohlamak çok yanlış çünkü onlar sadece egolarını başkaları üzerinden tatmin etmeye çalışan İNsanlar:) Aptal hayranlar yaşamadan öğrenmez o yüzden salın

:D?

Artık şaşırtmıyor. : )

gezegentozu

Azıcık empati yapın ya facebook grubuna okulda bilmem ne haftasında çekindiğiniz grup fotoğrafını attılar sınıfın popüler çocuğu da gelip direkt isminizi yazıp size haraket etti. Ona özenen sınıf arkadaşlarınız da öyle poz mu verilir, dövesim geldi tipe bak djdndh tarzı yorumlar yazdılar. Sonra da tüm bu insanlarla 4 yıl aynı yerde 8-10 saat bulunmak zorunda olduğunuzu düşünün. Aptal hayranları kanıt kanıt diye ağlamaya son vermeli çünkü skandalın başlarında SM gibi bir şirkete isterseniz iftira yanlış haber için dava açabilirsiniz korkmuyorum çünkü söylediğim her şey doğru diyen mağdurlar vardı ve gördüğünüz gibi bazıların sabrı taşıp kanıtları ortaya seriyor.

minlep

bu olay lise zamanı olduysa kimse bu idolu savunmasın.lise vakti neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayacak zekada değilsen özel eğitime ihtiyacın var demektir

starlight

ortaokul diye biliyorum.

Suna

12-13 yaşındaydı.

deatheater

Siz aklı başında bir insan olmuşsunuz, tebrik ederim. Ama kusura bakmayın herkes sizin gibi yetişmiyor. 7. 8. sınıfta görmüş geçirmiş 50likler gibi davranmayan birçok ÇOCUK var.

May

Dış görünüş… İşte bu çok kaba. Ben de vücuduma çok takıntılı olduğum için olayı çok iyi anladım, kız için çok üzüldüm. Bana denseydi ağlardım. Artık bir şey demeye gerek kalmadı.

Sunshine

Bir kıza kilosu yüzünden hakaret edip sonrasında da binlerce kızın ona fanlık yaptığı bir sektöre girmek mi… Ne bileyim ben hayran buluşmalarına falan giden bir fan olsam şu noktadan sonra benim hakkımda da böyle düşünüp arkadamdan dalga geçer mi diye kendimi yerdim sanırım. Büyük ihtimalle bunun öncesinde onunla karşılaşan fanlar da şu an böyle düşünüyordur.

Kang Daniel JJANG

Hayal kırıklığı

Jean-Baptiste

Sevdiğim bir idolden daha vazgeçiyorum

Gizeö

Zamanında bende tipim yüzünden zorbalığa maruz kaldım . Servisteki ve sınıfımdaki arkadaşlarımdan uğradığım zorbalık kadar beni etkileyen çok az şey olmuştur. Hala etkisinden çıkamadığım bir travma benim için . O yüzden lütfen Taeyong ‘un yazdığı şeyi küçümseyip oppam yapmaz demeyin ya da o yaşlarda olur da demeyin . Çünkü biz de o yaşlarda olduk ama yanlış olduğunu da ayırt edebildik . Belki o yazanlar bazılarınız için ne kadar normal olsa da o kız için seneler sürecek ve hayatında kötü bir anı olarak kalacak bir travmatik olay . Kendimden biliyorum ..

Exovelvet

Ben 3.siniftan 6. Sinifa kadar kilolu bir cocuktum ergenlikle birlikte kilo almayı bıraktım ve suan ideal kilomdayim ve kilo alicam şeklinde takıntim var. Liseye geçerken gayet normal olmama rağmen bir çocuğun bana şişman demesi yüzünden ki bu cocugu tanimiyordum bile evde sürekli bir şey yemeyeceğim diye ailemle kavga ediyordum(14 yasinda oluyorum burada) Allah’tan kendime yememe gibi bir kötülük yapmadım.Ama o yaşlarda insan kotu şeyler yapmayı düşünebiliyor insanların konuşmalarından dolayı. En yakın arkadaşların bile bazen bu konuda patavatsız olunca daha da kötüleşiyor. O yüzden yaşınız kaç olursa olsun insanların kilolarina laf etmeyin. En aldırmayan insan bile aslında üzülür

Bluewh

Bunu da savunmayın artık.Biri size böyle davransa ne yapacağınızı düşünün.Çok onur kırıcı ve savunulacak bi tarafı yok.Taeyong’un kötü kişilik dedikodularına daha önce hiç inanmamıştım grup içinde üyelerle iyi anlaşıyor diye ama doğruymuş,şimdi düzeldimi rol mu yapıyor bilemem ama geçmişte karakterinin kötü olduğu açık.

hunforlay

Taeyong: Hul (kızın adı). Fotoğrafta 10 kişi var ama ben 13 kişi görüyorum

Mağdur (hakkında konuştuğu kız) yorum yapmadı

buna çok üzüldüm yazık ya yazık

starlight

ortaokuldayken oluyor bu sanırım. 2009da yani 10 sene önce yazmış. taeyong 95li, yazdığında da 14 yaşında. şu an 24 yaşında. ki predebut fotolarından da görüldüğü üzere o dönem şişman bir çocukmuş. şimdi herkes biz o zamanlar iyi çocuklardık yazacak ama biz iyiyiz diye kötü olan insanları anlamayacağız diye bir şey yok. ben 14 yaşımda neler yaptığımı, kişiliğimin nasıl olduğunu bile unuttum. kpop takip eden insanların yaşı küçük olduğu için bu olayı anlamıyorlar sanki, olgun bir bakış gerekiyor. 25 yaşında bir öğretmen olarak ve etrafımda çok fazla böyle öğrencilerim olduğunu bilerek yazıyorum bunları. kore gibi bir estetik yargıların hüküm sürdüğü yerdesin,… Read more »

Mustesna

👏👏👏

exit sign

BU YENİ BİR OLAY DEĞİL ARKADAŞLAR. NCT İLE İÇLİ DIŞLI OLMAYA BAŞLADIĞIM ZAMANLARDA Kİ İKİ ÜÇ SENE OLDU, YABANCI SİTELERDEN DÜŞMÜŞTÜ ÖNÜME ŞU YUKARIDAKİ YAZIŞMALAR. ÖNCE SEVİMLİ ENERJİK DÜŞÜNCELİ TAEYONG’UN BÖYLE BİR ŞEY YAPMIŞ OLMASI, SONRA DA BÖYLE BİR ŞEY YAPMIŞ OLMASINA RAĞMEN LİDER POZİSYONUNDA OLMASI, SM İN ISRARLA ONU DESTEKLEMESİ BENİ ŞAŞIRTMIŞTI. FAKAT SONRA BUNLARIN TAEYONG HENÜZ 14 YAŞINDAYKEN YAŞANDIĞINI ÖĞRENDİM VE KENDİ 14 YAŞIMA DÖNDÜM Kİ ÇOK UZAK DEĞİLDİ 🙂 BEN DE ZORBAYLA UĞRAŞMIŞTIM HEM DE YANİ NE ZORBA. ŞİŞMAN DEĞİLDİM, ÇİRKİN DE DEĞİLDİM AMA İŞTE ERGENLİK SİVİLCELERİM MALZEME OLMUŞTU. O ZAMANLAR ÇOK ÜZÜLDÜM, AĞLADIM BELKİ AMA SONRA… Read more »

Betül

İğreniyorum bu tarz mahluklardan!

seulrene

14 yaşında böyle şeyler söylüyorsan çocuktum diye geçiştiremezsin, doğruyla yanlışın ayrılabileceğini bir yaş.

Elif

Daha önce de çıkan dolandırıcılık mevzusu yüzünden özür dilemişti Taeyong.O zamanlar çok savunmuştum onu ama malesef bir insan asla değişmiyor.Şu an güzel bir hayat yaşıyor ve tüm bunların umrunda bile olmadığından eminim yine bir özür diler konu kapanır ama geçmişi değiştiremez . Ve SM herşeye rağmen Taeyongu neden bu kadar pohpohluyor hiç bir fikrim yok

whotrynakillme

berbat bi kişilik

SeulgiWendy

Umarım bu yorumları yapanlar içtendir ve kendileri böyle şeyler yapmıyordur bak siber zorbalık demişler çünkü RV kızlarına sürekli cüce ithamında bulunuyorlar Yeri’ye yaptıkları yorumlardan bahsetmiyorum bile netizenlerin bu kadar duyarlı olduklarını bilmiyordum.

Mustesna

ısıtıp ısıtıp daha kaç kere daha aynı haberi koyacaksınız önümüze. yeter şu çocukla uğraştığınız. çocuk bununla ilgili daha kaç kere daha göz yaşı döküp özür dilemeli ki artık rahat bırakasınız? alt tarafı ergen bir çocuğun yaptığı ergence yorum. evet hata yapmış ama hatasından ders alıp özür dilemiş mi dilemiş. bilip bilmeden görmeden etmeden peşin hüküm vererek sizinde zorbalardan farkınız kalmıyor. o dış görünüşe laf etmiş sizde 14-15 yaşında yapmış olduğu bir hata yüzünden onun şimdiki karakterine laf ediyorsunuz. aynı şey. hakaretse o çocukken yapmış siz koca koca insanlar şimdi yapıyorsunuz. ben taeyongun arkasındayım. ister oppacı deyin ister dalga geçin ben… Read more »

Gizeö

Katılmıyorum

ST6984

Onu savunan aptal hayranlar, belki Taeyong sizin dış görünüşünüzle de dalga geçiyordur,selfi günleri,fan buluşmaları,konserler vs. sayesinde.

jung

oc

deatheater

Haber çıktığında buraya link atmak dışında hiçbir diyalogda bulunmadım. Belki birileri okur diye. Her neyse, şimdi fikirlerimi söylemek için buradayım. 14 yaş ergenlik ortasıdır. Çevrenizdeki, ailenizdeki herkes sizlere batabilir; kendinizden bile soğuyabilirsiniz. Kişiye ve aldığı eğitime, yaşadığı ortama göre değişkenlik gösterebilir -ki biz burada Güney Kore gibi dış görünüşe takıntılı bir ülkede büyümüş insandan söz ediyoruz. Kafalarına her zaman “çok güzel/çok yakışıklı olmalısın” diye işlenen insanlardan. Dün bugünle aynı olmadığı gibi yarın da bugün de aynı olmayacaktır. Saniyeler içinde değişen kararlara, hayatlara sahipken; 14 yaşında yapılmış bu hakaretin yaşanılan daha büyük olaylardan üstte tutulması ve daha büyük tepkiler gösterilmesi bana… Read more »

Icy

Bu çocuk zaten başta da dolandırıcı değil miydi zorba olmasına şaşırmamak gerek aptal gibi savunmaya devam etmeyin ya bir bigbang hayranları birde nct hayranları körü körüne savunmaya devam etmeniz çok iğrenç

estuko

taeyong grupta olmasaydı nct’nin daha başarılı olacaktı bence. aynı haberler debut olmadan 1 sene önce de çıktı ve bunu okuyanlara taeyong’a karşı antisempati de kazandırdı, benim için de aynısı geçerli

Blue

Çok önceden çıkan bir haber neden bi daha gündeme geldi🙄hem super m in çıkış yapacağı zamanda

Suna

Hakaret derim, tetbiyesizlik derim ama zorbalık demem. Bu savunulacak bir davranış değil ama zorbalıkda değil. Taeyong ortaokulda kötü şeyler yaptığı için özür diledi zaten. Hatta çok pişman olduğu için ağladı. Kaç gündür atılıp tutulan zorbalık muhabetlerini kanıtlanamayınca eski olayları pişirip pişirip önümüze koyuyorlar cidden çok komik. Söz konusu muhabbete gelirsek medyada her gün çok çirkin şuna benziyor, buna benziyor, nasıl ünlü olmuş, çok çirkin vs. yorum bırakanlar bugün gelmiş burada duyar kasıyor. Hepiniz aynı gemide aynı bokun farklı renklerisiniz işte. Taeyong’un yaptığını tasdik etmem. Ama yerilmesine de izin vermem

*-*

Ahh taeyonf seni çok seviyorum ama şimdi ne yapmaliyim

justcurious

Hayal kırıklığı ve savunulacak bir tarafı yok. Sadece şunu demek istiyorum ben ilkokul ve ortaokuldayken de insanlar birbirleriyle dalga geciyorlardi ve evet cok rahatsiz ediciydi. Ama bu dalga konusu zorbalık olarak sayılabilir mi bilmiyorum. Zorbalıksa her 30 kişilik sınıftan 15i zorbadır o zaman. Türkiye için de geçerli bu durum. Korelilerin yorumlarında herkes kendisinin tam bir zorba olduğunu falan yazmış ama Ama ihtimalle çoğu bu dış görünüşle alakali yorumlari hergun birbirlerinin arkasindan veya da internetten unlulere yapiyorlar, toplumsal olarak kendi “ideal” tiplerine uymayan herkesin agzina siciyorlar. Kendileri uymuyorsa bu tiplemeye ameliyat oluyorlar, sakliyorlar vs. Bu cocuk gerçekten de bilinclenip sozlerinden dolayi… Read more »

deatheater

https://twitter.com/ttwnctturkey/status/1174725487924514820?s=19

Emilie

Bizden değil mağdurdan özür dilemesi gerek

deatheater

“İncinenler için” yazıyor dikkat ederseniz.

Selin

İncinenler? Kızın şahsına yapılmış bi hakaretten bahsediyoruz isteyen üstüne alınsın gibi bi şey değil bu öncelikle bu kötülüğü yaptığım arkadaşımdan falan deseydi bari

Didem.x1

Geçmişi deşmek saçmalık siz şimdiye bakın.

:D?

Yaptığını savunuyorum çünkü ben bir beyinsizim deseydin bu yaptığın yorumdan daha mantıklı olurdu. Senin gibiler iflah olmaz ama acil şifa diliyorum.

Suna

İnsanların değişemeyeceğine inanan bir beyinsiz de sensin. Çok da uzakta arama

Didem.x1

Bana beyinsiz demen bana sanal zorbalik yapmış olman demek değilmi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

Suna

Kdkdkdkdk ulan Kore olmasa zorbalık ne demek olduğunu anlamayacak insanlar gelmiş burada anlamını bilmediği kelimeler kullanıyor skdkkd aynen kardeşim sana zorbalık yaptım. Aynen

Mustesna

içinde zorbalık ve internet yorumu olan bir habere yorum yapan birine ‘beyinsiz’ demek. senin yaptığın çok mantıklı ya başkasının mantığını sorguluyorsun.

Yeni Yazılar