ADOR, HYBE’ın kadın çalışanları evlerine kadar takip ettiğini açıkladı

16

ADOR “HYBE, YASADIŞI DENETİM İÇİN GECE BİR KADIN ÇALIŞANIN EVİNE GİTTİ… MIN HEEJIN’IN ADINI LEKELEMEK İSTİYOR.”

10 Mayıs tarihinde ADOR, ADOR çalışanlarına “kötü muamele ve tacizde bulundukları” iddia edilen HYBE iç denetçilerinin son eylemlerini kınamak için bir basın açıklaması yayınladı.

“ADOR hissedarlar toplantısı öncesinde, ADOR çalışanları HYBE denetim ekibi tarafından üstlenilen mantıksız soruşturma tarzı nedeniyle kötü muamele ve tacize maruz kalmıştır ve bu nedenle bir açıklama yayınlamak istiyoruz.

HYBE denetim ekibi, 9 Mayıs günü akşam saat 7 civarında, mesai saatinden sonra, ADOR’un stil yönetimi departmanından bir takım liderini sorgulamaya başladı. Bu sorgulama 10 Mayıs gece yarısını geçene kadar yani 5 saatten fazla sürdü ve denetçiler kadın çalışanı evine kadar takip ederek, dizüstü bilgisayarına ve özel telefonuna el koyacak kadar ileri gitti ve işle ilgili olmayan kişisel meselelerine bile karıştı. Dahası, denetim yapma hakkını kötüye kullanan denetçiler, çalışanı ‘işbirliği yapmazsa karakola gitmek zorunda kalacağı’ yönünde tehdit ederek baskı uygulamak gibi mantık dışı taktikler uygulamıştır. Çalışanın ertesi gün mesaiye erken geleceğini bildirmesine rağmen, denetçiler baskı içeren sorgulama yöntemlerini kullanmaya devam etmiş ve iş faaliyetlerine müdahale etmişlerdir.

Bu çalışana göre, HYBE’nin denetim ekibi, ADOR ile stil direktörlüğü takım lideri arasındaki çalışan sözleşmesini sorunlu hale getirerek, ‘bu sözleşmede mesleki suistimal ve zimmete para geçirme konusunda açık kanıtlar bulunduğunu, bu nedenle dava açılacağını’ iddia etmiş ve çalışana baskı yapmıştır. Oysa söz konusu sözleşme sektörün genel teamüllerine uygun bir sözleşmeydi ve içeriği bu yılın Şubat ayında HYBE’nin İK ve ER departmanlarıyla paylaşılmıştı. HYBE denetçileri bu sözleşmenin ayrıntılarına bu tür küstah sorgulama taktiklerine başvurmadan erişebilirler.

Reklam sektöründe çekimler yapılırken saç, makyaj ve kıyafet gibi iş gücü dış kaynaklardan temin edilir ve bu çekimler sırasında temin edilen işçiler çoğu zaman reklamverenle sözleşme imzalayan freelance çalışanlardır.

ADOR’da, NewJeans reklam çekimlerini gerçekleştirirken, stilistlik gibi işgücü dış kaynaklar yerine şirket içinden temin edilmiştir. Bu tür işler için şirket çalışanlarını kullanmanın daha az riski vardır, stil kalitesinde tutarlılık sağlanır ve ayrıca sanatçıların mahremiyetinin korunmasına yardımcı olurken ani program değişiklikleri meydana geldiğinde esneklikle yanıt verebilirler. Bu durumlarda, şirket çalışanlarımız emeklerinin karşılığını reklamverenden aldılar ve bu çalışanlar teşvik hedeflerini de karşıladıklarında, ADOR bu dış ödemeleri dikkate almayı ihmal etmedi.

2023 yılında, dağıtılacak performansa bağlı ücretlerin hesaplanması sırasında, ADOR çok fazla reklam anlaşması olduğunu, reklamlar dışındaki diğer işlerde de artış olduğunu ve kurum çalışanlarının reklamlar için tüm stil işlerini halletmesini zorlaştırdığını belirledi. ADOR, 2024’ten itibaren reklam çekimleri için stilin dış kaynaklardan temin edilmesi için görüşmeleri tamamladı. Bu değişiklik, bu yılın Şubat ayında HYBE’nin İK ve ER departmanlarına bildirildi. HYBE’ın burada sorunsallaştırmak istediği şey, bu çalışanın reklamverenden teşvik ödemesi yerine aldığı bir ödeme olan freelance çalışan sözleşmesi yoluyla aldığı tutardır. Bu ödeme ADOR’u hiçbir şekilde etkilememektedir ve zimmete para geçirmenin kanıtı olamaz.”

ADOR, HYBE’ın denetim ekibinin ADOR’un faaliyetlerinde herhangi bir hata izi bulmak için “işe müdahale ettiğini, baskı uyguladığını ve çalışanların mahremiyetini ihlal ettiğini” iddia etti.

ADOR’a göre, 5 saatten fazla sorgulamaya maruz kalan çalışan, onun özel bilgilerine eriştiği ve onu tehdit ettiği için HYBE’a karşı dava açmayı düşünüyor.

1. Haydutlar arasında bile böyle bir haydut bulamazsınız. Umarım bumerang seni geri vurur HYBE

2. Çalışanı evine kadar takip etmeleri ve bunu kabul etmeye zorlamak için dizüstü bilgisayarını kullanmaları mantıklı mı? Hangi şirket bunu yapar? Savcılar bile bunu yapmaz. Bunlar haydut mu?

3. Cidden, bu bir korku filmi. Bu da ne böyle?;;;;

4. Hayır ama hangi denetimci birini evine kadar takip eder ki?

5. Bu HYBE pisliklerini akıllarını başlarına alamıyorlar ve gangsterlik yapıyorlar. Polis bile o kadar ileri gitmez. Birini evine kadar takip etmek mi?

6. Hul kadın çalışanın evine gittiler…..????? Yani başkasının kişisel bilgilerine mi bakıyorlar? Şirket çalışanı olsalar bile, yine de yabancılar.

7. Bunların nesi var? Cidden, bu çok korkutucu. Onları ne kadar sallarsanız sallayın, hiçbir şey çıkmayacak gibi görünüyor.

8. Hayır ama bu nedir? Haydut musunuz??????

9. Bu gidişle NewJeans’in geri dönüşü yapılabilecek mi? …..

10. ??????

K:Pannchoa


HABER: Ador, “Hybe yasadışı olarak kadın çalışanları evlerine kadar takip edip onları tehdit ediyor”

KAYNAK: SpoTV News via Nate

[+160, -16] Hybe bir eğlence şirketi mi yoksa bir haydut çetesi mi? Bu işte işleri yok, kendilerini çabucak mahvetsinler. Görünüşe göre Bang tüm şansını kullanmış.

[+100, -9] İşte Hybe’ın kanalına NewJeans shorts’ları yüklemediği zamanlarda yaptığı şey bu

[+87, -12] Onları ne için takip ediyorlar? Herhangi bir suçu itiraf etmelerini mi istiyorlar?

[+69, -42] Belki erkek personelin eve kadar takip edilmesini görmezden gelebilirim ama bu cinsel taciz sayılmaz mı? Hybe’ın kadın çalışanları içeri kadar takip etmesini kim engelliyor? Lütfen bunu polise bildirinㅠ

[+61, -5] NewJeans geri dönüşüne çok az kaldı, Hybe’ın yaptığı işlere müdahale olmak değli de ne?

[+27, -5] Hybe sadece bir avuç haydut. Ellerinde hiçbir şey olmadığını biliyorlar, bu yüzden bulabildikleri her şeyi çıkarmaya çalışıyorlar.

[+20, -34] O zaman medyaya ağlamak yerine onları dava edin…. Sizce Hybe’ın, bunu yapmadan önce yaptıklarının yasal olup olmadığını belirleyecek kadar büyük bir hukuk ekibi yok mu?

[+4, -1] Duruşmaya kadar kararımı saklı tutuyorum~~ bu iki tarafın söylediklerine dayanarak bir karar veremem~~~

KAYNAK: Naver

[+392, -50] Eve kadar şirket çalışanını takip etmek nasıl yasal????? Bu çok korkunç.

[+246, -20] Bir stilist işin ayrılmaz bir parçasıdır, Hybe bunu neden kariyerlerinin en yoğun döneminde, geri dönüşten hemen önce yapsın? Stilistin bilgisayarını çalıp daha fazla fikir aşırmak için mi?

[+221, -10] Wow, Hybe çok cesur… Polisin bile arama izni olmadan yapamayacağı bir şey yapıyor. İnsan Hybe’ın kanıt bulmak için ne kadar çaresiz olduğunu merak ediyor.

[+132, -15] Hybe sınırı aşıp duruyor

[+108, -5] Hybe tüm bu karmaşayı ellerinde kanıt olduğundan çok emin oldukları için başlatmadı mı? Görünüşe göre ellerinde hiçbir şey yok.

[+49, -2] Hybe, lütfen geri çekil. NJ geri dönüşüne sayılı günler kaldı ve siz bunu mu yapıyorsunuz? Sanatçılarınızı korumanın en önemli şey olduğunu kendiniz söylemediniz mi? O zaman neden çılgınlık yapıp ADOR çalışanları üzerinde bu kadar baskı kuruyorsunuz? Bir avuç açgözlü haydut, gerçekten.

[+47, -1] Bu çizgiyi aşmak olur. Polis bile arama izni olmadan bunu yapamaz..

[+35, -0] Hybe gerçekten çaresiz ㅋㅋㅋ gece stilisti takip etmek ㅋㅋㅋ

[+32, -2] Hybe ne kadar çaresiz de kanıt bulmak için stilistleri tehdit ediyor? Herhangi bir şey bulmayı mı umuyorlar? Yoksa Temu Jeans’e vermek için daha fazla konsept mi çalmaya çalışıyorlar?

[+26, -1] Delirmişler ㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ ve tam da paralarını bir tarikata aktaran bir şirketten bekleyeceğim türden bir davranış

[+20, -0] Mahalle haydutlarının bile böyle davranarak kendilerini küçük düşüreceklerini sanmıyorum

[+16, -0] Hybe ellerinde hiçbir şey olmadığını biliyor, bu yüzden yasadışı önlemlere başvurmak zorundalar, inanılmaz

[+14, -1] Hybe iyice çaresizleşiyor ㅋㅋㅋ

K:Netizenbuzz


Min Heejin’in tarafı, ‘HYBE dün gece yasadışı bir soruşturma yürüttü’ … HYBE ‘Sorun yok’

Min Heejin tarafı HYBE’ın ayın 10’unda yapılması planlanan yönetim kurulu toplantısı öncesinde yasadışı bir soruşturma yaptığını iddia etti. Buna karşılık HYBE, “Hiçbir sorun yoktu” dedi.

HYBE, “Uygun denetim prosedürlerini izlemeden ‘yasadışı’ olduğunu iddia etmek sorunludur” diyerek yanıt verdi ve “Yakında doğru gerçekleri içeren bir açıklama yayınlayacağız” dedi.

-HYBE niye böyle?

-Onlar gangster mi? Yasalar onlara işlemiyor mu?

-Neyi yanlış yaptıklarının farkında bile değiller ve şimdi haydut mu oluyorlar? Yoksa başından beri haydut muydular?

-Delirmişlerㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ Kendilerini savcı falan mı sanıyorlar? Savcılar bile bunu yapamaz.

-Cidden, bunda bir sorun olmadığını düşünmek dehşet verici. Bu serserilerin yapabileceklerinin hepsi bu mu?

-..?ㅋㅋㅋㅋ Birini evine kadar takip etmek yasal mı? Ne zamandan beri?

-Bir sorun olmadığını düşünmek daha sorunluㅋ

-Haydutlar, kendinizi yasalardan üstün mü sanıyorsunuz??

-Böyle cevap vermelerini beklemiyordumㅋㅋㅋ

-Ne de olsa mahkeme kararını reddedenler, bunun ‘yanlış bilgi’ olduğunu söyleyenler onlar…ㅋㅋㅋㅋ

-Sorun olmayan neㅋㅋㅋㅋ O kadar çok zimmete para geçirdiler ki, bu artık yasadışı değil mi diyorlarㅋㅋㅋ

 

K:Pannatic

Önceki İçerikKim Hyeyoon ve Şirket Tartışmasının Tüm Hikayesi
Sonraki İçerikNewJeans stil yönetimi takım lideri ‘HYBE işbirliği yapmazsam beni dava edeceğini söylediğinde çok korktum’
Subscribe
Bildir
guest
16 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments