Aktör Ji Soo’nun sınıf arkadaşı onun zorba olduğunu iddia etti

102
7277

kakaotalk 20210302 210947749

Okula gittiğime dair kanıt isteyenler vardı, kanıtı yazdırdım ve gönderiye koydum.

Aktör Jisoo bir okul zorbası. 

Aktör Jisoo’nun okulda yaptığı şiddetten bahsetmek istiyorum. Kendisi şu anda KBS ‘River Where The Moon Rises’ dizisinde yer alıyor ve geçmişte başka dizi ve filmlerde yer aldı. Ben onun sınıf arkadaşıydım, ikimiz de Seorabeol ortaokulundan mezun olduk. Jisoo televizyonda gülümseyerek nazik, iyi biri gibi davranıyor, ama bir gangster, serseri ve zorbadan başka bir şey değil.

O zamanlar Jisoo’nun cüssesi yaşıtlarından iriydi. 2007’de ortaokul ikinci sınıftayken okulun iljini olarak hüküm sürüyordu ve her türlü şeytanlığı yapıyordu. Jisoo da dahil iljinler bayağı iyi örgütlenmişlerdi ve kuralları vardı.
Öncelikle Jisoo ve iljin grubuyla kavga etmek imkansızdı.
Jisoo ya da grubundan birine bir şey yaparsanız, grubunun tamamı size çete gibi saldırırdı, döverdi, küfür ederdi ve ayakları altında sizi ezerdi. Sigara içiyorlardı. Ama Jisoo ve iljin grubu sigarayı kendileri satın almıyorlardı. Bu işi her zaman ezdikleri sınıf arkadaşlarına bırakırlardı. 
Yemekhanede asla sıraya girmezlerdi.
Turp turşusu ya da çeri domates gibi sevmedikleri bir yiyecek aldıklarında, kaşıklarıyla diğer öğrencilerin ağızlarına doğru fırlatırlardı.
Yemekler insanların yüzüne ya da kıyafetlerine gelince kendi aralarında gülerlerdi. Gülerken gözleri kayboluyor, dişleri görünüyor ya, şu andaki gülümsemesiyle aynı gülümsemeyi yapardı o zaman da.
Hedefleri şans eseri seçiyorlardı. O gün şanssızsanız size vururlardı, gözlerine bakamazdınız. Göz göze geldiğiniz anda ‘neye bakıyorsun seni p***’ deyip yanağınıza bir tane geçirir, küfür ederlerdi, vururlardı.

Jisoo ve iljin arkadaşları yemekhanede oturmak istediklerinde oturup yemeklerini yiyen öğrencilerin sandalyelerini alır ve kendi aralarında otururlardı.
Nihayetinde ortaokul 3. sınıftayken, 2008 yılında Jisoo ve iljin grubunun zorbalığına uğradım. Benim yaşadığım zorbalığı anlatacak kelime yok.
Zorbalığa uğradım, dayak yedim, tehdit edildim, küfür yedim, okulda yapılacak ne şiddet varsa hepsi bana yapıldı.
Hepsi Jisoo ve ‘BJG’ isimli iljin arkadaşının başka bir öğrencinin hediye çekini çalmasıyla başladı. 
BJG’ye gittim, hediye çekini öğrenciye geri vermezsen polise şikayet ederim dedim.
Ama böyle şeyleri Jisoo ve iljin grubuna yapamazdınız.
O andan sonra okul günlerim korku filmine döndü.
Polisten bahsettim diye mi bilmiyorum ama çevremde temkinli davranmaya başladılar.
Bana zorbalık yapıyor gibi görünmemek için, diğer sınıf arkadaşlarını bana karşı zorbalık yapmaya zorladılar.
Jisoo ve çetesi diğer öğrencilere beni bulup hakaret etmelerini söyledi. Öğrenciler gelip ‘seni ispiyoncu serseri’, ‘tek başına hiçbir şey yapamayacaksın seni i*ne pislik’, ‘g*rizekalı’, ‘ananıs*k*m’ (Ç/N: çevirisi yapılınca tam anlamı çıkmıyor, Korece küfürler etmişler)
Bunlar standart küfürlerdi. Sonra git gide daha da ciddileşti.’Annesiz pislik’ (Ç/N: Burda ‘anne’ derken çok aşağılayıcı bir kelime kullanmışlar) ‘Senin annen bir XXX’ (Ç/N: yine ‘anne’ için aynı aşağılayıcı kelime)
Bu tarz saldırgan sözler alışılmış hale geldi
Bana küfür eden bu öğrenciler arasında bazıları benim arkadaş olarak gördüğüm, zorbalıktan birkaç gün önce birlikte futbol oynadığım kişilerdi.
Jisoo ve grubu diğer sınıf arkadaşlarına beni sinirlendirmelerini söyledi, Jisoo ve grubuyla kavga başlatmamı istiyorlardı. İlk yumruğu ben atarsam bana toplu dayak atmayı planlıyorlardı diye düşünüyorum.
Jisoo ve grubu bütün okula ‘O çocukla konuşursan ve takılırsan işin biter’ dedi. Sonrasında kimse bana selam bile vermedi.
Jisoo’nun arkadaşları teneffüslerde camın yanından geçip bana küfür ederlerdi, günde 10 kez
(Ç/N: Kore’de sınıfların koridoru gösteren camları var)
Benimle tüm çileye katlanan bazı arkadaşlarımın olduğu sınıf dışında, koridorlara, tuvalete ve kafeteryaya gitmeye asla cesaret edemedim.

Jisoo’ya merdivenlerde rastlarsam beni köşeye iter, ‘ispiyoncu p***’ diye küfürler ederdi. “A’ya (başka bir iljin) çok yazık, bu pislik tarafından ısırıldığınızı hayal edin.”
“(gönderiyi yazan kişinin adı) senin annen yok mu? Fazla özgüvenli davranmıyor musun?”
Bu küfürlerin yanında tokat da yiyordum.
Jisoo ve grubuyla ne zaman rastlaşsam bu şekilde işkence yapıyorlardı, özellikle öğle yemeği vakti çok tehlikeliydi.
Kendi masalarında oturup diğerlerini korkuturlardı. Küfür yemekten korktuğum için ortaokul üçüncü sınıfın çoğunda yemekhaneye gitmek yerine sınıfta bazı arkadaşlarla ramen yedim.
Üçüncü sınıftaki futbol oyununu da hatırlıyorum.
Sınıfımız, Jisoo’nun grubundaki 2 iljinin sınıfına karşı maçtaydı. Tüm ortaokul üçüncü sınıflar bizim sınıfımızı yuhaladı, küfür edip çığlık attılar.
Bahçede herkesin sizi yuhalaması… çok çok berbat bir şey.
Jisoo ve grubu benim kaleci olduğumu görünce yakınımdaki bir banka oturup küfürler ettiler. ‘Yah, topu engellersen ölürsün, ölmek istiyorsan topu engelle seni g*rizekalı p***’ bu şekilde beni tehdit ederdi Jisoo.
Jisoo ayrıca diğer öğrencilere ateş etmek için BB gun (plastik mermi atan oyuncak silah) kullanıyordu. Jisoo o zamanlar otobüse biniyordu, en arkada oturuyordu hep. Pencereyi açıp oyuncak silahıyla okuldan çıkan öğrencilere vurur ve ‘imzası olmuş parlak gülümsemesiyle’ gülerdi.

Yazdığım her şey benim yaşadıklarım, ama daha da kötüsünü yaşamış olan çok kişi var. Başkalarının örneklerini de paylaşacaktım, ama belki mağdurlar paylaşmamı istemez diye yazmıyorum. Aslında o zamanlar benden daha çok acı çekenlere kıyasla benim yaşadıklarım çok hafif görünüyor. Ama diğerleri daha kötüsünü yaşamış olsa da bu benim yaşadıklarımı hafifletmiyor.
Büyük bir şirkette yer alan, ünlü aktör Jisoo hakkında böyle bir gönderi yazmadan önce endişelerim vardı, ama bu acımasız zorbanın popüler olurken iyi huylu ve kibar gibi davranması midemi bulandırıyor.

Jisoo hakkında ne zaman haber ya da röportaj görsem gülüyorum. Herhalde geçmişiyle ilgili her şeyi unuttu.
Ben özür ya da tazminat istemiyorum.
Ben zaten bunları yaşadım ve bitti, geri alınamayacak şeyler için insanlar özür dilememeli bence. Samimi bir özür olacağını da düşünmüyorum.
istediğim tek bir şey var.
Kim Jisoo-ssi, oyunculuk yapmak istiyorsan, tamam buna devam et.
Ama isminin önünde ‘Okulda şiddet uygulayan zorba’ yazsın ve hayatın boyunca bunu kalbinde taşı.
O zamanlar senin tarafınızdan taciz edilen sayısız öğrenci bu anıları asla unutmayacak. Masum rolü yap, iyi rolü yap, nazik rolü yap. O kadar iğrençsin ki sana bakmaya dayanamıyorum.
Oyunculuk yapmak istiyorsan, sadece ekranda yap.

kakaotalk 20210302 173932301 kakaotalk 20210302 173932301 01

Gönderi tepkisi [+3,583, -38]

1. [+993, -4] JS, merhaba. Bana vurduğunu hatırlıyor musun? Ortaokul birinci sınıfta sen ve ben RCY’ydik. (Ç/N: Pannchoa RCY nedir bilmiyormuş) Seninle birlikte okul gezisinde tüple dalış yapmıştık. Bir sebepten ötürü kötü bir ruh halindeydin ve metroda yanıma geldin, tokat attın bana. Ne kadar vurdun hatırlamıyorum ama bir defadan fazla vurduğunu biliyorum. Sonraki gün, ya da 2 gün sonra, McDonalds’da bedava içecek içme fikrine katılmadığım için bana yine vurdun. Kısa boyluydum, senin dayağını yemekten başka seçeneğim yoktu. Beni tehdit eden senden çok daha fazla korkuyordum. Ama Knowing Bros şovunda judo yaptığını söyledin ve bunu görünce tuhaf hissettim. Basketbol oynamayı çok seviyordun değil mi? Benim cüssem seninkinin yarısı bile değildi. Benim gibi 150 cm boyundaki birine mağlup geldiğin için sinirlendin herhalde. İkiye iki basketbol maçı oynarken kaybettin ve birden beni dövmeye başladın değil mi? Yerini bile hatırlıyorum. SRB ortaokulunda, giriş kapısına yakın sahada, ikinci basket, son topu ben çemberden geçirdim ve küfür ettin, yumruk attın. Ne yapacağım? Etobur olan sen, otobur bana vurmak zorundaydın. Ahh, sınıfta işediğini hatırlıyor musun? İlk yılda ben sınıf 3’teydim ve sen sınıf 2’deydin. Sınıflarımız o kadar yakındı ki, sınıfımın ön kapısından sınıfınızın arka kapısına gitmek 1 saniye bile sürmüyordu. O gün, yakın arkadaşımı görmek için sınıfınıza gittim. Çöp tenekesine işediğini görünce şok oldum. Ama daha şok edici olan ben “temizlemiyorum sonuçta” demendi.

2. [+869, -5] (üstteki yorumun devamı) Ortaokul 3’teyken hayatını hatırlıyor musun? Zorbalığı başlatan kişi sendin. Sayısız küfrün, çirkin sözlü ve fiziksel tacizin ana suçlusuydun. Suçlu hep sendin, umarım bahane uydururken arkadaşlarım yaptı demezsin. Çevremdekiler artık seni tanıyor ve seviyorlar, hiç anlamıyorum. Bence halk seni sevmemeli. Bunlar senin için karma, niye diye soruyorsan cevabını vereceğim. Senin gibi okulda zorbalık yapan birinin, imajını iyi yönettiği için sevgi görmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ben 3 defa yaralandım, bu çok değil biliyorsun değil mi? Eminim benden daha çok şiddete uğrayan vardır, eminim hala bunu aşamayanlar vardır. Umarım bu senin üstünde damga olarak kalır. Ah, özür dilemek için çok fırsatın vardı! Gangbuk-guda doğa yürüyüşü yapıyordum, Mizzle’da dinleniyordum (Gangbuk’da dağın yakınında bir kahve dükkanı) orada beni gördün, özür dileyebilirdin. O zaman birbirimize telefon numarası verdik. Ben yanlış numara vermişsindir diye düşünüp sana ulaştım, telefonu sen açtın, o sırada özür dileme fırsatın vardı. Gerçekten yanlış bir şey yaptıysan önce özür dilerdin. Belki de bu senin için öyle bir alışkanlık olmuştu ki farkında bile değildin. Neyse bütün bunlar karma. Şu anda senin zorbalığınla ilgili yazı yazan herkesin duygularını anlıyorum.

3. [+803, -3] Ben aktör Jisoo ile yaşıtım, Seorabeol ortaokuluna gittim. Bu gönderi yazarının anlattığı her şey doğru, yazarın cesaretini alkışlıyorum. Şu anda zorba ünlülerin ifşalandığı ‘zorbalık-metoo’ fenomeni başladı, Kim Jisoo’nun da zamanı geldi. Gönderi yazarının söylediği gibi, Kim Jisoo ortaokulda gerçekten vahşiydi. Ben de Kim Jisoo’nun yemekhanede fırlattığı çeri domateslerin isabet ettiği biriydim. Hala hatırlıyorum. (13 yıl geçtiği için bunu fırlatan Kim Jisoo muydu hatırlamıyorum ama bir grubun içindeydi ve domates, yoğurt gibi şeyleri atmalarına yardım ediyordu) Kim Jisoo bir kişiyi seçer ve ona işkence çektirirdi, aynı zamanda okulda gezer, sebepsiz yere kavga başlatır, küfür eder ve öğrencileri döverdi. Ben de ondan korkuyordum ve ondan hep kaçınırdım. Bir gün, Km Jisoo’nun kız arkadaşı hakkında fazla ileri giden cinsel içerikli bir şey söylediğini duydum, o kız benim arkadaşımdı, aynı ilkokulda okumuştuk. Bu yüzden arkadaşıma dikkatli ol diye bir mesaj gönderdim. Sonraki gün Kim Jisoo yanıma geldi, tehdit edip dövdü beni. Onun grubundan biri bana vurmayı bırakmasını söyledi. Onu televizyonda ilk kez görünce kesinlikle uzun bir kariyeri olmaz diye düşündüm. Boşverdim. Ama AVM’lerin ilk katında, Olive Young’da, film ve dizilerde yüzünü gördükten sonra, en sonunda öğretmenlik yaptığım dershanedeki ortaokullu kız öğrencilerin Kim Jisoo hayranı olduğunu öğrenince şoka girdim. Bundan hukuken sorumlu olursam, yazarla ve diğer mağdurlarla dayanışma içinde olacağım. Şirketinden veya kendisinden “asılsız söylentiler” hakkında açıklamalar duyarsanız, daha fazla kanıt ortaya koyacağım.

4. [+527, -5] (Gönderi yazarı) Mezuniyet sertifikasını koyuyorum

kakaotalk 20210302 210947749

5. [+514, -4] Park Hyesoo’ya yakışıyor, evlenirler umarım

6. [+513, -5] Seorabeol’da Jisoo dahil iljinlerin zorbalığına uğrayan mağdurun ablasıyım ben. Şahsen çocukken herkesin hata yapabildiğini ve bu hatalar ile ‘pozitif şekilde’ büyüyeceğini düşünen biriyim. Jisoo ne zaman televizyona çıksa kardeşime baktım, kardeşim dişlerini sıkardı. ‘Niye böylesin? Değişmiş olabilir, artık iyi biri olabilir, eminim suçunun cezasını çekmiştir’ dedim ona.Bu gönderiyi okuduktan sonra durum hakkında hiçbir şey bilmediğimi fark ettim, kardeşimin niye okul değiştirmek istediğini anlayamamıştım, çok üzgünüm ve öfkeliyim… Ailemiz çok uyumludur, yılda beş altı defa birlikte tatile gideriz, buna rağmen kardeşimi anlayamamıştım. Beni daha da öfkelendiren şey, bazı arkadaşlarımın ‘Jisoo bugünlerde çok iyi’ falan demesi, onu seven çok kişi var. Ama kardeşim ve arkadaşları sonsuza dek travma ile yaşıyorlar. Şimdi yaşadığın zorlukları biliyorum ve cesaret vermek için bu yorumu yazıyorum. O zamanlar yardım edemediğim için özür dilerim..


0003167831 001 20210302225612578

HABER: Aktör Ji Soo’nun okul zorbalığı skandalı “özüre ihtiyacım yok”

KAYNAK: Seoul news via Naver

1. [+1,147, -7] Vay be… bu gerçek gibi görünüyor. Mağdur özür istemediğini söylüyor ㅋㅋ hepsi çok gerçekçi geliyor

2. [+581, -4] Suçlarının cezasını çek

3. [+518, -5] Şu anda diğerlerine zorbalık yapan ortaokul ve lise öğrencileri, izleyin bunu. Şu anda kendinizi herkesten üstün gibi hissediyor olabilirsiniz, ama yaptıklarınız geleceğinizi ve hayallerinizi karartmak için gelip sizi bulacak.

4. [+367, -7] Vay be, ‘River Where the Moon Rises’ dizisini severek izliyordum, şok oldum… Ji Soo, hayır ya… bunlar doğruysa lütfen bir daha televizyona çıkma ㅡㅡ

5. [+287, -7] Tüylerim diken diken oldu… bu doğruysa, bu gülümsemeyle nasıl televizyona çıkabilmeyi düşündü?? İnsan mı bu adam??

6. [+160, -1] Gerçek gibi sanki.. mağdurun duygularını hissedebiliyorum. Özür ya da telafi/tazminat istemiyor, sadece geçmişinin suçları bilinsin istiyor ㅎㅎ öfkesini hissedebiliyorum

7. [+156, -1] Kalem her zaman yumruktan güçlüdür… zorbalığa uğrayan çocuk büyümek için sıkı çalıştı, zorba kariyerinin zirvesine ulaşmışken mağdur yazı yetenekleriyle onu mahvederek intikamını aldı! Ne kadar iç açıcı!

8. [+155, -0] Vay be mağdurun öfkesini cidden hissettim. Diğer mağdurlar özür istiyordu ama bu kişi özür istemiyor, sadece Ji Soo’nun zorba olarak damgalanmasını istiyor. Gerçek intikam budur. Özür neye yarar zaten? Kariyerlerinin bittiğini görmek istemeleri daha mantıklı.

9. [+156, -4] Umarım cezasını çeker

10. [+112, -1] Oyunculuğu çok ortalama.. aktör olarak tipi iyi değil, eşsiz hiçbir şeyi yok. Nasıl başrol aldığını merak ediyordum. Ailesi zengindir belki??

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+275] “Ben özür ya da tazminat istemiyorum. Ben zaten bunları yaşadım ve bitti, geri alınamayacak şeyler için özür istemiyorum. Samimi bir özür olacağını da düşünmüyorum.
istediğim tek bir şey var. Kim Jisoo-ssi, oyunculuk yapmak istiyorsan, tamam buna devam et. Ama isminin önünde ‘Okulda şiddet uygulayan zorba’ yazması gerekiyor.”

Yaktı geçti

 

 

Kaynak: Netizenbuzz

Önceki İçerik[THEQOO] April Naeun, reklamlarından ve yer aldığı şovlardan çıkarılıyor
Sonraki İçerik[THEQOO] Key East, Ji Soo hakkında açıklama yaptı
102 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Çinça

Ulan ne bokum insanlarmışsınız be ağzım açık her gün haberlerinizi okuyorum

erin

Kore de zorbalık adeta kültür olmuş. Cidden şaka gibi bide 10-13 yaşındaki çocukların bu kafada olması çok korkunç.

Nora

Lol

Tuğba

Zaten bir makalede okumuştum kore de eğitim hayatı yaşayan kişilerin %40’ı zorbalık yaptığını söylüyormuş. Düşün bir de itiraf etmeyenler. Öyle norm zorbalıklara da hiç benzemiyor. Para çalma, tokat atma, dövme, cinsel taciz.. Bazen düşünüyorum ki iyi ki kore de yaşamıyorum, kiloluyum, konuşma bozukluğum var. Beni ezip geçerlerdi valla

Cansu

Benim de gözlüğüm ve diş tellerim var ortalama 6 yıldır takıyorum heralde çok dalga geçerlerdi

bae

asagilik serseriye bak, yaptiklarina bi bakin magdur boyle yazinca kendi yasadiklarim aklima geldi gozerim dolu dolu okudum magdur her seyi en ince ayrintisina kadar anlatmis senin de rengin belli oldu kahperengi

Last edited 3 ay önce by bae
bae

uff simdi buraya yasadigim zorbaligi anlatsam roman olurmus onu anladim benim ne ilkokulda ne orta okulda ne de lisede bitti hep boyle devam etti yillarca liseye gecince biter sandim ama daha da kotusuyle karsilastim evet biraz şanssızmisim acikcasi ama olsun

Aeri

Umarım şimdi iyisindir

bae

yani iyi diyelim iyi olsun liseden mezun oldum ve okula aglayarak gittigim sabahlardan daha iyi oldugum kesin teşekkürler ♥️

Army

Benim dışımda bu kadar uzun süre zorbalik yaşayan varmış meğer… çok üzüldüm kardeşim. Benim de geçmiş travmalarimdan miras anksiyete bozukluğum var şu an. Her sabah korkarak giderdim okula, yıllarca. O yüzden zorbalari affedemiyorum. Yalnız değilsin. Seni seviyorum

bae

yaa bunlari yasadigimiz icin cok uzgunum ben de disariya hala korkarak cikiyorum cok gerekmedikce disariya adimimi bile atmiyorum o kadar buyuk travma olmus bende gecleri agliyordum sabahlari uykuda kalmis taklidi yapardim babam zorla alip gotururdu okula sonra sirada oturur dersin ortasinda gizlice aglardim ama gecti gitti artik mezun oldum bile evet kalici mental hasarlarla yuzlesiyorum ama gecicek daha iyi olucaz umarim karsina daima en guzel insanlar cikar seni seviyorum ♥️💞😚

Army

İnşallah senin de canım. Ig kullanıyorsan k. Adını yaz takiplesiriz ❤

bae

fake hesap kullanıyorum pek aktif degilim ama yine de yazayim @yazsevmem

𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

Geçmiş olsun umarım daha iyi insanlarla karşılaşırsın böyle şeyleri yaşamazsın hiç

Last edited 3 ay önce by 𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

umarım hepimiz daha iyi oluruz ve daha iyi insanlarla karsilasiriz teşekkürler ♥️

haechanınköpeğiyim

ilkokulda nasıl zorbalık yapıyorlar ya minnacık çocuklar hiç beklemezsin ama neler yapıyorlardır allah bilir

haechanınköpeğiyim

beni ilkokulda dört beş erkek sınıf kapımın önünde sıkıştırmıştı sinirlendirmek için hepsinin dizlerine tekme atmıştım hocaya söylediğinde çocuklar hoca da beni sıkıştırdılar diye kızmıştı..

haechanınköpeğiyim

a1 türkçe

bae

cidden oyle ve ogretmenler de zorbalara hicbir sey demeyip kirici laflar soylediginde insan hayret ediyor zorbalarimla hep empati kurmaya calistim hep sey diye dusundum neden boyleler acaba? ama bi turlu aciklamasini bulamadim neyse umarim daha iyi insanlarla karsilasiriz☺️

xox

bence çoğunun bunu yapmasının sebebi aşağılık kompleksi.ailesinde sözü dinlenmiyor bir birey olarak görülmüyorsa kendini ispat etme çabasına düşüyor.ailesi onlara kötü davrandığında belli bir süre sonra bunu normal bir şey olarak görüyorlar.sonra bunu başkalarına yapıyorlar bir de iljin grupları gibi gruplarda yaptığın kötü şeyler övülüyor.çevrelerinde yaptıklarını tebrik eden birisi varsa buna devam ediyorlar.bazıları da narsist olup kendini bir bok sanıyor.ama bana göre genel olarak sorun ailede çünkü ilkokula/ortaokula giden bir çocuğun ev içi zorbalık görmeden birine zorbalık yapabileceğini düşünmüyorum.

bae

olabilir cok mantikli

Lavinia🌹

İlkokul çocukları da çok fenalar. Yaşları küçük olunca minik ve tatlılar olarak düşünüyordum. Ben ilkokula giderken genelde böyleydi en azından. Sonra 10. sınıftayken bir gün okulda spor salonuna daha yakın diye ilkokul kantinine gitmiştim. 2. sınıflardan bir erkek çocuğu bana durduk yere aynı cümle içerisinde 5 küfür sıralayıp vurup kaçmıştı. Sonra takip etmiştim ve hepsi bir garipler. O yaşta tek bildikleri şey enes batur. Sürekli boş şeyler hakkında boş konuluyorlar. Çoğu daha ilkokuldan internet bağımlısı ve hepsinin de ağzı bozuk

haechanınköpeğiyim

Evet aslında internet çok kötü etkiliyor.Ellerinde habire telefonlar, görüyorlar yanlış şeyleri kullanıyorlar gerçek hayatta.Benim çocukluğum sokakta geçti, ezan okununca eve girerdim ve telefonla televizyonla işim olmazdı.Küfür müfür bilmezdim yani internet bile yoktu evimizde lazım olmazdı çünkü annemlere kendi internetleri yeterdi.Ama şimdi çocuklara bakıyorum hepsinin elinde telefon silahlı, öldürmeli oyun oynuyorlar.Aileler belki farkında değil ama çocuklar için kötü bir şey.Şöyle bir dönemde kimse çocuğunu sokağa salamaz pandemi ayrı olsun insanlar çok fena o yüzden çocuklar sussun diye veriyorlar çok üzücü.

Kingkong - exo ot12

Geçmiş olsun. Aynı şeyleri bende yaşadım. Zorbalığa uğramaya başladığımda ana sınıfındaydım. Liseye kadar böyle devam etti.lisede düzelir sanmıştım ama daha beter bir hale gelmişti.lise zorbaları gerçekten en kötüleri bir de masum gibi takılırlar. O insanların sahte yüzlerini görünce kusasım gelirdi. Hala unutamıyorum. Umarım şimdi iyisindir.

bae

evet daha iyiyim umarim sen de iyisindir gelecekte daha iyi insanlar karsimiza ciksin ne diyeyim ki ♥️♥️♥️♥️

sirelvin

benim gibi insanların olması garip hissediriyor. Ben son sınıfım lise 2 ye kadar okul hayatım hep gördüğüm zorballıklarla gecti, sadece okul değil hatta aileminde bana karşı tutumları da kötüydü. Ben herşeyi atlatabildim, hep merak ederdim arkadaşlar aralarında ne konuşurlar nasıl sohbet ederler, iki yıl once ilk kez bir grup arkadaşım oldu başlarda benimle arkadaş olamıycaklarını düşünürdüm herşeyi mahvedip yine arkadaşsız kalıcağıma ama sizinle konuşan insanlar olunca içine sıkıştığınız o kabuktan illahi bir şekilde çıkıyorsunuz. Ve hayatım bundan sonra çok değişti umarım benim gibi zorbalığa uğrayan insanlar da kendilerine güvenmeyi öğrenirler. Ne yazık ki insanlar zayıflara karşı iyi değiller, onları belki… Read more »

bae

yasadiklarimiz icin uzgunum umarim daha iyi bir hayat yasarsin sevgilerle♥️

Drbeyz

Şok edici. Bence yalan olma ihtimali yok. Bundan sonra şirketler dava edeceğiz dese de inanmıyorum, bunları kanıtlamak o kadar zor ki birden fazla kişi çıkıp ‘Bu böyle bir şerefsizi işte’ diyorsa ateş olmayan yerden duman çıkmaz diyip inanmayı tercih edeceğim. Iyi bile dayanmışlar ben bana bu şeytanlıkları yapan birini televizyonda görsem kriz geçirirdim. Umarım zorba ve türevleri sektörde ifşalanmaya devam eder ve yok olur.

Last edited 3 ay önce by Drbeyz
Drbeyz

Bir de instagramda falan o zaman küçükmüş, neden şimdi söylüyor bu kişi bunları, umarım Jisoo’nun kariyeri etkilenmez diyenleri azıcık beynini kullanmaya davet ediyorum. Hala bir şeylerin üstünün örtüldüğünü düşünenler var 🤦‍♀️ Bu kadar berbat şeyleri yapan birinin kariyeri falan kalmasın mümkünse. Mağdur onun iyi adam imajından bıkmış ve zorba diye anılmasını istiyor, birine bunları hissettirecek kadar ne yaptın sen be. Buna da iftira diyip dava açarlarsa çok güleceğim gerçekten.

Last edited 3 ay önce by Drbeyz
Luna

Şöyle olaylarda küçükmüş diyenlerin kafalarını duvara vurup kıvılcım çıkarmak istiyorum. Hepimiz çocuk olduk ortaokula liseye gittik. Böyle şeylerin yanlış olduğunun farkındaysak o zamanlar, bu insanlarda gayet farkında olabilirlerdi. Resmen sırf ünlü diye masum sayıp savunan bir kitle var.

Lavinia🌹

Zorba olan ünlülerin nasıl götü tutuşmuştur acaba. Zorbalık skandalı çıkan ünlülere bakınca artık kötü birisini görüyormuş gibi hissediyorum. İmaj korelilerin de dediği gibi çok önemli. Haksız yere zorbalıkla suçlansaydım çıldırırdım kesin.

Last edited 3 ay önce by Lavinia🌹
(!)

Kore’de İster idol olsun ister oyuncu koca koca insanların kamera karşısında yeni gelin gibi süzülüp utangaç tavır takınmaları hep garip garip gelmişti. Birde aşırı bir kontrollü ve sahte çok düşünceli insan tavırları basın konferanslarında hep dikkatimi çekerdi. Bir imaj dahilinden ziyade bir şeylerin üzerini kapatıyormuş hissiyatı veriyor. Bütün ülkelerde medya şeffaf değil biliyoruz ama Kore’de özellikle magazin medyası tamamen eğlence şirketlerinin elinde. Yayınlanan haberler kesinlikle para ödeyen şirketlerin isteği dahilinde hazırlanan ısmarlama haberler. Bu yüzden ünlülülerle ilgili magazin haberciliği yapılmıyor ve bu tür iğrenç karakterli insanlar melekmiş gibi çok rahat pazarlanıyor. Normal magazin haberciliği yapılsa kimbilir ne Skandallar göreceğiz. Ellerinde… Read more »

Last edited 3 ay önce by (!)
dnz

Vincenzo’da bir replik var. ‘İtalya’da sadece mafyalar mafyalık yapar, Kore’de ise herkes mafyadır.’ bu geldi direk aklıma.

Cv jhunb

lisede bana da zorbalık yapmaya çalıştılar ama izin vermedim bunun sonuncunda tüm sınıf bana düşman kesildi test dağıtırken bile her zaman beni bilerek unuturlardı ama ben başım dimdik bir şekilde hocadan tekrardan isterdim kendimi sadece derslere verdim derslerde denemelerde birinci olunca notlarım ile ezdim onları bana ne yaptılarsa aynısını onlara yaptım dışarıdan çok güçlü kendi beğenmiş gibi dursam da o psikolojik şiddete dayanamayıp bazen tuvalete gizlice ağlardım ne kadar güçlü görünse de bir insan olay o değil

Küçük Pembe Civciv

Vay beni Mükemmelsin lisede bende bazen tuvalette ağlardım özellikle ilk sene 🙁 sorması ayıp üniversite de nereyi kazandın

Küçük Pembe Civciv

Vay bee Mükemmelsin lisede bende bazen tuvalette ağlardım özellikle ilk sene 🙁 sorması ayıp üniversite de nereyi kazandın

Cv jhunb

Tıp fakültesi 2 yıl başını sadece ders takarsan kendiliğinden oluyor bunun için onlara teşekkür etmem lazım

Nisa

Sen bensin resmen. Sırf onlarla arkadaş değilim yaptıklarını onaylamıyorum diye sınıfın bir kısmı benle uğraşırdı. Umarım hayatım boyunca bir daha karşılaşmam onlarla

Selin

Bu ülkenin zaten yarısı zorba yarısı da mağdur. Ya insanlar zorba olup başkaları tarafından aşağılanmamayı ya da mağdur olup zarar gören taraf olmayı seçiyorlar. Muhakkak burada da zorbalık yaşanıyordur ama ben bir polis çocuğuyum Türkiye’nin batısına da doğusuna da gittim ama hiç böyle bir durum yaşamadım. Hatta tam Korelilerin dalga geçeceği kilolu gözlüklü bi öğrenci olduğum hâlde okulda en popüler kişiler bile yakın arkadaşımdı. Lafı şuna getireceğim Kore dışında dünyanın hiçbirinde bu skandallar bu kadar çıkmaz.

depresifpanda

iyi ki yan rol olduğu zamanlar değil de başrol olduğu zaman bu haberi yayınladılar… en başarılı olacağı zamanda alaşağı olması güzel. diğer oyunculara yazık elbette ama mağdurun senelerce yaşadığı kötü ve zor zamanları düşünün

Falondia

Kalan zorbalar şuan tir tir titriyordur sıra bana da gelirse diye

ARMY-ㄴㅇㅅㅌ

Tüm Kore teker teker döküldü valla. Artık kimse için bu yapmaz iyi biri vs. demem zaten. Umarım sektördeki tüm pislikler ortaya dökülür.

Zxzx

Bu tür haberler art arda çıktığı için inanmayanlar var. Dün bi yorum gördüm asla inanmıyormuş, onun başrol olmasını mı beklemişmiş, jisoo aşkısı güçlü olacakmış.

Birferda

Bu saatten sonra su su kisiler zorba degildir diye aciklama yapilsa hepimiz icin daha kolay olacak sanirim. Su 2 hafta da ziyadesiyle yildim.

ikonik

cidden ya zorbalık yapmayan kalmadı sanki ..

vantaer

Sanırım en şok olduğum buydu. Oha ya inanamıyorum resmen gerçek bir oyuncuymuş. Umarım tüm zorbalar tek tek ortaya çıkar ve cezalarını çekerler. Zorbalığa uğrayanlar için ne kadar kötü sürekli onları görmek hayal bile edemiyorum. Ayrıca mağdur kişinin yazdığı cidden çok gerçekçi geldi yani büyük ihtimal doğrudur özür de bir şey değiştirmez artık olan oldu. Sadece cezasını çeksin böyleleri.

vantaer

Ayrıca kore hükümetinin bu olaya el atmasının zamanı gelmedi mi ya korkunç bir derecede resmen halk zorbalar ve zorbalığa uğrayanlar diye ikiye ayrıldı galiba normal insan yok

Kuzey Tekinoğlu'nun ikonik tulumu

Müge Anlı’yı Kore’ye gönderelim. Bu olayların hepsini anca o aydınlatır. Ayrıca, Pd Note Müge Anlı’nın programı gibi birşey mi?

Not: Umarım mağdur olan taraflar umarım daha fazla hırpalanmaz ve zorba olan ünlüler her kimlerse tek tek sektörden sürülür de, ömür boyunca yaptıklarının cezalarını çekerler.

Last edited 3 ay önce by Kuzey Tekinoğlu'nun ikonik tulumu
林枫 lín fēng :D?

ikinci metoo hareketiyle umarım sektördeki tüm zorbalar hak ettiğini bulur.

ters cevap vermeyin anksiyetem geceleri uyutmuyor

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+275] “Ben özür ya da tazminat istemiyorum. Ben zaten bunları yaşadım ve bitti, geri alınamayacak şeyler için özür istemiyorum. Samimi bir özür olacağını da düşünmüyorum.
istediğim tek bir şey var. Kim Jisoo-ssi, oyunculuk yapmak istiyorsan, tamam buna devam et. Ama isminin önünde ‘Okulda şiddet uygulayan zorba’ yazması gerekiyor.”

Yaktı geçti

Gerçekten bu o kadar üzdü ki eminim hayatı boyunca zorba olarak anılır

Winternim

Okulda zorbalik yapan insanlar nasil olur da gecmisten ders almayip cikis yapar utanmadan asla anlamiyorum gercekten salaksiniz hepiniz yok olun

vantaer

Onlara göre yaptıkları çok doğal ve umurlarında da değil büyük ihtimalle dünya hep onların etrafında dönüyordur. Açıkcası şimdi bile pişman olduğunu değiştiğini sanmıyorum. Göz boyamak için özür diler tamam ve mağduru suçlar 😒

Winternim

Cok sukur karma buluyor bu pislikleri

Sananesiiii

Yine anladım ki koreliler normal değil tamam burada da bu tarz olaylar var yok değil ama bu nedir cidden anne babalar çocuklarını nasıl yetiştiriyor da bu kadar merhametsiz ve bencil oluyorlar aklım almıyor, istediğiniz kadar bilim yolunda ilerleyin gelişmiş ülke olun falan ama insaniyet ve medeniyet çok farklı şeyler bunlar olmadığı zamansa hiçbir çekiciliği kalmıyor ülkenizin zaten son zamanlarda kpop adına dinlediğim birkaç grup vardı onları dinlerim sadece kdrama ise bundan sonra devam edebilir miyim muallakta midem bulandı valla yeter

Zeynep

İlk başlarda sanki dizi senaryosu gibi geldi uyduruyor herhalde dedim ama yorumlarda diğer mağdurlarda çıkınca doğru olduğunu düşünmeye başladım. Zorbalığı önlemenin asıl yolu öğretmenlerden geçiyor bence. Çoğu öğretmen bildiği halde görmezden geliyor. Ama tek engelleyebilecek kişi öğretmen.

Dilek Yeşil

Ben de bir ögretmenim malesef bu her zaman mumkun olmuyor benim de belki Koredeki kadar siddetli degildi ama zorbaliga ugrayan bir ogrencim vardi lise son sinif onu arakdaslarindan korumaya calistim defalarca arkadaslarinin yaptiginin yanlis oldgunu anlatmaya calistim ama hicbir sekilde durmadilar isin kotusu zorbaliga ugrayan ogrenci de bundan sikyetci olmuyordu onu dislarlar arkadaslik yapmazlar diye rehber ogretmene anlattim durumu o fazla onemsemedi mudure soyledim bir iki kere uyardi birakti.Malesef bu tarz durumlarin tek ve kesin cozumu ailede bitiyor eger aile cocugunun iyi bir meslek sahibi olmasiyla ugrastigi kadar iyi bir insan olmasi icin caba sarfetse bunlarin hicbiri olmaz egitim aile… Read more »

Last edited 3 ay önce by Dilek Yeşil
Lolan

Zamanında zorbalık yapan herkesin etekleri tutuşmuştur şimdi. Tek tek ortaya çıkıyor hepsi. Bu dönem çıkan haberler mağdurlar için cesaret oldu hepsi konuşuyor, çok da iyi oluyor. Kimsenin yanına kalmasın inşallah.

Minlele

dizini izliyordum ya
olan KBS e oldu hem dear.m hem RWMR
ama dizisi çok güzel 🙁

𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

i-

Minlele

geçen rast geldi yt da the heirs’in kesitlerini gördüm dizide başrol ve yan roller zorbalık yapıyor ama izleyen herkes bu karakterleri çok seviyor.
Ben anlayamıyorum…

: : nixie

İşte gerek Soojin gerek başka idollerin bu tip haberleri çıkınca “Neden ünlü olunca söylüyorlar, yalan, iftira…” deyip geçiyor fanlar. Zaten özür en fazla vicdanını rahatlatır, o zorbaların yaşattıkları hiçbir zaman değişmez, etkisi üstünüzden geçmez fakat karşınızda siz travmalar içinde boğulurken karşınızda ününe ün katıp iyi olduğunu görünce bunun böyle sürmesinden rahatsız olup habere sürüyorlar. Bende dilerim tüm bu olanlar yaşanmamıştır :/, kimsenin zorbalığa uğramasını ve sonra o kişiyi televizyonlarda görmesini istemem. Bana bu haberler durulacak gibi gelmiyor, mağdurlar birbirinden destek ve güç alıyor inanıyorum buna. Umarım sektör bu tip idollerden kurtulur, haberlerin durulmaması bir yandan iyi iken bir yandan canımı… Read more »

Neocrackheadtech.ltd.şti

Şu zorbalık haberleri çıkınca nasıl masum imajı olursa olsun fotoğrafları anında çirkinleşiyor gözümde

Remy

Bu kadar tanık varsa doğru gibi geldi bana üzüldüm garip olan twt de BP jisoo zannedenler olmuş jsbdksndns

brontozor (I.K.)

yok artık jbfjnakjfçkbnkjbkjşf iq 3 anasını satayım

Aeri

Jimin(Aoa) kişisini, BTS Jimin sanmaları gibi.. Bir isimde bir ünlü var sanki arkadaş biraz araştırın ya

Remy

Cidden aktörün bazı fanları BP jisoo olduğunu yanlış anlaşıldığını söylemiş jsdbjsdbjsdbksndn mağdur BP jisoo kastetmis falan diyenler gördüm IQ yerlerde

Bence böyle

Adam pisligin teki çıktı rıza baba

haechanınköpeğiyim

abi insanlar nasıl kendilerini bu kadar iyi gizleyebiliyor şaşırıyorum açıkçası kendilerine yeni bir karakter oluşturuyorlar ve kusursuzlarmış gibi gösteriyorlar helal olsun gerçekten

ReveLuv

Hayatımda duyduğum en saçma savunma ” O zamanlar küçüktü. ” ” Pişman olmuş, değişmiş olabilir.” Hayır arkadaşım bu bir savunma olamaz hepimiz çocuktuk. Bu dönemlerden hepimiz geçtik. Yaşayanlar bilir haksızlığa uğrayan birini koruduğunuz takdirde karşı tarafın öfkesiyle uğraşmak zorun kalacak olan daima siz olursunuz. Her zaman vicdanıma ve ahlakıma göre hareket ettim. Haksızlığa uğrayan kişileri olayın benim üstüme döneceğini bilerek korudum ve tabii ki döndü. Ben de çocuktum buna rağmen doğru ve yanlışı ayırt etmek için çok çabaladım. Bu yüzden küçüktü savunmasını bir noktaya kadar kabul edebilirim. Bu tarz durumlar seviyenin kesinlikle aşıldığı noktada. Pişmanlığa gelince kimseyi kandırmayalım. Pişman olan… Read more »

Last edited 3 ay önce by ReveLuv
RuruBlu

Yaa nerede zorba pislik varsa toplamis sektöre doldurmuşlar biz de peslerinde geziyoruz ne seker sey diye.. rezalet. Dogruysa umarim kendisini tekrar görmeyiz. Böyle haberler görünce hep bahsedilen isimlerin bu günkü arkadaş çevresinin de guvenilmez olacagini düşünüyorum.

AhgaLightL

Okurken tüylerim diken diken oldu.

Whatcomesaround

Artık böyleyim

r girl

Strong woman do bong soon’da polis rolu oynamisti bir de… ironi

blinkie

strong woman do bong soon’da tanımıştım ve çok kibar biri gibi gözüküyordu. sonraki dizilerde de ikinci erkek rolü oynadığı için hep bir sempati beslemiştim içimden. umarım tüm dizileri, reklam çekimleri, programları falan durdurulur ve beş parasız kalır ortada. bu arada mağdurun son sözü çok can yakıcı… kendisini çok iyi anlayabiliyorum. bana da kötü davranan kişilerin şu an iyi yerlerde olması da canımı sıkıyor.

•Lalice•

sen de mi brütüs :”)

Falondia

Bu çocuğu Moon Lovers ve Doctors dizilerinden hatırlıyorum sevmiştim kendisini ve oyunculuğunu şuan şoklar içerisindeyim 😖😰

Aeri

umarım sektördeki bütün pislikler ortaya çıkar ve bir kariyerleri kalmaz

lola

mağdur kendini aşırı iyi ifade etmiş gerçekten. çok üzücü

Kingkong - exo ot12

Moon loversdan beri en sevdiğim aktörlerden biriydi. Şok oldum. Eğer gerçekse çok iğrenç biri.

INSPIRIT

Vay be, eskiden Ji Soo çok severdim sonra farklı aktörleri sevdim derken fanlığım geçmişti. İyi ki geçmiş, bu nasıl bir karakter? İğrenç bir insanmış. Nam Joo Hyuk ile de çokçok yakınlar, onun hakkında da çıkacak mı acaba böyle bir olay? Ji Soo’nun yabancı hayranı çok fazla var, bakalım inanacaklar mı.

aswium

yani bir sen eksiktin zorbalık haberi çıkmayan

Moonsun

Şok oldum ya nasıl olabilir yuh. Kimseye güvenemem artık. Baya iyi oyuncuymuş umarım bir daha televizyona çıkmaz

Moonsun

Uff ya ben bu çocuğu seviyordum ya yazıklar olsun rezalet insan ya

Neocrackheadtech.ltd.şti

Sen de mi brütüs😏

Carmen

Lisede de cinsel tacizde bulunmuş. Resmen 2.seungri bu herif ya

buse

evet gördüm maalesef ve kanım dondu. umarım doğru değildir, kurbanlar böyle korkunç bir şey yaşamamıştır. daha önce bazı ünlülere zorbalık iftiraları atıldı evet ama bunlar iğrenç şeyler, eğer iftira olsaydı mağdurlar bu kadar ileri gitmezdi.

Last edited 3 ay önce by buse
Hahah

jisoo bana hep çekingen, utangaç biri gelmiştir. şaşırdım

Aycik

Yuh diyorum sadece…

aswium

hani diyorlar ya ülkenin yarısı zorba diye hayır yanlış ülkenin yarısı zorba denmeliydi

Zzzz

Sanada elveda…

suzikisuzi

sen nasıl bir şeysin lan

forevexo

burda ayy koreye gidicem kore çok güzel çok tatlış diyen varsa şunları görsünler o sizin pembe dizilerde izlediğiniz gibi değil kore.
Bizim ülkemizde bu zorbalık olayları yok denecek kadar az bu bakımdan gerçekten takdir edilesi bi durum.korede herkes birbirine yaranma peşinde zorbalık heryerde var hem okul hem iş dünyasında