Arashi, Japon olmayan grupların global başarısını Johnny'nin mirasına bağladı

HABER: Arashi’nin gülünç açıklaması… “Japon olmayan grupların başarısı? Kökenleri Japonya’da”

KAYNAK: Bloter via Naver

(Johnny Kitagawa Japon bir işadamı ve yetenek yöneticisiydi. Japonya’da çok sayıda popüler erkek grubunun yapım ajansı Johnny & Associates’in kurucusu ve başkanıydı.)

Jun, Johnny’nin mirası nedir diye sorulduğunda, Johnny’nin Asya’ya getirdiği hit grup-şarkı yaratma sisteminden bahsetti.

“Johnny 60 yıllık iş hayatında bir sürü erkek grubu yarattı ve Japonya müzik sektöründe derin bir iz bıraktı. Kendi sistemini global bir standarta taşıyarak, Japonya’yı aştı ve genel olarak Asya pop kültürünü etkiledi, Asya popunun yükselmesiyle de bu görülüyor. Şu anda Japon olmayan grupların bu kadar başarılı olmasının kaynağı aslında Johnny’nin 1960’lı yıllarda yaptığı temel atma işleridir.”

K-Pop tüm dünyada büyük popülariteye sahip fakat Jun bu konuda kötü şeyler hissetmediğini söyledi.

“Bazılarının düşünebileceği gibi bir grupçuluk, kabilecilik hissetmiyorum, sadece Johnny’nin uzun yıllar önce temelini oluşturduğu sistemin sonunda ülke sınırlarını aşmaya başlaması beni gururlandırıyor. Bunu direk olarak Johnny yapmıyor olsa da onun mirası hala devam ediyor ve yaşıyor. Bu çiçeklerin diğer kültür ve ülkelerde kök saldığını görebilirsiniz. ‘Dynamite’ı defalarca duydum.”

1. [+110, -1] İlacınızı almayı unutunca böyle olur ㅋㅋㅋ

2. [+77, -1] Teknik olarak konuşacaksak J-Pop’ın kökeni de Amerika ve Batı değil mi? Tamamen Japon değil. Kültür demek zaten ülkeler arası paylaşım yapmak ve birbirine yardım etmek demektir. Kendi müziklerini geliştirmeye çalışacaklarına bunu siyasileştiriyorlar. Kıskançlık yapacaklarına gerçekleri itiraf etsinler.

3. [+42, -2] Bu kadar çirkin insanlar nasıl bu kadar popüler olabiliyor diye hep merak etmiştim. Birkaç iyi şarkıyla şans eseri popüler oldular ama müzik açısından yetenekli değiller. Büyük bir şirket sayesinde popüler oldular ama çok iyiymiş gibi davranıyorlar ㅋㅋㅋ

4. [+36, -2] Akılları yerinde mi? Sadece fotoğrafa baksanız yeter, Kore’de bu görsellerle hiçbir şey yapamazlardı. Japonya’da oldukları için 10 yıldan uzun süre popüler idol olarak kalabildiler.

5. [+26, -0] Arashi Koreli idolleri kıskandığını bu şekilde açıklıyor yani ㅋㅋ aigoo, daha rahat davransaydınız daha iyiydi ㅋㅋㅋ

6. [+8, -1] Kore’de bu görsellerle hiçbir şey yapamazlardı ㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ en azından SMAP iyi görsellere ve iyi şarkılara sahipti, Arashi’de hiçbir şey yok ㅋㅋㅋㅋ

7. [+5, -0] Yetenek konusunda bize eş olmadıkları için kökenlerden bahsediyorlar ㅋㅋㅋ just şu andaki yaşlıların ‘benim zamanımda’ diye konuşması gibi ㅋㅋㅋ ne yazık ki Japon müziği Batı müziğinden çalıntı ㅋㅋ ve şimdi de müzikleri Kore müziğinden etkileniyor

8. [+5, -0] Sadece üzülüyorum onlar için

9. [+4, -0] Gerçekten acınası

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+343] Hepsi Motown’dan esinlendi ama K-Pop gerçekten de ‘idol standartları’ diyeceğimiz şeylerin çoğunu J-Pop’tan aldı, insanlar bunu belirttiğinde hayranlar neden sinirleniyor bilmiyorum

 

Kaynak: Netizenbuzz

Abone Ol
Bildir
guest
59 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
nøx ʲᶜʷ

İyi ama bu gerçek. İdol sisteminin kökeni j-pop. Koreliler bunu pazarlamayı daha iyi başardılar ve uluslararası çapta büyük bir başarı sağladılar. Bu gerçekten bahsedilince neden bu kadar agresifleşiyorlar anlamıyorum

Juyeon

Yabancı yorum kopyala yapıştır mxlöxlxöz

ad astra

Dünyanın en değerli ikinci müzik marketine sahipsindir ama elinde değil Kore’yi kıskanıyorsundur sksk
Arashi koreli idolleri niye kıskansın? 22 yıllık grup, 2019 yılında dünyanın en çok albüm satışı yapan sanatçısı olmuştu.
Bknz: ( almanya bizi kıskanıyor )

6EDB2F83-20E7-4D36-A8B6-FF3879E8573B.jpeg
BRIAN

Sesli güldüm çok iyi ajajaja

Begonya

Japonlar çirkin değil sadece sizler fazla makyajli ve estetiklisiniz. Yüzlerine o kadar bakım yapsalar iyi giyim iyi saç sizi sollarlar diye düşünüyorum. Kısasa kpop bakımlı jpop bakimsiz.

Ayfer

Bakımsız halleri ile de bence gayet hoşlar

Lolavabz

Bakımdan estetikten falan değil de şunda bir anlaşalım, japon ideal tipi çok farklı, ve bence de çoğu yakışıklı değil. Kızları güzel olsa da erkekleri hiç yakışıklı bulamıyorum ben.

Begonya

Göz meselesi tabi

林枫 lín fēng :D?

bu sistemi japonya çıkardı, kore’de kendi müzik dünyasına entegre etti. japonya’dan çıktığını kabullenmek gerek. bunu kabullenince kpop’ı küçümsemiş olmuyorsunuz sevgili netolar.

buse

Koreliler Arashi’yi gerçekten fazla küçümsüyorlar.Arashi çıkış yapalı 20 yıldan fazla oldu ve hala japonya’nın en popüler grubu.Albümleri deli dehşet satıyor,konserleri tıklım tıklım oluyor,her üyesi çok popüler ve başarılı.Koreliler de 30 yaşını geçen idollere teyze/amca muamelesi yapıyor.Ayrıca idol sistemini çıkaranlar japonlar bu da bir gerçek.Japonlar çok kapalı bir toplum.J-pop içeriklerine ulaşmak çok zor.Arashi falan daha yeni yeni youtube kanalı açtı.Yani k-pop gibi dünyaya açık değiller,bu yüzden daha az popüler olmaları normal.

buse

ha bir de j-pop da dünyaya açık olsaydı k-pop kadar popüler olur muydu bilmem.koreliler k-pop’ı cidden çok iyi pazarlıyor.k-pop dışarıdan çok gösterişli geliyor insana.j-pop,k-pop’a göre biraz daha sönük kalıyor.

lololololol

Kpop’ta Kore’yi temsil eden bir özellik yok, pazarlaması bu yüzden daha kolay bence. Jpopta batılılaşmadır vb. göremiyorsun, kendi zevklerini koyuyorlar yani ulusala satma peşinde değiller, izlerken evet bu Japon tarzı diyebiliyorsun tatlılık olsun yaptıkları çılgınca tuhaf danslar olsun. Kpop şuan yozlaşmış gibi, müzikler birbirinin kopyası, zaten şarkılarda koreceden çok ing kelime var. 2015ten öncesi Kpop şarkıları gayet güzeldi bence ama şimdikiler.. ne bileyim

Litzz

Kesinlikle bu yoruma katiliyorum. Kpop’da Kore’yi temsil eden tek sey sarkilarin Korece olmasi ki bir grup yurtdisinda azicik populer olunca hemen Korece’yi de birakip Ingilizce sarki yapiyor. Amaclari asla Kore’ye ozgun bir sey yapmak degildi en basindan bence.

rsm

Blackpink’in belgeselinde Teddy “Neden bizim şarkılarımız korece diye “k-pop” diyorlar? sonuçta farklı olan tek şey dil. onun dışında biz de pop müzik yapıyoruz.” minvalinde bir şeyler diyordu. Aynı hesap sanırım senin dediğinle 🙂

buse

katılıyorum 👍🏻

lololololol

Japonları bu kadar aşağıladığınız halde gruplarınızı Japonya’dan çıkarmıyorsunuz, hiçbir Japon grubunun Kore’de promo yaptığını da görmüyoruz, demek sandığınız kadar büyük değilsiniz :d

?!

Uluslararası fanlar olmasa kpop sektörünün esamesi okunmazdı valla

lololololol

Japon fanlar aşırı bağlı gruplarına ama işte sosyal medyada göremediğimizden insanlara yoklar gibi geliyor. TVXQ ve JYJ üyelerini yıllar boyu desteklediler ve hala da devam ediyorlar Koreli olmalarına rağmen, kendi grupları gibi bağrına basıyorlar. JYJ üyeleri, SM yüzünden Kore’de boykot edilip, iş yapamazken Japon fanlar ayakta tuttu onları. Bu durumun tam tersini hayal edemiyorum ben, ne Koreli fanlar ne de uluslararası fanlar bu kadar sadık olabilir kendilerinden olmayan gruplara/idollere.

rsm

Doğru. Ufak bir tartışmada bile ülkene dön, yabancı idollerin ülkede çalışması yasaklansın vb. şeyler söylüyor. tabi bazı tepkiler haklıdır. ama sırf ön yargıyla bile bu tarz söylemlerde bulunuyorlar. gerçi yabancılara olmasa bile kendi ülkelerindeki ünlülere de en ufak bir şeyde linç kampanyası başlatıyorlar. bile bile bile… 🙂

xxx

G.Kore’de konsere gelecek insan sayısı
Japonya’da konsere gelecek insan sayısına denk mi sence? Japonya’da hiç tanınmayan bir grubu bile Dome’lara çıkarsan konsere gelecek kitle var öyle yaşları küçük falan da değil ayrıca düzenli olarak konsere giden insanlar bunlar. G.Kore’de ise idol müziğini bile dinlemeyen halk var sadece okul öğrencileri katılıyor bu konserlere.

Hgs

ama kpop gerçekten jpoptan esinlenme , gerçek bu

Clarry Riddle

J-pop’ un k-pop’tan daha eskiye dayandığı bilinen bir şeyken, ondan esinlendiğini kabul etmemek çok saçma olur. Ama şu da gerçek ki günümüzde k-pop, j-pop tan daha global, başarılı ve sevilen bir tür. Bunda belki de daha fazla içerik üretmesi, giyim-makyaj tarzları etkili olabilir. Neden bilmiyorum ama j-pop şarkıcıları, idolleri bana yapmacık geliyor belki o tuhaf kareografileri, abartılı hareket ve giyimlerinden dolayıdır.

yeahwhatever

pardon? lee soo man johhnys şirketini baz alarak SM’yi kurdu idollerini o sistemde eğitti / çıkış yaptırdı ( bir çok alanda faaliyet gösteren idoller mesela aynı anda oyunculuk yapan / eğlence programlarına katılan / sunuculuk yapan idoller) jhonny mesela daha katı,skandalı çıkan gruptan anında atılıyor, sevgilisi ünlüyse kara listeye alınıyor vs ayrıca arashiye laf atmışlar ama kendileri 15-20 yıldır zirvede, hala grup üyeleri bireysel olarak en çok reklam alan ünlüler, arashi vs programı hala çok izleniyor albmleri 1 milyon üzeri satıyor … durum böyleyken laf atmak skdjhxsjdk GÜLÜYORUM. ayrıca japonya en büyük 2. müzik piyasasına sahip, nasıl amerikayı taklit ediyor?… Read more »

Werewere

Bildiğim kadarıyla Lee soo MAN Amerika’dan geldikten sonra jpop ve apop endüstrisini harmonize ederek 1995 yılında eğlence şirketini kurdu

lololololol

Jpop kendi içine bu kadar kapalı olmasa kpop’u sollardı bence, çünkü japon müzik piyasası en büyük ikinci müzik pazarı. Jpop sosyal medya olsun, youtube gibi sitelerde aktif değil, ulusal fanlara ulaşma için çeviridir vs. pek yok. Sevdiğim jrock grubu ile ilgili bilgi bulamıyorum ben mesela, haklarında paylaşım olan çoğu yer japon siteleri ve ing çeviri de bulamıyorum ama kpopta bilgiye ulaşmak daha kolay, en büyük fark bu. Kpop zaten Jpoptan türeme, özellikle stajyer olayı falan. SM jpoptaki çoğu şeyi kpopa getiren şirket zaten.

lololololol

Jpop’un en güzel tarafı estetik ve güzellik olayının baskın olmaması bence. AKB48 videolarını izliyorum, kızlar aynı seri üretim bandından çıkmış gibi değil, dişleri çarpık falan ama enerjileri olsun auraları çok güzel, içine çekiyor sizi. Kpop ve Kore güzellik algısı konusunda en kötü bulduğum ülke, yorumlarından da anlaşılıyor

Bendegeli

Japonlara çirkin diyen atsushi sakuraiyi görmemiştir 🥵🥵🥵

Bendegeli

Ayrıca japon rock grupları çoğu Koreli gruptan daha kaliteli .

Almina

Ama bu doğru ayrıca kötü bir şey dememişler ki çıkış noktasından bahsetmişler sadece.. Ayrıca görselden bahseden kore Japonyanın buna o kadar da önem vermemesi daha iyi bence… Ayrıca Japonya isteseydi çookktan dünyaya açılırdı ama istemedi zaten en büyük 2. müzik pıyasasına sahip.. Jpopta ta çok iyi güçlü isimler oldu sadece bi youtube hesabı bile acsalardı zamanında başka bir şeye gerek kalmadan açılırlardı dunyaya.. Dünyaca ünlü yıldızlar programlarına çıkıp promosyon yapıyorlardı.. Ve kore gruplarını da aşağı görmediler açıkcası dünyaca ünlü konuklarla yan yana oturtuyorlardı.

Almina

Japonlar çirkin değil çok fazla makyaj ve prosedüre bağımlı değiller diyelim biraz değişim var gibi ama koredeki kadar değil

Suna

Sistemi japonlardan aldınız, müzik alt yapılarını japonlardan kopyalama daha neyin özgünlüğünden bahsediyorsunuz acaba?

tanıyantanır

Kökeni Japonya siz kabul etmiyorsunuz
Ordaki bana biraz abartı geliyor ama
Yaşayışları da çok farklı kadınlara davranışlarıda kadınlarda bu durumu kabullenmiş garip bir durum ya

syssota

scandal & one ok rock müzik kalitesi açısından >>>>> herhangi bir güney kore grubu

?!

Konudan bağımsız biraz ama bir grup vardı Japon ya belki sen bilirsin belki başkası şarkıya giriş vavatatata yada ratatata pikyu mikyu bişeyliydi kızlar söylüyordu bilen aydınlatsın bulamadım bir türlü 😀

ad astra

Baby metal- gimme chocolate mi? 😀

syssota

aynen benim de aklıma babymetal – megitsune geldi muhtemelen babymetal şarkısıdır

?!

Aynen o valla baktım şimdi teşekkürler 😀

恋してる

Şu sitede taste sahibi insan gördüm ya o kadar mutluyum ki

Jisoochu

Adamlar gayet normal konuşmuş. Koreliler kabul etseler şaşardım zaten. Ama her ne olursa olsun bu işi kpop ayrı bir seviyeye taşımış durumda. Jpop bana genel olarak garip geliyor. Geçen gün mesemoa adlı bir grubun kiss miydi neydi bir şarkısına rastladım aman yarab tüm grup birbiriyle yiyişiyor aknsksl Bu kpop’ta hayal bile edilemez. Ve genel olarak tarz saç baş giyim falan çok demodeler. 20 yıl önceki kpop bile daha modern ve hoş geliyor bana

BRIAN

Ybidip izliyexem skskjdjd

BRIAN

Oha dedim oha

IMG_20200811_024825.jpg
Kayra

Ama siz de en olmayacak grupları/şarkıları bulup “J-pop garip” diyorsunuz ^^ Garip olan işler var ama tamamı öyle değil. Çok iyi işler de var.

rsm

kesinlikle. bkz utada hikaru , fukui mai, UVERworld. (en son bunları dinlemiştim. aklıma başka gelmedi lol :))

bılekpinkı

Şarkıda 36 tane öpüşme sahnesi var abahhahahshshbsx

恋してる

Japonya’dan alındığı doğru, Kore sadece üzerine bir şeyler ekledi ve şu anda da daha popüler. Ve açıkçası Jpop şarkıları bana çocuksu geliyor, Jrock’ı açık ara tercih ederim.

Ayfer

3 yoruma bak bu kadar çirkin insanlar nasıl bukadar ünlü olurmuş manyak adamlar karizmaları ile seni böler parçalar molükürlere ayırır arashi mi yetenekli değil neremle gülsem acaba bilemedim hem kpop hiç kpop pazarın girmeye bile uğraşmadı ki ama kpop Japonya eylenceli sektörüne girmeye uğraşıyo en küçük gruplar bile Japonya larkı söylüyor

Yorumsuz biri

Yorumlarda hala “bu görsellerle Kore’de ünlü olamazladı” yazıyorlar. Bıktım şu Kore’nin dış görünüşe takıntısından. Şarkıyı yüzleriyle söylemiyorlar arkadaşlar sesleriyle söylüyorlar. Anlayın artık şunu!

HoneyMoon

Kpop başta en sağlam temelleri Jpop piyasasindan aldı siz neyi reddediyorsunuz acaba? Sonra kpop uluslararası olmak için Apop müzik tarzını kıyafet ve klipleri çaldı özendi durdu sahne, koreografi grup temelli grup disiplini fan kültürü, Fandom oluşturma ürün pazarlama stratejlerimin hepsini jpop dan Müzik, Klip,Moda olarak Amerika dan aldı en pazarlananilir hale getirip sektörü oluşturdu sizin temelleriniz bile yok şimdi çıkan kpop şarkılarında korece bile yok full Sanki amerikalı bir sanatçı gibi müzik yapıyorsiniz zirvedeki gruptan en az popüler olana kadar bu böyle umarız hepsini Amerika da öğrenip bilir marifet korelilrrde sanıyorlar

Litzz

Bilmeyenler icin soyleyeyim gerekten kpop jpop’un kopyasi olarak basladi. Sadece Japonlar hicbir zaman gruplarini uluslararasi pazarda pazarlamaya odaklanmadilar. Kpop ise en basindan beri hep uluslararasi oynadi zaten bir sure sonra da bunu basardilar.
Yani adamlar gayet de dogru bir sey soylemisler.

BulutuX

Arashi bu netizenleri görse çatlar hasetinden ya. Salla. Kpop bu işi Jpop’dan aldı alladı pulladı, gıcır gıcır paketleyip bir güzel pazarladı. Ha şimdi yollar ayrıldı tabi. Adamların dediklerinde de bir şey yok alınganlık bunların ki.

rsm

6. [+8, -1] Kore’de bu görsellerle hiçbir şey yapamazlardı ㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ en azından SMAP iyi görsellere ve iyi şarkılara sahipti, Arashi’de hiçbir şey yok ㅋㅋㅋㅋ
Belki de görselden çok yeteneğe önem veriyorlardır?

Who

ALBÜMÜMÜ AÇTIM GENÇLER merak edenler vardı ondan şeeytim

Hgs

hangi albüm ?

Who

Nct resonance

Who

Mükemmel kelimesi şarkıyı anlatmaya yetmez

Exovelvet

Bilmem kaç yıllık grupsundur, 2019’un en çok satan albümü senindir, yıllardır Japonyada bir numarasındır sonra Koreliler gelir ve der ki bizi kıskanıyorlar dkkcldşcşşd

INSPIRIT

FBGDHJSKIKDJFHGBHJKI Arashi’nin görsellerine laf attıklarına inanamıyorum. Jun Matsumoto diye bir gerçek var ortada, bence çoğu erkek idolden daha yakışıklı.

INSPIRIT

BTS eleyerek konuşuyorum, Arashi’yi geçebilecek grup zor bulunur. 20 Yıldır global olarak popülerler, kim başarabilir bunu?

xxx

Yakında BTS’in global başarısını Adem ve Havva’ya bağlayacak herkes diye korkuyorum asdgftkls