Army'ler BTS şarkı sözleri sayesinde Kore tarihini çalışıyor Army'ler BTS şarkı sözleri sayesinde Kore tarihini çalışıyor

HABER: BTS hayranları ‘Army’ler niye 18 Mayıs Gwangju isyanını çalışıyor

KAYNAK: Hankyeore via Nate

1. [+557, -52] BTS’in pozitif etkisi nereye kadar gidecek? İnanılmaz, her şeyleriyle dünya standartlarındalar!

2. [+515, -48] Tarihi çok düzgün şekilde biliyorlar, çok gururlanıyorum!!!!!

3. [+499, -37] Ne kadar öğretilirse öğretilsin o ülkenin insanları bile ülkesinin tarihini bilemez.. Yabancıların bizim tarihimizi araştırması bile inanılmaz. Hakkını vermek gerek.

4. [+44, -6] Kültürün gücü derken RM bundan bahsediyordu

5. [+36, -5] Gwangju’lu biri olarak çok müteşekkirim ㅜ son zamanlarda komünist ayak takımını öfkelendirmek için uğraşan bir sürü moruk var..

6. [+32, -5] Armylerden beklendiği gibi 👍

7. [+27, -2] Ilbe’nin son zamanlarda onlara saldırmasına şaşmamalı..

8. [+24, -5] Artık Army’ler çok çeşitli, BTS ve hayranlarına dokunulamaz. Bu ülkenin gelecekte oy verecek vatandaşları onlar, hükümet dikkatli olmalı.

9. [+20, -3] BTS askerden muaf tutulmalı ㅜㅜ yabancıların tüm yabancı BTS şarkılarına eşlik ettiklerini gördüm

10. [+20, -1] Bir grubun etkisini bir sürü pozitif şekilde yansıttığını görmek harika

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+55] Gerçekten süper değil mi? BTS hayranı olmam sayesinde o bölgedeki yakın tarih hakkında bir şeyler öğrendim. Ülkemin bağımsızlık gününün Güney Kore ile aynı günde olması beni şaşırttı! Sadece bir yıl var aralarında!

 

Kaynak: Netizenbuzz

22 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
mel

bir bangtan şarkısı dinlemek bir kitap okumak ya da belgesel izlemek gibi, seni içine çekiyor ve asla boş göndermiyor

Dionysus

Bangtanın şarkılarının altyapıları çok “dolu”. Her alanda sizi yeni şeyler öğretmeyi hedefliyor gibi. Kafkanın bir kitabını, kore tarihini, mitolojiyi, sanat eserlerini, sanatçıları, ressamları, psikolojiyi, felsefeyi … Tüm bunlara şarkılarda rastlayabilir ve farketmeden kendinizi bu konular hakkında araştırma yaparken bulursunuz. Hatta size teorileri anlamanız için okumanız gereken kitapları bile söylerler. Omelası terk edip gidenler, Magic Shop, Jung’un psikolojisi bunlar önerilen kitaplardan bazıları. Bangtan büyüdükçe ben de onlarla büyüyorum, olgunlaşıyorum, bilmediğim konular hakkında konuşabilme şansına erişiyorum. Ne şanslıyım ki onları tanıdım…

Selen

Bangtan’ın sadece şarkıları değil, albüm konseptleri ve klipleri dahi sanat, psikoloji ve edebiyat göndermeleri ile dolu. Gerçekten bana çok şey katan bir grubun fanıyım.

aRMyley

Bangtanı tanıdığım günden beri her gün yeni şeyler öğrenir oldum. Gerek felsefe gerek tarih her açıdan donanımlı olmama katkı sağlıyorlar. Dışarıdan boş işlerle uğraşan boş hayranlar olarak görülüyor olabiliriz fakat asla öyle değil. Her şarkının sözleri ve klibi altında muhteşem hikayeler ve mitoloji yatıyor. Bizler de bu hikayeleri tartışırken ister istemez kendimize büyük bir “insan kütüphanesi” oluşturuyoruz. Bu süreçte çevirileriyle ve anlık bilgilendirmeleriyle bizlere ışık tutan kişiler ise sevgili hayran sayfalarımız. Her birine sonsuz teşekkür ediyorum. Gelecekte hep birlikte daha çok şey öğrenmek dileğiyle. BTS ve ARMY her zaman en iyisi! 💜💪

KINGEXO

BTS şarkıların da en sevdiğim şey bu! her zaman derin bir anlamı oluyor. Bence böyle anlamlı şarkıları dinlemek daha güzel mesela şarkının anlamına baktığında altında yatan hikayeyi öğreniyorsun sonra gidip onu araştırıyorsun ve BAM! Yeni bir bilgi ediniyorsun, şarkıyı artık hissederek dinlemeye başlıyorsun.
Hazır böyle bir konu açmışken demeden edemeyeceğim kesinlikle BTS’in 52 whalien şarkısına bir göz atın altında yatan hikayeyi öğrenmek için Barış Ozcan’ın 52 mavi videosunu izleyebilirsiniz. Dinlerken o kadar yoğun bir hisse kapıldım ki ağladığımı şarkı bittikten sonra fark ettim. Bu çocuklar gerçekten inanılmaz…
( https://youtu.be/lgN6dTJvCvA)
( https://youtu.be/LxeMVryyKxI)

SURMEW-BTS

BTS üyeleri ile gurur duyuyorum, onlar cidden çok okuyan, araştıran ve düşünen kişiler ve duyarlılar, farkındalık sahibiler ve bu da şarkı sözlerine yansıyor ve hayranlarda ne yazdıklarını anlamak için araştırıp öğreniyor, üzerine düşüyorlar. ARMY ve BTS le gurur duyuyorum. Gwangju da ki siyasi olayla ilgili sözleri Suga ta debut öncesi Daegu dayken yazmış ve yarışmaya katmıştı ama başarılı olamadı ve naver a yükledi. ARMY BTS üyelerinin en eski şarkılarını biliyor.

SURMEW-BTS

düzetlme: JHOPE MA CITY şarkılarında kendi doğduğu yer GWANGJU dan ve oradaki demokrasi hareketinden bahsediyor, SUGA nın da debut öncesi gene siyasi bi olaydan bahsettiği rap parçası var.

kübra

BTS’i bu konuda takdir edeyim bende herkes gibi her ne kadar bahsettikleri şarkıyı bilmesemde. Ama biz dizileriniz, filmleriniz sayesinde de tarihinizi araştırdık öğrendik Kore halkı. Siz dünyadan bir haber yaşıyorsunuz sadece. 18 mayıs olayını biliyorum ben mesela. Yıllar öncesinden hatta…
Keşke bizim ülkemizde de tarihimiz anlatılabilse güzel projeler ile.

SURMEW-BTS

Aklıma gelen tarihimizi anlatan güzel diziler Çemberimde Gül Oya, Hatırla Sevgili, Bu Kalp Seni Unutur Mu, Vatanım Sensin, Kırık Kanatlar var,daha da vardır ama dizi çok izlemiyorum . Filmlere gelirsek siyasi olan ve tarihimizi anlatan Beynelmilel, Piyano Piyano Bacaksız, Uçurtmayı Vurmasınlar, Devrim Arabaları, Propaganda, Mavi Gözlü Dev, Sarı Gelin, Yol, 120, Salkım Hanımın Taneleri, Hükümet Kadın . Türkiye nin hem geçmiş tarihini Osmanlı Devleti ni ve ondan öncesini hem de Türkiye Cumhuriyeti nin kuruluş yılları sonrası 60 lar 70 ler 80 ler by yıllarını anlatan pek çok güzel dizi ve filmler var ama bi çoğunun daha cesurca çekilebilmesi için o… Read more »

SURMEW-BTS

Babam ve Oğlum. Bu filmi nasıl yazmam….

esra

matematikte ve ingilizcede basarisizdim ama bts i tanidiktan sonra ingilizceyi cozdum ve merakim artti teorilerini cozerek kafami kullaniyorum😅

esra

bts i seviyorum sasirtici netizenler ilk defa guzel seyler soyluyorlar bu komik bangtan fighting

Hutazone

Bir insanın hayranısın diye niye ülkesinin tarihini öğrenirsin ki? jsmslms saçma bence

Dionysus

Şarkıların anlamlarına bakıyoruz. Çoğu çeviri sayfası da şarkılarda geçen olayları dipnot olarak ekliyor. Şarkıyı tam olarak anlamak için neyin, nasıl, neden yazıldığını bilmek gerekir diye düşünüyorum. “Ayy dur kore tarihi çalışayım” düşüncesinde değiliz hiç birimiz.

Dionysus

İnsanlar yeni bilgiler öğrenince saçma bulanı da ilk defa duydum ayrıca kjlnlmk

SURMEW-BTS

Nerden vuracaklarını şaşırdılar….

SURMEW-BTS

BTS in pek çok şarkısında kendi kültür ve tarihlerine ya da kendi dillerine has göndermeler ve betimlemeler oluyor, şarkının birebir çevirisi yapılınca anlam kayması olabiliyor ya da neyden bahsettikleri anlaşılamayabiliyor, orada neyden bahsettiklerini anlamak için çeviri yapanlar araştırma yapıp açıklıyorlar bu söz neden söylenmiş diye, ayrıca Koreye atasözü ve deyimleri de kullandıklarında da açıklamasını öğrenmek gerekiyor hem başka bir ülkenin tarihini öğrenmekte güzeldir ve insanı bilgilendirir ufkunu genişletir bunda yanlış bir şey yoktur saçma da değildir, bir insan olarak insanlık tarihinin öğrenmek gerekir. İnsanlar sırf bi insanın hayranı diye tarihini öğrenmiyor, üniversiteler de dünya tarihi, dünya coğrafyası gibi bölümler var,… Read more »

asyya

sen anlamazsın köylü seni

SURMEW-BTS

çok kötü bi yanıt bu, köylü olmakla bilmemek arasına nasıl bi bağlantılar var, ayrıca köylü milletin efendisidir, köylüler olmazsa sebze,meyve , hayvani gıdalar, yün vs yiyemezsiniz, kaldı ki şehir de doğup büyüyüp okumayan bilinçlenmeyen çok kişi var ve köylü olup doğayla iç içe yaşayıp ,aynı zamanda okuyup bilinçlenen çok insan var, okumamak ayıp değil araştırmayıp öğrenmemek ayıp.

Gamze

BTS late show haberi yok mu cidden? Halsey ile billboard performansı hiç konuşulmadı mı? Koreliler nasıl böyle ilgisiz anlamıyorum?

KPOP

Netizenbuzz da sadece BBMAS ta iki ödül aldıkları haberin yorumlarını çevirdi onun dışında Kore de baya konuşuldu Billboard ve performansları ve the Late show da Kore de haber oldu, tıklanma yorum beğeni aldı. Netizenbuzz da görmemiz konuşulmadığı anlamına gelmez. Herşeyi çevirmiyor netizenbuzz

KPOP

Görmememiz*