EXO CBX, yeni açıklamasında SM’in şok edici sözleşme uzatma yöntemini açıkladı

85

SM’in dünkü açıklamalarına yönelik EXO CBX’ten bugün cevap gelmişti, açıklamanın kısa halini çevirmiştik:

Baekhyun, Xiumin ve Chen, SM Entertainment’ın ‘raporlara erişilebilirlik’ ve ‘dış güçler’ iddialarını yalanlayan ayrıntılı bir açıklama yayınladı

Açıklamanın uzun versiyonunda, SM’in sözleşmeleri kurallara uygun şekilde yaptığını iddia ettiği kısma, CBX’in yasal temsilcisi şöyle cevap verdi:

  • SM, sanki 12 ila 13 yıllık sözleşme süresi onlar için yeterli değilmiş gibi, daha sonraki sözleşmeleri tekrar imzalatarak sanatçılara en az 17 ila 18 yıllık bir sözleşme süresi yapmaya çalışıyor.
  • Örnek olarak, sanatçılar ile SM arasındaki sözleşmenin 5. Maddesinin 1. Fıkrasına göre, “Bu sözleşme … tarihinden itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir… Ancak aynı süre içinde 4. Maddenin 4. Fıkrasında öngörülen asgari sayıda albümün piyasaya sürülmemesi halinde, sözleşme süresi koşul yerine getirilene kadar kendiliğinden uzar.” Otomatik olarak uzatılan bu sürenin uzunluğuna ilişkin bir üst sınır bulunmamaktadır
  • Bu nedenle, sözleşme süresinin sanatçılar belirli sayıda albüm çıkarma şartını yerine getirene kadar otomatik olarak uzatılacağını belirten ve buna bir sınır bile koymayan madde, açıkça bir köle sözleşmesidir. Yasal temsilci bunun “gücü ve konumunu haksız yere kullanarak işlem yapma eylemi” kapsamına girdiğine işaret ediyor ve sanatçılar da bu görüşe katılıyor.
  • Ayrıca, mevcut sözleşmelerin bitmesine yaklaşık bir yıl varken, maksimum sınırı olmayan uzun vadeli bir sözleşme süresi belirten özel uzatma sözleşmesi imzalayarak sanatçıları bağlamaya çalışmak haksızlıktır. SM ayrıca sanatçılara yeni imzalanan sözleşme uzatma için herhangi bir peşinat ödememiştir.
  • Baekhyun, Xiumin ve Chen, [SM’in] mevcut sözleşmeleri bu tür uzun süreli sözleşme süreleriyle imzalama eylemi ve adil olmayan müteakip sözleşmelerle ilgili olarak Adil Ticaret Komisyonu’na şikayette bulunmayı ciddi olarak düşünmektedir.

[theqoo] CBX’İN SM İLE OLAN SÖZLEŞMESİNİN EN ŞOK EDİCİ MADDESİ

“Bu sözleşme … tarihinden itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir… Ancak aynı süre içinde 4. Maddenin 4. Fıkrasında öngörülen asgari sayıda albümün piyasaya sürülmemesi halinde, sözleşme süresi koşul yerine getirilene kadar kendiliğinden uzar.”

Bu nedenle, sözleşme süresinin sanatçılar belirli sayıda albüm çıkarma şartını yerine getirene kadar otomatik olarak uzatılacağını belirten ve buna bir sınır bile koymayan madde, açıkça bir köle sözleşmesidir. Yasal temsilci bunun “gücü ve konumunu haksız yere kullanarak işlem yapma eylemi” kapsamına girdiğine işaret ediyor ve sanatçılar da bu görüşe katılıyor.

Ayrıca, mevcut sözleşmenin bitmesine yaklaşık 1 yıl varken, sözleşme süresinde herhangi bir üst sınır olmaksızın bu kadar uzun bir süre için devam sözleşmesi imzalayarak sanatçıları ‘bağlamak’ da haksızdır. SM sözleşmenin uzatılması için sanatçılara bir peşinat bile ödememiştir.”

(Ç/N: Bu açıklamanın da özetini yazacaktım, ama Pannchoa yorumlarında bir kullanıcı olayı çok güzel anlatmış:

“EXO: Daha fazla albüm çıkarmak istiyoruz
SM: Hayır
EXO: Tamam o zaman bırak bizi şirketten ayrılalım.
SM: Hayır
EXO: Neden
SM: Çünkü yeteri kadar albüm çıkarmadınız” )

1. Acaba benim biasımın da mı böyle bir sözleşmesi var? Tüylerim diken diken oldu.

2. Vay canına 21. yüzyılda bir köle sözleşmesi

4. Vay canına, SM aslında planlarını her ertelediğinde bu onların işine geliyor ㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ sanatçıları için hiçbir albüm yayınlamıyorlar, satışlarını hayran ürünlerinden, reklamlardan ve solo etkinliklerden alırken onları konser turnelerine gönderiyorlar. Ve tüm bunları onlara sözleşme uzatmaları için ödeme yapmadan yapıyorlar. Kölelere sahip olmak çok güzel olmalı

5. Yok artık. Peki planlarını erteleyen SM’se, ya da bir üyenin kişisel sorunları nedeniyle plan ertelenirse ne oluyor?

6. SM’in sözleşme şartları en kötüsüㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ

7. Eğer bu bir köle sözleşmesi değilse, nedir?

8. Bunu her iki tarafı da korumak için yapsalar bile, bir tarafın bunu kötüye kullandığı belli

9. Bir anlaşmaya varacaklarından şüphe duymamın nedeni SM’in EXO’nun albüm çıkışını sürekli ertelemesi. EXO’nun albümü çok fazla ertelendi.

10. Bunun o kadar da şok edici olduğunu düşünmüyorum ama…. ödeme koşullarında kesinlikle bir sorun var


Haber: “Albüm hedeflerine ulaşılmazsa sözleşmeler otomatik olarak uzatılacak” Hayranlar ChenBaekXiu’nun karşı açıklamasında ortaya çıkan sözleşme bilgilerinin ayrıntılarıyla şok oldu

Kaynak: Instagram üzerinden Insight

[+366] SM daha ne kadar herkesi köle sözleşmeleriyle boğmaya devam edecek? Ve şu anda SM’de olan diğer sanatçılara da bundan daha iyi sözleşmeler yapıldığından şüpheliyim, ah

[+310] Anlamayanlar için bir açıklama: eğer sözleşme süresi boyunca üç albüm yayınlanması planlanmışsa ancak bu süre içinde sadece iki albüm yayınlayabilmişlerse, sözleşmeleri otomatik olarak tekrar uzatılıyor, bu da tüm gücü şirketin eline veriyor çünkü üyeleri SM’de tutmak için başka bir albüm çıkarmamaya karar verebilirler.

[+132] SM’in hâlâ bunu yaptığına inanamıyorum…

[+111] Bu ne tür bir pazarlama taktiği, SM? Hayranların nasıl yardım etmesi gerektiğini anlamıyorum? Albümlerini alıyor muyuz, almıyor muyuz? ㅡㅡ..
– Bu albüm satışlarıyla ilgili değil. Sözleşmede, sözleşmenin kendilerine düşen kısmını yerine getirmek için üyelerin sözleşme boyunca yayınlamak zorunda oldukları belirli sayıda albüm var, ancak SM bu albümleri engellemek için istedikleri bahaneyi uydurabilir, bu da sözleşmeyi köle sözleşmesi haline getirir.

[+72] Bu gidişle SM boykot edilmeyi hak ediyor…

[+57] 22 yıl geçti ve hiçbir şey değişmedi

[+48] Artık büyük bir Kore şirketi olarak kabul edilemeyecek kadar çok sorunları var

[+27] SM bu noktada sadece Salak Müdüriyet anlamına gelmeli ve bunu reddedebileceklerini sanmıyorum ㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ

[+5] Lee Soo Man’ın işi işte

[+3] Sonları TVXQ gibi olmasa iyi olur yoksa SM’i ömür boyu lanetlerim 😡

 

Kaynak: Netizenbuzz

Önceki İçerikLE SSERAFIM ‘Eve, Psyche & The Bluebeard’s wife’ dans videosunda senkronizasyonu ile büyüledi
Sonraki İçerikStray Kids’in yabancı hayranları Kore müzik listelerini manipüle mi ediyor?
85 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments