Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Adem'den Önce

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
0001801829001-1.jpg

Puanım: 10/10

Okurken fazlasıyla eğlendiğim bir kitabı sizlere de önermek için buradayım bugün: Adem'den Önce.

İsminden ve kapağından da az çok anlayacağınız üzere kendisi ilk insanları konu edinmiş bir kitap ama bunu bize kurgusal bir şekilde sunuyor. Kitabın yazarı Jack London'ı biraz araştırdım, kendisi zaten tarihsel konuları araştırıp bunları kurgusal açıdan yazmayı seven biriymiş anladığım kadarıyla. Ki kendisinin "Yıldız Gezgini" adlı bir kitabı daha var, o da Adem'den Önce'ye benzer bir kitap ama onu henüz bitirmedim. Bitirince o kitap hakkında da yorumlarımı yapacağım. Şimdilik konumuz bu güzel kitap.

Adem'den Önce, sürekli geçmiş hayatı hakkında rüyalar gören bir çocuğun hikayesini anlatıyor aslında. Daha doğrusu, bu çocuğun ağzından geçmiş hayattaki yaşamını dinliyoruz. Anlattığı geçmiş yaşamı ise ilk insanların döneminde geçiyor. Yazar, evrim teorisini baz alarak kurgulamış bu hikayeyi ve o dönemdeki insanların bazılarını daha farklı tasvir etmesinden, onların maymuna daha yakın bir canlı olduğunu anlıyoruz ve ana karakterin daha insancıl düşünceler ile o insan-maymunların (?) davranışlarına nasıl daha farklı bir gözle baktığını okuyoruz. Spoi vermemek adına detaylandırmayacağım ama eşine şiddet uygulayan insanı (!) maymuna benzer bir şekilde tasvir etmesi şahsen çok hoşuma gitmişti. LKJSFGKLDFKL

Bu kitap hakkında sevdiğim şey, küçüklüğümden beri sürekli olarak merak ettiğim bazı şeyler hakkındaki sorularıma az çok cevap vermesiydi. Biliyorum, okuduğum her şey bi kurgudan ibaretti ama insanın merakına su serpebilecek kadar da inandırıcı ve hayatın olağan akışına uygundu. Örneğin, bazen "Acaba ilk insanlar vahşi hayvanlar arasında yaşarken, taştan duvarları ve sığınacakları güvenli bir çatı yokken nasıl hayatta kalabildiler?" tarzı şeyler düşünürüm. Bu kitap da tam olarak -kurgu bile olsa- bu tarz sorularımı açığa kavuşturan, mantıklı cevaplarla doluydu. Yazar araştırmasını öyle iyi yapmış ki, evrim teorisine inanmasanız bile bu tarz cevaplanması zor sorularınız havada kalmıyor, yanıt alabiliyorsunuz ve bu cevaplar size mantıklı geliyor.

Ayrıca bu başrol Kocadiş, yaşadığı bölge hakkında sürekli detaylı tasvirler yapıyor ve bazen kafanız karışabiliyor. Böyle anlar için Jack London o bölgenin bir haritasını da kitaba eklemiş. Bu detay da çok hoşuma gitmişti. 💜

D&R'ın sitesindeki açıklamayı da kamu hizmeti olarak şuraya iliştireyim ve okumak isteyenlere şimdiden "Keyifli okumalar," dileyeyim:

"Âdem’den Önce rüyalarında tarihöncesi bir çağda yaşayan alter ego’su Kocadiş’in başından geçenleri gören modern bir Amerikalı çocuğun öyküsüdür. O çağda üç ayrı tür insansı bulunmaktadır: Henüz ağaçtan inmemiş, vahşi maymunlara daha yakın Ağaç İnsanları; Kocadiş’in “Halk” olarak adlandırdığı ve kendisinin de ait olduğu, hem ağaçlarda hem de mağaralarda yaşayan tür; bir de bu insansıların en gelişmişi olan, ateş yakıp ok ve yay kullanan Ateş İnsanları. Eser 20. yüzyıl başlarında evrim meselesini kamuoyunun gündemine taşımasıyla dikkat çeker. London modern anlatıcısının binlerce asırlık bir mesafeden baktığı ilkel insanın düşünce yapısını düş gücüyle zenginleştirerek aktarır. Uzak atalarımıza ve içinde yaşadıkları, dur durak bilmeyen bir çatışma ve hayatta kalma mücadelesinin süregeldiği gaddar dünyaya ilişkin karanlık bir tablo çizer."

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,846
Çok iyi bir kitap kesinlikle katılıyorum

Konu Sahibi
kayısı

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
Çok iyi bir kitap kesinlikle katılıyorum
Sana da "o dönemde yaşasaydım nasıl hayatta kalacaktım ulan" tarzı bir gerginlik çöktü mü okurken? Yoksa tek deli ben miyim? KFKLJDFKGKL

Tepki
297
Benim bu tarz kitaplar okumaya başladığım ilk kitap yanlış hatırlamıyorsam (çünkü bu yazarın benzer kitaplarının çoğunu okudum) ademden öncesi yani evrime falan değindiriyor aslında sıkmadan. Daha çok çocuk kitabı gibiydi çok hoşuma gitti bundan sonrasında yanılgının icadı gibi evrime vs değinen kitaplara geçiş yaptım sonrasında david eagleman nın canlı devresi insan beynini anlamaya yönelik ve davranışsal farkındalıklarımı görmek adına devam ettiğim diğer kitaplardı. Tavsiye ederim benim için güzel bir geçiş oldu.

Konu Sahibi
kayısı

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
Benim bu tarz kitaplar okumaya başladığım ilk kitap yanlış hatırlamıyorsam (çünkü bu yazarın benzer kitaplarının çoğunu okudum) ademden öncesi yani evrime falan değindiriyor aslında sıkmadan. Daha çok çocuk kitabı gibiydi çok hoşuma gitti bundan sonrasında yanılgının icadı gibi evrime vs değinen kitaplara geçiş yaptım sonrasında david eagleman nın canlı devresi insan beynini anlamaya yönelik ve davranışsal farkındalıklarımı görmek adına devam ettiğim diğer kitaplardı. Tavsiye ederim benim için güzel bir geçiş oldu.
Not edildi. 💜 💜 💜