Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Artık Pes Etmeyi Öğrenmem Mi Gerek? Sizce?

haneull

Rookie Idol
Tepki
617
Herkese selam arkadaşlar 🌸
Aslında bu gün sabah güne gayet umut dolu bir biçimde uyanmıştım. Modum iyiydi. Hatta jisoo hakkında bir başlık açma planım bile vardı🙂
Ama beklediğim bir sınavın sonucunda başarısız görmemle yıkıldım denebilir. Mülakata hak kazanamamışım. Son 1 yıldır sürekli sınavlara girip çıkıyorum kiminin yazılı sınavından kimisinde mulakattan elendim sırf meslek uğruna yüksek lisansı bıraktım ama 1 yıldır süregelen bu başarısızlık durumu beni artık çok yordu. Aslında kendimi iyi yükselten telkin eden biriyim ama şuan kendimi o kadar yorgun ve yalnız hissediyorum ki bunu paylaşmak istedim.
Akranlarımla kıyaslamamam gerektiğini biliyorum herkesin döngüsü farklı onu da biliyorum ama zor zamanları idare noktasında şu an kendime yetemiyormuşum gibi geliyor.
Ailem artık zorlamamamı herhangi bir yere girip kalıcı işler yapmamı söylüyor. Ben ise mesleğim dışında bir bölüm yapmamakta direniyorum. Farklı işler bakmaya çalıştım ama beni hiç mutlu etmeyeceği düşüncesini aşamıyorum. Hatta bir yere görüşmem vardı gidemedim bile. İçimde ki bu inat mı yoksa pes edememe duygusu mu bilmiyorum... Dağa taşa bağırasım var ama yapabileceğim tek şey buraya yazmak oldu😌

Son düzenleme:

Valin

Rookie Idol
Tepki
1,079
Aslında bu gün sabah güne gayet umut dolu bir biçimde uyanmıştım. Modem iyiydi. Hatta jisoo hakkında bir başlık açma planım bile vardı🙂
Ama beklediğim bir sınavın sonucunda başarısız görmemle yıkıldım denebilir. Mülakata hak kazanamamışım. Son 1 yıldır sürekli sınavlara girip çıkıyorum kiminin yazılı sınavından kimisinde mulakattan elendim sırf meslek uğruna yüksek lisansı bıraktım ama 1 yıldır süregelen bu başarısızlık durumu beni artık çok yordu. Aslında kendimi iyi yükselten telkin eden biriyim ama şuan kendimi o kadar yorgun ve yalnız hissediyorum ki bunu paylaşmak istedim.
Akranlarımla kıyaslamamam gerektiğini biliyorum herkesin döngüsü farklı onu da biliyorum ama zor zamanları idare noktasında şu an kendime yetemiyormuşum gibi geliyor.
Ailem artık zorlamamamı herhangi bir yere girip kalıcı işler yapmamı söylüyor. Ben ise mesleğim dışında bir bölüm yapmamakta direniyorum. Farklı işler bakmaya çalıştım ama beni hiç mutlu etmeyeceği düşüncesini aşamıyorum. Hatta bir yere görüşmem vardı gidemedim bile. İçimde ki bu inat mı yoksa pes edememe duygusu mu bilmiyorum... Dağa taşa bağırasım var ama yapabileceğim tek şey buraya yazmak oldu😌
Keşke elimde bir sihirli değnek olsa da çıkarabilsem hepimizi şu düştüğümüz kuyudan. Pes etmelisin ya da devam etmelisin bunu ben sana diyemem kendi hayatını en iyi sen bilebilirsin çünkü. Ama şunu söyleyebilirim hayat öyle bir noktada kırılıyor ki sen fark etmeden tüm doğallığıyla pes etmiş oluyorsun. Hala içinde devam etme umudu varsa istesen de pes edemezsin gibi, o seni içinden dürtükleyip durur

mirai

Trainee
Tepki
334
Aslında bu gün sabah güne gayet umut dolu bir biçimde uyanmıştım. Modum iyiydi. Hatta jisoo hakkında bir başlık açma planım bile vardı🙂
Ben de aynı durumdayım 2.mezunluğa kalsam mı ya da pes edip istemediğim bir bölüm mü yazsam diye düşünüyorum ama sanırım kalacağım ilerde içimizde kalmaması için başardığımızda çok mutlu olacağımızı bildiğimiz için devam etmeliyiz bence

Konu Sahibi
haneull

haneull

Rookie Idol
Tepki
617
Madem pes edecektim neden bu kadar koştum diye sor kendine
Bu benim her zaman zihnimde yaşayan bir cümle sırf buraya kadar geldim dönülmez artık dediğim için mi bu kadar çabalıyorum sürekli bunu düşünüyorum. Yeniden başlama düsüncesi beni o kadar geriyor ve korkutuyor ki. Farklı bir iş yapmak istemediğimi biliyorum ama işte burası da artık bıçak kemiğe dayandı dediğim bir nokta benim için.
Keşke elimde bir sihirli değnek olsa da çıkarabilsem hepimizi şu düştüğümüz kuyudan. Pes etmelisin ya da devam etmelisin bunu ben sana diyemem kendi hayatını en iyi sen bilebilirsin çünkü. Ama şunu söyleyebilirim hayat öyle bir noktada kırılıyor ki sen fark etmeden tüm doğallığıyla pes etmiş oluyorsun. Hala içinde devam etme umudu varsa istesen de pes edemezsin gibi, o seni içinden dürtükleyip durur
Keşke o değneğe çok ihtiyacım var..Defalarca büyük şeylerle imtihan oldum her seferinde yaprak gibi hayatım farklı bir noktaya evrildi ve artık düzen artık istikrar dediğim noktada hiç bir dış etken yokken bu seferde kendi duvarlarına çarpıyorum. İçimde devam eden şey umut mu başarılı olma beklentisi mi bundan da emin değilim. Kafamın içi koca bilir belirsizlik..
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Pes etmek artık kesin olarak imkansız olan veya artık yapmak istemediğin bir noktada gerçekleşmeli. Senin önünde hem imkansız bir başarı yok, hemde mesleğini yapma isteğin var. Defalarca denemek seni biraz yormuş olabilir. Ama henüz pes etmen gereken noktada değilsin bence. Elde ettiğin sonuçların seni yıpratmasına izin verme. Bir süre mola ver ve sakin kafayla tekrar dene.
Bir süre mola sence ne olmalı ne kadar olmalı? Mola vermek senin için ne demek? Ben mola sandığım her şey de hic dinlenmiş gibi hissetmedim kendimi ciddi ciddi farklı bir gözle bunun tanımına ihtiyacım var 😪

Bu senin gerçekten istediğin şey ise bence vazgeçme.Tüm hayatını mutlu bir şekilde geçirmen önemli diye düşünüyorum fakat aklında gerçekten istediğin farklı şeyler varsa onları da deneyebilirsin.Ne yaparsan yap istediğin yolda başarırsın umarım.
Yeni bir şeyler denerken yapmam gerekenlerin zamanını kaçırırım düşüncesi inanılmaz çok oluyor pişmanlık ve garantici düşüncesi beni yer bitirir

Ben de aynı durumdayım 2.mezunluğa kalsam mı ya da pes edip istemediğim bir bölüm mü yazsam diye düşünüyorum ama sanırım kalacağım ilerde içimizde kalmaması için başardığımızda çok mutlu olacağımızı bildiğimiz için devam etmeliyiz bence
Benim hayatımın temel problem taşlarından biri uni tercih dönemi. Keşke zamanında biri bana da bu tercih hakkını verseydi diyorum. Şimdi belki böyle bahtsız bedevi gibi olmazdım 😅
Mezuna kalmanı kendine güvendiğin sürece şiddetle öneririm ❣

Bence küçük bir mola verip dışarıdan kendi hayatını bir izle ne olmuş ne bitmiş diye ama pes etme ara ver çünkü bunca zaman verdiğin emeğe yazık olmasın tabi durumunu en iyi sen bilirsin yanlış yönlendirmek istemem umarım en kısa zamanda hepimiz düzlüğe çıkarız. 💕💕
Umarım çıkarız ve beklediğimiz günler gelir ❣❣

Son düzenleme:
Konu Sahibi
haneull

haneull

Rookie Idol
Tepki
617
Gittiğin her yolun sağ şeridi var emin ol, ölüm olmadığı sürece herşeyin çaresi var. Geçmişe bakıp pişmanlık hisedeceğine önüne bak ve istediğin şey için çabalamaya devam et. Kendi önüne engel koyama, kendine dürüstçe sor o zaman ben geldiğim yola mı acıyorum yoksa harcadığım emeğinin karşılığını alamadığıma mı. Eğer birinci ise pes etmek istiyorsun demek ki ama ikincisi ise bu seni kırıp dökmesi daha da hırslandırsın. Dün yağmurluydu diye bugün öyle olacak diye bişey yok. Tepende dolaşan bulutun yağmur mu yağdıracağını yoksa sana gölge mi olacağına sen karar vereceksin ☺️
Ne kadar güzel yazmışsınn🥺🥺 ağlayarak okuyorum resmenn 😭😭

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,846
Tabiki pes etmemek, hırsla tekrar tekrar denemek çok güzel bir şey. Ama bu senin hayatını yaşamanı engelliyorsa pekde güzel değil malasef. Sana tüm hayallerini bir kenara bırak ve yapmak istemediğin işi yap diyemem ama bir süre bu sınava çalışmaya ara vermeni tavsiye ediyorum. Bu sınava karşı bu kadar hırslı olman demekki sana iyi gelmiyor. Biraz kafanı toparlamak için kendine izin ver. Bu stresten olabildiğince kendini uzaklaştır. Belki de çalışabileceğin diğer iş opsiyonlarınıda seversin denemekten zarar gelmez. En azından sınava çalışırken çalışabileceğin farklı işlerde olduğu hissi hem seni hemde aileni rahatlatır ve daha rahat hazırlanırsın. Eminim önüne çok güzel kapılar açılacaktır ❤️

Konu Sahibi
haneull

haneull

Rookie Idol
Tepki
617
Ya bu durum kişiden kişiye veya o an ki ruh haline göre değişir. Bana bazen hiçbir şey yapmadan boşluğa bakmak bile iyi geliyor. Sana belki ortam değişikliği iyi gelir. Belli olmaz ki böyle şeyler. Kişisel olarak tanımadığım için öneri de veremiyorum. Ama belki daha önce deneyimlemediğin bir alan üzerine yoğunlaşmak iyi gelebilir sana. Ekstrem spor vb deneyebilir misin?
Demek istediğin şeyleri anladım sanırım. Kısa nefes noktaları hayatımda var. Belki de dediğin gibi daha önce denemediğim bir şey denemeliyim bunun üzerine düşüneceğim 💝

Konu Sahibi
haneull

haneull

Rookie Idol
Tepki
617
Bazen bazı şeyler için uğraşıp dururuz ama istediğimiz sonucu elde edemeyiz. O zaman plan değiştiririz ve elimizdeki fırsatlarla nasıl kendimizi daha yükseğe çıkarabileceğimize bakarız. Pes etmek tamamen umudunu kesmek, ümitsizliğe kapılmak gibi bir anlama geliyor ama plan değiştirmek ve yeniden değerlendirme yapmak daha hoş geliyor kulağa. Hem belki gerçekten bazı şeyleri yapmamamız gerekiyordur, belki önümüze başka fırsatlar çıkacaktır ama aynı durumda ısrar etmeye devam ettiğimiz için önümüzü göremiyoruzdur. Bu demek değildir ki yapmak istediğin şeyleri bırak, denemeye devam et ama daha güzel sonuç elde edebileceğini düşündüğün seçenekler varsa onları da değerlendir. Benim verdiğim radikal bir karar hayatımın değişme noktası oldu diyebilirim. Bu karar da üniversite sınavından sonra seçeceğim bölümle ilgiliydi. X bölümünü istiyordum ama y bölümüne gittim ve iyiki y bölümüne gitmişim diyorum. Çoğunuz biliyorsunuzdur zaten y bölümü de sınıf öğretmenliği oluyor 😂 şuan son sınıfa geçtim ve hayatın karşıma çıkardığı fırsatlardan çok memnunum. İnşallah sen de hayatında bu noktaya ulaşırsın 💗
Tabiki pes etmemek, hırsla tekrar tekrar denemek çok güzel bir şey. Ama bu senin hayatını yaşamanı engelliyorsa pekde güzel değil malasef. Sana tüm hayallerini bir kenara bırak ve yapmak istemediğin işi yap diyemem ama bir süre bu sınava çalışmaya ara vermeni tavsiye ediyorum. Bu sınava karşı bu kadar hırslı olman demekki sana iyi gelmiyor. Biraz kafanı toparlamak için kendine izin ver. Bu stresten olabildiğince kendini uzaklaştır. Belki de çalışabileceğin diğer iş opsiyonlarınıda seversin denemekten zarar gelmez. En azından sınava çalışırken çalışabileceğin farklı işlerde olduğu hissi hem seni hemde aileni rahatlatır ve daha rahat hazırlanırsın. Eminim önüne çok güzel kapılar açılacaktır ❤️
İçimde yıllarca istemediğim bir bölümün pişmanlığını yaşadım üniversite bitimine yakın ancak bölümüme alışıp sevdim çok zaman aldı yani. Simdi sanki buna mecburmuşum gibi hissediyorum kendimi. Yl yaparken farkettim ki bu işin getireceği meslekten kaçmak için okula devam ediyormuşum gibiydi o yüzden bıraktım ve yüzleşmek istedim sonunda da böyle çırpınır halde buldum kendimi. Kendi isteğimle bu mesleğe girmedim ama kendi isteğimle başarılı olmak zorundaymışım gibi.

Umarım faydası olur. Kendini çabuk değilse bile sağlıklı bir şekilde toparla. Başardığın zamanı hep birlikte bekliyor olacağız ✊🏻
Teşekkürler ❣umarım o gün en kolay şekli ile tez zamanda gelir 💞Yazmak ve bu şekilde de olsa konuşmak o kadar iyi geldi ki anlatamam 🥺insanların forumlara duygularını yazmasınin bir sebebi varmış💔 bir anda dünyam değişti diyemem tabi ama dinginleştim ve birilerinin endişemi paylaşması iyi hissettiriyor 💌 Gerçekten hepinize teşekkürler 💝💝

Son düzenleme:

justcallmeasude

Trainee
Tepki
15
Seni o kadar iyi anlıyorum ki. Bu yaz başından beri onlarca staja başvurdum ama hiçbirinden kabul alamadım. Çevremde staj yapan arkadaşlarımı görünce kıskanıp kötü hissetmekten kendimi alamıyorum maalesef. İlk başlarda nolacak bir şey olmaz diye düşünüyordum ama onlarca yere başvurup pozitif hiçbir geridönüş alamayınca insan fena bozuluyormuş

Konu Sahibi
haneull

haneull

Rookie Idol
Tepki
617
Kapanan kapılar için üzülmeyin hatta sevinin. Çünkü ileride önünüze çıkacak fırsatlarda iyi ki olmamış diyeceksiniz. Sadece ümidimizi kaybetmeyip mücadele etmeye devam edelim. Zaten elimizde bir o kaldı.
Zaten pozitif düşünce olmasa çekilecek yol değil 🤦‍♀️🤦‍♀️
Seni o kadar iyi anlıyorum ki. Bu yaz başından beri onlarca staja başvurdum ama hiçbirinden kabul alamadım. Çevremde staj yapan arkadaşlarımı görünce kıskanıp kötü hissetmekten kendimi alamıyorum maalesef. İlk başlarda nolacak bir şey olmaz diye düşünüyordum ama onlarca yere başvurup pozitif hiçbir geridönüş alamayınca insan fena bozuluyormuş
İnşallah yaz bitmeden güzel bir staj yeri bulursun🤲❣ Ben ilk mulakatimdan elendiğimde 3 hafta logosunu her gördüğüm yerde ağlamıştım 😅😅😅😅 hala oranın yeri bende ayrıdır jdjdjdj