Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Dedikodu Blackpink'ten Lisa'nın Yasal Adını Neden Değiştirdiğinin Ardındaki Sıra Dışı Gerçek

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
Lisa, aslında "Lalisa" adıyla doğmadı.

eyASwW1Ex6tzQgcLWu2GcSYTCN2jEqNCjokwSOslZFD7UnmVweg8uSv-6fHIMOqM-upWMFFWXsuiVn7_Z1X5b7THrfPfyTXPoQ=w780-rj-l80-nu-e365

Eğer BLACKPINK'e aşinaysanız, Lisa'nın gerçek adının Lalisa Manoban olduğunu biliyorsunuzdur. Ama Lalisa Manoban adıyla doğmadığını biliyor muydunuz? İşte Lisa'nın çocukken adını yasal olarak neden değiştirdiğinin ardındaki sıradışı gerçek:

Lisa, 27 Mart 1997'de Tayland'da dünyaya geldiğinde, aslında ebeveynleri onun adını Pranpriya Manoban koymuştu.

DHDcbI9dPQkafO8n8CPH6Wdr_igrSnoUz8blKeQUHwB-INB5tpN80ZUlNUWSt0if6RYewATq9ekdezbovBLa8rfQBnMMvinf=w780-rj-l80-nu-e365

Pranpriya yerli bir Tayland ismidir ve Tay dilinde "nefes" veya bazen "ruh" anlamına gelen "praan" kelimesiyle, "sevilen" anlamına gelen "priya" kelimesinden türemiştir (kısacası "sevilen ruh" anlamına geliyormuş). O zamanlar, Lisa'nın arkadaşları ona sıklıkla takma adı olan "Pokpak" ile seslenirlermiş.

Peki bizim tanıdığımız ana dansçı, nasıl oldu da bugün "Lalisa" olarak çağrılmaya başladı? Bir röportajda, Lisa'nın bir akrabası tarafından Lisa'nın adının çocukken yasal olarak değiştirildiği açıklandı. Ve isminin değiştirilmesinin nedeni sizi şaşırtabilir: Bir Medyum.

DL5NVdfHV8FMtDPhh2pcW2Zfm9piOStdrCFnq8XkOrTP-Wko2YCFbhsYsY_7jko_L7zUms_faTN8Cd31JKrcE5Ll1CuCfs_f_w=w780-rj-l80-nu-e365

Bir fal yüzünden isim değiştirmek kulağa sıra dışı gelebilir, ancak bu uygulama Tayland'da alışılmadık bir uygulama değil. Tayland'da pek çok insan çocukluğunda veya yetişkin olduğunda bile, kendilerini kötü şanstan kurtarmak için doğumda onlara verilen adlarını değiştirirler.

F-5w9_fBEKbrc5EGm4IHZeFgDZ--JlPK-JtHRh1O17AgQOZYaVZ0Wp9QAvWLcYfhcnp4lruGqzwV1HnJmcnNsXjQuDVPYvBJ7Wc=w780-rj-l80-nu-e365

Yani, bir medyuma danıştıktan sonra, Lisa ve ailesi Lisa'nın adını Lalisa Manoban olarak değiştirmeye karar verdiler. Ve bu kesinlikle uygun bir seçim olmuş, çünkü bu isim genellikle "övülen kişi" olarak tercüme edilir. Medyum işini biliyormuş!

Tayland kültüründe takma adlar da önemli olduğundan, Lisa'nın takma adı "Lalice" olarak değiştirildi, ki bu da genellikle "Lice" olarak kısaltılıyor.

Pranpriya tatlı bir isim ama Lalisa, BLACKPINK'in çokça övülen yıldız dansçısı için mükemmel bir isim! 💜

Korean Smile GIF

Kaynak:

Sweet Mimosa

Fanbase Starter
Tepki
4,071
Bir fal yüzünden isim değiştirmek kulağa sıra dışı gelebilir, ancak bu uygulama Tayland'da alışılmadık bir uygulama değil. Tayland'da pek çok insan çocukluğunda veya yetişkin olduğunda bile, kendilerini kötü şanstan kurtarmak için doğumda onlara verilen adlarını değiştirirler.
Biraz alakasız ama dünya üzerinde bir sürü farklı kültür olması biraz ürkütücü sanki.Tam ürkütücü değil ama kelime bulamadım.Değisık yani.8 milyar farklı insan 8 milyar farklı yaşam biçimi.....Ama sen bu kültürlerin sadece birkacini öğrenip *leceksin.Dunyadaki çoğu şeyi bilmeden gideceğiz

Betülliçe✨

Fanbase Starter
Tepki
2,102
Biraz alakasız ama dünya üzerinde bir sürü farklı kültür olması biraz ürkütücü sanki.Tam ürkütücü değil ama kelime bulamadım.Değisık yani.8 milyar farklı insan 8 milyar farklı yaşam biçimi.....Ama sen bu kültürlerin sadece birkacini öğrenip *leceksin.Dunyadaki çoğu şeyi bilmeden gideceğiz
Dimi dimi

Mona Rosa 🥀🖤

Rookie Idol
Tepki
1,435
Ben lalisa ismini yg verdi zannediyordum 🤔
Ee bu şirket nasıl kızın isim hakkına sahip olabiliyor? kaçırdığım ya da yanlış anladığım bir şey mi var??
Benim bildiğim kadarıyla lalisa kimlik adı lisa sahne adı yg lisa nin telif haklarını bir de manoban sanirim onun da telifini aldi yani lalisa manoban ama gercek adi lalisa manobal n degil l hatta lisa da soyluyordu bir ara herkes manoban diye bildigi için yg gercek adini nasil telif hakki aliyor diye haber mi baslik mi ne açilmisti sanirim baya oluyor yg lalisa manoban markalaşsın istedi bence konserlerde vs bunu kullandilar ki marka vs kurarsa ya da herhangi birseyinden hemen telif hakki alacak yoksa gercek isme telif alinsa gd nin kesin alirdi 😂😂 yani biraz karisik yanlisim da olabilir lisa ayrilirsa sirketten kolaylik versin Allah ayrilmasada kolaylik versin onun isleri karisik baya dolandirilmasi album satislari net birsey hic yok 🤷🏻‍♀️

Betülliçe✨

Fanbase Starter
Tepki
2,102
Benim bildiğim kadarıyla lalisa kimlik adı lisa sahne adı yg lisa nin telif haklarını bir de manoban sanirim onun da telifini aldi yani lalisa manoban ama gercek adi lalisa manobal n degil l hatta lisa da soyluyordu bir ara herkes manoban diye bildigi için yg gercek adini nasil telif hakki aliyor diye haber mi baslik mi ne açilmisti sanirim baya oluyor yg lalisa manoban markalaşsın istedi bence konserlerde vs bunu kullandilar ki marka vs kurarsa ya da herhangi birseyinden hemen telif hakki alacak yoksa gercek isme telif alinsa gd nin kesin alirdi 😂😂 yani biraz karisik yanlisim da olabilir lisa ayrilirsa sirketten kolaylik versin Allah ayrilmasada kolaylik versin onun isleri karisik baya dolandirilmasi album satislari net birsey hic yok 🤷🏻‍♀️
Karışık biraz 😅 ama anladım galiba. Teşekkürler anlattığın için❤️

Konu Sahibi
kayısı

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
Ben lalisa ismini yg verdi zannediyordum 🤔
Ee bu şirket nasıl kızın isim hakkına sahip olabiliyor? kaçırdığım ya da yanlış anladığım bir şey mi var??
YG ve şerefsizlikleri işte :D Belki biraz da Güney Kore kanunlarında mevcut bir boşluktan faydalanıyorlardır ama emin değilim, çünkü kanunlarını detaylı bilmiyorum. :(
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Durduk yere bünyeye dert çöktü lsdkgjlgkş