Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Çocukken T*cize Uğradını Fark Etmek

Ü

Üye silindi 189

bu konunun birçok insan için hassas bir konu olduğunu biliyorum o yüzden kötü etkileneceğinizi düşünüyorsanız lütfen okumayın.

geçen aylarda twitterda gördüğüm bir konuydu bu "geçmişe dönüp baktığında çocukken t*cize uğradığını anlamak"

konu hakkında çok fazla detaya inip bilgi vermek istemiyorum o yüzden kabaca anlatacağım.

yaşımın baya küçük olduğunu hatırlıyorum maksimum 2. sınıfa gidiyorumdur o zamanlar. benden birkaç yaş büyük bir çocuk tarafından tacize uğramıştım. tabii o yaşta ne olduğunu anlamıyorsunuz sadece kafanız karışıyor. bunu neden yaptı şimdi diye düşünüyorsunuz.

sonra yıllar sonra bu yıl aklıma geldi bu olay. ama aniden ortada hiçbir şey yokken geldi. küçükken ne olduğunu anlamadığım şeyin ne olduğunu anladım. yaptığı hareketin ne olduğunu, ne amaçla, ne iğrenç düşüncelerle yaptığını anladım.

işte o anladığınız an cidden garip. ne hissedeceğinizi, ne yapacağınızı asla bilmiyorsunuz. ben de bir şey yapmadım zaten. yapabileceğim hiçbir şey yoktu zaten. yalnızca küçük ben'e üzüldüm ve hayatıma devam ettim.

bahsettiğim gibi twitterda da bu konuyu gördüm ve o kadar kalbim kırıldı ki... benimle aynı şeyi yaşamış o kadar kişiyi gördükten sonra o kadar üzüldüm ki anlatamam. konu hepimizin bildiği aşina olduğu bir konuymuş demek. küçükken t*cize uğradım lafını duymak küçükken arkadaşlarımla evcilik oynardım lafını duymak kadar yaygınmış meğerse.

en çok da neye üzüldüm biliyor musunuz, vakaların çoğunun bu konu hakkında bir şey yapmamış olmasına. benim yapabilecek hiçbir şeyim yoktu ama vakaların büyük çoğunluğu bir şeyler yapabilirlermiş ama yapmamışlar çünkü hicbir sonuç almayacaklarını, aksine kendilerinin kötü duruma duseceklerini biliyorlarmış. t*cizcileri büyük ihtimal hiçbir ceza almayacak ve aileleri, arkadaşları, akrabaları onlara inanmayıp onları suclayacaklar. bu noktada yapacak hiçbir şey yok. t*cizcimizle yuzlesmenin bir anlamı yok. harika değil mi?

evet geçmişe bakıp bu olay hakkında üzülüyorum ama şu anda hayatımı inanılmaz değiştiren, etkileyen bir olay olmadı bu. bu yüzden benim için endişelenmenize gerek yok.

bu akşam da gördüğüm bi gönderi yüzünden birden aklıma geldi bu ve daha önce kimseye anlatamadığım aklıma geldi ve işte buradayım. bunu kendime iyi gelmesinden çok belki yardıma ihtiyacı olan biri görür ve ona iyi gelir diye yazıyorum.

özel mesajlardan bana ulaşabilirsiniz. size her şekilde yardımcı olurum. kendinizi asla yalnız hissetmeyin en azından ben sizin için hep buradayım 🩷

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Düşmanımın bile başına gelmesini istemem. Çok zor gerçekten. Ben hiç yaşamadım ama te***** mağduru bir kızın mektubunu okumuştum. Çok içten olduğu için istemsizce baya empati yaptım. İçimin sızladığını hatırlıyorum. Ki benimki sadece basit bir empatiyken, birebir yaşayanlar çok daha fazla zorlanmıştır illa ki.
cidden benim de her seferinde içimi acıtıyor böyle durumlar. bunları yaşayan insanların acılarını tahmin bile edemiyorum, özellikle de bu durumu çocukken yaşamış olanların... keşke boyle bir dünyada yasamasak. cidden hiç adil değil.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Küçükken bunu fark etmek zor oluyo, büyünce aslında size yapılan şeyin ne kadar iğrenç olduğunu anlıyorsunuz. Yaşamak korkunç bişey
küçükken ne kadar savunmasız, masum olduğunu fark etmek sonra bu kadar savunmasız, masum bir çocuğa birinin bunları yaptığını düşünmek ahhh cidden bu dünyaya çocuk ve kadın olarak gelmeyeceksin

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Senin adına ve bunu yaşayan kişiler adına çok üzgünüm, aynı zamanda kendi adıma da :( bu başlık bana dördüncü sınıfa giderken yaşadığım bir olayı hatırlattı. Anlatmak istemiyorum t*cizin ne olduğunu bile bilmiyordum o yaşımda ama o davranışa bir ad koyamasam bile buna rağmen rahatsız olmuştum. Neyseki o kişinin başka çocuklara da bunu yaptığı iddiası çıktı da hapse girdi adı çıktı işinden oldu. Darısı tüm t*cizcilerin başına
ne olduğunu anlamamak ama rahatsız olmak... işte yıllar sonra seni kahredecek bi olayın miladı. t*cizcinin hapse girmesine sevindim. senin adına da üzüldüm. keşke hepimize sarılabilsem.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Birçok insanın başına böyle bir olay gelmiş olması gerçekten kalbimi çok kırıyor. Çocukken farkında olmak çok zor çünkü senin de dediğin gibi ne yapıldığını çocuklar anlamıyor. Tacizci de güven vererek oyunmuş gibi aksettirebiliyor. Sadece şunu söylemek istiyorum. Bir çocuk bilmediği bir konu hakkında böyle bir iddiada bulunuyorsa ona kulak verin. Çocukların bu tarz yakınlaşmaları yanlış anlaması gibi düşük bir ihtimali düşünmek yerine gerçek olabileceğini düşünerek dikkatli olun.
son zamanlarda redditle falan çok gördüm bu olayları. çocuk amcası, babası, abisi, aile yakını vsden taciz görüyor ama ailesi aman laf olmasın diye çocuğa sen yanlış anlamışsındır diyor bxnxbxmnxmx kafayı yersin cidden benim aklım almıyor. çocuklarınızı birazcık sevin, birazcık önem verin bu kadar olmamalı

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

10 yaşındaki çocuğun 10 yaşındaki çocuğu taciz etmesi 15-20 kızın mağdur olması ve o yaşta öğrensende öğretmene gidip yaptı diyememeniz. Kaç sene birbirinizin arkasını kollamınız nasıl bir duygu anlatamam. Anımdan bahsetmiştim burda. Sonradan fark etseydim daha mı iyi daha mı kötü hissederdim bilmiyorum.
senin adına cidden çok üzüldüm. işte bir kötü yan ds tacize uğradığını fark etmek ama korktuğun için ya da bi sonuç almayacağını bildiğin için bir şey yapamamak. cidden çok adaletsiz

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Küçükken insanın aklı ermiyor böyle şeylere anca büyüyünce anlıyor birçok arkadaşımın ve benim de başıma gelmişti maalesef dünya çok kötü bir yer ve ben açıkçası sırf bu kötü dünyaya bir can getirmenin sorumluluğunu üstlenemeyeceğim için çocuk yapmayı düşünmüyorum
"birçok arkadaşımın ve benim de başıma gelmişti" cidden hiç şaşırmıyorum. hepimiz için bu kadar ortak bu kadar yaygın bir konu olması beni çok üzüyor. senin ve arkadaşların için de ayrı ayrı çok üzüldüm. sizin için en iyisini diliyorum 🩷

Arven

Fanbase Starter
Tepki
2,415
Bende yaşadım hatta bunu ilk defa birine (birilerine) söylüyorum oyun oynuyorduk ama sonra yaptığı harekete anlam verememiştim sanırım 6 yaşındaydım üstelik ne olduğunu anlamadığım için de o zamanlar kimseye anlatamamıştım üzerinden çok uzun zaman geçti ama hatırladıkça midemi bulandırıyor ve nasıl tepki vermedim diye düşünüyorum

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Hem örnek hem destek olman, adım atman çok güzel. Ben çok yaralıyım bu konuda, detaya girersem hem ağlarım hem ağlarız. Ama çok zor. İzah edilemeyecek kadar hem de. Kız olsun, erkek olsun fark etmez ökrüm yettiğince gücüm el verdiğince koruyacağım elimin uzandığı her çocuğu. Umarım kimse yaşamaz. Umarım normalleşmez. Çünkü hiçbir zaman normalleşmemesi gereken konulardan biri bu.
tacizin her türlüsü igrencken çocuğa yapılanı beni öldürüyor. çoğu vakada bu iğrenç şeyleri yapan insanların rahat rahat dolaşmasız adaletin yerini bulamaması ise apayrı bir konu. normalleşmemesini istiyoruz ama sanırım ne yazık ki çoktan normalleşmis bi olay bu. neredeyse her kız çocuğunun anılarında yer edinmiş. şu anda elimizden gelen daha bilinçli bi jenerasyon yetiştirmek sanırım. daha fazla kız ve erkek çocuklarına neyin ne olduğunu ve baş kaldırmayı öğretmek en azından bir adım olacaktır.
senin adına da çok üzüldüm ve senin hakkında her şeyin en iyisini diliyorum. keşke kalkıp sarilabilsem sana. her zaman yanındayım 🩷

Nora

Rookie Idol
Tepki
1,431
En kötüsü de çocuk aklınızla tacize uğradığınızın farkında olmamanız oluyor. Birisinin size kötülük yaptığını anlayamıyorsunuz. Yaşınız biraz büyüdüğünde kendinizi keşfetmeye başladığınızda bişeyler hatırlıyorsunuz, öğrendiklerinizle anılarınızdaki parçalar kafanızda birleşiyor ve yıllar sonra idrak edebiliyorsunuz size yapılanın ne olduğunu.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Bende yaşadım hatta bunu ilk defa birine (birilerine) söylüyorum oyun oynuyorduk ama sonra yaptığı harekete anlam verememiştim sanırım 6 yaşındaydım üstelik ne olduğunu anlamadığım için de o zamanlar kimseye anlatamamıştım üzerinden çok uzun zaman geçti ama hatırladıkça midemi bulandırıyor ve nasıl tepki vermedim diye düşünüyorum
aşkım çok küçükmüşsün ne olduğunu bile anlamamışsın. işte yıllar geçip büyüyünce fark ediyorsun ne olduğunu sonra da tekrar tekrar aynı anı hatırlıyorsun peşini bırakmıyor bu anlar. umarım daha iyi hissettiğin günler olur hep yanindayim

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Daha afedersin s.kleri kalkmayan çocuklar neden kendi sınıf arkadaşlarını taciz etti asla anlayamadım. 10 yaşında bir erkek çocuğu bunları nasıl bilir ya ? Cinsel zevk haz ne alıyor ki. Ergenliğe dahi girmemiş. Bunu asla ama asla anlayamıyorum. 15 kişi bir gibi çete olunca seni hangisi taciz etti bilemiyorsun tabi de ben biliyordum. Önden zorbalık yaparken arkamdan s..ini surtuyormuş işte. 15 yaşında gittim ya 10 yaşında çocuktu belki ciddi yapmamıştır dedim. Yaptığı ile gururlanip tacizini sesli anlatmıştı. Ve yaptığından gurur duyuyordu. Sadece şerefsizsin dedim. Ölene kadar da onları yetiştiren ailelerine beddua edicem.
bu tür durumlarda bu çocuklar genelde ailelerinden gördüklerini yapıyorlar. hastalıklı zihniyeylerini evde öğrendikleriyle, gordukleriyle birlestiriyorlar. yaşadıkların çok acı cidden olurken çok kötü oldum. umarım bir gun adalet yerini bulur ve sen de daha iyi hissedersin

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Teşekkür ederim ben cidden çok hayal meyal hatırlıyorum o olaydan farklı olarakta pek çok travmatik şey yaşadım aklıma geldiğinde bu düşünceleri sadece bir kenara iterek unutmaya çalışıyorum ama hayat boyu aklımda kalcak şeyler maalesef. Ailelerin cidden çocuklara küçük yaştan itibaren eğitim vermesi gerektiğini düşünüyorum
bazen içinde tutmaktansa anlatmak daha iyi geliyor. tabii böyle bir konuda senin yaşadığını bir başkası yaşasın istemiyorsun ama seninle aynı şeyleri yaşamış seni anlayan insanlar olduğunu bilmek iyi hissettiriyor. konuşmak istersen ben hep buradayım 🩷

Arven

Fanbase Starter
Tepki
2,415
aşkım çok küçükmüşsün ne olduğunu bile anlamamışsın. işte yıllar geçip büyüyünce fark ediyorsun ne olduğunu sonra da tekrar tekrar aynı anı hatırlıyorsun peşini bırakmıyor bu anlar. umarım daha iyi hissettiğin günler olur hep yanindayim
Teşekkürler bende aynı şekilde senin yanındayım 💜
Yazsam daha çok şey çıkar ama sanki yazarsam daha kötü olucak gibi hissediyorum o yüzden kadınların asırlardır yaptığı gibi maalesef yine susmayı tercih ediyorum(ediyoruz) çünkü yaşadıklarımızla yüzleşirsek çoğumuz bunun altından kalkamaktan korkuyoruz haklıyız da aslında yaşadıklarımız hiç de üstesinden kolayca gelinecek şeyler değil umarım geçmişte ne kadar kötü şey yaşadıysak karşılığında önümüze en güzel şeyler çıkar 🌸

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Biz öğretmenimize söyleyemedik çunku tehdit edildik ve potansiyel 15 tacizci bıraktım topluma çok üzgünüm ve inşallah kimseyi taciz etmemişlerdir.Çok hastalıklı bir plan. 15 erkek bir plan kuruyor sınıftaki tüm erkeklere anlatılıyor. Sınıfta yapmayı reddeden sadece 1 erkek var ve 2 kız hariç tüm sınıftaki kızlara yapılıyor. O iki kıza yapılmamalı sebebi bazı yapanlar ile kardeş olmaları. Bağcılarda yaşayan okucak kardeşleri kızları olanlar. Lütfen ama lütfen sürekli gününü anlattırın. Çok psikopat yetişen çocuklar dolu. Bunu hep söylüyorum. Ben yüzüne söylediğim an rahatlamıştım ne kadar gülerek anlatsa da dalga geçsede .En azından susmadım birileri yaşadığımı biliyor diye düşündüm. Hesap sordum sinmedim dedim. Çocuklar yapmazlar demeyin düşünün bir sınıftaki 15 erkek bu hastalıklı zihni taşıyor.
anlattığın olaylar cidden çok korkunç, çok vahşice umarım o tacizciler günün birinde belalarını bulur umarım tüm madurlar daha iyi olurlar. cidden anlattıkların cok kötü. konusmaya, yardıma ihtiyacın olursa lütfen yaz

Blabla

Rookie Idol
Tepki
1,787
Bu olay tam da akrabalarımın evinde, kuzenim tarafından bana yapıldı. Anneannemlerde kaldığım bir gece, yatağımda yalnız olmadığımı farketmistim. Çok iğrenç tecrübeler yaşadıktan sonra bana bunu yapan o kuzenimle yuzlestim. Onu tehdit ettim. Ailesine herseyi anlatacagimi söyledim. Nihayetinde kardeşimin destegiyle ona verdiğim bu tepki olumlu sonuclandi. Hayatıma bakabildim çünkü içim rahattı artık

Athena

Lilith
Fanbase Starter
Tepki
1,357
Konuyu okuyunca benimde aklıma geldi.Ben de küçükken tacize uğramişdım okulda hatta sadece be deildim arkadaşımda tacize uğramişdi.Fazla anlatmak istemiyorum ama çok kötü bir anı benim için.Ama en büyük hatamiz bunu hiç kimseye söylememişdik.

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
işte o anladığınız an cidden garip. ne hissedeceğinizi, ne yapacağınızı asla bilmiyorsunuz. ben de bir şey yapmadım zaten. yapabileceğim hiçbir şey yoktu zaten. yalnızca küçük ben'e üzüldüm ve hayatıma devam ettim.
Tam olarak hissettiğim buydu. Bir de işin "çok şükür o kadar da ağır bir şey değilmiş başıma gelen, insanlar t*cavüze uğruyor" kısmı var. Artık o kadar normalleşmiş ki haline şükretmeye başlıyorsun. Rezalet bir şey. Fark ettikten kısa bir süre sonra başkalarına üzülmekten "küçük ben" için üzülememiştim ben mesela. Oysa küçük ben'in de, başkalarının da yardıma, sevgiye ve şefkate ihtiyacı var çünkü hepsi az ya da çok fark etmeden birer mağdur.