Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Haber Fransa'da Devlet Okullarında Abaya Giyilmesi Yasaklanıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 192

Laik insan diye bir şey yok arkadaşlar sadece devletler Laik olabilir ki o da Araplarda yok, Fransızlarınkisi ise Arapların bu yönünü tehlikeli bulup yanlış bir yolla engellemeye çalışmak. Kuralları işe yarasa bile kıyafet kısıtlaması yapmaları çok saçma.

romo

Trainee
Tepki
217
Bir hayat tarzı sana uymuyor diye abuk subuk diyemezsin.Biri gelip sana şunu yapamazsın çünkü bu abuk subuk deyip senin yaşam tarzına karışırsa ne düşünürsün acaba?
kimsenin yaşamına abuk sabuk demedim. insan hakları kisvesinde abuk sabuk şeyler dayatılıyor dedim. bu kavramı kullanmaktan vazgeçin artık sanki bunu kullanınca tüm akan sular dururmuş gibi davranıyorsunuz

romo

Trainee
Tepki
217
Bence kültürel entegrasyon kısmında ne dediğini iyi anlamamız gerekiyor.
Toplu alanlarda başkalarını rahatsız edip müslümanlığa uygun giyinmedikleri için insanları taciz ederlerse bu kültür değildir.
Şeriat isterlerse ülkelerine dönebilirler.
Toplu ortamlarda çatal bıçak kullanmalılar ya da. Toplu ortamda elle yemek yiyip etrafa dokunmaları kültür de olsa olmamalı mesela.
Ha evlerinde isterlerse ayaklarıyla yesinler.
Hepsini kültürlerini ülkelerinde yaşasınlar diye kestirip atarsak entegre etmiş değil asimile etmiş oluruz.
Entegrasyon ülke sınır ve kurallarına bütün davranmak, toplu alanda insanları rahatsız etmemekle olur.
Sen kendi sınırını tam anlatmadığın için problem çıkıyor gibi geldi.
son cümlende haklısın muhtemelen. ben kendi ülkesini seven bir vatanseverim. her insanın bunu yapmaya hakkı vardır. ülkemizde islamı kültürden ayırmak çok zor, başörtülü insanlar beni rahatsız etmez-ki akrabalarımın hepsi başörtülü. ancak onların kültürünün bir parçası değil ve ne yapacaklarına kendileri karar verirler. herkesin vatanperver ve milliyetçi olma hakkı vardır. kültürünü korumaya çalışmak haktır. afgan da milliyetçi olsun, ingiliz de olsun. hepsinin hakkıdır. ancak kendi ülkelerinde.

tinkin'barb

Trainee
Tepki
172
kendi kültürünü korumak istemek ve ülkesindeki azınlığı kabul etmemek sorun ancak kültürünü gittiği ülkede entegre olmadan ülkesinde nasıl yaşıyorsa öyle yaşaması özgürlük. asıl ikiyüzlülük bu bence. müslümanlık bir değerse bu insanların kültürel mirasları da kutsaldır. farklılıkları kaynaştırma düşüncesine teşvik etmek saçmalık olarak geliyor bana
O müslümanların fransaya gidip bir yaşam kurmak istemelerinin nedenide bu insanların kurduğu sistemin başarısı. gelip bu sistemi bozmak istiyor, var olan düzeni kendilerine entegre etmek istiyorlarsa bu sistem yavaşça kırılır ve bozulur. kendi ülkelerinden farkı kalmaz. eğerli multicultural bir yaşam istiyorlarsa aynı imkanı sağlayacak başka ülkelere gitmeleri bulundukları ülkenin sistemine karşı çıkmaktan daha mantıklı olur.

Falondia

Trainee
Tepki
101
son cümlende haklısın muhtemelen. ben kendi ülkesini seven bir vatanseverim. her insanın bunu yapmaya hakkı vardır. ülkemizde islamı kültürden ayırmak çok zor, başörtülü insanlar beni rahatsız etmez-ki akrabalarımın hepsi başörtülü. ancak onların kültürünün bir parçası değil ve ne yapacaklarına kendileri karar verirler. herkesin vatanperver ve milliyetçi olma hakkı vardır. kültürünü korumaya çalışmak haktır. afgan da milliyetçi olsun, ingiliz de olsun. hepsinin hakkıdır. ancak kendi ülkelerinde.
Vatansever ve milliyetçi olman güzel bir şey ama kültürünü diğer insanların din özgürlüklerini kısıtlayarak koruyamazsın. 21. yüzyılda yaşıyoruz hala kıyafet konuşmak ve bu konuda yasaklar koymak çok gerikafalı geliyor bana. Madem kültürünü ırkını koruyacaksın o zaman ülkene kabul ederken seçici davran baştan alma o insanlari ülkeye.

romo

Trainee
Tepki
217
O müslümanların fransaya gidip bir yaşam kurmak istemelerinin nedenide bu insanların kurduğu sistemin başarısı. gelip bu sistemi bozmak istiyor, var olan düzeni kendilerine entegre etmek istiyorlarsa bu sistem yavaşça kırılır ve bozulur. kendi ülkelerinden farkı kalmaz. eğerli multicultural bir yaşam istiyorlarsa aynı imkanı sağlayacak başka ülkelere gitmeleri bulundukları ülkenin sistemine karşı çıkmaktan daha mantıklı olur.
kendi ülkelerini güzelleştirip eğitimde kalkınma yapmaları gerekirken eğitimli insanları avrupaya iltica ediyor. vatanperverlik bu yüzden önemli bence. kendi ülkesine bilinçli bir şekilde bağlı olan bir topluluk ülkesini kalkındırmak için çalışacaktır. bunu sağlayamıyorlar, ortam da yok. gidip başka ülkede özgürlük var diye oraya kültürünü taşımaya kalkıyor. vatanseverlik ve kalkınma konusunda en iyi müslüman toplumlar pakiler ve türkler olabilir belki. biraz daha oturmuş sistemleri olan 2 müslüman ağırlıklı toplum. ülke demiyorum, toplum. ancak genel olarak durumları içler acısı

romo

Trainee
Tepki
217
Vatansever ve milliyetçi olman güzel bir şey ama kültürünü diğer insanların din özgürlüklerini kısıtlayarak koruyamazsın. 21. yüzyılda yaşıyoruz hala kıyafet konuşmak ve bu konuda yasaklar koymak çok gerikafalı geliyor bana. Madem kültürünü ırkını koruyacaksın o zaman ülkene kabul ederken seçici davran baştan alma o insanlari ülkeye.
umarım çok geç olmadan kültür entegrasyonunun bir gün çoğunluk olacak popülasyonu nasıl evsiz ve yurtsuz hissettirerek bulundukları yere hiçbir bağlılığı olmayan tuhaf toplumlar yaratırken insanlığı düşüreceği buhranı çok geç olmadan anlarsınız. gelişmiş asya ülkeleri milli değerlerini kaybederek bu toplumsal buhranı yaşamaya başladılar bile. kökleri o ülkeye ait olmayan bir topluluktan da bağlılık beklemek saçma olur. kaotik sadece.

tinkin'barb

Trainee
Tepki
172
Evet sözde saygı duyuyoruz demek kolay. İki tiktok videosunda birbirine kibar davranan iki farklı dinden insan görünce bende öyle hissediyorum. evet hümanist ve mükemmel bir dünya başlamış olmalı bak ne kadar saygılıyız diyesi geliyor insanın fakat dünyada hala savaş sonrasında büyümüş farklılıklara uymak istemeyen yaşlı bir kesim ve bu yaşlı kesimin yetiştirmiş olduğu bir ara kuşak var. şöyle diyim 60ların amerikasında büyümüş bir amerikalıyı neden ırkçısın diye suçlayamazsın çünkü herkes öyleydi. her neyse her ne kadar dünya daha farklılaşmaya başlasa bile hala hepimizin içinde zenofobik düşünceler mevcut. yanii gelipte herkesin bir şeylere 21. yüzyıl kafasıyla bakmasını beklemek pek doğru değil.

romo

Trainee
Tepki
217
Kültürünü, kültürünün anavatanında öncelikli olarak koruman gerektiğine ben de katılıyorum. Bunda zaten bir sorun görülmemeli. Ama oraya eğitim için, ebeveyninin işi için gitmiş öğrencileri mağdur edebilecek bir yasa bu. Çizilen yol yanlış yani. Demek istediklerini anlıyorum ve düşüncene saygı duyuyorum. Ancak görünenden daha hassas bir şey bu.
fikrini kelime kelime izah ettiğin için teşekkürler öncelikle. bakış açınızı anlamadığımı düşünmeyin sakın, elbette anlıyorum. ancak katılmıyorum

bbequitedontcry

taste that pink venom
Fanbase Starter
Tepki
4,180
umarım çok geç olmadan kültür entegrasyonunun bir gün çoğunluk olacak popülasyonu nasıl evsiz ve yurtsuz hissettirerek bulundukları yere hiçbir bağlılığı olmayan tuhaf toplumlar yaratırken insanlığı düşüreceği buhranı çok geç olmadan anlarsınız.
cümlenin vibe:

romo

Trainee
Tepki
217
Evet sözde saygı duyuyoruz demek kolay. İki tiktok videosunda birbirine kibar davranan iki farklı dinden insan görünce bende öyle hissediyorum. evet hümanist ve mükemmel bir dünya başlamış olmalı bak ne kadar saygılıyız diyesi geliyor insanın fakat dünyada hala savaş sonrasında büyümüş farklılıklara uymak istemeyen yaşlı bir kesim ve bu yaşlı kesimin yetiştirmiş olduğu bir ara kuşak var. şöyle diyim 60ların amerikasında büyümüş bir amerikalıyı neden ırkçısın diye suçlayamazsın çünkü herkes öyleydi. her neyse her ne kadar dünya daha farklılaşmaya başlasa bile hala hepimizin içinde zenofobik düşünceler mevcut. yanii gelipte herkesin bir şeylere 21. yüzyıl kafasıyla bakmasını beklemek pek doğru değil.
bunun yanında, üstelik yeni neslin aidiyet ve kimlik bulma çabasının da çok hafife alındığını düşünüyorum ben. insanlar asla farklılıklara büyük topluluklar halinde toleranslı olmayacaklar. daha engellileri kabul etmiyor toplum. ve muhtemelen asla etmeyecekler de. onlar da bir azınlık. aklı dengesi olmayan insanları ne kadar hor görüyorlar, bu tepkinin gayet akli dengesi yerinde olan insanlara ne kadar sert gösterildiğini düşünün bir de. yok arkadaşlar, öyle bir dünya yok. olmayacak ve bu gerçeği hesaba katarak olacağı bir dünya hayal edilmemeli de. herkes kendi içinde olduğu kadar iyi olsa dünya kesinlikle daha iyi olurdu ancak toplumdan sağduyu beklenmez.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

lol fark etmemiştim cidden öyle olmuş

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,562
kabul etmelerine gerek yok ki yasaklamasalar yeter. ki burada bahsi gecen kisiler 14 17 arasi kiz cocuklari. cocuk bunlar. sirf giydikleri iki uc kumas parcasi icin ellerinden egitim gibi temel haklarini almak apayri bi olay
14 17 arası çocuklar niye bez parcalari takiyor

Falondia

Trainee
Tepki
101
Dediğin şeyi anlıyorum ben müslüman bile değilim ve daha öncesinde kıyafetlerim yüzünden yadırgandığım da oldu şort mini elbise vb. Biz de aynısını diğer insanlara yapamayız. Genç kuşak en azından artık bunu bitirmeli yaşlı kafasıyla düşünmemeliyiz bunun bir sonu yok. O zaman Fransa yaşlanan nüfusuyla birlikte iş gücü kaybı yaşamak istemiyorsa halkı bol bol doğursun Fransız ve dinden uzak bir nesil yetiştirsinler. Öbür türlü her kesimden insanı ülkesinde toplayıp sonrasında en temel ihtiyacı kısıtlamak iki yüzlülükten başka bir şey değil

tinkin'barb

Trainee
Tepki
172
bunun yanında, üstelik yeni neslin aidiyet ve kimlik bulma çabasının da çok hafife alındığını düşünüyorum ben. insanlar asla farklılıklara büyük topluluklar halinde toleranslı olmayacaklar. daha engellileri kabul etmiyor toplum. ve muhtemelen asla etmeyecekler de. onlar da bir azınlık. aklı dengesi olmayan insanları ne kadar hor görüyorlar, bu tepkinin gayet akli dengesi yerinde olan insanlara ne kadar sert gösterildiğini düşünün bir de. yok arkadaşlar, öyle bir dünya yok. olmayacak ve bu gerçeği hesaba katarak olacağı bir dünya hayal edilmemeli de. herkes kendi içinde olduğu kadar iyi olsa dünya kesinlikle daha iyi olurdu ancak toplumdan sağduyu beklenmez.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

lol fark etmemiştim cidden öyle olmuş
bu nesil düşünceleri sindirerek kabullenmiyor çünkü. kararlarıda çok hızlı değişebiliyor bu yüzden. ondan 21. yüzyılın daha iyiye gidiyor gibi görünmesi aldatıcı olabilir . pek güvenmiyorum.

romo

Trainee
Tepki
217
Zamanında kabilelerden ülke sistemine geçilirken de bu tarz şeyler düşünülmüştür.
İyi de olay büyük topluluk oluşturmak ya da ait olmak değil ki? İstediğin yere istediğin gruba ait olabilirsin.
Koskocaman bir sevgi yumağı oluşturup hep birlikte dünyanın etrafına el ele dizilmemize gerek yok.

Ben başkasının azınlığına dahil olmam ama o azınlığın haklarına saygı duyarım.

O azınlık rahatça yaşar, azınlığa yeni katılmış genç de yolunu bulur.
İyi yasalar sayesinde hem kültürümüzü koruruz hem dışlanmayız hem de küçük gruplara olan ihtiyacımızı gideririz.
yine sadece belirli bir kültür ve eğitim seviyesindeki insanların sağlayabileceği, pratikte mümkün olsa güzel olacak ama gerçek hayatta imkansız olan bir yorum olmuş. aydın insanın sıkıntısı bu bence genel olarak. toplumun kalanını kendileri kadar sağduyulu sanıp tüm hesapları ona göre yapıyorlar

tinkin'barb

Trainee
Tepki
172
Dediğin şeyi anlıyorum ben müslüman bile değilim ve daha öncesinde kıyafetlerim yüzünden yadırgandığım da oldu şort mini elbise vb. Biz de aynısını diğer insanlara yapamayız. Genç kuşak en azından artık bunu bitirmeli yaşlı kafasıyla düşünmemeliyiz bunun bir sonu yok. O zaman Fransa yaşlanan nüfusuyla birlikte iş gücü kaybı yaşamak istemiyorsa halkı bol bol doğursun Fransız ve dinden uzak bir nesil yetiştirsinler. Öbür türlü her kesimden insanı ülkesinde toplayıp sonrasında en temel ihtiyacı kısıtlamak iki yüzlülükten başka bir şey değil
Belkide zamanında topladıklarının ülkelerinden gitmesini istiyorlardır 🤷‍♀️ Her türlü bu iki yüzlülük onlara yarar. Suç oranlarına bakarsak

romo

Trainee
Tepki
217
bu nesil düşünceleri sindirerek kabullenmiyor çünkü. kararlarıda çok hızlı değişebiliyor bu yüzden. ondan 21. yüzyılın daha iyiye gidiyor gibi görünmesi aldatıcı olabilir . pek güvenmiyorum.
fırsat fazlalığının yarattığı bir buhran var yeni nesilde. insanların önceden sayfalarca kitap okuyarak erişebileceği şeylerin 2 cümlelik özetlerine saniyede erişebiliyorlar. çok fazla şeye maruz kalıyorlar. tam öyle bir ortam var şu an, çok yazık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...