Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Hybe Kpop'ı Mahvediyor?

Ü

Üye silindi 189

son zamanlarda kpop fanlarının bir numaralı tartışma konusu hybe'ın kpop'ı mahvediyor/etmiyor tartışması. ben de bunu ele almak istedim.

1) inanilmaz kötü vokaller:

aslında bakınca hem aespa hem nmixx hem de baby monsters güçlü vokal üyelere sahip. ive ve itzy vokal olarak daha zayıf olsalar da konserlerini izlerseniz en azından kendi şarkılarını rahatça söyleyebiliyorlar. ama txt, le sserafim, new jeans ve enhypen? mr removed videoları ve encore sahneleri ne yazık ki oldukça hayal kırıklığına uğratıcı. son zamanlarda youtubeda karşıma ls mr removed videoları çıkıyor ve korece yorumlar kızların coachella performanslarından ne kadar korktuklarıyla ilgili. açıkçası bir tek chaewon canlı söyleyebiliyor, yujin ise vokali iyi olmasına rağmen canlıda çok kötü.

2) tiktokta hit olması için yapılmış 2 dk'lık şarkılar:

fark ettiğim bir şey, hybe şarkılarında bridge yok? yalnızca kısa bir verse, akılda kalıcı bir nakarat ve aynısını tekrarla. işte karşında iki buçuk dakikalık tiktok hiti.

3) hep aynı konseptler:

yeni çıkacak grup illit'in new jeans 2.0 olması? hybe cidden bir şey turunca peşini bırakmıyor.

4) inanilmaz medya oyunu:

new jeans için bp ve özellikle de bts'in yerini aldı gibi makaleler yapmaları. sürekli ellerindeki grupları olduklarından daha büyük ve başarılı gösteremeye çalışıyorlar. iki günlük idollerine büyük markaların elçiliklerini vermesi de bunun bir örneği. ne yazık ki bir süre sonra bu makaleler işe yarıyor ve milletin kafasına giriyor.

5) pozisyonsuz gruplar:

eskiden gruplarda pozisyonlar olurdu. böylece şarkı söylebilen ana ve lider vokal, rap yapabilen ana ve lider rapçi, dans edebilen ana ve lider dansçılar olurdu. şimdi ise hiçbir grupta ortalamanın üstünde vokal, dansçı ya da rapçi yok gibi görünüyor.

6) tüm sektörü hakimiyeti altına alması, çeşitliliği bitirmesi:

sürekli küçük şirketleri satın alıyor ve sürekli mess realising yaparak küçük şirketler için firsat birakmiyor. küçük şirketleri satın alarak çeşitliliği bitiriyor, sürekli mess relaising yaparak da diğer şirketlere şans tanımıyor böyle yapınca da ellerimizde bir tek büyük şirketlerden çıkan gruplar kalıyor. hep ama hep aynı seylere maruz kalıyoruz.

siz ne düşünüyorsunuz?

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Keşke txt hybe de olmasaydı🙏😭
txt'nin oldukça potansiyeli var aslında, daha çok vokal eğitimiyle ve daha iyi konseptlerle çok daha igi yerlerde olabilirlerdi. bir de hybe zamanında çok bts'in eker kardeş grubu diye medya oyunu yaptı. insanların gözünde yıllar sonra bile böyle bir imajları var. enypen için çok böyle değil mesela.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Bu benim de uzun zamandır düşündüğüm bir konuydu dediğin her şeye katılıyorum açıkçası. Sektörü tekelleştiriyor, sürekli ama sürekli medya oyunları yeni çıkan grubu pwf'e göndermek 😭 ya da sürekli bir elçilik verme,vokal eksikliği öyle bariz ki gruplarında gerçekten bunun üstünü medya oyunları ile kapatmaya çalışıyorlar özellikle kız grupları için mesela ben hybe'de bir txt'yi takip ederim enhypen'in belli şarkılarına bakarım çok bilmiyorum o grubu ama txt gerçekten potansiyeli yüksek bir grup benim için vokallerini daha çok geliştirmeleri gerek ama hybe gerçekten gözardı ediyor bunları. Adam K-Pop'u bitirmeye yemin etmiş gibi.
hybe'ın sm'i satın alma hberleri çıktığında yüreğime iniyordu cidden. vokalden geriye bir tek elimizde sm kaldı ona da dokunma lütfen 😭😭

txt'nin potansiyeli olduğunu ben de düşünüyorum ama vokallerini asla ama asla hybe'de geliştiremeyecekler. düşününce ls yunjin 6 yıl önce produce 48'deyken daha iyi vokallere sahipti. şimdi canlı bile söyleyemiyor. ya da jimin'i örnek verirsek debut zamanlarında vokali konusunda daha özgüenli görünüyordu ama solo debutunda pek hoş olmayan sahnelere imza attı ve oldukça özgüvensiz görünüyordu ama en azından jimin kendi eksiklerinin farkında. yani uzun lafın kısası hybe idollerinin vokalleri yalnızca daha kötü yapıyor.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Katılıyorum
Özellikle NJ ile ilgili çok medya oyunu ve pr çalışması yapıyor.BTS ile elde ettiği gelir ve gücü saçma şeylere harcıyor.Kesinlikle kötü bir yönetimi var bence.
ben army'lerin nasıl hala hybe binasını yapmadıklarına şaşırıyorum. eskiden jyp, sm ya da yg'den en ufak bts'e saygısızlık eden bi makale çıksa kore'yi ayağa kaldırımlardı ama şimdi hybe artık bts'e gerek kalmadı yeni gruplarımız yerlerini dolduruyor vs diye haberler çıkıyor ama çıt yok.

opia

Trainee
Tepki
124
2000-2020 arası çıkan şarkılar hariç son dönemdeki şarkıları dinleyesim gelmiyor. normalde türkçe ve ingilizce pek fazla dinlemezdim ama artık ağırlıklı olarak onlara yöneldim. tiktok ünlüsü şarkıları dinlemek başımı ağrıtıyor, gereksiz gürültü şu an benim için.

Müstesna

Fanbase Starter
Tepki
1,887
Başından sonuna kadar katılıyorum. Daha önce de söyledim yine söyleyeceğim "hybe, sektörde yeteneksizliği moda etti". Şarkı söyleyemeyén şarkıcılar sahnelerde artık. Özellikle de pozisyonsuzlukla ilgili yazdıklarınız tam da düşündüğüm şeyler. Gruplarda ana pozisyonu hak edecek idoller olmadığı için pozisyonsuzluk diye bir şey uydurdular diğer şirketler de buna katıldı.

Golden Voice

VIP Visual Queen
Tepki
796
son zamanlarda kpop fanlarının bir numaralı tartışma konusu hybe'ın kpop'ı mahvediyor/etmiyor tartışması. ben de bunu ele almak istedim.

1) inanilmaz kötü vokaller:

aslında bakınca hem aespa hem nmixx hem de baby monsters güçlü vokal üyelere sahip. ive ve itzy vokal olarak daha zayıf olsalar da konserlerini izlerseniz en azından kendi şarkılarını rahatça söyleyebiliyorlar. ama txt, le sserafim, new jeans ve enhypen? mr removed videoları ve encore sahneleri ne yazık ki oldukça hayal kırıklığına uğratıcı. son zamanlarda youtubeda karşıma ls mr removed videoları çıkıyor ve korece yorumlar kızların coachella performanslarından ne kadar korktuklarıyla ilgili. açıkçası bir tek chaewon canlı söyleyebiliyor, yujin ise vokali iyi olmasına rağmen canlıda çok kötü.

2) tiktokta hit olması için yapılmış 2 dk'lık şarkılar:

fark ettiğim bir şey, hybe şarkılarında bridge yok? yalnızca kısa bir verse, akılda kalıcı bir nakarat ve aynısını tekrarla. işte karşında iki buçuk dakikalık tiktok hiti.

3) hep aynı konseptler:

yeni çıkacak grup illit'in new jeans 2.0 olması? hybe cidden bir şey turunca peşini bırakmıyor.

4) inanilmaz medya oyunu:

new jeans için bp ve özellikle de bts'in yerini aldı gibi makaleler yapmaları. sürekli ellerindeki grupları olduklarından daha büyük ve başarılı gösteremeye çalışıyorlar. iki günlük idollerine büyük markaların elçiliklerini vermesi de bunun bir örneği. ne yazık ki bir süre sonra bu makaleler işe yarıyor ve milletin kafasına giriyor.

5) pozisyonsuz gruplar:

eskiden gruplarda pozisyonlar olurdu. böylece şarkı söylebilen ana ve lider vokal, rap yapabilen ana ve lider rapçi, dans edebilen ana ve lider dansçılar olurdu. şimdi ise hiçbir grupta ortalamanın üstünde vokal, dansçı ya da rapçi yok gibi görünüyor.

6) tüm sektörü hakimiyeti altına alması, çeşitliliği bitirmesi:

sürekli küçük şirketleri satın alıyor ve sürekli mess realising yaparak küçük şirketler için firsat birakmiyor. küçük şirketleri satın alarak çeşitliliği bitiriyor, sürekli mess relaising yaparak da diğer şirketlere şans tanımıyor böyle yapınca da ellerimizde bir tek büyük şirketlerden çıkan gruplar kalıyor. hep ama hep aynı seylere maruz kalıyoruz.

siz ne düşünüyorsunuz?

Yazdıklarının hepsi baştan sona doğru maalesef. Hybe ve alt şikretleri sektörün içine ettiler desek yeridir. Tek amaçları virallik asla sanat peşinde değiller. K-Pop'ın zaten özelliği çok fazla konseptinin olması, grupların ve idollerin herhangi bir pozisyonlar öne çıkması, en başta da SANAT olması. Fakat Hybe küçük şirketleri bünyesine katarak bunu sınırlıyor. Keşke Hybe Sm ve Jyp'nin tekrar hâkim olduğu dönemi yaşasak.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

2000-2020 arası çıkan şarkılar hariç son dönemdeki şarkıları dinleyesim gelmiyor. normalde türkçe ve ingilizce pek fazla dinlemezdim ama artık ağırlıklı olarak onlara yöneldim. tiktok ünlüsü şarkıları dinlemek başımı ağrıtıyor, gereksiz gürültü şu an benim için.
aynısı cidden yeni çıkan şarkılar bir süre sonra inanilmaz sıkıyor bu yüzden eski kpop şarkılarına bakıyorum ya da hiç kpop dinlemiyorum.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Başından sonuna kadar katılıyorum. Daha önce de söyledim yine söyleyeceğim "hybe, sektörde yeteneksizliği moda etti". Şarkı söyleyemeyén şarkıcılar sahnelerde artık. Özellikle de pozisyonsuzlukla ilgili yazdıklarınız tam da düşündüğüm şeyler. Gruplarda ana pozisyonu hak edecek idoller olmadığı için pozisyonsuzluk diye bir şey uydurdular diğer şirketler de buna katıldı.
en kötüsü de bu tür saçmalıkları yapan şirketin sektörü avucunun içinde tutması. onlar yüzünden diğer şirketler de bu saçma akımları takip ediyor ve karşımıza sürekli birbirini takip eden yeteneksiz şeyler çıkıyor.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Yazdıklarının hepsi baştan sona doğru maalesef. Hybe ve alt şikretleri sektörün içine ettiler desek yeridir. Tek amaçları virallik asla sanat peşinde değiller. K-Pop'ın zaten özelliği çok fazla konseptinin olması, grupların ve idollerin herhangi bir pozisyonlar öne çıkması, en başta da SANAT olması. Fakat Hybe küçük şirketleri bünyesine katarak bunu sınırlıyor. Keşke Hybe Sm ve Jyp'nin tekrar hâkim olduğu dönemi yaşasak.
3 büyük şirkete çok laf ettik ama en azından onlar sektöre yön veriyordu sektörü ele geçirmiyorlardı. kendi grupları bile birbirlerinden oldukça farklıydı ama şimdi elimizde hep aynı formülden yapılmış fan service temelli gruplar var.

Valin

Rookie Idol
Tepki
1,078
Dediklerinin hepsine katılıyorum böyle giderse nereye doğru evrilir bilmiyorum. Ama tüm bunların yanında Kore bazında Nj ve Ls için konuşacak olursak fazlasıyla dinleniyor.
Nj'nin ilk çıktığı dönemler aşırı şaşırıyordum şarkıların çok özel bir tarafı olmamasına rağmen Kore listelerini o kadar çok domine ettiler ki dedim herhalde benim göremediğim bir şey var

Golden Voice

VIP Visual Queen
Tepki
796
aynısı cidden yeni çıkan şarkılar bir süre sonra inanilmaz sıkıyor bu yüzden eski kpop şarkılarına bakıyorum ya da hiç kpop dinlemiyorum.
En küçük örneği direkt Newjeans. Neden sürekli listelerdeler diye bir araştırmıştım. Şirketin gruba verdiği destek korkunç bir seviye. Büyük markalarla işbirliği yapmalarını bir kenara bırakıyorum daha yeni çıkış yapmış bir kız grubun 6 7 yıllık Blackpink ve Bts ile aynı seviyede liste desteği almasının hiçbir mantıklı yanı yok. Şarkıları viral olsun diye zaten kısa ama onun haricinde beatleri bir noktadan sonra hep aynı ilerliyor çoğu şarkılarındaki partlar da çok benziyor. Şarkıları o kadar tekrarlı ilerliyor ki pedofili ceoları bu durum daha ne kadar ilerletebilecek merak ediyorum.

Golden Voice

VIP Visual Queen
Tepki
796
3 büyük şirkete çok laf ettik ama en azından onlar sektöre yön veriyordu sektörü ele geçirmiyorlardı. kendi grupları bile birbirlerinden oldukça farklıydı ama şimdi elimizde hep aynı formülden yapılmış fan service temelli gruplar var.
En azından gruplarında vokal, dans ve rap yeteneğine sahip kişilerle oluşturup SANAT amaçlayarak ilerliyorlardı. Liste hırsı Blackpink Bts zamanı da vardı ama bu hırs fanların hırsıydı. Şimdi bakınca bu başarı hırsı tamamıyla hybeın kendisine geçmiş.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Dediklerinin hepsine katılıyorum böyle giderse nereye doğru evrilir bilmiyorum. Ama tüm bunların yanında Kore bazında Nj ve Ls için konuşacak olursak fazlasıyla dinleniyor.
Nj'nin ilk çıktığı dönemler aşırı şaşırıyordum şarkıların çok özel bir tarafı olmamasına rağmen Kore listelerini o kadar çok domine ettiler ki dedim herhalde benim göremediğim bir şey var
yalan yok nj sektöre yeni taze bi hava getirdi. ayrıca uzun zamandır girl crush konseptler yoğunlukaydı hem farklı bi konseptle geldiler hem de korenin sevdigi bi konseptle geldiler bu da işlerine geldi.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

En küçük örneği direkt Newjeans. Neden sürekli listelerdeler diye bir araştırmıştım. Şirketin gruba verdiği destek korkunç bir seviye. Büyük markalarla işbirliği yapmalarını bir kenara bırakıyorum daha yeni çıkış yapmış bir kız grubun 6 7 yıllık Blackpink ve Bts ile aynı seviyede liste desteği almasının hiçbir mantıklı yanı yok. Şarkıları viral olsun diye zaten kısa ama onun haricinde beatleri bir noktadan sonra hep aynı ilerliyor çoğu şarkılarındaki partlar da çok benziyor. Şarkıları o kadar tekrarlı ilerliyor ki pedofili ceoları bu durum daha ne kadar ilerletebilecek merak ediyorum.
en kötüsü bu medya oyunlarını sen ben fark edebiliyoruz ama velet fanlar anlamıyor ne yazık ki. daha geçen twitter danielle celine elçisi olduktan sonra nj bp'in yerini aldı saçmalıklarıyla doluydu. işe yarıyor yani bu taktikler.

ve evet şarkılar benzer ve hit olmaları için yapılmış çok belki. asla farklı bi melodi farklı bir tarz göremiyoruz bu çok yazık.