Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Maladaptive Daydreaming

Ü

Üye silindi 128

bu sendromu daha önce duydunuz mu bilmiyorum türkçede uyumsuz hayal kurma diye geçiyor çok yeni bir tabir aslında 2000lerin başında bu tanı çıkıyo neyse adından anlaşılacağı üzere hayal kurmakla alakalı gece gündüz sabah akşam her anda her fırsatta, çok kötü bir durum gerçek hayatla bağını tamamen koparıyor ve işin kötü tarafı tedavisi yok ekşiye biraz baktım ve bazı kişilerin hayatını mahvetmiş benden başka buna sahip olan var mı?
(doktora gittim ve tedavisi olmadığı için hiçbir şey yapamıyorlar)
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Belirtileri:
  1. Uzun süreli hayal kurma ve hayallerin bir film gibi kurguya sahip olması,
  2. Hayallerini sürdürme konusunda karşı konulmaz bir istek duyma,
  3. Hayal kurduğu sırada jest ve mimiklerini kullanma,
  4. Hayal kurarken konuşma veya fısıldama,
  5. Hayal kurmaya çok fazla vakit ayırdığı için günlük sorumluluklarına odaklanamama,
  6. Bir müzik, görüntü ve konuşmadan etkilenip hızlıca hayal kurmaya başlama,
  7. Hayal kurduğunun farkında olunmasına rağmen gerçek hayata dönme konusunda zorluk,
  8. Gece uyumakta güçlük çekme,
  9. Hayallerde geçirilen uzun zamandan sonra gerçek hayatta ertelenen ve kaçırılan durumlara yönelik pişmanlık hissetme

digustingshaat

Trainee
Tepki
202
bu sendromu daha önce duydunuz mu bilmiyorum türkçede uyumsuz hayal kurma diye geçiyor çok yeni bir tabir aslında 2000lerin başında bu tanı çıkıyo neyse adından anlaşılacağı üzere hayal kurmakla alakalı gece gündüz sabah akşam her anda her fırsatta, çok kötü bir durum gerçek hayatla bağını tamamen koparıyor ve işin kötü tarafı tedavisi yok ekşiye biraz baktım ve bazı kişilerin hayatını mahvetmiş benden başka buna sahip olan var mı?

Belirtileri:
  5. Hayal kurmaya çok fazla vakit ayırdığı için günlük sorumluluklarına odaklanamama,
  7. Hayal kurduğunun farkında olunmasına rağmen gerçek hayata dönme konusunda zorluk,
  9. Hayallerde geçirilen uzun zamandan sonra gerçek hayatta ertelenen ve kaçırılan durumlara yönelik pişmanlık hissetme
bende birkaç seneye kadar olan bir şeydi ben terapiye gittim günlük hayatımı aşırı doldurdum ve sosyalleşerek bunu aştım sayılır şu anda bir tek şarkı koku ve ses duyunca kısa bir süreliğine gidip gelme var yani beni gerçek dünyadan aşırı soyutladığı dönem zaten buna ihtiyacım vardı kişiliğim gereği de zaten hayal gücü geniş biriyim bu benim çok işime yaramıştı ama kötü etkilenince işte orda bi dur demek lazım sana zarar veriyor mu bilmiyorum ama umarım hafifletebilirsin :/

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 128

bende birkaç seneye kadar olan bir şeydi ben terapiye gittim günlük hayatımı aşırı doldurdum ve sosyalleşerek bunu aştım sayılır şu anda bir tek şarkı koku ve ses duyunca kısa bir süreliğine gidip gelme var yani beni gerçek dünyadan aşırı soyutladığı dönem zaten buna ihtiyacım vardı kişiliğim gereği de zaten hayal gücü geniş biriyim bu benim çok işime yaramıştı ama kötü etkilenince işte orda bi dur demek lazım sana zarar veriyor mu bilmiyorum ama umarım hafifletebilirsin :/
teşekkür ederim❤️ bu hafta tekrar gideceğim ve cidden sosyalleşince dışarı çıkınca azalıyo o zaman da bi an önce eve dönüp devam etmek istiyorsun…

digustingshaat

Trainee
Tepki
202
teşekkür ederim❤️ bu hafta tekrar gideceğim ve cidden sosyalleşince dışarı çıkınca azalıyo o zaman da bi an önce eve dönüp devam etmek istiyorsun…
evet lanet olası kaç kere arkadaşlarımı ektim bu yüzden ....

Oha... Benim bundanım mı varmış???
Küçüklüğümden beri sürekli yaşadığım bir durum. Kaç yaşına geldim, halen daha ofiste bazen bilgisayar başında dalar giderim.
Kahroldum...
geçmiş olsun bebeğim aramıza hoşgeldin :/

mirai

Trainee
Tepki
334

Belirtileri:
Bu bende de var özellikle müzik dinlerken çok tetikleniyor bu konu hakkında bir kaç makale okudum özellikle Z kuşağında çok mevcut bir rahatsızlıkmış ben kpopla bu kadar içli dışlı olmamı da buna bağlıyorum

BobaTea

Fanbase Starter
Tepki
2,627
Bu bende var küçüklükten beri. Aslında günlük hayatını etkilemiyorsa bir sorun yok. Gerçek hayatla hayal dünyasını ayıramıyorsan o büyük bir sıkıntı. Sosyalleşmenin faydası oluyor gerçekten.

Arven

Fanbase Starter
Tepki
2,415
Yemin ederim sırf bu yüzden bı ara kafayı yeme noktasına gelmiştim uykum bölünüyodu sürekli , ders çalışamıyordum ,girdiğim denemelerde bile dalıp gidiyordum kafamı denemeye zor veriyordum ben küçüklüğümden beri değil pandemi sonrası böyle oldum önceden de çok hayal kurardım ama yüz ifadelerime el kol hareketlerime yansımaya başlayınca çok korkmuştum ciddi ciddi delirdim sandım hatta bı kere arkadaşım uyardı sen artık çok garip davranıyorsun bı psikologa görün demişti ama alıştım artık sanırım yine de günlük hayatımı çok etkiliyor bu durum özellikle stres altında kalınca hiç bir şey yapmayıp hayal kurmaya başlıyorum umarım bu durumdan muzdarip olan herkes hayatını bı şekilde yoluna koyar💜💜💜

digustingshaat

Trainee
Tepki
202
Yemin ederim sırf bu yüzden bı ara kafayı yeme noktasına gelmiştim uykum bölünüyodu sürekli , ders çalışamıyordum ,girdiğim denemelerde bile dalıp gidiyordum kafamı denemeye zor veriyordum ben küçüklüğümden beri değil pandemi sonrası böyle oldum önceden de çok hayal kurardım ama yüz ifadelerime el kol hareketlerime yansımaya başlayınca çok korkmuştum ciddi ciddi delirdim sandım hatta bı kere arkadaşım uyardı sen artık çok garip davranıyorsun bı psikologa görün demişti ama alıştım artık sanırım yine de günlük hayatımı çok etkiliyor bu durum özellikle stres altında kalınca hiç bir şey yapmayıp hayal kurmaya başlıyorum umarım bu durumdan muzdarip olan herkes hayatını bı şekilde yoluna koyar💜💜💜
çok geçmiş olsun pandemiden sonra çoğumuzda mental sorunlar başladı bunu çevremden de çok duyuyorum umarım bir yolunu bulup hayatlarımıza sağlıklı bir şekide devam edebiliriz :)

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 128

@sukuna Bende de var ama seninki kadar ağır değil sanırım. Aslında bu durum çoğu kişide var. Kimisi kendini dizginleyebiliyor kimisi yapamıyor. Bunu yenmek için farklı şeyler ile uğraşmalısın.

Reçeteni yazıyorum :)

Hemen kendine güzel bir defter ayarlıyorsun. Ve her gün not alıyorsun. Bi tür günlük tutacaksın.
  1. Farkındalık: Maladaptive daydreaming'in farkına varmak ve bunun size nasıl etki ettiğini anlamak önemlidir. Kendinizi bu süreç hakkında daha fazla bilgilendirerek, yaşadığınız duyguları ve tetikleyici faktörleri tanımlayabilirsin.
  2. Tetikleyicileri tanı: Maladaptive daydreaming'i tetikleyen durumları, ortamları veya aktiviteleri belirlemeye çalışın. Bu tetikleyicileri tanıyarak, onlardan kaçınabilir veya uygun başa çıkma stratejileri geliştirebilirsin.
  3. Gerçek dünyaya bağlan: Etkilerini azaltmak için gerçek dünyaya daha fazla bağlanmaya çalış. Gerçek hayatta meşgul olacak aktivitelere katılın, sosyal ilişkilerinizi güçlendirin ve hedeflerinize odaklanın.
  4. Zaman yönetimi: Hayal kurma sürelerinizi sınırlamak için zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmeye çalışın. Günlük rutinlerinizi oluşturun ve zamanınızı verimli bir şekilde planlayın.
  5. Başka bir uğraş bulun: Maladaptive daydreaming yerine daha sağlıklı bir uğraş bulun. Yaratıcı faaliyetlere katılmak, spor yapmak, müzik dinlemek veya yazmak gibi aktiviteler, zihninizi meşgul ederek hayal kurma sürelerini azaltabilir.
  6. Destek: Maladaptive daydreaming ile başa çıkma konusunda profesyonel yardım almak faydalı olabilir (ilaç değil). Bir terapist, hayat koçu veya danışmanla çalışmak, durumu anlamanıza ve daha etkili başa çıkma stratejileri geliştirmenize yardımcı olabilir.
Unutmayın, herkesin deneyimlediği daydreaming düzeyi farklıdır ve bazı insanlar için hayal kurmak normal bir aktivite olabilir. Ancak, günlük yaşamınızı, ilişkilerinizi veya işlevselliğinizi olumsuz etkiliyorsa ve kontrol edemiyorsanız, baş belası olabiliyor.

Mr Bean Thumbs Up GIF
teşekkür ederimm💖💖

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 128

hayal kurmayı sevsem de gerçekliği kaçırmamıza sebep olabiliyor özellikle 7 ve 9. Maddelerdeki gibi hissetmek insanı daha kötü psikolojik rahatsızlıklara sürükleyebilir bence. Aşmaya çalışmanın yanı sıra bence bu hayal kurma işlemini yaptığında bunu yazıya dökebilirsin yani aklından binbir tane senaryo geçiyordur her gün.bunlardan bazılarını ele alıp kitap,tiyatro oyunu,senaryo vs yazmaya çalışsan bence çok güzel şeyler ortaya çıkabilir hatta hayatını bile değiştirebilir belki hdhxs çünkü bunu yaşayan kişilerin hayal güçleri inanılmaz geniş oluyor bunu avantaja çevirmeyi deneyebilirsin.tabiki hayatını kötü etkileyen miktarından kurtulmak lazım
bu tarz bişeyi en son jk rowling yaşamıştı ve kadın şu an milyoner ama ne yazık ki benim edebiyatla aram 0

akane

Trainee
Tepki
11
bende bu son 5 senedir, ağır bir depresyon dönemi yaşadığımdan beri devam etmekte ve tek konfor alanım olabilir. dışarıda arkadaşlarımla buluşmak yerine bahane uydurup eve gidip saatlerce kulaklığımı takıp evde koridorda bir ileri geri yürüyerek hayal dünyamdan çıkamıyordum bazen kendimi o kadar kaptırıyordum ki tüm bir günümü buna ayırıyordum resmen. söylemesi cringe geliyor bir sürü farklı hikaye var kafamda sanki dizi çekiyor gibi sırayla bölüm oynatıyorum kafamda bazen aynı şeyleri tekrar tekrar düşünüyorum çok aptalca geliyor ve gerçek hayattan soğutuyor insanı. son zamanlarda kendime başka uğraşlar bularak uzaklaştırmaya çalışıyorum ama cidden zor ve tüm zamanım boşa gidiyor bu şey yüzünden.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 128

Üzüldüm çünkü hayal gücü geniş farklı fikirler ortaya atabilen insanların harcanması çok kötü oluyor yaa belki kendine uygun farklı bir alan bulursun hayal gücünü kullanabileceğin
Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi hayal kurmanın fazlası da psikolojik hastalıklara sebep olabiliyor ama hayal gücü çok büyük bir nimet bence ondan faydalanmak gerek
aslında çizim yeteneğim olsa neler neler çizerdim de elbiseler kıyafetler çizgi romanlar o da yok allah beni düz insan olarak yaratmış herhangi ekstra bir özellik vermemiş

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 128

bende bu son 5 senedir, ağır bir depresyon dönemi yaşadığımdan beri devam etmekte ve tek konfor alanım olabilir. dışarıda arkadaşlarımla buluşmak yerine bahane uydurup eve gidip saatlerce kulaklığımı takıp evde koridorda bir ileri geri yürüyerek hayal dünyamdan çıkamıyordum bazen kendimi o kadar kaptırıyordum ki tüm bir günümü buna ayırıyordum resmen. söylemesi cringe geliyor bir sürü farklı hikaye var kafamda sanki dizi çekiyor gibi sırayla bölüm oynatıyorum kafamda bazen aynı şeyleri tekrar tekrar düşünüyorum çok aptalca geliyor ve gerçek hayattan soğutuyor insanı. son zamanlarda kendime başka uğraşlar bularak uzaklaştırmaya çalışıyorum ama cidden zor ve tüm zamanım boşa gidiyor bu şey yüzünden.
tamamen aklımdakileri yazmışsın resmen benim de konfor alanım üzücü gerçeklerden kaçmak için de favori yerim
umarım bir an önce ikimiz de kurtuluruz ama işin kötü tarafı bunun eğlenceli olması neyse ❤️❤️ bol kalp sana❤️❤️

gözlemlediğim kadarıyla bu durumu yaşayanların en büyük ortak özelliklerinden biri dolaşarak müzik dinlemek. Şey de oluyor mu mesela gece kafanda oluşturduğun bir olayı dizi gibi hayal ediyorsun sonra uykun gelince "bölüm sonu" diye bırakıp ertesi gece kaldığı yerden sanki bir dizinin yeni bölümüymüş gibi hayal kurmaya devam ediyorsun
dediğin komik geldi ÖDŞAMFŞAÖFĞWMFPW
kendi adıma konuşacak olursam evet ama genelde geceyi beklemiyorum gözümü açar açmaz devam ediyo herhangi bir tetikleyiciye ihtiyaç duymadan