Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Soru Mitoloji Konseptli Mv Fikirleri

eirene

Rookie Idol
Tepki
371
Mitoloji konseptli bir müzik videosu hazırlayacaksınız bir grup/idol için
Hangi mitolojiden hangi miti seçerdiniz? Hangi grup/idol ile çalışırdınız?

Ben Yunan miti olan Ay tanrıçası Selene ve Aşkını seçerdim müzik videosuna konu olması için
Mit;
Selene’nin en büyük aşkı Beşparmak dağlarının çobanı Endymion’dur. Bu aşk, Bafa Gölüne yaslanmış olan Latmos, Beşparmak, dağlarında yaşanır. Efsaneye göre Endymion Beşparmak dağlarında kaval çalıp sürülerini otlatmaya çalışan bir çobandır. Bir elin beş parmağı gibi beş doruğu göğe yükselen Latmos dağında yaşayan Endymion’u bir tek Selene görür. Selene, bu çobana her gece baka baka aşık olur. Selene sevgilisinin yanında bazı geceler uzun uzun kalırken bazen de karanlığa karışıp kaybolur.
Bu durum Zeus’u kızdırır. Bir ölümlünün, ölümsüzle aşkı hoş bulunmaz fakat huzuruna çıkan delikanlının çok iyi niyetli olduğunu anlayınca bu aşkı onaylar. Kıyamaz çobanın saflığına. Bir sabah, Selene gidince, çobanı minicik hale getirir. Doğanın çobanı koruyacağını düşündüğünden ötürü Endymion’u ormandaki herhangi bir ağacın kavuğuna koyarak onun canını almaz ama onu sonsuza kadar uykuya hapseder.

Akşam olunca sevgilisini görmeye gelen Selene’nin kalbi kırılır. O günden sonra dolunay haline gelip, yeryüzünü sevgi dolu ışıklarla aydınlatarak çobanını arar her yerde. Bazen yorulsa da asla pes etmez.

Ben Chungha ile çalışırdım. Selene rolüne uyacağını düşünüyorum
Genelde kendisi için ay kullanıldığından dolayı hoş bir bağlantısı olacağını da düşünüyorum
Endymion rolü için bir aktör aklıma hiç gelmedi

(Aklıma düzgün başlık gelmedi😟)

Ekli dosyalar

• 9b44bcdc57e18bcb4b8861656ecec33b.jpg
    9b44bcdc57e18bcb4b8861656ecec33b.jpg
    181.1 KB · Görüntüleme: 6
  • 6af6197c4370f8f638972eab6f1f5e90.jpg
    6af6197c4370f8f638972eab6f1f5e90.jpg
    54.8 KB · Görüntüleme: 7
  • 80c75d213a5f506a8a9122315ee4b2e7.jpg
    80c75d213a5f506a8a9122315ee4b2e7.jpg
    93.1 KB · Görüntüleme: 6

bbequitedontcry

taste that pink venom
Fanbase Starter
Tepki
4,180
jennie-medusa
d072209fefdb700760fb8d2fc96b603e.jpg

medusa, yunan mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı, keskin dişli, dişi canavar
jennie-kim-jennie.gif

medusa o kadar güzel bir kızmış ki yeryüzünde güzelliğiyle ona rakip olabilecek başka bir kadın bulmak mümkün değilmiş. bu yüzden derlermiş ki; yeryüzünde bütün kadınlar bu güzelliği yüzünden medusa'yı kıskanırmış.
jennie-blackpink-how-you-like-that.gif

Arven

Fanbase Starter
Tepki
2,415
Paris ve Helen'in aşkı ile ilgili olabilir aslında ikisini de günahım kadar sevmem aptallar 2 ülkeyi birbirine düşürdüler ama hikaye güzel
Tanrı ve tanrıçalar için verilen bı davette kimse fesatlık tanrıçası İris'i davet etmez o da bunun üstüne salonun ortasına üstünde en güzele yazan altın bir elma bırakır bunun sonucunda bütün tanrıçalar tartışmaya başlar ama özellikle Athena,Hera ve Afrodit bu konuda büyük mücadele verir Zeus' a en güzeli seçmesi söylenir ama Zeus elmayı hangi tanrıçaya verirse diğerlerinin gazabına uğrayacağını bilir bu yüzden En güzeli seçmesi için Truva prensi Paris'i görevlendirir Hera elmayı kendisine vermesi karşılığında Paris'e dünyanın en büyük hakimi olmayı ve o zamanlar Asya'nın bilinen bütün topraklarının kralı olmasını vaad eder, Athena sonsuz bilgelik ve savaş becerileri vaad eder böylece yenilmez bir savaşcı olabilir Afrodit ise Dünyalı kadınların en güzelini Sparta kralının karısı Helen'i vaad eder Helen'in güzelliği karşısında büyülenmiş olan Paris elmayı Afrodit' e verir sonrasını çoğumuz biliyoruz zaten Truva savaşı falan
Ben 3 tanrıça ve Helen için Bp üyelerini seçerdim
f13fa474c31b6ba3876bcc96b820097d.jpg 670048ddd96fb7f678579a8c86dadd2d.jpg 763564bc22255a5d7da2806fef1d1a1c.jpg f3569317ebff203210a859a2d1f60f62.jpg d81872d76d95607fde5c7b022475fc33.jpg ed7d8b463fa18412d1cd5051bb1b8335.jpg

Hissiz Müziğim

Moderatör
Tepki
4,092
Paris ve Helen'in aşkı ile ilgili olabilir aslında ikisini de günahım kadar sevmem aptallar 2 ülkeyi birbirine düşürdüler ama hikaye güzel
Tanrı ve tanrıçalar için verilen bı davette kimse fesatlık tanrıçası İris'i davet etmez o da bunun üstüne salonun ortasına üstünde en güzele yazan altın bir elma bırakır bunun sonucunda bütün tanrıçalar tartışmaya başlar ama özellikle Athena,Hera ve Afrodit bu konuda büyük mücadele verir Zeus' a en güzeli seçmesi söylenir ama Zeus elmayı hangi tanrıçaya verirse diğerlerinin gazabına uğrayacağını bilir bu yüzden En güzeli seçmesi için Truva prensi Paris'i görevlendirir Hera elmayı kendisine vermesi karşılığında Paris'e dünyanın en büyük hakimi olmayı ve o zamanlar Asya'nın bilinen bütün topraklarının kralı olmasını vaad eder, Athena sonsuz bilgelik ve savaş becerileri vaad eder böylece yenilmez bir savaşcı olabilir Afrodit ise Dünyalı kadınların en güzelini Sparta kralının karısı Helen'i vaad eder Helen'in güzelliği karşısında büyülenmiş olan Paris elmayı Afrodit' e verir sonrasını çoğumuz biliyoruz zaten Truva savaşı falan
Ben 3 tanrıça ve Helen için Bp üyelerini seçerdim
Ekli dosyayı görüntüle 7303 Ekli dosyayı görüntüle 7304 Ekli dosyayı görüntüle 7305 Ekli dosyayı görüntüle 7306 Ekli dosyayı görüntüle 7307 Ekli dosyayı görüntüle 7308
BP kızları her şeye uyuyor valla

Zeus ile Leto’nun birlikteliğinden doğan Apollon, aynı zamanda güzel tanrıça Artemis’in ikiz kardeşidir. Artemis adı gibi Apollon adının da Yunanca olmadığı ve bu iki tanrının Anadolu’dan geldiği bilinmektedir.
Homeros’un İlyada’sında Apollon, Anadolu ile ilgisi yüzünden Troyalıları tutan bir tanrıdır ve Troya’nın Pergamos Kalesi’nde bir tapınağı bulunan Apollon’un İlyada’da başlıca sıfatı “Lykialı” dır. Sonraları kültü Delphoi’da merkezlenip Yunanistan’ın ve Yunan varlığının baş temsilcisi sayılacak olan Işık ve Güneş Tanrısı Phoibos Apollon’un, Anadolu kaynaklı bir tanrı olduğu İlyada’da anlaşılır. Apollon’un iki büyük niteliği vardır: okçuluk ve hekimlik. İlyada’nın başında Akha ordusunun kırılmasına yol açan salgın, Apollon’dan gelmedir (I, 43-53). Tanrı dokuz gün, dokuz gece ordunun üstüne zehirli oklarını yağdırıp rahibinin öcünü alır. Rahibi Khryses’le tanrı arasında bölgesel bir bağlılık yar. Adı “Khryseli” anlamına gelen Khryses, Apollon Tanrı’ya şöyle yakarıyor:

“Ey Khryse’yi, kutsal Killa’yı koruyan, gümüş yaylı,
Tenedos’un güçlü kral, Smintheus, dinle beni!”

Eski zamanlardan beri bu adın köken ve anlamına ilişkin açıklamalar yapılmaya çalışılmış; “Apollon” yani cezalandırmak ya da “apello” defetmek, kötülüğü önleyip korumak anlamına gelen fiiller kullanılmış fakat Yunanlılar bile bu adın anlamını tam olarak bilemediklerinden tanrının özü anlamını belirtmek için “Phoibos” ek adını takmışlardır. Phobios belli, parlak demektir ve tanrının ışık saçan aydınlık varlığını dile getirir.
b8245c945db2a4ad3228d57c4cdccb1c.jpg Apollon'un en çok bilinen niteliklerinden biri müzik tanrısı kimliğidir. Apollon’un bu kimliği, tıbbın ve sağlığın tanrısı sayılan Asklepion ile bebek Hermes mythosu ile ilişkilidir. Tıbta çok ilerlemiş olan Asklepion ölüleri dirilttiği için Zeus tarafından öldürülür. Bunun üzerine Zeus’tan öç almak için Kyklopları öldüren Apollon bir yıl süre ile kral Admettos’un yanında çoban olarak çalışmak üzere cezalandırılır. Bu yüzden Apollon’un bu dönemdeki kimliği çoban Apollon (Apollon Nomios)’dur. Apollon’un sürülerini bebek Hermes çalar. Zeus’a şikayet edilen Hermes, Artemis’in ısrarlarına dayanamayarak sürüden sadece iki ineği öldürüp bunları Olympos’un oniki tanrısı için oniki parçaya ayırdığını söyler. Apollon’un onikinci tanrı kim sorusuna ise yanıtı “ben hizmetkarınız” olur. Bu yanıtın ardından ortamı yumuşatmak için kaplumbağa kabuğu, öldürdüğü hayvan boynuzları ve bağırsaklarından yaptığı lyrayı çalmaya başlar. Bu telli saza hayran kalan Apollon, lyrayı kendisine vermesi ve çalmayı öğretmesi koşulu ile Hermes’i affeder. Bu mythosla Apollon, çoban Apollon kimliğinden, müzik tanrısı Apollon kimliğine geçer ve müziğin, dansın, şiirin tanrısı tüm güzel sanatların ve bunlarla ilişkili esin tanrıçaları, dokuz Mousa’nın da tanrısı olur.
84b0e2c91686810bc1b57aada07782e0.jpg

Son düzenleme:
Konu Sahibi
eirene

eirene

Rookie Idol
Tepki
371
SM başı çekmek ile birlikte Vala mitolojinin sütünü bile emdiler 😂 mitoloji türü kitapta bayılıyorum aldım da bi kaç tane ama kpopts görmekten sıkıldım artık ☹️
Shinee yapmıştı diye hatırlıyorum bir de Taeyeon dimii
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Herkesin fikirleri çok güzel🫶💌