Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Ne Yapacağımı Bilmiyorum.

doesntmatter

Trainee
Tepki
96
Arkadaşlar selam. Başlıkta da yazdığım gibi ne yapacağımı bilmiyorum. Çok uzatmadan konuya girmek gerekirse İngilizce öğretmenliği okuyorum bu sene son sınıfa geçiyorum ama bölümümü hiç sevmiyorum. İstemeyerek gittim. Aslında hedefim hep tıptı çalışkan bir öğrenciydim 12.sınıfa kadar iyi bir lisedeydim ve notlarım denemelerim hep yüksekti. Sonra 12.sınıfta bazı sağlık sorunlarımdan ve kendi aptallığımdan dolayı hiç ders çalışmadım/ çalışamadım ve sınava öylesine girdim. Ydt ye de başvurmuştum ingilizcem hep iyiydi malum sayısal sonucum kötü gelince ingilizce öğretmenliği yazdım. (Çevreden ataması yüksek diye yönlendirdiler). Ama sonuç olarak hiç mutlu değilim bu sene depremden sonra okula da gitmedim bıraktım tamamen ve sınava hazırlanmaya karar verdim ama bir yandan da içim içimi kemiriyor 1 senede kazanabilir miyim ki muhtemelen 2 belki de anca 3 senede kazanacağım yaşım iyice geçecek pişman olacak mıyım sınav sistemi değişecek mi ben girene kadar yaş kısıtlaması mı gelir savaş mı çıkar ölümcül hastalığa mı yakalanırım bir daha mı deprem olur diye korkup derse de odaklanamıyorum. Yoksa ailem de yanımda dershaneye de gönderecekler yaşımı da sorun etmiyorlar ama ben yapamıyorum işte. Bir yandan da çok istiyorum böyle de mutlu değilim. Sıkıştım kaldım. Arkadaşlar benim yerimde olsanız napardınız ve sizce ilerde bir yaş kısıtlaması vs gelir mi üniversite sınavına?

Ü

Üye silindi 25

aşkım tabii ki gelmez gündemde böyle bir konu falan mı var ki böyle düşündün? kaç yaşında insanlar giriyor 40-50 yaşında sınıf arkadaşlarım var. asla gelmez bence. ne güzel kararını vermişsin ve mutlu olacağını bildiğin bir yola giriyorsun gereksiz düşüncelerle kendini düşürme. üniversite sınavı da sadece çalışmaya odaklı bir sınav sistem ne kadar değişirse değişsin bu hep böyleydi çalışan kazanır bu kadar basit. sen hedefini koymuşsun çalışmana bak. ihtimaller içinde kaybolursak ohoo hiçbirimiz kalkıp bir şey yapmayız her an her şey olabilir. rahatla sadece umarım gönlünce olur her şey

Ü

Üye silindi 160

Sevmediğin bir mesleğe yıllarını vermek yerine sevdiğin bir meslek uğruna bir iki yılını vermek geç kalmak değildir bana göre ve yaş sınırı geleceğini sanmıyorum okumak herkesin hakkı isteyen 60 yaşında da okur 20 yaşında da ve bu stres konusu aşamayacağın durumdaysa psikolojik yardım iyi gelir çalışmana da yardımcı olur

inx

Fanbase Starter
Tepki
2,461
daha gençsin yaşı bu kadar takma ayrıca şöyle düşün şu an mutlu değilsin ikinci seçenekte mutlu olma ihtimalin var ki kötü sonuçlansa bile zaman haricinde bir kaybın olmaz çünkü ilk seçenekte de mutlu olmayacağını söylüyorsun. ailen de destekliyorken dene kendini diyorum ben

Konu Sahibi
D

doesntmatter

Trainee
Tepki
96
aşkım tabii ki gelmez gündemde böyle bir konu falan mı var ki böyle düşündün? kaç yaşında insanlar giriyor 40-50 yaşında sınıf arkadaşlarım var. asla gelmez bence. ne güzel kararını vermişsin ve mutlu olacağını bildiğin bir yola giriyorsun gereksiz düşüncelerle kendini düşürme. üniversite sınavı da sadece çalışmaya odaklı bir sınav sistem ne kadar değişirse değişsin bu hep böyleydi çalışan kazanır bu kadar basit. sen hedefini koymuşsun çalışmana bak. ihtimaller içinde kaybolursak ohoo hiçbirimiz kalkıp bir şey yapmayız her an her şey olabilir. rahatla sadece umarım gönlünce olur her şey
Ya bende depremden sonra böyle panik atak oluştu aklıma her konuda böyle saçma düşünceler geliyor o geceden sonra böyle zihnim tepetaklak oldu

Konu Sahibi
D

doesntmatter

Trainee
Tepki
96
Sevmediğin bir mesleğe yıllarını vermek yerine sevdiğin bir meslek uğruna bir iki yıl geç kalmak değildir bana göre ve yaş sınırı geleceğini sanmıyorum okumak herkesin hakkı isteyen 60 yaşında da okur 20 yaşında da ve bu stres konusu aşamayacağın durumdaysa psikolojik yardım iyi gelir çalışmana da yardımcı olur
Psikolojik yardım da alacağım zaten bu anksiyete ve panik atağı yenmem lazım

Konu Sahibi
D

doesntmatter

Trainee
Tepki
96
Fakat ben sana gerçekçi bir dost olarak da şunu söylemek istiyorum bence zaten son senen olduğu için bölümden mezun ol.İleride tıp fakültesi için çalışırken meslek hayatına girmek isteyebilirsin veya farklı şeyler de olabilir zaten 1 senen kalmis ben bitirmeni öneririm.
Bunu ben de düşündüm ama babam dershaneye yazdırdı ve özel hoca buldu. Ve sakın benimle dalga geçme okula gideceğim diye artık o iş bitti dedi

Konu Sahibi
D

doesntmatter

Trainee
Tepki
96
eğer gerçekten çalışacaksan tabikide yeniden hazırlanman senin için daha iyi içinde kalacağına denemiş olursun 1-2-3 yıl fark etmez vakit kaybı değil kendini geliştirmeye bak ara sıra gelip kontrol edicem seni merak ediyorum ne yol izleyeceğini
Çok iyi olur ben de güncelleme yaparım ara sıra.

Konu Sahibi
D

doesntmatter

Trainee
Tepki
96
baban bitti dediğinde değil sen bitti dediğinde biter yapmak istediğin şeyi yapıcaksın o sınava hazırlanıcaksın babanın geleceği değil senin geleceğin söz konusu
Yok işte onun demek istediği şu bu sene okulu bıraktıysan bıraktın artık dershaneye gider sınava hazırlanırsın yarın bir gün ben dershaneyi bırakıyorum okula dönüyorum deme demek istedi.

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,562
Arkadaşlar selam. Başlıkta da yazdığım gibi ne yapacağımı bilmiyorum. Çok uzatmadan konuya girmek gerekirse İngilizce öğretmenliği okuyorum bu sene son sınıfa geçiyorum ama bölümümü hiç sevmiyorum. İstemeyerek gittim. Aslında hedefim hep tıptı çalışkan bir öğrenciydim 12.sınıfa kadar iyi bir lisedeydim ve notlarım denemelerim hep yüksekti. Sonra 12.sınıfta bazı sağlık sorunlarımdan ve kendi aptallığımdan dolayı hiç ders çalışmadım/ çalışamadım ve sınava öylesine girdim. Ydt ye de başvurmuştum ingilizcem hep iyiydi malum sayısal sonucum kötü gelince ingilizce öğretmenliği yazdım. (Çevreden ataması yüksek diye yönlendirdiler). Ama sonuç olarak hiç mutlu değilim bu sene depremden sonra okula da gitmedim bıraktım tamamen ve sınava hazırlanmaya karar verdim ama bir yandan da içim içimi kemiriyor 1 senede kazanabilir miyim ki muhtemelen 2 belki de anca 3 senede kazanacağım yaşım iyice geçecek pişman olacak mıyım sınav sistemi değişecek mi ben girene kadar yaş kısıtlaması mı gelir savaş mı çıkar ölümcül hastalığa mı yakalanırım bir daha mı deprem olur diye korkup derse de odaklanamıyorum. Yoksa ailem de yanımda dershaneye de gönderecekler yaşımı da sorun etmiyorlar ama ben yapamıyorum işte. Bir yandan da çok istiyorum böyle de mutlu değilim. Sıkıştım kaldım. Arkadaşlar benim yerimde olsanız napardınız ve sizce ilerde bir yaş kısıtlaması vs gelir mi üniversite sınavına?
1 senede hayli hayli kazanabilirsin canim

Konu Sahibi
D

doesntmatter

Trainee
Tepki
96
Tolstoy'un 67 yaşında bisiklete binmeyi öğrenmesinden mütevellit "Tolstoy'un bisikleti" diye bir kavram var. Yani hayatta hiçbir şey için geç değildir. Tolstoy'un 67 yaşında bisiklet sürmeyi öğrenmesi gibi sen de istediğin ve inandığın sürece, imkânların da el verdikçe gayet de yapabilirsin. Tüm ömrünü istemediğin bir işte çalışarak geçirmektense dişini sıkıp sonunda istediğin yerde olmak için feda edeceğin yılları gözünde çok da büyütmemelisin bence. Evet, hiç kolay olmaz ama sonunda istediğin yerde olacaksan buna değer. Ayrıca gerçekten öğretmenlik mesleğini sevmeyen birinin yapabileceği bir iş değil. Yine yaparsın ama bu sefer de hakkıyla yapamazsın hem sana hem öğrencilerine yazık olur. Ben de öğretmenim ve KPSS'ye hazırlanıyorum şu an, geçen dönem bir okulda ücretli öğretmenlik yaptım ve en büyük çıkarımım sevmeyen, çocuklara sabrı ve tahammülü olmayan biri asla öğretmen olmamalı. Zaten maddi olarak tatmin eden bir meslek değil, manevi olarak da bireyin hayali değilse uzak durmalı. Yine de buraya kadar geldikten sonra diplomanı alıp mezun olduktan sonra tıp için hazırlanmanı tavsiye ederim. Hayatta insan başına ne geleceğini bilemiyor, bakarsın fikrin değişir ya da o diploma sana hiç beklemediğin bir iş kapısı açar vs. o yüzden bence önce bölümünü bitir sonra da tıp için hazırlan. Her ne yapacak olursan ol umarım sonunda mutlu olursun. Hakkında hayırlısının olmasını diliyorum 🌿
Çok teşekkür ederim

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,562
Hocam da öyle diyor temelin var 1 senede yaparsın diyor ama fende çoğu şeyi unutmuşum ve 12. sınıfım hiç yok artı olarak kendime güvenim yok
İste ilk basta kendine guven sonra iste konu cozumu izle soru cozerken falan her cozdugun soru sana umut olsun bu kadar sene sonea bile yapabiliyorum de umut her seydir gercekten. Bir de mesela en iyisi 100 iste hedefin yüz olsun ona gore calis oyle yaparsan 100 olmasa bile 80 olur iyi olur. Temelinin olmasi harika benim bir arkadasim tum lise boyunca yatmisti sonra mezuna birakti birden hirslandi gunde 10 ila 17 saat arasi calisiyordu ama temel eksigini kapayamiyordu. Sansli oldugun yanlari gör!!

Konu Sahibi
D

doesntmatter

Trainee
Tepki
96
Herkes hayatını kendi zamanına göre yaşar diye bir yazı okumuştum. Bazıları 18 yaşında üniversiteye başlar bazıları 30, bazıları 25 yaşında anne olur bazıları 40, bazıları okulunu 22 yaşında bitirir bazıları 35. Hayat senin hayatın ve kendi zamanına göre yaşa. Hiçbirimiz başımıza ne gelir ya da gelecekte durumlar nasıl olur hayatımız ne şekilde ilerler bilmiyoruz. Yaşayıp görmek en güzel yol. Şöyle düşün sen bu mesleği emekli olana kadar yapacaksın yani ortalama yirmi yıldan fazla bir süre. Gerçekten ne istiyorsun iyice düşün karar ver. Hayatının neredeyse üçte birini istemediğin bir şeyi yaparak geçirme. İyi tarafından bakmaya çalışırsan bu 3 yıl bir şekilde ingilizce gelişime katkıda bulunmuştur tıp okurken sana yardımcı olabilir belki. Kendini daha iyi hissedeceksen üç yıl bu bölümü okumaya psikolojik olarak ya da başka türlü kendini hazırladığını ve ancak karar aldığını düşünebilirsin. Hayatında başarılar diliyorum çıkacağın yolda Allah kolayliklar versin 🌸
Çok teşekkür ediyorum
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Bence geç değil. Ayrıca Tıpa öyle yaş kısıtlaması gelmez. Şu an ülkede 300000 küsür doktor açığı var ve bu açık kapanmayacak gibi çünkü hem yurt dışına doktor göçü artmaya başladı hem de mühendisliklere rağbet arttı. Yurt dışından bir de habire yok Yunan doktor, Azerbaycanlı doktor falan alınıyor. Çünkü çok eksik var. Tüm alımlarla rağmen açık çok fazla. Bir de üstüne yaş kısıtlaması getiremezler. Bizim bölümde bir tane abi 40 yaşında. Mezun olunca 45 yaşında bir doktor olacak. O da öğretmenliği bırakmış. Benim bir akrabam - onun da yaşı 40 var ya yok - birkaç meslek değiştirdi. Üstelik senin çok şanslı olduğun kısım ailenin yanında olması. Çok var bölüm değiştirmek isteyen ama ailesi karşı çıktığı için yapamayan. Benim kaç tane arkadaşım var mühendisliğe dikey geçiş yapmak istiyor, aileleri yüzünden yapamıyor. Ve deprem ya da daha fazlası gibi şeyler için endişelenirsen bu hayatta hiçbir şey için adım atamazsın. Bu ülkede her şeyin ihtimali vardır. Bugün mesleğini işini gücünü almış biri bile yarın Allah korusun bir savaş çıksa her şeyi elinden yitip gidebilir. İhtimaller seçimlerine engel olmasın. Gökten kafamıza taş düşebilir diye gökyüzünden saklanamayız.
Çok haklısınız işte o geceden sonra ben de böyle oldum çok zordu ama bunları yenmem lazım teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.

G

<.<gattara<.<

Canım benim 2 sene mezuna kaldım aileme kalsa beni hemşire yaparlardı ama ben hastaneden nefret ederim. Her sene puanlar arıtıyor ( bu moral bozmak için yazmıyorum benim salaklığım ben hiç çalışmadım son 5 ay kala yaparım diye ) Öyle değilmiş. Moralini bozma şöyle düşün sen ne hissediyorsan senin gibi hissedecek binlece kişi var. Eğer sen çalışırsan sen sıyrılsın bu süreçte sabır ve motivasyon çok önemli Dershaneye gitmeni tavsiye etmiyorum çünkü orada çalışkan öğrencilere odaklanıyor senin benim gibi arada kalmış öğrenciler adım atmalarını bekliyor o süreçte de çok zorlanıyorsun evde çalış Ben sana bu süreçte kaynaklar önerbilrim sana hatırlatma yaparım. Lütfen moralini bozma sakın. Mezuna kalmak seni hayatını mahvetmiyor mezuna kalmak çok doğal önemli olan ünv yıllarında ve mesleğini yaparken pişmanlık duymaman. Umarım sana yardımcı olmuşsumdur. Kendine iyi bak <3

Konu Sahibi
D

doesntmatter

Trainee
Tepki
96
Canım benim 2 sene mezuna kaldım aileme kalsa beni hemşire yaparlardı ama ben hastaneden nefret ederim. Her sene puanlar arıtıyor ( bu moral bozmak için yazmıyorum benim salaklığım ben hiç çalışmadım son 5 ay kala yaparım diye ) Öyle değilmiş. Moralini bozma şöyle düşün sen ne hissediyorsan senin gibi hissedecek binlece kişi var. Eğer sen çalışırsan sen sıyrılsın bu süreçte sabır ve motivasyon çok önemli Dershaneye gitmeni tavsiye etmiyorum çünkü orada çalışkan öğrencilere odaklanıyor senin benim gibi arada kalmış öğrenciler adım atmalarını bekliyor o süreçte de çok zorlanıyorsun evde çalış Ben sana bu süreçte kaynaklar önerbilrim sana hatırlatma yaparım. Lütfen moralini bozma sakın. Mezuna kalmak seni hayatını mahvetmiyor mezuna kalmak çok doğal önemli olan ünv yıllarında ve mesleğini yaparken pişmanlık duymaman. Umarım sana yardımcı olmuşsumdur. Kendine iyi bak <3
Evde çalışamıyorum maalesef ve 12.sınıfım hiç yok bu sene kesinlikle gitmem lazım dershaneye eğer olmazsa diğer sene gitmem belki. Teşekkür ederim

G

<.<gattara<.<

Evde çalışamıyorum maalesef ve 12.sınıfım hiç yok bu sene kesinlikle gitmem lazım dershaneye eğer olmazsa diğer sene gitmem belki. Teşekkür ederim
dershane arada kalmş öğrenciler çok zor ben de senin gibi zorluk yaşadım :( dershane benimle pek ilgilenmedi benimle ilgilenmeyince ben de saldım sen benim gibi olmayıp hırslanırsan çok iyi sonuçlar alabilirsin