Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Ne Yapacağımı Bilmiyorum

twsana

Trainee
Tepki
5
1 kere mezun ve 1. Sınıf i yeni bitirdim bölüm degistirmek istiyorum ama yaşım cok mu geç olur bu durumda kişilerle yks arkadaşlığı yapabilirim (sizce önü en açık bolumler hangileri)

Konu Sahibi
T

twsana

Trainee
Tepki
5
İleride Robotların yapamayacağı bir iş seçmen faydana olur.

Hiç bir şey için geç değildir. Önemli olan mutlu olman.
Yazılım veya endüstri muh istiyorum olmazsa yönetim bilişim sistemleri yazabilirim bu işsizlik beni acayip korkutuyor

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,846
Hiçbir şey için geç değil. Gerçekten yapmak istediğin çok seveceğini düşündüğün bir bölüm seçmeni öneririm. Sevdiğin bir işi yapınca insan günün nasıl geçtiğini anlamıyor. Çalışmak bu kadar kolaylaşınca başarı da kaçınılmaz oluyor. Ben üniversitemden kabul aldığımda herkes mühendislik gibi maaşı yüksek bölümler seçmemi istedi ve ben mühendislik okumaya başladım maaş kaygısı ve önü açık bir iş olduğu için ama 2.sınıfta bu bölüme ait olmadığımı anlayıp okulu bıraktım marketing okumak çok istiyordum ve marketinge başladım iyiki değiştirmişim diyorum asla geç kalmadın 💕

Müstesna

Fanbase Starter
Tepki
1,901
1 kere mezun ve 1. Sınıf i yeni bitirdim bölüm degistirmek istiyorum ama yaşım cok mu geç olur bu durumda kişilerle yks arkadaşlığı yapabilirim (sizce önü en açık bolumler hangileri)
Geç değil kesinlikle. Bir iki sene gecikmeyle önü açık bölüm okumak, 4-5 yılını verip bir bölüme emek harcayıp mezun olduktan sonra senelerce işsiz olmaktan ya da sırf çalışabilmek adına kendi mesleğin yerine başka işler yapmaktan çok daha iyi bence.

Eren yeager

Fanbase Starter
Tepki
1,914
Hiçbir şey için geç değil ama içimden bir ses bunu yaş ile alakalı değilde "süreyi uzatıp aileme yük olmak istemiyorum"diye düşündüm çünkü bende böyle hissetmişdim

Konu Sahibi
T

twsana

Trainee
Tepki
5
Hiçbir şey için geç değil ama içimden bir ses bunu yaş ile alakalı değilde "süreyi uzatıp aileme yük olmak istemiyorum"diye düşündüm çünkü bende böyle hissetmişdim
Evet öyle çünkü bir yıla maddi sıkıntılar patlak vercek bazı çalış imalarıda dahil asıl baskı bu gibi sanki

Hasbully

Trainee
Tepki
154
Yazılım veya endüstri muh istiyorum olmazsa yönetim bilişim sistemleri yazabilirim bu işsizlik beni acayip korkutuyor
Kuzenim endüstri müh okuyor. Pınara staj için CV göndermiş not ortalaması istenilenin üzerinde olmasına rağmen elemişler. Araya tanıdık soktuktan sonra elenmiş CVlerin arasından geri çıkarmışlar. Kendisinin anlattığına göre gıda müh, endüstri müh ve elektrik elektronik mühendisliği bölümlerinden toplam 10 stajyer varmış. Sadece 2 kişi (ikisi de odtü gıda müh) kendi emeği ile yani mülakat ile girmiş. Diğerleri araya tanıdık soktukları için mülakat bile yapılmamış. Okuduğun bölümü sadece iş bulamayacağını düşündüğün için değiştirmek istiyorsan bir daha düşün derim çünkü aşırı iyi ünilerde okumuyorsan tanıdık olmadan bir staj yeri bile bulamıyorsun

Konu Sahibi
T

twsana

Trainee
Tepki
5
Kuzenim endüstri müh okuyor. Pınara staj için CV göndermiş not ortalaması istenilenin üzerinde olmasına rağmen elemişler. Araya tanıdık soktuktan sonra elenmiş CVlerin arasından geri çıkarmışlar. Kendisinin anlattığına göre gıda müh, endüstri müh ve elektrik elektronik mühendisliği bölümlerinden toplam 10 stajyer varmış. Sadece 2 kişi (ikisi de odtü gıda müh) kendi emeği ile yani mülakat ile girmiş. Diğerleri araya tanıdık soktukları için mülakat bile yapılmamış. Okuduğun bölümü sadece iş bulamayacağını düşündüğün için değiştirmek istiyorsan bir daha düşün derim çünkü aşırı iyi ünilerde okumuyorsan tanıdık olmadan bir staj yeri bile bulamıyorsun
Hayatın gerçekleri böyle maalesef ki geriye sağlık bölümleri kalıyor o da hemşirelik dis tıp 2 si acayip yüksek yapabilirmiyim bilmiyorum bakicam artık düşünmekten yoruldum

Eren yeager

Fanbase Starter
Tepki
1,914
Evet öyle çünkü bir yıla maddi sıkıntılar patlak vercek bazı çalış imalarıda dahil asıl baskı bu gibi sanki
Ben kendi kendine mahçup hisediyorsun zanlendiyordum ailenin baskı yapması kötü olmuş eğer geleceğini nasıl etkilediğini iyi bir şekilde izah edersen belki desteklerler ve sana tavsiyem dolar bazında maaş alan meslekleri araştır bu zamanda en mantıklısı bu olur eğer sana uygun olan bir tane bulamazsan bence dile yatkınsan onu oku benim birçok tanıdığım dil sayesinde önleri baya açıldı biri şuan 30000 maaş alıyor diğerinde turistlik yerlerde çalışıp aldığı bahşişler ile maaşından fazla kazanıyor

Konu Sahibi
T

twsana

Trainee
Tepki
5
Ben kendi kendine mahçup hisediyorsun zanlendiyordum ailenin baskı yapması kötü olmuş eğer geleceğini nasıl etkilediğini iyi bir şekilde izah edersen belki desteklerler ve sana tavsiyem dolar bazında maaş alan meslekleri araştır bu zamanda en mantıklısı bu olur eğer sana uygun olan bir tane bulamazsan bence dile yatkınsan onu oku benim birçok tanıdığım dil sayesinde önleri baya açıldı biri şuan 30000 maaş alıyor diğerinde turistlik yerlerde çalışıp aldığı bahşişler ile maaşından fazla kazanıyor
Çok bir baskı yok da annem laf arasına bu konuyu sokuyor bazen direk muh yönelmek istiyorum yazılım bilgisayar her yerde iş bulur gibi geliyor bana ülke battıkça batıyor o yüzden pek tercih yok

Eren yeager

Fanbase Starter
Tepki
1,914
Çok bir baskı yok da annem laf arasına bu konuyu sokuyor bazen direk muh yönelmek istiyorum yazılım bilgisayar her yerde iş bulur gibi geliyor bana ülke battıkça batıyor o yüzden pek tercih yok
Yazılım ve bilgisayar okuyabiliyorsan oku kesinlikle önü açık gerçekten beni bu yüzden hep bu bölüme yönlendirdiler ama bana uygun değildi

Konu Sahibi
T

twsana

Trainee
Tepki
5
Yazılım ve bilgisayar okuyabiliyorsan oku kesinlikle önü açık gerçekten beni bu yüzden hep bu bölüme yönlendirdiler ama bana uygun değildi
Ne okuyorsunuz hemen atilabilecegim bir bölüm olması çok daha iyi benim için o yüzden yaparım diye düşünüyorum

Melike

Trainee
Tepki
135
İleride atılacağın mesleği yıllarca yapacağını varsayarsak bence geç değil. Kendimden pay biçerek söylüyorum ki üniversite sınavına tam dört kez girdim. Birinci ve ikinci girişimden ümitli değildim. Üçüncü girişimde istediğim bölüm geldi ama yıllar içerisinde çok yıprattığını duyduğumda bir anda karar değiştirerek bölüm değilşikliği yaptım. Sonrasında dördüncü girişimde farklı bir bölüm aracılığıyla sıralama esaslı bir meslek listesi çıkartıp seçim yaptım. Şu an ki okuduğum bölüm bazen zorluyor ama mutluyum. Hiçbir şey senin mutluluğun dan önemli değil. Eğer geç kalırım yaşım geçer diye düşünürsen düşünme senin gibi benzer durumda olanlar da var(örneğin ben). Hayatta her insanın hayata atılma yaşı farklıdır sen birazcık daha geç atılacaksın diye bu senden bir şeyi götürmez. 🥰