Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Önemli Netizen Turkey Anayasası

Erudite

Fanbase Starter
Tepki
-22
Aynen öyle uranyumla bir şey çözmeye çalışıyorum 2 dk izin verirlerse
Evet ama uranyumda daha yazmayacağını ve kayısının cevabını beklemeni söyledi bu yüzden ikili diyaloğa girmeyin ve kayısının cevabını bekleyin ondan sonra itirazınız varsa söylersiniz. Aynısı senin içinde geçerli pandacık.

Gayforene

Trainee
Tepki
548
grupta exo kotulemek icin haber araya araya dag bası haber sitelerine kadar dustunuz mu
Bunu yaptilar mi cidden lmaooo Aynisini bts'e karsi biri yapsaydi kiyamet kopardi forumda herhalde.

Bir de isine gelmeyince cocuk gibi unlike atip durmus aynen en durust en adaletli sensin asko

Erudite

Fanbase Starter
Tepki
-22
Bunu yaptilar mi cidden lmaooo Aynisini bts'e karsi biri yapsaydi kiyamet kopardi forumda herhalde.

Bir de isine gelmeyince cocuk gibi unlike atip durmus aynen en durust en adaletli sensin asko
Olay uzamasın diyorsun başka olayı uzatıyorsun. Şu anlık kimse bir şey yazmasın başlığa.

Erudite

Fanbase Starter
Tepki
-22
Hakikaten haklısın. Vip olunca modluk veya yöneticilik tavırları bedavadan hediye olarak mı veriliyor?
Bilmediğimden soruyorum çünkü bu olaylara bu tarz yorumları modlar veya yöneticiler yapar arkadaş olayları karıştırdı sanırım. Devamlı emir veriyor millete kdkfkfkfmmf
Ya da yanlış bulduğunu düşünen biride yapar. Emir verme muhabbeti farklı konu.

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
TDK'Ya göre bakmıyoruz. Ceza Hukukuna (veya yargıtay kararlarına) göre baktım. "Eşek gibi davranıyorsun" ne demek? Kim eşşek gibi davranır? Eşşek olan eşek gibi davranır yani. Kısaca eşek demişin.

“Hırsız”, “rüşvetçi”, “adi”, “sahtekâr” gibi kelimeler de hakaret suçu oluşturur. “Eşek”, “köpek”, “öküz” “it” vb. hayvan isimleriyle hitap etmek de hakaret suçuna vücut verir.

İnternette böyle yazar. Daha bu konu hakkında yazmayacağım. @kayısı eğer cevap vermek isterse yazarsa o zaman kararı değişirim. Nokta.
Etiketlendiğim için hukuki görüş bildirmem gerekiyor sanırım. lkdjfşlf Normalde karışmazdım olaya ama ciddi ciddi hukuken bu kelimenin niteliğini soruyorsanız şöyle yanıtlayayım:

Yargıtay'ın "eşek" tabirini hakaret saydığı kararları var. Hatta ilk derece mahkemesinden beraat kararı gelmesine rağmen Yargıtay "bu bir hakarettir" diyerek bozma kararı da vermiş daha önce. Bu yüzden hukuki nitelik olarak bu bir hakaret olarak kabul ediliyor. Ancak hakkaniyet (somut olay adaleti) dediğimiz kavram burada çok önemli. Çünkü "gözlerin eşek gibi" deyince insanların aklında eşeklerin gözlerinin güzel olduğu ve bu cümlenin yönlendirildiği kişinin de gözlerinin güzel olduğu ifadesi oluşur. Ancak "eşek gibisin" demek, yük hayvanı olan eşeği hakaret olarak kullanmak gibi bir çağrışım oluşturuyor. Kısacası, somut olay çerçevesinde nasıl bir anlam oluşturduğuna dikkat edilmeli.

Bu arada, kimin kime dediğinden bağımsız bir şekilde tamamen hukuki görüşümü bildirdiğimin altını çizmek isterim.

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
Çok güzel açıklamışsın teşekkürler
"Eşek gibi" tdk de kaba, düşüncesiz olarak geçiyo yani eşek gibi davranıyorsunu kaba davranıyorsun anlamında kullandım sence uyarı verilmeli mi verilmemeli mi benim durumumda (bilgilisin diye soruyorum😭)
Çok özür dilerim ama hakkaniyet çerçevesinde baktığımda, bir tartışma sırasında söylendiği gerçeğini de göz önüne alırsak - bir de mesajın bütününe bakılınca, biraz hakaret amacıyla kullanılmış gibi. Zira "kaba/düşüncesiz davranıyorsun" demeyi amaçladıysan da bunu bir hayvan benzetmesiyle söyleyerek aslında hakarete yönelmiş oluyorsun. Burada yapılan eşek benzetmesi somut bir gerçek ama ceza/uyarı için bu kelimeyi kullanırken iyi mi yoksa kötü mü niyet taşıdığına, kısacası amacına bakılması gerek. Ve hakaret etmemeyi tercih etmen durumunda aslında "kaba/düşüncesiz davranıyorsunuz" ibaresi kullanılabilirdi ama sen hayvan benzetmesi yaparak aslında biraz hakarete kaymışsın. :(

Daha detaylı bilgilendirme için şu linke bakılabilir: