Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Okullar

Ü

Üye silindi 192

"Son güncellemelere göre liselerdeki seçmeli yabancı derslerin saatleri kesilecek ve liselerdeki Din Kültürü Ahlak Bilgisi ve Temel Dini Bilgiler derslerinin ( 9 ve 10. sınıflar) saatlerinin ikişer saat arttırılması fikri onaylandı, 4 saat zorunlu 4 saat da seçmeli olması ön görülüyor. Ayrıca Anadolu liselerindeki güzel sanatlar dersleri 2024 yılında tamamen kaldırılacak, tüm ortaokullarda din derslerinin saatleri arttırılacak. Not: Bir arkadaşımız İmam Hatiplerde değişiklik olmayacağını söylediği için düzenledim* Tüm sınıflarda sanat ve spor derslerinin süresi daraltılacak ve ilkokullarda din dersi saatleri arttırılacak. Bu düzenleme daha önce 2017 yılında da yapılmıştı, Biyoloji dersleri süreleri kesilip yerine din dersleri verilmişti."

Moderatörün son düzenlenenleri:

Haney 🍯

Bal 🌼
Forum Ağası
Tepki
7,463
Biz Türkiye'de yaşıyoruz ya, Arabistan'da değil. Bu böyle giderse yakında TÜRKİYE'DE TÜRKLER olarak azınlık olacağız. Şu mültecilere bir an önce çözüm gelmesi lazım.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 192

Biz Türkiye'de yaşıyoruz ya, Arabistan'da değil. Bu böyle giderse yakında TÜRKİYE'DE TÜRKLER olarak azınlık olacağız. Şu mültecilere bir an önce çözüm gelmesi lazım.
Yakında Suriler "Allah rızası için Türk kardeşlerimize yardım edelim" diye kampanya başlatacaklar hwxbmqbxlqlqmoxlqbdkx
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

şeriat geliyor dendiğinde bu zamana kadar geldi mi diye dalga geçenler oluyordu şeriat bir anda hadi bakalım diye gelmiyor zaten ama türk halkının artık eskisi kadar şeriat kafasından uzak olduğunu da düşünmüyorum eskiden daha seküler buluyordum insanlarımızı ama artık mültecilerden pek farkları yok çok pisler sinirliler ahlak bekçiliği yapıyorlar korkunç 😕
Yauv 20 yıldır gelmedi şimdi mi gelecek yigenim 🤣🤣

Hissiz Müziğim

Moderatör
Tepki
4,092
İmam hatipler neyine yetmiyor? Şimdi Anadolu liselerinin imam hatipten farkı ne? Öğrencilerin bu sistemden haberi var mı ve istiyorlar mı böyle bir değişimi? Öğrencilere neden seçenek sunmuyorlar?
Ya bunları hiç mi düşünmüyorlar. Bu iktidarın İslam dini adı altında yemediği halt kalmamış. Yine gereksiz işlerle meşguller. Şu an aşırı sinirlendim

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 192

Şuna ilk önce gülme emojisi atmak istedim maalesef ki.Ulkecek trajikomik film gibiyiz
Eskiden ben de gülemiyordum, çok zor zoruma gidiyordu ama insan gülmeyince delireceğini anlıyor sanırım zaten aklım beş karış havada iyice bozulmasın diye bir uğraş veriyoruz evelallah

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 192

İmam hatipler neyine yetmiyor? Şimdi Anadolu liselerinin imam hatipten farkı ne? Öğrencilerin bu sistemden haberi var mı ve istiyorlar mı böyle bir değişimi? Öğrencilere neden seçenek sunmuyorlar?
Ya bunları hiç mi düşünmüyorlar. Bu iktidarın İslam dini adı altında yemediği halt kalmamış. Yine gereksiz işlerle meşguller. Şu an aşırı sinirlendim
Anadolu liselerinin eskiden inanılmaz bir statüsü vardı, ben çok çok eski olmasam da araştırınca bile görülebilir bir statü bu. Anadolu liseleri verdikleri çeşitli dil eğitimleri ve kültürlü öğrencileri ile rağbetteymiş fakat şu an ellerinden gelse adını Anadolu değil Arap liseleri yapacaklar. Benim gittiğim tüm okullarda çok ciddiyim özene bezene arasanız zar zor Arap Suri bulurdunuz ama şu dönem kuzenimin sınıfına bakınca 13 14 tane Arap var, insanın midesi ağzına geliyor.

Tepki
1,364
"Son güncellemelere göre liselerdeki seçmeli yabancı dersler kaldırılacak ve liselerdeki Din Kültürü Ahlak Bilgisi ve Temel Dini Bilgiler derslerinin ( 9 ve 10. sınıflar) saatlerinin ikişer saat arttırılması fikri onaylandı, 4 saat zorunlu 4 saat da seçmeli olması ön görülüyor. Ayrıca Anadolu liselerindeki güzel sanatlar dersleri 2024 yılında tamamen kaldırılacak, tüm ortaokullarda din derslerinin saatleri arttırılacak ve İmam Hatiplerde Arapça dersi saatleri 18 saat olacak. Tüm sınıflarda sanat ve spor derslerinin süresi daraltılacak ve ilkokullarda din dersi saatleri arttırılacak. Bu düzenleme daha önce 2017 yılında da yapılmıştı, Biyoloji dersleri süreleri kesilip yerine din dersleri verilmişti."

Gerçekten diyecek bir şey bulamıyorum, bu nasıl bir sanat ve sorgulama düşmanlığıdır?

Fransa tüm din derslerini yasakladı diye Twitter gibi mecralarda "gücünüz sadece bize yetiyor 🤬🤬" naraları atanların hoşuna gider gerçi bu durum, bir kere daha takdir ettim Fransa'nın bu tutumunu. Laikliği benimseyen tüm ülkelerde olması gerekeni yapmışlar helal olsun, din derslerini 20 saat görmek isteyenler Seküler yerden defolup din ile yönetilen ülkelerine gidebilir ki gitsinler de zaten oraya ayak uydurmayıp insanların huzurunu bozuyorlarsa orada barınmayı hak etmiyorlar. Yakında Matematik, Felsefe, Edebiyat, Kimya, Fizik gibi temel dersleri de kaldırıp yerine Arapça, Farsça, Kuran, Namaz dersi bilmem ne getirirler bu duruma ses çıkarmayıp Fransa gibi yerleri sanki haklarıymış gibi linçleyenler de oturup ağlarlar. Hayatımda ilk defa bu kadar Felsefe, Edebiyat, Spor ve Sanat düşmanı bir bölge görüyorum, içerisindeki istisnasız tüm ülkeler gelişmekten nefret ediyor ve kendini entel sananlar da bu duruma gram ses çıkarmıyorlar, tepki gösterenlere çıkardıkları kart ise "Din düşmansınız 🤓🤓" devam edin siz bu kafayla, yakında sayenizde Türk diye bir millet kalmayacak herkes başka ülkelere göç edecek en son siz de oturup Araplarla Afganlarla Arapça konuşup aynı sofrada yemekler yersiniz artık.
Bu zamana kadar şu ülkede eğitim adına gerçekten iyi şeyler yapan çok az insan vardı. Artık onlar da yok maalesef. Okullarda eğitim adına doğru dürüst bir şey yok. Çocuklarımız bizim gördüğümüz eğitimin yarısını bile göremeyecek. Ne öğrenecek de o bilgilerle hangi işleri yapacaklar. Ülke sürat treninde son hızla dibe batıyor. Bu ülke, bu insanlar nereye kadar dayanacak bilmiyorum. Bizde toplumca öyle genişiz ki patlama noktamız bir türlü gelmiyor. Daha ne yapmaları gerek akıllanmamız için?

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 192

Bu zamana kadar şu ülkede eğitim adına gerçekten iyi şeyler yapan çok az insan vardı. Artık onlar da yok maalesef. Okullarda eğitim adına doğru dürüst bir şey yok. Çocuklarımız bizim gördüğümüz eğitimin yarısını bile göremeyecek. Ne öğrenecek de o bilgilerle hangi işleri yapacaklar. Ülke sürat treninde son hızla dibe batıyor. Bu ülke, bu insanlar nereye kadar dayanacak bilmiyorum. Bizde toplumca öyle genişiz ki patlama noktamız bir türlü gelmiyor. Daha ne yapmaları gerek akıllanmamız için?
İmamlar gelecek haberiyle elhamdülillah diye bağırmadıkları kaldı, bana kalırsa Türk değil zaten buna izin veren aileler ama insan kafayı yiyor sinirden. Arapça ne işine yarayacak yahu zaten en kaba saba dillerden biri hem bunu öğrenen nerede konuşacak? Diğer ülkeler Çince, Korece, Danca gibi dilleri seçmeli yabancı Fransızca, İngilizce, Almanca, İtalyanca gibi dilleri zorunlu ders yaparken bir de bu tarafa bak....

Tepki
1,364
İmamlar gelecek haberiyle elhamdülillah diye bağırmadıkları kaldı, bana kalırsa Türk değil zaten buna izin veren aileler ama insan kafayı yiyor sinirden. Arapça ne işine yarayacak yahu zaten en kaba saba dillerden biri hem bunu öğrenen nerede konuşacak? Diğer ülkeler Çince, Korece, Danca gibi dilleri seçmeli yabancı Fransızca, İngilizce, Almanca, İtalyanca gibi dilleri zorunlu ders yaparken bir de bu tarafa bak....
Arapça öğrenmek isteyen öğrensin. Hiçbir dile önyargılı değilim. İmam Hatipliler öğrensin mesela ki onlara her söylenene inanmasınlar. Kendileri sorgulayıp farklı bakış açıları geliştirsinler. Ama din öğretimine hiçbir pedagojik eğitimi olmayan belki de lise mezunu bir imamın gelmesini istemem asla. Ben bile bazılarından daha fazla bilgi sahibiyimdir din konusunda. Haftalık 2 saat din eğitimine de asla karşı değilim. Din eğitimi devlet eliyle tamamen yasaklandığında merdiven altı Kur'an kurslarıyla çocukların kafasını yıkadılar resmen, ayrıca her yerde tarikatlar, cemaatler türedi bu yüzden. O nedenle din eğitiminin devlet kontrolünde verilmesi her zaman tercihim olur. Ama asla diğer derslerin önüne geçmemeli. Bizim bu ülkeyi kalkındırmak için bilime, sanata ihtiyacımız var. Bize bu düşük kaliteli eğitimi layık gören kimsenin çocuğu, torunu bu eğitime maruz kalmıyor. Hepsi dünyanın en iyi eğitim kurumlarından çağın gerektirdiği eğitimi alırken bizim çocuklarımızı onlara itaat etsinler diye bilinçli cahil bırakıyorlar. Bir anne olarak bu konuda çok kızgınım ve kendimi çaresiz hissediyorum. Bu ülkenin gençlerini ve ülkemizin geldiği durumu görünce içim acıyor.

Son düzenleme:

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,846
Bunlar şaka mı? Bayılıcam gerçekten ne olucak bu ülkenin hali ya. Bu kadar din dersi niye? Çocukları dine bu kadar zorlayıp nefret ettiriyorlar. Güzel sanatlar dersini kaldırmak ne demek. Yazık gerçekten

hibluesky

Rookie Idol
Tepki
686
"Son güncellemelere göre liselerdeki seçmeli yabancı dersler kaldırılacak ve liselerdeki Din Kültürü Ahlak Bilgisi ve Temel Dini Bilgiler derslerinin ( 9 ve 10. sınıflar) saatlerinin ikişer saat arttırılması fikri onaylandı, 4 saat zorunlu 4 saat da seçmeli olması ön görülüyor. Ayrıca Anadolu liselerindeki güzel sanatlar dersleri 2024 yılında tamamen kaldırılacak, tüm ortaokullarda din derslerinin saatleri arttırılacak ve İmam Hatiplerde Arapça dersi saatleri 18 saat olacak. Tüm sınıflarda sanat ve spor derslerinin süresi daraltılacak ve ilkokullarda din dersi saatleri arttırılacak. Bu düzenleme daha önce 2017 yılında da yapılmıştı, Biyoloji dersleri süreleri kesilip yerine din dersleri verilmişti."

Gerçekten diyecek bir şey bulamıyorum, bu nasıl bir sanat ve sorgulama düşmanlığıdır?

Fransa tüm din derslerini yasakladı diye Twitter gibi mecralarda "gücünüz sadece bize yetiyor 🤬🤬" naraları atanların hoşuna gider gerçi bu durum, bir kere daha takdir ettim Fransa'nın bu tutumunu. Laikliği benimseyen tüm ülkelerde olması gerekeni yapmışlar helal olsun, din derslerini 20 saat görmek isteyenler Seküler yerden defolup din ile yönetilen ülkelerine gidebilir ki gitsinler de zaten oraya ayak uydurmayıp insanların huzurunu bozuyorlarsa orada barınmayı hak etmiyorlar. Yakında Matematik, Felsefe, Edebiyat, Kimya, Fizik gibi temel dersleri de kaldırıp yerine Arapça, Farsça, Kuran, Namaz dersi bilmem ne getirirler bu duruma ses çıkarmayıp Fransa gibi yerleri sanki haklarıymış gibi linçleyenler de oturup ağlarlar. Hayatımda ilk defa bu kadar Felsefe, Edebiyat, Spor ve Sanat düşmanı bir bölge görüyorum, içerisindeki istisnasız tüm ülkeler gelişmekten nefret ediyor ve kendini entel sananlar da bu duruma gram ses çıkarmıyorlar, tepki gösterenlere çıkardıkları kart ise "Din düşmansınız 🤓🤓" devam edin siz bu kafayla, yakında sayenizde Türk diye bir millet kalmayacak herkes başka ülkelere göç edecek en son siz de oturup Araplarla Afganlarla Arapça konuşup aynı sofrada yemekler yersiniz artık.
Rezil adamlar ya. Şu yakın okula gitme muhabbeti geldiğinden beri her şey yokuş aşağı gidiyor zaten liselerde, tamam önceden de ufak girişimleri vardı ama şu an çok hızlı saçma kararlar geliyor. Şehrimizde fen lisesinden sonra çok nitelikli 2 Anadolu Lisesi vardı puanı yetenler ya da TM seçmek isteyenler ona giderdi eskiden. Şimdi bebek gibi okulu şu yakın yer muhabbetiyle mahvettiler. Şehirde 1 tane düzgün okul kalmadı hepsi kötü statüde. Hepsini esitleyeceğiz adı altında getirdikleri şeyde başarılı oldular çünkü hepsini kötü hale getirdiler. Bu konuda çok sinirliyim. Babam Anadolu lisesinde çalışıyor ve okula 3 tane din kültürü öğretmeni ataması yapmışlar birisi zaten imamliktan dönme hiçbir akademik kariyeri falan yok. Oldukça da zorba, dediğim dedik sacma sapan fikirleri olan biri. Ben bir Müslüman olarak böyle bir şeyi getirirlerse lisedeki ateist arkadaşlar o öğretmenleri zorbalarlar diyorum, onların hakkından gelip hayattan sogutmalilar. Malesef bu gidişle onlara çok iş düşecek, çok üzgünüm

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 192

Rezil adamlar ya. Şu yakın okula gitme muhabbeti geldiğinden beri her şey yokuş aşağı gidiyor zaten liselerde, tamam önceden de ufak girişimleri vardı ama şu an çok hızlı saçma kararlar geliyor. Şehrimizde fen lisesinden sonra çok nitelikli 2 Anadolu Lisesi vardı puanı yetenler ya da TM seçmek isteyenler ona giderdi eskiden. Şimdi bebek gibi okulu şu yakın yer muhabbetiyle mahvettiler. Şehirde 1 tane düzgün okul kalmadı hepsi kötü statüde. Hepsini esitleyeceğiz adı altında getirdikleri şeyde başarılı oldular çünkü hepsini kötü hale getirdiler. Bu konuda çok sinirliyim. Babam Anadolu lisesinde çalışıyor ve okula 3 tane din kültürü öğretmeni ataması yapmışlar birisi zaten imamliktan dönme hiçbir akademik kariyeri falan yok. Oldukça da zorba, dediğim dedik sacma sapan fikirleri olan biri. Ben bir Müslüman olarak böyle bir şeyi getirirlerse lisedeki ateist arkadaşlar o öğretmenleri zorbalarlar diyorum, onların hakkından gelip hayattan sogutmalilar. Malesef bu gidişle onlara çok iş düşecek, çok üzgünüm
Okullarda Ateist öğrencilere yapılanların haddi hesabı yok ki bu zorbalığı öğrenciler yapmıyor aksine öğretmenler yapıyor ve ben buna gözümle şahit bile olmuştum. Lisede Ateist öğrencinin notunu düşürenler mi dersin, felsefeye meraklı kişilerle durduk yere kavga edenler mi dersin binbir türlü işkence var. Kadınlar erkeklerin kaburgalarından yaratıldı diyince itiraz eden öğrenciye kadın düşmanlığı yapan bir hoca görmüştüm, çok korkunç dakikalardır o anlar hele bir de yaşıtlarınızın yanında bağırması cidden...

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 192

okulda din dersi verilmesine kesinlikle karsi olan bana bir sok oldu bu haber 😭 artik diyecek bir sey bulamiyorum
Ben de, korkunç bir noktadayız...

Gerçekten çok saçma. Okuldayken en çok din dersinden nefret ederdim çünkü resmen zorla dayatıyorlar?? Abi ben niye dinleri işlemek zorundayım ki? Bana ne yani. Din dersi görmemek için okula dilekçe vs verilmesi gerekiyor ki uzun bir işlem o. Keşke insanlara dinlerini dayatmayı kesseler. İnsanı nefret ettiriyorlar resmen
Dinler diye öğrettikleri şey sadece İslam diniydi, sürekli diğer dinler ders içinde kötüleniyordu hocalar veya bazı öğrenciler tarafından ki onda da sürekli aynı şeyleri ezberletip klasiklerde sureleri Arapça yazdırıp puan kırıyorlardı.

NİNE

Trainee
Tepki
87
Şimdi öğrendim 😮 imamhatipte okuyorum ama 18 saat ne bu doğrumu 😯
İmam Hatipler ve ortaokullar sanırım artık kesinleşti hatta tepkiler falan geldi bir sürü ama Anadolu liselerindeki seçmeli dil olayını tartışıyorlar, sanat ve spor alanları ise daraltılacak onaylanmış bile dün.
Hayır imam hatiplerdeki Arapça ders saatleri değişmedi. Anadolu Liselerinde Almancayla beraber Arapça da 2.yabancı dil olarak okutulabiliyordu son düzenleme ikisini de kötü etkiledi yani Almanca derslerini kaldırıp Arapçayı getiriyorlar gibi bir durum yok.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 192

Hayır imam hatiplerdeki Arapça ders saatleri değişmedi. Anadolu Liselerinde Almancayla beraber Arapça da 2.yabancı dil olarak okutulabiliyordu son düzenleme ikisini de kötü etkiledi yani Almanca derslerini kaldırıp Arapçayı getiriyorlar gibi bir durum yok.
Haber kanallarına göre bazı okullardaki seçmeli Fransızca derslerinin kaldırılması fikri düşünülüyor, ortaokullardaki düzenlemeler net olsa da liselerinki onaydan geçmeyi bekliyor, İmam Hatiplerdeki onaylandı mı bir fikrim yok ama Anadolu liselerdeki güzel sanatlar dersleri 2024 yılında kaldırılacak.

Evet zorla islamı kabullendirme çabası vardı ki ders sırasında beni en rahatsız eden şeylerden birisiydi bu. Eğer din kültürü ve alhak bilgisiyse tüm dinleri önyargı olmadan düzgün bir şekilde anlatmaları gerekiyordu. Derslerde hocalar zorla dua ezberletirdi ve ben bilerek ezberlemezdim 🤷🏻‍♀️
Ezberleyen kişilere ek not vermeleri ezberlemeyenlere eksi artı sistemini uygulamaları gibi daha çok kötü şeyler vardı...