Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Sizce ?

invisiblestring

Trainee
Tepki
42
Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında ? 24 yaşında üniversite okumak abes mi ? Sınıfınızda sizden yaşça büyük insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz böyle yadırgıyor musunuz yoksa herkes kendi işine mi bakıyor ? Merak ediyorum.

Ekli dosyalar

• 78267AD2-FE08-44E4-A8D0-E9FB34A825F5.png
    78267AD2-FE08-44E4-A8D0-E9FB34A825F5.png
    790.7 KB · Görüntüleme: 64

Zzz

Always act like you are wearing an invisible crown
Trainee
Tepki
1,126
Okumanın yaşı yoktur, bu devirde her şey mizah konusu oluyor. Komiklik ile aşağılama arasındaki ince çizgiyi fark edemiyorlar. Herkes hayatı aynı yerden yakalayamıyor maalesef. Böyle yapıp insanları uzaklaştırıyorlar.

Arven

Fanbase Starter
Tepki
2,415
Benim gittiğim dershanede benden 5 yaş büyük biri vardı sınıfımda onunla da böyle alay ederledi çocuk gülüyordu ama bence içten içe kırılıyordu
O yüzden kimin ne yaptığı kimseyi ilgilendirmiyor herkes kendi hayatıyla ilgilenmeli

Hissiz Müziğim

Moderatör
Tepki
4,082
Başta büyük kişileri görünce şaşırmadım değil (büyük dediğim de 30, 40 yaş üstü) ama pek de umrumda olmadı. Ki umrumda olmamı gerektiren bi durum da yok ve başkalarını ilgilendiren bi durum da yok. Senin nasıl eğitim hakkın varsa onun da var. Herkesin hayatı aynı değil. Bazılarına o yaşta okumak nasip olmuş böyle bir şeyin düşünülmesi bile saçma. Kimseyi ilgilendirmez kimin ne zaman, kaç yaşında okuduğu.

Hissiz Müziğim

Moderatör
Tepki
4,082
Üniversiteler kimsenin babasının yeri değil, isteyen istediği yaşta girer sınava, alır puanını ve bal gibi de okur. Benim sınıfımda yaşça büyük üç kişi vardı, içlerinden birinin oğlu şu an üniversiteye gidiyor yani epey de yaş farkı vardı aramızda ama kimse bunu sorun etmedi çünkü ortada sorun edilecek bir durum yoktu. Bu gibi şeyleri kendince alay konusu edinen zihniyetleri hiç sevmiyorum. Bence üniversite okumaması gerekenler varsa tam da bu zihniyetler işte.
Benim çok yakın bi arkadaşım var. Mezun yılımda tanıdım onu. Kız benden üç yaş falan büyük ve birkaç kez mezuna kaldı. Ve bazı hocaları onu küçümsüyordu kaç kere mezuna kaldın hâlâ bir yeri kazanamadın diye. Kız üzülmüyor değildi. Çünkü birkaç hocası onu sürekli aşağılıyordu. Ama kimse neden bu kadar mezuna kaldın diye de sormadı. Kendisini sınava veremeyecek kadar kötü şeyler yaşadı. O arkadaşımı da sürekli tebrik ediyorum. Çok güçlü birisi . Rabbim taşıyamayacağımız dert vermesin. Ve mezun yılımda ona olabildiğince destek verdim. Şuan o da başka bi üniversitede benden farklı bir bölüm okuyor.

Ayrıca bizim fakültede de bizden yaşça büyük kişiler var ara ara neden bu yaşta, bu bölümü seçtiklerini anlatıyorlar. Kimisi öğrencileri ile girdiği bir iddia sonucu bu bölümü okuyan öğretmen var sınıfımızda.

Konu Sahibi
I

invisiblestring

Trainee
Tepki
42
Ben şeyi de merak ediyorum açıkçası, benden sonraki nesilde 5 yaşında okula başlayanlar var yani 16-17 yaşında üniversiteye gidenler olacak acaba nasıl olacak?
Aynen. Onların galiba mayısa kadar doğanlar öyle gerisi normal yaşta yazılmış. Yani sayıları 1 milyon olması gerekirken +400 bin daha var. Bir de geçen sene falan 11 de açığa geçip sınava girip kazananlar da oldu neyse ki onu bitirdiler. Nolacak o 400 binin 250 bini mezuna kalacak zaten gerisi de 17 de başlayacaklar..
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Aynen. Onların galiba mayısa kadar doğanlar öyle gerisi normal yaşta yazılmış. Yani sayıları 1 milyon olması gerekirken +400 bin daha var. Bir de geçen sene falan 11 de açığa geçip sınava girip kazananlar da oldu neyse ki onu bitirdiler. Nolacak o 400 binin 250 bini mezuna kalacak zaten gerisi de 17 de başlayacaklar..
Seneye de başlarsak üniversiteye 07 lilerle okuyacağız 2025 de başlarsak yine 07 lilerle 2026 da da başlarsak yine aynısı..

Konu Sahibi
I

invisiblestring

Trainee
Tepki
42
Ben küçük olduklarını düşünüyorum başlamak için
Çok çok eskiden de böyleymiş lise 3 seneyken falan. Zaten biz ve bizim gibi gelişmemiş ülkelerde okula böyle çok erken başlanıyor abd de vs 22 23 yaşında başlıyorlar tıp hukuk gibi ciddi bölümlere. Öncesinde 4 senelik o bölüme hazırlık icabı bir bölüm okutuyorlar. Bizimkiler de amerikalılara salak bunlar sat sınavında çıkan sorulara bak deyip dalga geçiyorlar. Halbuki gerçeklerin farkında değiller.

Konu Sahibi
I

invisiblestring

Trainee
Tepki
42
Çok çok eskiden de böyleymiş lise 3 seneyken falan. Zaten biz ve bizim gibi gelişmemiş ülkelerde okula böyle çok erken başlanıyor abd de vs 22 23 yaşında başlıyorlar tıp hukuk gibi ciddi bölümlere. Öncesinde 4 senelik o bölüme hazırlık icabı bir bölüm okutuyorlar. Bizimkiler de amerikalılara salak bunlar sat sınavında çıkan sorulara bak deyip dalga geçiyorlar. Halbuki gerçeklerin farkında değiller.
Şeyi atlamışım bir de mutlaka liseden sonra keyfi olarak gap year veriyorlar 1 sene boyunca dünyayı gezip kendilerini keşfediyorlar. Kimse umursamıyor geç başladım erken başladım diye
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Kardeşimin sınıfında atanamadığı için hukuk okuyan bir matematik öğretmeni var 30 yaşında. Okumanın yaşı yoktur. 60 yaşında adam tıptan hukuktan mezun oluyor. 24 yaş nedir ki hem? Bazı şahıslar gereksiz mizah yapmayı seviyor herhalde.
Hadi ya. Bende elt okuyacağım umarım atanırım.

Hissiz Müziğim

Moderatör
Tepki
4,082
İnsanlara dışarıdan bakıp onlar hakkında yargıda bulunmak ne de kolay geliyor... Yaşamadıkları hayatlar hakkında nasıl da bu kadar kolay beylik laflar edebiliyorlar, çok merak ediyorum. Arkadaşın için çok çok üzüldüm. Ama şuna inanıyorum ki her şeyde vardır bir hayır. Kimilerine geç başlamış gibi gelse de vardır elbet bunda da bir hayır. Benim de sınav senem çok kötüydü, hayatımın en kötü senesiydi ve düşününce ben hâlâ nasıl kazandım da okudum, aklım almıyor. Nasip olunca bir şekilde oluyor işte. İnşallah o da sağ salim okulunu bitirip mesleğini eline alır. Seni de ayrıca insaniyetinden dolayı takdir ettim, ne güzel bir yüreğin var 🤎
Ahh o öğrenciler... En azından güzel şeylere vesile olmuşlar diye düşünmek istiyorum :) Bence insanın kendinden yaşça büyüklerle aynı ortamda bulunması güzel oluyor, onların tecrübelerinden yararlanma imkânı sunuyor, tabii değerlendirmesini bilene.
Mezun yılımda sınava çalışırken kafamda hukuk okumak kesinlikle yoktu. Daha çok işletmeye kendimi daha yakın görüyordum. Bu arkadaşım da hukuk ya da psikoloji istiyordu. Sınav zamanı da annem benimle gelmişti. Sınav esnasında hep dua etmiş. Bana diyor ki, kızım vallaha 10 dk çekirdek molası verdim. Onun dışında sana ve diğer öğrencilere hep dua ettim diyor. ( Ben yerim bu kadını ya). Bunu arkadaşıma anlatmıştım. Hâlâ da şakasını yapar güleriz. Knk senin annenin duası yanlış kişilere gitmiş diye( ciddi anlamda söylemiyoruz). Sen işletme okuyacaksın ben hukuk okuyacaktım aslında deyip gülüyoruz.

Hissiz Müziğim

Moderatör
Tepki
4,082
Çocuklar ailelerini yansıtan bir aynadır, diye düşünürken yanlış düşünmediğimi anladım; annen çok tatlı biriymiş :giggle: Hani derler ya evleneceğin insan kaderindir, diye ben okuduğumuz bölümler için de bir bakıma aynı şeyi düşünüyorum. Baştan bir hedefi olup, ona kitlenip okuyan da çok var ama sen ve ben gibi hiç de aklında olmayan bölümleri okuyanlar da var. İnsan hangi işi yaparsa yapsın hakkıyla yaptığı ve helal yoldan ekmeğini kazandığı sürece bence bir sorun yok. Ben senin başarılı bir hukukçu olacağına yürekten inanıyorum, dilerim her şey güzel gönlüne göre olur 🤎
Amin inşallah canım. Rabbim kazanmayı nasip etmişse hayırlısıyla mesleğini yapmamızı da nasip eder inşallah 💚

karinaa

Trainee
Tepki
237
Ya şöyle bir şey var mesela TIP okuyorsan abes kaçmaz çünkü tıp kazanmak için insanlar mezuna çok kez kalabiliyor ya da sınıfta da çok kalmalar oluyor. Bazı bölümlerde ise yaşlar genel olarak daha yakın ve küçük oluyor. O tarz durumda yaşı büyük olan için biraz sıkıntı olabilir çünkü 18 yaşındaki biriyle 24 yaşındaki birinin beyni asla aynı çalışmıyor bence yani ortak nokta zor bulunur. Yani bunun dışında herhangi bir şey göremedim zaten 2.ünisini okuyan ya da belli durumdan gidemeyip sonralarda tekrar başlayan bitiren başarılı olan da çok insan var. Ama benim ŞAHSİ düşünceme göre maalesef şu türkiye şartlarında olabildiğince çabuk uzatmadan okuyup işine gücüne gitmek gerek bence çok mezun var çok rekabet var ve ekonomi çok kötü çünkü…

Konu Sahibi
I

invisiblestring

Trainee
Tepki
42
Ya şöyle bir şey var mesela TIP okuyorsan abes kaçmaz çünkü tıp kazanmak için insanlar mezuna çok kez kalabiliyor ya da sınıfta da çok kalmalar oluyor. Bazı bölümlerde ise yaşlar genel olarak daha yakın ve küçük oluyor. O tarz durumda yaşı büyük olan için biraz sıkıntı olabilir çünkü 18 yaşındaki biriyle 24 yaşındaki birinin beyni asla aynı çalışmıyor bence yani ortak nokta zor bulunur. Yani bunun dışında herhangi bir şey göremedim zaten 2.ünisini okuyan ya da belli durumdan gidemeyip sonralarda tekrar başlayan bitiren başarılı olan da çok insan var. Ama benim ŞAHSİ düşünceme göre maalesef şu türkiye şartlarında olabildiğince çabuk uzatmadan okuyup işine gücüne gitmek gerek bence çok mezun var çok rekabet var ve ekonomi çok kötü çünkü…
Peki sence 2 3 sene çok bir şey fark eder mi ekonomi ve rekabet açısından ?

karinaa

Trainee
Tepki
237
Peki sence 2 3 sene çok bir şey fark eder mi ekonomi ve rekabet açısından ?
Yani 18 yaşından itibaren diyorsan bence hayır zaten son dönemler insanlar baya ya mezuna kesin kalıyor ya 2.Mezununa. Dediğimde şöyle bir noktada var aslında tabii ki içine sinmeyen ya da geleceği olmayan bir üni/bölüme ilk yıl girmek yerine 2-3. Yılında çok daha iyi bir yere girmek daha mantıklı. Ama özellikle şöyle bir nokta da varki bence çoğu kişinin yanlış yaptığı yani mezuna kalmak gerçekten yorucu bir süreç özellikle psikolojik olarak o nedenle gerçekten hedefi ve motivasyonu olanlar kalmalı. Yoksa ya sonuç değişmiyor ya daha kötü oluyor çünkü kafa olarak kimse bir sormuyor kendine ben bu tüm süreci yaşayabilir miyim. cevap evetse kalınıp cok daha harika şeyler yapılabilir. Vallahi ekonomi türkiyede hiç belli olmaz her sene daha kötüye gidiyoruz bakarsın bir noktada döner onu biz kestiremeyiz. Ama köşe başında üni olduğu için rekabet çok. Ama 4 yıllık mezun olup hiçbir şey bilmeyen insan da çok. O yüzden yaştan çok kendini ne kadar geliştirdiğin önemli kendine ne kadar şey katarsan bu rekabette o kadar öne çıkarsın maalesef insan çok..

Konu Sahibi
I

invisiblestring

Trainee
Tepki
42
Yani 18 yaşından itibaren diyorsan bence hayır zaten son dönemler insanlar baya ya mezuna kesin kalıyor ya 2.Mezununa. Dediğimde şöyle bir noktada var aslında tabii ki içine sinmeyen ya da geleceği olmayan bir üni/bölüme ilk yıl girmek yerine 2-3. Yılında çok daha iyi bir yere girmek daha mantıklı. Ama özellikle şöyle bir nokta da varki bence çoğu kişinin yanlış yaptığı yani mezuna kalmak gerçekten yorucu bir süreç özellikle psikolojik olarak o nedenle gerçekten hedefi ve motivasyonu olanlar kalmalı. Yoksa ya sonuç değişmiyor ya daha kötü oluyor çünkü kafa olarak kimse bir sormuyor kendine ben bu tüm süreci yaşayabilir miyim. cevap evetse kalınıp cok daha harika şeyler yapılabilir. Vallahi ekonomi türkiyede hiç belli olmaz her sene daha kötüye gidiyoruz bakarsın bir noktada döner onu biz kestiremeyiz. Ama köşe başında üni olduğu için rekabet çok. Ama 4 yıllık mezun olup hiçbir şey bilmeyen insan da çok. O yüzden yaştan çok kendini ne kadar geliştirdiğin önemli kendine ne kadar şey katarsan bu rekabette o kadar öne çıkarsın maalesef insan çok..
Yani mesela ingilizce öğretmenliği okuyacağım şu an ataması iyi 5 6 sene öncede iyiydi sosyal bilgiler fizik kimya vs gibi değildi ana branşlar var ilköğretim mat sınıf okul öncesi ingilizce bunların ataması hep iyi ve bakan da diyor saten bunlara ihtiyacımız var diye peki sence 2025 te mezun olan biriyle 2027 de mezun olan birinin durumu arasında çok fark olur mu böyle ataması iyi olan öğretmenlik branşları için ? Ve bunlarda da kendini geliştirmeye gerek yok kpss kasacaksın. Zaten seçim olduğu sene çok alım yapıyorlar