GFriend Sowon Nazi üniformalı bir cansız mankenle poz verdiği için eleştiri aldı

227
7081

20210201000757 0 20210201162958075

HABER: Girlfriend Sowon, Nazi mankene sarılıyor… eleştiriden sonra sessizce sildi

KAYNAK: Herald Economy via Naver

1. [+781, -83] Bilmiyorsa öğrenebilir, öğrendikten sonra bir daha böyle bir hata yapmadığına emin olur. Tek bir hatayla onu suçluya çevirmeyelim. Gerçekten bilseydi yapar mıydı sizce? Bu şeylerle ilgilenip gelecekte daha dikkatli olması gerek sadece.

2. [+441, -16] Naziler hakkında hiçbir bilgis yoksa aptaldır, ama üniformaya bakarak Nazi olduğunu anlamaması anlayış gösterilebilir bir şey bence… Bilerek yaptığını düşünmüyorum, onu bir köşeye sıkıştırmamalıyız bence. Bilseydi böyle bir şey yapmazdı.

3. [+424, -28] Bunun Nazı üniforması olduğunu kim nereden bilebilir? ㅋㅋㅋㅋ Manken Nazi selamlaması yapmamış ve üstünde Nazi sembolü yok. Sadece üniformaya bakarak Nazi olduğunu anlamak zor; Ve yabancı hayranlar çok ikiyüzlü davranıyor. Onlar yükselen güneş tişörtü giyebiliyor, ama biz bir cansız mankenin üstünde Nazi sembolü ya da selamlaması olmadığına dikkat etmek zorundayız ha??

4. [+147, -16] Eleştiriler yüzünden silmedi ㅋㅋ hayranlarına takılıyordu, hayranlar mankeni kıskanınca şaka yaptım deyip sildiㅋㅋㅋㅋ

5. [+71, -7] Gazeteciler, Sowon bu fotoğraflarda hayranlarını şakayla kıskandırmaya çalışıyordu. Hayranların kıskandığını görünce sildi. Bu skandal çıkmadan önce sildi yani.

6. [+44, -1] Ona aptal diyenlerin kaç tanesi bunu gördüğü anda Nazi üniforması olduğunu anladı acaba? ㅋㅋ Bunu bir müzede bile değil bir kafede çekmiş ㅋㅋ

7. [+36, -3] Özür dilemesi önemli yine de. Yükselen güneş sembolleriyle fotoğraf çekilen yabancılardan biz özür bekliyoruz, yabancılar da bu durumda aynı şeyi hissediyor. Sowon’un yaptığı yükselen güneş askerine sarılmasıyla aynı şey. İkisi de aynı hata o yüzden temiz bir şekilde özür dilemek daha iyi.

8. [+31, -2] Kimse, gazeteci bile Sowon’un şakayla hayranları kıskandırmaya çalıştığını bilmiyordu galiba, hayranlar kıskandık deyince de hemen sildi. Bu üniformanın neresinde Nazi sembolü var? Kaç kişi bu üniformaya bakıp ‘bu Nazi!!!!’ diyebilir? Fotoğraf bile bir çekim yerinden. Lütfen sebepleri düşünmeden onu sektörden sürmeye çalışmayın.

9. [+24, -0] Aptal mı değil mi bunu bir kenara bırakalım, yabancıların üzerinde Nazi sembolü olmayan bir üniforma yüzünden bize bağırmasına niye izin verelim? Yabancılar tüm tasarımlarında yükselen güneş bayrağını kullanıyorken? Bu üniformaya bakıp hangi dönemden olduğunu nasıl anlayalım? Sowon’u savunmuyorum, sadece gerçekten bilmediğini düşünüyorum. Ben de bilmiyordum.. buna rağmen Sowon gönderiyi hemen sildi, gelecekte daha dikkatli olmalı. Şu anda ona nefret yorumu yazan insanlardan kaç tanesi yükselen güneş sembolünü tanır acaba?

10. [+18, -0] Sıradan bir asker olduğunu düşünmüştür, Nazi askeri olduğunu nereden bilebilirdi?

11. [+17, -0] Öncelikle Nazi üniforması giymiş bir manken niye Kore’de bir kafede sergileniyor? ㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ ‘Goblin’ burada çekilmişti, eminim bir sürü kişinin ziyaret ettiği bir kafeydi ama Sowon fotoğraf çekilmeden önce hiç bu mankenden bahsedilmedi.. bence kimse bu üniformanın ne olduğunu bilmiyordu. İnsanlar Sowon’un Nazi sempatizanı olduğunu söylüyor ama kendi tarihlerini ortaokul seviyesine kadar anca biliyorlardır.

12. [+15, -0] Bu gerçekten Nazi üniforması ise bu mankeni oraya koyan kafenin nefret alması gerekmez mi? Kafeyi ‘Goblin’ çekim yeri olarak da kullanmışlar, bir sürü ünlünün gittiği bir kafe.

13. [+16, -3] Lise son sınıf öğrencisiyim ve bunun Nazi üniforması olduğunu bilmiyordum. Sadece Sowon unninin güzelliğine bakıyordum… ben de mi aptalım yani?

14. [+13, -2] Ona aptal diyenler, aranızdan kaç kişi bu üniformanın Nazi üniforması olduğunu anladı? ㅋㅋ Bir müzede değil ayrıca bir kafede ㅋㅋㅋ Kafenin özür dilemesini isteyip onlara da aptal diyecek misiniz? ㅋㅋㅋㅋ

15. [+13, -2] Hatasından ders alabilir… herkes hata yapar..

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+183] Koreli netizenler Japonya’yla tarihleriyle ilgili böyle bir şey yaşansa o hatayı yapanı çiğ çiğ yiyorlar, ama bu konuda ne çabuk affetmişler, nasıl oluyor??? Japonya’nın tüm o şeyleri yaparken Almanya’yla müttefik olduğunu bilmiyorlar mı??? Her şeyi Nazilerin başlattığını bilmiyorlar mı???? Evet Sowon öğrenebilir, ama bu konuyla baş etme şeklini ve başka bir üyenin ona Kitler demesini düşünürsek hiç ‘öğrenecek’ gibi gelmiyor kulağa

 

Kaynak: Netizenbuzz

Önceki İçerik[PANN] Black Pink’in online konseri beğeni topladı
Sonraki İçerik[THEQOO] Irene’in yer aldığı ‘Double Patty’ filminden fragman yayınlandı
227 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
jung

neyi ogrencek abi en az 4 yıldır hitlerle ilgili seyler yapmıs zaten nazi selamlaması, soyadıyla hitleri birlestirip nickname yapmalari vs…

Peakyfockingblinders

Bunu gördüm belki çekimden kaynaklı dedim ama Kitler diye kaydetmesi de tuhaf

Peakyfockingblinders

Bahsettiğim fotoğraf bu

betül

+

Peakyfockingblinders

Cidden hitler gibi vahşeti savunmak çok kötü. Anne Frankin günlüğünü okumuştum. Milyonlarca insanı katlettiler. Aralarında sadece yahudi de yoktu. Nasıl savunabilir bir insan ya..

(!)

Bu fotoğrafı yüklemeden önce keşke programın orjinalini atsaydınız. Programın orjinalinde Killer yazılı bu sözde çeviri yapan hayran kitlesi kedileri Kitler yazmış. Hatta SinB telefonundan onu Killer olarak yazdıyı belirtip kocaman Killer yazısını kameraya gösteriyor

busbus

https://m.vlive.tv/video/16365
açıkçası yargısız infaz yapmak istemediğim için twitter’a baktım ve videonun 13. dakikasını dinlersen tyi bastıra bastıra kitler diyo 2 kere diyo hatta ikisinde de yanlış söyleme ihtimali yok

busbus

devamında da bunu diyor zaten

Zeyze

Tamamen altyazı faciası. Sinb sowonu killer diye kayıt ettiğini söylüyor. Ve maalesef bir buddy iki ismin birleşimi diye bir yalan mı ironi mi ne haltsa twit atıyor oradan mesele yürüyor. Önceden bunu isleyenler asla Hitler meselesinin, ve bu yazan şeyin konusu geçmedi diyorlar. bu twiti atan buddy sonrasında kendi hatası olduğunu ve kızlara yüklenmeyin diyor. Kız izlememiş bile yayını direk atmış. Kitler ayrıca yabancı yorumlarda okuduğuma göre meme olarak kullanıyorlarmış. Altyazı çeviri yapanın bu nedenle bunu kullanmış olabilir diyorlar. Yani sorun tamamen altyazı koyan kişiden başlıyor. Bu çok eski 2016 yılında sorun olsaydı o zamandan sorun olurdu diye düşünüyorum. Sowon… Read more »

Zeyze

.

Eunha'nın Buddysi

Yıllar önce bir fanı selamlarken çekilmiş garip açılı bir fotoğraf o

Peakyfockingblinders

Çekimden kaynaklı olabilir dedim ama diğer olan şeyler de normal değil. Şirketin özrü de hiç samimi değil, hiçbir şeyden haberimiz yoktu demeye getirmiş. Eğer öyleyse de baya sorumsuz davranmış şirket..

Aaa

Gerçekten yani bu mu kızı nazi ilan ettiğiniz fotoğraf. İdollerin bu tarzda tonlarca fotoğrafı vardır. Konserlerde fanmeetinginde falan. Umarım şaka olarak atmışsındır bunu. Beğenenlerde şaka olarak düşünüp beğenmişlerdir. Çünkü şakaysa komik. Değilse daha komik.
Sowon yada gfriend fanı değilim.

SUNMI

Ben askerin üstünde herhangi belli bir simge göremedim ve o yüzden ben de fark etmediği için hata yapmıştır diye düşünüyordum. Ama bu selam ve nickname olayını bilmiyordum, gerçekten de eğitilmeyi reddediyor sanırım.

Bombshell

Galiba Instagram bile nazi olduğu için fotoğraf yüklemeye çalışınca onaylamiyormus ayrıca Kore de bu olaylar okullarda bile yıllarca ogretiliyormus çoğu Koreli bilmemesinin imkansız olduğunu söylüyor.

blinkı

Şapkasında nazi sembolü var

SUNMI

Resimden onu göremedim.

Adrik

Şapkanın üstünde nazi simgesi var ve nazilerle ilgili birçok şeyi varmış kendisinin ve grubunun. Bilmiyor diye bir dünya yok. İnsanlık tarihine en kara lekeleri sürmüş olan nazinin simgesini herkes bilir. Geçiniz. Dünya tarihini bilmeyen kendisini dünyaya kapatmış zır cahilin ve bencilin tekidir. Bu kadar net.

Adrik

Eksiyi basmadan önce kendisinin ve grubunun “soykırım” kelime oyunlarına falan da bakın twitterdan. Önce Japon emperyalizminin sempatizanlığını yaparlardı sıra nazilere gelmiş. Sırada ne var?

(!)

Japon emperyalizmini sempatizanı olup Kore’de barıncaklar öyle mi😄 Takip etmediğiniz o kadar belli ki. Kore’de kızağa ćekilirdi uydurarak yazmayın. Ayrıca Nazilerin ikonik simgesi Hitlerin bıyığı askerlerin kırmızı üzerine “kollarına” taktıkları damalı haç ve Nazi simgesi. Bu fotoğrafta ilk bakışta bunlar görülüyor mu Hayır. Siz ilk bakışta pat diye bu Nazi askeri üniforması der miydiniz merak ediyorum. Şirket öz eleştiri yapıp Özür dilemiş kimsenin hatanın arkasında durduğu yok ama sanki en büyük Hitler nidaları atılmış gibi benzer asılsız iddialara dayanarak linç yorumları yazmak haksızlık

Adrik

Koreli ünlülerin kariyerleri doğan güneş bayrağı skandallarıyla dolu. Yeni mi katıldın aramıza? Hoş geldin. Temel tarih bilgisi olmayan birikimsiz cahil insanları savunmayı bırakın. Şapkada nazi simgesi var mı? Var. Bitmiştir.

Last edited 4 ay önce by Adrik
erin

yazık ya cidden bunu da savunmazsın….İnsanlanlar fotoğraftan anlamışlar demek ki uyardılar. Hadi anlamadın şapkada kabak gibi belli. Görmek isteyen her türlü görür işte de neyse…

someone else

tam biri şapkanın üstündeki işaretten bahsetmiş mi diye bakınıyordum… kör mü bunlar ya

/InSomnia/

Ben hala göremiyorum şakasız görülmesi çok zor çoğu kişi bir fotodan fark etmez fark eden kimse gözleri çok iyi olmalı heralde ben gözlükte kullanıyom

Last edited 4 ay önce by /InSomnia/
Eunha'nın Buddysi

simgeyi herkes kirmizi seritin icinde biliyor yalnız. Tarih sevdalısı ben bile fotoyu attığında anlamadım

Adrik

Bence “Kitler Sowon” simgeyi hepimizden iyi biliyordur. Ne de olsa kariyeri nazi sempatizanlığıyla doluymuş.

Zeyze

Tamamen altyazı faciası. Sinb sowonu killer diye kayıt ettiğini söylüyor. Ve maalesef bir buddy iki ismin birleşimi diye bir yalan mı ironi mi ne haltsa twit atıyor oradan mesele yürüyor. Önceden bunu isleyenler asla Hitler meselesinin, ve bu yazan şeyin konusu geçmedi diyorlar. bu twiti atan buddy sonrasında kendi hatası olduğunu ve kızlara yüklenmeyin diyor. Kız izlememiş bile yayını direk atmış. Kitler ayrıca yabancı yorumlarda okuduğuma göre meme olarak kullanıyorlarmış. Altyazı çeviri yapanın bu nedenle bunu kullanmış olabilir diyorlar. Yani sorun tamamen altyazı koyan kişiden başlıyor. Bu çok eski 2016 yılında sorun olsaydı o zamandan sorun olurdu diye düşünüyorum. Sowon… Read more »

erin

Videoda Killer demiyor dikkatli dinlersen anlarsın T harfini telaffuz ediyor yani Kitler diyor. İdollerinizi körü körüne savunmasanız keşke ya her şey ortada işte.

exonun enayisi

İdolünü savunmak için düştüğün duruma bak tek kelimeyle iğrençsin nazist birini savunma

Last edited 4 ay önce by exonun enayisi
exonun enayisi

Sowon nazist köyüne geri dönsün nazist idolün nazist fanlarısınız siz de herhalde like idol like fan💫

exonun enayisi

Sowon nazist

exonun enayisi

Aşkımmm inanır mısın Sowon hani cahilmiş ya onun aksina naziyi çooook iyi biliyorum çünkü okulumda tarih derslerini çok iyi dinledim💜 ayrıca neyseki exonun enayisiyim cahil ya da nazist birinin enayisi değil

Last edited 4 ay önce by exonun enayisi
exonun enayisi

Evettt tacizci birini örnek vermek vayyy 10/10 hareket verilecek en iyi örnek olmuş👏👏

exonun enayisi

Aşkım nolur sen de kullanıcı adına bak olur mu ayrıca kanıt olarak korezini mi gösteriyorsun şaka mısın sğwbwğwn ve o yalanlanalı baya oldu her grupta olduğu gibi exoda ca dışında büyük bir olay olmadı zaten olsaydı bir numaralı antileri olurdum

exonun enayisi

Korezin atmaya devam edeceksen seni ciddiye alamıycam evde anyong diye de geziyo musun wpwbwpenwğem neyse asıl konuya gelirsek gruplara asla bağlanmam şimdiye kadar 10-20 grubun fandomında olup sonra olayları yüzünden çıkmışımdır exonun da böyle büyük olayı olsaydı çıkardım şu an ve antileri olurdum. Eskiden fanı olup an neredeyse nefret ettiğim çok ünlü var çünkü ünlüler müziklerini dinleyip fotoğraflarını telefonuma indirdiğim 2-3 şahıstan başka bir şey değil benim için. Eskiden vipydim ve şu an bigbang hayatımda en nefret ettiğim insanlr olabilir mesela? Onun dışında şu an jensetter olsam da jennienin ilk zorbalık olaylarında direkt silmiştim yalanlanınca tekrar fanı olmuştum jennie yapmaz… Read more »

Last edited 4 ay önce by exonun enayisi
deniz

belki de desteklemek değil de hitleri kendi için komik bir unsur haline getirmiş olabilir yaptıklarını demiyorum bak direk kişiyi aşırı ofansif insanların bunu yaptıklarına şahit oldum o tarz bişey de olabilir

Abs

Sen ne kadar grizekalısın

ad astra

Ters yöne bakan gamalı haç genelde tüm insanların bildiği-bilmesi gerektiği- nazi sembolü. Fotoğraf açısından tam göremiyoruz ama kartalın altında gamalı haç var. Showcase çekimi yapıldığı için şirketin buna dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum.
Ama bence asıl sorun Kore’de bir kafede ‘’eski Avrupa estetiği’’ diye nazi üniformalı mankenlerin bulunması.

Haniah

Bu formanın kafeden fotoları atıldı ve senin söylediğin işaret yok
Hatta benim hatırladığım kadarıyla o zamanlar bu formaları ünlü bir tasarımcı tasarlamış ve o zaman baya linç yemiş nazilere forma tasarlıdığı için ama daha sonralar forma üzerindeki işaret kaldırılmış ve günümüzde askeri forma tasarımı diye gösteriliyor. Ve şapkadaki sembolde nazilik sembölü amma pek bilindik değil.

ad astra

Kartalın altındaki gamalı haç.

ad astra

Bu da nazi sembolü.

Abs

Yıllardır nazilik ile ilgili yaptığı etkileşimler tesadüf yani???

stan t-ara = stan talent

aoa, mamamoo ve gfriend’i oluştururken ceo’ları:

– cahillik var, vokal var, dans var
+ karışık yükle

sametinyourarea

mamamoodan dans kısmını almanızı rica edicigim skandal kısmını ekleyiniz lütfen

Cfm

+ ırkçılık

stan t-ara = stan talent

haklısınız, o zaman skandalınız ne tarz olsun? ırkçılık var, hadsizlik var, +18 şarkı önerme potansiyeli, aşırı doz queerbaiting?

sametinyourarea

bu şarkının +35 filan olması lazım aklı basında kimse bunu onermez bu arada

https://netizenturkey.net/pann-netizenler-mamamoonun-hayranlarina-tartismali-bir-sarki-onermesine-sok-oldu/

stan t-ara = stan talent

off samet:( bunu da karışık yükle demeliydin😁 şakam çöp oldu

sametinyourarea

uff linçleme moduna girmişim ben de ne bileyim ahahahahah

stan t-ara = stan talent

😂😁

Abs

Akılları yok ki başlarında olsun

Abs

Mamamoo varsa ırkçılık kelimesinide eklemen gerek

koniçiva

WKKSSLSKSLSKLSSK COK DOĞRU YA. Mamamoo’dan bir üye sanmıştım haberi görünce.

Nial

25 yaşına gelmiş kadının böyle bi olayı bilmemesi ne kadar inandırıcı grup arkadaşı bile telefonuna kitler diye kaydetmiş cahillikten başka bir şey değil bu

Nial

Herkes hata yapabilir yazmışlar birde kız kendisi bile özür dilemedi şirket özür diledi

mlscofield

Dimi ya bighit geleneği galiba bu

Nial

Olayın bighitle alakası yok yalnız kızların şirketi ayrı konuyu bighite getirmeyi nasıl başardın

Eylul

Bu bighitte ne yapsa yaranamiyor size

Birisi

Bunu niye eksilemisler gayet doğru FJFJDJFNZNDMZMDMXMSMDMSDKXM

Cfm

bighitde böyle sorun var sanırım suga da skandalı çıktığında kendisi özür dilememişti jungkook skandalında ise ilk şirket özür dilemişti sonra jungkook özür diledi. GF ile pek yakından ilgilenmiyorum bu yüzden pek bir şey diyemeyeceğim (hangi şirket onlarla ilgileniyor bilmiyorum)

enha

bighit ent sadece gf’ib müzik yapımcılığında falan yer alıyor onun dışında yine her şey ile source music ilgileniyor bh ile alakası yok yani

Almina

Olayı bilirde üniformayı nerden bilsin ya… ayrıca kitler değil killer diye kaydetmiş…

Nial

Üniformanın üstünde sembol var. Ayrıca çok net bir şekilde kitler diyor

zxzx

” Sowon bu fotoğraflarda hayranlarını şakayla kıskandırmaya çalışıyordu. Hayranların kıskandığını görünce sildi.”
Bu da tuhaf bence. sonra hayranlar idolleri neden kendininmiş gibi görüyor oluyor

winrina

Korelilerin bu ukala halleri ne olacak peki? Dünyayı kendi etraflarında dönüyor sanıyorlar herhalde kpop popüler oldu diye. Tabiki dikkat edeceksin herkes dikkat etmeli böyle bir duruma. Korelilerin ne gibi bir ayrıcalığı var da “nazi sembolü var mı diye kontrol mü edeceğiz” diyebiliyorlar herhalde edeceksin

winrina

Ayrıca dünya tarihinde bu kadar önemi olan bir olayı bilmiyorsa kızın kendi cahilliği, sadece kendi ülkenin tarihini mi bileceksin dünya koreden ibaret değil şu burnu havada tavırları acilen kesmeliler netizenler

Eylul

Cidden kendilerine yapilan en ufacik seyi linc ederler ama kendileri disinda baska bir millet umurlarinda degil aman canim nolcak diyorlar hemen

Milkshake

Herkes eminim ülkesini, milletini çok sever. Yere göğe sigdiramaz hatta aşırıya kaçan durumlar da olur. Ama Korelilerin bu kör milliyetçiliği bazen çekilmiyor arkadaş.
Samimi bi özür istemek varken olayi Japon bayrağıyla falan kiyaslayip konudan saptirmak sıvamak olmuyor mu biraz. Tamam Japonya’yla husumetiniz var ama bu bambaşka bi mevzu dimi.
Ha kız hakkında bi fikrim olmasa da buradaki yorumlar pek de hos degil. Yabancı yorum zaten fena ifşalamis.

deniz

hayır bir de aynı japonlar dünyanın en büyük insanlık suçlarından birinin mağduru oldular onlar bu konu hakkında bu kadar yükselmiyorlar evet her toplumun tarihinde büyük acılar var ama geçmişi biraz geçmişte bırakmak gerekiyor ki geleceğe daha rahat ilerleyebilelim acıyı çekenlere saygı duyup yola devam etmek daha mantıklı geliyor bana

sametinyourarea

Japon Çinli bir idol kuzey kore mankeniyle fotograf çekilse olay olurdu . Ben uniformalardan gram tanıyamam. En iyisi askerler maketleriyle fotograf cekilmeyin her türlü bir taraf zarar goruyor

sametinyourarea

formanın üzerinde bu sembol var mı bunu da tanırsın

Last edited 4 ay önce by sametinyourarea
/InSomnia/

Fark etmedim bile

Milkshake

Aslında gamali haç Hintlilerin bi bayramının ya da inanışının sembolü gibi birşey. Çok emin degilim. 3 yil once ayagimi kirip kanal7’deki hint dizilerine mahkum olmustum 😂 Oradan hatirliyorum. Evlerine renkli boyalarla bu sekli ciziyorlardi. Bolluk bereket uğuru olabilir.
Adolf Hitler araklayip zehirli fikirlerinin, caniliğinin simgesi haline getirmiş sembolü.

Gözde

iyi de Nazi Partinin kullandığı swastika sembolü açılı ve bu yüzden gören herkes anlıyor hemen. Bu sembolden Asya’da da var ama onların ki düz açılı. Asker üniformasında bunu görüyor ve yine böyle fotoğraf çekiliyorsa büyük ayıp.

Last edited 4 ay önce by Gözde
Milkshake

Oyhh kızı savunmadim ki.
Sembolü ya da anlamini da güzellemedim.
Sembolle ilgili aklima gelen ve zamaninda ilginç buldugum bişeyi paylastim sadece.
Yorumuma şu takvim yapraklarindaki aklınızda bulunması gereken bilgiler muamelesi yaparsan hayat bayram olur bence.
Zaten hintlilerde temsil ettigi şeyden çok da emin olmadigimi yazmışım dimi 😊
GFriend ilgilendigim bi grup degil. Ama kız hakkında epey bilgi sahibi oldum buradaki yorumlardan. Yaptıkları neresinden tutsan elinde kaliyor.

Last edited 4 ay önce by Milkshake
Gözde

Ben de sadece seni hedefleyerek yazmadım, ilk kısmı seni bilgilendirmek içindi, sonrası da sembolü ayırt edememiştir diye düşünenler için. Sana cevap yazdığım için öyle gözükmüş yoksa savunduğunu zaten düşünmüyorum.

Cfm

aşırı haklısın samet, öyle her şeyle fotoğraf çekinmeyin ve bunu sosyal medyada paylaşmayın

betül

Instagram’da ve Twitter’da herkes laf ediyordu,kimse savunmuyordu Koreliler’i böyle savunurken görünce şaşırdım…

sametinyourarea

global tayfa ve koreliler zıt düşünme konusunda bir numara

sametinyourarea

bu arada alman yahudi haberi olunca aklıma bu film geldi… üzücü bir film
kitabı da varmış da okumaya usenmiştim o daha guzelmiş sanırım

Çizgili Pijamalı Çocuk

Last edited 4 ay önce by sametinyourarea
la cha ta

bu filme bayılıyorum ilk kitabını okumuştum çok duygusal ve anlamlı gerçekten

tiana

kitabi çok güzel herkesin okumasını tavsiye ederim

Bae

Kitabını okuyup sonunda hüngür hüngür ağlamıştım

yorummer

Çok sinirlendirdi ya bi de utanmaz utanmaz ‘erkek fanlarım kıskandı’ yazmış. Yiyorsa Japon askerini paylaşıp özür dilemeyip üstüne böyle şakalar yapsın netizenler de tam ikiyüzlü konu Çin Japonya olunca bayrağın rengini görseler deliriyorlar. İşin garibi aynı şirketin bünyesindeki diğer sanatçı olan Suga da Jim Jones’ın vaazını kullanıl özür dilememişti bilmiyorum yaa çok terbiyesizler cidden

Eylul

Yorummer konudan bagimsiz senin hic sevdigin bir idol var mi kime gorsem laf atiyorsun sadece

yorummer

ne lafı atıyorum Eylül

Mirajane

Her haberin altında olumsuz yorumlarin var
Bende senin severek takip ettiğin idolleri merak ediyorum

yorummer

ben heralde şu grubu seviyorum dersem yersiniz o grubu herkese laf atıp bunları nasıl seversin diye 😂

Mirajane

Kardeş herkese sallıyorsun sen resmen zvshsgsgs

yorummer

kardeşş.. belki ben haklıyımdırrr?? Mahşerde görüşürüz ln yazıyorum hepinizi sen haklıymışsın diye geleceksiniz 😂 eleştirdiğim idollerden pişman değilim aklım eleştiremediklerimde 😂

yorummer

Hepsini övdüm de gömdüm de hakkımı yeme 💛

Eunha'nın Buddysi

Erkek fanlarım kıskandı felan demedi amtilerin uydurması o

Last edited 4 ay önce by Eunha'nın Buddysi
erin

her yerden savunacak bir şey bulman komik gerçekten.

Almina

Çünkü sadece şakalaşma amaçlı atmış belli değil mi yahu sildikten sonrada olay büyüdü zaten sonrada şirket özür diledi zaten çekim yerinde böyle bir mankenin olması hata zaten üzerinde belirgin bir sembolde yok…

yorummer

Diğer yorumları oku dediklerin doğru değil çünkü yalanla idol savunulmaz hele sana baştan hiç açıklama yapamam

Rubyjane

Üniformada nazi simgesi var. Dikkatli bakarsanız görebilirsiniz. Ayrı olarak idollerin bu kadar cahil olmasından bıktım. 25 yaşına gelmiş biri nasıl nazileri bilemez? Adı üstünde bu insanlar “idol”. Onları örnek alan binlerce insan var. Böyle mi örnek oluyorlar fanlarına? N word kullanma , afrika örgüsü yapma vs. bir sürü ırkçı hareketlerde bulunuyorlar. Şirketler vokal ve dans dersinin yanına kültürlere saygı ve hangi hareketin doğru olup olmadığınıda öğretmeli.

betül

Yıllar önce Jimin ve Seolhyun’un bu tarz bir olayı vardı hatta Kore ile alakalı birini tanımıyorlardı galiba, olay olmuştu bu.Açıkçası çoğu idol küçük yaşlardan itibaren kendi alanlarına yoğunlaştığı için düzgünce eğitim almıyor bile o yüzden böyle bir çok şeyi bilmeyen daha fazla idol vardır diye tahmin ediyorum.

Anna

Merak ettim olayı bilen birisi anlatabilir mi

betül

https://www.korezin.com/2016/05/14/seolhyun-ve-jiminin-tarih-tartismasi-haberlere-cikti/

inspiritholy

Nazileri bilmemek için hayatında hiç okula gitmemiş olman gerekir. Ortaokul da buna dahil. Bence sadece umursamadı.

/InSomnia/

Afrika örgüsü ne alaka abi bunun nesi ırkçı

syssota

bilgilendirme amaçlı yazıyorum çünkü bunu türk hayranlarda çok gördüm, idoller afrika kültürlerinden bir saç kullandığında “alt tarafı saç” diyip savunuyor. ama bu yanlış (ben demiyorum, siyahiler diyor). bunun nedeni ise siyahi olmayanların tarih boyunca bu kültürlere özgü saç stillerini yasaklayıp, çirkin görmüş olmasıdır. örneğin bu saç stillerinden birine sahip olanlar yakın tarih amerika ve avrupada işe ve okullara alınmamış. daha eskiye gidersek kölelik zamanlarında açlıktan ölmemek için afrikalılar sıkı saç örgülerinin arasına mısır saklarlarmış. başka bir olay da, beyaz sahiplerin, siyahi köle kızların güzel örgülerini kıskanıp yasaklamasıdır. bunlar sadece benim avrasyadan bir türk olarak araştırıp bulduğum durumlar, eminim siyahiler kendi… Read more »

Bombshell

Onu bunu geçtim hayranlarımı kıskandırmak için çektim ne ya bu nasıl bir ergenlik.

Rubyjane

Evet🤢

wine.

Hayranları kıskandırmak için çekti olayını bir hayran söyledi diye hatırlıyorum ama ben

Almina

Nazileri tabiki biliyordur.. Baktım hala göremiyorum şapkasında var diyolar ama kim dikkatli bakar ki zaten çekim yerinde o askerin ne işi var asıl…

Almina

o işaret yok ki üstünde..

tuçe

bir de kız özür dilememiş “erkek fanlarım kıskandı kekek” diyerek fotoğrafı silmiş:( arkadaşlar hata yapsanız bile hatanızı giderip doğrusunu öğrenin yoksa böyle cahil duruma düşersiniz

Last edited 4 ay önce by tuçe
tuçe

ki zaten doğrusunu öğreneceği bir şey yok, arkadaşının ismini kitler-hitler ile birleştirmiş- soyadı ile kaydetmiş… yazık ne diyeyim

Last edited 4 ay önce by tuçe
Eunha'nın Buddysi

Hem şirket özür yazısı yayınladı hem de kişisel özür yazısı yayımladı daha ne yapsın yerlere yatıp af dilesin mi

exonun enayisi

Gruptan ayrılıp köyüne dönsün çünkü iğrenç bir nazist

jeyan

özür dilemesi nazist olduğunu değiştiriyor mu?

Almina

insanlara damga vurmaya bayılıyorsunuz yahu yanlış anlamalara inanarak günahlarına giriyorsunuz…

jeyan

Ne yanlış anlaması bir sürü nazi ve hitler ilgili olumlama yaptıkları an var görmemek için direnmeyin

foff

[+183] Koreli netizenler Japonya’yla tarihleriyle ilgili böyle bir şey yaşansa o hatayı yapanı çiğ çiğ yiyorlar, ama bu konuda ne çabuk affetmişler, nasıl oluyor??? Japonya’nın tüm o şeyleri yaparken Almanya’yla müttefik olduğunu bilmiyorlar mı??? Her şeyi Nazilerin başlattığını bilmiyorlar mı???? Evet Sowon öğrenebilir, ama bu konuyla baş etme şeklini ve başka bir üyenin ona Kitler demesini düşünürsek hiç ‘öğrenecek’ gibi gelmiyor kulağa

foff

ayrıca çok fazla yalan saçma bilgi var önce müze dendi sonra set şimdi de cafe diyorlar? suçu kimse atsak diye kırk döndüler

BRIAN

Bir ara bu sowonu çiğ çiğ yiyorlardi yok erkek idollerle yakın durmus yok bilmem neymiş diye , şimdi bighit alınca şirketini netizenler koruma altına almışlar sanırım

Zeyze

İlk baştan beri showcase izleyen herkes oranın çekim yapılan set yani kafe olduğunu biliyordu. Üstün zekalı, zekalarını sevdiğim arkadaşlar balmumunu görünce müze sandılar ve müzede nasıl bu şekilde davranıyorlar diye linç ettiler. Ama orasının showcase ve kamera arkasını izleyenler çekim yapılan bir kafe yani set olduğunu biliyordu. Müze diyenler haterlar. Ve Source Music açıklama yapana kadar oranın set olarak kullanılmak üzere bir kafe olduğunu o askerin o kafenin dekoru olduğunu ve maalesef başka korelilerin de o askerle fotoğraf çektirdiklerine inandıramadık. O kafe oldukça ünlüymüş ve dizi çekimleri de yapılmış ve maalesef o iğrenç manken oradaymış. Sowon dikkatli olup onunla fotoğraf… Read more »

•Lalice•

Koreliler konu kendilerine geldi mi çok affedici nxbsjxnsxj

Ahbe

En komik olan da haberi olmadığını anlamadığını söyleyenler… Kendi aptal kafalarınca nazi ve hitleri eğlenceli buluyorlar ki sinb onu telefonuna kitler diye kaydetmiş ve bu sarılma pozunu vermiş kimse kusura bakmasın bunu eğlenceli ve komik bulmaya anca aptallık derim başka sıfat yakıştıramıyorum bir soykırım söz konusu ve dünya sandığı kadar basit değil ve yaptığı şeyin gayet farkında daha da çok tepki alması lazım

Almina

Killer demiş kitler değil .. ayrıca üzerinde belirgin bir sembol yok nerden anlasın kim bile bile böyle bir foto paylaşır yahu karıyerini skandalla bitirmek isteyen biri olur anca..

Winternim

Git izle yayini ne dediğini öğrenirsin

NeNe

Bazı idollerin sosyal medyaya merakı ve gönderileri sayesinde zeka seviyelerini ya da ne kadar kapasiteleri olduklarını daha rahat anlıyoruz.
Gerçekten; “Yakarsa idolleri sosyal medya yakar.”
diyeceğim bu sadece.

erin

Sowon Sungshin Women’s University de okuyor ve bu okula da tarih dersi içeren sınavla giriliyor yani onun Nazi askeri olduğunu bilmemesi gibi bir ihtimal yok yaptığı duyarsızlık ve şirketi değil bizzat kendisi özür dilemeli bide kendisine Kitler lakabı takmışlar şaka gibi ya bu kpop idollerinin bir genel kültür dersine ihtiyacı var toptan.

Jendeuk

Bu yukarıya çıkmalı tarih sınavlarına giriyorsa birde bilmemesinin imkanı yok

Sel

Off her şeyi geçtim mankenle mi desem kuklayla mı desem aşk yaşar gibi pozlar nedir ya. guya bunla da kıskandırıyor fanları. espiri anlayışı kötü o zaman idolün de , fanlarının da. zaten sürekli sevgili olanlar linç yiyor bir de erkek cinsinden mankeni bile kıskanın diye şaka nedir ya.

Liya

Her ne kadar senin yorumların bana ters olsa da bu sefer sana katılıyorum. mankenle pozu biraz aşırı. şakasına sarılarak falan pozlar olur ama burda hallenmiş gibi biraz. çenesini falan tutuşu sanki sevgilisini tutar gibi. ben haberi görmeden aslında pozları garipsemiştim

Maraz Ali

Oldum olası bu grubu sevmedim taaa me gustas tu mu ne ondan beri irrite oluyorum ne samimi geliyorlar ne sempatik hep yapmacık ve sahteler zaten sürekli yağmurda düşerek ünlü olmadılar mı hiç şaşırmadım bir de bighite geçtikten sonra iyice şımardılar o da cabası

mlscofield

Aynen tepemize çıkarmıştılar belliydi böyle olacağı bu got7 twice btob gfriendin katıldığı programda eunhanın şımarık tavırlarından anlamıştım bi haltlar döndüğünü

Maraz Ali

Yemin ederim evettttt o kadar şımarıktı ki ve iticilik o kadar hissediliyor ki

Hoşik

Yani ne diyeyim bilmiyor diyorlar ama askeri mankenle öyle poz vermek bile benim için başlı başına bir hata

Peakyfockingblinders

Savunuculak tek bir tarafı yok.. Holokostu Korelilerin bilmemesine de imkan yok çünkü 2. Dünya savaşında bizzat Kore de vardı. Ayrıca Koreliler çifte standartınıza da ne diyeceğimi bilemedim

jeyan

Siz bunun nazi üniforması olduğunu bilmemeniz ne kadar cahil olduğunuzu gösterir ki sowon da sizin milletten olduğu için şaşırmadım idoller ergenlik çağlarını dans edip şarkı söyledikleri için midir bilemem her konuda hiç bilinçli ve bilgili değiller bunun tanımı da “sığ”şık ve “cahillik”olarak tanımlanabilir.

Ama sowonunki cahillik değil gerçekten rezillik, ( ableism kelime kullanmak istemiyorum) hitlerin ve nazilerin ne yaptıklarını biliyorlar ve bunları kendilerine övgü kelimesi olarak kullanıyorlar (örneğin Yuju: holocoust: Yahudilerin yakıldığı fırın.) gözümde 16 yaşında sınıfta nazi selamı veren itle aynı seviyedeler bundan sonra gfriend’in adını bile anmayacağım bu kendimden çok zekama hakaret olur.

jeyan

Rezil cahiller yemin ederim sinirim bozuldu.

jeyan

Sowon fotoğrafları hatasını anladığı için değil buddyler nefret yorumu yazmasın diye sildiğini fancafe’de açıkladı.Bu ise başka bir ra örneği.

Last edited 4 ay önce by jeyan
Winternim

Bu olayı tam olarak anlatir misin anlamadim da

jeyan

reggae tarzını kopyalıyorlar ableism hareketleriyle

busbus

holocaust aynı zamanda cezanın çok ünlü bi parçasının adı da değil miydi 😧😧

jeyan

Ceza dinlemem o yüzden öğrendiğim iyi oldu yine dinlemem

sametinyourarea

Ma ma ma ma ma ma ma ma ma ma ma microphone show

bunu duymussundur illaki bu sarkının adı

jeyan

açıp dinlemedim ama evet duydum

betül

Olayı tam bilmiyorum da holocaust bölümünü yazan kişi şarkıya eşlik eden rapçiymiş ve geçen yıl konu olmuş ve özür dilemiş diyorlar.Merak edenler için…

jeyan

Özür dilemek yerine yazmayarak cahilliğini belli etmeseymiş paşam.Bir de bu “swag rapçi”lerin gelenek travmalara karşı ne alıp veremediği var önce yoongi vaazı şimdi de yahudi yakım alanı.

gram zeka

Yoongi ne alaka şimdi alakasız alakasız her yere BTS in adını yazmayı kesin artık

jeyan

napayim hepsini senin gibi listeleyim mi? İki örnek verdim diye diğer yapanları desteklediğim anlamına gelmez.Mantık muhakeme kurabilen biri verdiğim iki örnek davranıştan yola çıkarak diğerlerini de anar zaten

Drbeyz

Ben islamiyet hakkında veya fuhuş gibi sapıkça şeyler hakkında olmadıkça takmamaya karar verdim. Cl o şarkıyı çıkarınca şok olmuştum şahsen bu kadar ileri gidilebilir mi cidden diye. Çok büyük bir skandaldı ama koreliler pek takmadı diye hatırlıyorum. Sonra baktım ki kpop da sürekli skandal oluyor artık şaşırmayı bile bıraktım. Zaten öyle çok da idol takip etmiyorum, haberlere bakıyorum sadece. En güzeli budur. Hiçbir idole de o yapmaz demiyorum artık herkes her haltı yapabilir.

Last edited 4 ay önce by Drbeyz
/InSomnia/

Adamın üniforması gözükmüyor ki ben görmedim açıkçası

enha

bilemez falan diye savunmaları çok saçma korede nazi soykırımı derslerde anlatılıyormuş tw da koreliler söylüyordu dissapointed but not surprised 🤷🏽‍♀️

jeyan

tam olarak mood

Karapembe

namjoon bu kadar bilgiliyse sugayı da biraz aydınlatsaydı da ozür dileseydi 😃 kendi yaptıgı sacmalıkları sırket temizlemek zorunda kaldı

Armyze

İdoller liseyi okumadan çıkış yapmamalı cahillik diz boyu cidden

lololololol

Bighit bir yolunu bulur unuttur bunu da aynı Suga’nın şarkısında katil tarikatçı Jim Jones’ın konuşmasını kullanması ve tüm şarkıları self made diye pazarlarken Jim Jones konuşmasının şarkıda kullanılması hakkında sadece “Bilmiyordum, ben eklemedim.” demesi gibi.

comment

şttt suga oppanın haberi yok kendi şarkısından nasıl laf atarsın onlara. kıskanma 😡😡😡

Kill This Love Shot

KİTLER NE AW YUH

really12

Koreli netizenlerin hepsinin IQ toplamı 3 haneli etmiyor arkadaşlar

Lavinia🌹

Peki instagramda bu olayla alakalı türk yorumlarını gördünüz mü? Hitleri bilmeyen vardı 😱 Bir de bu yorumların bu kadar olumlu olması beni aşırı şaşırttı. Üstelik şapkasından anlaşılmıyor mu nazi olduğu? Ayrıca kendisi özür dilemedi. Sadece şirketi yaptığı açıklamada üzgün hissettiğini söyledi. Umarım en kısa zamanda kendisi de bir özür diler. Gerçi bu saatten sonra benim için fark etmeyecek ama… Ayrıca olay olur olmaz sowon u savunmak yerine lütfen bir açıklama gelene kadar sowon u savunmayın, şu an sowon u savunmak nazi savunmak la aynı şey diyen ve nazi dönemiyle ilgili bilgilendirici paylaşımı hikayesine ekleyen hayran sayfasını da tebrik ederim.

Ayşe

Bu olayla ilgili bir şey demeyeceğim ama Gfriend eskisi gibi değil. Belki hep böyleydiler biz görmedik ama Bighit’e geçtiklerinden beri aşırı bir simariklik var üzerlerinde. Yaptıkları konseptten mi özgüven alıyorlar neye güveniyorlar bilmiyorum ama gittikçe itici olmaya başladılar. Şarkılarınin listesi de kötü zaten bir başarıları da kalmadı eskisi gibi girl crusha geçmelerine rağmen. Çok itici olmaya başladılar.

Boom

Bende aynı görüşteyim çok değiştiler bence genel olarak şirketteki gruplarda bazı şeyleri abartmaya başladı özellikle kliplerde en barizide TXT çok fazla illuminati şeyleri var

exonun enayisi

İdollerin böyle hassas konuşlarda bilgisiz cahil ve umursamaz olmasından nefret ediyorum. Hepsini okul gibi bir yere toplayıp eğitmek istiyorum resmen. Ayrıca bu yaptığı asla savunulamaz ve normalleştirilemez arkadaşlar. Bunu daha öncesinde de yapmış cidden berbat bir insanın nazist olması. Ayrıca hatasını anlayıp silmemiş buddyler kıskandı ehehehe diyerek silmiş yani rezalet. Bunun hafif olabilir normal bilmeyebilir bi durumu yok. Dünyada ortaokul okuyan herkes bilir. Bi kere almanya veya yahudi kelimelerini biliyorsan bile nazileri bilirsin, ikinci dünya savaşı kore için önemsiz bir savaş değil yani mutlaka biliyor olması lazım. Naziye asla sempati duyulamaz çünkü soykırım kabul edilebilir bir şey değildir! Soykırım yapanlarla… Read more »

exonun enayisi

Ayrıca lütfen naziye sempati duyuyorsanız tedavi olun çünkü hastasınız.

Maraz Ali

Katılıyorum bunu başka bir idol atıyorum Yeri veya itzy den biri yapsaydı şimdi ateş altındaydı

Abs

13. [+16, -3] Lise son sınıf öğrencisiyim ve bunun Nazi üniforması olduğunu bilmiyordum. Sadece Sowon unninin güzelliğine bakıyordum… ben de mi aptalım yani?

Evet sen ve güzel bulduğun idol.. Siz aptalsınız yani

Usagi

Tarih dersinde bunlara ne öğretiyorlar yahu??? Bu kadar mı dünya tarihinden kopuk, kara cahil insanlarsınız ya

la cha ta

Çok yanlış netolar neyi savunuyor???

betül

Bu olayın detayını bilen var mı?

Nial

Bildiğim kadarısıyla sinb telefonuna sowonu bu şekilde kaydetmiş kim kızın soyadı hitlerle birleştirmiş kitler demiş

(!)

SinB bu videoda kameralara Sowon’u “Killer” olarak kaydettiğini söyleyip kameralara Killer yazısını gösteriyor. Bu Kitler yazısı sözde çeviri yapan Endenozya hayran sitesine ait bir altyazılı video. Yani kimsenin Kitle yazdığı yok videonun orjinaline baktığınızda Killer yazısını görebilirsiniz

erin

videoyu dikkatli dinlersen Killer demiyor T harfini söylüyor yani Kitler diyor. Bunun savunulacak bir tarafı yok çeviri hatası da değil ayrıca. Yok yere savunmanız gerçekten komik ya

mrb

Bilmiyorsa tuhaf, bilip yine de atıyorsa daha tuhaf. Idollerin kesinlikle ayrıca bir eğitim alması gerekiyor, çoğu lise terk olduğu için böyle sosyal ve kültürel konularda hep tepki alıyorlar. Ne olursa olsun bunu atması aşırı düşüncesizce ve cahilce. O kadar kişi seni takip ediyor sonuçta, fotoğrafını attığın askerin neyi temsil ettiğini bil ya da hiç değilse öğren bi zahmet. Aslında bilmediğini de pek düşünmüyorum, bence sadece umursamadı. Nazi askeriyse n’olmuş diye düşündü. Bu daha da kötü bir davranış, gerçekten hayal kırıklığı. Netizenler yine şaşırtmadı, onlar için kötü anlamı olan bir sembolle böyle bir fotoğraf atılsaydı dünyayı milletin başına yıkarlardı. Bu kadar… Read more »

Kateleo

Kafede bu mankenin olması daha büyük bir sorun değil mi??? Birde neden kitler diyorlar kıza tuhaf yani böyle takma isim mi olur 🤦‍♀️

Winternim

Fanlar jiz berden bilebilir diyorlar sonra cahil dedigimizde de kiziyorlar isterseniz kusura bakin ama tamamen cahillik bu eger askerin sol kolunda kirmizi serit varsa bir de vay haline ayrica sapkada belli oluyor zaten kimse de su kitler olayini savunmasin basbayagi t harfini bastirarak soyluyor gidin izleyin 25 yasindaki kiz bunlari bilmiyorsa gitsin tekrar okusun biraz empati yapin bu hassas bi konu

exonun enayisi

Korelilerin nazileri bilmeme imkanı yok nazi ww2 ve ww2 koreliler için önemli bir savaş mutlaka öğretiyorlardır

exonun enayisi

Koreli idoller genel olarak aşırı cahil acilen empati ne öğrenmeleri lazım kendi ırklarına soykırım yapılsa her hafta anardı hepsi

ad astra

Korelilerin de aslında yahudi soykırımının altında yatan nazi öğretisine benzer geçmişleri var. Almanların nasıl nazi öğretisi olan üst insan teorisi varsa aynı şekilde japonların da saf altın ırk teorisi vardı. Buna göre sadece asyalılar diğer ırklardan üstündü, altın ırktı ama koreli ve çinliler yarı altındı, japonlar ise saf altın. Bu ırkçı teorileri yüzünden japonlar koreli kadınları askerlere seks kölesi yapmış(seks kölesi olan kadınlar topluca intihar etmiş) ve çinlileri katletmiş. Böyle bir katliamı kpop’la beraber kore tarihini araştırırken geç öğrendiğimde üzülmüştüm ama yorumlara ve kafeye konan mankenlere bakarsak koreliler bile saf altın ırk teorisini unutmuş.

blinkı

Koreliler de kendilerini diğer ırklardan üstün görüyor zaten

Maraz Ali

Lütfen artık bir idol hata yaptığında özellikle ,sosyal normlar hakkındaki konularda ,hata yaptıklarında kabul edebilin bu kadar zor olmamalı veya evet hata yaptı öz eleştirisini yapın aklamaya hazır biçimde beklemeyin favlarınızla aynı şirketteler diye şirketstan davranıp göz yummayın

ajumma

Burada sorulması gereken “CAHİLLİK SUÇ MU?” sorusu ilk aklıma geldi. Çünkü insanları bu konuda eleştirebilir miyim diye düşündüm. Tüm idollerin cahilliği de ortada FAKAT
Donald Miller “Bilgi çağında cahillik bir tercihtir.” aforizmasına bakarak cahil olmayı tercih etmelerini eleştirebilirim sanırım.

inspiritholy

Twitter’da resme bakarsanız şapkanın üstünde sembolü var. Yani fotoğrafı çeken biri net bir şekilde görebilir. Ama sorun sadece onda değil o kafeye onu koyandadır.

Abs

Korelilerin iki yüzlülüğüne bakın manken kuzey kore askeri olsaydı gruptan ayrılma kampanyası başlatırlardı. Gördüğüm en iğrenç topluluk.

Aycik

Açıkçası fotoğraf twittera düştüğü zaman ne oldu niye linçliyorlar diye düşündüm çünkü nazi askeri olduğunu bilmiyordum. İşaret falan görmeyinde normal bir manken sandım. Nazi olduğunu öğrenince şaşırdım bende. Mankenin nazi askeri olduğunu bilmeyebilir ama savunma yaparken nazileri bilmiyordu demeleri saçma. Yoldan birisini çevirseniz ve hitler kim deseniz bilir yani. Bence bu konuda özür dilerse iyi olur. Çünkü bu konu hassas bir konu. (Yorumlarda üstünde belli işaretler var denmiş. Şu kalıplaşmış işareti dışunda başka sembolleri varsa bilniyorum açıkçası. Hiç araştırmadığım içinde görmedim. Sadece şu artımsı işareti biliyorum 😔)

Last edited 4 ay önce by Aycik
DNAME

Koreliler o kadar canla başla savunmuş ki dedim acaba hiçbir yerde gamalı haç sembolü yok mu? (Çünkü Nazi birliklerinin de alt bölükleri var ve onlar da farklı semboller kullanabiliyorlar) Ancak askerin şapkasında kartalın altında gamalı haç var yani anlaşılıyor bir Nazi askeri olduğu. Kız bunu görerek mi sarıldı o kadarını bilemem çünkü sembol pek büyük değil ama bir idol olarak ne paylaşacaksa beş yüz kez dikkat etmesi gereken bir insan. Eğer fark etmediyse de bunu belirtip kendisi içtenlikle özür dilemeliydi. Milyonlarca insanı öldürmüş bir ideolojiden (ki Neo Naziler hala bu ideolojiyi yaşatmaya çalışıyorlar) bir parça paylaşıyorsan köpek gibi özür dilemelisin.

ThePink

Ben ilk kez böyle bir tartışmaya şahit oluyorum Twitter’de herkes düşman olmuş durumda hususen Yahudi kökenli K-Pop hayranları
Koreyse bunu umursamıyor çünki Nazilerin onlarla alakalı olmadığını düşünüyorlar 2 yüzlüler sadece. Gfriend hayranları bile şirkete toplu email gönderiyorlar ki özür dilensin
Her ülkeden seni dinleyen insanlar varsa birşey paylaştığında dikkatli olmalısın
Twitterde 60 takipçim var en fazla 5 beğeni alıyorum ama birşey yazarken yüz kez silip yeniliyorum

wine.

Nazileri bilmemesi imkansız..

Boom

Bence asıl tartışılması gereken bu mankenin nerede ve neden bir çekik gibi olduğu ? Ayrıca gittiği yer bir müzeyse ki öyle gözüküyor kesin çevresinde yazıyordur bu askerin kimi temsil ettiği.Bazıları demişki grubun japonları desteklediği ile ilgili bir diğeride demişki koreliler onları çiğ çiğ yerdi.Siz Koredeki herkesin milliyetçi yada tamamen koreli olduğunumu düşünüyorsunuz elbetteki hala aralarında Japonlar ve onları destekleyenler vardır.Özür yayınladımı bilmiyorum ama kesinlikle özür dilemeli.Grup üyeleri eğerki ona Kitler demişse cidden bunun tartışılcak bir yanı yok tarihi iyi biliyorlarki ona uygun bir takma ad kullanıyorlar.Yanlışım varmı diye yorumlara baktım kafeymiş orası ben ne dedim herkesin desteklediği görüş aynı değildir… Read more »

ıwashere

Yükselen güneş bayrağı da doğru değil bu da doğru değil .Bunu saçma sapan bir tartışma haline nasıl getirdiler anlamıyorum. Bir millet bir topluluk için derin yara oluşturmuş olayların ırkı yoktur bi bunu öğrenemediler. Yaptığı doğru değil, kabul edin.
Orası bir müzeyse eminim mankenin altında yanında bir yerinde ne olduğu yazıyordur. Tarih bilmiyor, üniforma bilmiyor okuma yazma bilsin en azından. Olay global olmak yurtdışından para kazanmak oldu mu tüm idol her şeyi biliyor ama söz konusu tarih ve kültür oldu mu nerden bilsinmiş oluyor. İki yüzlülük yapmayın. Sonrasında bilmiyordum özür dilerim deseydi en azından.

Adsız Biri

Görüyorum ki çok ama çok fazla yanlış bilgi var. Evet ortada bir hata var hem de çok tahlisiz bir hata ama bunu yalan yanlış bilgilerle pazarlamak da hata. Bu hatayı affedilemez bulmak veya bulmamak kişisel duygularınıza kalmış ama yalan bilgileri düzeltmek istiyorum sadece. Sowon bu fotoğrafları hem instagramda hem weverse uygulamasında paylaşıyor yakın aralıklarla. Lakin instagramdaki paylaşımı hemen siliyor öyle ki kimi fanlar bildirime tıkladığı zaman çoktan silinmişti bile. Weverse’te neden silindiği sorulunca ‘hayranlar her (instagram) hesabıma girdiğinde tekrar görüp sinirlenebilir/kıskanabilir’ dedi. Çünkü fotoğrafları paylaşmasının amacı hayranlara tatlı bir şekilde sataşmaktı. Yani instagramdaki paylaşımı silip bu yorumu yazdığında henüz fotoğraftaki… Read more »