Benzer Yazılar

Hallyu starlarının askerliği 30 yaşına kadar erteleyebileceği bir yasa çıktı

Hallyu starlarının askerliği 30 yaşına kadar erteleyebileceği bir yasa çıktıHallyu starlarının askerliği 30 yaşına kadar erteleyebileceği bir yasa çıktı

HABER: BTS’in askerliğini ertelemesine yol açıldı… “30 yaşına kadar”

KAYNAK: SBS via Daum

1. [+931, -266] BTS hayranı değilim ama tüm başarılarını göz önüne alırsak muafiyeti hak etmiyorlar mı? Kore kültürünü tüm dünyaya bir altın madalyadan daha çok yaydılar. 30 yaşında askere gitmelerine izin vermek ulusun bencil bir kararı gibi görünüyor.

2. [+730, -73] Ben bir erkeğim ama BTS bu ülkenin kültürünü çok yaydı ve ülke imajını iyileştirdi. Bunun için bir şey hak ediyorlar değil mi? Özellikle de askerlikten kaçmak için zenginliklerini kötüye kullananlar varken..

3. [+655, -187] Onları askerden muaf tutun. Ülke için yeterince şey yaptılar.

4. [+412, -52] Zengin aileler çocuklarını askere göndermemek için bir sürü şey yapıyor, BTS ülke için yeterince şey yaptı, onlar askere gitmese ne olmuş?

5. [+257, -22] 30 yaşına az kaldı.. bu acele verilmiş bir karar gibi geldi. En az 35 olmalıydı. 30 yaşındayken bile kariyerlerinin zirvesinde olacaklar.

6. [+204, -10] Bence iyi bir fikir, yapmaları gereken şeyler varsa onlara erteleme fırsatı verin

7. [+314, -162] Askerden muaf tutun onları.

8. [+131, -18] Er ya da geç askere gidecekler… daha geç olsun!

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+153] Kore popüler idollere (BTS) askerden muafiyet verirse akla yeni bir soru gelir: Erkek idollerin muafiyet alması için minimum kriter nedir? Para mı? Popülariteyi nasıl ölçüyoruz?

 

Kaynak: Netizenbuzz

157 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
señorita

Şarkıcılığı vatan görevi haline getirmeye çalışmaları benim çok komiğime gidiyor. Gerçekten aşırı milliyetçiler. Bu yüzden neden bu kadar ırkçı bir toplum olduklarını anlayabiliyorsunuz.

DNAME

Bu durumda sadece gösterdikleri yön milliyetçilik. Hükümet sadece Kore’yi tanıtıyor diye mi onları askere göndermek istemiyor sanıyorsun? Esas amaç para. İnanılmaz paralar kazanıyor BTS ve çoğunu da yurtdışından kazanıyor yanç bunların hepsi ülkeye dış gelir sağlıyor. Ayrıca tanınırlık da oldukça önemli. Kpop ve özellikle BTS bu kadar popüler değilken Çin onlara ne derse desin dertlerini dünyaya anlatamıyorlardı. Çoğu insan Kuzey ve Güney Kore’nin farkını bile bilmiyordu. Tanınırlık Kore için çoğu ülkede olduğundan çok daha önemli

señorita

Sen sadece bts bazında bakıyorsun. Ama olay bütün kpop’ı kapsıyor yalnız. Kore’de çok da popüler olmasa bile dünya turuna çıkan kpop grupları var. Yani sadece bts’in gitmesiyle bu para sistemi çökecek kadar tek değil koca sektörde. Yani bu bir kriter olamaz. şarkıcılar ülkelerini tanıtıyor diye askerlik yapmamalarını isteyen kesim bu durumu vatani bir görev gibi görüyor. Sıkıntılı bir bakış açısı bu. Bakın benimsedikleri şey misyonerliktir aslında. Ayrıca kore teknolojik açıdan aşırı arayı açan bir ülke son zamanlarda. Kpop olmasa bile o farkı anlatabilirlerdi zaten.

Last edited 2 yıl önce by señorita
DNAME

BTS birçok grubun toplamından fazla gelir sağlıyor. Tanınrlık açısından ise Samsung ya da LG’nin hangi ülkeye ait olduğunun yabancıların ancak %10’u biliyordur. Kendilerini tanıtmak için idoller en iyi yöntem ve idollerin de en iyisi BTS. Misyonerlik olduğu konusuna katılıyorum kesinlikle. Askerlik yasasını zaten ben (bir ARMY olmama rağmen) pek de mantıklı bulmuyorum. Ancak ben sadece onların bakış açısını anlamaya çalışıyorum

señorita

Bts pek çok gruba kıyasla daha fazla gelir getiriyor olabilir ama diğer gruplar hiçir şey yapmıyormuş gibi konuşuyorsun. Saçma bu. bts askere gitse ülke ekonomisi çökmeyecek sonuçta. Bu yüzden abartma bence bu durumu. Ayrıca o markaların hangi ülkeye ait olduğu gayet de biliniyor. Ve pek çok açıdan parmakla gösteriliyor kore. bunların da kpopla bir ilgisi yok. Ayrıca son zamanlarda kpop kadar kdrama da çok fazla öne çıkan bir sektör. O zaman oyuncuları da muaf tutalım bu işten? Mantıksız argümanlar sunuyorsun. Sek böyle düşünürsen çıkamazsın bu işin içinden. Ben bu kadar milletçi bir topluluğu anlamaya çalışmıyorum açıkçası. Sevmem böyle körü körüne… Read more »

Last edited 2 yıl önce by señorita
kiraz

Sen varya özellikle nerede BTS ile ilgili kaosluk haber var oradasın.

señorita

Haber tüm sektörü ilgilendiren bir haber. Başlıkta bts bile geçmiyor. Olayı sadece kendi grubunuza çeken sizlersiniz.yorumum bile korelilerin ırkçı olması üzerine, ona da bts’i katmayı başaran bir topluluksunuz. Valla tuhafsınız

Last edited 2 yıl önce by señorita
señorita

Bts adı geçmiyo derken ben bunu görüp habere girdim bu arada

kiraz

Bu haber için söylemedim ki genel olarak söyledim. Arkadaşa cevap verme biçiminde etki etmiş olabilir.

señorita

Ben kaos neredeyse oradayım, demek ki bu sitede bts ve army kaos çekiyor. Ayrıca bu yorumumda bts’e yönelik tek kötü bir söz bile yoktu.

Last edited 2 yıl önce by señorita
kiraz

Denk geliyor belki 😂

señorita

Kaosçu armynin yanındayım meryem nokta atışı yapmışsın👍🏻

señorita

Her zaman söylediğim şeyin bir adımı olamaz yalnız ✌🏽

DNAME

Herhangi bir bağlılık belirtisi gösterdiğimi düşünmüyorum. Aslında tamamen objektif yaklaştım. Markaların bilinirliliği “Kore malı” olması. Sorsan Kuzey mi Güney mi diye %70 “ne bileyim?” cevabını veriyor. BTS’in kazançları ise Big Hit’in satın aldığı şirketlerden bile anlaşılıyor. Eh her şey bu kadar ortadayken ben bunları dile getirince sırf hoşunuza gitmiyor diye suç oluyor. Anlamaya çalışmamak ise senin tercihin ancak anlamak ile benimsemek arasında fark var, belirtmek isterim. Ben onların düşünme şeklini anladım, fikirlerinş benimsemedim. Sen de körü körüne BTS’in etkisini minimalize etmek yerine biraz gözlerini açmalısın bence

señorita

Bu istatiksel veriler armylere vahiy olarak iniyor galiba hskdklff sırf grubunu savunacaksın diye korelilerin bu milliyetçi tutumunun onları ne kadar ırkçı bir hale getirdiğini söylememden uzaklaşan sensin yalnız. Bts’in etkisinden bana ne ya, bana mı yararı var elalemin koreli adamının? Neylerine gözümü açacağım, neylerini “minimalize”nsjdkdf edeceğim ben? Korelilerin tutumlarını eleştiriyorum bana bts şu kadar kâr sağlıyor diyorsun. Ben de diğerleri de var ülke çökmüyor alo diyorum sana. Şarkıcıları vatani görev sayıcaklar neredeyse diyorum konunun absürtlüğüne parmak basıyorum. Evet aferin sana, korelilerin ırkçı tutumlarını anlamak için mükemmel bir çaba ortaya koymuşsun bravo.grubunu savunmak için konuyu nereye çektiğine bak sen önce, bayağı… Read more »

Last edited 2 yıl önce by señorita
DNAME

😂😂😂 ben tam olarak nerede Korelileri savunmuşum? Korelilerin davranışının milliyetçilik “bile” olamadığınu şu an tek dertlerinin para ve tanınırlık olduğunu söyledim. Düşünce kapasitesi ak ile karadan öteye gidemeyen, insanları sırf eleştirmek için bir şeyler saçmalayan bir yorum yapmışsın.

Liya

Exo bebeklerim popüleritenin zirvesinde niye gitti o zaman askere. ne geç kalınmış yasa😭😭😭😭😭😭

Last edited 2 yıl önce by Liya
BangtanimdaBangtanim

Flop idollerinle karşılaştırma bence

KINGEXO

sana var ya buradan bir uçarım boş yapma akşam akşam

BangtanimdaBangtanim

Ne yalan mı Exo çin dışında ne yapabildi Btsin başarılarının %10u yok

KINGEXO

3. jen. başlatan gruptan bahsediyoruz birçok unvanın ilk sahipleri ama var ya sana burada bunu uzun uzun yazmayacağım sizin gibi egoist insanlar yüzünden asla fandomuna girmeyeceğim ve emin ol bts’in yaptığı işi sizden daha çok taktir ediyorum.

BangtanimdaBangtanim

Aaaaa gel fandoma gir diyorduk zaaten ne üzüldüm tuh tuh

KINGEXO

senin gibi veletler yüzünden bts bu kadar nefret alıyor biliyorsun değil mi?

Notoday

Konuyla alakasız ama ppdeki sangwoo… 😍😍

kiraz

EXO 3 üncü nesile başlangıç yaptı nasıl flop dersin ya. Valla sizin gibi düşüncesiz nerede ne yazacağını bilmeyenler yüzüne Army nin adı çıkıyor.

Lena

hally starları diyor farkında mısın? konu sadece bts ile alakalı değil!!! exo ya flop demek için ne yaşadın sen?

Last edited 2 yıl önce by Lena
PETEPET

Benim krallarım flop kelimesinin milyonlarca kilometre ötesinden bile geçemez, aynı cümlede adı anılamaz. Haddimizi bilipte konuşalım lütfen. Git o sahneye çık, o şarkıları yaz, aynı başarıları göster o zaman görelim seni. Terbiyesizlik.

BangtanimdaBangtanim

Blinkimiz de hemen gelmiş hadi yallah unnielerinin haberlerine

Hufflepuff Prensesi

Şu sektörden defolun gidin de hepimiz rahatlayalım ya bıktık artık sizin gibi toxiclerden bulunduğumuz jenerasyonun kurucusundan bahsediyoruz sen flop diyorsun

JİMİN

BTS EN İYİSİ 🤩🤩🤩🤩😍😍😍🤯

öff

exoyu seviyorum ve dinliyorum ama populeritesini karsilastirmak yanlis bence sektorde btsle kiyaslanamaz (flop falan olduklarini asla dusunmuyorum sadece kpopin yayilmasi ve basarilari acisindan)

Last edited 2 yıl önce by off
okboomer

BIGBANG, SJ, BAP, SS501, SHINee olmasaydı EXO’yu bilmeyeceğimiz gibi eğer EXO olmasaydı BTS de bilinmezdi. Dünyaya yolu ilk saydığım gruplar açtı, EXO genişletti ve BTS yürüyor. Ondan sonra gelecek başka bir grup da artık global olacak çünkü önceki gruplar yeterince K-POP yaymış olacak. Bilerek konuşun, BTS ile kıyaslanamaz dediğin grup K-POP’u yayarak BTS için fayda sağladı.

öff

cok komikmis

okboomer

Offf kuduruyorsunuz BTS’den önceki gruplar kpop’u yaydı denildiğinde, gerçekler değişmiyor ama

Hufflepuff Prensesi

Sana katılıyorum bu konuda netizenler bile bundan bahsediyor Exo’nun yükselişte olduğu ilk dönemlerde birbirlerine favori grubun ne diye sormak yerine Exodan favorin kim diye soruyorlarmış kmxuvdfdkahdwkkdl

öff

okumaya usendim ama bts paved the way

mükemmeliniz

Ankara’da EXO’lu dosyalar,çantalar falan satılıyordu o zamanlar hala tatava yapanlar var. Bazı hayranların bazı şeylere gözlerini açmaları lazım. KPOP BTS ile duyulan bir şey değildi ve BTS öncesi zamanda bile çevremde çok fazla KPOP dinleyen bir kitle vardı.

stan t-ara = stan talent

muafiyet olursa ileride bts’in başı daha çok ağrır bunu kore toplumunu tanıyan herkes öngörebilir🤷🏻‍♀️

lolly

bts’den önce de çok fazla popüler grup vardı, onların üyeleri bile gittiyse bts de gitmeli diye düşünüyorum

BangtanimdaBangtanim

Hangisi BTS seviyesindeydi örnek versene

PETEPET

Onu bilemem de kimse senin seviyene düşemez sanırım. Uçurumdan atlasam beceremem. Yaptığın ayıp farkında mısın? Her başka gruptan bahsedilen yere gidip kötülemen BTS’e hiçbir şey katmıyor. Senin gibiler yalnızca Armylerin ve kpop fanlarının adını kirletiyor. BTS’e duyduğun sevgiyi takıntıya çevirip başka gruplara nefret kusmayı bırak. Bize acımıyorsan senin gibiler yüzünden zorluk çeken fandomuna acı.

lolly

idollerin idolü, japonya’ya yolu açan, sektörü kurtaran tvxq??

Bae

Ya bi sg şu yorumlardan mantıklı yazdığını görmedim yallah Twitter’a

Blablabla

Teknoloji ve imkanlar gelişti. 3-5 yıl sonrada başkası BTS’i ikiye katlar. Sizin ağladığınızı görmek için sabırsızlanıyorum. İlk biz yapmıştık ühüğğ

obscuritykill

Muafiyet yok.30 yaşından gün almadan askere yazılacaklar. Btsdeki üyenin de 1 senesi var demek bu. Ayrıca exoda Baekhyun ve chanyeol’un da yaşı geldi ama bu yasayla onlar da 1 sene uzatabilir. Btse ayrıcalık yok. Bazı bts fanları olayı başka yöne çekiyorlar kafanız karışmasın.

Last edited 2 yıl önce by obscuritykill
lolly

anladım, teşekkürler açıkladığınız için.

obscuritykill

Rica ederim.

mmagyo

Ben askere gitmeleri taraftarıyım ve üyeler de bunu istiyor zaten. Beni güldüren şey BTS üyeleri askere gidince popülaritelerinin düşeceğini inananlar var UGHASLOIDGFLIUWAK ‘yaşlanacakları’ için müzik yapmayacaklarını söylüyorlar. Sizin idolünüzü bilmem ama BTS’in müziğe ciddi anlamda tutkusu var. Parayı bulunca bırakacak tipler değilller.d

Ha tabii belki bir aile kurmak ve sakin bir hayata geçmek isteyebilirler, onu bilemem.

mmagyo

alakasız ama çok yakışıklısın be

BangtanimdaBangtanim

Yakışıklı
Güzel
Sexy
Karizmatik
Tatlı
Cool
Açıkçası her sey

Bir Army

Bundan bir kaç seneye kadar zaten böyleydi sonra yasa geldi 28’e çekti bunu yanlış hatırlamıyorsam. Bugün sormuşlar tekrardan Jin de gideceğiz demiş yani.Sürekli aynı mevzuyu konuşup duruyoruz . ” [201120] S: BTS’in askere kaydolmasıyla ilgili tartışmalar hakkında düşünceleriniz nedir?

Jin: “Askerlik hizmetinin ciddi bir mesele olduğunu düşünüyorum.Her zamanım gibi, görev için bir çağrı alırsam hemen kaydolurum. (+)
Bunu üyeler ile konuştuk ve hepimiz aynı şeyi yapacağız. ”

stunnn

” [“BE” Basın Konferansından]

Askerlik hizmeti hakkında soru sorulduğunda Jin genç bir Koreli olarak ülkesine hizmet etmenin görevi olduğunu ve görev ne zaman çağırırsa hazır olduğunu söylemiş. Üyelerle sık sık bu konuda konuştuklarını ve hepsinin askerlik hizmetini yerine getireceklerini söylemiş ”

konu tartışmaya kapandı.

stunnn

böyle haberlerde antiler, çekemeyenler ve gizli antiler hemen beliriyor

Last edited 2 yıl önce by stunnn
kiraz

Hiç BP haberlerinde böyle bir şey paylaşmıyorsun ama. Paylaşınca eline ne geçiyor.
İstediğini der seni ne ilgilendiriyor. İnsanların aklı yok mu? Gelmiş buraya atarak bir de iyilik yaptığını sanıyorsun.
Bu haberin içinde ne alaka hem. Resmen ortalığı karıştırmak, bize laf sokturmak amaç bu. Ben başka bir şey göremiyorum….

Last edited 2 yıl önce by kiraz
kiraz

Küçükler çünkü.. Ama senin yaptığında çok büyüklük sayılmaz. Çok düşünüyorsan buraya atmandan ziyade insanları uyarabilirsin. Buraya atman ortalık karıştırır. Üzerine o kişilerin hakaret yemesini sağlarsın. Ayrıca dediğim gibi bu haberle bir alakası bile yokken amacının ortalık karıştırmak olduğunu söylüyorum. Sende az değilsin.

Ama attın

Büyük ihtimalle her idole verilmeyecek kriter olarak ülkenin turizmine katkısı ülkenin uluslararası itibarını olumlu yöne çevirmesi yani ülkeye kim daha çok para getirirse ülkenin cirosunu etkileyebilecek erkek idolere verilecek

Kingkong - exo ot12

Bts ‘e sallamayın. Bu kararı verenler siyasetçiler bts değil.

Last edited 2 yıl önce by Kingkong - exo ot12
obscuritykill

Yabancı yoruma katılıyorum. Kime göre neye göre 30 yaşını bekleyecekler? Bir ton erkek grubu var .Nasıl kategorize edilecek? Kim gidecek kim kalacak nasıl karar verilecek .Şuan askerlik yaşı gelen idoller var gitmeyecekler mi? En fazla 1 sene daha beklemek için niye bu yasa çıkarıldı?

Ayşe

Ee bu zaten sadece bts ve liyakat nişanı gibi ödüller alan bts çapında bir grup için diğer idoller bundan yararlanamiyor

hi visitor

Her grubu kapsamıyor zaten haber içeriğinde kriterler belirtilmiş ki birtanesi liyakat nişanı ki bu sadece bts de var zaten

Hadwyn

5. [+257, -22] 30 yaşına az kaldı.. bu acele verilmiş bir karar gibi geldi. En az 35 olmalıydı. 30 yaşındayken bile kariyerlerinin zirvesinde olacaklar.
Reis 35 te çok olmuş.Bence 30 iyi gibi.Birde muafiyatle ilgili şeyler olursa iste o zaman karışıklığı görürüz.😂

kiraz

Öf gerçekten bıkmadılar, bıkmayacaklar.. Gidecekler merak etmeyin.
Bu konudan o kadar sıkıldım ki. BTS i düşünemiyorum.

öff

hepsinin kucuk cocuklar olduklari belli ve oraya abartarak ovgu almak icin yazdiklarini dusunuyorum AMA bu haberde bu ne alaka? asiri sacma olmus bu yorum

xxx

Eskiden askerlik 30 yaşına kadar ertelenebiliyordu zaten daha yenilerde 28’e düşürmüşlerdi şimdi revizyon yapmışlar ülkeye katkısı olanlar 30’a kadar erteleyebilecek. Bundan öncekiler zaten 30 yaşlarında gittikleri için bir haksızlık yok. Ayrıca Kriter nedir ne değildir bilmem ama eğer sadece BTS yararlansın istiyorlarsa muhtemelen Kültürel Liyakat Nişanını falan şart koşarlar sadece BTS ve devlet adamlarında var diye biliyorum ama muhtemelen ünlülerin hepsi 30’larında gider yine.

Last edited 2 yıl önce by Xyz
bozera🍇

Bts, daha bugün basın toplantısında bile çağrıldıkları zaman askerlik görevlerini yapacaklarından ama etrafta sinek vızırtılarının çok olduğundan bahsettiler. Neden hala bu konu konuşuluyor. Bir de bu sitede şu durum dikkatimi çekti nedense idoller hakkında iyi olan haberler, yorumlar diğer kullanıcılar tarafından eksilenirken; başka yerlere çekilebilecek haberler grubu sevmeyenler tarafından basılıyor ve istediklerini, ağızlarına geleni yazıyorlar. Umarım aynı özeni grupların başarı haberlerinde de gösterirler.

bozera🍇

Bir de dün bir kullanıcıdan şöyle bir yorum okumuştum. Biri neden eksileniyorum diye yazınca bu kullanıcı gidip bilerek yorumlara eksi veriyormuş. Ve gelip bunu direkt olarak yazdı. Anlamıyorum işsiz misiniz? Yoksa gerçek hayatta kusamadığınız nefreti buradaki kullanıcılara ve sizden haberi bile olmayan idollere mi kusuyorsunuz?

bozera🍇

Sen olduğunu hatırlamıyordum çünkü?? Dün yorumun gözüme çarpmıştı ve sadece profilinde resim olduğunu hatırlıyordum. Tüm yorumları bir daha okuyup seni mi bulmaya çalışsaydım? Ayrıca madem eksi özgürlüğünüz var o halde benim de buraya bu yorumları yazma hakkım var. Ama görüyorum ki sen kendinden bahsedildiğini anlayıp bir güzel atlamışsın, ne diyim teşekkürler

bozera🍇

Kesinlikle doğru ve katılıyorum. Buyur buraya yazmaya devam et. Hatta bu seni kesmezse benim ‘beni neden eksilediniz’ yazmayan tüm yorumlarıma da eksi atabilirsin. Çünkü bu tartışma gereksiz uzadı ve ben insanlarla inatlaşıp onları kırmaktan zevk almıyorum

bozera🍇

Bence emin ol, benim buraya bunları yazmam senin yaptığın hareketten çok daha mantıklı ve tutarlı. Neymiş hoşuna gidiyormuş. Ne güzel hobilerin varmış öyle(!)

SGJK

Ne abarttın be ajshsh

Muziksever & Blackpink sever

Benim anlamadığım kişiye özel kanun mu çıkardılar şimdi 👀

aley

30 yaşındaki birinin askerlikte zorlanacağını söyleyecektim ama sonra ünlülerin zaten sürekli izin alıp adam gibi askerlik yapmadıkları aklıma geldi 🤭

PETEPET

Herkesi katmamalısın bence buna, GD izin kullanmaktan terfi bile alamadı ama askerliğini düzgün yapanlar da var. Super Junior üyeleri gibi, EXO üyeleri gibi.

bozera🍇

Çok doğru, bigbang den albüm beklerken skandalları çıktı. Bu skandalları örtbas etmek için de apar topar askere gittiler. Ama sonra askerliklerini doğru düzgün yapmadıkları ile ilgili sürekli haberler, makaleler yayınlandı. Neredeyse çoğunu izin alarak geçirmişlerdi. Ben de buna shinee üyelerini örnek verebilirim hakkıyla görevlerini yaptılar.

PETEPET

Hastanede o bahaneyle yatmış sadece, yüzsüzce hareketler yapıyorlar. OT5 falan destekliyorlar. Yazık.

annablaxk

Minho gibi

kiraz

+Shinee

namjin

bts antisi değilim ayağına en fazla 12 yaşında olan çocukların ss’lerini atarak,insanların army’lerle dalga geçmesini istediğin aşırı belli

Armyze

Buraya atmanın amacı ne git uyar çoluk çocuk bunlar ve abartmışlar aklı olan biri birinden izin alıp lütfen uyuyayım yazmaz ne yapalım yani biz mi çekeceğiz tasasını isterse stream yapar isterse uyur böyle akılsız insanlarla uğraşılmaz buraya atmanda ayrı bir saçmalık

Rei

İyi de zaten çoğu 30unda gidiyordu ne değişti ki

PETEPET

28’ti. 28 yaş zorunluydu, 30 yaşında geri dönüyorlardı. Xiumin 30 yaşında geri dönecek mesela… Onun gibi. Şimdi 30 yaşında gidip 32 gibi gelebilecekler.

Nana

Her şey tamam da bu yasa yalnız BTS için çıkmıyor neden yine sadece onların adı geçiyor. Muaf olmak gibi bir şey istemediklerini yüzlerce defa söylediler. Gitmeleri daha iyi olacak yarın bir gün bir şey olur hep önlerine sürülür.

Ayşe

Bts gibi düzeyde olan isinler için cikti bts duzeyinde biri olmadığı için kimse yararlanamayacak henüz sadece bts yani

Rei

Bugün muaf tutulurlar yarın bir şey çıkar nwfret alırlarsa bu durum başlarını çok ağrıtır.

Blablabla

“Erkek idollerin muafiyet alması için minimum kriter nedir? Para mı? Popülariteyi nasıl ölçüyoruz?”

Aycik🎐

Bugün konferans sırasında askerlikle ilgili soru sordular jin’e. O da normal bir şekil bu benim görevim zamanı geldiği zaman gideceğim dedi. Çocuklar bunu sürekli dile getirmişken neden ısrarla bu muaf konusunu açıyorlar asla anlamıyorum.

ıwashere

BTS için demiyorum ama zaten idoller genelde 30 yaşında gidiyorlardı bunu yasallaştırdılar mı? Ya da Bts için özel mi çıktı yasa? Gerçekten anlamadım arkadaşlar ondan soruyorum .35 yaş falan olsaydı daha mantıklı olurdu.

Hadwyn

30 du yakın zamanda 28 yaptılar yine eski haline getirdiler.Benim kendi düşüncem 35 de giderlerse 37 de dönecekler askerliği uzatmak için uzun bir dönem olur.

Bir Army

Bir kaç seneye kadar 30’du hatta daha fazla olabilir sonra 28’e çektiler. Şimdi 30’a çekme olayını konuşuyorlar

Hgs

35 yasındayken o askerliği herkes kaldırabilir mi sanmıyorum, pek genç ve dinamik bir yaş değil bence..

ıwashere

çok teşekkürler arkadaşlar… O yasa değişikliğini kaçırmışım

Lover

Haberde daha önceden de olan 30 yaşa kadar “ertelemeden” bahsediliyor millet yine “muafiyet” diyor.İkisi farklı şeyler acaba farkındalar mı? Bana sorarsanız da BTS bunu sonuna kadar hak ediyor ama alsınlar almasınlar demek benim haddime değil.Koreli değilim ben.Bugün de sordular Jin çağrıldığım zaman gideceğim dedi artık cevaplamaktan bıktı.Öyle bir muamele var ki sanki adam asker kaçağı.

Last edited 2 yıl önce by Lover
Birarmyblinkforeveroncemidzy

Tamam stream kasın ama bu abartı bence. Zaten rekor Bangtan’da neyin hesabını yapıyorlar anlamıyorum. Şahsen ben satream kasmayı bıraktım. Yeterince dinledim şarkıyı. Stream kasmak ekrana uzun süre bakmak benim zararıma. Bunların bir telafisi olmayacak. Bts’in dediği gibi ‘zaman bizi beklemeden geçiyor’. Zaten bts başarılarıyla kendini kanıtlamış bu kadarına gerek yok bence de. Yani stream kasmak bts’in yararına olsa da derslerden kalacaksam bundan caz geçerim

kookmin

Koreli olmayan insanların bu konu hakkında konuşması garip. Benim gördüğüm çoğu netizen BTS’in muaf tutulmasına olumsuz bakmıyor hatta Koreli bir erkek görmüştüm BTS gitmesin askere onların yerine ben giderim demişti. Bu denli gurur duyuyorlar ve onlar BTS’in koreye olan katkılarını sizden daha iyi biliyor. Burada BTS gitmese Kore çökecek mii önceden de başarılı artistler vardı ama diye söylenenler var cidden gidin bir koreliye sorun bu soruları çok güzel cevabınızı alırsınız.

Armyze

Ya çocuklar zaten gidicez ne olursa olsun muafiyet istemiyoruz dediler hala bunlar ne konuşuyor ya kaç kere açıklama yaptılar gitmek istiyoruz diye **koreli olmayanlarda gelip burada gitmek zorundalar bizim idollerimiz gitti diye bık bık konuşmasınlar buna sadece bts ve kore karar verebilir siz burada gitsin veya gitmesin diyince sizi dikkate alacak değiller.

SUNMI

Kpopla ilgilenen herkes Kore kültürü hakkında ufak da olsa bir şeyler biliyordur eminim ki. BTS ve Blackpink’in bu kültürü yaymada etkisi çok fazla. Ülkesi için başarıya ulaşmış insanların askerden muaf tutulması gibi bir durum varsa BTS bunu sonuna kadar hak ediyor bence.

Jennienin_enayisi

Askerden muaf tutulsalar bu sefer netizenler niye askere gitmiyorlar diye olay çıkarır en iyisi kendi kararlarını vermeleri

Oyunbaz

Sürekli bu konuyu açıp durmalarından gına geldi. Bari BTS in adını öne sürmeseler sürekli üyeler her seferinde askerlik yapacaklarını söylüyorlar oysa

Birarmyblinkforeveroncemidzy

Hâlâ mı? Bts ‘zamanı gelince askerlik görevimizi yapacağız’ dedi. Hâlâ neyi tartışıyorlar.

harlone

gelsin istemem açıkçası ileride karalama haberleri çıkınca bunu yüzlerine vururlar…

autumn carter

dfjk bts antileri hemen doluşmuş, tek yapabildiğiniz evde koca beklerken netizen buzza girip btse sallamak zaten dkckvk başka bir halta yaramıyorsunuz neyse ağlamaya devam kpopies

assyaa

KAJSJSJSJEK MUHTESEM BİR YORUM

mrb

Netizenler bu gençlerin yaptığı sanatı vatani bir görev olarak görmüşler. Çok ilginç bir bakış açısı. Ben BTS üyelerinin yerinde olsam üzülürdüm çünkü bence yaptıkları sanatın asıl amacı ülkelerini tanıtmak, para kazanmak ya da herhangi bir görevi yerine getirmek değil. Sadece sevdikleri işi yapıyorlar, herhangi “ünsüz” bir sanatçı gibi ya da başka işlerle uğraşan gençler gibi askere gitmeleri lazım. Onlar da böyle düşünüyorlardır sanırım. Ki eminim netizenler şimdi böyle der ama en küçük onlara ters düşen şeyde askere gitmemelerini kafalarına kakarlar. Ya bu askerlik olayı neden bu kadar büyüdü bilmiyorum, 1.5 yıl yapılıyor diye herhalde.

Yorumsavar

İnş Bighit şu yorumlara kanıp Btsi askere göndermeme gibi bir şeye kalkışmaz çünkü öyle bir linç yerler ki ülkeden attırırlar o yüzden en iyisi hepsinin ayrı ayrı değilde birlikte aynı anda gitmesi.Aynı anda 2 sene hiçbir şey yapmasalar hiçbir şey olmaz ki ben bu dönemde btsin yine önceden çekilmiş mv ve albüm falan yayınlayacağını düşünüyorum.Örneğin kız gruplarından Bp durduk yere 1.5 sene ortadan kayboldu ama geldiklerinde hiçbir şey değişmedi onlar için.En mantıklısı bu bence ayrı ayrı sürekli bir üye bekleme olayı daha kötü olur grubun bütünlüğü bozulur.

kiraz

Kanacaklarını sanmıyorum. O kadar salak değildir inş. Ama hepsinin gitmesini bende istiyorum. Tek tek gideceklerine hep beraber gitseler daha iyi.(tabi bizim için) BP yi katmışsın ama Bp müzik olarak olmasa bile kişisel çekimleri falan vardı. Bp ile kıyaslamamak lazım.
Ama diğer bir şey Bighit in elinde Bir sürü BTS ile ilgili malzeme var. Armyleri boş bırakmaz. Bakalım Jin görev çağırdığında gideceğini söyledi. Seneye sene sonu gibi gidebilir.

SGJK

Bp durduk yere 14 ay ortadan kaybolmamıştı. Öncelikle ygnin pislikleri yüzünden her yerden tecrit edilip hakları yenilip bir de deli gibi nefret alıp yg tarafindan nedense bir onlar korede her yerden uzak tutuldular. Ve geçen sene dünya turları, çeşitli projeleri ve kızların her birinin solo projeleri vardı ki bunlar gruba hep artı olarak döndü ve biz blinkler zaten beklemeye aci da olsa alışkınız, onları sabırla bekliyoruz onlar da bize hep karşılığını veriyor..Şuan kızların nerdeyse 1 ay olacak promolari bitireli ama şimdiden çok özledim her an ağlayabilirim

Funda

Of bıktım şu askerlik konusundan. Herkes zamanında gitsin. Kore kültürünü sadece bts yaymıyor çok saçma. Zaman ve teknoloji değişiyor artık herkes her yere kolayca ulaşabiliyor. Zevkler,renkler değişiyor insanlar sevdikleri şeyleri daha rahat bulabiliyorlar ben zamanında başka grup ile bu sektöre yöneldim onlarda bir o kadar başarılılardı ama her şeyin bir zamanı değişen bir sistemi var. O yüzden bana göre saçma fakat yeni bir adım için de takdir edilesi…

Birarmyblinkforeveroncemidzy

Kjkjgggh evet Jin askere gidince grup dağılır evet hvhhhjkbvgggvcc

Selin

Bts şarkıcı değil performans sanatçısı. Sahnede dikilip ya da hoplayıp şarkı söylemiyorlar yani. şarkıdan çok performans dans falan kendilerini formlarında tutmaları lazım 2 yılda milli sporcuların hamladığı gibi BTS de hamlar o yüzden biraz ikilemde kalıyor insan. Kesinlikle muaf tutulmalarını istemem bunun yapılması doğru olmaz ama çocuklar formlarını kaybedecek. Önüne geçilemez ve zaten geçilmemesi gereken sıkıntılı bir durum askerliğe gitmeleri ama gitcekler illa yani.

hoshiloji

Problem askere gitmek değil ki uzun askerlik süresi. 2 sene nedir abicim ya

Cansu

30 bence iyi olmuş eskiden de 30 du zaten sonra 28’e düştü. Bazı idoller çok geç popüler olabiliyor tam popüler olmuşken askere gidenler var :/ örnek Golden Child lideri 28 yaşında ve golden child halen hakkettiği yerde değil :((

Ayşe

Bu karar sadece bts ve bts capindaki isimler için maalesef diğer idoller için degil

lololololol

Biz nasıl ülkemizde bedelli askerlik yapan ünlülere tepki gösteriyorsak Güney Kore de aynısını yapıyor. Örneğin ülkemizde bedelli yapan bir ünlü ülke ile ilgili bir şey paylaştı mı direkt askerlik yapmamasından vuruyoruz. Milliyetçi ülkelerde bu normal bir şey. BTS üyeleri daha önce de askerlik görevlerini yerine getireceğini söyledi, hala neden bu konu irdeleniyor anlamadım. Bence kimse muaf tutulmamalı ve bu kadar uzağa da ertelenmemeli

아수만

Bangtan’ı kalkan olarak kullandılar.. Bakalım bundan sonra kimler kimler 30’unu bekleyecek.

Selin

E zaten o zaman gitmiyorlar mıydı Xiumin 29una girdikten 1 ay sonra gitmiş kore yaşına göre 30ken yani. Zaten 29ken de 1 yıl geç gitmiş sayılmıyor mu Exo-l’ler help ben mi yanlış biliyorum sınır 28 değil miydi ya

Selin

Wooyoung da 29a girdikten 2 ay sonra gitmiş? Kore’de 30 yaşında değil mi bu insanlar

comment

bts buraya gelene kadar sektör bomboş değildi her dönemin popüler idolleri olur bts muaf tutulacaksa tvxq suju bigbang exo’nun da tutulması gerekir. bu tavrı çok saçma buluyorum

assyaa

bigbangin askere değil hapise girmesi gerekiyordu doğru söylüyorsun

DNAME

2013’ten beri bir ARMY’im. BTS gerçekten askerden muafiyeti hak etti. Sporculardan çok daha fazla katkıları oldu ülkelerine. Ama yabancı yorum gerçekten haklı. Başarı kriteri ne? Ne kadar başarılı olursa muafiyeti hak etmiş olacaklar? Ve ileride bunu suistimal etmek isteyen şirketlere nasıl engel olunacak? Bunlar cevaplaması çok zor olan sorular ve gerçekten hukuki açıdan bir boşluk var. Şimdilik hükümet geçici müdahaleler yapmaya çalışıyor ama bu işi nasış kotaracaklar bilmem. Ayrıca bence hükümet için kriter BTS şu an. Diğer hiçbir grup buna yakın bile başarılı olmadığı için şu an diğer grupları ya da toptan idol piyasasını umursadıklarını sanmıyorum

Last edited 2 yıl önce by DNAME
DNAME

😂😂 niye bu kadar eksilendim

kiraz

Olumsuz bir şey yazmamışsın çünkü. 😂😂😂

PETEPET

Son cümleni BTS’i övmek dışına gitmiş ve diğer grupları küçümsemiş, bu yüzden olabilir. BTS’in başarılarını kimse inkar edemez ama bu sektörde çabalayan tek grup BTS değil. Herkes emek veriyor ve tek büyüyen grupta BTS değil. Bana kalsa EXO, NCT ve SEVENTEEN gibi gruplar da bu durumu sonuna kadar hak ediyor. Yanlış anlama lütfen, diğer hiçbir grup BTS kadar başarılı olamadı demek yerine BTS çok başarılı olduğu için demen ve diğer grupları düşüren o tabiri kullanmaman daha iyi olurmuş.

Last edited 2 yıl önce by PETEPET
DNAME

EXO’nun üyeleri hali hazırda askere gittiğinden onları hiç düşünmemiştim bile. Ama EXO dışındaki gruplar da ne EXO ne de BTS seviyesinde. Bu küçümsemek değil (birçok grubun hayranıyım) sadece gerçekler

PETEPET

Daha Chen yeni gitti ama Chanyeol ve Baekhyun da gitmek zorunda yakın zamanlarda ya bu yıldı ya da 2021. Ayrıca ne bileyim, NCT çokta küçük bir grup değil sanki. 2020 NCT yılıydı, listelerde zirveye oturduklarını da gördüm. NCT büyüyor, daha 4-5 yıllık grup. Şimdiden listelerde böyleler. Seventeen Kore’de Ebs üçlüsünde yer alıyor. EXO-BTS-Seventeen. GOT7 var, Kore’de görmezden gelinse de en büyük kpop fandomlarından birine sahipler. Ben Exo-l’im ama diğer gruplar da aşırı başarılı olanlar var. NCT zirveyi yaşıyor şu aralar.

BangtanimdaBangtanim

Haklısın çünkü

TORPİLLİ KEKİM BeTeSe

Ülke için daha çok şey yapan hallyu dalgasını başlatan öncü gruplar ve jenerasyon başlatan gruplar vardı ama hiç kıymetleri bilinmedi adamına göre muamele. Bunlar hep Ameriganın oyunları…
Birde üç büyüklere derler güçlüler diye bighit saman altında su yürütüyor resmen.
Ama unutmayın Amerika birini bilerek yükselttiği gibi indirmesini de bilir. O zaman görürüz yorumları 😏

öff

of sen ne sacmaliyosun acaba? su an yoldan gecen birine sorsan bts’i bilir be. hangi grup hot 100 1.ligi basta olmak uzere hic alinamamis oduller aldi ve rekorlar kirdi farkinda degilsin sanirim? tamam sevmiyosun ama hayal dunyandan cikip bts’in kpop ve kore kulturune asiri buyuk bi etkisi oldugunu kabullenmen lazim

Armyze

Kim Bts kadar başarılı oldu lütfen diğer gruplarla karşılaştırmadan biraz düşünün bugün bile dua lipa miley düeti justin shawn düeti yayınlanmasına rağmen bu kadar güçlü isimler varken Bts listelerde hep birinci tüm şarkıları ilk 10da tek tek tüm başarıları yazınca boş yapmaya başlıyorsunuz o yüzden yazmayacağım bts kadar ekonomiye katkı sağlayan koreyi tanıtan bir grup yok çinli pisliklerin olaylarını bile tüm dünya bts sayesinde öğreniyor boş yapma **bts askere gitmesin demiyorum bu bizim karar verebileceğimiz veya fikir beyan edebileceğimiz bir konu değil senin saçmalıklarına yorum yapıyorum sadece

assyaa

AĞLAAAA ÇATLA PATLA BTS DÜNYA HAKİMİYETİ İSME BAK EZİĞİM BEN YAZSAYDIN KESKE JSJDNSZKSKDK

Yeni Yazılar