Benzer Yazılar

Lee Hae In ‘Idol School’ çekimlerindeki kötü şartlardan bahsetti

Lee Hae In 'Idol School' çekimlerindeki kötü şartlardan bahsetti

HABER: Lee Hae In ‘Idol School’ tartışması hakkında, “Temel haklar olmadan çekildi”

KAYNAK: Newsen via Nate

Kısaltılmıştır: “Elemelere 3 bin kişi katılması hakkında, benim elemeler katılmamamı istedikleri doğru. Herkesin bu elemelere katıldığını söyleyeceklerse eğer herkesin videosunu göstersinler. Şovda ‘Mr. Mr.’ performansına hazırlanıyorken kendi aramızda yarışıyoruz zannettik, Produce’taki gibi pozisyon savaşı sandık ama performans günü kuralları değiştirdiler ve gruplar yarışmaya başladı. ‘Catallena’ canlı dans performansı olacaktı ama karşı grup dudak oynattı.

‘Idol School’da elenmeden bir gün önce, çıkış yapması muhtemel olan ama çıkış yapmayan yarışmacılara gidip onları teselli ettiler. Ben herhalde eleneceğim diye düşündüm ve her ihtimale karşı elenme konuşmamı hazırladım. Sonraki gün sahneye ‘bugün son performansım olabilir’ diye çıktım. Beklendiği gibi 11. oldum ve elendim. Bana mikrofon uzatan personele sormak istiyorum.. 9 kişinin seçildiği bir yarışmada niye 10. gelen kişiye konuşma yaptırmadınız da bana yaptırdınız?

Son zamanlarda haberlerde söylendiği gibi, Mayıs ayında Yangpyeong English Town’a çekimlere girdik ve bir gün bile çıkmadık. Produce’taki gibi kısa bir süre yurtlarda yaşamadık, telefonlarımız alındığı ve bizi koruyan şirketlerimiz olmadığı için böyle bir şey yaşandı. Ayda bir defa Olive Young mağazasından ihtiyaç alışverişi yapmamıza izin verdiler, yemek saatleri dışında yiyecek bir şey yoktu. Yorgunluktan uyuduğun ya da hasta olduğun için bir öğünü kaçırırsan eğer markete gitmeye, bir şeyler yemeye iznin yoktu, açlıktan ölüyorduk. Okula giden yarışmacılar ayda bir-iki defa kıyafetlerinin içine yemek gizleyip gelirdi ama personeller üzerilerini aradığı için yemekler bulundu ve atıldı. Yangpyeong’daki hava Seul’den çok daha farklıydı, çok daha soğuktu. Sonlara doğru çoğumuz bu muameleye itiraz ettik ama personeller gitmemize izin veremeyeceklerini söylediler, ailemizden sadece bir paket almamıza izin verdiler. Sırf biraz acıkıp üşüdük diye mi bunlar yaşandı sanıyorsunuz? Personeller kendilerine yemek söylüyordu, abur cubur yiyordu, biz de arkalarında bıraktıkları yemekleri götürüp hemen yerdik, çekim yapılırken insan hakları diye bir şey yoktu. Yarışmacıların çoğu daha yetişkin değildi, çekim saatlerinde sektör standartları dikkate alınmadı. Cilt hastalıklarımız çıktı, tek camı olmayan stüdyolarda kapalı kaldık ama personeller uyumamızı söylediler. Sürekli şikayet ettik ve sonunda yurt değiştirmemize izin verildi, işte o zaman konuşmazsak hiçbir şey değişmez dedik. En azından seçtiğimiz bir hastaneye gidebildik.

Bu kadar çok kişiyle ilgilenecek menajer olmadığı için böyle yaptıklarını düşünüyorum, ama bu yurtlarda yaşarken bizi hiç desteklemedikleri gerçeğini değiştirmiyor. Beş ay boyunca zaman konseptinin farkında değildik, yasalar değiştirilmeden önceydi bu yüzden hiç para da almadık. Orada kilitli kaldık ama insanlar bize “Orada olmayı sen istedin” diyordu.

Finalden sonra ailemi görmeye utandım, biraz teselli bulmak için öğretmenlerle görüştüm. Elendiğim için ağlıyordum, mahvolmuştum, personeller bana gelip ‘bunun için ağlamaya değer mi’ diye sorduklarında şok oldum. Elendikten sonraki gün kontratımı iptal etmek istedim ve o zamanlar söylenen hile tartışması hakkındaki gerçeği bilmek istedim. ‘Sen şu anda arama motorlarında trendsin, galip sensin’ dediler. Yoruldum, bir grupta olmak istemiyorum dediğimde beni grup yapacaklarına söz verdiler. Hangi şova istersen çıkarsın dediler, bir grupta çıkış yapmaya hazırlanırken bireysel aktivite de yaparsın dediler. Benden daha kısa süre eğitim almış stajyerlerle birlikteyken bana ‘çıkışı garanti olan tek sen varsın, grup üyelerin hazır olmazsa tek başına çıkış yaparsın’ dediler.

MAMA’ya dansçı olarak hazırlanmak için çıkışı erteleyeceğiz dediler, ben de hak verdim ama MAMA’dan sonra zamanlama tuhaf oldu ve tek başıma çok aktivite yaparsam insanların benden sıkılacağını söylediler. Ben de onların istediği gibi yaşı en büyük olan ve lider üye olarak diğerleriyle çalışmaya devam ettim. Produce 48 şovunun yapılacağı haberlerini okuyunca bir şeyler yapmak istediğim için şova çıkmak istediğimi söyledim ama çıkmasan daha iyi dediler, ben de bana söz verdikleri Ekim çıkışını düşünerek şirkette tek başıma çalışmaya devam ettim.

Stajyerler stajyer kontratı imzalar, sanatçılar sanatçı kontratı. Sanatçı kontratlarında iki tarafın da görevini düzgün yapması zorunluluğu var çünkü işin içinde para var. Sanatçı kontratım boyunca stajyer olacağımı bilseydim stajyer kontratı imzalardım, yaptığım tek şey bir tane radyo şovuna konuk olup bir kez moda haftasına katılmaktı. Artık bunu yapmak istemiyorum dediğimde ve kontratımı iptal etmek istediğimde şirketteki hiçbir yetkili benimle görüşmedi.

İstediğim tek şey şirketten ayrılmak değildi, bana bir yol göstermelerini istedim. Kontrat imzaladığımdaki çıkış projem iptal olmuş sayıldığı için yeni planlarını bilmek istedim ama henüz yeni plan yok dediler, kendi başına oyunculuk gibi bir şeyler yapman zor olur dediler, ben de kontrat iptali istedim. Şubat ayında istedim ama Nisanın sonunda anlaşabildik. Kesin belgeleri ise ancak yaz sonunda teslim ettiler. Belgelerin üstünde bir post-it vardı, “Bu kadar zaman sıkı çalıştın, seni uzaktan destekleyeceğiz” yazıyordu. Yıllarımın tek bir post-it’de olduğunu düşününce içimi bir boşluk kapladı.”

1. [+1,910, -33] Üzülüyorum onun için ㅠㅠ CJ ‘Superstar K’ şovunu da yaptı ve o şov da beni şüphelendirmişti. Jung Jun Young’ı öne çıkarıp durmuşlardı, çok kötü şarkı söylemesine rağmen onu bir star yapmaya çalıştıkları belliydi… MAMA da boykot edilmeli. Bu zamanda nasıl Japonya’da yapabilirsin töreni? Daesanglar da hep en saçma şarkılara gidiyordu ㅋㅋ

2. [+1,395, -55] CJ uzun zamandır sonuçları bir şirketin yararına olacak şekilde değiştirmesiyle ünlüydü. MAMA 2009-2014 yılları arasında tüm daesangları hileyle YG’ye verdi. Şimdi YG’yle kavgalılar yani artık şarkıcıları MAMA’ya gitmiyor ama ödülleri hep Big Bang, 2NE1 ve G-Dragon’a veriyorlardı. Geçen yıl aynısını JYP’nin Twıce’ına yaptılar, yıllık listelerde ilk 20-30’da bile olmayan bir şarkı daesang aldı. CJ kendi idollerini oluştururken bile manipülasyon yaptı, sonları da böyle oldu.

3. [+1,275, -38] Mnet’in oylamada hile yapması yeni bir şey değil. MAMA daesanglarında çok kez hile olduğu düşünülmüştü, özellikle YG’nin işine geldiği dönemlerde. CJ artık kendi idollerinin prodüksiyonunu yapabildiği için YG’ye ihtiyacı yok, bu yüzden onlarla hemen bağlarını kesti~

4. [+109, -7] Stajyerlerin hiçbir şey yapamamasını anlarım çünkü daha yeni başlıyorlar, ama diğer şarkıcılar ve eğitmenler çekim koşullarını görmüştür herhalde? Hepsi para için sessiz kaldı, kimse itiraz etmedi yani?

5. [+70, -0] Önemli olan hangi şirkette olduğun. JYP’nin erkek grubu Stray Kids’e bakın. Bir kez bile dijital listelerde görmedim onları, tamamen nugu bir grup ama 2018 sonunda tüm çaylak ödüllerini aldılar ㅋㅋ Herkes temiz davranıyor ama hepsi aynı

6. [+56, -5] Bugünlerde tüm ödülleri JYP şarkıcıları alıyor ㅋㅋㅋ

7. [+42, -0] Hileyi bir kenara bırakırsak.. kendileri dışarıdan yemek söylerken niye stajyerleri aç bıraktılar? Markete çıkmalarına bile izin vermemişler. Bu çocuk suistimali değil midir?

8. [+40, -4] Artık Mnet eleme şovlarına güven olmuyor. Eleme şovlarıyla fena para kazandılar ama hepsini çöpe attılar.

9. [+35, -2] Bu kızı hep güzel ve yetenekli bulmuştum, niye daha çok ilgi görmüyor diye merak etmiştim.. Şimdi sebebini biliyoruz. Umarım nihai kazanan o olur.

10. [+24, -2] Şovda şüpheli bir şeyler olduğunu hissediyordum hep. Oyuncak bebek evi gibi bir yerde küçücük yataklarda yatırdılar kızları, fena bir Japon havası vardı…

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+174] Yazdıkları çooook üzücü ya. Umarım gelecekte yaptığı işlerde mutluluğu bulur

 

Kaynak: Netizenbuzz

16 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Heartthrob

Artık produce benzeri şovları kaldırsınlar ya daha ne kadar stajyer ve şirketleri bu muameleye maruz kalacak. Gerçekten onlar için üzülüyorum tüm bu kötü şartlarda çalışmak ama yine de sesini çıkaramamak… Şu produce x olayı patlamasaydı bunlardan hiç haberimiz olmayacaktı. Şu ana kadar çıkış yapmış bütün Produce gruplarını sevdim ama artık daha fazla bu tür yarışmalar yapılmamalı. Hem yarışma şartları kötü, hem de o çıkış yapan kişilerin kontrat şartları. E ne anladık o zaman biz bu işten. Arkada kalan onca stajyerleri düşünmek ve bu yaşadıkları gerçekten üzücü.

karslı selo

Bir de şovların grupları dağılınca üyeler şirketlerinin yapacağı başka gruplara geçiyolar, gruplarındaki kişiler onlar kadar ünlü olmadığı için(yarışmaya katılan ön planda olduğu için) yarışmadan sonra işleri iyi gitmiyor. Solo takılıyolar bir de ama grup solodan iyi bence.

Heartthrob

Aynen ama genelde programda popülerlik elde etmiş veya grupta olan stajyerlerde maalesef popülerliklerini koruyamıyor. Mesela Pristın’da iki tane IOI üyesi vardı ve en iyi çaylak ödülünü almışlardı ama onlar bile grubu ayakta tutamadı. Gugudan’da ve Weki Meki’de iki üye var ama onlardaki üyelerde aynı şekilde eskisi kadar popüler değiller. Sadece Somi ve Chungha hala popülerler, Pinky’de çinde popüler sayılır. Yani aslında üyelerin bu programda kazandığı popülerlik geçici. Eğer şirket düzgün yönlendirmezse o çabalar hiçbir işe yaramıyor ne yazık ki.

Nokta

Üzücü gerçekten üzücü… kpop sektörü gerçekten leş bir sektör umarım değişir biraz zor ama umarım değişir. İnsanlara resmen psikolojik baskı şiddet gibi şeyler hatta daha ilerisinin olduğunu düşünüyorum ve varda. Kıza üzüldüm. Konuşabilir ama ona kim destek çıkacak ki. İdoller mahkum hayatı gibi yaşıyorlar. Ödüller birilerinin çıkarlarına göre veriliyor. Yani iyi konuşabilmiş onu bile yapamayanlar vardır.

Gerçek Kpop Ruhu

İdol olmak pişmanlıktır, şirketinizin ürünüsünüzdür kölesinizdir, söz hakkınız yoktur, paranız olsa bile mutsuz bir hayat demektir kendi düşünceleriniz fikirleriniz bir süre sonra ortadan bulutlar gibi kaybolur çünkü zaten sizin yerinize herşeyi düşünen ve düşünmenize izin vermeyen koca bir bina var, türk gençleri de bu idol olmak istiyorum havasından vazgeçmeli kendi milletinin insanına bunu yapan başka milletin insanına neler yapmaz neler!

Krystal benim karım ok?

Hayatta kalma şovları bitmeli,umarım çıkış yapabilir

Ayla

İlk ve son izlediğim yarışma programı WIN ‘dı . BI ile aynı yaştayım o zamanlar BI o kadar çalışmasına rağmen kaybetmesi beni çok üzmüştü . Onlar ağladıkça ben ağladım . Ondan sonra kazandıklarını bildiğim halde MIX’ı bile izlemedim . Bu hayatta kalma programları fazla acımasız , küçücük çocukların psikolojisi alt üst oluyor . Aradan yıllar geçmesine rağmen Bobby ile Mino’nun birbirine sarılıp ağlamasını hala hatırlıyorum .Hepsi ruhsal olarak berbat haldeydi . Bir şeyler için çabalayıp kazanmayı hak ederken kaybeden insanları görünce ağlamama engel olamıyorum . Bu yüzden ne bu hayatta kalma programlarını izliyorum ne de çıkardıkları grupları takip ediyorum .… Read more »

Suna

Okumaya üşendim.Ama bence kesinlikle haklı. Okumasan bile sektörün leşliğinin kokusunu buradan bile alabiliyorum.

Hanzade

Artık şu kesin ki idol olarak çıkış yapabilenler çok şanslı.Heleki çok popüler olan grupların üyeleri vıp gibi bir şey resmen.

Almina

Stray Kids dijitalde olmasa da albüm satışlarıyla hakketti ödülünü… Mnet in elinde bir JYP var ödül verbileceği diğerlerine vermek istemiyor JYP yı sevdiğinden değil halkın onlara ses çıkarmayacağını biliyor..

Skz

Sadece şunu açıklamak için istiyorum çocuklar bu yıl 387 bin album sattı hangi çaylak grubu bu kadar sattı bu yılki hatta kendilerinden önce çıkış yapanlar onlar kadar satamıyor hala bilinmeyen bir grup diyorlar çocuklar daha ne yapsın

Didem.x1

O zaman neden sustunuz.

Heartthrob

Şirket ve kanal buna izin verir mi sanıyorsun? Kız şuan konuşuyor çünkü produce x ve produce 48 şovları hileli oylar yüzünden soruşturuluyor. Idol School, Produce serileri ve benzer yarışmalarının stajyerleri şuan polis sorgulamasından ve halkın artık ne tür şeylerin döndüğünü bildiğinden kendilerini ve yaşadıklarını açıklayabiliyorlar. Zaten şuan mnet bunları yalanlayamaz da.

Kdlfşsşdş

Burda da JYP gruplarına çamur atmışsınız ya pes.

barbie

twice ın şarkısı 20,30 da değil miydi araştırda gel

Sel

2017de signal değildi 2018de what is love da değildi gidip melon yıllık top100 listelerine bakabilirsin bence o senelerin kız grubu şarkıları sevip sevmediğim önemli değil red flavor ve momoland boom boom

Yeni Yazılar