Benzer Yazılar

MBC’nin Sulli hakkındaki belgeseli yayınlandı

MBC'nin Sulli hakkındaki belgeseli yayınlandı

MBC’nin Sulli hakkındaki belgeselinde Sulli’nin annesi ve SNSD Tiffany yer alıyor.

“Why Were You Uncomfortable with Sulli?” isimli belgesel 10 Eylül’de yayınlandı ve Sulli’nin annesi ilk defa Sulli’nin çocukluğundan, nasıl SM’e alındığından, Sulli’nin Choiza ile ilişkisinden sonra anne-kız olarak aralarının bozulmasından bahsetti.

Sulli’nin annesi şöyle anlattı: “Sulli 7 yaşındayken babasıyla boşandık, iş bulmak zorundaydım. Sulli’yi anaokuluna göndereceğime bir akademiye göndereyim dedim. Busan’da bir oyunculuk akademisine gittim ve akademi müdürü Sulli’yi çok beğendi. Bunun üzerine ‘Sulli Seul’da da iyi iş çıkarır’ dedim ve Seul’a gittik. Sulli altı ay akademiye gitti ama masraflar çok yüksek olmaya başlamıştı, ben onu okuldan almak istedim ama Sulli ağlayarak ‘Daha çok öğrenmek istiyorum’ dedi. Devamındaki ayı zar zor geçirdik ve o ay Sulli ‘Ballad of Seodong’ dizisinin kadrosuna alındı. Yönetmen Sulli’nin oyunculuğunu beğendi, onun özgüvenli ve neşeli olduğunu, yüzünün prenses gibi parladığını söyledi. Sulli ‘Ballad of Seodong’ dizisinde oynarken bir gazetecinin önerisiyle gerçek ismi olan Choi Jin Ri yerine Sulli’yi kullanmaya başladı. Sulli hakkında bir haber gören SM Entertainment bize ulaştı ve ‘Onu SM’in star ünlüsü yapacağız’ dediler, böylece Sulli küçük yaşta yurtta yaşamaya başladı.”

MBC'nin Sulli hakkındaki belgeseli yayınlandı

Eskiden SM’de olan Tiffany de Sulli ile tanışmasını anlattı. “Sulli ‘Ballad of Seodong’ dizisinde oynuyorken tanıştık. SM’de çoktan popüler bir çocuk oyuncuydu.” Tiffany ayrıca 2011 yılında Sulli’yle birlikte bir eğlence şovunda yer almasından bahsetti, programda Sulli beşinci sınıftayken yurtta yaşamaya başladığını, SNSD Tiffany ve Taeyeon’un ona göz kulak olduğunu anlatmıştı. Tiffany bu videoyu izledikten sonra şöyle dedi, “Videoyu izliyorum da, hepimizin yardıma ihtiyacı varmış sanki. Ben de dahil.”

MBC'nin Sulli hakkındaki belgeseli yayınlandı

Tiffany ekledi, “Hayatta kalabilmek için Sulli çevresindekilere karşı çok temkinliydi.”

Annesi devam etti, “Sulli ‘unnilerim tartıya çıktıklarında başları belaya giriyor’ diye anlatırdı ve kendisi de bir tartıya bağımlı yaşamaya başladı. İlkokul bitince birden 172 cm’i geçti boyu ve kilo da aldığı için zor zamanlar geçirdi. Biz en başında SM ile şarkıcı kontratı değil oyuncu kontratı imzalamıştık. Ama çocuk oyuncu olarak boyu fazla uzundu. SM de bunun üzerine ‘Bizim şirketimizin en iyi yaptığı şey nedir? İdol olsun’ dedi.”

MBC'nin Sulli hakkındaki belgeseli yayınlandı

2015 yılında SM, Sulli ve Choiza’nın ilişkisini doğruladı. Çift arasında 14 yaş fark vardı ve halktan çok nefret aldılar, buna rağmen ilişkileri 2 yıl 7 ay sürdü. Annesi bu konu hakkında şöyle anlattı: “Sulli’nin ilişkisinin haberleri çıkmadan önce ailemiz gayet mutluydu. İkisinin fotoğraflarını görünce inanamadım. Abartılmış bir haber sandım. Sulli’yi arayıp sordum ve ‘Anne, doğru’ dedi.”

MBC'nin Sulli hakkındaki belgeseli yayınlandı

Annesi ilişkiyi onaylamadığını anlattı. “Birden kendinden 14 yaş büyük bir sevgilin olması demek, orta yolu bulmadan bir sürü merdiven atlaman gerekiyor demek. Her şey değişiyor, nasıl zaman geçirdiğin, içki kültürün, sohbetlerin… Sulli ilişkisini onaylamadığım için üzüldü. ‘Bu parayı kazanmak için çok sıkı çalıştım, lütfen bunu kabullen’ dedi. ‘Önümüzdeki aydan itibaren şirketten direk olarak maaşı ben alacağım’ dedi ve benim masraflarımın karşılanması için artık ona detaylı bir masraf beyanı yazmam gerektiğini söyledi. Ben de çabuk sinirlenen ve hararetli bir insanım, bu şekilde konuyu kapattık. Sonrasında ara sıra konuştuk ama birbirimizi hiç görmedik.”

MBC'nin Sulli hakkındaki belgeseli yayınlandı

Sulli ve Choiza’nın ilişkisinin inanılmaz boyutlarda nefret yorumu aldığından bahsedildi. Tiffany, “Nereye giderseniz gidin internette hakkınızda yorumlar yapılıyor, fotoğraflarınız çekiliyor. Choiza ve Sulli normal bir randevuya çıkmış olabilirlerdi ama aniden patlaması her şeyi zorlaştırırdı bence de. Sulli o zamanlar sadece 20 yaşındaydı, ama hakkınızda konuşan tüm o yorumlardan ötürü kendinizi suçlu hissediyorsunuz tabi.”

2016’da şirket Sulli’nin annesini arayıp Sulli’nin kendisine zarar verdiğini söylemiş. Annesi anlattı, “Acile kaldırıldığı için hakkında haberlerin çıkacağını düşünüyorlardı, şaşırmamam için bana önceden haber verdiler. Her şey kontrol altında dediler. Hastaneye geleceğim dedim, ama haberlere ‘Sulli banyoda kayıp yaralandı’ dendiği için ben hastanede görülürsem bu haberin yapılamayacağını söylediler. Hastaneye gidemediğim için bir hafta boyunca evde ağladım.”

Sulli ve Choiza 3 yıl birlikte olduktan sonra ayrılmıştı ve bu olay da sonrasında yaşanmıştı. Annesi ağlayarak anlattı. “Bu Sulli’ye son çaresi gibi gelmişti muhtemelen. Sevdiği adam onu terk etmişti, annesi yanında değildi, bunlarla başa çıkması zor olmuştur. Bence çevresinde ona dürüstçe konuşacak kimse yoktu.”

Eski bir röportajında Sulli 2016’daki hastaneye yatırılması olayından bahsetmişti ve şöyle anlatmıştı, “Yakınımdakilerin arkasına saklanıp birlikte güçlü kalmaya çalışırdım, ama bazen yakınımdakilerin hatta çevremdeki herkesin gittiği zamanlar oldu. Onlar da zor zamanlar geçiriyorlardı, bence kendilerini korumakla meşgullerdi. Yardım istemek için elimi uzattım ama kimse elimi tutmadı. Bu yüzden yenilmiş hissettim, konuşacak kimsem olmadığı için.”

Sulli sonraki yıllarda da kötü yorumların hedefi olmaya devam etti, özellikle de sosyal medyadaki gönderileri sebebiyle. Sulli özellikle sütyen takmama kararından bahsetmişti ve şöyle demişti, “Benim için sütyen bir aksesuar, bu önyargıları yıkmak istedim.”

Sulli ayrıca kadın hakları savunucusuydu. Bir keresinde şöyle bir açıklama yapmıştı, “Ben pamuk ped kullanıyorum. Kadınlar adet görürken iyi şeyler kullanmayı hak ediyorlar bence.” Sonrasında maddi durumu iyi olmayan gençlere 500 milyon wonluk adet pedi bağışlamıştı.

MBC'nin Sulli hakkındaki belgeseli yayınlandı

Tiffany: “Bir ünlünün hayatının temposu ve çevresinde kendini özgürce ifade edebileceği yerlerden biri sosyal medya. Sosyal medya insanı rahatlatıyor. Sulli’nin kendini özgürce ifade etmesi ve cesaretini hep takdir ettim. Senin gibiler de bu dünyada var olabilir. Sulli dünyaya sorular sorup durdu ama dünya ona sürekli ‘Hayır’ dedi.”

MBC'nin Sulli hakkındaki belgeseli yayınlandı

Başka bir röportajında Sulli şöyle söylemişti, “Küçük yaştan beri çalıştığım için herkes çok olgun biri olduğumu düşünüyor. Zor zamanlar geçirdiğimi söylesem bile beni dinleyen kimse yoktu.”

Sulli’nin Ekim 2019’da vefat etmesinden sonra annesi Sulli’nin evinde bir sürü ilaç kutusu bulduğunu anlattı. “Sulli’nin evinde bir sürü ilaç vardı. Aklınızın almayacağı kadar çok. Şarkıcı olarak sahnede durmak onu o kadar kötü etkiledi ki panik atak ve depresyon geçirdi. Ne kadar yalnız hissettiğini hayal bile edemiyorum. Sadece şimdi bildiğim için çok pişmanım.”

Annesi Sulli’nin ölümünün haberini aldığı zamanı da anlattı. “Beni aradılar, Sulli’nin intihar ettiğini söylediler. O evde kendi başına yaşıyordu. Son kez o evden çıkarılırken yalnız olmasına izin veremem, elini tutacağım dedim. Sulli’nin evine gittim, ikinci katta bir odada yalnızdı. Ellerine dokundum, yüzüne dokundum, bir saat orada oturdum. Keşke baştan aşağı her yerine dokunsaydım. Son defa düzgün bir elveda diyemediğim için hala pişmanım. Bu kadar geciktiğim için özür dilerim. Kaçırdığım tüm o zamanlara geri dönmek istiyorum, bunu düşünüyorum.”

Tiffany: “Sulli neden gitti diye düşünmek yerine önce kendime bakıyorum. Niye ona bir kez daha ulaşmadım? Onunla derin bir sohbet edemediğim için üzgünüm. Ben de dahil olmak üzere hepimizin yardıma ihtiyacı yok mu? Ona ‘Cesur, pozitif ve inanılmaz bir hayat yaşadığın için teşekkürler’ demek istiyorum.”

Kaynak: Soompi

Çeviri: Netizen Turkey, alıntılarken kaynak belirtin.

MBC'nin Sulli hakkındaki belgeseli yayınlandıMBC'nin Sulli hakkındaki belgeseli yayınlandıMBC'nin Sulli hakkındaki belgeseli yayınlandı

Huzur içinde yat Sulli.

 

 

28 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Who

Gencecik bir çiçek gözümüzün önünde solup gitti… Keşke her şey daha farklı yaşansaydı. Ama işte hep keşke ile kalıyor. Insanlar çok benciller cidden. Sütyen takmıyor diye bir insana nasıl nefret yağdırılabilir ya? Ve Choiza ilişkisindeki fikrim de şu eğer kendi ayakları üzerinde durabiliyorsa insanlar, sevginin bir yaşı yoktur. Ben ikisini çok yakıştırıyordum açıkçası. Bu kız hep kadınları savundu, onları destekledi. Ama eline tek geçen şey nefret yorumlarıydı. Ah Sulli ne diyeceğimi bilemiyorum. Çok kızgınım. 1 yıla yakın bir zaman geçti umarım huzur içinde uyuyorsundur. Seni seviyorum

Who

Ayrıca bu belgeselde belki insanların gözünü açar umarım. Hayatlarını mahvettikleri insanların yaşadıklarını daha iyi anlarlar umarım. Sadece umuyorum. Siz siz olun söyleyeceğiniz cümleleri önce tartın, karşınızdaki insanlar incinmesin.

FOREVER SAKURA

Sulli ‘yi ben de çok özlüyorum. Her gün aklımın bir köşesinde. Sürekli ağlıyorum. Önüme gelen her sayfada kötü insanları ayarlıyorum. Üzgünüm ama bunu hak ediyorlar. Hiç kimse ama hiç kimse kötülenip, psikolojik baskı sonucu ölmeyi hak etmiyor. Hayat değerli. Neden hi kadar koca dünyaya sığamıyoruz? Birbirimizle ne alıp veremediğimiz var? Hayatın güzellikleriyle mutlu olmak varken neden şu lanet olası telefonlara sığınıyor ve nefret dolu yorumlar yapıyoruz ha? Gerçekten çok ironik. Gerçekten çok ama çok acımasızca. Tek bir hayalim var o da Güney Kore’ ye gitmek ve bir idol olmak. Kendim için istemiyorum. Para için hiç istemiyorum yalnızca o platformu kullanarak… Read more »

Burioos

“Son kez o evden çıkarılırken yalnız olmasına izin veremem, elini tutacağım dedim. Sulli’nin evine gittim, ikinci katta bir odada yalnızdı. Ellerine dokundum, yüzüne dokundum, bir saat orada oturdum. Keşke baştan aşağı her yerine dokunsaydım. Son defa düzgün bir elveda diyemediğim için hala pişmanım.”
….

Ölümün gerçekliğini yüzümüze vuran bir paragraf

ImYeon

Annesi galiba Choiza’yı sorumlu tutuyor… Ama Sulli nefret alsa da o zamanlar enteresan bir şekilde mutluydu. Ayrıldıktan sonra gülümsemesi soldu. Ayrıldıktan sonra yalnız hissetti büyük ihtimalle… Halit Ziya’nın Aşk-ı Memnu’sunda Nihal’den için bir nefeste solan güzel bir çiçek benzetmesi yapılıyordu. Bu kız kasırgalara dayanmıştı ama yalnızlığın bir nefesine yenik düştü. Nefret yorumları deli dehşetti ama dayanamamasının sebebi yalnızlıktı…

QueenSS

Tiffany bu videoyu izledikten sonra şöyle dedi, “Videoyu izliyorum da, hepimizin yardıma ihtiyacı varmış sanki. Ben de dahil.”
Sulli de tiffany de çok zor zamanlar geçirdiler. Belki sulli yanında destek bulamadığı için böyle oldu.. Annesini suçlamak istemiyorum ama insan ailesi hayattayken tutunacak başka dal aramaz. Keşke ilişkisi yüzünden bu kadar soğuk davranmasaydı.

Taemin is coming

Çok ilginç geliyor bana bazı şeyler sanki gerçek değil gibi. Umarım nefretle beslenen insanlar azalır. Daha kaç kişinin gitmesi gerek bunların durması için?

Jinriest

Kore hakkında her şeye Sulli ile başladım. Onun güzelliğine, tatlılığına ve altın kalbine aşık olmuştum. O zamanlar f(x) Electric Shock klibini çıkarmıştı. Hayatım f(x) olmuştu. Özellikle Sulli’i çok severdim. Onunla birlikte büyüdüm gibi hissettim. İlişki çıktığından bu yana özellikle bu sayfa dahil hiçbir yerde onu savunamadım bile. “O f(x)’i yüz üstü bıraktı”, “Halk içinde sütyen takmadı.”, “Kendinden 14 yaş biriyle sevgili oldu, iğrenç.” Gibi yorumlar sesini çıkaramayan Sulli hayranları için korkunçtu. Ama Sulli için daha da korkunçtu. Umarım huzur içinde yatarsın. Sen bu internette sırf sahte duyar ve beğeni için yorum yapan maskelilerin kurbanı oldun. Seni hep çok sevdim…

Efendim

Çok acı terk edilmek , konuşacak hiç kimsenin olmaması ,annesi ne olursa olsun kızının yanında olmalıydı…

Kiraz ve ay

Keşke annesi hiç bırakmasaydı onu. Bu dünya hiçbir şey anne babanın yerini tutamaz. Onların desteği 10 arkadaş desteğine bedel.

haechanınköpeğiyim

o kadar özledim ki her aklıma geldiğinde ağlıyorum hiç haketmedin bunları sen harika bir insandın

FOREVER SAKURA

Ben de sürekli ağlıyorum ve benim ergen gibi davrandığımı düşünüyor çevremdeki herkes. Neden ağlıyorsun diye sorduklarında ise verecek bir cevabım olmuyor. Nesine cevap vereyim ki? Onların alay konusu olmaktan öteye geçemeyeceğim. Çevredekilerin de Sulli’ yi öldürenlerden bir farkı yok. Hepsi aynı zihniyette. Ben bütün insanlığa ağlıyorum. Ben rol yapmıyorum. Yapamıyorum. Ben buyum. Lanet olsun ki buyum. Kalbim böyle benim de. Solan her çiçek için ağlıyorum. Küçük Prensteki gibi bir nevi. Bu satırları yazarken bile ağlıyorum. Neye yarar ki kafası bozuklar kendilerini tamir etmedikçe?

Forever Jin-ri

Seni çok iyi anlıyorum çünkü bende öyleyim onu çok özlüyorum ama hiç bir şey yapamıyorum Bir kaçkere rüyamda görmüştüm Sulliyi ve rüyadan uyandığımda sanki onu tekrar kaybetmiş gibi hissettim gerçekten çok acıydı bu yüzden insanlardan tiksiniyorum her genç bir çiçeği daha soldurdıklarında daha da tiksiniyorum nasıl bu kadar nefret dolu olduklarını gerçekten anlayamıyorum

JenBellaShakespare

Annesine karşı küçücük bir acımam bile yok, pişmanlığında geber kadın. Sırf ilişkisi var diye çocuğunu yapayalnız bırakmış ya, hem de ne kadar zorlandığını bilmesine rağmen. Sen bir anne denmeyi hak etmiyorsun kadın, sana anne demek bütün annelere hakaretrir şimdi git yalandan yere varmış gibi göstermeye çalıştığın pişmanlık duygunu yaşa ve eğer içinde azıcık bile vicdan varsa çekebileceğin en büyük picdan azabını çek inşallah. Pislik.

Kado

Bence sadece ilişkisi ile alakalı değil kadın paragöz gibi geldi bana anlatmadığı şeyler olduğu çok belli. Her şeyi ilişkisine yıkmaya çalışmış ama sadece bir ilişki sebebiyle kim kızıyla tamamen görüşmeyi bırakır ki. Böyle insanlar anne falan olmasa keşke.

la cha ta

katılıyorum

JenBellaShakespare

Ben de öyle düşünüyorum ama bu kadın bozması böyle dediği için bu şekilde yazdım. Zaten bu kadının tek derdi ilişkisi olsaydı kız adamdan ayrılınca geri gelirdi, ama gelmedi. Ve birde şey vardı bütün her şey bitmiş kız ölmüş kadın müras davası için bir anda gökten iniyor, allah allah neden acaba. Pis paragöz

Bae

Bence Sulli artik kendi parasını kendisi almak istediği için annesi ona küstü. Kadın bütün sorunları Sulli’nin ilişkisine bağlamış ama bence tamamıyla para kaynaklıydı

Zzzz

Bizim telefondan izlediğimiz, özendiğimiz renkli hayatların kamera arkası bu şekilde maalesef. Tiktokta sulliye benzeyen bir kız var, tam onun gibi değil ama gülümseyince andırıyor, her gördüğümde bir garip hissediyorum. Dilerim gittiği yerde mutludur. Öyle umut ediyorum.

stunnn

Söylenecek binlerce cümle var ama hepsi boşa………..Anneye kızgın hissettim. Çocuklarına düşkün, onlara destekçi ve sevgi dolu anne babaları çok takdir ediyorum.
ve muhtemelen SM izin vermediği için konuşan kişilerden biri SM’den ayrılan Tiffany….. işte son zamanlarda şirketlerin kölelik anlayışının değişiyor olmasına bu yüzden seviniyorum. Umarım çoğu sağlıksız anlayış tüm dünyada değişir….

Last edited 7 ay önce by stunnn
cns

“Sulli dünyaya sorular sorup durdu ama dünya ona sürekli ‘Hayır’ dedi.”
Huzur içinde uyu Sulli. Her zaman o güzel gülümsemenle çocukluk kahramanlarımdan biri olarak hatırlayacağım seni. 💙

la cha ta

Hara ve Sulli nin annesi aşırı kötü insanlar…

JenBellaShakespare

Onlara anne demek hakaret. Kadın bozmaları paragöz p*içler

Esra

Özür dilerim Sulli ben bile zamanında senin hakkında kötü düşünmüştüm hiç görmeyeceğin bir yorum yazarak başkalarının düşüncelerine etki etmiştim ben özür dilerim senden şu an bu yazılanları okurken ağladım içtenlikle senin için ağladım umarım orda rahatsındır

Bıktım

çok üzgünüm….

la cha ta

İngilizce altyazılı var mı?İzlemek istiyorum ama bulamadım

Twicepinkvelvet

Sulli ah kuzum..

Feride

Genç bir insanın ölmesi o kadar üzücüki ölenler öluyor ama arkada kalanlarda çokta yaşıyor sayılmaz onlarda bı nevi yaşayan ölüler haline geliyor nacizane fikrim annesine demek istemişki büyük ihtimal ailesinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyordu abiside var çünkü parayı getiren benim ilişkimi ister onaylayın ister onaylamayin iyi bı tutum değil bu ama annesi nasıl bu sözlerden sonra kızını yalnız bıraktı ne kadar konusmadilar bilmiyorum nede olsa anne kızı ne yapmış olursa olsun sırtını uzun süre ona dönmemeliydi psikolojinin bozulması çevresel faktörlerle ilgiliyken en yakınlarının yanında olmaması zaten bunalımı tetikleyen en önemli faktörlerden biri ailesi yaninda olsaydı da belki intihar edicekti ihtimaller üstünden… Read more »

Yeni Yazılar