Benzer Yazılar

[PANN] LOONA Chuu hakkındaki zorbalık iddiaları

GÜNCELLEME: GÖNDERİ YALANLANDI

 

LOONA Chuu hakkında gönderi olduğunu gördüm.
Herkes gönderiye sahte diyordu, ben de cesaretimi topladım ve bu gönderiyi yazıyorum. Çıkış yapacağı haberlerini duyduktan sonra iyi hissetmedim. Ama televizyona pek çıkmadı, ben de onu izlemezsem yeterli dedim, ortadan kaybolacağını düşündüm. Ama bugünlerde onu o kadar çok yerde görüyorum ki istediğim gibi televizyon izleyemiyorum. Bastırmak istediğim hatıralarım aklıma geliyor ve saldırganlar hiçbir şey olmamış gibi televizyondayken mağdurlar niye korkuyla saklanmalı diye düşündüm ve bu gönderiyi yazmaya karar verdim.

Albümümüzün fotoğrafını koyuyorum ve okul festivalinin broşürünü de ekliyorum

[PANN] LOONA Chuu hakkındaki zorbalık iddiaları [PANN] LOONA Chuu hakkındaki zorbalık iddiaları [PANN] LOONA Chuu hakkındaki zorbalık iddiaları[PANN] LOONA Chuu hakkındaki zorbalık iddiaları

Shinnam Festival

Ben LOONA Chuu (gerçek adı: Kim Jiwoo)’nun ortaokulundan mezunum. İlk yılımızda sınıf arkadaşıydık. Chuu ile yakın arkadaş değildim ama yine de takılacak kadar arkadaştık. İlk yılımızda sınıfta JYB diye bir kız vardı. Sınıfımızda popülerdi. Kim Jiwoo onun yanındaydı ve aramızı bozdu. JYB ve Kim Jiwoo birlikte takılıp diğerlerine zorbalık yaparlardı, sebebi de sadece onları sevmiyor olmalarıydı. Ben ve yakın arkadaşım mağdur olduk. Arkadaşıma A diyeceğim.

A ile konuşup yemek yiyen tek kişi bendim ve Kim Jiwoo bundan hoşlanmadı, A’ya ona yapılan zorbalığı benim yürüttüğümü söyledi, ama zorbalığa uğrayan bendim. Tabii A Kim Jiwoo’ya inandığı için çok sinirlendim, söylediklerimi dinlemedi, ama ben dışlanırken Kim Jiwoo’nun hiçbir şey yapmamış gibi davranan yüzünü unutamam.

Sonrasında bir grup chat’ine davet edildim, Kim Jiwoo bana küfür edip tehdit ediyordu. Bir keresinde okuldan eve dönerken yolumu kesti ve bana küfür etmeye başladı (sebebi grup chat’ten ayrılmamdı) Sonrasında öğle yemeği bile yiyemedim, yemek vakti geldiğinde sınıfta yalnız kalıyordum. Sınıf öğretmenim bir şey mi oldu diye sordu ama kimseye söyleyemedim ve sonrasında hiçbir şeyi hatırlamak istemediğim için kanıtları da saklamadım. Bir süre sonra birinci sınıf sonunda Kim Jiwoo’ya niye beni sevmiyorsun, niye A ile takılmam bu kadar yanlıştı senin için diye sordum. Kim Jiwoo ise en başından beri beni sevmediğini söyledi. Niye benden nefret ediyorsun diye sorduğumda anlattı. Bir keresinde onun evinin park yerinde oyun oynamıştık, eve erken gitmem gerek, annem endişeleniyor dedi. Ben de ‘Annen çok endişelenen biri galiba’ dedim. Söylediğim şey onu rahatsız etmiş. Annesine hassas ve katı biri gibi davranıyormuşum ve bundan dolayı beni sevmemiş. Bunu duyunca o kadar şaşırdım ki hala hatırlıyorum.

Sözlerim o kadar kaba mıydı? Ne zaman annen hassas dedim? Çok saçma. Tek bu sebep yüzünden bir okul yılı boyunca cehennem yaşadım. Çok mantıksız. Sonrasında içine kapanık oldum. İkinci sınıfın sonunda sınıf kağıtlarında hakkımda yazılanlara baktığımda herkes sessiz olduğumu yazmıştı. En sonunda bu gönderiyi yazarak her şeyi açıklamak istedim ama nereden başlayacağımı bilemedim, unuttuğum bir şey varsa sonra ekleyeceğim. Elimde fotoğraf kanıtı yok o yüzden elimden geldiğince detay verdim.

(Sonradan gelen güncellemeler: Üstünde kırmızı iz olan kalemini kaybetmiş, Chuu’nun kalem kutusunda bulmuş, Chuu ise onu ben kendim aldım demiş. Bir keresinde müzik dersinde sunum yapıyormuş ve Chuu onu yuhalamış. Chuu ‘kokuyorsun, kafanı yıka’ dermiş ama ergenlik döneminde oldukları için her gün yıkasa bile saçı yağlanıyormuş vs..)

Gönderi tepkisi [+3,397, -88]

1. [+813, -10] Böyle şeylerin en korkutucu yanı, olaya dahil olan kişiler hariç mağdurların zorbalığa uğradığını kimsenin bilmemesi. Arkadan iş çevirmek için çok arkadaşı olmalı..

2. [+651, -21] (Başka bir gönderiyi yazan kişi bu yorumu yazdı) Neden Kim Jiwoo hakkında zorbalık gönderisi yazılmadığını merak ediyordum… Gerçekten ben de çok zorbalığa uğradım ama korktum, bu yüzden hiçbir şey yazamadım.. Kim Jiwoo’nun ilk ve ortaokulundan mezunum. Ortaokuldaki ilk yılımda aynı sınıftaydık, ilkokulda hep aynı sınıftaydık ve birbirimizi tanıyorduk. Ben de Kim Jiwoo’nun zorbalığının kurbanıydım.. Diğer insanlar gibi bana fiziksel şiddet uygulanmadı, ama okul şiddeti sadece vurmakla olmuyor değil mi? Kim Jiwoo imajını yönetmekte iyi, bu yüzden olanların farkında olmayan insanlar bundan habersizdir, ama kurbanı olan insanlar bunu kesinlikle bilirdi… Cidden çok kötü biri. Başkalarını insanlara zorbalık yapmak için kullandı, insanları tehdit etti ve başkalarına zorbalık yapmaya zorladı. İnsanlara eziyet etti. Ortaokulda 1-2. Sınıfta aynı sınıftaydık. Cidden, o kadar zorlandım ki ölmek istedim. Sınıf öğretmeni Kim Jiwoo’nun bana eziyet ettiğini öğrendi, ben de onun hakkında bir açıklama yazdım ve bitti. Okul da bana yardım etmedi. Ortaokul 2. ve 3. sınıftayken Kim Jiwoo şarkıcı olacağını söyledi bu yüzden imajını yönetmeye başladığını ve daha sessiz olduğunu düşünüyorum..ㅠㅠ Kanıtlayabileceğim çok şey var. Cidden, Kim Jiwoo’nun okulda zorbalık yaptığı doğru. Elbette iyi arkadaşları da vardı ama kurbanlarına karşı korkunçtu. Şu an cidden çok gerginim. Ne yazmam gerektiğini bilmiyorum.

[PANN] LOONA Chuu hakkındaki zorbalık iddiaları

3. [+596, -14] ‘Peripera’nın yeni modeli Chuu olsun’ diye bir sürü yorum var.. ^^

4. [+398, -4] Arkadaşların kendi arasında kavga etmesi mümkün, ama bunu bu kadar belli etmek, insanları zorlayıp başkalarını zorbalık mağduru yapmak zorbalık değilse nedir? Sunum yapma sırası geldiğinde yuhalanmış, bu zorbalık değli de nedir?

5. [+360, -6] Niye bu zorbalık değil diyenler var. Grup chat’e davet edilip hakaret aldığı anda zorbalıktı

 

Kaynak: Pannchoa


LOONA’nın şirketi açıklama yaptı:

“Merhaba.

Bu BlockBerry Creative.

Şirketimizin sanatçısı LOONA Chuu ile ilgili şu anda internette yayılmakta olan sorunla ilgili ifademizi veriyoruz.

İlk olarak, konu ile ilgili bilgileri netleştireceğiz ve daha fazla mağdur olmaması için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Ortaya çıkan iddialar, gerçeklerden farklı bilgiler içermektedir. Bu nedenle, konu artık daha fazla yayılmamalıdır.

Şirket, sanatçımızın imajı ve itibarı herhangi bir kanıt olmaksızın yanlış bilgi yoluyla zarar görürse, sınırlar dahilinde mümkün olan tüm önlemleri alacaktır.

Dahası, bu sorunu gözden kaçırmayacağız ve sanatçımızın haklarını ve çıkarlarını korumak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Son olarak, tek taraflı iddialara dayanan spekülatif haberlerin yapılmasının engellenmesini rica ediyoruz.”

 

Kaynak: Soompi


Gönderiyi yazan kişi yalan söylediğini itiraf etti:

 

[THEQOO] LOONA Chuu hakkında zorbalık iddiasında bulunan kişi her şeyin yalan olduğunu açıkladı

 

101 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
your behaviour is so UGH!

Bu hızla zorbalık haberleri gelmeye devam ederse asıl zorbalar arada kaynayacak. Herkesin aklı karıştı. Kim doğru kim yalan söylüyor belli değil.

your behaviour is so UGH!

Ayrıca şirketin açıklaması çok kötü. Burda mağdurun elinde birçok kanıt varmış gibi duruyor. Birkaç kişi daha mağdur olduğunu dile getirirmiş. Ama şirket iddiaların araştırılmasından çok sanatçının hakkını korumaktan bahsedip söylentilerin durmasını söylemiş. Önce olayı çözün de daha sonra masum çıkarsa gerekli tehdidi yaparsın.

𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

Evet ben hiç bişe anlamadım

kendihalimdebirderdimvar

Bunun doğru olduğuna inaniyorum ben 2 mağdur var sanırsam
Ama Loona’nın sirketine bulaşmazdim illegal işlerle ugraştiği ve parasal finans kaynağinin burdan geldigi hakkinda dedikodular vardı

heiheimatlos

Doğruysa fizyoloji bilim olmaktan çıkıyor netizenler, izlediğim kadarıyla çok tatlı bi kızdı. Yazık olur.

syssota

abi doğru olup olmadığını bilmiyoruz ama bi insanda hiç mi utanma olmaz? çıkan zorbalık haberleriyle alakalı genel olarak konuşuyorum, yıllarca bunları yapıp sonra hiç özür dilemeden nasıl hayatlarına devam edip hiçbir şey olmamış gibi davranabilirler? bu benim aklıma bir türlü girmiyor ya nasıl bu kadar kötü olunabilir

Cey

Tahminimi söylüyorum, yaptıklarının özür dileyecek kadar büyük (bunun bir boyutu olmaz aslında ya neyse) bir mesele olmadığını düşünüyorlar bence. Ayrıca yaptığının zorbalık olduğunu düşünmeyen de çok zorba vardır gibi.

syssota

şöyle söyleyeyim ben de dört kişilik bir arkadaş grubunun içindeydim, ve bir “arkadaşım”dan zorbalık ve psikolojik şiddet görüyordum. kendisine bir şey söylemeye korkuyordum ancak diğer iki arkadaşım da bunu gördükleri ve rahatsız oldukları halde hiçbiri çıkıp yapma ya da dur demedi. sürekli hiyerarşide yukarıya tırmanma ve yukarıda kalma çabası olduğundan kaynaklanıyor bence. ve bu yüzden de kendilerini suçlu değil de olması gereken bir şeyi yapmış gibi görüyorlar.

Cey

Sessizlik de bir onaydır. Eğer 1 kişi çıkıp bunun doğru olmadığını söyleseydi zorba aslında ne kadar güçsüz olduğunun farkına varır ve geri çekilirdi. Koca bir sınıf izlemişti bende de :’)

syssota

bizde böyle bir thread mi başlatsak? anlatmak isteyenler buraya yazsın içinizi dökün rahatlarız beraber

Moon Jelly🌙

Valla iyi fikir ben başlıyorum müsaadenizle agdhsjjajdhdbs Lise 1’deyken zorbalığa uğayan bir arkadaşımı korumaya çalışmıştım ve sonucunda hedef ben olmuştum. Yılın sonunda o kadar dayanılmaz bir hale gelmişti ki okul değiştirdim. Aradan zaman geçti. Yeni okulumda sevildim güzel arkadaşlıklar kurdum falan. Son sınıfa geçtiğimizde bir baktım eski okulumdaki zorba kız gelmiş yanın boş mu diye soruyor. O kadar okul arasından benim gittiğimi bulmasına mı, yine aynı sınıfa düşmemize mi yoksa yüzsüzlüğüne mi daha çok şaşırdım hatırlamıyorum. Neyse dedim belki pişmandır değişmiştir falan. Yok arkadaşlar değişmemiş. Kız aynı kaldığı yerden devam etti… Yetmedi bir de sınıf arkadaşlarımı da bana karşı kışkırttı.… Read more »

Cey

Zorbalığın etkilerini üzerimizden atmak gerçekten zaman ve çaba istiyor. Aileme bile anlatamamıştım çünkü olay çıksın istemedim. Bir yandan da tek başımaydım, yalnız kalmamak için sesimi fazla çıkaramıyordum. Gruptan (arkadaş, sınıf, sosyal ortam ne dersek) dışlanmak zorbalık görmekten daha fazla acı vericiydi. Ama bunları dile getirmek, anlatmak, bastırmamak ve kendimizi suçlamamak şu an durduğumuz yer için önemli. Ayrıca affetmek gerekiyor (kendisi mezun olurken özür bile dilemişti ama yaraları sarmak için yeterli mi bilmiyorum). Ne kadar ters gelse de (ki affetmek yaptıklarının doğru olduğunu kabul etmek değildir) geçmişi geçmişte bırakmak ve üzerimizde bıraktığı olumsuz psikolojik/fizyolojik etkilerden kurtulmak için gerekiyor. Söylemesi kolay tabii… Read more »

Pass

Kötülük yaptiklarini düşünmüyorlar hatta bunun hak oldugunu dusunuyorlar cevrendeki zorbalara bak kim kabul eder zorba olduğunu

lola montez

grup arkadaşı zorba çıkanlar napıyor acaba ya? korede eminim aynı grupta zorbalığa uğrayanlar da oluyordur. aşırı rahatsız edici. ben nefret ederdim içten içe

betül

Kore’de yaş farkı çok önemsenen bir konu olduğu için ve yaşı büyüklere daha farklı davranıldığı için aynı gruptaki üyeler arasında büyük yaş farkı olması durumunu sevmiyorum bu yüzden. Arkadaş değil de abi-abla gibi durum oluyor daha çok.

busbus

bence bu kızınki çok açık bi imaj çalışmasıydı zaten 3 yaşında gibiydi gördüğüm videolarda falan. net fanservice’ti

jeyan

en gerçek imaj diyebilirim eğer doğruysa hatta geçen gün tweet atmıştım en itici görünmeyen çocuksu idol diye önceden oyunculuk dersi falan mı aldı acaba

fentiwant

Yalan çıktı

Momo wife material

Ardı arkası kesilmeyen zorbalık haberlerini böyle okuyorum

betül

“Sınıf öğretmenim bir şey mi oldu diye sordu ama kimseye söyleyemedim”

Öğretmen ile konuşurlarsa bir ihtimal olay netleşebilir.

𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

Evet çok mantıklı

uykucu

Kore dramalarında okuldaki zorbalıklar neden bu kadar konu olur diye düşünmüştüm, doğru ya da yanlış son günlerde yazılanlara, çizilenlere bakarsak dizilerde ele almaları baya normalmiş meğer.

Cey

Zorbalık sadece fiziksel şiddet olarak gerçekleşmez ve psikolojik acı, fiziksel acı kadar hatta bazı durumlarda daha fazla acı vericidir. Ayrıca iddialar doğruysa gün içinde uzun süre ikinci bir kişiliğe bürünmek için ne kadar yetenekli bir oyuncu olduğunu merak ettim açıkçası. Dipnot: Ayrıca hayatında zorbalığa uğramamış insanların, bu da zorbalık değil artık abartmayın, tarzı şeyler söyleyerek mağduru daha fazla yaraladığını düşünüyorum. Evet küçük tartışmalar olabilir, çok doğal. Ancak bu olayda hiç öyle küçümsenecek davranışlar yok bence. Sizin olayı nasıl değerlendirdiğiniz değil mağdurun olay esnasında ne yaşadığı ne hissettiği, zorbanın saldırganlığını bilerek ve bir kurbana yönelik olarak gerçekleştirip gerçekleştirmediği gibi faktörler önemli.… Read more »

Last edited 1 yıl önce by Cey
jeyan

period

busbus

bu doğruysa yazık diğer üyelere gruptaki açık ara en popüler üye olması lazım. imaj oyunları bazen korkutucu oluyor gösterdikleri kadar saf olmadığını anlıyordum zaten ama kötü birisi olmasını da beklemezdim.

betül

”Kanıtlayabileceğim çok şey var.”

Bbk

Herkes yalanlıyor ama ellerinde yalan olduğuna dair hiçbir şey yok. Eğer yalan olduğuna inanmamızı istiyorsanız gerçekleri anlatın neden yalan olduğunu bze açıklayın. Şırket açıklaması yaparak bu bilgiler gerceklerle ortusmuyor diyerek herkes işin içinden sıyrılıyor. Sirketlerin her dediği şeye inanacak olsaydık şimdi sektörde masum olmayan idol olmazdı. Açıkçası bu ve bundan önceki sirketlerden bir tanesinin bile kabul etmemesi bana garip geliyor. Ben masumun dedikten yıllar sonra kac idol itiraf etti suçlu olduğunu. Bana inandırıcı gelmiyor bu açıklamalar.

lola montez

loona’yı tanımıyorum ama bu kızı sürekli görüyodum. her an bebek taklidi yapan ve tatlı davranan biri gibi gelmişti

sevilay

bu kız çıkış yapmadan önce ulzzangtı instadan takip ediyordum hiç zorba havası yoktu peluşlarla falan foto atıyordu sürekli pek inandırıcı gelmedi bana

Hadwyn

16 şubattan beridir zorbalık iddalarindaki idol ve oyuncular,
Monsta x -Kihyun
Gidle- Soyeon
Loona-Chuu
The boyz-Sunwoo
Stray kids-Hyunjin
Park Hye Su
Seventeen-Mingyu
I.O.I-Kim Sohye
Kim Dong Hee
Gidle-Soojin
Jo Byung Gyu
Hyuna
Everglow-Aisha
Kafam çok karıştı kim zorba kim değil zamanla bilgiler artıkça netlesir herhalde

jennienin enayisi

Hepsinin birer cadı avı çıkmasını istiyorum idollere üzüldüğümden değil mağdurlara üzülüyorum umarım kimse zorbalığa uğramaz

𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

OKUYUN ARKADAŞLAR HERŞEYİN BİR ANDA PATLAMA NEDENİ

çok üşendim okumaya özet geçsene

𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

Naverde en çok arananlar kısmı varya o artık olmayacakmış milletde zorba vs idollerin haberleri gideceği için +diğer ülkelerdense korede zorbalık hakkında doğruyu söylesen bile hakaret olarak sayılıp suç oluyomuş böyle bişey varmış ama voleybolcu kızlar ceza alınca millette bunu fırsat olarak düşünmüş

Last edited 1 yıl önce by 𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺
𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

Son olarak korede zorbalık birisine isim takmak yada yemeğini almak değil çöp gibi davranıyorlar size ve yardım edecek kimse yok diyor öğretmenlerde iki konuşma yapıyomuş öyle kalıyomuş

𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

HASSAS İÇERİK

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Bencede zorbalığı korede kötü olduğu gerçek bir manga okumuştum yazar koreli falan çocuk zorbalık görüyor t*cavüze uğruyor videosu çekiliyordu herkesde çocukla dalga geçmeye devam ediyordu öğretmene söyleyen kimsede yoktu kimse umursamıştı yazarda gerçek hayat acı falan mı ne öyle demişti

𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

Çocuk dediğim ana karakter btw*

Momo wife material

Paylaştığın için çok sağol ve bu yazıya bakarak aslında suçlamaların birçoğu doğrudur gibi geldi bana (ama illa ki iftirays uğrayan vardır ya da olucaktır)

𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

Tea

sametinyourarea

aklıma isacde personel tarafından saçının cekilmesi geldi nedense neyse kesin olmadan konuşmak boş

Hadwyn

Samet g-dragon jennie date diyor dispatch.Senden korkmaya başladım önce koas koas diyerek başımıza saldın sonra son yazilarinda sevgili haberi istiyorum diyordun hemde biasindan geldi.

wtf

Bir gün biri hep aynı haberi okuyoruz yok mu şöyle olaylı şeyler dedii ve istediği oldu

Somniadess

Kendisi çok sevdiğim bir idoldü 🙁 İnşallah yalan haberdir.

Sena

Bu ne böyle be 10 idolden 8 i zorba…

ıwashere

Gün aşırı zorbalık haberleri geliyor bir hafta içerisinde sektördeki her grubun adı geçecek bu gidişle….Umarım gerçekle yalan birbirinden ayrılır ve zorbalar hak ettiklerini bulurlar

suzikisuzi

oha eğer chuu da zorbaysa yuh yani artık kimseye güvenmem

mrb

Gerçekten hiç beklemezdim (cidden bu cümle komik olmaya başladı). Baya baya zorbaymış yani. İmaj yönetimi çok ilginç bir şey, kimin aklına gelirdi. Umarım mağdurları (1 tane de değilmiş) huzur bulur ve Chuu da yaptıklarının sorumluluğunu üstlenir.

mrb

Olay kesin değil biliyorum ama birkaç kişi zorba olduğunu söylediği için büyük ihtimalle gerçek bence

mrb

Ya da bilmiyom bekleyip görelim

la cha ta

chuu çok şirindi çok severdim hayal kırıklığına uğradım

la cha ta

ard arda kaçıncı bu?

Hadwyn

Şimdi okudum bu yazıyı yazan netizenin özür dilemiş.Ne oluyor ya?

Hadwyn

2

Hadwyn

3

betül

Sinirlendim bu ne ya…

kendihalimdebirderdimvar

Olum ben dedim bu şirkete bulaşmayın diye
Bunun ceosu tekin bir adam değil ki
Kıza neler demişlerdir
Finansal kaynaklarını merak etmişti netizenler bir ara
Binlerce kötü dedikodu var

Tuğçeeeee

Bugünlerde o kadar çok zorbalık haberleri geldi ki acaba medya oyunumu diye düşünmeden edemiyorum

Suna

Her an benim zorbalık haberim çıkabilir. Arkadaşlar popüler olduğum için çekemeyenim çok, böyle yalan haberlere inanmayın, bir dedi olan varsa da sabah 8 de kardeşler bakkalın orada hallederiz

xxx

Off, bu cadı avı ne ya? Her zorbalık haberine “UmArIM cadı aVıDıR” yazmayı kesin artık. Söyleyecek bir şeyi olmayan ortaya bu tür bir iddia atamaz zaten. Fazla mı iyi niyetlisiniz yoksa aptal mısınız anlamıyorum. İnanmak istemiyorsanız inanmayın ama ortada kızın sunduğu kanıt niteliğinde (yıllık fotoğrafı, festival bileti vs.) bilgiler varken hâlâ cadı avı olmasını mı bekliyorsunuz?

Red Velvet Manyağı

İftira atmadıkları başka hangi şirketler den idoller kaldı?

Ziftin Peki

Peşpeşe gelen zorbalık haberlerine bakılırsa güney korede siyasi gündemin üzeri örtülüyor.

H1DDENKARDCHESH1RE

çok fazla zorbalık olayı çıktı doğru da olabirler ama bana hazır gündemdeyken bide ben gönderi yazayım şeyi gibi geliyo tabi ki zorbaları savunmuyorum ama 2 günde 10 a yakın idolün zorbalık skandalı çıkması garip

jeyan

that’s the point

𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

;

likanda

Tek bildiğim küçük çocukların çok acımasız olabileceği. Ama lisede bile değilmiş bence pişmansa eğer uzatacak bir şey yok

likandaᗢ

mağdur bunları hak etmedi ama chuu’nun bu yüzden yargılanması saçma aynı kişi değil sonuçta. O yaştayken de kendi fikirleri yok ki etrafında ne görüyorsa öyle davranmış olmalı. Ayrıca annesi konusunda mağdur daha kötü bir uslup kullanmış olmalı yoksa neden nefret edesin arkadaşından.

kendihalimdebirderdimvar

Çocukların ne kadar kötü oldugunu bilmiyorsunuz
Çocuklar dünyayı yönetecek kadar masum değil
Ve her şekilde birilerinin hayatını mahvedicek bir kişiliğe yapıya da sahipler tacizde dahil emin olun o yaşlarda organları kalksaydı onuda yaparlardı
Çocukmuş sorun degil gibi kelimelerden vazgeçin
Biz mağdurlari suclu hissettiremekten başka bir boka yaramiyor

likandaᗢ

kişiliğe mi sahip? bir çocuk?

Last edited 1 yıl önce by likandaᗢ
kendihalimdebirderdimvar

Küçükken yaşadim yaşıtlarim tarafindan hemde oldukca küçük iken
Her anlattigim insan cocukmuş unut dedi
Oysa yıllar sonra ona söylediğimde özür dilemesini beklediğimde dahi güldü ve yaptigi ile ovundu oldukca küçüktu yaptiginda ilkokuldaydi planli şekilde bir grup erkek bir grup kıza yapmıştı itiraf etmekten dahi çekinmediler
He biraz erkek yurtlarinada uğramani isterim
El kadar çocuklarin gay ilişkilerine şahit olabilirsin

likandaᗢ

kötü şeyler yaşamışsın. seni iyi anlıyorum emin olabilirsin, ben de benzer bir şey yaşadım ama bu bizim genele vurabileceğimiz anlamına gelmiyor.

Last edited 1 yıl önce by likandaᗢ
kendihalimdebirderdimvar

Genel olarak çocukların masum olucaği yaş araligi 0-6 yaş aralığıdır
Çocuk dediğim grup 0-6 yaş ile sınırlıysa demiyim
Ancak 7-12 yaş arası ne kadar kötü tahmin edemezsin
Çünkü okula başlıyorlar çevrelerinde görükleri pislikleri uygulayacaklari alanlar ortaya çıkıyor onları her zaman gören anne ve baba yok oluyor
Kızlar cinsellikle daha çok ders aldıkları senede tanışırken erkekler 8 yaşında beri her ince detayı biliyor
Daha yeni lisede prezarvatifi tanıyan kızlar dolu ülke

likandaᗢ

vay canına sen tüm erkeklerin aynı olduğunu düşünüyorsun… umarım seni yanıltan birileriyle karşılaşırsın. Çünkü bu durum erkek düşmanlığına kadar gidebilir.

kendihalimdebirderdimvar

Erkek düşmanliğimi yasadiklarimiz yuzunden erkek dusmani olmuyoruz arkadaşimin babasi bir pislik oldugundan hep erkeklere cephesi varmiş gibi gozukurdu ama çok güzel severdi Sevgilim var uzun suredir okulum bitince evlenmeyi planlıyorum Ve sevgilimin dahi cinselliği oğrendigi yasin 7 yaş olduğunu biliyorum ve ben ona bunlari anlatirken abartma dahi demedi sardı korudu haklısın dedi benim giydiklerimle pek alakadar olmaz ama bir kere göz olarak cidden bir tacize uğradim ve sevgilim “annene kizina boyle baksalar mutlu mu olucaksin” dediğinde adam “göz hakkı değil mi bakarim” dedi Ben seks ile ilgilenmiyorum sevdigin adamla yapabilcegin en zevkli etkinliklerden biri ben taciz tecavuz diyorum sadece erkekler… Read more »

Minlele

yukarda dönen olay zorbalık diye adlandırılıyormuş bu tarz olaylar her yerde var benim başıma da geldi şu üstteki olay ama benim için bu arkadaşımla olan bir kavgaydı ve ben zayıf olan taraftım sustum
bana göre bu zorbalık fln değil
bir kavga olmuş daha sinsi olan trf kazanmış diğreri de suspus olmuş

Mirajane

Yukardaki olay gerçek mi bilemem ama kızın kolunu kesmiş ve evet bu zorbalık iki kişinin kavgası değil

Pan

Bu zorbalığa uğrayanlar neden anne babasına öğretmenine falan söylemiyor ya da kardeşleri falan da mı yok saçmalık yani kimseye anlatmadan zorbalığa uğramaya devam etmek aşırı aptalca geliyor

𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

Zorbalığa uğradığının farkında değil belki????

Nasıl farkında olmayabilir allah aşkına ya

𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

ÇÜNKÜ ÇOĞU KİŞİ ŞAKA YAPIYORUZ diye geçiştiriyor ve ÜLKEMİZDE bile çoğu kişi zorbalığın ne olduğundan habersiz + öğretmeninde şaka yapıyolar deme ihtimali var türlü türlü sebepler var

kilala

Ortaokulda 3 sene zorbalığa uğrayan ve intihardan dönen biri olarak söylüyorum; anlatmak kolay değil. O anın getirdiği psikoloji çok farklı. Ben de kendime şimdiki kafam olsaydı herkese anlatırdım polise bile giderdim diyorum ama o zamanlar bunu yapamadım çünkü bunu yapmak, anlatmak, yardım istemek o kadar kolay bir şey değil. Empati yapamıyorsan boş konuşma lütfen.

la cha ta

umarım şuan iyisindir💛✨

kilala

çok daha iyiyim teşekkür ederim, her şeyi aştım 💚

kilala

Hatırladıkça korkmana gerek yok, hala burdasın ve bu olaydan güçlü bir şekilde çıkmışsın. Şiddete başvuranların acımasızlığı midemi bulandırıyor, umarım daha da iyi olursun ilerde

la cha ta

bilinçli değil kimse zorbalar onları korkutuyor ve normalleştirdikleri için şaka falan diyorlar empati yapmak o kadar zor değil

Mirajane

Ben anneme söylediğimde zorbalığa uğradığımı “Belki sorun sendedir, o yüzden bunlar başına geliyordur”.dedi ama ben sadece 11 yaşındaydım ve sınıf arkadaslarimdan fiziksel ve psikoljik şiddet gördüm.Ailem okulumu değiştirmedi o kadar zordu ki benim icin

Her aile benimki gibi değildir ama insanin birilerine bunu anlatması cok zor

QueenSS

Yav yeni nesil mi çok alıngan yoksa bunlar sözlü kavgalara bile zorbalık demeye başladılar anlamadım. Hele ki ilkokul ortaokul yıllarındaki çocukların kişiliğini suçlamak bana çok mantıksız geliyor. O yaşta kendi düşüncesi bile yok ki çevresinden ne görüyorsa öyle davranıyor. İlkokuldayken başkalarının eşyalarını çalmayı huy edinmiş bir kız hatırlıyorum kavga ederdik olay çözülürdü. Biri birine laf attı mı kavga ederdik olay çözülürdü fhjsla 5. sınıftayken bir arkadaşla yakınlaşınca başka bir kız (sınıfın da en iri yarı kızıydı) kıskanıp bana sataşmaya başlamıştı psikolojisini hiç anlayamadım djkala onla da kavga ettik biraz dövülünce ağladım falan ama bu kadarcık şeyler normal bence.

syssota

senin etkilenmediğin bir şeyden başka biri travma yaşayabilir yani kendini merkeze alarak düşünme

QueenSS

Ben hakarete uğrayan hiç etkilenmemiştir demiyorum tabii ki etkilenmiştir. Benim ne sorunum var da bana böyle davranıyor diye düşünmüştür elbet. Ama dediğim gibi bunlar daha çocuk nasıl davranacaklarına kafa yorup hareket etmiyorlar. Çevresinde ne görürse o. Yetişkin olduktan sonra bunu ortaya çıkarıp hadi küçücük çocuğun yaptıklarından dolayı biz de onun hayatını mahvedelim demek çok daha yanlış.
Bunu chu için söylemiyorum tanımıyorum zaten. Irene 30 yaşında millete büyüklük tasladıktan sonra olsun özür diledi bundan sonra dikkatli olsun diyebilirken 12 yaşında çocukların kavgalarından dolayı sektörden sürülmesini istemek zalimce

kkpop

12 yaşında ki çocukların kavgası değil bu ,anlık küfür hakarette değil , sürekli alay edilme , dışlanma, aşağılanma. yok görülme ya da hakkında dedikodu çıkarılması. Veya sürekli fiziksel şiddet. Gruplaşma , çeteleşme. Kaldı ki bi insan arkadaşları ile anlık tartışmalardan bile etkilenebilir , biri o gün ona küfür ettiğinde de etkilenip üzülebilir ,herkesin etkilenmesi ve tepkisi farklıdır ,hepimizin duygu ve düşünceleri birbirinden farklıdır. Dayanma derecemiz farklıdır ,kimisi umursar kimisi umursamaz.

fine

Senin umursamadığın bir davranış birinde travma yaratabilir ki chuu olayında kokuyorsun dedikten sonra kız günde 3 kez yıkanmaya falan başlamış yani herkes sen değil biraz karşıdaki insanı anlamaya çalışın

kudurtanexo

Abi bu ne ya hükümet yine ne yaptı da üzerini örtmek için idoller hakkında zorbalık iddialarini çıkarmaya başladı Kore gerçekten korkunç bir ülke gerçekten

kudurtanexo

Yuhh bunu da eksileyen olmuş

Jinx

bence cadı avı artık ya… tamam chuu cadıymış bayağı ama o kadar da büyütülecek gibi bir şey gelmedi bana

soojin’in yaptığı da pek zorbalık değildi bence soojin bayağı bir problematicmiş (underage sigara içmeler falan) o yüzden canceled oldu o

bilmiyorum birine vurup küfür falan etmemiş kalem çalmış git duş al falan demiş o kadar büyük bir şey gelmedi bana ama chuu da az değilmiş hani..

(gelip idolünü falan savunuyosun demeyin gidle’ı debuttan beri stanliyorum ona rağmen soojini savunmadım chuu’yu ise 2 hafta önce öğrendim zaten, tamamen tarafsız bakmaya çalışıyorum olaya)

Chuu umarım güzelce özür dilersin ne diyim

𐰢𐰘𐰋𐰠𐰼 𐰋𐰀 𐰀𐰡𐰃𐰣𐰞𐰺

Sadece kalem çalmış dememiş ki?

omfg wait tehdit küfür falan etmiş bu doğruysa direkt canceled sadece alttaki 3ü var sanıyordum

Jinx

hepsini okumalıydım benim hatam, yorumu düzenleyemiyorum TT

çok güzel U döndüm ama hakettim eksileri yapcak bir şey yok sadece bilin ki o fikrim değişti

Jinx

+hayır beyni yıkanık twitterdaki instadaki kpop stanlerinden değilim.
güzelce özür dilemezse chuu’yu silerim

fine

Bir grup tarafından kötü kokuyorsun denilip sürekli saçını kokladıklarını düşün bu nasıl zorbalık değil

Jinx

evet bayağı yanlış düşündüm. tükürdüğümü yalayabilsem keşke ama düzeltemiyorum yorumumu

Jinx

biliyorum haklısın fikrim değişti zaten ama yorumu düzenleyemiyorum (ben olay kalem çalmaktan ibaret falan sanıyordum fazlasıymış benim hatam tamamen)

Last edited 1 yıl önce by um
Jinx

hakettim eksileri yapacak bir sey yok. bi ara birisi yorumlari silebiliyosun demisti ama bulamadim kalacak boyle rezilligim

Yeni Yazılar