SM Entertainment’in sosyal medya hesapları eleştiri yorumlarıyla doldu

24
7436

sm

HABER: SM Entertainment’in resmi sosyal medya hesaplarında eleştiri yorumları “Sulli’den sonraki kim olacak?”

KAYNAK: Aju Econ via Nate

1. [+1,004, -30] Sanatçılarınıza yalnızca size para kazandırıyorken iyi davranmayın.. sektörün ne kadar zor, pis, zalim olabileceğini herkesten iyi bilen sizsiniz.. lütfen sanatçılarınızın psikolojisine daha çok dikkat edin

2. [+873, -35] SM şirketindeki sanatçılarla ilgilenmiyor mu??????

3. [+804, -63] Üç büyük şirket arasında en az skandalı olan şirket SM, ama en kötü şeyler onları başına geliyor;

4. [+39, -1] YG’nin sorunu tam tersi, sanatçılarını fazla korumaları

5. [+32, -0] SM’nin sanatçılarını sözleşmeyi feshetmeden şirkette tutma eğiliminde olduğunu fark ettim, ancak bunu yapacaksanız lütfen onlarla ilgilenmeye ve ihtiyaç duydukları dikkati onlara göstermeye devam edin. Sözleşmelerini iptal etmemek sanatçılarınla ilgilenmenin tek yolu değil….

6. [+28, -1] Hayatları bir kenara atan şirkettense uyuşturucu kullanan bir şirketi tercih ederim, o kadar üzdü bu beni. Haberin şoku yüzünden başıma ağrı girdi.

7. [+26, -5] Vay be… kendilerinin ne yaptığını düşünmeden SM’i suçlamaya çalışan şu netizenlere bakın. Sulli sizin nefret yorumlarınız yüzünden öldü, SM bu nefret yorumlarıyla ilgili bir şey yapmadığı için değil. İğrençsiniz…

8. [+21, -1] Sulli çok fazla nefret yorumu aldı, ama hiçbirini dava etmedi. Hiç stabil görünmüyordu, SM daha erkenden araya girmeliydi. En azından yorumları onun yerine siz dava etseydiniz.. SM daha fazlasını yapabilirdi bence

9. [+20, -1] Başkalarını suçlamayı kesin. Medyayı, şirketi, ‘Night of Hate Comments’ şovunu suçluyorsunuz… başkasını suçlamadan önce dönüp kendinize bakın.

10. [+17, -6] SM’in nefret yorumlarına karşı bir şey yaptığını görmedim hiç. Gencecik çocukları alıyorlar, zorlu bir mücadele ve yarıştan sonra onları şarkıcı olarak çıkarıyorlar, yatırımın karşılığını alabilmek için onları olabildiğince çalıştırıp para kazanıyorlar. Bu çocukların psikolojisini düşünmüyorlar hiç. Dürüst olalım, EXO ve SHINee askerde olduğu için ve hisselerin düşmesinden korktukları için Super M’i kurdular. Şirketteki ünlülerin çoğu sasaenglerden şikayetçi ama SM bu konuda hiçbir şey yapmadı. Gerçekten.. SM bu yüzden ceza almalı.

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+344] “7. [+26, -5] Vay be… kendilerinin ne yaptığını düşünmeden SM’i suçlamaya çalışan şu netizenlere bakın. Sulli sizin nefret yorumlarınız yüzünden öldü, SM bu nefret yorumlarıyla ilgili bir şey yapmadığı için değil. İğrençsiniz…”

Bir çocuğa vurduktan sonra vurmama izin verdiği için anne-babasını suçlamak gibi bir şey bu. Bu trajedinin sebebi nefret ve taciz yorumları yapanlardır.

 

Kaynak: Netizenbuzz

Önceki İçerikBang Minah, Instagram’ına gelen bir nefret yorumunu dava açmakla tehdit etti
Sonraki İçerikChoiza’nın sosyal medya hesabı onu suçlayan yorumlarla doldu
24 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Vmin

Sulliye karşı fazla bi sevgim yoktu ama onun ölümü bana çok dokundu kız gözümüzün önünde öldü sürekli nefret yorumu aldı şimdi sitede eski haberleri çıkınca istemsizce gözlerim doluyo

Sunshine

Kimse direkt suçlu olarak şirketi göstermiyor, sadece çalışanlarını koruyabilirdi ve buna Sulli yerine müdahil olabilirlerdi diyor. Program yapımcıları bile Sulli’nin son zamanlarda kötü olduğunu dile getiriyor. Şirket nasıl bunu görmez de psikolojik desteğini sağlamaz ya da bunun sıklığını arttırmaz mesela? Böyle bir kayıp şirket içinde ikinciye yaşanıyor. Bu biraz da düşündürücü olmalı arkadaşlar. Jonghyun’u kaybettikten çok kısa bir süre sonra gruplarını ödül törenine yollamaları falan aşırı gereksizdi o dönem mesela. Yerim kameralar karşısında ağlamıştı, elinden de bir şey gelmezdi. O zaman bile nefret aldı bu kız. Ağlamasın dendi. Peki sm ne yaptı? Böyle devam etti. Yerim’in aldığı nefret yorumları da… Read more »

SeulgiWendy

Yerim’in ağladığında çok üzülmüştüm ama ona bile sahte dediler insanlar hiç akıllanmadı o törende Jonghyun’u anma programı için katıldılar kızlar IU, Lee Hi, Teayeon özel olarak çıktılar Jonghyun için. Sulli psikolojik tedavide görüyordu insanlar bunu da biliyorlardı davalarda açıldı hepsi yapıldı ben kimseyi savunmuyorum ama insanlar hiç değişmedi bugün Sulli yarın başkası olacak insanlar çıkıp tedavi görsün ekrana çıkmasın dava açsın gibi çözümler aradıkça. Yeri’yide kaybederiz Jennie’yide sonrada iki çok üzüldük deriz geçeriz.

Sunshine

İnsanların ağzı torba değil ki büzesin. Herkesi bu konularda maalesef ki eğitmek mümkün değil… Belli dikkat çekme çalışmaları olabilir tabiki de ama yok edemezsiniz nefreti.. Üzgünüm ama bu böyle, bu yüzden burada şirketlere çok büyük bir iş düşüyor. Sanatçılarını korumak adına davaların görüldüğünü bizzat onaylamaları, göstermeleri gerekiyor insanlara. İlişki haberlerini engellemek için para dökeceklerine kendi çalışanları adına çıkacak yalan haberleri, dedikoduları engellemeleri gerekiyor ama maalesef ki sm kendisi bile isteye itti sanki sulli’yi bu duruma. Sonuçta çalışanlarının ismi her yerdeydi. Nefret de olsa bu böyleydi. Aynı şey jennie için de yerim için de geçerli. Şirketler nefretten bile besleniyor çünkü. Adları… Read more »

SeulgiWendy

Haklısınız şirketlerin koruması gerekir ama yasalarında buna yaptırım uygulamaları gerekmekte yani bu sistemin kökten değişmesi lazım görüyorsunuz ki gazeteciler yayımladıkları makaleler yetmezken birde pann gibi nate gibi iğrenç plartformlarda haberler açılıp buradan hakaretler yağdırılıyor bu insanlara sosyal medyalarına yağdırılanları zaten sanatçılar görüyor çoğu anonim hesap.Dava işine gelince çok bir sonuç çıkmadığı için uğraşmıyorlar maalesef dava açılacak diyorlar ama tespit edilen kişi sayısı bir elin parmağını geçmiyor çoğunun yaşı küçük özür dileyip yalvar yakar işin içinden çıkıyorlar ülke dışından hakaret eden insanlara zaten birşey yapılamıyor.Ayrıca yasalarda bu takıntılı fanlara birşey yapılmıyor çünkü onlar yasalarda fan olarak kabul ediyor düşünebiliyor musunuz takıntıları… Read more »

Exovelvet

Ülkede zorbalik hat safada iken anladiigm kadarıyla siber zorbalığa karşı devletin herhangi bir yaptirimi yok herkes bundan bahsediyordu çünkü. sm dava açsa bile herhangi bir ceza almıyorlar o yüzden suçlu evine dönüp devam ediyor aynı bku yemeye. Cidden gencecik birinin ölümü cinayeti insanı üzüyor yakınları çok daha üzülüyordur eminim Allah geride kalanlara sabır versin.

SeulgiWendy

Herkes suçlu hepimiz, şirket, arkadaş, aile, basın, netizenler. Ona yardım etmeyen herkes suçlu Sulli SM’e kötü niyetli yorumlara işlem yapılmasını istemiş tespit edilen hesapların çoğu yurt dışı IP’liymiş bu IPlerde, netizenler tarafından zararlı yorumlarda bulunmak için oluşturulan geçici adreslermiş ve tespit edip cezalandırılmaları zormuş şimdi sadece Koreli netizenler mi suçlu? soruyorum size benim burada yazdığım nefret yorumunu Sulli nereden görecek diye yorumlar bile gördüm zihniyet aynı yine işte hepiniz bir birinizin yansımasısınız bunun korelisi Türkü çinlisi amerikalısı yok düşünceleriniz birbirinizin yansıması ve o Sulli’ye ulaşmış hep. Onu yalnız bıraktık gerçek bu hepimiz yalnız bıraktık ve ölümünü nasıl yok olduğunu izledik.

Yerimiese

“7. [+26, -5] Vay be… kendilerinin ne yaptığını düşünmeden SM’i suçlamaya çalışan şu netizenlere bakın. Sulli sizin nefret yorumlarınız yüzünden öldü, SM bu nefret yorumlarıyla ilgili bir şey yapmadığı için değil. İğrençsiniz”

Birferda

Kim ne derse desin sucun buyuk paydaslari medya ve netizenler. Netizenlerde vicdan masturbasyonu yapip sirkete yuklemeye calisiyorlar. Sirketin hatasi yok demiyorum.

Stunnnnn

Netizenlerin yaptığı iğrençlik. Ama SM’i suçsuz görmekte aynı iğrençlik. Şirket meselesi sadece son zamanlardan ibaret değil bu kiz çocuk yaşından beri orada, biraz dikkatli ve geniş düşünmek lazım bu konuda, bu kadar yüzeysel olmayın. Tek bir neden yok ama en büyük neden haketmeksizin aldığı nefret bakın eleştiri değil apaçık nefret. Yorumlar artık kimlik ile yapılmalı. Gerçekten bir dur demek lazım artık daha ne olması gerekiyor.

Betüş

Bu kpop sektörü böyle olduğu sürece bu olaylar bitmez maalesef! Sistemin kökten değişmesi lazım . Misal neden idoller bu kadar kontrol altında! Neden içki içmeleri yasak , sevgilileri olmaları yasak ? Neden en ufak bir harekette eleştiriliyorlar daha doğrusu nefret alıyorlar ?! Neden idoller birbirlerine rahatça selam veremiyorlar? Neden saç kesiminden tutunda giydikleri kıyafete kadar fanların dediklerini yapmak zorundalar? Şu şirketler neden idolleri korumayı bilmiyor ? Sistem baştan idolleri köle yapıyor . Şirkete köle,fanlara köle … Rahat değiller ki hiçbir şekilde . Her an gözetleniyorlar. Mesela ben bu konuda size bir örnek vereceğim . Gidin bakın blackpinkin bir Amerika’daki hallerine… Read more »

Hahah

Netizenlerin nefret yorumu yazmalarına hak vermiyorum tabiki ama neden böyle yaptıklarını anlıyorum. Küçüklükten beri hep diğerlerinden daha iyi olacaksın diye yetiştirilmişler. Kore’nin temelinde böyle anlayışlar olduğu sürece nefrete devam ederler. Kore çalışma saatlerinin çok olmasıyla bilinen bir ülke ayrıca da çok baskı görüyorlar (sınavlar falan) her konuda. Ünlülerin hayatları onlara çok görkemli geliyordur. Hepsinin görünüşü güzel, hayranları var ara sıra tatile çıkıyorlar, güzel giyiniyorlar… Zaten bu yüzden çoğu idol olmak istiyor. Çok baskı altında bir hayatları varken idollerin böyle yaşamalarını kaldıramıyorlar bence :/
Yani bu netizenlerin sorunundan çok Kore’nin böyle bir ülke olması

BlueElf

Evet suçlu SM arkadaşlar gerçekten tek suçlu o ve Sulli’yi programlara çıkaran yapımcılar kendinizi böylemi avutuyorsunuz? Siz davalar açılmadığını mı sanıyorsunuz hala? yasal işlemler yok mu? ben size açılmış bir sürü hakaret davası gösteririm çoğunun yaşları küçük reşit olmayan insanlar yada kariyerini etkileyecek öğrenciler olduğu biliniyor sanataçıdan özür dileyip sonrada affedilmek istediler. Sizin iğrenç pis düşünceleriniz değişmediği sürece suçlayacak başka şeyler ve yeni kurbanlarınızı bulmaya gideceksiniz. Sulli ölmeseydi kurtarılsaydı da ilgi çekmek istiyor diyecektiniz. Sulli asla saklanmadı kendini gizlemedi hep çıktı karşımıza sessiz gitmedi belki kendisi gibi bir çok idol için bir farkındalık yaratmak istedi bu nefretin bitmesini istedi yaşamak… Read more »

Aslı

Sm insan olsa bunların yorumları yüzünden o da intihar ederdi.

Miyalll

Sm in yapması gereken kotü yorumları engellemek idolüne pskolojik destek vermek vicdanınızı rahatlatmak için tüm suçu Sm e atıyosunuz ama şunu unutmayın vicdan azabı geçici değil tüm ömur boyu hatırladıkça kahrolacaksınız şimdi gelip iki yüzlük yapmayın iğrençsiniz

Misafir

ben şahsen daha önce nefret yorumu yapanların bir vicdanı olduğunu düşünmüyorum. vicdanı olan ilk kendini suçlar bir suçlu aramaz. onlar suçlularını buldular ve suçluyorlar. yarın başka bir idole yine saçma nefretlerini kusmaya devam edecekler ve yine biri giderse bizi şirketi durdurmalıydı diyecekler. çünkü böyleler. neden intihar oranı yüksek bir ülke olduğunu burdan anlıyoruz zaten.

Misafir

[+344] “7. [+26, -5] Vay be… kendilerinin ne yaptığını düşünmeden SM’i suçlamaya çalışan şu netizenlere bakın. Sulli sizin nefret yorumlarınız yüzünden öldü, SM bu nefret yorumlarıyla ilgili bir şey yapmadığı için değil. İğrençsiniz…” Bir çocuğa vurduktan sonra vurmama izin verdiği için anne-babasını suçlamak gibi bir şey bu. Bu trajedinin sebebi nefret ve taciz yorumları yapanlardır. çok doğru. elbette şirketinde suçu vardır ama burda ölen gencecik bir kadından bahsediyoruz. herkes önce bir kendine bakmalı sonra birilerini suçlamalı. ben şirkete acımam yapılan yorumlar yüzünden ama şirkette olan idollere üzülüyorum. vicdanı olan onları düşünür. şu anda kim bilir nasıllar. shinee key’e bile ne… Read more »

Lucia

SM kendi idollerlerin katili ,netizenler tüm kpop’un SM sözde kötü yorumlara dava açacağız diyerek ortalığı yatıştırdı peki kaç tanesini dava edip ceza almasını sağladı ?

Kooki

Tek suçlu ne SM ne program ne netizenler. Çünkü HEPSİ suçlu. Nefret yorumu yapanlar da suçlu, bunlara sessiz kalan bizler de. Şimdi suçu onun, bunun üzerine atmaya çalışıp da vicdanımızı rahatlatmaya çalışmayalım. Bir daha böyle bir şey olmaması için hepimiz suçumuzu bilmeli ona göre davranmalıyız. Sulli bundan 1-2 ay önce programdan ayrılmak isteğini söylemiş ama görüyoruz ki ayrılamamış. Onun bu halini görmediği için programı yapanlar, onu bu programda kalmaya zorlayanlar suçlu. Şirketine nefret yorumlarıyla ilgilensin diye yalvardığı söyleniyor. Bu durumu hafife aldığı, önceki yaşananlardan ders çıkarmadığı için şirket suçlu. İçindeki irini, pisliği gencecik bir kıza yaptıkları nefret yorumlarıyla boşaltmaya çalışan… Read more »

Destinesia

[+20, -1] Başkalarını suçlamayı kesin. Medyayı, şirketi, ‘Night of Hate Comments’ şovunu suçluyorsunuz… başkasını suçlamadan önce dönüp kendinize bakın.
KISA VE NET!

EXO-L ie

“7. [+26, -5] Vay be… kendilerinin ne yaptığını düşünmeden SM’i suçlamaya çalışan şu netizenlere bakın. Sulli sizin nefret yorumlarınız yüzünden öldü, SM bu nefret yorumlarıyla ilgili bir şey yapmadığı için değil. İğrençsiniz.
Çok doğru.
SM’ in büyük hataları var evet. Ama Sulli ne yapsa netizenler onu nefrete boğdu.

Krystal benim karım ok?Sulli bir melek

7. [+26, -5] Vay be… kendilerinin ne yaptığını düşünmeden SM’i suçlamaya çalışan şu netizenlere bakın. Sulli sizin nefret yorumlarınız yüzünden öldü, SM bu nefret yorumlarıyla ilgili bir şey yapmadığı için değil. İğrençsiniz…
Sulli…Ölüyorum

mabel

yanılmıyorsam sulli kendisine nefret yorumu yapan birisine dava açtığında onun kendi yaşlarında iyi bir eğitimi olan genç olduğunu görünce şikayetini geri almıştı. kıyamamıştı bir hayata ,çalışıp bir yerlere gelmenin kolay olamadığını biliyordu iyi niyetliydi bunun gibi basit bir şey için hayat karartmayayim diye o düşündü kendi üzüntüsüne rağmen afetti ama netizenler daha da güçlendi. Sulli yi suçlamıyorum tam tersine anlıyorum Ben de olsam ben de affederdim kıyamazdım. cezai yaptırımlar ağır olmalı ve ünlülere bırakılmamalı bu iş şirketler mağdur ile suçluyu karşılaştırmadan davaları sonlandırmayı bilmeli.

Elif deniz

Şirkette cidden ne yaşandığını asla bilemeyiz ama ben hep smin sulliyi desteklediğini düşünmüşümdür. Albüm haberlerinin yorumlarında Sulli soo manın metresi mi de onu bu kadar destekliyor tarzı şeyler okuduğumu bile hatırlıyorum. Kısacası suçlanacak birileri var ve bunlar sizsiniz. Şirketi vs. suçlayarak Vicdanınızı rahatlatmaya çalışmayın. Sizin yorumlarınız öldürdü onu.