Benzer Yazılar

Sunmi, kendisine borderline kişilik bozukluğu teşhisi konduğunu açıkladı

Sunmi, kendisine borderline kişilik bozukluğu teşhisi konduğunu açıkladıBorderline bozukluğu olan kişilerde; ani duygudurum değişiklikleri ve kendilerinin nasıl biri olduğu, hayattaki rollerinin ne olduğu konusunda kararsız düşünceler görülebilir. Bunların sonucu olarak bu kişilerin ilgi alanları ve değerleri çabucak değişebilir. Borderline kişilik bozukluğu olan kişiler, olayları çok iyi ya da çok kötü gibi uçlarda görmeye meyillidir. Bu kişilerin insanlar hakkındaki düşünceleri çok çabuk değişebilir. Bir gün arkadaş olarak gördükleri birini ertesi gün düşman olarak görebilirler. Bu nedenle sosyal hayatta yoğun ve istikrarsız ilişkiler kurarlar. cr: florence.com.tr

HABER: Sunmi’nin itiraf etti ‘borderline kişilik bozukluğu’ nedir? “Kendime işkence ediyordum”

KAYNAK: Comedy via Naver

1. [+115, -2] Bir rahatsızlığı olmayan hiçbir ünlü yok gibi ㅠ

2. [+83, -7] Bence herkesin bir kişilik bozukluğu var, sadece ciddiyeti değişiyor. O yüzden acımaya gerek yok. Kendinize iyi bakmanız için bir fırsat olarak görmek en iyisi.

3. [+19, -0] İnsanlar bu kişilik bozukluğunu pek dikkate almıyor, ama aslında çok zor bir bozukluk. Kişilik bozuklarının son noktası gibi, psikologlar bile tedavi etme konusunda tereddütlü davranır. Bu kişilik bozukluğuna sahip insanlar için üzülüp onlara yardım etmeye çalışabilirsiniz ama en sonunda o delilik size de bulaşır. Bu kişilik bozukluğunu anlatan kitaplar okudum, tamamen hazır olmadığınız sürece böyle birine yanaşmamanızı söylüyorlar. Sıradan bir insanın, bu kişilik bozukluğuna sahip insanların yaşadığı sayısız duyguyu anlaması imkansız. Çok üzücü ama yapabileceğiniz tek şey kötü bir şey yaşamayıp iyi bir hayat yaşadıklarını ummak.

4. [+16, -2] Senin suçun değil, suçlu hissetme

5. [+11, -3] Banka hesabına bak, eminim tüm sorunların yok olacak

6. [+8, -0] Böyle şeyleri görünce mutlu bir çocukluğun ne kadar önemli olduğunu fark ediyorum ㅠㅠ Sunmi-ssi, güçlü ol. Kişilik bozukluğu olduğunu bilmeyen bir sürü insan var. Depresyon var bir de gizli depresyon var. Hayatın stresini hisseden herkesin kişiliği bir şekilde bozulur bence. Kendinizin değerini bilin ve dinlenin ❤️ Güçlü ol Sunmi, bunu açıklayacak kadar cesur olduğun için teşekkürler.

7. [+4, -1] Sizi temin ederim dünyada bir çeşit kişilik bozukluğu olmayan kimse yok…

8. [+3, -1] Onu televizyonda izlerken dengesiz olduğunu hissetmiştim. Konuşurken saçlarına çok dokunuyor, jestleri çok büyük… duygusal olarak dengesiz duruyordu. Umarım tedavi alır ve dengeli, mutlu bir hayat yaşar. Seni destekliyorum.

10. [+1, -0] Güçlü ol. Bunu aşacaksın. Aileni ve kardeşlerini çoktan korudun. Fighting~!!

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+208] Borderline kişilik bozukluğuna sahip olan insanlar ‘kötü insan’ olarak klişeleşmiş durumda ve çok kötü muamele görüyorlar. Sunmi’nin bunu açıklaması çok cesurca. Hakkında en iyisini dilerim.

 

Kaynak: Netizenbuzz

35 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Jisoochu

24 yaşında ve yaklaşık 2 yıldır bu hastalık ve üzerine bir de panik atakla uğraşan biri olarak söylüyorum emin olun banka hesabı tüm problemleri halletseydi bugün Jonghyun’u ölümünün 3cü yılında anıyor olmazdık. Hala yokluğuna inanamıyorum. İsmini anmak dahi ailemden birini kaybetmişcesine acıtıyor kalbimi. Öyle hayat dolu bir insanın solup gitmesini ömrüm boyunca kabullenemeyeceğim. Psikolojik rahatsızlıkların en az kanser kadar tehlikeli ve ölümcül olduğunu herkesin anlamasını ve etrafındaki insanlara dönüp iki defa bakmasını, kendisi için ise yardım almasını bundan utanmamasını istiyorum artık. Farkındalık yaratmaktan korkmayın. Çaresizlik yüzünden başlarda cehennem olan hayatımı artık hastalığım değil ben yönetiyorum. Ara sıra düşüşler yaşamaya devam… Read more »

Bıktım

Üç senedir psikoloji okuyorum ve fark ettiğim en önemli şey bu oldu: toplum olarak psikolojik hastalık farkındalığımız yok. Grip kadar bile ilgi görmüyor.

Jisoochu

Malesef bazı insanlar hastalık denilince elle tutulur gözle görüler birşey arıyor. Ya da psikolojik rahatsızlığı olana deli gözüyle bakıyor. Hatırlıyorum ilk kez panik atak geçirdiğimde ne olduğunu ne ben ne etrafım anlamamıştı normal olarak. Sonrasında psikoloğa gitmeye başladım ve duydum ki bir kaç iş arkadaşım arkamdan delirdi iyi değil falan demiş. Bu tarz insanlar yer yüzünün en büyük vebası. Laf bile anlatılmaz. Hala her gün utanmadan yüzüme bakıyorlar

Bir sone

Keşke biraz bilgili olsa toplumumuz o kadar çok istiyorum ki toplumun psikoloji konusunda bilinçli olmasını ama hala toplumda psikolojik sorunları olan insanları deli, psikologları ise deli doktoru olarak gören insanlar var

Jisoochu

Teşekkür ederim 🌸

Hadwyn

5. [+11, -3] Banka hesabına bak, eminim tüm sorunların yok olacak
Bu yapılabilecek en acımasız yorum.Universitede bordline teşhisi konulmuş arkadaşım vardı.Intihar girişimi olmuştu hiç hafife alınabilecek bir durum değil.Zor zamanlar geçiriyorlar.

Rei

2. [+83, -7] Bence herkesin bir kişilik bozukluğu var, sadece ciddiyeti değişiyor. O yüzden acımaya gerek yok. Kendinize iyi bakmanız için bir fırsat olarak görmek en iyisi.

5. [+11, -3] Banka hesabına bak, eminim tüm sorunların yok olacak

Bu kadar sığ insanlara katlanamıyorum ya kadıñın parası ona akış sağlığı getirmiyor hatta büyük ihtimalle bu parayı kazanacağım diye bu hale geldi. Özellikle covid döneminde her şeyin beden ve ruh sağlığı olduğunu anlamadıysa bu millet daha anlamaz. Bir de intihar oranı en yüksek ikinci ülke hiç mi bilinç gelişmiyor anlamıyorum

Y-young

5. [+11, -3] Banka hesabına bak, eminim tüm sorunların yok olacak

Nefret ediyorum şu düşünce tarzından. Madem para sorunlarını çözmek için yeterli niye milyonluk apartmanları,arazileri olan insanlar intihar ediyor?

林枫 lín fēng :D?

anksiyete ve kişilik bozukluğu yaşayan biriyim. maalesef hayat sandığınız kadar kolay değil netolar. bankamda param da olsa sıkıntıları yaşıyorum. hele şu korona olduğum süreç benim için inanılmaz kötüydü. herkesten uzaklaştım, ölüm korkusuyla baş başa kaldım. ama bankadaki paralar yardımcı olmadı? şu her şeyi maddediciliğe bağlamak nedir ya ben anlamış değilim. sunmi umarım bu yorumları görmez ve bir an önce iyileşir.

stan t-ara = stan talent

geçmiş olsun ama hakikaten bu kaçıncı psikolojik rahatsızlık haberini okuduğumuz ünlü ya… Kore hükümeti acilen ünlüler üzerine kapsamlı psikolojik destek, danışmanlık içeren ve ruh sağlığını korumayı hedef alan yönetmelikler hazırlatmalı şirketler için. Sulli, Hara, Jonghyun gibi nice önemli ismi intihar yüzünden kaybetmiş bir toplum hâlâ gerçeklerin farkında değil. 13-15 yaşlarında sektörle ve sektörün pis yüzüyle karşılaşıyorlar, aynı zamanda bir anda parayı ve şöhreti de tadıyorlar ama hayatlarının baharında sevgili yok, dilediğince yemek yemek yok, it gibi dans ve vokal pratiği var, gerçek karakterini değil sana şirketin çizdiği imajı oynamak var, her ne olursa olsun spot ışıklarının altında ağzın yırtılana kadar… Read more »

Kado

Psikoloji dersi alanlar ya da okuyanlar bilir ki bu tarz etiketlemelerin olması oldukça tartışılan bir konu. Yani aslında kişinin psikolojik problemine tani koymak, kişiyi o hastalığa doğru daha çok itebilir ve halk tarafından da damgalanmış olur. Keşke açıklamasaydı. Bu davranışlarını daha cok tetikleyecektir bence. Umarım mutlu olabileceği bir hayat yaşar. Bu konuyla alakalı da girl interrupted filmini izleyin bence. Ayrıca şu pandemide akil sağlığını koruyabilen varsa tebrikler.

Kado

Kendi farkındalığını kazandığına çok sevindim. Yasadigin şeyler dile kolay ama atlatmasının zorluğunu başkasından da olsa görmüş biriyim. Ayrıca ben de doktora gitmesemde içime kapandigim ve arkadaş edinemediğim bir dönemim oldu. Ancak şimdi öyle değil ve bu sayede ne pozisyonda olursam olayım asla kendimi büyük görme gibi bir durumu davranmayı bırak düşünmememi sağladı. Bu sebeple bu tür şeylerin etkileri gectikten sonra bıraktığı deneyim bence çok büyük. Bu sebeple asla o zorba güruha katılmayacağımız aşikar oluyor. Yaşanılan acı deneyimler kişiyi daha iyi bir insan yapıyor ve daha güçlü oluyorsun. Şimdi seni kimse yıkamaz mesela. Umarım yaşadıkların sadece geçmiş olarak kalır ve huzurlu… Read more »

taylor benim karım

insanlar paranın her şey olmadığını ne zaman anlayacak? Maddi durumum sunmi gibi değil, ortalamanın altında. Bazen parasal sorunlarımız olsa da mutluyuz. Para her şey değil, şunu anlayın

Suna

Ünlüleri anlıyorum. Çünkü hem fiziksel hem mental sağlık açısından en önemli 3 unsur: yemek, uyku, spor. Ve ünlüler yalnızca bunlardan spor olanı tam yapıyor hatta fazlasını yapıyor. Ne bir uyku düzenleri ne de sağlıklı beslenmeleri var.. Bu yüzden sağ çıkanlara bile vay diyorum

azizi

koreli netizenlerin herhangi bir sağlık sorununda banka hesabına bak demesi kadar acizce bir şey var mı bu hayatta? bir hastalığınız mı var üzülmeyin ve duvara bakın. evet 4 duvar arasındasınız. demekki bir evdesiniz. buna şükredin. sadece aptalca…

la cha ta

Böyle bir şarkısı vardı sanki.Umarım iyileşirsin güzel kızım.

la cha ta

Paranın her şeyi çözeceğini sanıyorlar.O zaman Jinri,Jonghyun ve Hara ölür müydü?Mina ve Jeongyeon anksiyete olur muydu?Irk statü fark etmez herkes yaşıyor bunlarıBen de anksiyete yaşıyorum.Lütfen hemen iyileş miya.

jiminxjamie

Şarkılarını dinleyerek büyüdüğüm kadının bunu yaşaması üzücü…Umarım iyileşirsin miyane

jiminxjamie

ay miya yazacaktım kb

KINGEXO

5. [+11, -3] Banka hesabına bak, eminim tüm sorunların yok olacak

bunu yazan insan olamaz.

SUNMI

Sunmi iyi hissetmediğinin mesajlarını çok önceden vermeye başladı ama öyle bir hale geldi ki artık açıkça söylüyor gibi duruyor. Artık bir intihar haberi daha duymaya dayanacak kalp kalmadı bende. Gencecik insanların hayatları soluveriyor. Sunmi’ye ve daha nicelerine önceden yaptığınız gibi kulağınızı tıkamayın. Umarım hayatında onu aşağı çeken sorunlardan kurtulmayı başarır. Kendini umutsuz hisseden kim varsa güçlü kalmalarını diliyorum.

yoongi hepinizden daha güzel

Lütfen artık ünlülerin üstüne gitmeyin. Özellikle daha önce psikolojik sorunlar yaşamış ünlülerin üzerine gitmeyin, mental sağlıkları zaten zedelenmiş oluyor çünkü.

Aycik🎐

5. [+11, -3] Banka hesabına bak, eminim tüm sorunların yok olacak

Ne kadar iğrenç bir düşünce.

cucu

BÖNKÖ HÖSÖBÖNÖ BÖK EĞV EĞV

Kingkong - exo ot12

5. [+11, -3] Banka hesabına bak, eminim tüm sorunların yok olacak.
Ne kadar sığ bir düşünce.paranın her şeyi düzeltebileceğini sanıyor. Ki dışardan göründüğü kadarıyla iyi bir hayatı olsa da insan psikolojik rahatsızlıklar yaşayabilir. Kimse ne hissedeceğine karar veremiyor maalesef ki.

mrb

Cidden bu sayfayı takip ederken şunu öğrendim, insanlar her yerde aynı. Ülkeler değişiyor, denizler aşılıyor, kıtalar geçiliyor ama insan düşüncesizse, bencilse, zalimse aynı kalıyor. Ekonomisi gelişmiş diye daha duyarlı, açık bir toplum sanıyoruz (biraz da sağlıksız bir bakış açısı), bizdeki hasarlı bakış açısına orada da rastlıyoruz. Her şeyi paraya bağlayan, insanların acılarını kendisi yaşamadan görmezden gelen, küçümseyen, yeniliğe kapalı, özgürlüğe düşman, insan haklarına ve ihtiyaçlarına duyarsız bir sürü insan. Sunmi’nin hastalığı önemsiz değil. Fiziksel bir kabiliyetini açıkça etkilemiyor olması ölümcül olmadığını göstermez. Umarım yanında bir sürü kişi ona destek oluyordur ve daha iyi olur❤️

Aswium

Ne bu da nereden çıktı şimdi umarım iyi olursun bu arada boderline ne demek nasıl bir hastalık

alita

bildiğim kadarıyla anlatayım. borderline kişilik bozuklukları içerisine giren bir hastalık türkçesi sınırda kişilik bozukluğu.bu hastalığa sahip olan insanlar duyguları çok uçta ve aşırı yüksek yaşıyorlar. terapi hastaya daha iyi gelir ama borderline kişilik bozukluğu kategorisine girdiği için iyileştirilemeyen bir hastalık.

canan

Şu zenginsen hiçbir sorunun olamaz kafasından ne zaman kurtulacak insanlar? Bu insanlar bulunduğu konuma gelene kadar bir çok şeyden feragat edebiliyorlar bazen istemedikleri şeyleri yapmak zorunda kalabiliyorlar haliyle o zaman ünlü ve başarılı olmak isteğiyle göz yumdukları bazı şeyler bilinçaltılarında ciddi hasarlar bırakabiliyor ve bazen pişman olabiliyorlar idollerin çoğu 12-13 yaşında giriyor bu işlere ailelerini bırakıp bir şirkette tanımadığınız insanların içine girip idol olmak için eğitim almak kolay bir durum değil yahu en basitinden tüm dünyanın tanıdığı bir örnek var karşımızda Michael Jackson üstelik o tanımadığı kişiler tarafından değil direkt ailesi tarafından psikolojik şiddete uğramış ve bunu hayatı boyunca taşımış… Read more »

BangtanimdaBangtanim

Ayy konuyla alakasız ödül töreni çok guzeldi
II NEEED YOUU GIRRL

jeyan

bari haberi bekleyin ya bu haberin altına bir de

KINGEXO

sizin gibi insanları asla anlamıyorum bir insanın hastalığını açıkladığı haberin altındaki yoruma bak…

KINGEXO

o da doğru

SUNMI

Lütfen fangirllüğünü kendi içinde yaşa. Nasıl bu kadar vicdasız olup bir insan için iyi dilekler dilemen gereken yerde kutlama yapıyorsun.

Aycik🎐

Böyle bir haberin altına yazılacak şey mi bu? Utanç vericisin. Olduğum fandomda senin gibi varlıkların olması çok rahatsız edici.

Last edited 2 yıl önce by Aycik🎐

Yeni Yazılar