Benzer Yazılar

[THEQOO] Bir Japon idol, BTS ve Twice’ın başarısının sırrını çözdüğünü iddia etti

[THEQOO] Bir Japon idol, BTS ve Twice'ın başarısının sırrını çözdüğünü iddia etti

Japon idol grubu NEWS’un eski üyesi Tegoshi Yuya, Johnny & Associates şirketinden ayrıldıktan sonra bir kitap yazdı. Kitap 5 Ağustos’ta yayınlandı ve başka ünlülerin isimlerinin geçtiği skandal hikayeler anlatılıyor. Kitabında K-Pop hakkında şunu yazdı:

“Johnny & Associates müziğinden çok global müzik sektörünü K-Pop domine ediyor. Çünkü Kore kültürel sanat aktivitelerini desteklemeyi bir prensip edindi ve yurtdışına yayılmak için çok uğraştı. BTS 2013’te çıkış yaptı ve Grammys’te özel performans sergileyecek kadar popüler oldu, billboard listelerinde ve albüm satışlarında güçlerini gösterdiler. Twice’ta Japon ve Tayvanlı üyeler var. Bu yüzden İngilizce, Korece, Japonca ve Çince şarkı söyleyebiliyorlar. Biz de BTS gibi İngilizce çalışsaydık ve bizim de gruplarımızda Twice gibi başka ülkelerden üyeler olsaydı, sonra yurtdışına açılmak için uğraşsaydık NEWS ya da başka tüm Johnny & Associate grubu dünyanın bir numarası olurdu. Amerika’nın Billboard listelerine girerdik.”

1. Bu adam komedyen mi?

2. Sadece Japon idoller değil çoğu Japon böyle düşünüyor… aptallar mı?

3. Sen niye İngilizce öğrenmedin o zaman?

4. Bu kim ve bu saçmalık ne?

5. BTS üyelerinin tamamının Koreli olmasına seviniyorum..

6. Sadece K-Pop’ı kıskanıyor

7. Sırf İngilizce biliyorsun diye başarılı oluyorsan Amerika’daki tüm sanatçılar Billboard’da 1 numara olup Oscar da alırdı?ㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ

8. “Kore kültürel sanat aktivitelerini desteklemeyi bir prensip edindi” O zaman BTS buna rağmen niye askere gitmek zorunda?

9. BTS Japonca konuşamıyor ama niye Japonya’da bu kadar popüler? Ne aptal adam

10. Delirmiş mi? İyi İngilizce konuşan bir sürü grup var

 

Kaynak: Knetizen

70 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Aaa

Dedikleri yanlış değil ama iyi müzikleri görmezden gelemeyiz. Gerçekten iyi müzik yapan insanlar var. Onun dışında Kore gerçekten müziklerini, dizilerini çok iyi pazarlıyor. Modandan tutun teknolojiye kadar herşeyi için işine karıştırıp her tarzdan insanı içine çekmeye çalışıyor. Gruplarda pozisyon denilen şeyler var ben ilk grubun yüzü pozisyonunu duyduğumda şok olmuştum. Şarkıcı grubunda niye kendini sub vokal değilde grubun yüzü olarak tanıttıklarını anlamamıştım. Sonradan grubun yüzü, variate üyesi, seksilikten sorumlu, tatlılıktan sorumlu gibi konumları görünce anladım ki şirketlerin tek derdi müzik değil. Bir şekilde bu grupları pazarlamak. İdollerin yok siz benim sevgilimsiniz diyip hayranlara fantazy pazarlaması. Daha bir çok şey.Kpop müziğin… Read more »

maybe

Bts te sadece namjoon ingilizce konuşabiliyor. Biraz araştırsaymış keşke bunları yazan kişi. Bts ilk yıllarında korede dikkate alınmayan bi gruptu ama globalde o kadar dikkat çektilerki kore listelerine girmeden önce bi çok ülkenin listelerinde başarı gösterdiler. Billboarda ilk 2015te hyyh p2 run ile girdiler ve sonrasında çıkan fire save me bst spring day not today dna gibi gerçekten iyi olan ve dikkat çeken şarkılarla adım adım yükseldiler listelerde ama iyi albümleriyle hep biliniyorlardı globalde. Kimse kusura bakmasın tüm gruplar ayrı ayrı çok iyi başarılı olmaları için bir çok etken var kimseye böyle bi saygısızlık edilemez ama özellikle btsi bunun dışında… Read more »

Heyuu

Katılıyorum 👏👏👏

Efendim

++++++++111111111111111

Akali

iki grup da çok çalıştı ve müzikleri kaliteli olduğu için bu kadar başarılılar nerden dile bağlamış anlamadım

kıskanmış baya

lala

Bence konuyu çok yanlış yerden anladın. Yuya burada Kore ve Japonya’nın kendi müziklerine karşı olan tutumundan bahsediyor. Korede kpop devlet tarafından maddi manevi destekleniyor. Zaten müziklerinin dünya genelinde yayılması için her yolu itinayla denedikleri de inkar edilemez. Japonya bunu yapmıyor. Ben fanı olduğum japon grubunun çoğu içeriğine Japonya IP adresim olmadığı için erişemiyorum. Buna rağmen insanlar hala J-pop diye bir tür olduğundan haberdar. Korenin yaptığı gibi desteklenseydi şu an çok başka gruplar için oshiilerimi kıskanıoRlarr yazacaktın eminim. Ayrıca dil bilmenin önemi konusunda belki BTS örneği verilmesi yanlış, fakat dikkat edersen int. fanlarla da kolayca iletişim kurabilmek için hemen hemen her… Read more »

Queengi

Çok haklısın

Cansu

Beach videosu efso cidden

Who

+You got no jams

cns

+Important businessı

Vincenteu

+you very not fun

BlueElf

Yalniz Arashi’nin albümü geçen yıl 3.4 milyon ile Dünya capinda en çok satan albüm oldu. Japonya kapalı ve ulaşması zor olduğu için daha az biliniyor ve kendi pazarları kendilerine yetiyor. Adam haksız sayılmaz kaç yıldır idol yetiştiriyorlar ama kaçının klibini youtubede bulabilirsiniz nerdeyse hiç birinin. One Ok Rock dışında jrock gruplarında açılmıyor çok iyi rock grupları var Japonya’da. Anime ve Live action izleyenler iyi bilir. Ama idollerine dışarıya açılacak şekilde eğitim vermiyorlar. Japonların çoğu ingilizce bile bilmiyor bu bir gerçek Cincesi Koreceyi bilen bulamazsın bile. Kore şirketlerinde eski gruplarda neysede artık yeni sistemde Çince Japonca Tayca İngilizce bir çok eğitim… Read more »

Cansu

Bence üslup konusunda yanlış ama haklı söylediklerinde. J-pop’ta yabancı üyeler olmuyor ve genel olarak kendi ülkelerin dışına çıkmıyorlar. Bu yüzden popülariteleri denizaşırı ülkelerde düşük ya da hiç bilinmiyorlar. Eminim yabancı birisi japonca bir mv ile karşılaşsa kpop der geçer. Japonlar cidden ingilizce de hiç iyi değil ama gençler şu an daha çok öğrenmeye istekli. Ama bangtan shinee snsd gibi grupların yabancı üyeleri yok ( yurtdışında doğanlar var elbet) ve bu grupların ingilizce şarkıları bile yok. Bunun müziğin kalitesiyle alakalı bence. Ben jpop gruplarını sevmiyorum çünkü mvleri çocuk gibi ve ya da özensiz.

Last edited 2 yıl önce by Cansu
Cansu

Bu arada snsd ve bangtan’ın 2 tane falan var ing şarkısı ama çıkarmadan önce de çok popülerdi zaten ikisi de

la cha ta

scandal dışında ben de jpop sevmem çok kötü sektör zaten

MeU , Once and ReVeluv

Ya cidden eksi atmışlar

Akane Hanamura

Kötü 😀 zevkler ve renkler tartışılmaz

la cha ta

Müzik olarak sevmiyorum sevenlere lafım Yok zaten.

Akane Hanamura

Japonyada yarısı korelilerden oluşan bir grup var. Yurt dışına çıkanlar da var. OOR da türkiyede bilinen bir grup

Cansu

Valla grubu bir türlü bulamadım :/ ben supernovayı biliyorum bi japonya da aktif

Cansu

One ok rock söz ediyormuşsun kısaltmasından çıkaramadım ismini.

Suna

Haklı. Japonlar da müzik konusunda gerçekten dahiler ama bunu hiçbir zaman pazarlamak için uğraşmadılar. Sadece anime openningleri ile bile sektörleri domine edebilirlerdi. Ama geç kalınmış bir adım.

Herneyse

Kpop Jpop dan daha popüler olma sebebi jpop un dışa kapalı olması. Nasıl olsa 2. En büyük müzik sektörüne sahibiz diye dışarıya açılmayı düşünmediler. Halbuki johnnys grupları çin tayland tayvanda çok popüler ( smap kattun arashi) bireysel olarak idolleri de öyle. Ama bir konseri çok görüyorlar. Hatta youtube kanali bile yeni açıldı!
Ayrıca kpop kıskanıyorsunuz diyenler jpop japon piyasası olmasa ac kalırdı idolleriniz. Lee so man şirketini johnnys sistemini örnek alarak kurdu. ( isimlerin sadece müzikle değil sunuculuk oyunculuk varyete vs gibi alanlarda çalışması) o yüzden yorumları abartmayın. Ama söylemem lazım bu adam mal.

Sunmii

Başarının sırrı sadece şans. Çok çalışıp başarılı olamayan bir sürü grup var. O şansı yakaladıktan sonra düzgün kullanmak devamlılığı sağlıyor. Şöhret sahibi olup unutulanlar da bir o kadar çok neticede.

MeU , Once and ReVeluv

Eksilenmiş¿

MeU , Once and ReVeluv

Yav müzikleri kaliteli dinleniyor ve yayılıyor işte bu kadar yani

la cha ta

Bunların da etkisi var ama herkes bunu yapsa bu gruplar kadar olamaz

Efendim

Japonların animelerini izlediğim için bazı Japon sanatçıları ve şarkıları severim ama genelde rock grupları iyi kendileri dışarı pazarlamıyorlar pek sadece ama jpop u pek bilmiyorum . Koreli sanatçıların başarısına gelirsek bunu sadece Kore nin kültürel etkinlikleri desteklemesi ve İngilizce ile alakası yok. BTS te tek Namjoon İngilizce biliyordu ve İngilizce şarkıları yok , DYNAMITE çıkacak ilk. Başarının sırrı çok sıkı çalışmaları , kaliteli şarkıları ve fandomun da sıkı çalışıp desteklemesi ,kaldı ki pat diye popüler olmadılar 2013 te çıkış yaptılar ve 2015 te ilk kez Billboard listelerine girdiler Kore de bile I Need U şarkıları ile ilk kez birincilik aldılar.… Read more »

bokunohero

Twice’ta More&More Eng ver çıkaracak ve bende senin gibiyim Animelerden bir ilgim var. Eğer animeleri olmasaydı muhtemelen dahada kapalı bir ülke olacaklardı.

FOD

Ne alaka ingilizce yav ? İki grupta da sanirim tek kişiler konuşuyor ingilizce..sadece insanlar seviyor ve destekliyor bu kadar..ay kiskanç japonlar

Doux

“Kore kültürel sanat aktivitelerini desteklemeyi bir prensip edindi”

Bu yalan değil ki neyine bu kadar sinirlenmişler netflixte bir belgesel vardı çeşitli konular hakkında, bi bölümüde kpop hakkındaydı orada da demişlerdi 2000 li yılların başında müzik piyasasından gelir sağladıkları için devlet sanatsal aktiviteleri için baya yatırım yapmış falan hatta o zamanlar buyuk kalkinma saglamislar

la cha ta

Alakasız ama Treasure debut yaptı🥰

la cha ta

şirket farklı şeyler denemek istedi sanırım

MeU , Once and ReVeluv

Olabilir yeni çıkan Çin kız grubuda öyle olacak sanırım

Lululali

Alakasız olacak ama bang yedam sonunda çıkış yaptı. Sesi mükemmel en iyi vokallerden biri olacak.

FOD

Aynen👌

la cha ta

eksi atmışlar yuh.Ve haklısın

Hgs

Basin toplantılarında bir tane itoğluit gereksiz koreli gazeteci 15 16 yasındaki çocuklara burning sundan dolayi debutunuz ertelendi ne düşünüyorsunuz diye sormuş..ergen çocuklara !! Neyseki olgunca cevaplamışlar yani ..ygye olan kinlerini ve ygnin günahlarını küçücük çocuklardan çıkarmaya çalışan kmedya iş başında..gazeteye yazarken de burning sun ile alakali kelime oyunu yaparak makale yazmış bir gazeteci (!)..hoş geldin treasure aileye artık yg idolleri olarak hakkinizi bol bol yiyip düşürmeye çalışacaklar ama sizler her defasında çok daha fazla yükseleceksiniz.. bir zaman sonra artik çocuklara dokunamayacaklari seviyeye gelecekler..bu arada koreli treasure fanları listelerde hile oldugundan ve treasure a haksizlik yapıldığından bahsetti ve hesaplarını deaktif ettiler..pis… Read more »

Last edited 2 yıl önce by Hgs
la cha ta

Yuh hayalleri için çabalayan küçük çocuklar hepsi.Zaten zorlanarak debut yaptılar cidden kaba olmuş

FOD

Evett😍😍 bizim kızlar sunbae oldu , bol etkileşim istiyorum..bir çok yg idolu ve bizim kızlar destek storyleri atti, hadi bakalim hayırlı olsun..bol ve global başarılar 💖💖 sanirim yeterince stresli blinkliğimden sonra bu çocukların fandomuna giricem..çok tatli ve yetenekliler..sanirim fandom isimleri treasure makerdi ama kısaltmışlar teume💎💎

Last edited 2 yıl önce by FOD
Eth

Bizim kızlar da abla oldu be, büyüdüler. ..zamaninda onlar seniorlerini sinir ediyordu minikler olarak, şimdi de bu çocuklar da kızları gıcık ediyor hahah etkileşim istiyorum..çok çok başarılar 💞💞…💎Treasure💎 tanimayanlar varsa bir şans versin çok komik, yetenekli,sesleri gerçekten güzel iyi çocuklar ..

Last edited 2 yıl önce by Eth
la cha ta

evet şarkıları da çok güzel umarım uzun hiatus yaşamazlar<3

bokunohero

O zaman herkes bu tarz şeyler yapıp başarı sağlardı, tabiki bunların artıları vardır inkar edilemez ama onlar eşsiz auralar, yetenekleri, hit şarkıları, halka olan yakınlıklarıyla buralardalar. ve bu her grupta yoktur. Bu sebebten dolayı Twice ve Bts’in başarısını sadece buna yormalarını kıskançlıktan başka bir şey görmüyorum. Kpop Jpop kadar yaygın değilse bunda tarz faktörleri önde. Sizinde (Japonlar) Animelerinizin yeri başka bir şeyi tutmaz. Gereksiz işlerle uğraşmayın.

bokunohero

bu niye eksinlendi allah aşkına görende kötü bir şey dediğimi sanacak

JenBellaShakespare

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar tatlım

Lover

Yalnızca RM’in ingilizceyi iyi konuşabilmesi peki? Globalde iyiler çünkü müzikleri sahne performansları iyi 363636262 bahane bulma çabası artık saçma geliyor.

egnamyu

Bence demek istediği şeyi ya Koreliler yanlış anlıyor ya da ben anlayamıyorum? Bir şey değil birçok seyden bahsetmiş çünkü. Japon müzik sektörü çok içe kapanık. Yurtdışı hiç umurlarında değil-di. Yeni yeni düzelmeye başlıyor. Örneğin benim fanları olduğum grup Happiness uluslararası çalışmak için Japonya dışı bir şirketle anlaşma yaptı. E tabi Jpop da batıyı görmezden gelerek tarzlarını çok klişe bıraktı popüler çoğu grup, daha batıya yakın bazı gruplar da underrated kalıyorlar (diğer taraftan tutucu bir jpop fan kitlesi var sevimli tuhaf? tarz dışından bayağı nefret ediyorlar anlamadığım bir şekilde). Neyse demek istediğim Kpopa ulaşmak kolaydı ve dünyayı önemsediler. Müzik tarzı olarak… Read more »

Almina

Bir Japon un gözünden bakarak çokta yanlış değil sadece eksik.. Japon müzik sektöründe çok kaliteli şarkıcı ve şarkılar var ama sektör dışarıya gerçek anlamda kapalı ulaşılması zor Kpop gibi olsaydı şuan bir çok Japon sarkıcıyı dünya sahnesinde de biliyor olurduk..

demek istediği bence insanlara ulaşmanın yolunu buldular BTS sosyal medyayla hayranlara daha çabuk ulaşabildi Twice yabancı üyeleriyle ses getirdi şarkıları konseptleri albümleri vs iyi de olunca başarıyı yakaladılar

Last edited 2 yıl önce by Almina
😖😖nn

Bu konuyla alakası yok ama bu sene çok sessiz değil mi ya. Hangi yıldı sürekli sevgili ve evlilik haberi geliyordu. Ne oldu bu magazincilere pek durgunlar bu ortamın da eğlencesi kalmadı. Kaos ıstiyorum ben kim kime bakmış kim shiplendigi kişilerle değilde alakasız biriyle çıkıyor bunlar eğlenceliydi çok sakin bu sene sıkıldım ben

Zehra

Yapsaydın o zaman

Dsky

İyi ingilizceyi bırak yurtdışında yaşamış idollere sahip gruplar varken ‘ing biliyorlar’ diye örnek vere vere Bts ve Twice mı örnek verdin?Gerçekten mi?

Akane Hanamura

Tamam bir japon öyle şeyler yazmış olabilir fakat Tüm japonlar böyle olacak diye bir şey yok kıskanç japonlar fln ileriye gitmeyin pls kpop fanı olan japonlar da var. Kpop fanı olan japon ünlüler de. Bilmeden yorum yapmayın.

Sinirliyim

Ne saçma bişey rm dışında iyi ingilizce bilen yok ki netizenler burda haklı bence kaldı ki Exo ve blackpink te popüler onların sırrı neymiş ayrıca izone gidle gibi gruplarda karışık?

Aycik

Bts ingilizce bildikleri için mi billboard listelerine girdi dedi o ajndkdkflcl bts şu son 2 yılda namjoon hariç ingilizce konuşmaya başladı. Billboard listelerine ingilizce bilmedikleri dönemde girdiler 😀 ayrıca btsin grup olarak bir tane ingilizce şarkısı var. O da mic drop ki o bile tam ingilizce değil (solo olanları saymadım çünkü onlar collab) 😀 kendi başarısızlığınızı neden diğer grupları yetenekleriyle bir yerlere gelmemiş gibi gösteriyorsunuz? Bts bir yerlere geldiyse sıkı çalışması ve güzel şarkılarıyla geldi. Kendiniz başarısız oldunuz diye bu yerme niye? Sen de güzel şarkılar yapıp iyi pazarlama yapsaydın girebilirdin. Diğer grupların başarılarını başka şeylere yoracağına git pazarlama ve… Read more »

Last edited 2 yıl önce by Aycik
Lululali

Bence jpopta bayağı güzel şarkılara sahip ama sektör kpoptan çok daha pis. En azından görünen yüzü.ayrıca gruplarının çok fazla üyeleri var. Kpop daha yenilikçi bu yüzden daha popüler.

jojo

sekizinci yorumun konuyla ilgisi ne

Marinet özgü

Bts şimdiye kadar kendi emeğiyle geldi buralara ayrıca düşün bakalım bts neden seviliyor çünkü bts army ve diğer hayranlara değer veriyor.

Last edited 2 yıl önce by Marinet özgü
Usagi

Grubun başarısı yalnızca üyelerde bitmiyor bence, bu grubun arkasındaki insanlara da odaklanmak lazım; aslında gerçek kahramanlar daima arkadaki insanlardır. BTS’in arkasında şuana dek her zaman yerinde kararlar verip, fırsatları iyi değerlendirmesini bilen insanlar oldu.

A.R.M.Y

Çalışan insanın hali başka olur tabiiki. BTS ve TWICE çok çalışıyolar gerek dans gerek şarkı anlamında dil konusuna gelince bts ingilizce üzerinden gidiyor ve evet twice de japon ve tayvanlı kişiler var ve bence bu hareket oldukça mantıklı yani şarkıyı daha güzel hale getiriyor.

Y-young

İngilizce konuşan ve farklı ırklardan üyeleri olan çok grup var fakat hiçbiri Bts veya Twice gibi başarılı olamadı. Bu gruplar kaliteli müzikleri ve biraz da şans sayesinde bu durumdalar

Queengi

İngilizce konuşmalarından çok dünyanın birçok yerindeki hayranlarıyla iletişime geçmesinden kaynaklı bu durum. Jpopa ulaşmak oldukça zor. Ama kpopa insanlar kolayca ulaşabiliyor. Ayrıca şarkılarda ingilizce kelime geçiyor, şarkı adları ingilizce yazılıyor. Yazılmasaydı onlara ulaşmak zor olurdu diye düşünüyorum. Bir de ünlülerin mükemmel bir şekilde pazarlanması. Tabiri caizse ürün muamelesi görüyorlar. Tabi şirketler ürünlerini mükemmel bir şekilde sunuyor. Bu da ister istemez insanları çekiyor.

Vincenteu

Yazık yaa. Kudursun

Jae

Hakli abj

Exo-L ama SM antisi

Aaa iyi espri bak gülerim ben buna

K-can kız

Bighit zaten kasten diğer üyelerin ingilizce öğrenmesini istemedi. U got no jams olsun beach olsun biraz daha öne çıkardı. Yoksa diğer üyeler de az çok ingilizce biliyor ama belkikonuşamıyor olabilirler. Mesela bir pr’da jk ing soruya yanında tercüman yokken cvp vermişti

Army Blink

Bu kadar kıskanç bir kişi görmedim boş boş konuşuyor bunları yazacagina sende birşeyler basarsaydin da başkalarının başarılarını kıskanıp böyle kanitlanamaz şeyler yazmasaydin sinir adam

Jean-Baptiste

BTS İngilizce biliyor mu? İngilizceleri feki lab seviyesinde. Kulağınız yok mu? Twice da ki yabancı üyeler korece bile söyleyemiyor ingilizceyi nasıl söylesinler

Selin

Hani dedikleri doğru ama bunların önce bi temeli olması lazım kimse aaa bak ingilizce konuşuyor diye gruplara ilgi duymuyor önce bi danstır karakterdir vokaldir raptir tiptir halletmen lazım bi de üstüne japonca değil de Korece konuşman lazım çünkü BTS japon ya da Çinli falan olsa tutmazdı insanlar önce bi kpop grubu olduğu için fark etmeye başladı, yani Koreli bi eski stajyer dese doğruya doğru ama bunu japon grubuna uygulayamazsın ki bu btsle twiceın değil kpopın başarısı aynı zamanda. Bunu türk bi şarkıcı söylüyo olsa ne kadar ciddiye alabilirsem bu çocuğu da o kadar aldım o yüzden

Selin

Tipin olmadığı sürece böyle büyüyebileceğini sanmıyorum, e japonlarda da malum en yakışıklı aktörlerin bile 5 tanesi falan yakışıklı belki sayılabilir, bütün yakışıklı yetenekli japonları kpop gruplarında çıkış yaptırıyorlar, produce48de dans yeteneğinizi de gördük pek yok sese baksak sesi olan da dans hiç yok, yabancı diliniz de Kore’ye göre kötü.. yani demem o ki sıkıyorsa global jpop grubu yap yuyacım ordan sallamak kolay çünkü önce bi kendi ülkende adam yerine konulman gerekiyor ki sonraki hedefin globalleşmek olsun.

egnamyu

48 sahnede eğlenip eğlendirmeye dayalı bir sisteme sahip. Jpopta iyi dans eden ve vokali iyi olan gruplar da var. 48 hepsinden daha populer olsa da.

Yeni Yazılar