[THEQOO] Soojin bir süreliğine GI-DLE aktivitelerine katılmayacak

176
4999

202103041948450410 1

“Merhaba. Biz Cube Entertainment.

(G)I-DLE üyesi Soojin’in okul günleri ile ilgili tutumumuzu paylaşıyoruz. İlk olarak, bu açıklamayı daha erken yapamadığımız için özür dileriz. Gerçekleri doğrulamak için elimizden gelenin en iyisini yaptık ve bu yüzden pozisyonumuzu paylaşmak uzun zaman aldı. Anlayışınızı rica ediyoruz.

Soojin’in okuluna, öğretmenlerine, birçok sınıf arkadaşına ve diğer tanıdıklarına o zamanki durumu sorduk. Şimdiye kadar onayladıklarımıza göre, daha önce paylaştığımız gibi, telefonda kavga ettikleri doğru, ancak gönderi yazarlarının iddia ettiği zorbalığı teyit edemedik.

Gerçeği açıkça doğrulamak için gönderi yazarı veya başka bir temsilci ile değil, doğrudan olaya dahil olanlar arasında yüz yüze bir görüşme yapılmasını teklif ettik. Fakat tüm taraflar böyle bir şey istemediklerini söyledi, bu nedenle olaya doğrudan dahil olanlar arasındaki görüşme gerçekleşmedi. Bununla birlikte, yaşananlara doğrudan dahil olanlar yüz yüze görüşmeye açıksa her zaman ayarlayabiliriz.

Soojin şu anda tüm faaliyetlerini durdurdu ve (G)I-DLE şimdilik beş üye olarak promosyonlarına devam edecek.

Sanatçımızı ilgilendiren bu konu nedeniyle rahatsızlık hissedenlerden bir kez daha özür dileriz. Bununla birlikte, kötü niyetli yorumlara ve yanlış olduğu kanıtlanmış konulara karşı güçlü yasal işlem yapacağız.

Olaya karışan kimsenin haksız yere zarar görmemesi adına, gerçeği ortaya çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.”

1. Ayrılmıyorlarsa eğer hep böyle yapıyorlar

2. Artık CUBE şarkıcılarını ve (G)I-dle’ı dinlemeyeceğim

3. Defolun. Soojin-ah, aşırı utanmazsın. Sadece mağdurlara yazık

4. Irene’lik yapıyor

5. Ayrıl

6. “Şimdilik”? Akılları başlarında değil

7. Ayrıl diyorum sana…

8. Yani her şey sessizleşince geri dönecek?

9. ? Ayrılmıyor?

10. Açıklamaya bakın, sadece tek bir mağdur varmış gibi yazmışlar. Bu bile zorbalık olduğunun kanıtı değil mi?? Netizenler aptal mı sanıyorlar?


[THEQOO] SEO SHIN AE’NİN YENİ INSTAGRAM GÖNDERİSİ

screenshot 20210304 215306 instagram

“Senin güneşli baharın, benim için soğuk bir kış ve acılı, uzun bir geceydi.

Senin sonsuza dek sürecek gibi görünen yaz mevsiminin sonunda, benim için neden hala kış olduğunu merak ettim. Bu yüzden kalbimdeki karı eritmeye ve kalbimin derinliklerindeki varlığı unutmaya çalıştım.
Kışım tek başına oluşmamıştı, ama üstesinden gelmek için her zaman kendi başıma sessizce savaşmam gerekti. Halkımla tanıştım ve ertelediğim şeyleri yapmaya başladım. Bazen soluk rüzgar esiyor ve yüzüme çarpıyor, ama bu kadarı için minnettarım.

Geçmiş mevsimleri hatırlamak kolay değil, ama onlardan kalan sahneler de unutulmuyor. Günün sıcaklığı, günün kokusu, o gün yaşananlar… Hiç iyileşmeyen anıları gömmeye çalıştım ve senin mevsimin için sessizce seni desteklemeyi düşündüm. İnsanların zihinleri gerçekten bencildir ve bunu her yaptıklarında, eriyen kar donar ve buzlu bir yola dönüşür.

Bu yüzden harap olan mevsimim için kendimi suçladım. Bunu aşmak için daha çok çalışmalıydım. Hiçbir şey olmamış gibi davranmalıydım… Buna ne kadar çok devam edersem senin mevsimlerini o kadar kıskanıyorum çünkü insanların zihinleri çok kurnaz.

Bu sert kış güzel olmasa da, erik çiçeklerim soğuk kış havasında berrak bir koku yaydı. Bu şekilde düşemem dedim. Benim mevsimimde ışığı parıldayan insanlar için üzüldüm.
Artık kış mevsiminde kalmak için bir nedenim yok. Buzu kıralım. Onu eritemezsek eğer parçalayalım.

Ancak o zaman, gerçekten uzun bir kış gecesinin ardından gizlenmiş güneşi hissedebiliriz. Etrafa bakınca görüyorum ki keskin rüzgar hala esmesine rağmen, eriyen kar nedeniyle çamurlu zemin yavaş yavaş sertleşmeye başlıyor. Yakında genç bir bahar filizi filizlenecek.

Hala bir yerlerde acı dolu bir kış geçiren sizler için, umarım benim de sizin için biraz güneş ışığı yansıttığımı bilirsiniz. Çünkü kalbinizin içinde parlak bir hayat yaşıyorsunuz.”

1. Shinae, fighting

2. Bunu kendisi mi yazdı yoksa bir yerde mi buldu??? Çok güzel yazılmış bir gönderi

3. Shinae gerçekten güçlü biri… ㅠㅠ Shinae, daha da başarılı ol

4. Böyle biriyle arkadaş olabilmek gerçekten büyük bir fırsat. Umarım kendinden biraz utanıyorsundur

5. Bu kalbimi acıttı, umarım Shinae mutludur

6. Son cümle beni o kadar teselli etti kiㅠㅠ

7. Wow gönderi çok iyi yazılmış, daebak

8. Gönderi çok olgun

9. Son cümleyi okuyunca ağladımㅜㅜ

10. İyi yazılmış, çok havalı biri

 

Kaynak: Pannchoa

Önceki İçerikJi Soo ‘River Where the Moon Rises’ dizisinden çıkarıldı
Sonraki İçerik[PANN] KARD Jun Somin’in, April’in zorbalık suçlamalarındaki rolü ne?
176 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
YÜCE SOSHI

Ne demek kısa süreliğine ara veriyor? Siz beni çıldırtmak mı istiyorsunuz? O bir zorba, o bir zorba. Beni çıldırtmak mı istiyorsunuz?

YÜCE SOSHI

Bu kadar da iğrenç olmazsın be CUBE, aklı başında doğruyu yanlışı ayırt edebilen fanların desteğini çekeceğinden eminim. Umarım grupla yaptığı her aktivite protesto edilir, bir kişinin suçunu 5 kişi daha çekmek zorunda değil. O olmadan da grup oldukça iyi(?)

Öyledir

Umarım hasetlikten ölmezsin dostum

Shelly

Umarım at gözlüklerin kafana çivilenmemiştir de bir gün çıkarabilmen nasip olur dostum.

Öyledir

Umarım sizlerde birgün nefretiniz ve hasetliğiniz içinde boğulursunuz

heartheart

bir zorba destekçisinden şaşırtıcı sözler

heartheart

Aaaağğğğğğ ult biasım gelmiş

brontozor (I.K.)

ses ver eyyy imla klanı

heartheart (I. K.)

tabletten girdiğim için adımın yanına eklemeyi unutmuşum djdjdjjdjd yoksa yerimiz imla klanıdır

reddish

instadan gelmis olmalisin plzzzz geri don

Öyledir

Sende öd’ünü al instaya gel korkaklar gibi burada isminizi değiştirip kendi kendinize cevap verip duruyonuz malum bunu instada yapamıyonuz snajjaajja çok

Melboomer (I.K.)

İnstaya yazıyoruz da n’oluyor? Farklı düşünceleri taşlıyorsunuz. Burada kaç kişinin insta hesabı kapandı insta tayfa yüzünden biliyor musun?

reddish

instada konussam ne yazar tek yonlu bakis acilarinizla benim dediklerinimi anlamaniz imkansizken kendimi yorucak kadar salak degilim

Melboomer (I.K.)

Ay işte geldi gönlümün efendisi ^_^

YÜCE SOSHI

NE SJQKNDJAKSJSKAMSNSKKSNSKA ÇILDIRMIŞSIN

eser

ben konuya hakim degilim ondan soruyorum, ikili kavga etmis onun disinda ogrencilere zorbalik mi yapmis soojin?

kendihalimdebirderdimvar

Kavga yok ortada direk zorbalık var
Bu gönderi paylaşan kızada Sen bu yüzle televizyona çıkıyorsan gibi kelimeler kullanmış
Üstüne görüşmeye Cube temsilcileri gelmiş Soojin gelmemiş bu yüzden mağdurlar kızgın ve daha fazla uzlaşmaya çalışmak istemiyorlar

Vincenteu

Bunu twitterdan yazsam hesabım spam saldırısına uğrardı. Hayranların bu kadar destek çıkması doğru değil. Daha her şeyi bilmiyorlarken arama temizliyorlar. Şirketin de böyle yapmasına şaşmamalı i think

erin

Kızın zorbalığı daha kanıtlanmadı diye biliyorum. Bence nötr kalmak en iyisi. Irene de sektörden atılsın dendi ama hala ayakta…

reddish

irene ile soojin cok farkli meseleler evet ikisi de zorbalik zorbaligin olcumu olmaz ama irene yaptigi yanlislarin sorumlulugunu alip 2 kere ozur diledi ve tonlarca aciklama yapti soojin daha yapmadigini dusundugu bir seyin bile arkasinda durup duzgunce savunamiyorken bence ikisini ayni kefeye koymamalisin

Minse

Ay çıldıracağım ya irene zorbalık yapmadı ya ne zorbalığı kadınla tartıştılar sadece olaya zorbalık diye siz isim verdiniz, biriyle bir kere tartışınca zorba olmazsın sadace yanlış bir davranış yapmış olursun.. kızda bu yüzden 4 kere özür diledi 2 değil… soojin ise lise yıllarında bildiğin bir çok defa zorbalık yapmış evet aynı şey değil ama irene zorba da değil…

Last edited 3 ay önce by Minse
Hadi kanıt?

Bu kızın zorbalığı kanıtlandı mı ????? Hayır. Hani okadar at gözlüğü felan diyosunuz ya biz kanıtlanmayan birşeyin doğru olmadığına inanıyorz sizler nasıl kanıtlanmayan bir şey için bu kadar ileri gidebiliyorsunuz ?

Somnia

Yaptığı şeyi iddia eden biri var, yapmadığına dair bir kanıt yok. her şeyden öte ‘yapmadım’ demedi. mesela seni adam öldürmekle suçladılar, sen hayır ben yapmadım demezsen nolur? senin yaptığından şüphelenirler değil mi? hele bir de üzerine ben hatırlamıyorum dersen ne olur? eğer böyle bir olay olmadıysa, burada herkesten pişman olduğumu söyleyerek özür dileyeceğim. ancak gidle’ı debutlarının öncesinden bile takip eden biri olarak kalbim çok kırık. ya soojin çıkar, bakın ben yapmadım aslında olay buydu der ya da ben ve benim gibi birçok kişi gidle’ı bırakır. (aslında hala her birini çok seviyorum ancak bir zorbaya arka çıkan kişilere idol diyemem.) lütfen… Read more »

Last edited 3 ay önce by Somnia
Hadi kanıt ?

Dediğin gibi sadece iddia var ve karşı tarafın bir kanıtı dahi yok. Asıl siz nasıl kanıt olmadan bir kişinin iddiasıyla böyle konuşuyorsunuz ? Ben kanıtsız bir kişinin iddiasına asla inanmam benim aklım okaar ucuz değil kusura bakmayın. Mağdurun iddia ettği gibi bir zorba olsa neden okul öğretmenleri ve öğrencileri soojini savunsun ?Ayrıca hiçbirşey bilmeden konuştuğunuz nekadarda belli belliki, soojinin açılamasını bile okumamışsın yada okumuşsun bilerek yalan konuşuyorsunuz. Kız karşılıklı telefondan tartıştığını kabul ediyor ama mağdurun iddia ettiği hiçbir zorbalığı kabul etmiyor sana açıklamasını atıyim oku önce ona göre konuş. Hiçbirşey bilmeden herkesi asıp kesiyorsunuz. Bize tanımadığınız idolleri niye savunuyosunuz diyosunuzda,… Read more »

kendihalimdebirderdimvar

Yalnız bir mağdur yok 3 tane falan var biriside oyuncu ve zorbalikla ilgili vakıflarin calışmalarina katilan bagis yapan bir kadın
İftira atiyor olabilir mi hayati boyunca zaten mağdurlara maddi manevi destek olan bir kadın
Yıllar boyunca iftira aticagi gune mi hazirlanmiş
Bu kadarda aptal olmasaniz

Yeşim

Bu kadının iddiası soojinle ilgili Varmı? varsa bana atsana. Yok demi ? Olamayan birşeyi niye iddia ediyodunuz? bu kız ile soojin aynı sınıfta ama kız kendine yapılan zorbalığın üst sınıflardan olduğunu söylemişti böyle bir açılamasıda var. Neden olmayan birşeyide soojine atmaya çalışıyosuz.

Neocrackheadtech.ltd.şti

Kulağı çınlasın eski Türkçe öğretmenimiz “şey” olan her şey ayrı yazılır arkadaşlar derdi

Nonamefandom

Mağdur ve ablası bu olay için avukatlar tutmuş kendi cebinden büyük paralar ödüyor küfür tehtit mesajları ve aynı zamanda Cube gibi büyük şirketin medya oyunlarıyla uğraşıyor kim boşu boşuna kendini böyle bir alevin içine atar ? Para istemiyorlar bile bunu açıklamıştılar
mantıklı ol biraz

Fantomyself

Bir Türkçeci olarak sitedeki varlığın beni oldukça mesut ediyor, bilesin.JSHDHDHDHDHDHHFKGKG

Erin

Aynı durum Blackpink üyelerinin birinin başına gelse yine aynı yorumu yapabilecek misiniz metak ve ediyorum cidden.. dürüst olun
Ayrıca Gidle fanları açısından düşünürsen onlar için bu durumu kabul etmek zor bu yüzden kesin kanıtlanmasını bekliyorlar. Ya Soojin e atılan bi iftira ise bu? Hyunjin ve Soojin ikisi de aynı kaderi paylaşıyor

SGJK

Kanka cevap verdiğin kullanıcının ismine bakmıyor musun ?
Onun için bpden örnek vermen yanlış olmuş çünkü arkadaşın bp fani olduğunu düşünmediğim için bu durum bence onu ilgilendirmezdi, yine aynı yorumu yapardı. Snsd diye örnek verebilirdin. Neyse zaten kimse hyunjin olayinin iftira olduğunu da söylemiyor, o da ara verdi soojin de. Yani açıkçası şüpheli olmayip saf temiz olsalar böyle bir araya ihtiyaç duyacaklarını zannetmiyorum ama evet fanlar için zor olabilir, fark etmeden çok bağlanıp kendinizi şartlıyorsunuz. Ama umarım saf gerçekler ortaya çıktığında, gerekirse de bu bağı kırıp atmasini da bilirsiniz

Erin

“Kanka” cevap verdiğim kullanıcının profil resmine bakarak söyledim bende. Ve profil fotosunda Rose var.?? Örnek olarak verdim ister snsd olsun ister başka bişi sonuçta kendi stanlediği grup demek istedim

YÜCE SOSHI

Lan ben BP fanı değilim ki EJWMJDIAKSHDKAKSJDKAK Kimse benim ahbabım değil, sektördeki kimseyi körü körüne savunmadım hiçbir zaman. IDLE hayranları apayrı ‘kesin kanıtlanmasını bekleyen’ kesim %10 ama mağdurun Soojin’in popüleritesinden yararlanıp para kazanmaya çalıştığını düşünen kesim ise %90. Aramalarını temizleyip hastag açıyorlar, bunlar aklı başında bireylerin yapacağı şeyler değil. Son olarak iftira olduğunu da düşünmüyorum çünkü sakız gibi uzattıkça uzatıyorlar imajı daha da etkileniyor. Allah için “Hatırlamıyorum ama umarım yapmamışımdır” ne demek ya JSIQMSHSIAMDBWIQKBDUAKSNFHHDIS

Last edited 3 ay önce by YÜCE SOSHI
Hadi kanıt ?

Buda mağdurun açıklaması hadi bunada yorum yap soojinin hatırlamıyorm dediği tek nokta meyve suyu meselesi ama mağdur söylediği iddilarında yalanlar varki bunu dile getiriyor

Hadi kanıt ?

Al mağdurun ablasının açıklaması

Annie

Kanıt diye insta sayfalarının yaptığı taraflı çeviriyi atman HDMFKFKFKFKKFKFKDKFKKDKFKDKKFKFKF
Birde sözde mağdur yazmışlar ya inanamıyorum , dostum sooj*n gibi biri için boş yere bir taraflarını yırtma . İnan değmez . Burda kimse sizin kurgularınıza inanmıyor .

Hadi kanıt?

Neee tek taraflı çevirimi git aşşağı in netizen türkey çevirisine bak yada ikpopmagazin çevirisine bak ozaman. Bütün çevirilerde bu yazar ama sizler olan birşeyi inkar ettiğiniz için sözleriniz beş kuruş etmiyor kusura bakmayın. Allaha şükür herkesin okuma yazması var siz inkar etseniz ne fayda cehenneme kadar herşeyi inkar edin gerçekleri değiştiremezsiniz. Ayrıca en büyük kanıt okuldaki öğretmenlerin ve öğrencilerin soojini savunması. ( bak yukarda yazıyo ) Buda size güzelce bir kapak olur umarım ama siz akıllanmazsınız kıskanç ve haset insanlar kolay iflah olmazlar, buda bir gerçek… sizin gibi b….k* insanlar için zamanımı harcadığım için dogru bana ve zamanıma yazık…

Last edited 3 ay önce by Hadi kanıt?
eriza

Edebi kalemi güçlü biriymiş, yazdığı yazı çeviri olmasına rağmen çok güzel. Eminim orijinal dilinde daha da anlamlıdır.

ve soojin o gruptan ayrılmadıkça kalan 5 üyeyi de dinlemeyeceğim kusura bakmasın kimse. Evet onların suçu yok ama soojin geri döndüğünde programlarda videolarda onunla sohbet etmeye, gülmeye eğlenmeye, fotoğraf atmaya devam edecekler. Benim onaylayacağım türden bir şey değil bu. Sanki yaşanmamış gibi olayların üstünü örtmeye çalışmak.

eriza

bu arada 4 üye desem daha iyi olacaktı.. grubun en küçüğünün işlevi sıfır da. burda yine konuşmuştuk onun hakkında, görevsiz, şımarık birisi. Tek yaptığı yüksek sesle carlamak

jeyan

Miyeon gidle birdir imalı gönderi atmış bye miyeon 🙏

Hiiiii

Ne gönderisi

Rough

Yani ben bu kıza da sinirlendim bir ağzını açsa her şey netlesecek hem de kendisi de ünlü olduğu için birçok fan belki uyanabilir kız anca imalı mesaj fotoğraf sinir oldum şahsen bir şey biliyorsan konuş işte. İma etme bir şeyleri

Lavinia🌹

Kızın şirketi büyük ve güçlü bir şirket değil diyorlardı. Eğer öyleyse şirket korktuğu için konuşmasına izin vermez. Kız da sadece imalı gönderiler atabilir.

Herneyse

Sojine direkt zorba derse şirket dava açar ve dava ile uğraşmak zorunda kalır. Şirketi de küçük. Uzlaşsa cube anında davadan cekildi haberlerini salar ortalığa.

saryy

başta kız görüşmek için ablasını yollarken niye soojin gitmedi diye sorarlar adama ama onuda hatırlamıyordur bu kesin

Last edited 3 ay önce by saryy
saryy

birde kafama şu takıldı hyuna ile edawn ın sevgili olduğu çıkığında onlarla birlikte bu kızında hui ile ilişkisi ortaya çıkmıştı ve şirkette onaylamıştı eğer cube ilişki yüzünden hyuna yı attıysa bu kızı niye o zaman atmadı bana göre atması yanlış ben buradaki çifte standardı sorguluyorum niye sürekli bu kızın arkasında bu şirket

xox

ya dur aklıma bir şiir geldi

xox

Tiksiniyorum hareketlerinden
Yapmacık yapmacık gülmelerinden
Timsah gözyaşları dökmelerinden
Yani her şeyinden iğreniyorum

Neyin varki ne bu kibirliliğin
Yok ki övülecek bir güzelliğin
Ya da etkileyici yeteneğin
Senin sorunun ne anlamıyorum

Sende olan tek iyi özelliğin
Senin de herkes gibi öleceğin
Senin de cayır cayır yanacağın
Kısacası senden nefret ediyorum

off şu şiir çıldırtıyor beni kwodKdlsk

Last edited 3 ay önce by xox
Cheniee

hyuna ve dawn’ın ilişkisi şirket tarafından biliniyordu. ilişki haberleri çıkınca cube reddetti. ama reddederken hyuna ve dawn’ın fikrini almamış sanırım, hyuna kendi instagramında “şirketin dediği gibi değil dawn’la uzun süredir ilişkimiz var” tarzı bir gönderi paylaştı ondan sonra şirketten ayrıldılar. yani cube ilişkileri olduğu için değil şirkete karşı geldikleri için onları attı. soojin ve hui de sevgili haberleri çıkınca cube yalanlamadı, eskiden sevgiliydiler ama çoktan ayrıldılar dedi.

Cheniee

yani cube büyük bi şerefsizlik yaptı. o sırada hui ve soojine hiçbir şey olmadı çünkü şirekete karşı gelmediler. ama cube hyunayı kaybederek çok büyük aptallık yaptı. soojini de hyuna yapmaya çalışıyolar ama pek mümkün değil :d

Saryy

Bu kıza ne yaparlarsa yapsınlar bir hyuna olmaz hyunanın kendine has bir karizması var ama bu kız sadece bayık bayık bakıyor

Saay

Aynen ya 🙄🙄 O bayık bakışla sexy olunmadığını niye biri ona söylemedi? 🤦‍♀️ Hyuna uğraşmadan böyleydi. Çünkü bazı insanlar uğraşmadan öyledir.

aswium

ya abi soojin kim hyuna kim normalde bunu demekten nefret ederim ama soojin sinsi bir zxorba olduğu için çekinmicem hyuna>>>soojin

Nonamefandom

Hyuna 14 Yıldır sektörde kaç tane jenerasyon gördü nasıl idollerle yüz yüze geldi hiç karakteri değişmedi şımarmadı hala aynı masumlukta bunu zamanında Dawn ve kendisi için sorumluluk alarak ta gösterdi kısacası Cube’yi çocuklar yönetiyor yetişkin kafada değiller

Almina

Hyunayı ilişkisi yüzünden değil aslında ilk başta şirket ilişkiyi reddediyor ama Hyuna sonradan açıklıyor o yüzden kızdıklarından. Hui ile ilişkisini kabul ettiler ama ayrıldı demişlerdi. Hyuna olayı olunca da arada kaynadı…

Levi Ackerman

Soojine buluşmaya neden gitmedin diye sorarlarsa cevabı muhtemelen, “gidip gitmediğimi hatırlamıyorum, gitmiş olduğumu umuyorum” olur zksksksksk
Bu cümle yapısı çok komiğime gidiyor ya

hyojin ne güzel adamsın

hyuna’yı hemen yollayacak kadar “prensipli” olan cube bu kız konusunda niye bu kadar inatçı anlamıyorum

xox

cidden…hadi hyuna soloydu ama edwan mıydı dwan mıydı adını hatırlayamadım o çocuğu niye attı?ki çocuk pentagon’un o zamanlar parlamasını sağlamıştı.soojin kadar kötü bir şey de yapmadı biriyle sevgili oldu.soojin benim gözümde etrafa attığı seksi olmayan ama seksi olmaya çalışan bakışları dışında hiçbir şeye sahip değil.belki dansı sizin gözünüzde iyidir ama benim gözümde woaw diyebileceğim hiçbir dans yeteneği yok.

hyojin ne güzel adamsın

cube’u cube yapan hyuna’ydı… bence sırf ilişkisi olduğu için muhtemelen kadının bürünmesini istedikleri imajı devam ettiremeyeceklerini düşündüler. e’dawn zaten ona kıyasla çok daha çabuk vazgeçebilecekleri bir insandı ancak grup adına ve yetenekleri adına cube’a her şekilde yazık olmuş oldu. eminim sonrasında çift olarak destek aldıklarında kudurmuşlardır zaten. soojin’i de tahminen ikinci hyuna konumuna koymaya çalıştılar ancak ne kadar süslersen süsle kişiliği bozuk olunca bir şeye benzemeyecek isterse çok yetenekli olsun.. hyuna’nın senelerce getirdiği paraya şükretsinler

xox

ya bence şirketin zaten ilişkiden haberi vardı.nasıl aynı şirket içinde çalışıp da kendi idollerinin özel hayatlarından haberdar olmazlar.her şeyi biliyorlardı meydana çıkınca attılar.soojin hyuna’nın tırnağı olamaz.ne soojin’i çok severdim ne de hyuna’yı ama karşılaştırmaya hatta benzetmeye çalışmaya bile değmez.sevseler de sevmeseler de hyuna ikon.

blinkie

dawn* adını değiştirdi

Last edited 3 ay önce by blinkie
xox

dwan ne ya çocuk dawndididawn diye şarkı yapmış ben dwan diyorum.

Falondia

Aynen ya hatırlıyorum tam da Pentagon’un parlamaya başladığı dönemlerdi Shine ile. CUBE kadar ikiyüzlü şirket yok

Ayşe

Şimdi şöyle bir şey var Gidle dans olarak cidden yeteneksiz bir grup. Soojin içlerinde en yeteneklisi. O da çıkarsa cidden sahne şovu açısından tasiyamazlar.

hyojin ne güzel adamsın

doğru diyorsun özellikle bir iki üyenin dansları zayıf ama bence yuqi de en az soojin kadar iyi dans ediyor

Ayşe

Ya bu sektör Seungri’yi Zicoyu affetmis Cube kızı niye bıraksın Soojin de unutulur keşke hepsi cezasını çekse ama sektör o kadar berbat ki yani Seungri diyorum hani. Soojin mi unutulmayacak. Para kaynağı getiren ana üye gruba. Cube asla bırakmaz..

hyojin ne güzel adamsın

dediğim gibi hyuna’ya kıyasla soojin cube için hiçbir şey… g-idle asıl sooyeon olmadan falan olmaz
belki de ara verdikten sonra gruba geri dönmesine izin vermezler, tam olarak planlarını anlayamadım ama ne bileyim, saçma

Melboomer (I.K.)

Aslında daha 2 yıllık bir grup yeni birisi eklenebilir. Dans konusunda iyi olan birisi. Netizenler soojin’in yerine geldiği için nefret de edemez.

Aeri

2-3 ay ara verince geçmişte zorbalık yapmamış mı oluyor ?

Falondia

Kusura bakmayın ama ben böyle imalı şifreli metaforlu yazılardan yoruldum madem bir derdin var açık açık söyle bilmek istiyoruz. Ortada zorbalığa uğramış insanlar var ise edebiyat parçalamanın sırası değil

stan t-ara = stan talent

katılıyorum… bunların güneş, ay, rüzgar, kiraz çiçekleri, çiçek, böcek üzerinden hem şarkılarda hem de yazı dilinde kasıp durmaları sıktı, net ve dobra konuşan idol görmek lütuf resmen

Vivi

Bu nasıl saçma yorum bir de 50 beğeni almış yazık kafanıza Soojin’i koruyup kollayan bir Cube var o kızın arkasında kimse yok kız derdini bu şekilde anlatmaya çalışıyor. Ama sağır olan sizsiniz

bae

Bu da dogru mesela belki kiz cube ile ugrasmak istemiyordur ve cekinceleri vardır bu yuzden ima ederek derdini anlatmaya calisiyordur kim bilir

jeyan

Sözler Hwaa ve Hann göndermeli anladığım kadarıyla yani soojin’i kastettiği apaçık ortada o yüzden netizenler bir şey söylememiş

suzikisuzi

direkt ayrılsın işte. grupta tutmanın mantığı nedir? bundan sonraki aktivetelerinde samimiyetine, sevevenliğine inanacak olan var mı? mağdurları düşünün. geçmişte kötü şeyler yaşadılar, zorbanın ceza çekmesi için haklarını aradılar ama birkaç ay sonra soojin “heyy ben geri döndüm” diye gönderi atacak ve yorumlar kalplerle dolu olacak. mağdur olsam kendimi çok kötü hissederdim.

jeyan

Görüşlerim hâlâ sabit fakat konuyla ilgili bir şey sormak istiyorum Instagram ve Tiktok akımı olan idolleri ve diğer ünlüleri okul yıllığı editi yapıp “Size okulumdaki zengin ve havalı zorbaları göstereyim” akımı yeni nesilde zorbalığı güzelleştirme ve normalleştirme olmuyor mu?
Yorumlarda herkes “bana zorbalık yapsa ağzımı açmam”, “üstüme yemek dökebilir” gibi yorumlar görüyorum ve cidden aşırı üzülüyorum.

jeyan

.

jeyan

..

jeyan

jeyan

Zamanında böyle tweet’ler atıp zorbalık güzelleştirmesi yaparsanız okulda/vs. “bana zorbalık yapıyorlar” deme hakkınız yok ve hesabınızdaki pin’leri kaldırın zira ben zorbalığa uğrayan biri olarak bu “akım”ı gördüğümde tetiklendim.

Kuzey Tekinoğlu'nun ikonik tulumu

Herşeyin bir çözümü var ama bir insan aptal oldu mu, onun hiçbir çözümü yok. Zorbalığın ne olduğunu bilmeyen, gerçek hayatta gölgesini görse korkacak insanlar ahkâm kesiyor. Umarım sen de iyisindir. 🖤

jeyan

Senin yorumunu gördükten sonra daha iyi oldum çok teşekkür ederim 💗

林枫 lín fēng :D?

bunların bariz şaka olduğu belli fakat benim de hoşuma gitmiyor. seni etkilemesi de bu durumda anlaşılabilir bir şey. gerçi şu konuda haklısın ki, bazı şeylerin mizahı yapıldığında basitleşiyor ve kelimenin içindeki anlam boşalıyor. bu yüzden biz insanlar zaten alışmaya hazır bir bilince sahibiz. gittikce normalleşmeye varıyor bunun sonu

YÜCE SOSHI

Evet, evet bu akımla ben de karşılaştım. “Son zamanlardaki olayları da göz önüne alınca paylaşımınız hiç hoş olmamış, küçük yaştaki fanlar etkileniyor” demiştim ve aldığım cevap ise “duyar kasma” oldu. Biri de “linç yersin sil yorumu” demişti şaka gibi ama asla güldürmüyor 🙂

Last edited 3 ay önce by YÜCE SOSHI
myeon

Bunların harcadığı oksijen için para almalıyız ağaca yazık

Exovelvet

Twitter kullanıcıları yine bir şeylere karar veriyor..Şaka bir yana bunları demek için nasıl bir zihniyete sahip olmak gerekiyor?

xox

LDJWLDKWLDNSKJSKSHSKSJDKSJS ya bişey demek istemiyorum ama umarım zorbalığa uğrarlar ve nasıl bir şey olduğunu görürler.el bebek gül bebek yaşayıp hyunjin bana zorbalık yap demek kolay.bu insanlar zorbalığı ne sanıyorlar anlamadım.bir de şöyle bir şey var zorbalığa uğrayan kişi şikayetçi ve bunun için herkesle paylaşıyor bunlara noluyor da oppa/unnilerini koruyup,kendi çaplarında affediyorlar.gören de kendileri yaşadı sanacak.

Aeri

Zorbalık ne demek bilmeyen, hayatında zorbalığa maruz kalmamış insanlar gelip burada saçmalamışlar. İnsanlar uğradıkları zorbalıklar sonucunda hayatına son verecek raddeye bile gelebiliyorlar şunların kurdukları cümleye bakın ne kadar umursamasızca.

stan t-ara = stan talent

bir de bu zorbalık güzellemesi yapan tayfaya göre burada bizler “drama queen, gereksiz duyar kasan” tipler oluyoruz, beyinleri yüksek doz badboy fanfic’lerine maruz kaldığı için olayların ciddiyetini kavramakta güçlük çekiyorlar teşhisini koyuyorum ben

aswium

ve birisi laf edip uyarınca da dalaşıp sataşıyrlar bunun havalı bir şey olduğunu sanıyorlar toxic tek hücreli amip ergenler

Nonamefandom

Soojin sınıf arkadaşına küfür etti açıklamasına karşılık “gelip beni sövse teşekkür ederdim” “ağzma sça bilir” yorumlarını bile okudum WTF

Rosé

Keşke gruptan ayrılsa diğer üyelere de zarar veriyor.Hala zorbaları savunup siyasi olayların üstünü örtmek için iftira atıyorlar diyen fanları görünce çıldırıyorum idoller halkın umrunda bile değilken.Umarım tüm zorbalar ortaya çıkar sektörden sürülürler.

Esra

Mağdur taraf görüşmek istediğinde bu kız kendisi gitmek yerine şirket avukatlarını göndermeseydi eğer görüşürlerdi. Bi anda biz istedik gelmediler oldu. En başta gitmeyen şu kızdı.

bes

igrenc ya yaptıkları yanına kalacak hala SoOjIN bEsT GiRL he aynen kanka zorba savun

ilvos

Aklı olan, grubu da şirketi de boykot eder değil mi? Böyle devam edemez bu. Önce yap yap ortaya çıkınca da kısa süreliğine ara ver, sonra hiçbir şey yokmuş gibi devam et.. iğrenç

Jendeuk

Sirketler bulmus kısa yolu unutturup grupta tutacaklar irene gibi her haberinde laf yer sonra unutulur olaylar para kazanmaya devam eder

ddeulgi

Irene’le bu kızı aynı tutamazsınız. Irene bir personelle tartıştı, ki konunun ne olduğu, Irene’nin haksız olup olmadığı bile belli değil. Sadece özür dilettirdi şirket. Soojin kaç kişiyi mağdur etti zorbalık yaparak. Asla aynı şey değil.

nix

kör bir fan olmak çok zor olsa gerek

ddeulgi

Kör değilim, emin ol senden daha çok araştırıp doğruluğunu sorguladım. Hiçbir şekilde Irene olayıyla bunun bir benzerliği yok. Irene haklıydı diye bir şey de demiyorum sadece farklı şeyler olduğunu söylüyorum.

Jendeuk

Bende aynı konular demedim zaten sirketlerin taktiginden bahsediyorum irene ara verdi laf yedi bi sure sonra unutulucak cube simdide soojine yapıcak aynısını aktif olmayıp unutturmaya calısıyor

Drbeyz

Mağdurların neden konuşmadıklarını soranlara işte cevap. Çünkü mağdurlar kendilerini suçluyorlar. Kendilerini affedip karşı taraf gibi hayatına devam etmek istiyorlar çünkü ne yaşandıysa yaşanıp bitti zaten, zorba özür dilese nolur? Ayrıca o karakterde kişiler gerçekten pişman olmuyorlar bile. “Bu yüzden harap olan sezonum için kendimi suçladım. Bunu aşmak için daha çok çalışmalıydım. Hiçbir şey olmamış gibi davranmalıydım…” Karşı taraf hayatına devam ederken o hep eksik parçasını arıyor, özgüven problemleri yaşıyor ve kendine kırgın. Karşı tarafın kariyerini bitirmek mi? Kız desteklemeye bile çalışmış, her şeyi aşmaya çalışmış. Her şeyi aşması için önce kendini affetmesi gerek, kendini sevmesi gerek. Ama bu da o… Read more »

Last edited 3 ay önce by Drbeyz
bes

diğer üyeleri de bitirecek

sametinyourarea

bir tek jisoo cezalandı sanırım .hepsi unutulacak

Sel cheshire

+ april yiyosa cb yapsınlar

blinkie

naeun da beş parasız kaldı. gerçi birikmiş bir iki parası vardır da ailesi zengin falan değilse bazı işleri durduruldu bazılarını ise dondurmuşlar.

green wang

gidle ın imajı çoktan bozuldu sakız gibi uzattılar bi de şimdilik diyo

Sananelazım

ben sadece soyeon’nun emeklerine üzülüyorum

Lee so man en iyisi kudurun

Ben de sadece yuqi ve soyeon a üzülüyorum grupta çok emekleri var en küçüğe zerre kadar üzülmedim allah affetsin grupta ne vasfı var bağırmaktan başka torpilli felan sanırım.

Sananelazım

Ay doğru bak onu unuttum

Sel cheshire

Diğer kızkar peogramlara katılırken soyeon yeni albüm üzerinde çalışıyor diğerleri tatile giderken soyeon şirkette kalıp şarkı yazıyor (ve bu kendi isteğiyle değil cube göndermemiş) ve şimdi soojin yüxünden emekleri boşa gidecek ben 4 üyeli multitalent idle istiyorum artık

ilvos

Şu kızın üstteki fotoğrafını görünce bile tiksindim anında
İmaj gerçekten de ne kadar önemliymiş..

heartheart (I. K.)

Şu an buradaki ve “diğer” sitelerdeki yorumlar o kadar farklı ki anlatamam herkes Soojin’i savunuyor gruptan ayrılması vb. olması gereken şey benim için çünkü imajı aşırı etkileyecek ama savunanlar cidden çok fazla

Nisa

Tahmin ettiğim gibi oluyor. Biri şu öğretmeni konuşturabilir mi acaba. Yoksa yaptıkları yanına kalacak

la cha ta

ayrılır mısın YA DELİRCEM NE ARA VERMESİ o bir zorba

Vivi

idle’da gereksiz biriydi (hatta grup gereksizlerden oluşuyor) sesi, dansı kimine göre güzeldir kimine göre değil. Ben ne sesini ne de dansını sevmiyorum. Dansta etmiyor zaten sadece seksi bakışlar atıyor gına geliyordu her gördüğümde. Soojin değil de Soyeon’un olsaydı(gerçi çıktı sanırım) Soyeonu korumasını anlardım Idle tanındıysa bu Soyeon sayesinde oldu. Soojin’in gruba bir getirisi yok sadece seksi bakışlar atmak dışında niye bu kadar koruyor Cube anlamış değilim vallaha

aswium

dansını sevmeyen tek ben değilmişim demek bir de fanları lisa ile karşılaştırıp sert dans etmek zorunda değil illa sert dans edince iyi dans ediyor olmuyor diyorlardı iyi de zarifte dans etmiyor ki ubnrıugner

Linç yerken obez oldu

Yine insnlara kısa bir ara ile unutturup comeback yaptıracaklar ve mağdur ömrü boyu yaşadıklarıyla kalacak. Cube ve soojin tam bir acınası

Kırmızıbaşlıklıkız

Gıdle fanı olmasam bile hep çok daha güzel yerlere geleceklerini düşündüğüm bir gruptu.2020 onlar için çok iyi geçmişti ve üyeler bireysel olarak da kendilerini göstermeye başlamıştı. Açıkçası 2018 sonrası çıkan gruplar açısından konuşacak olursam bp seviyesine ulaşabilecek tek grubun gıdle olacağını düşünüyordum.Evet uluslarası fanlar umursamıyor ama korelilerin unutacağını sanmıyorum.ve korede tutmayan grupların da çok başarılı olacaklarını düşünmüyorum.aynı şey stray kids için de geçerli bu arada.(şu an hyunjin’in haklı veya haksız olmasından bahsetmiyorum o yüzden yorumlarda onun hakkında cevap vermenize gerek yok.) Kingdom sonrası onların çok iyi yerlere geleceklerini düşünüyordum ama şu an netizenlerin her iki grup için de diyeceği şey… Read more »

Kırmızıbaşlıklıkız

Ve bu arada kızın paylaşımını çok beğendim kim yazdıysa çok zekice yazmış.kendi şarkılarına gönderme yapmak ve yazının içinde isminin dahi geçmemesi. Herhangi bir dava da açamayacaklar bu şekilde.

üniversite kazanamıycam

o çıkana kadar g-ıdleyi desteklemiycem

myday

hyuna’yı tek celsede silen cube böyle bi skandalı olmasına rağmen soojin’i gruptan çıkaramıyorsa şirket batmış demektir hayırlı olsun

Lee so man en iyisi kudurun

Bunlar zaten Hyuna’yı en büyük gelir kaynağını attığında gözümde battı.

vantaer

Gruptan ayrılacağını hiç düşünmüyordum zaten. Ne irene ne hyunjin ne sojin

Last edited 3 ay önce by vantaer
Somnia

Stay değilim, kpopta sadece inSomnia’yım ancak Hyunjin’in iyi niyetli olduğunu düşünüyorum. geçmişte yaptığı hatayı kabul edip kendisini geliştirmeye çalışması, mağdurlarla görüşmeye çalışması bile güzel bir şey bence. ‘hatırlamıyorum, yapmış da yapmamış da olabilirim’ demesinden daha iyi 😀

aswium

yanlış anlama ne hyunjin oppacısıyım ne de stayim grupta en sevdiğim bir üye bile değil zaten ama en azından kabul edip özür dilemesi bile bir şey pişkin pişkin yok öne çıkıyordum yok hatırlamıyorum ama umuyorum ki yapmamışımdır demedi en azından özür diledi hatalı bile olsa bu da bir şey ayrıca irene de baya samimiydi bence özellikle de ikinci özüründe tabi bu benim düşüncem idoller melek demiyorum yanlış anlama

wine.

irene kaç defa özür diledi, üstelik oldukça samimi bir şekilde. tartıştığı kadın bile irene’i affetmişken her olayda irene’i katıp durmayın.

Fantomyself

Keşke pişman ve oldukça üzgün olan İrene,stilist gönderi atıp ifşalanmadan önce özrünü dileseydi.Onun adına menajeri özürlerini iletmeden falan önce yani.İdollerin ifşalandıktan sonraki özürlerini samimi bulmuyorum.Zira patlamadan önce hiçbiri mağdurların suratına bakıp özür dilemiyor.Ne zaman ki patlıyorlar,gelsin;özürler,mektuplar,düşünme oruçları…Hah,komik.

Red Velvet Manyağı

Gönderi atmadan önce özür diledi

Hz. Wonwoo

Soojin’in gruptan ayrılacağını düşünmüyorum. Hatta (G)ı-dle yılın ikinci yarısında geri dönüş yapar olaylar unutulur gider. Cube onun için bütün kaynaklarını kullanmaya devam edecektir. Sosyal platformları dikkate alırsak çok fazla destekçisi var. Böyle giderse Soojin’in sırtı yere gelmez. Şirket konuyu mahkemeye taşımak istemesine rağmen mağdurlar geri atmadılar. Bir süreliğine ara vermesi sadece grubun itibarına zarar verir. Özellikle Ji Soo’nun itirafı çok korkunçtu. Umarım bu itiraf farkındalık yaratır ve sektörde yaşanan bu dalgalanmaya yön verir. Herkesin hak ettiğini bulması dileğiyle..Yazık!!!

Somnia

yabancı fandomlar Kore desteği olmadan grubu taşıyamaz. Dreamcatcher örneği, satışların ve desteğin %90’ı yurtdışı olduğu için daha hala ilk win’i alamadık.

kore unutmayacaktır, yani öyle comeback yapayım takılalım durumu olmaz. umarım bu sözleri de yedirtmezler nskdmskd

Yem

Ya canım soyeon sen gel grup için kendini yırt şarkılar konseptler bul yap sonra kendini seksi yapmaya çalışan biri reklam teklifleri alsinnkendini ön plana atsinnsonra üstüne sıkıntı çıkart .Şimdi Koreliler gidle da boykot eder canım soyeonum

oylesine gezmeye geldim

Soojin CEOya falan şantaj mı yapıyor bu ne be böyle

•Lalice•

BİR SÜRELİĞİNE Mİ??

ilvos

Cube senin a*q

Kuzey Tekinoğlu'nun ikonik tulumu

Bir mağdur olayları pd note denen programa yollamıştı o ne oldu?

ilvos

Aa evet bir programa çıkacak deniyordu

Kuzey Tekinoğlu'nun ikonik tulumu

Pd Note bizim Müge Anlı’nın programı gibiyse herşeyi çok net bir şekilde ortaya çıkarır diye düşünüyorum. Gidip biraz programı araştırayım.

stan t-ara = stan talent

mağdurlar keşke yüz yüze görüşmeyi kabul etselerdi… cube açıklamada özellikle bu konuya değinmiş çünkü “biz istedik ama onlar yüzleşmekten korktu” hesabına getiriyorlar durumu

Kırmızıbaşlıklıkız

Mağdurlar soojin görüşmede olmazsa eğer onlarla görüşmek için bir sebepleri olmayacağını söyledi ama dediğin gibi bir algı yaratıyorlar.

ad astra

Mağdurlar soojin’in olduğu bir görüşme istediğinde cube kabul etmemiş ve sonucunda iki taraf avukatını göndermişti. Görüşmede cube diğer mağdurlarla da görüşmek istediğini söylediğinde mağdurun avukatı soojin’in olmadığı bir görüşmeye diğer mağdurların katılmayacağını tekrarladığında cube bunun mümkün olmayacağını yine söylemişti. Şimdi ise cube görüşmeyi reddedenin mağdur taraf olduğunu söyleyerek bile isteye bu algıyı yaratmak istemiş.

la cha ta

bb soojin.Bu arada seo shin aenin yazdığı şey çok hoşuma gitti.

ilvos

Kısa süreliğine ara mı veriyor???
Olayı böylece unutturmaya çalışacak ve kısa bir süre sonra hiçbir şey olmamış gibi kaldığı yerden devam edecek..

Kuzey Tekinoğlu'nun ikonik tulumu

Kore’deki fandom herşey netleşene kadar desteği geri çekti. Cube kesin adım atmadığı sürece (G)-IDLE için herşey ters gidecek.

Fakedir

Kim ne derse desin grup beş kişi olarak da gayet iyi neden bu kız konusunda bu kadar ısrarcısın CUBE?

bae

ayrilsin. shinae tam olarak aciklama yapmadi ama alttan alttan belli etti. soojin’i cidden bir daha gormek istemiyorum. magdurlarin psikolojisi zorba idollerden daha onemli

kkpop

hala grupta tutmaları….

Red Velvet Manyağı

Kısa süreliğine değil sonsuza dek ara versin

Ayşecik

Bide bunu söyleyen redvelvet manyağı skkskwkwkwkwkwk irene o büyük kanıtlarla vermedi kanka bunu istemen skkwkwkwkwşwşqşşqşwşwşşwşw

Red Velvet Manyağı

Kendi sevdiğin idolünün kusurunu benimkine nefret kusarak kapatamazsın. Cube Soojin i elde tutmak için götünü sıkıyor ama merak etme yakında patlar o çok güvenme. En azından Irene özür diledi Soojin ne etti? Ayrıca bende bir Neverland ım ama olması gereken bu.

Cl’in mikrofonu

Sooj*n o kısa süreyi bir 50-60 yıla çevirmeye ne dersin?

Hmhm🌪

Bir yerde kanser belirtisi varsa orayı kökünden kesmek gerek ilerde başına dert olmasın her tarafa yayılmsın diye. Diger 5 üyenin ne suçu varki? Şu kızı hala grupta tutuyorsunuz. Heralde amacınız hepsini yok etmek pekala devam edin

lavinia

Şimdi yazarlar yine neden çıkıp direkt söylemiyor diye. Onu o kadar iyi anlıyorum ki… Kendimden bildiğim kadarıyla söylemek istiyorum. Zorbalığa uğradığınızda baskın taraf size bunları yaşatan ya da yaşatanlar oluyor ancak siz baskılanan taraftasınız. İster istemez ben ne yaptım, neden ben diye sorular geçiyor kafanızdan sonra giderek çoğalıyorlar tabii.. durduramıyorsunuz yani en azından ben durduramadım. Kendini sorumlu hisseden bir insan, kendini savunamıyor. Hayatına devam edebilmek için unutmaya çalışıyor sadece. Hani diyorlar ya edebiyat yapmasın net bir şekilde söylesin her şeyi diye bırakın kendini nasıl rahat hissediyorsa o şekilde ifade etsin inanıyorum ki gerçek zaten bir gün ortaya çıkacaktır.

Exovelvet

Bu tip olaylar niye bu kadar uzun sürüyor..Ya zorbalık yapmıştır ya da yapmamıştır unutulacak şey mi bunlar

Selen

Bu kpop ve kore benim ruh saglığımı bozuyor artık. Sanki tr de çok güzel şeyler oluyormuş gibi birde şunların saçmalıklarına bakamayacağım artık.

azizi

böyle bir ara vermesi bile birçok şeyi kabullendiği anlamına gelmez mi? ortada bir sıkıntı olmasa ben göğsümü gere gere açıklardım kendimj çünkü.

Mixy

Idollerinizi babanizin oglu gibi savunmayi birakin yakin olarak tanimiyorsunuz ates olmayan yerden duman cikmaz metoo olayina dondu insanlar birbirinden guc aldi ve yavas yavas ortaya cikiyor ve umarim da cikmaya devam eder 🙏🏻

Herneyse

Zahmet oldu kusura bakmayın sojin ve cube. Hala teyit edemedik diyorlar shshs daha ne kaldı acaba? 1 2 ay ara verip hasar kontrolüne başlayacaklar. Yalandan da el yazısı mektup paylaşır özür diler lol zavallı.