Benzer Yazılar

Yabancı medya Black Pink’in Netflix belgeselinde bahsedilen zorlu stajyerlik dönemine odaklandı

Yabancı medya Black Pink'in Netflix belgeselinde bahsedilen zorlu stajyerlik dönemine odaklandı

HABER: Black Pink’in Netflix belgeselinde göründüğü kadarıyla K-Pop’ın arkasındaki ‘rahatsızlık veren gerçek’

KAYNAK: Kyunghyang News via Naver

1. [+144, -4] Medyanın belgeseli “aldıkları acımasız eğitimin iyi bir şey gibi gösterilmesi” şeklinde yorumlaması çok yazık. Dünyada bir sürü meslek var ve bu mesleklerin zirvesindeki insanlar acımasız eğitimlerden geçiyor. Özellikle de spor ya da sanat alanında başarılı olmak için acımasız eğitim sürecinden geçmek şart. Buz prensesi Kim Yuna, E-Spor atleti Faker, basketbol imparatoru Jordan. Kimse onları bu kadar sıkı çalışmak için zorlamadı, bunu kendi istekleriyle yaptılar. Belgesele bu kadar emeğin sadece ‘iyi bir şey gibi gösterilmesi’ demek haksızlık.

2. [+67, -5] New York Times ne diyor ya? Black Pink bir robotmuş da YG onların üzerinden milyarlar kazanıyormuş gibi yazmışlar, bunu nereden çıkardılar? Black Pink niye köleymiş ve bedavaya çalışıyormuş gibi davranıyorlar? Black Pink çok para kazanıyor ve sektörden ayrıldıklarında binalar satın alacak kadar paraları olacak, bu saçmalık da ne? Bu sistemde ikiyüzlülük falan yok. Black Pink seçilmiş kişilerdi.

3. [+50, -1] Black Pink’in sahip olduklarına sahip olmak için zor zamanlar geçirmek zorundasın. İnsanlar oturup ikramiyenin kucaklarına düşmesini mi bekliyor? Black Pink emeklerinin karşılığını anlıyor. Buraya gelebilmek için çok çalıştılar.

4. [+48, -2] Rahatsız edici gerçek bu. Rahatsız edici olmayan gerçeği bilmek istiyorsanız dünyaya sorun, böyle bir masal var mı? Gerçek hiçbir zaman çocukların sevdiği bir şeker gibi değildir. Acı bir bitter çikolata gibidir. İnsanlar başarıların acıyla geldiğini anlamalı, her şey güzel bir masal gibi olmuyor

5. [+37, -5] İnsanlar boş yere sorun yaratıyor

6. [+13, -0] Belgeselde bu kadar rahatsız edici olan ne? Hepimiz böyle yaşıyoruz. İlkokuldan beri çocuklar acımasız bir toplumda rekabet etmek için okula gönderiliyor. Neden Black Pink üzücü bir durumdaymış gibi konuşuyorlar? Yabancı medyanın her zaman K-Pop hakkında önyargılı bir görüşe sahip olduğunu düşünüyorum, bu yüzden Kore medyasının olumlu eleştirilerle buna karşı koyma zamanı geldi. Umarım Black Pink ve ülkemizin diğer tüm genç sanatçıları günlerini pişmanlık duymadan geçirirler. Kore fighting.

7. [+9, -0] Herhangi bir alanda başarı, çaba, fedakarlık ve kayıp gerektirir. Bu hayatın bir gerçeği. New York Times toplumumuzu bunun için nasıl eleştirebilir? Ya kendi toplumları? Onların toplumu altyazı bile okuyamayan ve Trump gibi birinin liderliğinde Amerikalılarla dolu değil mi? Ve Black Pink’e ‘ürün’ demek şart mı? Onlar sanat yapıyorlar. Black Pink bir ürünse, dünyada ürün olmayan ne var? Çaba başarının anasıdır, bu dünyanın her yerinde uygulanabilecek bir felsefedir.

8. [+8, -0] Buna kötü gözle bakmak adil değil. Bu insanlar yetenekli olduklarını fark ettiler ve başarıya ulaşmak için tüm emeklerini bu yönde harcadılar. Olimpiyat sporcuları başarıları için hiç mi çalışmıyor sizce?

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+77] Bence en büyük sorun şu, 100 idol grubundan sadece 1 tanesi ’emekli olunca bina satın alabilecek’ kadar başarılı oluyor, halbuki diğer 99 idol grubu da onlar kadar çok çalışıyor ve karşılığında hiçbir şey alamıyor, hatta çoğu zaman şirkete borç ödemekten yıllar boyu maaş alamıyorlar (BAP, SONAMOO, AOA bile bundan bahsetmişti). Evet Black Pink’i örnek olarak kullanmak saçma, özellikle de YG’nin sanatçıların getirdiği parayı bölüştürme oranı iyiyken (ne kadar kanunsuz işler yaparlarsa yapsınlar) Bu tarz belgesel ve haberler Büyük 3 dışındaki şirketlerde yer alan gruplar için yapılmalı, o zaman insanlar acı gerçeği fark eder.

 

Kaynak: Netizenbuzz

65 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Betii

Bu tarz belgesel ve haberler Büyük 3 dışındaki şirketlerde yer alan gruplar için yapılmalı, o zaman insanlar acı gerçeği fark eder. Gel bunu başta popi gruplar için ağlayan hayranlara anlat, sanki onlar dışında herkes güllük gülistanlık hayat yaşıyor.. herkes kendi haline acısın. adamlar didinmiş uğraşmışsa karşılığını misliyle alıyor bizler gelmişiz kaç yaşına hala 3 krş a çalışıp yaşamaya çabalıyoruz

Xx34

Tanınmayan, hiç duyulmayan bir grup için neden sermaye ayırıp yatırım yapsınlar ? Güzel diyorsun ama mantıklı bir şey demiyorsun..İzleyici çekecek etkileyici bir başarı hikâyesi ve herhangi bir iddia yoksa belgesel nasıl başarılı olsun ? İnsanlar 1 saat boyunca dram mı izlesin ? O gruplar için daha kendi hikâyeleri tamamlanmamış veya henüz başlamamış demek..Her zorluğun belgeselini beklesek sonu gelmez,bu işler bence biraz daha farklı yürüyor

Almina

Demek istedikleri aslında BP üzerinden ya da 3 büyüklerdeki gruplar üzerinden Kpop un karanlık gerçeğini göremeyecekleri.. zorlu eğitim bir çok işin temeli ama bunun karşılığını alan var alamayan var

Xx34

Evet ama bence idol olmak için çabalayan gereksiz sayıda çok insan var ve bence herkes idol olmak zorunda değil ..Bunun için başvuran kişi sayısı artıkça tabi sektör doğal seçilime giriyor, yalnız güçlü olanlar ayakta kalıyor bu da acımasız yüzlerinden biri tabi..Yine de çabalayan, emek veren herkes umarım hayallerini gerçekleştirebilir

ImYeon

Ama mesela sadece bir grup değil, başarıya ulaşamamış ama acı çekmiş bir çok grubu, cinsel istismara uğramış grupları falan bir araya getirip bir belgesel çekseler gerçekten bilgi veren bir belgesel olur. Her zorluğun değil ama kpop için bir tane gerekiyor bence. Herkes sanıyor ki tüm bu zorluğun ardında güllük gülistanlık var ama acı dolu biten hikayeler de var ve gençler görmeli bence. Özellikle artık kpopta siyahların, beyazların bile yer aldığını düşünürsek. Hayaller aleminde olmamak için.

Xx34

Yani gruplar ve kpop hakkında bunun için genel bir belgesel çekilebilir tabi ama farkli yönlerden yargılamak ve anlatmakta eksik kalınabilir. Ve bence herkes için anlatılmayı bekleyen çok ve farklı şey vardır + konu derin olabilir, max 2 saatlik belgesele sığabilir mı? Emin değilim ama olsa güzel olurdu

Last edited 2 yıl önce by Xx34
123rf

netizenler boş yapmış. hangimiz okulda çaba gösterirken aşırı yoğun rekabete, sinsiliğe, 13 14 yaşlarımızda 14 15 saat çalışmaya ve bilhassa o yaşlarda benlik kaygısı yaşayan ve benliğimizi bulmaya çalışan gençler olarak ağır eleştiri ve hakarete maruz kaldık. eminim ki aranızda kötü anılara sahip olan vardır ama bunlar istisna biz normal bir büyüme sürecinin zorluklarını yaşayarak benliğimizi inşa ettik bu stajyerler ağır Mobbing ve baskı hatta şiddet ile kendilerine karakter yarattılar. şöyle diyeyim 13 14 yaşındaki çocukları ailelerinden kopartıp onları yalnız ve savunmasız kıldılar, kendi benliklerini kabul edilmeyecek raddeye gelene kadar çocukları kendilerinden soğutacak kadar eleştiri, aşağılama ve hakarete maruz kalan… Read more »

123rf

daha korkuncu insanlar bunu yaşamın bir parçası olarak görmeye başlamış.. yani kendilerini iyi birşeye yakıştıramıyorlar bile ,bunun için bir dünya zorluk yaşamaları gerekiyormuş gibi.. burdan şunu anlıyorum demek ki toplum içinde birbirlerine karşı o kadar kaba ve aşağılayıcılar ki bu onların kabul görmek uğruna doğruları olmuş. yazık ya, yatıp kalkıp bizde bunun olmadığına şükredelim insanı manyak ederler valla

Last edited 2 yıl önce by Cansu
😒😒

Hayatımdaki en büyük sıkıntı parayken deli gibi para kazanan insanlara acıyamam. Bazı hayranların kendine ayıracak parası yokken onların sülalesini alacak insanlara acıyıp üzülmesi saçma geliyor. Her şeyi dramatize etmeyin kendi istekleriyle giriyorlar bu yola

Lolavabz

Evet, sanatçıların yaşantısı açısından Amerika müziği çok daha özgür bir yapıya sahip. Fakat psikolojik durumu de göz önüne alındığında Amerika sektörünün Kore’den bir farkı yok. Müzik sektörü her zaman baskıyı beraberinde getiriyor, bu yüzden de çok fazla intihar olayları söz konusu… Eğer Amerika çok farklı olsaydı Britney, Kesha vb. İsimler de sömürülüyor olmazdı. Evet sanatçıların özgürlüğü bakımından Amerika sektörünü daha çok tercih ederim ama medyanın Amerika’nın sütten çıkmış ak kaşık gibi göstermesi de traji komik. Asya’da sistemin farklı olması Amerika sektörünü daha temiz kılmıyor. Sadece Kore’nin değil, Türkiye’de dahil tüm Asya ülkelerinin kaderi bu maalesef. Çok çalış, hakettiğinden çok daha… Read more »

Last edited 2 yıl önce by Lolavabz
HoneyMoon

Kpop sektörü gerçekten çok korkunç ve acımasız netizenler İstedikleri kadar bu durumu normalleştirmeye çalışsın Asla normal değil. Bir insan için hatta 13 14 yaşındaki bir çocuk için günde 18 saate kadar n çalışma sistemi normal mi? Aile yok özgürlük yok sürekli ve hayatta kalma savaşı rekabet küçük yaştaki insanlar için ne kadar zor olabileceğini bilmiyorlar mı sonra sürekli ölümcül diyetler Kpop şirketlerinin stajyerlerine ve bünyesindeki sanatçılara yaptıkları çoğu şey insanlık haklarına bile aykırı olağanüstü bir sömürme var kimse bunu normalleştirmeye çalışmasın. Bunlar yetmiyormuş gibi hiçbir siyasal görüş belirt emiyorlar istedikleri gibi yaşayamıyor lar sasaen*ler netizenler in dijital zorbalığı da cabası… Read more »

Last edited 2 yıl önce by HoneyMoon
Lana

“Bu tarz belgesel ve haberler büyük üç dışındaki şirketlerde yer alan gruplar için yapılmalı” da, böyle bir projenin yapılması için hem sermaye, hem de başarı hikayesi gerek diye düşünüyorum. Sen insanlara zor yollardan geçen ve bu işin sonucunda başarıya ulaşmış kişilerin hayat hikayesini verirsen bu insanların hemen ilgisini çeker, dikkatle izlerler. belki de onca çaba bir şeye değer olduğu için hikayeler onlara ilham verir. İsteyen gidip daha az başarılı grupların belgeselini de çekebilir ancak sektör böyle acımasız, 1 başarılı gruptan geri kalan 99 gruba da mı şans verilmesi için belgesel ve haberler mi yapacaksınız? Bu işler tamamen halk gözüne bağlı.… Read more »

Sena

K-pop sektöründe 100’den fazla grup var ve bu grupların tek tek belgeseli çekilse izlenmez,bu tür başarılı ve birçok kitleye hitap eden 1-2 belgesel yapsalar anlarlar sektördeki insanların nasıl zorluk çektiklerini,ama sürekli popüler gruplara sallama peşinde olan insanlar yüzünden bu güzelim belgeseli izlemiyorlar saçmalık

PETEPET

Açıkçası saçma bulduğum nokta şu.. Eziyet çekmelerini sevmiyorum. Blackpink’in yaşadıkları için de çok üzgünüm. Ama insanlar biraz garip sanki? Herkes, bütün fanlar gruplarının çıktıkları yüksek notalarla ana dansçıları rapperları ile övünüyor da, arkadaşlar bunlar eğitimsiz yapılmaz. Bu kadar abartılsın demiyorum ama eğitim almak zorundalar zaten. Üstelik Kpop’u apoptan ayıran bu değil mi? Amerikan fanlardan hep şunu duyuyorum “Hiçbir Apop sanatçısı böyle özenip bu kadar sıkı çalışmıyor.” Kpop’u kpop yapan idollerin sıkı çalışması. Biz onlara sıkı çalıştıkları şeyin sonucunu alsınlar ve mutlu olsunlar diye sürekli destek veriyoruz. Yani eğitim almalarında bir sakınca yok. Sıkıntı tam olarak bu eğitim abartıldığında, idolleri depresyona… Read more »

Last edited 2 yıl önce by PETEPET
Kado

Bir de japon bir kızın belgeseli vardı japonya da onunda çektiği zorluklar anlatıyordu ancak o daha travmatikti. Bu belgeselde her şey daha güzel gösterilmiş ama birkaç yıldır kpop takip eden herkes apop ya da turkiyedeki gibi bir sanatcı baskısından çok daha fazlası olduğunu anlamıştır. Ünlülerin anksiyete göstermesi ve intiharların olması en büyük gösterge. Hayatta her şey para değil ki o kadar çaba gösterip bir de borçlu kalanlar var. Zorluk zorluktur. Psikolojik olan ne kadar paran olsa da geçmiyor ki bu insanların o parayı yiyecek zamanı bile yok. Yani hicbir ünlünün bizden daha iyi bir hali olduğunu düşünmüyorum. Tamamen bir fantezi… Read more »

Last edited 2 yıl önce by Kado
HoneyMoon

Adı neydi Japon kızın belgeselinin

Kadriyye

Adı Tokyo’nun idolleri idi.

Herneyse

Nine muses ‘ın belgeseli vardı youtubeda o geldi aklıma. Kızlar sürekli azar yiyip duruyordu sürekli pratik yapıyorlar bide. Ayrıca karşılığını alıyorlar nasıl bir argüman? Korede iş için okul köpek gibi çalışmak zorundasın diye buna normal mi bakacağız? 1 saat uyuyorlar hasta olma lüksü yok sabahlara kadar pratik yapacaklar ama normal çünkü para kazanıyorlarmış. Yersen

Ayla

Eğer siteye bir yorum yazacak olsaydım bu kesinlikle yabancı yorum olurdu Senelerce çalışıp da adını duyuramadan bu sektörden ayrılmış bir sürü insan var . Düşünsenize çıkış yapmak için her şeyi bırakıyorsunuz en son çıkış yapıyorsunuz ama elde var sıfır . Çıkış yapabilmek için okumamışsınız da 30 yaşından sonra tekrar bir şeylere tutunmak ve elinde hiçbir şey yokken bunu yapmak çok zor . İdollerin çok çalıştırılmasına ben de karşıyım yanlış anlaşılmasın bu düşünceyi savunmuyorum . Hatta kızlar uzun süre ara verince bunu kullanarak kızlara tembel falan diyenler vardı o zamanlar o zihniyeti anlamıyordum , neden idollerin daha fazla çalışmasını istiyorlar ya… Read more »

la cha ta

Biraz ilgisiz ama keşke Stellar grubunun belgeseli çekilse.

la cha ta

evet ya

HoneyMoon

Netflix üyeliğin olmak zorunda değil ki Google’a yaz zaten çıkıyor Başka Siteler çoktan bedavadan paylaştı Ben çıktığı gün izledim

sel

Çıktığı gün düştü

Eloo

Nine muses grubunun belgeseli var. Duygusal ve gerçekten zorlu olduğunu hissediyorsun. Blackpink ne yaparsa yapsın popüler olacak dinlenecek bir gruptu şirketten dolayı. Halbuki 9muses belgeselini izlerken sirketin sahibinin bunlara davranışı, programlarda sadece 1 2 kişiye yönelince diğerlerinin üzülmesi gruptan ayrılmak istemeyi hep dile getirmeleri. Yani zorlu yorucu hayat mücadelesi varsa bunlarda var.

Sadbuttrue

Koreli netizenlerin yorumlarına katılıyorum. Zorluklar çekmeden, çok çabalamadan başarı elde edilmiyor. Neyse bu konu hakkında fazla yorum yapmayacağım. Zaten farkındalık sahibi arkadaşlar ne demek istediğimi anlamıştır. Dünyadan bi’ haber yaşayan Kpop sevdalısı arkadaşlar da ne kadar anlatırsam anlatayım anlamaz zaten. Blackpink in stajyerlik zamanındaki çabasının 100 katını harcasalar bile onların yaşam standartlarına ulaşabilirler mi bunu düşünsünler ? Eğer Kpop da konuşulması, tartışılması gereken bir konu varsa o da müzik showlarında 1.lerin açıklandığı final sahnesinde en arkalarda bekleyen, yüzünün ⅒ i gözüktü diye mutlu olan, çok çaba harcamış ama emeğinin karşılığını alamamış idollerdir. Sektörü asıl onlardan dinlemek lazım

Last edited 2 yıl önce by Sadbuttrue
SGJK

Tek diyeceğim şey belgeseli izleyin çok güzeldi.. Bpnin hikâyesi diye sadece onları anlatmamışlar ,credit vererek kpopa yol gösteren ,ilerleten bütün gruplardan kısa kısa kesitler vermişler buna 2. ve 3. jenerasyon grupları ve soloları dahil…Bence çok centilmence ve kibar bir hareket ve belgesel de çok duygusaldı, bilmediğimiz çok şey var,yargılamamak lazım bilmeden işte

Sena

Kesinlikle haklısın sana katılıyorum

Queengi

Netizenler sıkı çalışmakla köleliği karıştırmış herhalde. Stajyerler birçok konuda sıkıntı çekiyorlar sonrasında da kölelik anlaşması imzalıyorlar. Bu emek harcamak değil ruhunu teslim etmek resmen.

Almina

Sorun aslında bu zorlu eğitimin hangi yaşlarda verildiği küçük yaşlarda bu zorlu sürece maruz kalmak asıl rahatsızlık veren şey bence çünkü dedikleri gibi diğer mesleklerde bu zorlu süreçten geçiyor.. Az bir kesim karşılığını alıyor çoğu alamıyor..
Ailelere bu konuda çok iş düşüyor ve devletede yaş ve koşul denetimi olması gerek ki bu süreci hasar almadan atlatabilsinler..

Buradakilerde dahil çoğu kişi idollerin çıkış yaptığında tamamen kendilerini geliştirmiş şekilde çıkış yapmalarını bekliyor bu da çıkış öncesinde zorlu eğitimi zorunlu kılıyor…

Hgs

Burada daha farklı şeyler tartışılıyor ona girmeyeceğim ama belgesel çok güzeldi,gerçekten ağladım onu söylemek istiyorum..Kızları çok daha iyi tanıdım ve daha pozitif yönde bakış açım değişti. Gerçekten önyargısı olanlar varsa gitsin izlesin ,pişman olmazsınız kesinlikle…Şimdi kızlara bakarken nedense kalbim acıyor, çoğu şeyi bilmiyordum. Yüzleri gülerken kalplerindeki yaralardan haberim yoktu,ben onlarla iyileşiyordum sanırım onlar da bizimle 😪

Sena

Aynen

Sena

Her grubun belgeseli maalesef ki yapılmaz blackpink gibi gruplar birçok kitleye hitap edildiği için bu grupların belgeseli yapılması daha mantıklı,ayrıca 100 tane k-pop grubunun belgeselini yapıcağını 3-4 tane grubun belgeselini yaparsanız o zaman bu sektördeki insanların nasıl zorluk çektiğini anlarsınız,bu tür şeyler tadında olunmalı,blackpink’in belgeselini izlerseniz anlarsınız k-pop sektöründeki insanların nasıl zorluklardan geçtiğini…
Bunun için saçma eleştireler yapmaya gerek yok

FOD

Her neyse çoğu kişi kendince haklı…tartışmalar BPnin emek ve mücadelesine saygısızlık üzerinden dönmesin de çoğunuz haklısınız…

Last edited 2 yıl önce by FOD
Deniz

Ben her zaman her şeyin ortasından yanayım . Çok çalışmak veya hiç çalışmamak bana göre değil . İdollerin hayatlarını düşünüyorum da evet BTS , EXO , BP … gibi benim yaşımda olup benim hayal bile edemediğim paraları kazanan gruplar var ama asla onlara özenemiyorum . Çünkü çok para kazanmaktansa o parayı nasıl kazandığım daha önemli benim için . Yani zaten canım çıkana kadar çalıştıysam o para benim umurumda olmaz . İstediğim gibi eğlenemedikten , yaşayamadıktan sonra ne yapayım o parayı da başarıyı da . Eninde sonunda öleceğiz ve arkama şöyle bir baktığımda yalnızca çalışmakla geçmiş bir gençlik görseydim çok pişman… Read more »

Deniz

Hayır çıkarımın yanlış değil ama ben biraz eksik yazmışım ^^ Demek istediğim arkadaşları olsa bile gittikleri yerlerde sürekli onlara bakan insanların olması bence rahatsız edici . Ya da mesela sevgilinle el ele sokaklarda yürümek , bu onlar için epey zordur . Düşünsene gittiğin her yerde seni takip eden takıntılı insanları , uçakta uyurken bile rahat değiller . Bence bu çok korkunç . Tamamen hayatsız değiller tabi ama sıradan bir insan gibi rahat da değiller . Ya da mesela ünlü olmayan biri yaparken hiç tepki verilmeyen bir şeyi bir idol yaparsa tepkiler çığ gibi yağar örneğin şu 97 line’nın bara gitmesi… Read more »

violet #hylt

Müzik sektörü her daim çeşitli dayatmalara sahip olan bir sektör. Aynı zamanda bu sektörde çok fazla halkın malı olarak kabul ediliyorsunuz. Çünkü ağır bir gösteri dünyası var müzik sektöründe ve bu yüzden az bile olsa kendinizi her daim pazarlamak zorundasınız. Ve bu pazarlama konusunda kpop büyük bir sistem. Özellikle de tüm dünyanın çok da alışık olmadığı bir sistem. Kaç şov dünyasında stajyer olarak anılan bir kitle var ki? Ayrıca kimse şirketlere bu denli bağlı da değil. Hele youtube gibi platformların gelişmesiyle birlikte özgürleşmeye başlayan bir kısım olduğunu da söylemek mümkün. Bu yüzden yabancı kaynakların sistemin bu yüzüne takılması normal.

iloveubaby

küçüklükten köle gibi çalıştırıp özel hayatlarına karışıyorsunuz dangalaklar neyinizi savunuyorsunuz siz?

JenBellaShakespare

Buraya yazıyorum çünkü belki biri fark eder bilmiyorum, aslında neden buraya yazdığımı da bilmiyorum ama eh işte.

Ben hep kendime şey demişimdir, ne olursa olsun sen kendi hayatına son verecek kadar korkak değilsin sfhschgfafdba demekki neymiş kendinden çok emin olmayacakmışsın, sanırım evet ben gerçekten de o kadar korkağım. Bu şizofren, deli, canavar, it ve pi*ç olan kişi ile konuştuğunuz için teşekkür ederim ama bu şizofren pi*ç’in hikayesi burada bitmek üzere. Hepinize hayatınızda başarılar hayallerinizden vaz geçmeyin, hepinizi seviyorum. 🖤

JenBellaShakespare

Eylül kendine gel geri*zekalı

JenBellaShakespare

Yorumumu silebilir misiniz adminler? Köt örnke oluşturuyor. Lütfen.

JenBellaShakespare

Düzenle kısmı bende görünmüyor 🙁

Lila

Canım bi sorunmu var.Burası anonim bi site anlatabilirsin bizde dinleriz lütfen

Last edited 2 yıl önce by Lila
JenBellaShakespare

Yok iyiyim ama düşündüğünüz için teşekkür ederim hiç sorun dğeil gerçekten, takmayın çok kafanıza 🖤

Deniz

Kilice1999@gmail.com Bana yaz , her ne ise tanımadığın birine anlatmak seni rahatlatacaktır . Mailden numaramı veririm , sabaha kadar konuşuruz .

JenBellaShakespare

Yok teşekkür ederim 🖤ben iyiyim sadece bir an her şey çok ağır geldi bilmiyorum, ama iyiyim kendime zarar vermedim tamamen iyiyim, mentalliği ele almazsak iyiyim teşekkür ederim 🖤

JenBellaShakespare

Evet iyiyim teşekkürler 🖤

JenBellaShakespare

Sende🖤

JenBellaShakespare

Yok iyiyim bir sorun yok, sadece bir anlık bir şeydi gerçekten iyiyim üzülmeyin. 🖤

Usagi

Açıkçası belgeselde benim en çok tuhafıma giden ve dikkatimi çeken (yanlış anladıysam lütfen düzeltin) Jennie’nin annesinin kızını çok küçük yaşta yurtdışında tek başına yaşamasına izin vermesiydi

Xx34

14 yaşında değil miydi ygye kabul edildiğinde ? Bence çok küçük sayılmaz, ondan önce de yeni zelandadaydi okul için yani genel anlamda evden uzak büyümüş ve bu konudaki üzgünlüğünü dile getiriyordu.. sanırım stajyerler hafta içi yoğun genel eğitim görürken bazen hafta sonları ev için izinleri de varmış fakat genel anlamda 10 yıla yakın aşkın 4’ü birlikte yaşadı yurtlarında..

Usagi

Yok yok ben Yeni Zelanda’da kalması kısmından bahsediyordum, Asya’lıların çocuklarına erkenden özbenlik kazandırmak için aileden bağımsız yaşamalarına izin vermeleri güzel bir şey aslında ama ben muhtemelen on dört yaşındayken izin vermezdim, hadi farklı şehir olsa bir nebze de yurtdışı da öehh yani djsjdjsk

Sena

Burdaki kötü olan olay ne? Saçma eleştireler var yine,belgeselde kötü içeren bir yer yok kesinlikle,belgeselin yapım amacı blackpink üyelerin robot görülmemesi için,blackpink’e türlü iftiralar attınız. Bi susun artık

Jhye

Kusura bakmasınlar ama idollere yapılan çok büyük bi insan hakları ihlali var… Sadece staj döneminde falan da değil. Bana kalırsa sürekli zorla aegyo şu bu yaptırmaları da çok büyük insan hakları ihlali ve aşağılama. Bp hayranı değilim bu arada

Duru

Bu konuda kararsızım.

aleyna

İdol olmak, eğitimini görmek çok zor. Bu apaçık bir gerçek. Ama hayatın en zor mesleği değil. Ve bir tek idollerin hayatı zor da değil. Genç insanların okullarda da çok zorlandığını söyleyen yoruma katılıyorum. İçerisinde olduğumuz için bu kadar batmıyor bize ama minimum 9 10 yıl neden gittiğimizi bile bilmediğimiz okullara gidip bizi tanımayan yetişkinlere kendimizi ispat etmek zorunda bırakılıyoruz. Sadece sınıfımızda veya okulumuza değil eğitim şartlarında çok büyük farklar olan koca bir ülke ile rekabet ediyoruz. Ailemizin ve çevre yetişkinlerin bizden bir numaralı beklentisi saatlerimizi bilimsel gerçeklerin, kırpılıp ezber materyali halinde bir kaç yıl sonra çok da öyle olmadığını öğreneceğimiz… Read more »

Ummai

Katılıyoum ki iş hayatına atılılınca (bende çok oldu) para göz patron seni çok düşük ücretlere çalıştırır çok çalıştırır bunun birde geçim sıkıntısı var üstüne bir de komple yaşadığığn toplum her yönden sorunlu zaten bir de psikolojık şiddet de var mecbur hayatta kalmak için devam etmek zorundasın, tükettiğin her ürün kalitesiz ve gereksiz pahalı.Hangi geri zekalı senin bu yorumuna eksi attı kim bilir demekki hayatla tanışmamış bir velet

JenBellaShakespare

The Unit de bir tane grup vardı, onlar başlarına ne geldiğini anlatırken ne kadar ağladığımı hatırlamıyorum.

AhgaseAileean

Link atsanaa

JenBellaShakespare

Hangi bölüm hatırlamıyorum ki :’) madtown dı ama sanırım

AhgaseAileean

Anladımm teşekkür ederim<3

JenBellaShakespare

<3

Litzz

Netflix bey, lutfen B.A.P belgeseli yapin da insanlar asil o zaman aci gercegi gorsunler. Lutfen.

JenBellaShakespare

Gerçek sorun ne biliyor musunuz? Sizlerin bu zorlukları sırf herkes yaşıyor diye normalleştirmeniz. Dünyanın büyük bir çoğunluğu veya neredeyse tamamı cinayete kurban gitse ve biri bunun yüzünden ağlasa, amaan ne olacak ki herkesin başına geldi mi diyeceksiniz? Evet bu söylediğim olay çok daha byük bir şey, ama ikisi de aynı mantığa açılıyor. Hiç bir zorluğu hafifletmeyin, ben kendimden biliyorum, bir yanlışlık hafifletildiği a çok büyk travma bırakır kişide. Bu tür şeyler normalleştirilemez, köle gibi çalıştırılmak normallleştirilemez, işin sonunda para olması hiç bir şeyi değiştirmez. Kendinize gelin artık.

KINGEXO

Hadi ama hepimiz için hayat çok zor evet bu durum idoller için 2 katı çünkü dans, dil, oyunculuk, ses dersi derken küçük yaşta eğitime başlıyorlar şu an içimizden birisi çıkıp hayatını anlatsa eminim bir çok zorluktan ve sıkıntıdan bahsedecek. Her insan zorlukla birlikte bir şeyler başarıyor ama gerçekten rahatsız olduğum ve üzüldüğüm nokta küçücük yaşlarında çoğu ailelerinden ayrı bu işe atılıyor çoğumuzun en güzel yılları lise iken onlar bu yılların tadını çıkaramıyor ya da sevdiği kişi ile çıkamıyor(?).
Her neyse hayat her türlü zor kpop sektörü bu konu da daha katı olduğu için yabancılar şaşırdı tabii.

Ummai

Hiç hizmet sektöründe çalıştın mı sen?

Yeni Yazılar