Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Bilgi Köşesi Dünya Turu 15: Güney Ve Kuzey Kore

Haney 🍯

Bal 🌼
Forum Ağası
Tepki
7,463
Merhabalar sevgili forum sakinleri, umarım keyfiniz yerindedir.

Bugünkü başlığın önerisi için @Seungminküçükköpecik'e teşekkürlerimi sunarım ❤️ hem Kuzey hem de Güney Kore hakkında başlık açmak istedim. Kuzey Kore'ye gitmek için özel izin aldım, çok zordu 😪 Her neyse, sizlere keyifli gezmeler dilerim 💛

images (32).jpeg
•Kuzey Kore, kendine özgü bir takvim kullanır. Bu takvim, Kim Ilsung’un doğduğu yıl olan 1912’den başlıyor.
•Ülkede sadece başkentte araç kullanımına izin veriliyor. Yalnızca devletin üst düzey yöneticileri ve Kuzey Kore'nin önde gelen aileleri araba kullanabiliyor.
•Başkent Pyongyang, Mansudae Sanat Stüdyosu isimli, 120 bin metrekarelik arazi üzerine inşa edilmiş devasa bir yapıya ev sahipliği yapıyor. Ülkenin en iyi sanatçıları bu kurumda devlet tarafından istihdam ediliyor.
•Pyongyang’ta bulunan “Rungrado 1 Mayıs” isimli stadyum yüz elli bin kişilik kapasiteye sahip ve dünyanın en büyük stadyumu olarak bilinir.
kuzey-kore-17-1140x760.jpg

Biz Kuzey Kore'de fazla durmayalım en iyisi, şimdi güneye gidiyoruz.

images (34).jpeg
•Güney Kore'de ortalama yaşam beklentisi 82'dir ve bu, dünyanın en yüksek yaşam beklentilerinden biridir.
•Güney Kore, dünyanın en yüksek okuryazarlık oranlarından birine sahiptir. Ülkenin okuryazarlık oranı yaklaşık %97'dir.
•Güney Kore'de, ülkenin doğu kıyısında bulunan Ulleungdo adasında bulunan "şeytanın merdivenleri" olarak bilinen 81 basamaklı bir merdiven bulunmaktadır. Bu merdiven, bir kayalık yüzeyin kenarında inşa edilmiştir ve yükseklik korkusu olanlar için zorlu bir ziyaret olabilir.
images (35).jpeg

Konu Sahibi
Haney 🍯

Haney 🍯

Bal 🌼
Forum Ağası
Tepki
7,463
Tepki
113
Hehe sen nasıl istersen sincapçık
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Bende sincapçık (aklıma kepabçık geldi ne alakaysasjsjsjsjsj)

Tepki
113
Yemeğhh
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Tepki sayım A 101 olmuş of keşke açık olmada yemek alsam sanada fındık yollardım