Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

İzle Film Eleştirmenlerine Göre Tüm Zamanların En İyi 10 Kore Filmi

kaorii

Rookie Idol
Tepki
1,453
Film sitesi Korean Screen, 28 ülkeden 158 eleştirmenle yaptığı anket sonucunda tüm zamanların en iyi 10 Kore filmini listeledi.

10) Aimless Bullet (1961)
obaltan-south-korean-movie-poster.jpg
"Kore Savaşı'nın ardından harabeye dönen Seul'de geçen bu film, hayatta kalma mücadelesi veren yoksul bir ailenin çaresiz yaşamına çarpıcı bir bakış sunmakta."

9) Peppermint Candy (1999)
771986b7602f152795c1da6974865ff0.jpg
"Lee Chang-dong'un yönettiği Peppermint Candy, Yong-ho isimli karakterin hayatının 20 yıllık bölümünü, zamanda geriye atlamalarla anlatır. 1999 baharında başlayan filmde, 20 yıl önce fabrikada çalıştığı arkadaşlarının düzenlediği pikniğe gelen karakterimizi tanımaya çalışırız. Diğerlerinden farklı, mutsuz, çekilmez, asabi bir karakterle karşılaşırız; gruptan ayrılır ve kendini trenin önüne atar. İntiharından önce “Geriye gitmek istiyorum” diye bağırır: Sürekli (daha) kötüye ilerleyen bir hayata karşı atılmış acı bir çığlıktır bu. Biz de trenin ve zamanın geri akışıyla Yong-ho’nun geçmişine yolculuk yaparız. Onu intihara sürükleyen olayları, karısıyla ilişkisini, polislik kariyerini, askerlikte yaşadığı acı tecrübeyi, ilk aşkıyla tanışmalarını seyrederiz."
(cr.birdunyafilm)

8) Poetry (2010)
dcefUQ0AIgRvkh9DS76tvetzxc2.jpg
"Dokunaklı ve acı-tatlı bir yolculuk olan Poetry, küçük bir banliyöde torunuyla yaşayan yaşlı kadın Mija etrafında gelişiyor. Mija bir kültür merkezinde şiir derslerine devam ederken hayatında ilk kez bir şiir yazması gerekir. Görüşü, belleği, gücü gitgide zayıflamışken bu yeni görev ona hayatta yeni bir ışık sunar. Ne var ki, bir anda hayal gücünün ötesinde acımasız bir gerçekle yüzleşecektir."

7) The Housemaid (1960)
3e3c1999467c74bdae4c3787e4fdb213.jpg

"Orta yaşlı besteci Dong-***, hamile eşi ve iki çocuğunu geçindirebilmek için durmadan çalışıp didinir. Ev işlerine yardım etmesi için bir hizmetçiyle anlaşır, fakat bu tuhaf ve çekici kadın, Dong-***'i baştan çıkarmayı kafasına koyar."

6) Spring, Summer, Fall, Winter...and Spring (2003)
6c8ea79b698b0f731c2ab29f86e28ed1.jpg

"Film göl ortasında kurulmuş yüzen bir Budist manastırda geçer. Yaşlı bir Budist keşişin, küçük çırağına hayatın anlamını öğretmesini anlatır. Filmde çırak keşişin hayatının her evresi mevsimler üzerinden anlatılır."

5) The Handmaiden (2016)
f5b013e5e68894d5cf79bd57e09c24e8.jpg

"1930'ların Koresi ve Japonyası... Kendisine büyük bir miras kalmış asilzade Hideko, onun servetine göz dikmiş bir dolandırıcı Fujiwara, dolandırıcı tarafından tutulmuş, hizmetçi görünümlü yankesici Sook-hee ve asilzadenin velisi ve amcası Kouzuki etrafında gelişen bir hikaye. Film, Sarah Waters'ın romanı Fingersmith (2002)'in modern bir uyarlaması olarak Park Chan-wook tarafından uyarlandı."

4) Oldboy (2003)
tumblr_501d0321584acc83fb9fd90077974f79_819c9fc9_640.jpg

"Oh Dae-su, bir gün kendisini küçük karanlık bir hücrede bulur. Oraya kimler tarafından ve niye kapatıldığını bilmeyen adamın dünyayla bağlantısı sadece hücresindeki küçük televizyondur. Haberlerde karısının öldürüldüğünü duyunca olayla bağlantısı olduğu düşünüldüğü için kapatıldığını anlar. 15 yıl sonra, serbest bırakılan adam, ailesini öldüren kişileri bulmaya ve kendisini oraya kapatanlardan intikam almaya karar verir."

3) Memories of Murder (2003)
65e7b482218abf7c082da637034f9b06.jpg

"Askeri diktatörlük ile yönetilen, soğuk savaşın son yıllarının yaşandığı Güney Kore'de halk, sürekli olarak tatbikatlar ve Kuzey Kore tehdidi ile korkutulmakta, rejimin baskısı protestolara ve isyanlara neden olmaktadır. Bu esnada, Seul'e yakın bir kasabada, cinayetler işlenmeye başlanır. Kadınlar bağlanarak öldürülmekte, tecavüze uğramaktadırlar. İlk başlarda, yerel bir dedektif olan Park Doo-Man olayı kendi yöntemleri ile çözmeye çalışır. Olayı çözmekte yetersiz kalınca, Seul'dan mektepli bir dedektif Seo Tae-Yoon da ekibe katılır. Tae-Yoon modern yöntemler ve analizler ile olayı çözmeye çalışırken, cinayetler devam edecek, polis teşkilatı yetersiz kalacak ve kasabada kargaşa artacaktır."

2) Parasite (2019)
afd75fb8dc494211ece5090bae4395b6.jpg

"Metropolleşen Seul'un yuttuğu bir muhitte, bodrumdan hallice bir evde yaşayan Ki-woo şans eseri varlıklı Park ailesinin kızları Da-hye'nin özel öğretmeni olur.
Bu genç adam, ebeveynleri ve kardeşiyle birlikte yavaş yavaş zengin ailenin özel hayatına sızmaya başlayacaktır."

1) Burning (2018) ⭐
a82d61197dcf5cc83ebd60e9bbd26562.jpg

Film, Güney Kore'nin Kuzey Kore sınırında babasıyla birlikte yaşayan Jong-su’nun hikayesini anlatıyor. Kasaba atmosferinde yetişen ve küçük işlerle günü kurtaran Jong-su, yine bu günlerden birinde çocukluk arkadaşı Hae-mi ile karşılaşır. Kısa zamanda ikisi arasında bir çekim oluşsa da Hae-mi’nin hayallerindeki Afrika seyahatine çıkması gerekmektedir. Hae-mi, Jong-su’dan kedisine bakmasını rica eder; böylece aralarındaki iletişim de kopmayacaktır. Ne var ki Hae-mi’nin geziden Ben adında gizemli bir adamla dönmesi, Jong-su başta olmak üzere herkesin hayatını kökünden değiştirir.

cr. i-D

Son düzenleme:

chewy

Fanbase Starter
Tepki
2,219
5,4,3,2 'yi izlemisim.
5.Eski bir zamanda geçen filmin ortalarında birbirini seven iki kadının hikayesini anlatıyor. Ayrıca o zaman da kadınların yaşadıkları kötü şartları da
4.film de ise intikam serisi. Sonu baya bir kanlı aslında
3.film gerçek bir hayat hikayesinden alıntı. Katil bulunmamış ve yönetmen filmin sonunu dedektifin kameraya bakması ile bitirmiş. Belki katil görür de teslim olur diye. Filmi ilk çıktığı yıl 4 milyon kişi falan izlemiş ki bu çok büyük bir başarı. 2019 da katil teslim olmuş.
“Cinayetlerin sonsuza kadar gömülü kalmayacağını biliyordum. Neden beni şüpheli olarak kabul etmediler anlamadım. Etrafımda suçlar oldu ve bir şeyleri saklamak için çok uğraşmadım, bu yüzden kolayca yakalanacağımı düşündüm. Yüzlerce polis gücü vardı. Her zaman dedektiflerle karşılaştım ama bana hep etrafımdaki insanları sordular.” şeklinde bir açıklamada bulunmuştur.
2019'a kadar 6 kişiyi de öldürüp toplam 9 kişinin ölümüne sebep olmuş. Ama önceki suçlardan yargılanmamiş çünkü zaman aşımına uğramış.Filmi izledin mi diye sorulunca evet demiş.

2.filmi de Oscar aldığı için izlemiştim. Fakirler ve zenginler arasında olan çizgiyi derin bir şekilde açıklıyor bence

tamerlale

Trainee
Tepki
3
Film sitesi Korean Screen, 28 ülkeden 158 eleştirmenle yaptığı anket sonucunda tüm zamanların en iyi 10 Kore filmini listeledi.

10) Aimless Bullet (1961)
Ekli dosyayı görüntüle 11735

9) Peppermint Candy (1999)
Ekli dosyayı görüntüle 11757

(cr.birdunyafilm)

8) Poetry (2010)
Ekli dosyayı görüntüle 11758

7) The Housemaid (1960)
Ekli dosyayı görüntüle 11759

6) Spring, Summer, Fall, Winter...and Spring (2003)
Ekli dosyayı görüntüle 11760

5) The Handmaiden (2016)
Ekli dosyayı görüntüle 11761

4) Oldboy (2003)
Ekli dosyayı görüntüle 11763

3) Memories of Murder (2003)
Ekli dosyayı görüntüle 11764

2) Parasite (2019)
Ekli dosyayı görüntüle 11765

1) Burning (2018)
Ekli dosyayı görüntüle 11766

cr. i-D