Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Gerçekten Büyük Bir Çıkmazdayım

luci

Trainee
Tepki
55
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Şimdiden bu uzun ve belki de saçma yazıyı okuyacak herkese içten teşekkür ederim.

Ben foruma gelip kpop haberlerine bakıp çıkıyordum açıkcası. Ama forumun samimi bir ortamı olduğunu ve aklı başında çok insan olduğunu gördüm. O yüzden bu vesileyle kayıt olup derdimi yazmak istedim. 1 kişi görse bile.

Ben gerçekten bir şeyleri başaramıyorum galiba. Hayatımdaki her şey bir noktada ters gitti ve toparlayamıyorum. Bazen moralim yerine geliyor söz veriyorum kendime artık mutsuz olmak yok her şey güzel olacak diyorum ama evvelsi gün tüm bu motive gidiyor.

Küçüklüğümden beri hayatım acı tatlı olsa da sorunlar olsa da genellikle mutlu, ailemle ve arkadaşlarımla güzel bir çocukluk yaşadım. Okul konusunda ise hep çok başarılıydım. Çok hırslı bir insandım kendi okulumda da ikinciydim. Sonra o zamanlar teog vardı ona girdik ve harika bir sonuç olmuştum. Okulun ismini yazmayacağım ama Türkiye’deki en iyi devlet liselerinden birine girdim. Her şey güzeldi lisem sınıfım. Ortalamalarımda yine gayet iyi geliyordu.

Sonra son 2 sene özel bir okula gittim bilirsiniz insanlar ya dershaneye geçiyor ya özel okula. Ben de gidip gelmek zor olmasın diye özel okula gittim. Ama orası sanırım kırılma noktam oldu. Bir şekilde denemelerim kötü geliyordu odaklanamıyordum. Rekabet çoktu herkes çok iyiydi ve bu beni iyiye motive edeceğine kötüye ediyordu. Hep geç kalmışım hissi vardı ve çalışmak bana zulüm gibi geliyordu. Lisemde çalışmıştım ama şahsen o zamanlar son günler bile çalışsam iyi sonuçlar alıyordum ama biliyorsunuz tyt-ayt bir süreç ve öyle 1-2 gün çalışmayla olmuyor bir alışkanlık gerek ve ben onu kaybetmiştim… Dahası da daha önce hep mantığımı başa koyarken ilk defa hayatımda o okuldaki aşk-arkadaşlık meseleleri kafamı karıştırmıştı ve dikkatimi fazla dağıtıyordu. Daha sonra covid oldu biliyorsunuz. Ben o noktada hayatı çok sorguladım. Ölümü. Ne için bu kadar çalışıp çabaladığımızı. En iyi yerlere gelirsem hayatım boyunca yine ders çalışıp yine en iyi işlere girersem bu beni mutlu edecek mi diye sorguladım. Biz bir robot muyuz dedim kendi kendime. En iyi lise en iyi okul en iyi iş.. Bir sonu olacak mı. Neden bu kadar zor olmak zorunda dedim bir de. O dönemler bu influencerlar çoğalmıştı. Sadece onlar üzerinden değil ama hayatta minimumu yapıp maksimum kazanç sağlamak varken ve bunu yapan insanlar varken neden çok zor bir okulun zor tıp veya bir mühendisliğinde hayatımın en iyi zamanlarını çürütmeliyim dedim. O psikoloji beni ona soktu sanırım.

Kısa tutmaya çalışacağım. Sınav senesi geldi. Psikolojim ağır bozuktu saçlarım baya dökülüyordu. Hala kendimi covid sonrasındaki yaşama tekrar ayak uydurmaya çalışıyordum. Aşk ve arkadaşlık konusunda ise ikisinden de darbe yedim. Her gün ağlıyordum artık ve günde 1 saat ders çalışıyordum. O da maksimum. Sınav dışında her şeyle ilgileniyordum gerçek hayata dönmemek için telefonda kpop instagram twitter dünyadan haberler ne varsa günümü geçiriyordum. Kısaca sınav zamanı geldi. Benden ilk bin ilk 5 bin bekleyen ailem için berbat bir sonuç kendim için kabus bir sonuç geldi. Normalde ortalama-iyi bir sıralamaydı ama beklenti neyse sizde osunuz. Günlerce ağladım. Ama biliyordum ki ben mezuna da kalsam düzelmeyecekti. Ne çalışmaya ne hayata motivem kalmamıştı. O geç kalma hissi ve o başarısızlık hissi beni doldurdu. Geçmişi kafamdan atamıyordum o lisede yaşadıklarım hala beni üzüyordu. Sonrasında bir vakıf üniversitesinin bilgisayar müh kazandım. Büyükşehirde olduğu ve bölüm iyi olduğu için yazdım. Mühendislik seçsem en kötü bunu seçerdim zaten.

Ama çok mutsuzum ve o kadar pişmanım ki. Size yemin ederim potansiyelim olmasa ve yapabileceğimi bilmesem bu sonuçla yetinirdim ama tüm çevreniz instagramınız ilk 1000’lik insanlar olunca psikolojiniz o kadar bozuluyor ki. Benim ne eksiğim var da tüm çevrem iyi yaparken ben böyleyim diyorum. Evet başta bunu sen istemedin mi diyorum ama beklenti oyken şuan en iyi üniversitelerden birinde olmamak çok koyuyor bana. 2. Sınıf oldum ama hala sindiremiyorum. Hayalimdeki gibi bir üniversite hayatı yaşayabilecekken harika büyük kampüsü olan ve benim kafamdan insanlarla dolu bir üniversiteye gidecekken şuan potansiyelimin çok altında bir yerdeyim. Kendimi çevreme göre o kadar ezik görüyorum ki. Hayatta bir şeyler için çabalama hevesim kalmadı. Sanki 20 seviyelik bir bölüm vardı ve ilk bölümü batırdığım için hareket edemiyormuşum gibi. Ne arkadaşlık ne network ne sevgili hayalim de kalmadı çünkü asla o çevrelerden insanlarla tanışamayacağım artık kendi var olan çevrem dışında. Ne zaman hayatıma bir şeyler için çabalamaya heveslensem ne bileyim erasmus olsun network kurmak olsun klüp katılmak olsun hiçbiri istediğim gibi olmayacağı için vazgeçiyorum. O üniversitelerde olan arkadaşlarımın her şeyi o kadar iyi ki. Çevreleri,kampüsleri,sosyal yaşamları ve büyük ihtimal yüksek lisans/işleri de yurt dışında olacak. Okurken birçok programla ve kulüple yurtdışına çıkacaklar. Kendi hayatımı kendi kendime mahvettim. Toparlayamıyorum.

Konu Sahibi
L

luci

Trainee
Tepki
55
Öncelikle çok üzüldüm.Seni anlayabiliyorum çünkü hem sınav öğrencisiyim ve mezuna bıraktım hem de Covid sonrası ben de benzer kaygı problemleri yaşadım.Aslında böyle bir durumda 'hayat seni iyi yerlere getirir,ne olacağı belli olmaz' gibi şeyler demeyeceğim çünkü çoğunlukla anlamsız olduğunun farkındayım.Ama yine de ben hayatta imkansız denen şeyin çok nadir olduğuna inanırım.Bu doğrultuda bildiğim hikayelerden de yola çıkarak belki tekrar hazırlanmayı deneyebilirsin diye düşündüm.Veyahut da ortalama ve ortalama altı ünilerden mezun olup Amerikalara ve yurt dışı yerlere giden örnekler biliyorum ki bölümün buna çok müsait.Tam olarak nasıl bir tavsiye vermem gerektiğini bilmiyorum ama seni anladığımı ve iyi dilekler dilediğimi bil isterim💕
Tekrar hazırlanacak bir psikolojim kalmadı. Ama beni tanımadan tüm yazımı okuyup şu cevabı bile yazman kalbimi ısıttı. Teşekkür ediyorum senin için de her zaman umarım en iyisi olur💕

Ü

Üye silindi 189

iyi yerlere gelmek icin illa iyi bir cevrede olman gerekmiyor ki o "iyi cevreleri" de sen biraz kafanda buyutuyorsun. tabii ki de sende olmayan birkac avantaja sahipler ama bu bolumun, macin sonu oldugu anlamina gelmiyor. oyun hala devam ediyor. bilgisaya muhendisligi gibi kendini gelistirmeyle alakali bi bolum icin asla gec kalmis degilsin. hala o senden daha iyi yerlerde oldugunu dusundugun insanlarin onune gecebilirsin. belki biraz daha ugrasman gerekir ama hayat bu savasamadan bir yerlere gelmek zor.

Konu Sahibi
L

luci

Trainee
Tepki
55
iyi yerlere gelmek icin illa iyi bir cevrede olman gerekmiyor ki o "iyi cevreleri" de sen biraz kafanda buyutuyorsun. tabii ki de sende olmayan birkac avantaja sahipler ama bu bolumun, macin sonu oldugu anlamina gelmiyor. oyun hala devam ediyor. bilgisaya muhendisligi gibi kendini gelistirmeyle alakali bi bolum icin asla gec kalmis degilsin. hala o senden daha iyi yerlerde oldugunu dusundugun insanlarin onune gecebilirsin. belki biraz daha ugrasman gerekir ama hayat bu savasamadan bir yerlere gelmek zor.
Gözünde büyütme konusunda haklısın sanırım. İnsan sahip olamadığı şeyi büyütüyor. Ve elde edemediğim için de asla sindiremiyorum. Haklısın kendimi geliştirmem gerek ama saydığım nedenlerden dolayı o kadar harekete geçemiyorum ki. Hep yorgun ve umutsuzum sanki. Belkide bir şeyler için savaşmak ve çabalamak zor geliyor. Ama haklısın bunları yapmadan da hayatım zaten şuan olduğundan daha kötüye gidecek sadece. Yorumun için teşekkür ediyorum çok.💕

Ü

Üye silindi 189

Ne arkadaşlık ne network ne sevgili hayalim de kalmadı çünkü asla o çevrelerden insanlarla tanışamayacağım artık kendi var olan çevrem dışında.
dedigim gibi sen o insanlari kafanda cok buyutmussun. daha iyi bi unide okumalarai senden daha iyi uzun vadede daha basarili insanlar olduklari anlamina kesinlikle gelmiyor. inan o cevreyi gorsen bu salaklar benden daha iyi bi uni mi kazandi cidden mi olursun. kendi cevrendeki insanlari da bu kadar kucumseme. onlar da senin gibi hayalleri hedefleri olan insanlar. biraz kazisan kendin gibi birsuru kisi bulursun. sen yine kuluplere sosyal aktivitelere katil hem bu sekilde cevre yapmis, imsan tanimis, yeni kapilar firsatlar acmis olursun. hic olmadi eglenirsin. daha yirmilerinde biri olarak bu kadar endise yapmak zorunda degilsin. hayat hit ya da miss oyunu degil. belki ayni bolumu tekrar oynayamazsin ama bi oyunda kaybetmen diger oyuna gecmene engel olmuyor. daha cok sansin olacak hayatta. umudunu kaybetme

Ü

Üye silindi 189

Gözünde büyütme konusunda haklısın sanırım. İnsan sahip olamadığı şeyi büyütüyor. Ve elde edemediğim için de asla sindiremiyorum. Haklısın kendimi geliştirmem gerek ama saydığım nedenlerden dolayı o kadar harekete geçemiyorum ki. Hep yorgun ve umutsuzum sanki. Belkide bir şeyler için savaşmak ve çabalamak zor geliyor. Ama haklısın bunları yapmadan da hayatım zaten şuan olduğundan daha kötüye gidecek sadece. Yorumun için teşekkür ediyorum çok.💕
gozunde buyutme konusunda seni cok iyi anliyorum cunku bunu ben de yapiyorum bazen ama ciddi anlamda durmamiz lazim cunku akla mantiga tamamen uymayan bur sey bu yaptigimuz. onun disinda psikolojik yardim alman iyi gibi olur askim. iyi bi terapistle yeniden dogmus olursun. onun disunda konusmak, anlatmak istersen biz buradayiz eminim yardimi olur. rica ederim bu arada

Konu Sahibi
L

luci

Trainee
Tepki
55
Keşke gerçekten yardımcı olabileceğim bir
şey olsaydı. Belki bir şey değiştirmeyecek ama ne hissettiğini çok iyi anlıyorum. Benzer şeyler başıma geldi, bir takım aile ve sağlık sorunlarıyla beraber ve şimdi aynı durumdayım 22 yaşında hiçbir şeyi olmayan bir insanım. bazen denesem mi diyorum ama sonra hemen motivasyonum kırlıyor.
En iyisi psikolojik destek almak bu konuda.
bununla beraber istersen üniversite sınavına tekrar çalışabilirsin. Olmadı okulunu dondurursun. Anladığım kadarıyla 20 yaşındasın daha gençsin ki genç olmaşan bile istediğin hayat için çabalayabilirsin. Ama ilk önce profesyonel destek al toparlan bir süre. Merak etme geç kalmadın. Her insan aynı koşullarda başlamıyor.
Öncelikle senin adına da üzüldüm. Anlatmak istersen lütfen sende dök içini. Tekrar gerçekten çalışamam zaten geç kalma hissini yaşayan bir insanım okulumu dondurup tek başıma sınava hazırlanırsam tam anlamıyla kafayı yerim. Evet 20 yaşındayım. Psikolojik destek konusunda online olarak almayı denedim ama içimi dökmenin yanında pek bir işe yaramadı. Ben sorunumu ve kafamın içindeki düşünceleri ayrıntısına kadar bildiğimden karşıdaki maalesef bana yardımcı olamıyor. Yani kadın beni gerçekten anlıyormuş gibi hissetmedim hiç. Belki daha başka birini denemeliyim. Çünkü bir gün kendi kendimi iyi etsem evvelsi gün ağlıyorum. Bu döngüden tek çıkamayacağım galiba. Ama işte günümüz ekonomisinde de psikolog fiyatları belli.. çok teşekkür ederim💕

BobaTea

Fanbase Starter
Tepki
2,627
Bu geri kalmışlık hissi çok kötü. Fakat bütün gün yatıp, diğer insanlara imrenip kendine acımakla da hayat geçmiyor. Hala gençsin, bir şeyleri başarabilirsin. Kendine yakıştıramaman ve daha büyük beklentilerinin olması iyi bir şey, tamamen vazgeçmiş biri durumunu kendine layık görürdü. Aile beklentisini çok düşünmemeye ve kendine çok yüklenmemeye çalış. Çevrendeki insanları küçümsemen de çok hoş değil eminim ki çabalarsan kendi kafa yapında birileriyle tanışıp, arkadaş olabilirsin. Üniversite okumanın güzelliği her yaştan, her durumdan insan tanımaktır zaten. Çok marjinal biri olup da imamlık okumuyorsan kendi kafa yapında insan bulamayacağını sanmıyorum üniversitede.

Konu Sahibi
L

luci

Trainee
Tepki
55
Biraz olsun seni mutlu edebildiysem çok mutlu olurum.Umarım hayatın çok kısa bir sürede yoluna girer ve hayallerine sağlıkla kavuşursun.Hepimiz mutlu olmayı çok hak ediyoruz.Ve senin için de hiçbir şey bitmiş değil aksine yolun çok başındasın🤍
Çok teşekkür ediyorum ve dediğin her şeyi senin içinde diliyorum. Umarım kaygılarımızdan kurtuluruz ve iyi hayatlar yaşarız..💕
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

dedigim gibi sen o insanlari kafanda cok buyutmussun. daha iyi bi unide okumalarai senden daha iyi uzun vadede daha basarili insanlar olduklari anlamina kesinlikle gelmiyor. inan o cevreyi gorsen bu salaklar benden daha iyi bi uni mi kazandi cidden mi olursun. kendi cevrendeki insanlari da bu kadar kucumseme. onlar da senin gibi hayalleri hedefleri olan insanlar. biraz kazisan kendin gibi birsuru kisi bulursun. sen yine kuluplere sosyal aktivitelere katil hem bu sekilde cevre yapmis, imsan tanimis, yeni kapilar firsatlar acmis olursun. hic olmadi eglenirsin. daha yirmilerinde biri olarak bu kadar endise yapmak zorunda degilsin. hayat hit ya da miss oyunu degil. belki ayni bolumu tekrar oynayamazsin ama bi oyunda kaybetmen diger oyuna gecmene engel olmuyor. daha cok sansin olacak hayatta. umudunu kaybetme
Evet haklısın kendimi bu komplekse sokmam çok yanlış ama zihnimi değiştiremiyorum sanırım. Eski çevremden gördüğüm kadarıyla iyi okul=iyi hayat= Üstün insan konusunu kendime kodlamışım sanırım. Evet bu çevremdeki insanları küçümsemem de hiç doğru değil çok haklısın. Ama kendimi de o kadar küçümsüyorumki. Sürekli diğerleriyle karşılaştırıyorum. Ama çok haklısın. Bu düşünceden tamamen vazgeçmem lazım. Üniversite başlayınca dediğin gibi bir şeylere katılmaya çalışacağım. Dediğin gibi belki denesem karşıma çok fırsatlar çıkacak ama belkide kendime tek şansımın gittiğine inandırıp vazgeçmeyi daha kolay buldum hep. Ama dediklerini kesinlikle aklıma kazıyorum. Çok teşekkür ediyorum.

Konu Sahibi
L

luci

Trainee
Tepki
55
gozunde buyutme konusunda seni cok iyi anliyorum cunku bunu ben de yapiyorum bazen ama ciddi anlamda durmamiz lazim cunku akla mantiga tamamen uymayan bur sey bu yaptigimuz. onun disinda psikolojik yardim alman iyi gibi olur askim. iyi bi terapistle yeniden dogmus olursun. onun disunda konusmak, anlatmak istersen biz buradayiz eminim yardimi olur. rica ederim bu a
gozunde buyutme konusunda seni cok iyi anliyorum cunku bunu ben de yapiyorum bazen ama ciddi anlamda durmamiz lazim cunku akla mantiga tamamen uymayan bur sey bu yaptigimuz. onun disinda psikolojik yardim alman iyi gibi olur askim. iyi bi terapistle yeniden dogmus olursun. onun disunda konusmak, anlatmak istersen biz buradayiz eminim yardimi olur. rica ederim bu arada
Haklısın çok yanlış bir bakış açısı. Gerçekten iyi bir psikolog araştıracağım. Verdiğin yanıtlar için sonsuz teşekkürler

Ahh burada belki denk gelmişsindir yazdıklarıma daha önce de söylemiştim ben de çok iyi bir okul hayatı yaşamama rağmen istediğim okul bölüm ikilisini tutturamadım maalesef. Üniversite hayatımı yaşarken çok mutluydum derslere girmez gezer tozar arkadaşlarımla takılırdım çünkü bölümüm buna müsaitti ve ukalalık yapmak istemem ama kolaydı benim için. Ve ben bunu çok seviyordum aman ne rahatım yaa işte istediğim gibi hem yaşıyorum hem de okul okuyorum diyordum. Okul bitti arkadaşlarım dağıldı herkes kendi hayatına baktı bende kendimle başbaşa kalınca anladım ki istediğim hayat bu değil. O bir yıl senin de dediğin o ben neyi başardım ki hissini dibine kadar yaşadım 😔 Uzatmayım kendi adıma konuşayım keşke diyorum en azından bari ikinci sınıfta aklım başıma gelseydi de çalışıp istediğim başka bölüme geçseydim. Okul bittikten sonra ikinci üniye başladım ama o yıllar benim için hala hayal kırıklığı maalesef 🤧seni anlıyorum yazdıklarını okurken kendimi buldum içinde umarım kendi doğrunu en yakın zamanda bulursun 🥺❤️
Yazıya denk gelmemiştim ama demek aynı kaderi yaşamışız :( Zaten o şekilde olunca insana cidden daha çok acı veriyor. Üniversite bitince gelen o boşluk hissiyatını inan yaşamasam da anladım.. İkinci üniversiteye başlaman harika bir olay. Giden yılların geri gelmemesi ve boşa gittiğini düşündüğün yılların pişmanlığını da çok iyi anlıyorum ama onlara sen de en azından dolu dolu arkadaşlarımla eğlenerek geçirdiğim yıllar gözüyle bakabilirsin. Biliyorum böyle yazılar yazıp böyle tavsiye vermem saçma ama insan gerçekten karşındakine akıl verebiliyor ancak. Ne olursa olsun pişman olma en azından bir adım atmışsın vazgeçmemişsin ve 2.üniversitendesin. Umarım her şey senin için iyi olur. İyi dileklerin için çok teşekkürler.

Ü

Üye silindi 189

gozunde buyutme konusunda seni cok iyi anliyorum cunku bunu ben de yapiyorum bazen ama ciddi anlamda durmamiz lazim cunku akla mantiga tamamen uymayan bur sey bu yaptigimuz. onun disinda psikolojik yardim alman iyi gibi olur askim. iyi bi terapistle yeniden dogmus olursun. onun disunda konusmak, anlatmak istersen biz buradayiz eminim yardimi olur. rica ederim bu a

Haklısın çok yanlış bir bakış açısı. Gerçekten iyi bir psikolog araştıracağım. Verdiğin yanıtlar için sonsuz teşekkürler

Yazıya denk gelmemiştim ama demek aynı kaderi yaşamışız :( Zaten o şekilde olunca insana cidden daha çok acı veriyor. Üniversite bitince gelen o boşluk hissiyatını inan yaşamasam da anladım.. İkinci üniversiteye başlaman harika bir olay. Giden yılların geri gelmemesi ve boşa gittiğini düşündüğün yılların pişmanlığını da çok iyi anlıyorum ama onlara sen de en azından dolu dolu arkadaşlarımla eğlenerek geçirdiğim yıllar gözüyle bakabilirsin. Biliyorum böyle yazılar yazıp böyle tavsiye vermem saçma ama insan gerçekten karşındakine akıl verebiliyor ancak. Ne olursa olsun pişman olma en azından bir adım atmışsın vazgeçmemişsin ve 2.üniversitendesin. Umarım her şey senin için iyi olur. İyi dileklerin için çok teşekkürler.
rica ederim forum olarak hep yanindayiz istersen yine boyle baslik acarak gel istersen ozelden yaz hic fark etmez ben de dahil herkes elinden geldigince yardim eder her konusmak istediginde, ihtiyacin oldugunda gel

Konu Sahibi
L

luci

Trainee
Tepki
55
öncelikle vakıf yada o bilindik üniversiteler olsun bilgisayar mühendisliği baya baya kişinin kendinde biten bir alan. sadece bölüm konusunda mı isteksizsin yoksa üniversite konusunda mı bence ona karar verip ona göre yol haritası çizmen taraftarıyım.

asla yap diye demiyorum. seninle çok benzer durumdaydım. ve ben yıl kaybını önemsemeden ismi lazım değil bir okuldayken tekrar sınava girdim. hazırlığı atladım. ortak derslerimi saydırdım ve intibak alıp alttan ders alarak kayıp yaşamadım. hatta çift anadal bile yaptım. şu an hayatımdan çok mutluyum. çünkü alanımı hobi gibi görüyorum. o zamanlar günlük hayatımda karşılaştığım her şeyi bu duruma bağladığım, en olmadık konulardan bile neden istediğim yerde değilim diye düşündüğüm ve bu durumla hayat boyu başa çıkamayacağım için bu yolu seçtim.

ben 20li hatta günümüzde 30lu yaşların bile yeni başlangıçlar için geç olduğunu düşünmeyen bir yapıdayım. en iyi kendini kendin tanırsın. neyi göze alabileceğini alamayacağını düşün. önemli olan sensin. başkalarının senden iyi okulda olmasından çok, sen kendini en çok nereye yakıştırıyorsun önemli olan bu. umarım istediğin hayatı yaşamak için gerekli olan gücü içinde bulursun🥰
Öncelikle şöyle diyeyim. Her ne kadar bilgisayar mühendisliği bazen neden seçtim desem de -çünkü parası iyi olsa da kendimi gerçekten geliştirmem çabalamam ve çok çalışmam gerekecek ve kafa yapımı yazımda biraz anlamışsındır- ne olursa olsun daha iyi bir bölüm seçemezdim sanırım. yani top bir ünite iktisat,ekonomi okumak hem gelecek garantisi hem bölüm garantisi olurdu tabii. benim derdim sanırım şuan üniversiteyle. senin adına çok sevindim ve keşke keşke bende öyle bir şey yapabilsem ama yapamam. ilk bin ilk 5 bin gibi yani iyi bir üniversite iyi bölüm için gerçekten 1 sene çok çok iyi çalışmam gerekir ama diyorumki onu yapacaksan başında yapacaktın. şuan ne olduğum konumdan mutlu oluyorum ne de değiştirmeye cesaretim var. ama senin gibi kendini bilen ve yapması gerekeni yapan insanlara her zaman özenmişimdir. çok mutlu oldum adına. Ben olduğum yerde kalmaya sanırım şuan mahkumum.

Bu geri kalmışlık hissi çok kötü. Fakat bütün gün yatıp, diğer insanlara imrenip kendine acımakla da hayat geçmiyor. Hala gençsin, bir şeyleri başarabilirsin. Kendine yakıştıramaman ve daha büyük beklentilerinin olması iyi bir şey, tamamen vazgeçmiş biri durumunu kendine layık görürdü. Aile beklentisini çok düşünmemeye ve kendine çok yüklenmemeye çalış. Çevrendeki insanları küçümsemen de çok hoş değil eminim ki çabalarsan kendi kafa yapında birileriyle tanışıp, arkadaş olabilirsin. Üniversite okumanın güzelliği her yaştan, her durumdan insan tanımaktır zaten. Çok marjinal biri olup da imamlık okumuyorsan kendi kafa yapında insan bulamayacağını sanmıyorum üniversitede.
Haklısın hatta tüm gün yatıp kendime acıdıktan sonra bir de yattığım günlere pişmanlık duyuyorum ve kendime resmen çoklu kısır döngü yaratıyorum. Bilmiyorum sanırım hep arkadaş çevrelerim genel olarak o tarz olduğundan üniversite çevremin benimle uyuşmayacağını düşünüyorum.Ama çok ön yargılı bir düşünce biliyorum. Dediklerini uygulamaya çalışacağım zor olacak ama kafa yapımı değiştireceğim teşekkür ederim.

Canım ben bu konuda çok daha kötü süreçlerden geçtim/geçiyorum ve sana şunu diyebilirim ki kendine dert ettiğin bu meselelerin cidden ileride bir önemi kalmayacak buna mı bu kadar kafamı takmışım diyeceksin içinde geç kalmışlık, geride kalmışlık hissi olmasın çünkü hayatta herkesin yolu farklıdır kaldı ki sen daha çok gençsin yani ileride başaracağın çok şey var lütfen böyle hislere kapılma ve pişmanlık duymak yerine ileriye odaklan ayrıca iyi çevrelere girmek için illaki iyi bir üniversiteye girmen gerekmiyor kendini geliştirmeye bak eminim çok iyi yerlere geleceksin hayat yks puanından, okuduğun okuldan ibaret değil çok iyi üniversitelerden mezun olup işsiz kalan o kadar çok insan var ki
Dediğin şeye çok katılıyorum öncelikle. Zaten bir sorunun için genelde insanlar peki sence buna 5 yıl sonra da üzülecek misin der. Benim tek derdim şuan en azından bir farkına varabilsemde gençlik yıllarımı heba etmesem. Daha doğrusu farkındayım ama zihnime söz geçirebilsem. Son cümlende de haklısın ama sanırım hep böyle öğretildiği için o tarz yerlere gitsem bir hayat vizyonum olurdu ve nasıl bir yol çizmem gerektiğini daha iyi bilirdim diyorum. Şuanda da yapabilirim haklısın ama artık çabalamaya başlamam ve kendimi inandırmam gerek. Tavsiyen için çok teşekkürler.

rica ederim forum olarak hep yanindayiz istersen yine boyle baslik acarak gel istersen ozelden yaz hic fark etmez ben de dahil herkes elinden geldigince yardim eder her konusmak istediginde, ihtiyacin oldugunda gel
yazarak yanlış yapmadığımı biliyordum. gerçekten çok iyi kalpli insanlarsınız. sizi tanımasam da tanımış kadar oldum çok teşekkür ederim yine ve yine.

Son düzenleme:
Konu Sahibi
L

luci

Trainee
Tepki
55
ay çok teşekkür ederim. özenilecek bir yanı yok bence yaptıklarımın ama daha çok ders çıkarabilirsin diyelim 🥰

senin durumuna gelince, şimdi bende eem ve fizik mezunuyum. ayrıca çok da farksız değiliz ortamlar konusunda. bilgisayar müh-iktisat-ekonomi matematik tabanlı 3 bölüm olduğu için 3ünün kesişimi iş ilanlarına bakabilirsin. ben ankara'da yaşıyorum. bir çok müsteşarlık- özel banka-koç vb yerleri aslında bu üçünün kesişimi iş ilanı açıyor. bilgisayar müh bitirip istediğin diğer alanlarda master yapabilirsin. hatta sabancı ünide ekonomi-bil müh çap var yanlış hatırlamıyorsam. yani bu alanların kesişiminde data science ve danışmanlık gibi alanlara yönelebileceğin bir sürü imkan var. bence bu 3ünün kesişimine yakın alanlarda çalışan insanların cv'lerini incele. kendine neler katarak fark yaratabilirsin onu öğren. alanın zenginleşince hayatından zevk alacağını düşünüyorum. böylece hayallerinden çok da uzaklaşmadan, yıl kaybı da yaşamadan iyi fırsatlar yakalayabileceğini düşünüyorum.🐣
Gerçekten o kadar bilgili ve tecrübeli birine benziyorsun ki. Dediğin şeyleri deneyeceğim gerçekten. Bilgisayarda sadece milyonlarca satır kod yazacağım düşüncesi de beni boğan şeylerdendi belkide dediğin gibi nelerde çalışabileceğimi görmek bana biraz daha umutlu bir gelecek sunar. Saol cidden. Tekrardan :)

İlk öncelikle karşılaştırma yapmayı bırakmaya çalışmalısın. Senin asıl hayatını yoran bence bu duygu olmuş. İyi bir devlet üniveristesinde okuyorum kampüs ortam mükemmel bir yer ama benim deneyimim farklı farklı insanlar olduğumuzu kabullenmemiz gerek. Ne onlar benim gibi ne de ben onlar gibi olabilcem. Girişkenler sosyaller çap yapıyorlar cvlerine koyacak tonlarca belgeleri var. Çan yapıldığında yüksek aldıkları için DC gelen uçtan kurtardığım derslerim var. Kavgalı olduğum hocalar psikolojik baskılarına maruz kalan bir ben varım. Varsın ortam güzel olsun her gün eğlen her gün gez. Günün sonunda kıyaslama yaparsan. O gezdiğin gün deli gibi kahkaha attığın o gün sana cehennem gibi gelicek. Karşılaştırmadan vazgeçmek çok zor özellikle ihanet gibi bir hayat öykün varsa çok çok zor. Aynaya bak ya da duvara bak bir gün yalnız sadece kendinle konuş. Kalk giyin süslen hatta bir süre abartılı giyin. Farklı farklı renkler giy. Silik hissediyorsun kendi benliğin beni fark etmemeleri mümkün değil ya gibi hissetsin. İlk denediğim günler stresten kalbim deli gibi atıyordu ama sonra alıştım. Sonra geri eski giyimime döndüm mü döndüm ama iyileşene kadar bunu yaptım.Sadece bir klube üye ol ve kahvaltılara etkinliklere katıl. İnan klupler deneyim için falan değildir. Sosyallik içindir yeni insanlar tanırsın eğlenceli bir gün geçirirsin. Hatta kız düşürmek için gelir bazı erkekler.Bu kadar. Akademik bir değeri yok. Üniversite derin arkadaşlık yeri değildir. Bunun için çabalama olursa olur olmazsa da şaşırma. Aynı yollardan geçen biri olarak seni çok iyi anlıyorum ama cümleler sadece teselli gibi geliyor ve bizim gibi karakterler için maksimum 1 ay sonra bunun etkisi desteği sönüyor. Yine yapayalnizim demeye başlıyorsun. Bu forumda seni destekleyen seven bizler olucaz evet ama gerçek hayatında sadece sen varsın. Ve güç bulup üstesinden gelmelisin. Ve üstesinden geliceğinede inanıyorum ❤️ kendini sevmelisin biz seni seviyoruz zaten 🤭😍
Karşılaştırma benim hayatımı mahveden şey zaten. Özellikle o eski lisemden olanlardan başlayarak.. Ve bu duygu cidden insanı yiyip bitiriyor. Evet haklısın zaten ünilerde öyle insanlar varki en zor bölümleri çap yapanlardan tut 20 klübe katılandan ordan da ingiltereye mastera gidenlere.. yani say say bitmez. üniversitene ve kampüsüne çok sevindim. ama hoca durumu çok talihsiz olmuş derslerini verip bir daha karşılaşmazsın umarım. Dediğin gibi oluyor zaten arkadaşlarımla harika bir günden sonra bile akşamları kendinlesin yine.. Aynaya bakıp konuşma işini birkaç aydır yapıyorum aslında. Duygularımı döküyorum kendi kendime. Ama aşırı düşünen ve takıntılı bir yapım olduğumdan asla sonu gelmiyor.. Modum benim hep bir iyi olup kötü oluyor. Çok çok dengesiz.O yüzden süslenip güzelce giyiniyorum da. Ama benim zihnim şuan güzellikten çok akademik başarıyı ana konu aldığından kendimi silik görüyorum sanırım bir başarım yok ve sıradan bir insanım sadece gibisinden. Size de çok teşekkür ederim gerçekten o kadar sevdim ki burayı belkide hep gelmeliyim diye düşünüyorum artık iyiki varsınız :)

Son düzenleme:

peterpan

Fanbase Starter
Tepki
1,362
Gerçekten o kadar bilgili ve tecrübeli birine benziyorsun ki. Dediğin şeyleri deneyeceğim gerçekten. Bilgisayarda sadece milyonlarca satır kod yazacağım düşüncesi de beni boğan şeylerdendi belkide dediğin gibi nelerde çalışabileceğimi görmek bana biraz daha umutlu bir gelecek sunar. Saol cidden. Tekrardan :)

ay ne demek ne mutlu bana yardımcı olabildiysem. alanlarımız yakın diye bu kadar bilgi verebildim aslında. hadi bakalım senden bir özgür demirtaş cv'si bekliyorz artık umutsuzluk yok:love: kolay gelsin, başarılar şimdiden..

Konu Sahibi
L

luci

Trainee
Tepki
55
Herkes çok güzel yorumlar yapmış, hepsine katılıyorum. Ekstra dikkat çekmek istediğim bir mevzu var. Eminim sen de biliyorsundur ama yine de söylemek istedim. Kısa vadede çok büyük çıktılar beklemek doğru olmaz. Bir şeyleri kaybetmek elde etmekten daha kolay. Hayatında yolunda gitmesini istediğin mevzularda küçük küçük adımlarla ilerleyebilirsin. Bu kötü/utanılacak bir şey değil ve seni diğerlerinden eksik yapmaz. Küçük adımlarla ilerleyerek zamanla büyük bir mesafe alabilirsin.

Terapi konusunda da zamana ihtiyacın olacak. Anlaşılmadığını hissediyorsan bırakman en iyisi olmuş ama terapiyi tamamen silip atmanı da tavsiye etmem. Her terapist ile o bağı kuramayabilirsin ama terapistin de seni tanıması maks. 2-3 seans sürebilir. Maddi olarak zorlanıyorsan da bazı şehirlerdeki bazı halk sağlığı merkezlerinde ücretsiz randevu ile terapi veren psikologlar olduğunu biliyorum. Kendi şehrindeki hsm'leri araştırabilirsin. Bazı il sağlık müdürlüklerinde de var bu arada ama nasıl çalıştıklarına pek hakim değilim.
Evet evet katılıyorum. Maalesef benim karekterimdeki bir insan hayatımda bir değişiklik yaptığım an hemen her şey düzelecek ve her şeye sahip olacağımı istiyor çünkü benden üstün gördüklerimde ne varsa onu istiyorum ama aslında gidilmesi gereken bir yol var ve dediğin gibi küçük küçük de olsa adım atarak olacak şeyler..
Terapi dediğim gibi online denedim ama işte beni tatmin etmedi yani o bile beni hemen anlasın istiyorum sanırım bir de maalesef o ne dese de kendi kafamda bitirmeden dedikleri sadece bir teselli olacak gibi. Ama belkide beni tam anlayacak birini bulamamışımdır. Büyükşehirde olduğumdan hastaneler aşırı kalabalık gitsem 5 dakika maksimum görüşür benle.. Dediğin şeylere bakacağım tekrar teşekkürler :)

ay ne demek ne mutlu bana yardımcı olabildiysem. alanlarımız yakın diye bu kadar bilgi verebildim aslında. hadi bakalım senden bir özgür demirtaş cv'si bekliyorz artık umutsuzluk yok:love: kolay gelsin, başarılar şimdiden..
Gerçekten gece gece bir tebessüm oluşturdun :) Her bir yararlı iş yaptığımda kendimi 2.özgür Demirtaş olmaya bir adım daha yakınım diye motive edeceğim :)))

Konu Sahibi
L

luci

Trainee
Tepki
55
umarım hayatında güzel şeylerle karşılaşırsın ve şu an yaşadıkların geçmişteki ufak bir hatıra olarak kalır 💜🧡
umuyorum güzel dileklerin için çok teşekkürler.🌸

Rica ederim. Bu arada büyük bir şehirdeysen hizmetin olması daha yüksek bir ihtimal bence. Bahsettiğim hastane değil halk sağlığı merkez/sağlık ocağı. Hastanenin ve halk sağlığı merkezlerinin çalışma durumları farklı. Benim bahsettiğim yerlerde psikologlar 50 dakikalık seanslarla randevulu bir şekilde tam ilgi gösteriyorlardı.
Gerçekten bilmiyordum. Mutlaka bakacağım. Teşekkürler🌸

Arven

Fanbase Starter
Tepki
2,415
Merhaba @luci öncelikle foruma hoş geldin 🌸
Şimdi şöyle ki senle yaşımız aynı bu da pandemi durumlarını falan aynı sınıf kademlerinde yaşadığımız anlamına geliyor yazını okurken ilk acaba aynı yaşta mıyız diye düşündüm ki öyle de çıktı
Ve şunu söylemek istiyorum yazın o kadar benki ne diyeceğimi şaşırdım başta
Bende sanki herkes hayatına tam sürat devam ediyor bı tek ben olduğum yerde sayıklıyorum gibi hissediyorum
Önceden kpop bilsem bile sınav senemde sırf sorumluluklarımdan kaçmak için tüm vaktimi kpop ile ilgilenerek geçiriyordum
Lisenin ilk iki yılı benim için ne her ne kadar yorucu olsa bile çok güzeldi ve sonraki iki sene de bı o kadar berbattı özel hayat sorunları yaşadım bı daha hayatım boyunca yüzünü görmek istemediğim insanlarla tanıştım, hastalandım öğretmenlerim ve ailemle sorunlar yaşadım bu yüzden çok acı çektim istediğim tek şey tüm gün boyunca yatakta uzanıp müzik dinlemek ve gerçek hayat ile tüm bağlarımı koparmaktı
Öncesinde ne kadar başarılıysam sonraları o kadar dibe vurmuş hissettim
Tabi tıpkı senin gibi benim çevreminde benden büyük beklentileri vardı ve ben o beklentilerin altında eziliyordum ki hala eziliyorum sürekli kendimi başkalarıyka kıyaslıyor ve su an bulunduğum konumdan daha fazlasını hakettiğimi düşünüyorum (kimseyi küçümsemek için söylemiyorum kesinlikle)
Açıkçası sürekli sürekli başarısız hissediyorum ve kendimi çevremle kıyasladığıkça da daha çok üzülüyorum
O yüzden sana verebileceğim tavsiye sayısı sıfır çünkü kendime bile faydam yok ve bu durumdan nasıl kurtulacağımı bilmiyorum Allah yardımcımız olsun ve bize acısın demekten başka bi sey gelmiyor elimden 💜

Son düzenleme:
Konu Sahibi
L

luci

Trainee
Tepki
55
Merhaba @luci öncelikle foruma hoş geldin 🌸
Şimdi şöyle ki senle yaşımız aynı bu da pandemi durumlarını falan aynı sınıf kademlerinde yaşadığımız anlamına geliyor yazını okurken ilk acaba aynı yaşta mıyız diye düşündüm ki öyle de çıktı
Ve şunu söylemek istiyorum yazın o kadar benki ne diyeceğimi şaşırdım başta
Bende sanki herkes hayatına tam sürat devam ediyor bı tek ben olduğum yerde sayıklıyorum gibi hissediyorum
Önceden kpop bilsem bile sınav senemde sırf sorumluluklarımdan kaçmak için tüm vaktimi kpop ile ilgilenerek geçiriyordum
Lisenin ilk iki yılı benim için ne her ne kadar yorucu olsa bile çok güzeldi ve sonraki iki sene de bı o kadar berbattı özel hayat sorunları yaşadım bı daha hayatım boyunca yüzünü görmek istemediğim insanlarla tanıştım, hastalandım öğretmenlerim ve ailemle sorunlar yaşadım bu yüzden çok acı çektim istediğim tek şey tüm gün boyunca yatakta uzanıp müzik dinlemek ve gerçek hayat ile tüm bağlarımı koparmaktı
Öncesinde ne kadar başarılıysam sonraları o kadar dibe vurmuş hissettim
Tabi tıpkı senin gibi benim çevreminde benden büyük beklentileri vardı ve ben o beklentilerin altında eziliyordum ki hala eziliyorum sürekli kendimi başkalarıyka kıyaslıyor ve su an bulunduğum konumdan daha fazlasını hakettiğimi düşünmüyorum (kimseyi küçümsemek için söylemiyorum kesinlikle)
Açıkçası sürekli sürekli başarısız hissediyorum ve kendimi çevremle kıyasladığıkça da daha çok üzülüyorum
O yüzden sana verebileceğim tavsiye sayısı sıfır çünkü kendime bile faydam yok ve bu durumdan nasıl kurtulacağımı bilmiyorum Allah yardımcımız olsun ve bize acısın demekten başka bi sey gelmiyor elimden 💜
İnanamadım gerçekten yaşadıklarımız çok paralel.. Senin her satırında ben de kendimi gördüm adeta. Çok üzüldüm yaşadıklarına ve empati kurabildim inan. Eğer içini daha da dökmek istersen lütfen sen de konu aç ya da bana da özelden yazabilirsin çünkü seni gerçekten anlıyorum. Umarım bu dönemleri arkamızda bırakabiliriz.❤️