Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Nct Taeyong Kimdir? (Detaylı Tanıma Rehberi)

kaorii

Rookie Idol
Tepki
1,452
NOT: Öncelikle ilk ve son tanıtım yazıma hoşgeldiniz 🥲 Bu tanıtım yazısını aslında çok önceden hazırlamıştım ancak NCT 127’nın Disney belgeselini izleyip eklemeler yaptıktan sonra yayınlarım deyip uzun süre yazımı yayınlamadım, geçenlerde belgeseli izledikten sonra yazıma eklemelerimi yapıp bitirdim.

🌸 Taeyong'u belli bir süredir takip eden biri olarak kendi bakış açımdan tanıtacağım, çok detaylı bir rehber olarak da görebilirsiniz bunu. Keyifli okumalar..

giphy.gif

💫 ÇOCUKLUĞU VE KEŞFEDİLİŞİ 💫
EXOQqBwU8AA2iX5.jpg images.jpg b9aa3761d35ae5d6f6149f0e554e3c9c.jpg

✨Öncellikle tam adı, Lee Taeyong. 1 Temmuz 1995'te Seul'de dünyaya gelmiş.

✨Kendisinden 8 yaş büyük bir ablası var, ablası onun için tam bir rol model. Taeyong onu hep güçlü biri olarak anlatıyor, hep onun gibi biri olmak istediğinden de ara ara bahseder. Yani hayatında baya önemli bir yeri var ablasının.

FKexIIFaAAAYpRd.jpg 024948defc2821299d3575b1dbf65232.jpg 91bdd7c7d1ef0a8c083ef4504378683a.jpg

"Yaşadığım zorlukların üstesinden gelebilmemin iki nedeni vardı. İlk neden ablamdı. Ablamı annem ve babamdan bile daha çok örnek alırdım. Ne zaman başım derde girse beni korurdu. Benim için yaptıklarından dolayı o benim kahramanım oldu."

(Disney belgeselinden bir kesit. Belgeselde anlatılmasa da gösterilen bir detay var. Taeyong, ortaokul yıllarında, okula uzun süreler gidemeyecek kadar ağır bir zorbalığa maruz kalmış biri, belgeselde ablasının gelip onu zorbalardan koruduğu canlandırılmış 😢)

"Şu anda bile en sevdiğim şarkıları ablamın bana verdiği MP3 çalarımdan dinliyorum. MP3 çaları bana verdiğinde nasıl müzik indireceğimi bile bilmiyordum. Bu yüzden sadece onun playlist'ini dinlerdim. Sevdiğim sanatçıları da böyle keşfetmiş oldum."

✨Stajyerlik yıllarına kadar ailesinin maddi anlamda durumu pek iyi değilmiş. 10 yaşındayken falan internetten oyuncaklarını satmaya çalışıyormuş mesela. (Daha sonraları deli gibi linç yiyeceği ilk olay 😭)

"Stajyerlik yıllarıma kadar ailem maddi açıdan çok zor durumdaydı, refah içinde değildik.
Ama bunun için (sıkıntılar için) ailemi asla suçlamadım ya da onlara kızmadım. Sorunların nedeni paraydı, biz değildik."
Ekran görüntüsü 2023-09-29 173034.png
(NCT 127: The Lost Boys Belgeselinden)

Back to the Past şarkısının açıklaması:
"Taeyong geçmiş tecrübelerinden sakinlikle bahsediyor. Zor bir çocukluk geçirdiğini, yetişkinlerin kendisi hakkında iyi olmayan sözlerinden ve hatta şiddetli sağanak bir yağmur sırasında akan bir çatıyla uğraştığını anlatıyor. Ama bu aynı zamanda başarıya kendi çabaları sayesinde ulaştığını da gösteriyor."

✨ Küçükkenki hayali bütün insanların mutlu olması ve itfaiyeci olmakmış.
Black and White Minimalist Business Real Estate Twitter Header.png

"Küçüklüğümden ve stajyerliğimden beridir kurduğum bir hayalim var: Dünyadaki herkesin mutlu olmasını istiyorum."
"Kendimi kötü hissetsem bile, başkaları mutluysa onların mutluluğunu izlerken kendimi mutlu hissederim. Küçüklüğümden beri bu hep böyleydi. Annemin mutlu olmasını isterdim. Babamın mutlu olmasını isterdim. Kız kardeşimin mutlu olmasını isterdim. Şu bayanın mutlu olmasını isterdim. Bu kişinin mutlu olmasını isterdim. Hep böyle düşünürdüm."
E5I4dY6WEAMjBbu.jpg

✨Daha en başta görünüşü ile göze çarpan biriymiş, hep ne kadar iyi göründüğünü duyarak büyümüş ve bu pek hoşuna giden bir şey değilmiş çünkü görünüşü dışında fark edilmeyi isteyen biri.

✨Okul yıllarında sessiz, utangaç ve derslerinde pek de iyi olmayan bir çocukmuş.

Onunla aynı okula giden bir sınıf arkadaşının okul yıllarına dair paylaştıkları:
"Onun hakkında yalnızca kişisel görüşlerimi yazacağım.
Bir kız olduğumu aklınızdan çıkarmayın lütfen.
Okulda hep uya kalırdı. Sütü içmeyi çok severdi. (sade süt değil, çikolatalı, çilekli gibi aromalı sütler). Okulda neredeyse hiç konuşmazdı, bu yüzden çok fazla arkadaşı yoktu. Ne yalan söyleyeyim diğer öğrenciler de gidip onunla konuşmak için pek çabalamazlardı. Öğretmenlere karşı çok kibar ve nazik biriydi. Onunla arkadaş olmak istiyordum ama günün birinde okulda çok nadir görülmeye başlandı.
Onu özlüyorum.."

Yukarıda sınıf arkadaşının da söylediği gibi okul yıllarında pek arkadaşı yokmuş.

giphy.gif

Minik bir bilgi: Taeyong fanlarına TyongF ismini vermiştir anlamı ise Taeyong’un Arkadaşları 🥺

✨Ama zaman ilerdikçe şansı da dönemeye başlıyordu.
Okul yıllarında ve aile hayatında çeşitli sıkıntılarla boğuşsa da lise 2. sınıfa geldiğinde bir gün okul çıkışında evine bisikletle döndüğü sırada SM çalışanlarının gözüne çarpmasıyla hayatı hiç düşünmediği bir çizgiye kayıyor.
İdol olmayı daha önce aklının ucundan geçirmemiş olan bu çocuk karşısındaki çalışanlar biz üç büyüklerdeniz diyince bile TV kanalları olan MBC, KBS ve SBS'i anlıyordu. Yani en başa gidersek idollükle gram alakası olmayan biriydi. Seçmelere gidene kadar endüstrideki devasa bir şirket tarafından seçileceğinden habersizdi.
SM çalışanları ona tost aldığından iyi insanlar oldukları düşüncesine varıp peşlerinden seçmelere gidiyor ve seçmeleri direkt görünüşü ile geçiyor diyebiliriz. (Milli marş söylüyor ve poppin dans yapıyor 😭)

tumblr_phvwu3MB791vaozwio1_540.gif tumblr_phvwu3MB791vaozwio2_540.gif

18 yaşında SM stajyeri oldu. Diğer stajyerlerin aksine müzik ve dansa dair ne bir eğitimi ne de bir deneyimi vardı, ayrıca tüm stajyerler arasında da en yaşlısıydı. Bu yüzden de eğitmenlerin umutsuz baktığı bir isimdi. Eğer yeterlilik sağlayamaz ve hatta iyininde iyisi olmazsa çok kolay atılacağının daha doğrusu ilk atılacak kişi olacağının farkındaydı. Ama bu kadar büyük bir fırsatın elinden kayıp gitmesine de izin verecek değildi, o yüzden sıkı sıkıya bu şansına tutunmaya karar veriyor.

Kendi tabiriyle, gece gündüz demeden sınırlarını zorladığı yoğun çalışma süreçlerine sokuyor kendi bu dönemde.

Ve çok kısa sürelerde devasa gelişmeler kaydederek stajyerler arasında efsaneleşen bir başarı hikayesi yazıyor. Eski bir SM stajyeri onun için efsane stajyer tabirini kullanıyor. Özellikle de dans konusundaki başarısı insanlarda hayranlık uyandırıyor öyle ki bazı dans öğretmenleri Taeyong'un hikayesini öğrencilerine motivasyon amacıyla anlatmaya başlıyorlar.

Taeyong aslında hiç yeteneğiniz olmasa bile o istediğiniz şey için emek, zaman ve inanç harcadığınız sürece elinizin boş dönmeyeceğinin yaşayan bir örneği.

Bu konuyla alakalı daha önce daha detaylı bir yazı yazmıştım, ileri okuma için bakabilirsiniz. 👇

✨Başarılarının bir meyvesi olarak öncelikle SM Rookies'in ilk stajyerlerinden biri olarak seçiliyor.

Ardından ise NCT ile çıkışını gerçekleştiriyor.

💫 POZİSYONLARI VE YETENEKLERİ 💫

✨ Poziyonları: Lider, main dancer, main rapper, center, visual ve sub vocal.
Bunların yanında kendisi aynı zamanda koreograf, şarkı yazarı ve besteci de.
Kpop gruplarında bu kadar çok poziyonu bir arada bulunduran nadir idollerden biri.

✨Kendisi bugüne kadar içlerinde viral de olan birçok koreogfi yaptı.
Mesela Kick It'in viral olan parmak hareketini bulan oydu ya da Zoo dansı.

Yaptığı koreografiler:

✨Bugüne kadar yazımında ve bestesinde yer aldığı şarkılar:

Picsart_23-10-02_02-05-27-359.jpg Picsart_23-10-02_02-07-08-748.jpg Picsart_23-10-02_02-09-40-761.jpg

✨Kendi şarkılarını kendi yazıp kendi besteleyen biri, özellikle solo şarkılarını anlam dolu ve çok kişisel yazıyor.

✨Taeyong'un meşhur bir SoundCloud erası vardı.
Şirket 3 yıl boyunca Taeyong'un SoundCloud açmasına izin vermiyor, biraz zaman sonra şirketin iznini almayı başarıyor ve 2021 yılında SoundCloud hesabını açıyor.
Ve orada kendi yazıp bestelediği bazı şarkılarını yayınlamaya başlıyor.
Pek de açmayı düşünmediği Instagram hesabını bile sırf bu yüzden açıyor.
SoundCloud dönemi inanılmaz keyifli bir dönemdi, yani bir fan olarak deneyimlediğim en güzel zamanlardı diyebilirim.

8a0e1926754c79aa97d957628ed7451c.jpg

SoundCloud şarkıları için hazırladığı selfmade teaserlardan bazıları:
FL2Nqo2acAAny-A.jpg

SoundCloud hesabında yayınladığı kendi yazıp bestelediği şarkıları:

+ Fine

✨ Profesiyonellerin, Taeyong'un yeteneklerine bakışları:

✨ NCT'nin 6 Ekim'de yayınlanacak 5. Full Albümü Fact Check için yaptıkları:
Title olan Fact Check'in koreografisinin yapımında yer aldı.
Love Is Beauty'nin söz yazarlarından biri, Angel Eyes ve Misty'nin hem söz yazarlığını yaptı hem de bestesinde yer aldı.

💫İLK SOLO ALBÜMÜ: SHALALA 💫

ae917f92ddd4d2f3f8400afc2e357133.jpg

✨Taeyong, 5 Haziran 2023 tarihinde ilk mini solo albümü olan SHALALA'yı yayınladı.

fb8e7f512235be184f8c5cabb74ed00a.jpg f143bcd3a63692e3f4bb06152f6e51e1.jpg b5193f81c753b0603dbe53262ed31951.jpg b88c5ff7c3f50c4af92a71deb0407fcc.jpg e363d73f6d36b8842ad805b42e91c529.jpg

✨Albümdeki şarkılar:

✨SHALALA, yazımından bestesine ve albüm tasarımına kadar bizzat kendisi yaptığı bir albüm.

✨Taeyong, albümünün telif haklarını kendisi almıştır.

✨Albüm stoklarının yenilenmemesi ve asla promo yapılmamasına rağmen albümün başardıkları:

+
F3K-8YFawAAhmmS.jpg F3K-8YSbQAA3B1h.jpg

💫 NASIL BİR LİDER? 💫

✨Taeyong'un en önemli pozisyonlarından biri de liderlik, kendisi NCT'nin lideri.

✨Omuzlarına yüklenen çok fazla sorumluluğu, zor da olsa sırtlayan çok iyi bir lider.

✨Üyelerine karşı düşünceli ve ilgili bir tutuma sahip.

✨Dans pratikleri, albüm yapım süreçleri gibi teknik süreçlerde de baya etkili.

✨Böyle, "ben liderim ben ne dersem o olacak" tarzında bir liderlik tarzı yok, bunu hem kendisi hem de üyeler daha önce defalarca kez dile getirdi. Üyelerinin fikirlerine değer veriyor o yüzden de sürekli onlara söz hakkı tanımaya çalışıyor.
"SM tereddüt etmeden Taeyong'u lider olarak seçti. NCT'nin çok fazla üyesi olduğu için, üyeleri katı / baskıcı bir lider olarak yönlendirmek daha kolay olurdu, ancak Taeyong bu tarzı tercih etmedi. Bunun yerine, üyelerini dikkatle dinleyerek yumuşak bir liderlik türü sergiledi. Grup içinde çok fazla konuşmamasının nedeni, lider olarak fikirlerini çok fazla paylaşırsa çok katı görünebileceğini düşünmesiydi. Ayrıca, Taeyong üyeleri iyi dinleyen bir kişinin iyi bir lider olduğunu düşünüyordu, bu nedenle her zaman üyelerin fikirlerini dinledi, üyelere güvendi ve büyük hayalinin peşinden giderken onlara güvendi. Ancak biraz zorlayıcı olduğu bir alan vardı. Dans antrenmanı! İşten sonra üyeleri toplar ve herkes ter içinde kalana kadar dans hareketleri çalışırdı. Gördüğünüz gibi o, üyelerini sözden çok eylemle yönlendiren güvenilir bir lider."

✨Üyelere karşı bir lider olarak katı olduğu tek şey ise dans, mükemmel yapana kadar salmıyor 💀

✨
"Bu yıl da sıkı çalışmam gerek.
Çıkış yaptığımızda menajer hyung’um ‘Bir numara olmayan bir grubun anlamı yoktur’ demişti.
Ve Malibu’da öğretmenim ‘Bugün NCT başarısız olursa bunun suçlusu sensin’ dedi.
Şu anda, bir lider olarak verebileceğim her şeyi .
7 yıl boyunca omuzlarıma binen yükü ve yükün baskısını, en büyük yükü ve baskıyı geri vermek istiyorum
Sadece benim sayemde değil, diğer tüm üyeler sayesinde bunu başarabildiğimizi kanıtlayacağım. Tüm üyelerin en iyi potansiyelini ve enerjisini ortaya çıkarmak için çok çalışacağım.
NCT sistemimiz nedeniyle, insanlar bireysel olarak üyeleri daha fazla destekliyor, ister istemez sadece diğerlerine göre daha fazla öne çıkan üyelere bakıyorsunuz
Ama umarım hepimizi destekleyen ve seven 127 hayranları da vardır.
Bu konudan bahsetmemin nedeni, benimle konuşan çok sayıda üye olması ve duygularını paylaştıklarında beni en çok inciten şeyin bu olması.Bu yıl da herkesin desteğini alamazsak gerçekten zor olacağını düşünüyorum. Bu 7. yıl ikilemi mi?"

cr. Netizenturkey.net

✨ Lider Taeyong ve üyeleri 🥺
Haechan: Onun inisiyatif alabilen bir lider olduğunu düşünüyorum.
En önemlisi de grubunu temsil eden bir lider.
O bizim düşüncelerimizi ve görüşlerimizi alır..bunları çalışanlara ve ekibe sanki kendi düşünceleriymiş gibi aktarır.
Doyoung: Grubumuzda, NCT 127'de, o bizim kimliğimiz gibi.
Taeil: Performans açısından, o merkezdeyken, Bence grubumuz kesinlikle daha güçlü bir şekilde parlıyor.
Mark: O sadece bir lider değil. Etkisine her zaman güvendiğimiz biri.
Bence bu sadece onun yapabileceği bir şey. (liderlik)
Yuta: Merkezde olmak zorunda olduğu için çok baskı hissetmiş olmalı. Ne demek istediğimi anlıyor musunuz?
Bizim izlemediğimiz zamanlarda bile bir lider olarak çok çalışıyordu.
Bence harika bir iş çıkarıyor.

E5I4_5yWEAEd3-E.jpg E5I5EvkWQAEu3sk.jpg
E5I5F2GXoAMOoFw.jpg E5I5G3MWYAQaVOC.jpg

✨ Taeyong'un liderliğine dair çok güzel bir derleme:

💫HAYVAN SEVGİSİ VE RUBY 💫

Fotoram.io.jpg

✨Taeyong'un inanılmaz bir hayvan sevgisi var, çok seviyor hayvanları.

✨9 yavrulu Danbi adında bir Dalmaçyalı, bir Golden Retriever, bir Husky, bir kaplumbağa, böcekler ve balıklar gibi birçok hayvan yetiştirdi.

E0kHWzvVcAAHWG7.jpg

kucağında hanbok giymiş maymun varffjgshjddfshu
FKetrxiVcAcVUhD.jpg

✨Taeyong'un ayrıca Ruby adında köpeği de vardı. Taeyong'un hayatındaki en iyi arkadaşıydı Ruby.
Taeyong'u tanımak istiyorsanız bilemeniz gereken en önemli şeylerden birisi de Ruby.
61894219e7a4197025350e96d2051aa2.jpg cd9c8cc330dc76bfa86d1f5fee080986.jpg

"Yaşadığım zorlukların üstesinden gelebilmemin iki nedeni vardı...ilk neden ablamdı...ikincisi ise Ruby'di."
"Kız kardeşim yokken Ruby'ye sığınırdım. Lisedeyken okula pek gitmezdim. Gitmeme nedenlerim de çok garipti. Hava çok soğuk olduğu için ya da aç olduğum için gitmezdim. Sanırım o zamanlar epey kaybolmuş gibiydim. Ruby'e çok düşkündüm...Çocukluğumun en sıkıntılı zamanlarında o hep benim yanımdaydı. Çıkış yaptıktan sonra eve, Daejeon'a her döndüğümde Ruby'nin biraz daha yaşlandığını görüyordum. Bir sürü dişini de kaybediyordu. Günün birinde Ruby'nin artık yanımda olamayacağını hayal bile edemezdim...Her zaman yatağa zıplardı. Ama artık bunu bile yapamıyordu. Ruby hasta olduğunda bile hep yanımda oldu. Kız kardeşime olduğu kadar Ruby'ye de minnettarım."
"Yanımda olup beni koruduğun için teşekkür ederim. Arkadaşım olduğun için teşekkür ederim. Hayatım boyunca unutmayacağım."

Taeyong'un Ruby dövmesi:
FrxqX10X0AMRYFG.jpg

Ne yazık ki Ruby, 2020 yılında vefat etti. Ve bu Taeyong için çok yıkıcı oldu.

Doyoung, Taeyong'un Ruby öldükten sonraki halini görünce onun için bir şey yapmak istemiş ve Taeyong'a Ruby kolyesi yaptırıp hediye etmişti.

İlk mini solo albümündeki şarkılardan biri Ruby'ye yazdığı Ruby şarkısıydı.
Ruby şarkısının açıklaması:
"Büyürken sırtımı yaslayabileceğim bir yere ihtiyacım vardı ve inanıyorum ki RUBY her zaman için benim yanımdaydı. Bu sadece köpeğim için bir şarkı değil, hayat boyu süren bir dostluk ve arkadaşlığı anlatmaya çalıştım. Bu, gençken her zaman yanımda olan arkadaşım için bir şarkı."
Ruby'nin sözleri:

✨Taeyong'un şu anda bir akvaryumu var, balıklarıyla ilgileniyor.

Balıklarındaki parazitleri temizlediği bir vlog sayesinde insanlar tarafından "balık cerrahı" lakabı alıp viral olmuşluğu var.

✨Sadece hayvanları değil aslında direkt doğayı çok seven biri. Real life disney princess 😭
E5I4spgXoAkm1Qb.jpg E5I4vhUXwAQ9m1o.jpg

💫 TAEYONG BURSU
tumblr_inline_ot3ncyCYK01rdw269_640.jpg
✨Taeyong çıkış yaptığından beridir süre gelen çeşitli hayır işlerinde bulunmakta ve bunlardan biri de "Taeyong Bursu."
Burs verdiği öğrenciler genellikle dil engelleri ve farklı geçmişleri nedeniyle Kore okullarına uyum sağlamakta zorluk çeken ve maddi anlamda zorlanan çok kültürlü öğrenciler.
Üstelik sadece burs vermekle kalmayıp gönüllü olarak gelip o okuldaki çocuklarla oyunlar oynayıp onlarla ilgilendiği de okul çalışanları tarafından belirtilmekte.
Taeyong Bursu tam 7 yıldır devam eden bir burs.
Bu yıl bir fanın öğrendiğine göre Taeyong artık burs alanların üniversite eğitimleri için de destek olacakmış.

İleri okuma için bakabilirsiniz👇

✨ Bulunduğu gönüllü çalışmalar ve yaptığı yardımlardan bazıları:
E5I4j1NXMAoG8ok.jpg

💫 HAYRANLARINA KARŞI TUTUMU 💫

✨Taeyong hayranlarına karşı baya ilgili bir tutuma sahip bir idol, değer verdiğini gerçekten hissettiriyor.

✨Weibo, Bubble, Weverse, Instagram, SoundCloud, Youtube, Tiktok gibi bir sürü platformda sürekli aktif ve fanlarla etkileşim halinde.

✨Vlive zamanları habire uzun uzun yayınlar açıp fanlarla oyunlar oynayıp muhabbet ederdi. Bu yayınlarında, hayat ile ilgili düşünceleri ve verdiği bazı tavsiyeler çok güzeldi 🥺

✨Geçenlerde mesela günlerce fanlarla Animal Crossing oynamıştı.

💫 KİŞİLİĞİ? 💫
✨ Taeyong, özellikle eskiden fandom dışındaki insanlardan önce, çok soğuk birine benziyor tepkileri alır sonra ise aa hiç göründüğü gibi biri değil, çok tatlı biriymiş tepkileri alırdı. Eskisi kadar olmasa da hala böyle tepkiler alıyor tabii. Aslında baya tatlış ve nazik biri.

fkjfxhgjszdkh

✨ Onunla tanışma fırsatı bulan insanlara göre kişiliği:
E5I42dUWQAIAw6B.jpg E5I44JmXoAAhVWH.jpg

✨Oldukça komik bir kişilikfsdskj

💫ORTAYA KARIŞIK BİLGİLER 💫

✨ Taeyong, Billboard 200'de 1 numara olan bir albümde şarkı yazarı ve besteci olarak crediti olan tek SM sanatçısıdır.
Yazıp bestelediği şarkı: No Manners
Ayrıca, Billboard 200'ün ilk 5'ine giren 5 albümde şarkıları bulunan tek SM sanatçısıdır

✨ 2017 yılında 100 idolün oyuyla erkek idoller arasındaki en iyi visual seçilmiştir.

✨Şu an da kendisi LOEWE'nin Küresel Marka Elçisi.
f9eed0028a2d50d28b33d4a92a871b9d.jpg 1d1f09c03e87a7416b6a126a7a2ea591.jpg

✨ Boa ile tavuk olayısdkjsd

✨ Aşırı çalışmanın ve şirketin ihmalinin getirdiği baya bir sağlık sorunları ile mücadele etti ve ediyor da.

✨ Doyoung'la yaşlanınca birlikte aynı huzur evine gimek istiyor.

✨ Bir yeğeni var.

✨ İlk defa uçağa bineceği zaman Johnny, uçağa ayakkabısız biniliyor diye onu kandırmışljfısab

✨ Studio Ghibli filmleri ve SüngerBob hayranı.

:ROFLMAO::ROFLMAO:

✨ Düzeni ve temizliğe biraz takıntılı. Hatta ciddi seviyede olmasa da mizofobisi var.

✨ Resim çizmeyi çok seviyor. Ayrıca kıyafet ve ayakkabıları çizerek yeniden tasarlama hobisi var.

7bd7512ddc467e9fd265bb76e5c6f9ba.jpg
DsWAgljWsAIQ6Zd.jpg 3e317c28337868f7faace220721e71ba.jpg

✨ Tatlı yemeyi ve pembe rengi çok seviyor.

Ve yazının sonu.

"Yetişkin" diye bir şey aslında yoktur.
Yetişkinler sadece yetişkin maskesi takan çocuklardır.
Bizim de ağlayabilme hakkımız var. Stajyerliğimden beri birçok iyi yetişkinle tanıştım. Onlar gibi iyi bir yetişkin olmayı gerçekten istediğimi fark ettim ama gerçek şu ki, yetişkinlerin hepsi çocukluklarından izler taşıyor. Bir çocuk olarak, yetişkinlerin çocuk gibi olmak, çocuk gibi mızmızlanmak, kızmak, ağlamak ve çocuk gibi birine yaslanmak istediklerini anlamıştım. Onların sadece duygularını göstermemek için kendilerini bastırdıklarını fark ettim. İyi bir yetişkin olmak istiyorum. Gerçekten iyi bir yetişkin. Dürüst olmak gerekirse, lider olmanın ne demek olduğunu hâlâ bilmiyorum. Ama grup arkadaşlarım için iyi bir kardeş, iyi bir insan ve iyi bir arkadaş olmak istiyorum. Hedefim bu.

Okuyan herkese çok teşekkürler

Son düzenleme:

Lili Beth

Fanbase Starter
Tepki
1,359
NOT: Öncelikle ilk ve son tanıtım yazıma hoşgeldiniz 🥲 Bu tanıtım yazısını aslında çok önceden hazırlamıştım ancak NCT 127’nın Disney belgeselini izleyip eklemeler yaptıktan sonra yayınlarım deyip uzun süre yazımı yayınlamadım, geçenlerde belgeseli izledikten sonra yazıma eklemelerimi yapıp bitirdim.

🌸 Taeyong'u belli bir süredir takip eden biri olarak kendi bakış açımdan tanıtacağım, çok detaylı bir rehber olarak da görebilirsiniz bunu. Keyifli okumalar..

giphy.gif

💫 ÇOCUKLUĞU VE KEŞFEDİLİŞİ 💫
Ekli dosyayı görüntüle 15060 Ekli dosyayı görüntüle 15061 Ekli dosyayı görüntüle 15062

✨Öncellikle tam adı, Lee Taeyong. 1 Temmuz 1995'te Seul'de dünyaya gelmiş.

✨Kendisinden 8 yaş büyük bir ablası var, ablası onun için tam bir rol model. Taeyong onu hep güçlü biri olarak anlatıyor, hep onun gibi biri olmak istediğinden de ara ara bahseder. Yani hayatında baya önemli bir yeri var ablasının.

Ekli dosyayı görüntüle 15063 Ekli dosyayı görüntüle 15064 Ekli dosyayı görüntüle 15065

(Disney belgeselinden bir kesit. Belgeselde anlatılmasa da gösterilen bir detay var. Taeyong, ortaokul yıllarında, okula uzun süreler gidemeyecek kadar ağır bir zorbalığa maruz kalmış biri, belgeselde ablasının gelip onu zorbalardan koruduğu canlandırılmış 😢)

✨Stajyerlik yıllarına kadar ailesinin maddi anlamda durumu pek iyi değilmiş. 10 yaşındayken falan internetten oyuncaklarını satmaya çalışıyormuş mesela. (Daha sonraları deli gibi linç yiyeceği ilk olay 😭)

Ekli dosyayı görüntüle 15066
(NCT 127: The Lost Boys Belgeselinden)

Back to the Past şarkısının açıklaması:

✨ Küçükkenki hayali bütün insanların mutlu olması ve itfaiyeci olmakmış.
Ekli dosyayı görüntüle 15067

Ekli dosyayı görüntüle 15068

✨Daha en başta görünüşü ile göze çarpan biriymiş, hep ne kadar iyi göründüğünü duyarak büyümüş ve bu pek hoşuna giden bir şey değilmiş çünkü görünüşü dışında fark edilmeyi isteyen biri.

✨Okul yıllarında sessiz, utangaç ve derslerinde pek de iyi olmayan bir çocukmuş.

Onunla aynı okula giden bir sınıf arkadaşının okul yıllarına dair paylaştıkları:

Yukarıda sınıf arkadaşının da söylediği gibi okul yıllarında pek arkadaşı yokmuş.

giphy.gif

Minik bir bilgi: Taeyong fanlarına TyongF ismini vermiştir anlamı ise Taeyong’un Arkadaşları 🥺

✨Ama zaman ilerdikçe şansı da dönemeye başlıyordu.
Okul yıllarında ve aile hayatında çeşitli sıkıntılarla boğuşsa da lise 2. sınıfa geldiğinde bir gün okul çıkışında evine bisikletle döndüğü sırada SM çalışanlarının gözüne çarpmasıyla hayatı hiç düşünmediği bir çizgiye kayıyor.
İdol olmayı daha önce aklının ucundan geçirmemiş olan bu çocuk karşısındaki çalışanlar biz üç büyüklerdeniz diyince bile TV kanalları olan MBC, KBS ve SBS'i anlıyordu. Yani en başa gidersek idollükle gram alakası olmayan biriydi. Seçmelere gidene kadar endüstrideki devasa bir şirket tarafından seçileceğinden habersizdi.
SM çalışanları ona tost aldığından iyi insanlar oldukları düşüncesine varıp peşlerinden seçmelere gidiyor ve seçmeleri direkt görünüşü ile geçiyor diyebiliriz. (Milli marş söylüyor ve poppin dans yapıyor 😭)

Ekli dosyayı görüntüle 15069 Ekli dosyayı görüntüle 15070

18 yaşında SM stajyeri oldu. Diğer stajyerlerin aksine müzik ve dansa dair ne bir eğitimi ne de bir deneyimi vardı, ayrıca tüm stajyerler arasında da en yaşlısıydı. Bu yüzden de eğitmenlerin umutsuz baktığı bir isimdi. Eğer yeterlilik sağlayamaz ve hatta iyininde iyisi olmazsa çok kolay atılacağının daha doğrusu ilk atılacak kişi olacağının farkındaydı. Ama bu kadar büyük bir fırsatın elinden kayıp gitmesine de izin verecek değildi, o yüzden sıkı sıkıya bu şansına tutunmaya karar veriyor.

Kendi tabiriyle, gece gündüz demeden sınırlarını zorladığı yoğun çalışma süreçlerine sokuyor kendi bu dönemde.

Ve çok kısa sürelerde devasa gelişmeler kaydederek stajyerler arasında efsaneleşen bir başarı hikayesi yazıyor. Eski bir SM stajyeri onun için efsane stajyer tabirini kullanıyor. Özellikle de dans konusundaki başarısı insanlarda hayranlık uyandırıyor öyle ki bazı dans öğretmenleri Taeyong'un hikayesini öğrencilerine motivasyon amacıyla anlatmaya başlıyorlar.

Taeyong aslında hiç yeteneğiniz olmasa bile o istediğiniz şey için emek, zaman ve inanç harcadığınız sürece elinizin boş dönmeyeceğinin yaşayan bir örneği.

Bu konuyla alakalı daha önce daha detaylı bir yazı yazmıştım, ileri okuma için bakabilirsiniz. 👇

✨Başarılarının bir meyvesi olarak öncelikle SM Rookies'in ilk stajyerlerinden biri olarak seçiliyor.

Ardından ise NCT ile çıkışını gerçekleştiriyor.

💫 POZİSYONLARI VE YETENEKLERİ 💫

✨ Poziyonları: Lider, main dancer, main rapper, center, visual ve sub vocal.
Bunların yanında kendisi aynı zamanda koreograf, şarkı yazarı ve besteci de.
Kpop gruplarında bu kadar çok poziyonu bir arada bulunduran nadir idollerden biri.

✨Kendisi bugüne kadar içlerinde viral de olan birçok koreogfi yaptı.
Mesela Kick It'in viral olan parmak hareketini bulan oydu ya da Zoo dansı.

Yaptığı koreografiler:

✨Bugüne kadar yazımında ve bestesinde yer aldığı şarkılar:

Ekli dosyayı görüntüle 15071 Ekli dosyayı görüntüle 15072 Ekli dosyayı görüntüle 15073

✨Kendi şarkılarını kendi yazıp kendi besteleyen biri, özellikle solo şarkılarını anlam dolu ve çok kişisel yazıyor.

✨Taeyong'un meşhur bir SoundCloud erası vardı.
Şirket 3 yıl boyunca Taeyong'un SoundCloud açmasına izin vermiyor, biraz zaman sonra şirketin iznini almayı başarıyor ve 2021 yılında SoundCloud hesabını açıyor.
Ve orada kendi yazıp bestelediği bazı şarkılarını yayınlamaya başlıyor.
Pek de açmayı düşünmediği Instagram hesabını bile sırf bu yüzden açıyor.
SoundCloud dönemi inanılmaz keyifli bir dönemdi, yani bir fan olarak deneyimlediğim en güzel zamanlardı diyebilirim.

Ekli dosyayı görüntüle 15074

SoundCloud şarkıları için hazırladığı selfmade teaserlardan bazıları:
Ekli dosyayı görüntüle 15075

SoundCloud hesabında yayınladığı kendi yazıp bestelediği şarkıları:

+ Fine

✨ Profesiyonellerin, Taeyong'un yeteneklerine bakışları:

✨ NCT'nin 6 Ekim'de yayınlanacak 5. Full Albümü Fact Check için yaptıkları:
Title olan Fact Check'in koreografisinin yapımında yer aldı.
Love Is Beauty'nin söz yazarlarından biri, Angel Eyes ve Misty'nin hem söz yazarlığını yaptı hem de bestesinde yer aldı.

💫İLK SOLO ALBÜMÜ: SHALALA 💫

Ekli dosyayı görüntüle 15086

✨Taeyong, 5 Haziran 2023 tarihinde ilk mini solo albümü olan SHALALA'yı yayınladı.

Ekli dosyayı görüntüle 15087 Ekli dosyayı görüntüle 15088 Ekli dosyayı görüntüle 15089 Ekli dosyayı görüntüle 15090 Ekli dosyayı görüntüle 15091

✨Albümdeki şarkılar:

✨SHALALA, yazımından bestesine ve albüm tasarımına kadar bizzat kendisi yaptığı bir albüm.

✨Taeyong, albümünün telif haklarını kendisi almıştır.

✨Albüm stoklarının yenilenmemesi ve asla promo yapılmamasına rağmen albümün başardıkları:

+
Ekli dosyayı görüntüle 15084 Ekli dosyayı görüntüle 15085

💫 NASIL BİR LİDER? 💫

✨Taeyong'un en önemli pozisyonlarından biri de liderlik, kendisi NCT'nin lideri.

✨Omuzlarına yüklenen çok fazla sorumluluğu, zor da olsa sırtlayan çok iyi bir lider.

✨Üyelerine karşı düşünceli ve ilgili bir tutuma sahip.

✨Dans pratikleri, albüm yapım süreçleri gibi teknik süreçlerde de baya etkili.

✨Böyle, "ben liderim ben ne dersem o olacak" tarzında bir liderlik tarzı yok, bunu hem kendisi hem de üyeler daha önce defalarca kez dile getirdi. Üyelerinin fikirlerine değer veriyor o yüzden de sürekli onlara söz hakkı tanımaya çalışıyor.

✨Üyelere karşı bir lider olarak katı olduğu tek şey ise dans, mükemmel yapana kadar salmıyor 💀

✨

✨ Lider Taeyong ve üyeleri 🥺

Ekli dosyayı görüntüle 15143 Ekli dosyayı görüntüle 15144
Ekli dosyayı görüntüle 15145 Ekli dosyayı görüntüle 15146

✨ Taeyong'un liderliğine dair çok güzel bir derleme:

💫HAYVAN SEVGİSİ VE RUBY 💫

Ekli dosyayı görüntüle 14930

✨Taeyong'un inanılmaz bir hayvan sevgisi var, çok seviyor hayvanları.

✨9 yavrulu Danbi adında bir Dalmaçyalı, bir Golden Retriever, bir Husky, bir kaplumbağa, böcekler ve balıklar gibi birçok hayvan yetiştirdi.

Ekli dosyayı görüntüle 14934

kucağında hanbok giymiş maymun varffjgshjddfshu
Ekli dosyayı görüntüle 14935

✨Taeyong'un ayrıca Ruby adında köpeği de vardı. Taeyong'un hayatındaki en iyi arkadaşıydı Ruby.
Taeyong'u tanımak istiyorsanız bilemeniz gereken en önemli şeylerden birisi de Ruby.
Ekli dosyayı görüntüle 14931 Ekli dosyayı görüntüle 14932

Taeyong'un Ruby dövmesi:
Ekli dosyayı görüntüle 14938

Ne yazık ki Ruby, 2020 yılında vefat etti. Ve bu Taeyong için çok yıkıcı oldu.

Doyoung, Taeyong'un Ruby öldükten sonraki halini görünce onun için bir şey yapmak istemiş ve Taeyong'a Ruby kolyesi yaptırıp hediye etmişti.

İlk mini solo albümündeki şarkılardan biri Ruby'ye yazdığı Ruby şarkısıydı.
Ruby şarkısının açıklaması:

Ruby'nin sözleri:

✨Taeyong'un şu anda bir akvaryumu var, balıklarıyla ilgileniyor.

Balıklarındaki parazitleri temizlediği bir vlog sayesinde insanlar tarafından "balık cerrahı" lakabı alıp viral olmuşluğu var.

✨Sadece hayvanları değil aslında direkt doğayı çok seven biri. Real life disney princess 😭
Ekli dosyayı görüntüle 14939 Ekli dosyayı görüntüle 14940

💫 TAEYONG BURSU
Ekli dosyayı görüntüle 15050
✨Taeyong çıkış yaptığından beridir süre gelen çeşitli hayır işlerinde bulunmakta ve bunlardan biri de "Taeyong Bursu."
Burs verdiği öğrenciler genellikle dil engelleri ve farklı geçmişleri nedeniyle Kore okullarına uyum sağlamakta zorluk çeken ve maddi anlamda zorlanan çok kültürlü öğrenciler.
Üstelik sadece burs vermekle kalmayıp gönüllü olarak gelip o okuldaki çocuklarla oyunlar oynayıp onlarla ilgilendiği de okul çalışanları tarafından belirtilmekte.
Taeyong Bursu tam 7 yıldır devam eden bir burs.
Bu yıl bir fanın öğrendiğine göre Taeyong artık burs alanların üniversite eğitimleri için de destek olacakmış.

İleri okuma için bakabilirsiniz👇

✨ Bulunduğu gönüllü çalışmalar ve yaptığı yardımlardan bazıları:
Ekli dosyayı görüntüle 15053

💫 HAYRANLARINA KARŞI TUTUMU 💫

✨Taeyong hayranlarına karşı baya ilgili bir tutuma sahip bir idol, değer verdiğini gerçekten hissettiriyor.

✨Weibo, Bubble, Weverse, Instagram, SoundCloud, Youtube, Tiktok gibi bir sürü platformda sürekli aktif ve fanlarla etkileşim halinde.

✨Vlive zamanları habire uzun uzun yayınlar açıp fanlarla oyunlar oynayıp muhabbet ederdi. Bu yayınlarında, hayat ile ilgili düşünceleri ve verdiği bazı tavsiyeler çok güzeldi 🥺

✨Geçenlerde mesela günlerce fanlarla Animal Crossing oynamıştı.

💫 KİŞİLİĞİ? 💫
✨ Taeyong, özellikle eskiden fandom dışındaki insanlardan önce, çok soğuk birine benziyor tepkileri alır sonra ise aa hiç göründüğü gibi biri değil, çok tatlı biriymiş tepkileri alırdı. Eskisi kadar olmasa da hala böyle tepkiler alıyor tabii. Aslında baya tatlış ve nazik biri.

fkjfxhgjszdkh

✨ Onunla tanışma fırsatı bulan insanlara göre kişiliği:
Ekli dosyayı görüntüle 15057 Ekli dosyayı görüntüle 15058

✨Oldukça komik bir kişilikfsdskj

💫ORTAYA KARIŞIK BİLGİLER 💫

✨ Taeyong, Billboard 200'de 1 numara olan bir albümde şarkı yazarı ve besteci olarak crediti olan tek SM sanatçısıdır.
Yazıp bestelediği şarkı: No Manners
Ayrıca, Billboard 200'ün ilk 5'ine giren 5 albümde şarkıları bulunan tek SM sanatçısıdır

✨ 2017 yılında 100 idolün oyuyla erkek idoller arasındaki en iyi visual seçilmiştir.

✨Şu an da kendisi LOEWE'nin Küresel Marka Elçisi.
Ekli dosyayı görüntüle 15093 Ekli dosyayı görüntüle 15095

✨ Boa ile tavuk olayısdkjsd

✨ Aşırı çalışmanın ve şirketin ihmalinin getirdiği baya bir sağlık sorunları ile mücadele etti ve ediyor da.

✨ Doyoung'la yaşlanınca birlikte aynı huzur evine gimek istiyor.

✨ Bir yeğeni var.

✨ İlk defa uçağa bineceği zaman Johnny, uçağa ayakkabısız biniliyor diye onu kandırmışljfısab

✨ Studio Ghibli filmleri ve SüngerBob hayranı.

:ROFLMAO::ROFLMAO:

✨ Düzeni ve temizliğe biraz takıntılı. Hatta ciddi seviyede olmasa da mizofobisi var.

✨ Resim çizmeyi çok seviyor. Ayrıca kıyafet ve ayakkabıları çizerek yeniden tasarlama hobisi var.

Ekli dosyayı görüntüle 15105
Ekli dosyayı görüntüle 15103 Ekli dosyayı görüntüle 15104

✨ Tatlı yemeyi ve pembe rengi çok seviyor.

Ve yazının sonu.

Okuyan herkese çok teşekkürler
Ellerine saglik cok emek vermissin :)