Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Tıp Mı, Hukuk Mu Yoksa Mühendislik Mi

liikyaliikya

Trainee
Tepki
385
Eşit ağırlıkta 42 bin, sayısalda 94 bin yaptım geçen sene ve mezunum ama eşit ağırlık mı sayısal mı yapsam bilmiyorum. Tıp mı, hukuk mu yoksa mühendislik mi karar veremiyorum. Hedefsizlikten bunaldım.

peterpan

Fanbase Starter
Tepki
1,362
tıp okuması zor ve zahmetli. sadece işsiz kalmayacağının garantisi var ama iş hayatı kalitesi konusunda belirsiz. eğitimi de 6 yıl üzeri uzmanlık derken 10 sene civarı bir zaman alacak. seversen en iyi meslek bu ama meslek olarak değil de hayatını adamak olarak bakman lazım.

hukuk için, avukatlık sınavı geliyor ve çok mezun var. hakim-savcı işinde torpil olacak. ayrıca her ülkenin hukuk sistemi farklı. yurtdışı hayalin varsa uğraştırır. tr'de de çok komik rakamlara avukatlık stajı yapıldığını duyuyorum. ama kendimi geliştiririm, sosyal olurum, çevre yapar iyi bir avukatlık bürosuna kapağı atarım dersen o iş başka işte.

gelelim mühendisliğe. ingilizceyi halledeceğine eminsen önü en açık meslek. hem de okuldan bağımsız tabi kendini geliştirdiğin sürece. bunun da trick'leri var aslında alanına göre. bölümde seçeceğin alana göre; programlama dili, tasarım programı bilmek, proje fikri, öğrenci iken staj tecrübeleri, okuldan sanayi ile işbirliği yapan hocanın en sevdiği öğrencisi olmak vs gibi..

kısacası sen nasıl birisin. kafanda ne canlanıyor. biraz kendini tanımakla ilgili bu meslek işi. bence bir +/- listesi yap kendi karakterin, beklentilerin, yapıp yapamayacaklarınla ilgili. ondan sonra daha vakit var zaten. ayrıca mezunların hikayelerini de dinlemek ilham veriyor. linkedin ve yt üzerinden biraz da bu açıdan tarama yaparsan kafanda olay şekillenir bence. kolay gelsin şimdiden...

Konu Sahibi
liikyaliikya

liikyaliikya

Trainee
Tepki
385
Mezun olduğun halde hala nasıl karar veremedin?

Tıp biraz zor bence o sıralamaya göre. İleride çoğu meslek ölecek. Çoğu meslekte insanların yerini robotlar ve yapay zekalar dolduracak. O yüzden ona göre bir seçim yapmak lazım.

Şuan düşündüm de bende kararsız kaldım ne yapsan diye :D İşin zor.

Geçen sene ne yazık ki sağlık sorunları yaşadığım için sınava iki ay kalan hastanede kalıp birkaç ameliyata girdim, mezun olduğum hâlde karar veremedim çünkü sürekli istediğim sıralama gelirse istediğim mesleği o zaman seçerim kafasında ilerledim. Şu an netlerim yüksek, muhtemelen sıralamam da çok yukarı çekilecek ama hedefsizlik bugün beni çok rahatsız etti.

Konu Sahibi
liikyaliikya

liikyaliikya

Trainee
Tepki
385
tıp okuması zor ve zahmetli. sadece işsiz kalmayacağının garantisi var ama iş hayatı kalitesi konusunda belirsiz. eğitimi de 6 yıl üzeri uzmanlık derken 10 sene civarı bir zaman alacak. seversen en iyi meslek bu ama meslek olarak değil de hayatını adamak olarak bakman lazım.

hukuk için, avukatlık sınavı geliyor ve çok mezun var. hakim-savcı işinde torpil olacak. ayrıca her ülkenin hukuk sistemi farklı. yurtdışı hayalin varsa uğraştırır. tr'de de çok komik rakamlara avukatlık stajı yapıldığını duyuyorum. ama kendimi geliştiririm, sosyal olurum, çevre yapar iyi bir avukatlık bürosuna kapağı atarım dersen o iş başka işte.

gelelim mühendisliğe. ingilizceyi halledeceğine eminsen önü en açık meslek. hem de okuldan bağımsız tabi kendini geliştirdiğin sürece. bunun da trick'leri var aslında alanına göre. bölümde seçeceğin alana göre; programlama dili, tasarım programı bilmek, proje fikri, öğrenci iken staj tecrübeleri, okuldan sanayi ile işbirliği yapan hocanın en sevdiği öğrencisi olmak vs gibi..

kısacası sen nasıl birisin. kafanda ne canlanıyor. biraz kendini tanımakla ilgili bu meslek işi. bence bir +/- listesi yap kendi karakterin, beklentilerin, yapıp yapamayacaklarınla ilgili. ondan sonra daha vakit var zaten. ayrıca mezunların hikayelerini de dinlemek ilham veriyor. linkedin ve yt üzerinden biraz da bu açıdan tarama yaparsan kafanda olay şekillenir bence. kolay gelsin şimdiden...

Çok teşekkür ederim, bunun üzerine biraz düşünüp geleceğim.

Hissiz Müziğim

Moderatör
Tepki
4,082
Hukuk öğrencisi olarak bölümüm ile ilgili az çok şey söyleyebilirim diğer bölümlerin iş olanağı ile ilgili aman aman bi bilgim yok açıkçası.
Bi sayısal öğrencisine hukuku tavsiye etmiyorum. İnsanları dışlama gibi bi amacım yok ama sayısalcı olup da hukuk yazanlar çok tökezliyor. Kendi ilgi alanları değil ve kendilerini ifade etmede , olaylara bakış açısı sunmada zorlanıyorlar.

Dersler genel olarak soyut bir şekilde anlatılıyor ama senin bu öğrendiklerini somutlaştırman gerekiyor ki en zor kısmı da burası. Dersler ağır ama halledilmeyecek bir şey değil. Birçok bölüm gibi teorik kısmı ile pratik kısmı birbirinden çok farklı. Ben teorik kısmında aman aman başarılı değilim ama çevremin gözlemlerine göre de pratik kısmında daha başarılı olurmuşum her neyse.
İş olanağına gelecek olursak da bir sürü mezun avukat var. Bu yüzden bile insanın hevesi kursağında kalıyor. Bu yıl hukuk mesleklerine giriş sınavı geldi. Bu sınavı geçtikten sonra bir yıllık avukatlık stajı görüyorsun. Gelmesi bir yandan iyi oldu ama hemen etkisi göstermez bi beş yıl sonra etkisini gösterir.
Ayrıca hakimlik ve savcılık sınavları var falan ama burada işin içine torpil falan çok giriyor.

Her ülkenin hukuk sistemi farklı. Mesela Uluslararası hukuk avukatı falan da olabilirsin. Bunun için birkaç dil bilmen , diğer ülkelerin hukuk sistemlerini baya iyi bilmen gerekiyor. Kendini birçok anlamda geliştirmelisin.

Falondia

Trainee
Tepki
101
Eğer hayatım boyunca düzenli bir şekilde ders çalışabilirim diyorsan ve insan sağlığı genel olarak ilgini çekiyorsa tıp öneririm. Tıpta o kadar fazla alan var ki illa ki sevdiğin ve çalışmak istediğin bir alanı olur. İnsanlarla iletişim ve sabırlı olmak önemli ama patoloji, radyoloji gibi bölümlerinde hastalarla birebir muhatap olmuyorsun. Sadece vize final sistemi yok, komite sistemi olduğu için neredeyse ayda bir sınavın oluyor, onun yarattığı stres yoruyor ama en azından iş bulma stresi çekmeyeceksin. Mesleki tatmin hissi de çok yüksek doğrudan insanların hayatına dokunmak ve hayat kurtarmak… Çektiğim zorluklara değer diyorsun :)