Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Anket Uzay Mı, Okyanus Mu?

?

• Kullanılan toplam oy
    45

52Hertz

2025'e kadar depresyonda
Trainee
Tepki
993
Dediklerine göre okyanusun yüzde 95i hala keşfedilmemiş ama gel görelim mars yerleşim için uğraşlar var bana tuhaf geliyor önce yaşadığımız dünya tam anlamı ile keşfedilmeli uzay tamam çok ilginç bir yer benimde ilgimi daha çok çekiyor ama neden okyanusları keşfetmiyor bu insanlık uzaya roket gösteriyoruz Mars'a aya gidiyoruz da okyonusun sırlarını çözecek teknoloji mi yok

peterpan

Fanbase Starter
Tepki
1,362
Yani fanteziden çok gerçekçi bakmak gerekirse ikisinin de challenge oranı kafa kafaya. İkisinde de keşfedeceğin ortamın bilinmezlik oranı yüzde 95 üzeri, ekipmanların mekanik kabiliyeti ve ortama uygun malzeme mühendisliği aynı ölçüde ilgi çekici.

Keşif konusunda teknik çalışmaktan daha çok zevk alacağım için bana farketmez, bilmediğim herşeye okyim ama şu anki algılama teknolojileri üzerine konuşursak okyanus keşfi uzaydan zor, Uzay keşfi ise okyanustan sınırsız. Sınırsız vs zorluk arasında seçim yapmak zorunda kalırsam da zorluğu seçerim. Sınırsız bir şeyde ilerlemek beni pek tatmin etmez, ömrüm yaptığım şeylerin sonunu görecek kadar uzun değil çünkü ama gerçekten zor bir şeyi başarmak çok manyak bir his. yani uzay büyüler ama okyanus tatmin eder.

gündelik hayatta çalıştığım alana ters köşe bir cevap olacak ama bu sefer team okyanus diyorm.

peterpan

Fanbase Starter
Tepki
1,362
Mars'a aya gidiyoruz da okyonusun sırlarını çözecek teknoloji mi yok

cevap veriyorum evet.. şaka gibi ama okyanusun sırlarını keşfedecek teknoloji henüz yok. yani algılama ve yeryüzü ile iletişim üzerine çalışırken kullanacağın radyo, rf gibi elektromanyetik dalgalar su yüzünden zayıflıyor ve imkansız hale getiriyor. en en basit şekilde ışık teknolojileri olarak özetleyebileceğim şeyleri ileri seviyede (hali hazırda denizaltılarında da kullanılan) kullanmak gerekiyor ama onlar da photonic device ve communication alanına girdiği için o alandaki gelişmeler bazı sebeplerden henüz çok yetersiz kalıyor. ayrıca güç kaynağı-pil işi bambaşka bir challenge ki daha telefon powerbanklerini bile hafifletemediler.​

öteki yandan uzaya olan ilgi ise tamamen istihbari ve uzay madenciliği üzerinden şekilleniyor. o yüzden uzay daha popüler.💜

52Hertz

2025'e kadar depresyonda
Trainee
Tepki
993
cevap veriyorum evet.. şaka gibi ama okyanusun sırlarını keşfedecek teknoloji henüz yok. yani algılama ve yeryüzü ile iletişim üzerine çalışırken kullanacağın radyo, rf gibi elektromanyetik dalgalar su yüzünden zayıflıyor ve imkansız hale getiriyor. en en basit şekilde ışık teknolojileri olarak özetleyebileceğim şeyleri ileri seviyede (hali hazırda denizaltılarında da kullanılan) kullanmak gerekiyor ama onlar da photonic device ve communication alanına girdiği için o alandaki gelişmeler bazı sebeplerden henüz çok yetersiz kalıyor. ayrıca güç kaynağı-pil işi bambaşka bir challenge ki daha telefon powerbanklerini bile hafifletemediler.​

öteki yandan uzaya olan ilgi ise tamamen istihbari ve uzay madenciliği üzerinden şekilleniyor. o yüzden uzay daha popüler.💜
Bu okyanusu daha korkutucu yapıyor bence

Ü

Üye silindi 192

Tüm uzayı mı keşfetmek isterdiniz yoksa tüm okyanusları mı? Sadece birini seçme hakkınız var, ikisi de diye bir seçenek koymayacağım.
Okyanusun gizemi çok farklı, çok çekiliyorum o taraflara ama çok derin okyanus resimleri görünce de rahatsız hissediyorum, sanırım ilgi çekici yanı da verdiği o gizem ve rahatsızlık.