Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Yeni Eğitim Sistemi Sizce Doğru Mu?

lilith_halşii

Rookie Idol
Tepki
938
Merak edip detayları okumayan ve fikirlerini belirtmek isteyenler için kısaca yeni sistem;

Öğrencilerin okulda ve sınıfta telefon kullanımı yasaklanacak ve okullarda öğrenciler tarafından telefon bulundurulmayacak. (Bazı okullarda telefon dolabı bulunduruluyor ve bizim okulumuzda dahil olmak üzere çıkışa kadar almamak kaydıyla telefonlar sınıfta oluyor fakat yinede okulun insiyatifine bağlı),

Artık toplam ortalaması 50'nin altında olanlar sınıf geçmek için yeterli olmayacak,

3 dersten kalanlar bir üst sınıfa sorumlu olarak geçebilecek,

(Sadece liselerde) 4 ders ve üzeri kalanlar sınıf tekrarı yapacak,

2 gün art arda okula gelmeyenlerin velisi aranacak,

Özürsüz 10 toplamda 30 gün devamsızlık yapan öğrenciler başarısız sayılacak,

(Sadece liselerde çünkü lise öğrencileri meb'in üvey evlatları)artık yazılılar klasik biçimde yapılacak,

Edebiyat dersi konuşma, okuma, yazma, dinleme şeklinde uygulamalı biçimde yapılacak.

Etrafımda bu eğitim sistemi hakkında en çok duyduklarımdan biri:
-''Eski sistem geldi hapishane sistemi geldi.''

Biraz geç oldu ama fikirlerinizi merak ediyorum.
Ooo Ahmet GIF by TRT

*Bunların sadece 9.sınıflara yönelik olduğunu söyleyenler var lakin şimdilik böyle bir kesinlik yok.

Son düzenleme:
  • Alev
Reactions: ask

Haney 🍯

Bal 🌼
Forum Ağası
Tepki
7,483
Telefon mantıklı bence. Dersi dinlemeyip telefona bakan kişi çok oluyor. Belki teneffüslerde verilebilirdi.

Türkçe sınavının dört temel beceriye dayalı yapılması da güzel bir karar olmuş. İngilizce'nin üstüne çok düşülüyor ama önce kendi dilini doğru düzgün öğrenmen lazım.

Sınıfta kalma konusu da güzel. Dersle hiç alakası olmayan, beni rahatsız eden kişilerle aynı sınıfta olmak istemem.

Ben hep düşünüyorum. Özürsüz bir şekilde 5 gün devamsızlık yaptığımız zaman belge alamıyoruz. Allah korusun belki benim yakınım öldü. Okula gidebilecek psikolojide değilim ve 5 günü aştım bir şekilde. Bu devamsızlık haklarının esnetilmesi lazım bence.

Konu Sahibi
lilith_halşii

lilith_halşii

Rookie Idol
Tepki
938
Telefon zaten yasak değil mi biz 2018 de başladık buna dolap vardı oraya koyardık
Bazı okullarda yasak değilmiş dolaba koyup tenneffüste alanlar da vardı yada telefonun gün boyu sende kalıyor ama kapalı olmak zorunda açmak yasak veya hiçbirşey demeyen okullarda vardı ama şuanda hepsi kalktı. Bizim okuldada gün boyu dolap sistemi bir olaydan sonra başlamış hocalar bir de anlatsa şu büyük olayı çok daha iyi olacak.

Cat GIF

Lilyy

Rookie Idol
Tepki
891
Sistem çok fazla yanlışa sahip,köklü bir değişim görmeyi daha çok isterdim.Hapishane sistemi diyenler de saçmalıyor.Bir tek devamsızlık konusu sıkıntılı.

NİNE

Trainee
Tepki
87
Çok yerinde kararlar ama uygulamada aynı şekilde olur mu emin değilim. Özellikle kalma konusunda daha katı uygulamalar getirilmeli bence. Görev yaptığım lisede sınıf tekrarı yapan öğrenciler var ama yabancı uyruklu bir 10.sınıf öğrencisi ne kendi dilinde okuyup yazabiliyor ne de Türkçe. Diğerlerinin kaldığı sistemde bu öğrenci 10'a kadar nasıl gelebilmiş hala anlayabilmis degilim
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Devamsızlık olayı kötü olmuş ama eskiden de bu konuda çok gevşeklik vardı nerdeyse hiç okula gelmeyen arkadaşlarım yine sınıfı geçiyordu bence ortalamaları lazım. Ayrıca telefonu tamamen yasaklayamazlar çoğu öğrencinin evi uzak yolda bir şey olursa ailelerine nasıl ulaşacaklar
Telefonlar sabah ilk ders öncesinde öğrencilerden alınıp kutulara konuluyor idareye veriliyor ve son dersin son beş dakikasında öğrencilere tekrar dağıtılıyor.

Son düzenleme:
Konu Sahibi
lilith_halşii

lilith_halşii

Rookie Idol
Tepki
938
Şu maddeler pek mantıklı değil
Yazılı sınav işi hiç iyi değil bir kere.
Ayrıca veli aramak aşırı saçma anaokulu mu bu?Belki ağır grip oldu öğrenci?
Veya kızların karnı reglden dolayı ağrıyor gelemiyorlar o zaman başları çok sıkışacak sürekli devamsızlık hesabı yapacaklar.

Ama diğer maddelere bir noktada katılıyorum.Özellikle sınıfta kalma işine.Çünkü önüne geleni asan kesen sürekli disiplinsiz davranan çalışkan öğrencilere musallat olan kişilere bu yaptırım olmalıydı.
Fakat öte yandan da keşke aynı duyarlılığı üni sınavında baraj konusunda vs de yapsalar🤷‍♀️
Sınıfta kalma işine bende katılıyorum lakin öğrenciler bir yol bulunup geçirmek için uğraşıyorlar bence buna da bir sınır gelmeli hocalar yükseltmek için uğraşıp bir yerden sonra gelenleri tersliyorlar sonrada ertesi yıl 49 ile kalanları duyup ay ben geçirirdim diyor saçmalık + 5 gün sınırı çok az bence de:confused: