Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Zorbalığa Karşı Bakış Açınız Nasıl?

gnabnahc

Mr. Bang
VIP Rapper King
Tepki
1,227
Bugün evde okul zamanlarımızdan konuşuldu. Ben (beş-altı yıl, ilk ve orta okulda) ve küçük kardeşim (bir buçuk yıl, ilkokulda) bu duruma maruz kaldık. Ama bakış açılarımız çok farklı. Ben umursamıyorum. Ama küçük kardeşim bu konuda çok nefret dolu. Sizin bakışınız ne?

comealongwthme

Trainee
Tepki
132
Yaklaşık 3 senem zorbalıkla geçti, şu anda hala kendime gelemiyorum aptal gibi hissediyorum ve özgüvenim yerle bir. Onlara karsı hic bir şey yapamadım çünkü sen tek onlar ise 38 kişi olunca insan hatayı kendinde arıyor. Kisacasi her ne kadar insanlik disi bulsamda mudahale edemiyorum, sadece yipratiyor. Bende sessiz kalan taraftayim yani

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,562
Bugün evde okul zamanlarımızdan konuşuldu. Ben (beş-altı yıl, ilk ve orta okulda) ve küçük kardeşim (bir buçuk yıl, ilkokulda) bu duruma maruz kaldık. Ama bakış açılarımız çok farklı. Ben umursamıyorum. Ama küçük kardeşim bu konuda çok nefret dolu. Sizin bakışınız ne?
Kötü insanlara 7/24 zorbalık yapabilirim

comealongwthme

Trainee
Tepki
132
Uzun vadeli olmasa da ben de çok zorbalık gördüm. Sadece akranlarımdan da değil hocalarım bile sınıf içinde beni rencide etmekten çekinmediler. 9.sınıfa geldik,iki oda arkadaşım birleşip zorbalık yapınca anca 1 ay dayanabildim çıktım odadan. Yetmediler benim hakkımda tüm yurda dedikodular yaydılar, onlar yüzünden bir de yeni oda arkadaşlarımdan zorbalık gördüm. Kısaca asla umursamaz davranamam, herkese hak ettiği kadar.
İnsanlık dışı cidden neden boyle yaptıklarinı anlamak asla ama asla mümkün değil. Bizim evin çok yakınında da bir kız yurdu var ve genellikle aynı otobüslere biniyoruz. Odalar 6 kişilik sanırım ve binen 5 kız iğrenç bir şekilde yanlarında kalan diğer kıza nasıl zorbalık yaptıklarını anlatıp gülüşüyorlardı, kizın ağlaması ile dalga geçiyorlardı. Midem o kadar bulandı ki anlatamam. Keşke ölseler diye düşünmeden edemedim ne yazık ki

Müstesna

Fanbase Starter
Tepki
1,878
Benim zamanımda zorbalık çok yaygın değildi ve doğal olarak sistematik bir kötü davranış direk zorbalık olarak adlandırılmıyordu. Bu yüzden de ara ara farklı kişiler tarafından kötü davranışa maruz kalsam da pek takmamıştım. Kendim o kişi ya da kişilere karşı durmaya çalışmıştım. Neyseki akranlarımdan ben de yara bırakacak derecede bir zorbalık görmedim hiçbir zaman. Ama en büyük zorbalığı sanırım ilkokul 2. Sınıf hocamdan görünce diğerlerini zorbalık olarak görmedim belki de. Ama her türlü hep karşısında durmuşumdur yani. Benim gücümün yetmediği yerde arkadaşlarım bana yardımcı olmuştur beni korumuştur. Ortaokulda mesela gidip müdür yardımcısına şikayet etmişliğim de vardır. Kendim durdurabilirsem kendim uğraşırım kendim yapamayacak gibiysem de şikayet eder büyüklerimden yardım isterim. Ben içine kapanık biri olmama rağmen ve baya minik bir insan olmama rağmen haksızlığa dayanamam. Elimden ne geliyorsa yaparım durdurabilmek için.

opia

Trainee
Tepki
127
ortaokulda zorbalığa uğradım ve lise hayatımın ilk yarısında da uğratmaya çalıştılar ama bu sefer izin vermemiştim. sırf bu zorbalardan kurtulmak için özel liseye geçmiştim. bu tip insanlar kendilerinde olmayan şeyleri o kadar çok kıskanıyorlar ki bunu yediremiyorlar. ortaokulda defterimin nasıl yırtıldığını hatırladıkça kendime kızıyorum neden bunu ailemle paylaşıp bir şeyleri değiştirmek için çabalamadım diye.

comealongwthme

Trainee
Tepki
132
Benim zamanımda zorbalık çok yaygın değildi ve doğal olarak sistematik bir kötü davranış direk zorbalık olarak adlandırılmıyordu. Bu yüzden de ara ara farklı kişiler tarafından kötü davranışa maruz kalsam da pek takmamıştım. Kendim o kişi ya da kişilere karşı durmaya çalışmıştım. Neyseki akranlarımdan ben de yara bırakacak derecede bir zorbalık görmedim hiçbir zaman. Ama en büyük zorbalığı sanırım ilkokul 2. Sınıf hocamdan görünce diğerlerini zorbalık olarak görmedim belki de. Ama her türlü hep karşısında durmuşumdur yani. Benim gücümün yetmediği yerde arkadaşlarım bana yardımcı olmuştur beni korumuştur. Ortaokulda mesela gidip müdür yardımcısına şikayet etmişliğim de vardır. Kendim durdurabilirsem kendim uğraşırım kendim yapamayacak gibiysem de şikayet eder büyüklerimden yardım isterim. Ben içine kapanık biri olmama rağmen ve baya minik bir insan olmama rağmen haksızlığa dayanamam. Elimden ne geliyorsa yaparım durdurabilmek için.
Ben geçen sene müdür yardımcına gittiğimde bana verdiği cevap aynen şuydu " hayatında karşına hep boyle insanlar gelecek sen hep boyle şikayet mi edeceksin?"

Mona Rosa 🥀🖤

Rookie Idol
Tepki
1,435
İnsanları ölüme kadar surukleyen vakalar var acikcasi ben de hassas bir insanim bas etmem diger insanlara gore daha zor oluyor tek işyeri zorbalığı yasamadim heralde umarim ilerde ataninca basima gelmez gecen bir arkadasimi 2 ay calistirip dolandirmislar kiza 1000 lira vermisler saka gibi o da dava acacagini soyleyince 🤦🏻‍♀️ lisede de yasadim zaten sistematik bir zorbalik ustelik 3 sene iyi arkadas oldugum kisiler son senemi cehenneme cevirmisti universiteye gectigim yil bile hergun ruyamda goruyodum okulda yasadiklarimi ilac kullandim ilk yil bir tane bile arkadas edinmedim universitede simdi eskisi gibi kotu olmasamda hala hatirlamak istemedigim seyler var su an ki ben olsam belki o kadar etkilenmezdim ama o zamanlar zordu ne demisler oldurmeyen acı guclendirir simdi en azindan sınırlarımı daha iyi biliyorum bana hak etmedigim gibi davranan kisilerden uzak duruyorum tabi bazen zorunlu katlandıklarımız da oluyo ama katlanma direncim artti en azindan ama hala çok agladigim zamanlarda oluyo bu yuzden zorbalık yapanlardan ve yapilmasina goz yumanlardan uzak duruyorum unlulere olan bakis acima gelince kore gibi zorbaligin yuksek oranlarda seyrettigi bi ulkede yuzde 50 ihtimal veriyorum sucsuzlugu kesin olarak ortaya cikmadikca o yuzden destegi kesiyorum sevmedigimi de belirtirim ama gidip issiz gibi nefret yorumu yazmam ya da nefretime bunu bahane etmem o zaman bizde zorbalik yapmis oluyoruz

comealongwthme

Trainee
Tepki
132
İnsanları ölüme kadar surukleyen vakalar var acikcasi ben de hassas bir insanim bas etmem diger insanlara gore daha zor oluyor tek işyeri zorbalığı yasamadim heralde umarim ilerde ataninca basima gelmez gecen bir arkadasimi 2 ay calistirip dolandirmislar kiza 1000 lira vermisler saka gibi o da dava acacagini soyleyince 🤦🏻‍♀️ lisede de yasadim zaten sistematik bir zorbalik ustelik 3 sene iyi arkadas oldugum kisiler son senemi cehenneme cevirmisti universiteye gectigim yil bile hergun ruyamda goruyodum okulda yasadiklarimi ilac kullandim ilk yil bir tane bile arkadas edinmedim universitede simdi eskisi gibi kotu olmasamda hala hatirlamak istemedigim seyler var su an ki ben olsam belki o kadar etkilenmezdim ama o zamanlar zordu ne demisler oldurmeyen acı guclendirir simdi en azindan sınırlarımı daha iyi biliyorum bana hak etmedigim gibi davranan kisilerden uzak duruyorum tabi bazen zorunlu katlandıklarımız da oluyo ama katlanma direncim artti en azindan ama hala çok agladigim zamanlarda oluyo bu yuzden zorbalık yapanlardan ve yapilmasina goz yumanlardan uzak duruyorum unlulere olan bakis acima gelince kore gibi zorbaligin yuksek oranlarda seyrettigi bi ulkede yuzde 50 ihtimal veriyorum sucsuzlugu kesin olarak ortaya cikmadikca o yuzden destegi kesiyorum sevmedigimi de belirtirim ama gidip issiz gibi nefret yorumu yazmam ya da nefretime bunu bahane etmem o zaman bizde zorbalik yapmis oluyoruz
Cidden berbat ya, bir insana ilac kullandırtacak kadar nasil kötü davranabilirsin ya? Tam anlamı ile canilik v

Konu Sahibi
gnabnahc

gnabnahc

Mr. Bang
VIP Rapper King
Tepki
1,227
Ben geçen sene müdür yardımcına gittiğimde bana verdiği cevap aynen şuydu " hayatında karşına hep boyle insanlar gelecek sen hep boyle şikayet mi edeceksin?"
Kardeşim dayak yediğinde annem şikayet etmişti. Ve öğretmen "ne yapayım çocuğu mu döveyim" demişti. Annem de CİMER'e şikayet etmişti. Öğretmenler çok garip. Kesinlikle iyi eğitim almalılar. Başta"insanlık eğitimi".

comealongwthme

Trainee
Tepki
132
Kardeşim dayak yediğinde annem şikayet etmişti. Ve öğretmen "ne yapayım çocuğu mu döveyim" demişti. Annem de CİMER'e şikayet etmişti. Öğretmenler çok garip. Kesinlikle iyi eğitim almalılar. Başta"insanlık eğitimi".
Keşke meslekten men edilse boyleleri, çocuğu döv demiyor ki kimse zaten sana ama uyar, yanlış oldugunu anlat ailesi ile konuş bir mudahalen olsyn bari ya

Flâner

Trainee
Tepki
100
rahatsız edici içerik bu yüzden spoiler ekliyorum
[normalde bunu hatırlamamaya çalışıyodum ama yazdıklarınızı görünce çok duygulandım büyük ihtimalla anlattığıma pişman olucam ama anlatıcam. O zamanlar daha 1.sınıfa gidiyodum zorbalıkla tanıştığım ilk yılımdı tabi bu anlatacağım şey en korkuncu olsa da her gün sistematik zorbalık gördim, dışlandım ve kullanıldım. o gün m ve z birbirlerine etek indirme şakası yapıyorlardı sınıfta erkekler var diye tabi muz çorap vardı hepimizde m ve z eteğini indir yoksa çorabını indiririz demişlerdi ben de itiraz etmiştim o çekişme esnasında nasıl oldu hiçbir fikrim yok külodumun ağı da kopmuş yere düşmüştüm bi bacağımdam z diğer bacağımdan m tutuyordu bacağım açıktı yani ve o an çorabımı çıkartmışlardı tüm sınıf görmüştü bu manzarayı ve ailemle sınıftaki çocukların ailesi aşırı yakındı yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmiyodu zorbalarım en yakın arkadaşım oldu ben liseye geçene kadar anlıcanız benim için hiç kolay değildi ve annem ananem hatta babam bile onları aşırı seviyodu babam yapmasa da annemle ananem kıyaslama yapıyorlardı sürekli beni onların kalıbına sokmaya çalışıyorlardı onlar çalışlan ve dersleri her zaman iyi olan çocuklardandı ben de öyleydim o zamanlar ama bıraktım mental olarak cidden çok yorulmuştum onlar gibi olmadığım için de aptalmışım gibi davranıldı bana ki ben onların ilgilendiği ders olsun başka bi şey olsun ne varsa onlardan daha iyi oluyodum istediğimde ama çok şey yaşadım ve çocukluktan başladı benim depresyonum]
Benim zamanim da da etek kaldırma vardı birbirlerimizi kovalar eteklerimizi kaldırırdık ilkokulda .Küçük yaşta bunların yanlış şeyler olduğunu anlayamıyoruz sanırım. Ama sana ilerki safhalarda da bu tarz zorbalık yapıyolarsa çok kötü. Çocukken yaşadığımız şeyler bizde çok yara bırakıyor. Aileler çocuklarına daha iyi eğitim verebilse keşke…

Mona Rosa 🥀🖤

Rookie Idol
Tepki
1,435
Cidden berbat ya, bir insana ilac kullandırtacak kadar nasil kötü davranabilirsin ya? Tam anlamı ile canilik v
Ben ilk norolojiye gitmistim 3 sinifin son aylari olaylar baslamisti ve ben tum yaz agliyodum kendimi sucluyodum sonra dayanilmaz bas agrilari cekmeye basladim ama hergun her saat suren agrilar sadece uyuyunca geciyordu basta aileme soylemedim dershaneye basladim ama dersleri anlamiyodum bile etutlerimden planlarimdan verim alamiyordum en sonunda yengem hemsire bi arkadasimin basina gelmis gibi anlattim o da norolojiye gitsin dedi bende randevu alıp gittim MR vs cekildi hatta o gun yanlis siraya girdim diye teyzenin birisi beni azarlamisti ve bende koca hastanenin içinde tek basima aglamaya basladim normalde belki utanirdim ama kendimi tutardim sirami aldim gectim baska bi yerde sirada bekliyorum hala agliyordum teyzeler falan teselli ediyordu belki ailem yanimda degil diye belki olaylardan bilmiyorum doktor bile biraz bekletmek zorunda kalmisti neyse 1 hafta sonra sonuclari almaya gittim ilk ilacim yazildi ve ben bilmiyodum bile onun psikolojik bi ilac oldugunu doktor 1 hafta sonra ailenle gel diyince korkmustum aileme soyledim tabi ailemde endiselendi baska bi sorun var diye babam arkadasina sordu oyle ogrendik aksaminda ben ilaci almamistim cunku o gun yani psikolojik bi rahatsizligim olduguyla yuzlesmem bile zaman aldi sonradan bize doktor vs onerdiler gittik ailem kac defa sordu neyin var diye sinav stresi dedim gecistirdim zavalli babam ben seni tas tasir yine okuturum takma kafana diyip duruyodu bas agrilarim bir yil surdu hocaya bile gittik arkadaslar oyle ufurukcu degil normal din adami ama insan basina gelmeyince anlamiyor boyle seyleri sonradan okul bitince en azindan bas agrim gecti ama neler yasadim bi ben biliyorum en acisi da hala bir tanesi beni arayip bana beni kpss calistir diyebiliyo komik ama gecen yil aramisti yani onlarin umrunda bile olmuyo siz uzuldugunuzle kaliyosunuz umarim boyle seyler yasayan herkes bi gun mutlu olur tek dilegim bu
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

rahatsız edici içerik bu yüzden spoiler ekliyorum
[normalde bunu hatırlamamaya çalışıyodum ama yazdıklarınızı görünce çok duygulandım büyük ihtimalla anlattığıma pişman olucam ama anlatıcam. O zamanlar daha 1.sınıfa gidiyodum zorbalıkla tanıştığım ilk yılımdı tabi bu anlatacağım şey en korkuncu olsa da her gün sistematik zorbalık gördim, dışlandım ve kullanıldım. o gün m ve z birbirlerine etek indirme şakası yapıyorlardı sınıfta erkekler var diye tabi muz çorap vardı hepimizde m ve z eteğini indir yoksa çorabını indiririz demişlerdi ben de itiraz etmiştim o çekişme esnasında nasıl oldu hiçbir fikrim yok külodumun ağı da kopmuş yere düşmüştüm bi bacağımdam z diğer bacağımdan m tutuyordu bacağım açıktı yani ve o an çorabımı çıkartmışlardı tüm sınıf görmüştü bu manzarayı ve ailemle sınıftaki çocukların ailesi aşırı yakındı yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmiyodu zorbalarım en yakın arkadaşım oldu ben liseye geçene kadar anlıcanız benim için hiç kolay değildi ve annem ananem hatta babam bile onları aşırı seviyodu babam yapmasa da annemle ananem kıyaslama yapıyorlardı sürekli beni onların kalıbına sokmaya çalışıyorlardı onlar çalışlan ve dersleri her zaman iyi olan çocuklardandı ben de öyleydim o zamanlar ama bıraktım mental olarak cidden çok yorulmuştum onlar gibi olmadığım için de aptalmışım gibi davranıldı bana ki ben onların ilgilendiği ders olsun başka bi şey olsun ne varsa onlardan daha iyi oluyodum istediğimde ama çok şey yaşadım ve çocukluktan başladı benim depresyonum]
Sana sarilmak istiyorum @Bloom🔥 🫂

Müstesna

Fanbase Starter
Tepki
1,878
Ay çok sinir bozucu. Bizim müdür yardımcılarında da çok umursamaz sinir bozucu olanlar vardı ben onlara gitmiyordum hiç. 2 tane iyi olan müdür yardımcısı vardı genelde onlara gidiyordum. Kendileri demişlerdi bir sorununuz olursa bana gelin diye.
Ya herkes öğretmen olmamalı ya. Sinirleniyorum böyle şeyler duyunca ama maalesef o kadar çok böyle öğretmen var ki.

haneull

Rookie Idol
Tepki
602
Akran zorbalığına uğramadım hayatım boyunca sınıf arkadaşlarım hep iyiydi ama öğretmen zorbalığına maruz kaldım.
Lise mi yeni bi şehre taşındığımız için değiştirmek zorunda kalmıştım. Hocalarımdan biri dişlerim yüzünden benimle dalga geçmişti tüm sınıfın ortasında zaten yeni gelmiştim okula o kadar utanmıştım ki. İlk başta annemlere söyleyemedim. Zorbalığa uğradığınızda ailenize söylemekten çekinmeyin lütfen🌸
Sonra ailem öğrendi ve yüksek yerlere şikayet ettik. Okulda bir anda tanınan biri haline gelmiştim. Okul tarihinde bir hocayı şikayet eden ilk kişisin herhalde demişlerdi arkadaşlarım😂😂
Sonra ilahi adalet mi dersiniz karmamı bilmem ama jdjrjdj o adamın marul yerken dişi kırıldı 2 hafta ağzında peçete ile ders anlattı djjdjdjdjd herkes bak haneul Allah cezasını verdi diyip benimle gülüyordu 😂😂