[PANN] X1'ın 5 yıllık kontratının içeriği ortaya çıktı

Kontratın uzunluğu 5 yıl (60 ay) Çıkış albümü satışa çıktıktan sonra 2.5 yıl boyunca (30 ay) sadece X1 üyesi olarak promosyon yapabilirler. Bu süre bitince üye hem X1 aktivitelerini hem de solo aktivitelerini yapabilir. Ama ikisini aynı anda yapamaz, sadece şirketin belirtiği zaman aralığında X1 üyesi olarak solo aktivite yapabilir. Zaman aralıkları:

2022/8~2013/1 (6 ay)
2023/8~2024/1 (6 ay)
2024/5~2024/8 (4 ay)

[PANN] X1'ın 5 yıllık kontratının içeriği ortaya çıktı

Produce X şovundaki bir yarışmacı şöyle söyledi, “Kendimizden ödün verip daha da iyi performans sergilememiz gerekiyor, Mnet’in kötü tarafına düşersek ne olacağını bilmiyorum, dikkatli olmalıyız”

X1 aktivitelerinden gelen paranın dağıtımı da üyelerin şirketlerine karşı dezavantaj yaratıyor. Şarkı hit olsun ya da olmasın şirketlere sadece 1 milyon won veriliyor ve kalan her türlü gelir CJ’e gidiyor. Bu adaletsizliklerden ötürü Produce X devam ederken bazı şirketler stajyerlerini geri çekmek istedi.

Gönderi tepkisi: (+517; -125)

1. [+465, -5] Choi Byungchan kaçıp kurtuldu desek doğru olmaz mı? Şirketi aşırı zeki değil mi?

2. [+338, -14] Eğer bir Oneit iseniz bir araya gelip buna karşı çıkmalıyız.. üyelere ne kadar para ödeniyor? Üyeler zaten şirketten iyi muamele görmüyor ve şimdi de hileli grup imajı yüzünden nefret alıyorlar… ve doğru düzgün para da almıyorlar..

3. [+259, -3] Bu neredeyse bir köle kontratı..?

4. [+126, -1] Hayranlar protesto etmeli ㅋㅋㅋㅋ Üyeler 2.5 yıl boyunca grup dışında aktivite yapabilir demişler ama iyi incelerseniz aslında 1 yıl ediyor ㅋㅋㅋ üyelerin dönebileceği bir yer vardı ama buna engel oluyorlar, hayranlar olarak buna tamam mı dersiniz? Bu resmen üyeler için bir köle kontratı ve onları kötü etkileyecek. Kendi şirketlerine dönüp X1 dışında kendilerine isim yapmaya hiç zamanları olmayacak. X1 bitince idol olarak kariyerleri bitecek resmen.. Önümüzdeki 5 yıl boyunca “hileli-dol” olmalarını mı istiyorsunuz? Dürüst olalım, doğru düzgün para almıyorlar, televizyona çıkamıyorlar, reklam çekemiyorlar.. Bence seneye yurtdışına tura gönderilecekler. Bu açık değil mi? Programları hep yurtdışı konser turlarıyla geçecek.. Her şey sahteymiş zaten, dağılmalarını istemek en iyisi. Bu normal bir grup değil ㅠㅠㅠㅠ

5. [+118, -1] Bu yetişkin olmayan üyeler için çok kötü, bir de en parlak zamanlarında olacaklar ㅋㅋ Dohyun-ah, şu anda küçüksün ve 5 yıl sonra da genç olacaksın. Ama 2002’li üyeler 5 yıl sonra 23 yaşında olacaklar. O yaşa gelince kolayca yeni bir başlangıç yapamazlar, tuhaf ve belirsiz bir noktada olacaklar;; Ayrıca imajlarını tamamen kullanmış olacaklar, 5 yıl sonra nasıl yeni bir gruba girecekler? X1 gerçekten onların son promosyonu olacak ㅋㅋㅋ Bu çok zalimce değil mi? Kendi şirketlerindekilerle promosyon yapamayacaklar, 5 yıl boyunca yurtdışı turlarına gönderilecekler ve sonra idol hayatları bitecek ㅋㅋㅋㅋ Ciddi bir şekilde düşünün, bu doğru bir şey mi?

6. [+95, -2] Bugün Seungwoo’nun topalladığını gördünüz mü? Oneit’ler, üyelerin düzgün para almamasını ve iyi bakılmamasını mı istiyorsunuz? Lütfen kendinize gelin

 

Kaynak: Pannchoa

12 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Gerçek Kpop Ruhu

Aklı olan idol olmasın böyle hayat yaşanmaz hayatınızın garantisi hep başkalarının elinde bu insanlar adamı süründürür hayatını karartır para için geleceği belli olan adam akıllı düzgün bir işte çalışıp zamanı gelince emekli olmak daha mantıklı stajyerken bu kadar eziyet çekip çıkış yapıncada tüm kişisel hayatınızın gitmesine ve söz hakkınızın hep şirkette olmasına değmez yazıktır insanlara

B.A.B.Y

Mantıklı konuştuğun zamanlar da varmış demek snzks

May

Senin yorumunun tutacağı günler, vay canına…

The Netizen

Albümlerini almayın, bireysel destekleyin. Belki biraz iyileşme gösterir. Yazık

Yılgın

kpop ta zaten idollük eşittir kölelik birde bu şirket nirvanaya ulaştırmış olayı ben zaten idollere küçük yaşta uzun süreli kontrat imzalatmanın istismar olduğunu düşünüyorum aileleri neden izin veriyor anlamış değilim

aRMyley

Kpop sekyörü cidden çöp. Sanatçıları bir kukladan farklı düşünmüyor şirketler. Hiçbirinin hayatı sahnedeki kadar renkli değil. Sahne ışıkları kapandığında grupların yaşadığı bütün zorluklar gün yüzüne çıkıyor. Üzülüyorum cidden, insanlar bu kadar değersiz görülmemeli. Ama maalesef bu eğlence şirketlerinin büyük bir kısmı böyle işliyor.

Didem.x1

X1 antileri iş başında bu muhtemel her idol grubunda olan birşey ama sizin tek istediğiniz x1 in dağılması.

Sel

Burdan bunu çıkaran birini ciddiye alamıyorum

Didem.x1

Alma ne yapayim. Sen ciddiye al diye yorum yapmadim.

Gerçek Kpop Ruhu

Nediyorsun atarlı ergenus ne mal kızsın Didem ya

Didem.x1

Herkesi kendin gibi mal bilme yavrum. Birine mal derken git aynaya bak ilk.

İğrençlik

Ne yani 5 sene köle gibi çalışıp doğru düzgün para kazanamasınlar mı, hepsinin kendi şirketleri ve grupları var onlardan 5 sene uzak kalacaklar.