Starship Entertainment ve Monsta X Kihyun, zorbalık iddiaları hakkında açıklama yaptı

45
2818

22 Şubat’ta bir netizen (‘A’ diyeceğiz) “Monsta X Kihyun’un zorbalığına uğradım” diye bir gönderi attı. Netizen ortaokul üçüncü sınıftayken Kihyun’la aynı sınıfta olduğunu söyledi. Starship aynı gün olayı soruşturup gerçeği açığa çıkaracağını söyleyen bir açıklama yapmıştı.

26 Şubat’ta Starship Entertainment açıklama yaptı:

“MONSTA X Kihyun hakkında internette yayılan çeşitli söylentiler ve gönderilerle ilgili şirketin pozisyonunu size bildirmek için yazıyoruz. [Kihyun’un öğrenci yıllarının üzerinden] uzun zaman geçtiği ve herhangi bir şeyi gözden kaçırmak istemediğimiz için, çeşitli yöntemler kullanarak yaşananları doğruladık. Bu kadar uzun sürdüğü için özür dileriz. Zorablık iddialarıyla ilgili olarak Kihyun’la, okul yöneticileriyle, sınıf arkadaşlarıyla ve tanıdıklarıyla gerçeği doğruladık. Sınıf arkadaşlarının çoğu, Kihyun’un hiçbir zaman zorbalık hareketlerinde bulunmadığını ifade etti. İnsanların objektif olarak değerlendirebilmesi için Kihyun’un öğrenci kaydını da ekledik.”

Starship Kihyun’un ortaokul ve lise öğrenci kayıtlarını da açıklamaya koymuş. Bu kayıtlarda her yıl için (3 yıl ortaokul, 3 yıl lise) öğretmenler iyi olduğu alanları ve o yılki davranışlarını yazmış.

Ortaokul ve lise öğrenci kayıtları:

Kihyun’un ortaokul öğrenci kaydında iyi olduğu alanların birleştirme, müzikal yorumlama ve şarkı söyleme olduğu yazılmış. Hayalleri bir bakan ya da şarkıcı olmakmış, ebeveynleri ise onun bakan, şarkıcı ya da iş adamı olmasını diliyormuş. Öğretmenler, Kihyun’un nazik ve başkalarına nasıl yardım edeceğini bilen, çeşitli alanlara ilgi duyan, kendini ifade etmede iyi ve performans vermekten hoşlanan biri olduğunu yazmışlar; ama gelecekte yapmak istediği şeyi daha detaylı şekilde düşünmeli demişler.

Davranış ve tavsiye bölümünde, öğretmenler Kihyun’un arkadaş canlısı ve sadık olduğunu, görevleri konusunda sorumluluk duygusu taşıdığını ve notlarını iyileştirmek için çok çalıştığını, ama bazen sınıfta odaklanmakta güçlük çektiğini ve kendini ortaya koyma isteği olmadan arkadaşlarının yaptığı şeyleri yaptığını yazmışlar. Spor derslerinde arkadaşlarıyla ilgilenirmiş, neşeli bir kişiliğe ve mizah anlayışına sahipmiş, şarkı söylemekte iyiymiş, diğer insanların duygularına saygı duyuyormuş ve onlara iyi tavsiyeler veriyormuş, kafasına koyduğu şeyi yapıyormuş.

 

kihyun monsta

Kihyun’un lise öğrenci kaydında iyi olduğu alanların şarkı söyleme ve hayalinin şarkıcı olmak olduğu yazılmış. Ebeveynleri onun şarkıcı ya da müzik prodüktörü diliyormuş. Öğretmenler, Kihyun’un müziğe yetenekli olduğunu, güçlü bir sesi olduğunu, vokalistlik, piyano ve müzik konusunda daha çok şey öğrenmek için kendini adadığını yazmışlar. Öğretmenler Kihyun’un iyi bir sahne hakimiyeti olduğunu, amacına ulaşmak için çok çalıştığını, sesini ifade etmek için farklı yöntemler üzerine çalıştığını, çeşitli enstrümanlar öğrendiğini ve şarkı söylemenin yanı sıra prodüktörlük yaptığını da yazmışlar.

Davranış ve tavsiye bölümünde, öğretmenler Kihyun’un güçlü bir sanatsal ve duygusal ifadeye sahip olduğunu, yetenek şovlarında şarkı söylediği için popüler bir öğrenci olduğunu yazmışlar. Şarkı söyleme ve piyano çalma üzerine çalışarak amacına kendini ne kadar adadığını göstermiş. Müziğe kıyasla diğer derslere daha az ilgi göstermiş ve daha düşük başarılar elde etmiş, ama İngilizce ve sosyal bilimler derslerindeki işlerine bakınca odaklanınca iyi sonuçlar aldığı görülüyormuş. Güçlü liderlik yeteneklerine sahip biriymiş, proaktifmiş, eksik olduğunu düşündüğü şeylerde kendini geliştirme arzusu varmış.

Öğretmenler ayrıca Kihyun’un kendi fikrini ortaya koymakta iyi olduğunu, güçlü liderlik özelliklerine sahip olduğunu, sınıfı grup etkinlikleri için bir araya getirdiğini, sorumluluğu diğer öğrencilere atmak yerine onlara yardım ettiğini yazmışlar. Çok iyi şarkı söylemesi ve şarkıları kendi tarzında yorumlaması sayesinde hem öğrenciler hem öğretmenler arasında popülermiş. Arkadaşlarına göre daha zayıf bir fiziğe sahip olmasına rağmen hedefleri konusunda çok hırslıymış, bir öğretmen hayallerini izlemek için sağlığına daha dikkat et demiş. Başka bir öğretmen, müzik konusunda özel dersler almasının bu konudaki kararlılığını gösterdiğini ve Kihyun’un prodüktörlük yeteneklerini geliştirdiğini yazmış..

Sonuç olarak öğretmenler Kihyun’un geleceğini dört gözle beklediklerini, arkadaşlarıyla iyi geçinen, liderlik özelliğine sahip güçlü sosyal becerilere sahip zeki bir çocuk olduğunu, kendi fikrini ortaya koyduğunu ve konu sorun çözme olduğunda makul, mantıklı bir tavır sergilediğini yazmışlar.

monsta x kihyun

Starship’in açıklaması devam ediyor:

“Yukarıda bahsettiğimiz olaydan farklı olarak, 2015 ve 2021’de Kihyun hakkında yanlış söylentiler yayan kişilere dava açmak için iki hukuk firmasıyla anlaştık. Bugün (26 Şubat) yanlış söylentiler yayanlar hakkında şikayette bulunacağız. 2015 yılında, önce bizimle iletişime geçen bir gönderi yazarıyla buluştuk. Gönderi yazarına kolaylık olsun diye, şirket binasında değil bir otel lobisinin kahve dükkanında buluşduk. O buluşmada gönderiyi yazan kişi özür dileyip ona sert muamele göstermememizi talep etti. Gönderi yazarı bir yetişkin olmasına rağmen, el yazısıyla yazdığı özrünü ve bir daha aynı davranışı sergilemeyeceğine dair yazılı sözünü kabul ettik. Herhangi bir para alışverişi veya talep olmaksızın, olayı yasal işlem yapmadan kapatmaya karar verdik.

Son zamanlarda aynı kişi yeniden yanlış söylentiler yaymaya başladı. Tahammül etme zamanının geçtiğine karar verdik ve yasal sürecimizin sonuçlarını bekliyoruz. Dahası gönderi yazarı şirketin kendisine haksız baskı uyguladığını iddia ederek şirketi karaladı, bu nedenle bu konuda da güçlü yasal işlem başlatacağız. Ayrıca, devam etmekte olan bu yasal işleme ek olarak, sanatçılarımız hakkında yanlış söylentiler yayan ve kötü niyetli yorumlar yapanlara güçlü bir yasal yanıt vermeyi planladığımızı duyuruyoruz. “

Kihyun fancafeye şu gönderiyi yazdı:

“Öncelikle bu sorun sebebiyle endişeye sebep olduğum için özür dilerim. Geçtiğimiz birkaç gün nasıl bir öğrenci olduğumu düşünüyordum. 

Diğerlerinin beni farklı şekillerde hatırlayabileceğini biliyorum, bu yüzden özellikle dikkat ederek kendi anılarımı düşündüm. Yüzlerce, binlerce defa kendimden şüphe ettim, artık hatırlayamadığım bir tarafım mı vardı diye şüphelendim.

Ortaokul günlerimden hatırladığıma göre şarkı söylemeyi ve arkadaşlarımla takılmayı seven bir öğrenciydim. Özellikle ortaokul üçüncü sınıftayken öğretmenimizin düğünü için arkadaşlarımla bir araya gelip şarkı söyleme provası yapmıştık, eğlendiğimi hatırlıyorum. Bu deneyim sayesinde sınıf arkadaşlarımla yakınlaşmıştım, okul dışında bile birlikte çok vakit geçiriyorduk.

Tabi ki o zamanki halime baktığımda derslerime çok bağlı olmadığımı ve öğrenci olarak pozisyonuma uygun olmayan şeyler yaptığımı biliyorum. Yetişkin olduktan sonra o şeyler hakkında suçluluk hissetmeye devam ediyorum ve o şeyler hakkında şimdi sertçe konuşanlar için bir bahanem yok.

Bu konuyla hayal kırıklığına neden olduğum için özür dilerim ve yaptıklarım üzerine düşüneceğim.

Okul günlerimde olgunlaşmamış hareketlerim veya davranışlarımdan zarar görmüş olanlar varsa şimdi onlardan içtenlikle özür dilemek istiyorum. Ayrıca bu olumsuz durum nedeniyle endişelenen hayranlarımızdan da çok, çok özür dilerim.

Geçmişte kim olduğumu değiştiremeyeceğim için, bunu kendim hakkında yeniden düşünme fırsatı olarak değerlendireceğim.

Bir kez daha özür dilerim.”

CR: Soompi, çeviri bize aittir

0001552617 001 20210226094515807

HABER: Monsta X Kihyun mağdur doktor kayıtlarını gösterdikten sonra özür diledi

KAYNAK: Wikitree via Instagram

1. [+467] Yani zorbalık yaptığını itiraf ediyor?..

2. [+437] Tek cümleyle özür dileyince affedileceğini mi sanıyor?

3. [+352] Sana da elveda

4. [+220] Her gün zorbalık skandalı çıkıyor.. ünlüler popüler oldukları için bu mağdurlar özür alabiliyorlar ama… peki ya diğer mağdurlar?

5. [+149] Monsta X sürekli ahlakla ilgili sorunlarla skandallarda anılıyor. Gerçekten üzgünlerse ünlü olmamalılardı. Diğerlerine işkence çektirdikten sonra neden şöhret ve parayı hak ettiğinizi düşünüyorsunuz?

6. [+293] Zorbalar asla hatırlamaz

7. [+140] Özür dileyeceksen özür dile. Yazının başında olayla alakasız bir sürü uzun şey var.

8. [+194] Zorbalık için özür dilemesi gerekirken niye şarkı söylemeyi çok seviyordum diye anlatıyor ㅋ

9. [+52] Monsta X neden bu kadar problematik?

10. [+13] Gruptan ayrıl

HABER: ‘Okul zorbası söylentileri’ Monsta X’s Kihyun “Düşünme süreci”… öğrenci kayıtlarını paylaştı

KAYNAK: MBN via Naver

1. [+946, -49] Yapılacak sorumluluk sahibi hareket suçunu kabul edip gruptan ayrılmak olurdu ㅋㅋ öğrenci kayıtlarının bununla ne ilgisi var? Bu zorba olduğu gerçeğini değiştiriyor mu? ㅋㅋㅋ

2. [+571, -7] Öğrenci kayıtlarına inanmak zor çünkü öğretmenler bir formül üstünden yazıyor hepsini…

3. [+297, -5] öğretmenler öğrenci kayıtlarını yarım yamalak dolduruyor çünkü öğrencinin herhangi bir hatasını veya kötü özelliğini yazarsanız, ebeveynler sizi şikayet ediyor. Öğrenci kayıtları kötülüğü kanıtlamak için iyi bir yöntem, ama iyiliği kanıtlamak için hiç iyi bir yöntem değil. Okul zorbalığının kayıtları da mezun olduğunuzda sistemden silinir.

4. [+103, -36] Bu nugu kim

5. [+42, -0] Öğrenci kayıtlarını paylaşması komik. Öğretmenler artık o kayıtları doldurmuyor. Sessizce düşünme sürecine gir ve kaybol.

6. [+37, -2] Herhangi bir öğretmenin ‘ay bu çocuk zorbaydı, diğer öğrencilere sigara aldırdı ve onları dövdü’ yazacağını düşünecek kadar aptal mı? Açılaması bu mu? Hepsi bu mu yani?

7. [+29, -9] En azından hemen kabullenip özür dileyecek kadar utanması var, hala sessiz kalan diğer zorbalar gibi değil

8. [+21, -1] Kanıt diye sunacak o kadar şey varken öğrenci kayıtları. Bu ülkede öğrenci olmuş herkes kimsenin o kayıtlarda yazanlara inanmadığını bilir.

9. [+17, -0] Öğrenci kayıtları bir işe yaramaz. Her gün zorbalık yapan iljinlerin kayıtlarında bile ‘neşeli, sınıf arkadaşlarıyla aktif, popüler, harika bir liderliğe sahip’ yazıyor. Öğretmenlerin çoğu övecek şeyler yazıyor, bunu kişiliğinin kanıtı olarak kullanmaya çalışması üzücü.

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+237] Gerçekten büyüyüp daha iyi bir insan olduysan hemen özür dilersin. ‘Hatırlamıyorum’ lafları tamamen saçmalık. Her şeyin unutulmasını umarak olayı uzatıyorsan bu değişmemişsin ve hala kötü bir insansın demektir. Bu tüm zorbalar için geçerli.

 

Kaynak: Netizenbuzz

Önceki İçerikJung Jun Young kendi suçlarını itiraf etti, ama Seungri sorulduğunda ‘hatırlamadığını’ söyledi
Sonraki İçerik[THEQOO] Starship, Monsta X Kihyun’un zorbalık iddiaları hakkında ikinci bir açıklama yaptı
45 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
•Lalice•

Hatırlamıyorum ne ya tüm zorbalarda b12 eksikliği var mübarek

Abs

Konuş aykut

•Lalice•

Hshzbsjxnxsn

stan t-ara = stan talent

askerlik zamanı sakat olurlar, skandal zamanı alzheimer

•Lalice•

Tam olarak bu 👏

Last edited 3 ay önce by •Lalice•
Eylul

Zorbalar yaptiklarini pek umursamadiklari icin akillarinda kalmaz, zorbaliga ugrayanlar ise aci gunler gecirdikleri icin asla unutmaz

syssota

“Yetişkin olduktan sonra o şeyler hakkında suçluluk hissetmeye devam ediyorum ve o şeyler hakkında şimdi sertle konuşanlar için bir bahanem yok.” o zaman zamanında özür dileseydin mağdurdan

saryy

bu yüzden özürlerin samimiyetine çok inanamıyorum sadece paçayı kurtarmak için yapıyorlar gibiler eğer gerçekten yaptıklarından pişman olsalardı ne olursa olsun gidip özür dilerlerdi ama unutmayı seçip hiç karşılarına çıkmayacak gibi yaşıyorlar

reddish

mingyu aciklama yapmak icin sira fln mi bekliyor acaba skandali cikan herkes iyi yada kotu bi aciklama yaptilar ama ondan hala ses yok

Burioos

Aga kime güvendiysek arkamızdan vuruyor ha şu hale bak

Burioos

Bu devirde babana bile güvenmeyeceksin diyenler çok haklıymış.İyi ki idoller için para ve çok zaman harcamıyorum yoksa çok koyardı be

Abs

Bu devirde en çok baba tarafına güvenmiceksin

sametinyourarea

o kadar haklısın ki aısjdıojasoı geçen gün kuzenimin nişanlısı sigara içerken videomu gizlice çekip amcama atmış amcamda anneme soylemişti ahahahha

Burioos

Ay en büyük korkum bu 21 yaşına geldim hala gizli gizli içiyorum a*k.Allah’tan akrabam filan yok çevremde kafam rahat

sametinyourarea

neyse ki mukemmel ikna edici konusmamla hiçbir şey demedi

suzikisuzi

ben de 21 yaşındayımve gece tuvalete saklanıp falan içiyorum mal gibi ya. annem yılbaşı günü yakaladı bir daha içersen ağzına *** dedi. tamam içmem diye söz verdim bir de şvmsşvödşvöf

Afrodizyak

Bir an idolüm için para harcadığımı ve hakkında zorbalık skandalı çıktığını düşündüm de

Burioos

Şu sitede körü körüne bir idolü savunan kişi görürsem yakacam artık burayı.Herkes şüpheli benim gözümde.

Reallyme

Zaten mantıken zorbalığı veya skandalı çıkan idollerin arkadaşları da bana şüpheli geliyor bu sefer tüm sektör gözümde şüpheli hale geldi ki bence öyle sonuçta hepsi zengin ve dertsiz insanlar uyuşturucu eglence alkol her halt vardir bence.

Cey

1. Zorbalık İfşa Muharebesi
Mağdurlar 10-0 Zorbalar

Abs

İlkokul’da sınıfta ses yapmıştım diye hocam bana tokat atmıştı. O zamandam beri öğretmenlerimle anlaşamam. Ortaokul da öğretmenim bana tüm sınıfın içinde aşağılayıcı şeyler söylerdi. Lise de öğretmenimiz cinsiyet ayrımcılığı yapardı. İnsanların okul anıları en iyisidir lafını asla anlamıcam.

Last edited 3 ay önce by Abs
Meanuka

İlkokulda matematik sorusu yapamadım diye hoca bana tekme atmıştı

Çiçekli Yollarda Yürüyen Ben

Ben koridorda yürürken susuzluktan sendeleyip yere düşecek gibi olduğum için düz yolda bile yürüyemiyor musun diyip sırtıma vuran bir hoca vardı. O hocayı hiç iyi anmıyorum

awshatt

P*slikler. Ben böyle bir şey yaşamadım ama ilokulda sınıf öğretmeni sınıftaki birkaç erkek öğrenciyi sürekli döverdi tahtaya çıkarıp. Asla unutamıyorum. Kendim yaşamamış olmama rağmen yetişkinlik hayatım bile beni hala etkiler.
Çok geçmiş olsun umarım ilerde daha iyi ortamlarda bulunursun

uykucu

Sen de eviriyon çeviriyon konuyu hayranlara getiriyon Kihyun(Replik nedeniyle eviriyon ceviriyon yazdım Tdk)
O kadar okul yılların övülsün,hatırlanılsın ama sonra konu zorbalığa gelince kendimden şüphe edecek kadar hatırlamıyorum diyorsun.
Gerçekten ilginç…

uykucu

Şu kaos ortamında birazcık da olsa güldürebildiysem ne mutlu bana 😊

ilvos

İnsanlar, hükümet olaylarını kapatmak için idolleri kullanıyorlar, hepsi zorba olamaz derken hepsinin teker teker gerçekliğinin ortaya çıkması.. 🤡

Lalalala

Cidden öğrenci durum kısmına berbat bir öğrenciydi yazan hoca var mı? Bizim ülkemiz de de böyle. Öğrenci disiplene de gitsene kötü bir karakteri de olsa davranış notu hep 5’tir

depresifpanda

90 sayfa yazı yazınca olayın başını unuttum düşüncelerimi de unuttum,,

Afrodizyak

AÖPDLDLRMLRKMFF aynen

Hadwyn

Sifreli sifreli aciklamalar yapip yapip duruyorsunuz beynim yaniyor. Galiba Kihyunun özründe ilk baştaki metin 18 yasindan önce sigara alkol kullandigiyla ilgili resimler yayınlamıştı mağdur. Diyor ki ben uygun davranışlar sergilemedim.Ona o sekilde aciklik getirmiş.
“Okul günlerimde olgunlaşmamış hareketlerim veya davranışlarımdan zarar görmüş olanlar varsa şimdi onlardan içtenlikle özür dilemek istiyorum. ” Hala varsa özür dilerim diyor mağdur cıktı yüzyüze özür dilerim diye konuşmak varken.Hatırlamadığım bir tavrım mı var diye düşünmüş.Bu açıklama yapmış olabilirim hatırlamıyorum yaptıysam özür dilerim değil mi? Anlamıyorum bu aralar şirketlerin ,kişilerin açıklamaları net değil şundan şunu mu anlamalıyım diye çıkarım yapıyorum.

Melboomer

Oku oku bitmedi, işin özü zorbalık yapmış ama çok yapmamış. Starship de tepkiyi yumuşatmaya çalışıyor? İntihara kadar sonuçları olan bir şey zorbalık. Kusura bakmayın ama ben bana zorbalık yapan kişinin tweetini görünce bile mahvoluyorum, bir de televizyonda görsem psikolojim alt üst olurdu herhalde. Ki bana yapılan, bahsedilenler kadar ciddi bile değil… Mağdurlar inşallah iyileşiyorlar ve daha iyi hayat yaşıyorlardır.

la cha ta

bb kihyun

Hadwyn

Kihyunun olayında mağdur iljin demişti.Zorbalik değil grubu varmış iljinlik yapıyorlarmiş.Grubundaki digerlerine göre daha yumuşakmış onuda eklemiş mağdur.Starship Kihyunu göndermez söyleyim Wonhodan farki uyuşturucu olunca eli ayakları titredi.Zorbalikta açıklamaya 2 kelime oyunu yapıp olayı salabiliyorlar unutuluyor. Bu ara kim ne yaptı unuttuk geri bakıp ne yaptıydı diyoruz 1 haftada neydi olur 1 ay fanlar oydu suydu derken unutulur.Iljin miydi ya diyene iftira o bikere yalandı hop bitti.

awshatt

Yalnız şirketin açıklaması ve kihyun’un mektubu arasındaki fark.
Fanların nereden güç aldığı belli oluyor

Lavinia🌹

Evet ben de şok oldum. Başta her şey o kadar güzeldi ki. Demek zorba değil iftiraymış falan diye düşünüyorum sonra kihyun un açıklamasını bir gördüm ağzım açık kaldı.

Jean-Baptiste

En azından Kihyun ve Hyunjin özür diledi. Peki ya Mingyu, oyuncu kız ve Soojin? Olayı geçiştirmeye çalışıyorlar. Erdemli şekilde özür dileyin ve iyi bir insan olmaya çalışın.

...

MAĞDUR DOKTOR KAYITLARINI GÖSTERİNCE ÖZÜR DİLEMİŞ. UTANMAZ, ÜZERİNİ ÖRTEBİLSE ÖRTEBİLECEKDİ, AMA KANIT OLUNCA ÖZÜR YAYINLADILAR. REZİLLER

Hadwyn

Dur reis o Minggyu bu iljinlikle suçlandı.Cok olay olunca birbirine girdi.

awshatt

“Monsta X Kihyun mağdur doktor kayıtlarını gösterdikten sonra özür diledi” haber başlığından dolayı diyor sanırım

Hadwyn

Anladım ama doktor raporu sunmadı ya iddalari şöyleydi

Hadwyn

+

Cansu

Gruptan gerçekten ayrılmaması gereken kişi ayrıldı o kadar üzücü ki…. Wonho suçlarından aklandı ama şirket hemen onu gruptan çıkardı aşırı sinirlerim bozuk şu an

Cansu

Kihyun sesini çok beğendiğim bir idol ve çoğu monsta x albümümde photocard olarak o çıkıyor artık monsta x albümü de almayacağım sırf çıkar diye

lilium

ben kihyun’u tanımıyorum daha doğrusu bu son bir haftada çıkan çoğu idolün sadece isimlerini duymuşluğum belki birkaç tane şarkılarını dinlemişliğim vardır. fakat bir haftalık bu süreçte çıkan tüm bu olaylar üzerinden bir yorumda bulunmak istiyorum. toplumun, kore ya da şu anda dünyanın diğer ülkelerinde insanlar bir şeyler yaparken aslında ne yaptıklarının farkında değil. bu insanların açıklamalarının özeti bu. insanlar ırkçılık yaparken ırkçılık yaptıklarının farkında değil, zorbalık yaparken bunun farkında değiller ve bu yüzden yıllar sonra ‘hatırlamıyorum, o zamanlarda eğer birini kırdıysam’ diye açıklamalrda bulunabiliyorlar. bunların hiçbirinin affedilir bir yanı yok. çünkü çocukken 9 ya da 10 yaşındayken sırf dudakları büyük… Read more »